8 3L Predikante met Bulgaarse missie Kerk Samenleving 01 tc; .olj, v- ZATERDAG 1 ME11993 '10 REDACTIE: DICK VAN DER PLAS. C UIT DE KERKBLADEN Anekdote Wie met enige snelheid door de grijze kolommen van een kerkblad wil scliieten, is ge spitst op de vetgedrukte tref woorden waarmee de predi kanten hun kopij hebben verluchtigd. Bij 'Overleden', 'Zieken' en 'Jarigen' weet je direct waar je aan toe bent, maar altijd verrassend is wat er komt na 'Tenslotte' of 'Uit de pastorie'. Daarmee cre- eert de herder en leraar voor 2pchzelf namelijk de moge lijkheid om van zijn hart geen moordkuil te maken. Zo sluit de hervormde ds. A. Jonkman uit Alphen aan den Rijn deze week af met een stukje over George White- field, een bekende Engelse opwekkingsprediker. „Die preekte zo, dat mensen aan het eind van de dienst al het geld dat zij bij zich hadden, uit pure dankbaarheid in de kollekte stopten. Er is zelfs een anekdote die vermeldt dat Benjamin Franklin, die dat ook al eens was overko men, de volgende keer zijn geld voor alle zekerheid thuisliet. Maar het succes was niet overweldigend. Want hij leende tenslotte 50 dollar van de man die naast hem zat. Maar deze White- field was dan ook bezeten door het woord van God. Op de, avond vóór zijn sterven heeft hij op de stoep van zijn huis nog een laatste keer de mensen verkondigd dat, als zij een leven verlangden vol van vreugde en kracht, zij Christus tot hun hart moes ten toelaten. Ik heb niet de talenten van een Whitefield, maar - alhoewel veel zwakker - zeg ik toch ook: "Het Woord van God Is levend en krachtig'. Spiegel Maar het kerkblad is er soms ook om dominees de les te lezen. Die kans laat Alphe- naar I. van Donk zich niet ontglippen. „Onlangs was een groot aantal winkels in Alphen op zondag geopend. Zo ook bij een gemeentelid. De winkels die op de betref fende zondag open waren, hadden dat kenbaar gemaakt met een biljet. Een hervormd predikant uit de omgeving van Alphen zag dat biljet en vond het heel erg dat de win kel van het gemeentelid op zondag open was en zei dat hij nu eigenlijk niets meer in die winkel zou kunnen ko pen. De predikant maakt nu natuurlijk ook geen gebruik meer van de trein of bus, die rijden immers ook op zon dag. Van een auto zal ook wel geen gebruik meer wor den gemaakt, de benzine wordt geraffineerd bij bedrij ven die continu in bedrijf zijn. Voorbeelden te over. Kunt u, dominee, voor de spiegel gaan staan? Jammer dat een hervormd predikant zokanoptreden." Writersblock In De Nieuwe Kerkbode van de Gereformeerde Kerken van Katwijk, Rijnsburg en Valkenburg kampt dominee G.F. Heeneman met een heus 'writersblock'. „Daar zit je dan als predikant achter ie schrijfmachine om een stuk je te schrijven voor de kerk bode. Alleen ligt er deze week nie mand uit Wijk Oost in het ziekenhuis en er is geen cate chisatie meer en als ge spreksgroep zijn we ook al voor de laatste keer bijeen geweest. Dit jaar begint de komkommertijd al vroeg." Ds. H.J. Dekker-Keiler als 'gezicht' van de Wereldraad van Kerken naar Sofia Dat haar predikantsplaats in Leiden niet wordt opge vuld, vindt ze 'verschrikke lijk'. En in eerste instantie trok ze het zich ook per soonlijk aan. ,,Maar uitein delijk besef je dat het niet zoveel uitmaakt wie er uit het team vertrekt. In hét takenpakket van de over gebleven predikanten moet toch worden geschoven." LEIDEN DICK VAN DER PLAS Na drie seizoenen in Leiden, zoals ze de periode van 2,5 jaar zelf graag omschrijft, vertrekt de hervormde dominee HJ. Dek ker-Keiler (50) komende dins dag naar Bulgarije. Aanvankelijk om zich bij haar man te voegen, die voor zijn werk enkele jaren in dit voormalige Oostblokland verblijft. Maar ze heeft hier in middels ook zelf een missie. Als vertegenwoordiger van de We reldraad van Kerken gaat ze hel pen met het opzetten van een sociaal/diakonaal plan. De functie van Dekker-Keiler, predikante voor het Morskwar- tier en de Stevenshof, is de eer ste die sneuvelt als gevolg van het bezuinigingsplan van de hervormde/gereformeerde kerk in Leiden. Het team van pasto res moet terug van tien naar acht full-time krachten. Dus ook de tweede vacature die de komende tijd ontstaat, wordt niet bezet. De portefeuille van Dekker- Keiler is al over de andere predi kanten verdeeld. Zelf heeft ze haar laatste kerkdienst al achter de rug, evenals het afscheid van de gemeenteleden. „De komen de dagen houd ik nog een beetje vakantie. Begin volgende weeK komt mijn man, die al vier maanden in Bulgarije zit, over om me op te halen." De koffers staan al in de gang en voor de meubels is een bestemming ge vonden. De pastorie aan de Van den Brandelerkade moet leeg worden opgeleverd. Dekker- Keiler: „Als we over twee jaar te rugkomen hebben we geen werk en geen huis. Maar daar ben ik niet angstig over. Ik zie het als een avontuur." De echtgenoot van de predi kante gaf de aanzet tot het ver trek naar Bulgarije. Als zelfstan dig adviseur, gespecialiseerd in het beoordelen en opzetten van kadastrale systemen, leidt hij een internationaal team dat zich in het kader van een EEG- project bezighoudt met 'Lan- dreform'. Behalve dat het land wordt teruggegeven aan de oor spronkelijke eigenaren, houdt dit ook in dat de gronden moe ten worden ondergebracht in een voor Bulgarije passend ka daster. Verder moet er een eco nomische waarde aan de grond worden toegekend omdat die nu verhandelbaar is geworden. Dat het vertrek naar Bulgarije nu ook voor dominee Dekker- Keiler een hele nieuwe dimen sie krijgt, werd min of meer door het toeval in de hand ge werkt. Een lid van de Commis sie Mentoraat Beginnende Pre dikanten, waarvan zij voorzitter is, kreeg te horen dat de predi kante naar dit oost-Europese land zou afreizen en tipte de Wereldraad van Kerken. „Voor dit orgaan kwam mijn besluit als een soort Godsgeschenk omdat het al enige tijd op zoek was naar iemand die in Bulga rije zou kunnen werken als ecu- manical enabler. Die term is nauwelijks in het Nederlands te vertalen. Een enabler is iemand die mensen motiveert, aanzet en uitdaagt. En de toevoeging ecumanical verwijst naar het oecumenische karakter van het project." Dekker-Keiler is straks in So fia het 'gezicht' van de Wereld raad van Kerken, die vorig jaar tijdens een conferentie met Bul gaarse kerken afspraken maakte over het opzetten van een soci aal/diakonaal plan voor dit land. Het behoort in eerste in stantie tot haar taak het ver trouwen te winnen van de ker kelijke vertegenwoordigers, contacten te leggen en uiteinde lijk een groep samen te stellen die projecten op diakonaal ge bied kan gaan uitzetten en vormgeven. Pas daarna wordt door de Wereldraad gezocht naar een passende financiering. „De opzet moet natuurlijk zo zijn dat de Bulgaren zich uitein delijk zelf kunnen redden. Men sen helpen zichzelf te helpen. Dat is in feite de kem van de projecten waaraan mijn man en ik in dit land gaan werken." Nadat het communistische regime in 1989 zonder bloed vergieten werd omver gewor pen, kampt Bulgarije met de zelfde economische problemen als de andere voormalige oost- bloklanden. Dekker-Keiler: „Er is een hele kleine groep die van de omwenteling profiteert en de rest van de bevolking is relatief arm. Hoewel Bulgarije met zijn enorme landbouwpotentieel op zich geen arm land is." De predikante omschrijft haar toekomstige taak als 'pioniers werk'. „Het zal zeker in het be gin heel voorzichtig opereren zijn. Binnen de Bulgaarse ker ken heerst enorm veel verdeeld heid. Maar als je er vantevoren vanuit gaat dat het een zaak van lange adem wordt, loop je de minste kans om gefrustreerd te raken." Als leven wachten wordt Martinus van den Berg is verpleeghuis-pastor en pasto raal vormingswerker voor de gezondheidszorg in het dekenaat Almelo. Met 'Als leven wachten wordt schreef hij een boekje voor mensen die wonen en werken in een verpleeg- of verzorgingstehuis. Met gedichten en anekdotes geeft hij weer wat er achter de muren van deze instellingen leeft, met als doel een brug te slaan naar de samenleving. De veilige woonplek van de be woners moet geen eiland worden, zo luidt de filosofie van Van den Berg. In de dertig korte teksten behandelt hij thema's als eenzaamheid (het bezoek dat maar niet komt), ouder worden en de dood. De opbrengst van het boekje, met illustraties van Ronald Weerman, is be doeld voor een project om de bevolking van Almelo en omgeving dichter bij de wereld van het verpleeghuis te brengen. 90-242-6971-7. Prijs14,90 gulden. Ruimte van het volledige leven Van de hand van Dirk Hanssens, monnik in de bene dictijnengemeenschap van de abdij Keizersberg in Leu ven, is 'De ruimte van het volledige leven: over de reli giositeit van de poëzie'. In dit boek gaat het over het sa- BOEKBESPREKING mengaan van dichterschap en theologie. De schrijver spreekt hier over 'een gelukkige symbiose die, voorbij haar eerste functionele bestaansreden, wortelt in de mysteries van taal en geloof. Het eerste deel van het boek ('Poezie: een vindplaats voor de theoloog') en vooral het tweede deel ('Lees maar, er staat niet wat er staat!') maakt voortdurend cirkelbewegingen rondom het eigenlijke onderwerp: de bijdrage van de poezie aan de vernieuwing van de theologische taal. Hanssens heeft vooral willen bezweren tot een ont sluiting, op poëtische wijze, van de 'goddelijke ruimte'. En bij de lezer ontstaat dan vanzelf meer aandacht voor 'het diepere mysterie dat achter de zichtbare werkelijk heid verborgen ligt' en dat in het dichterlijke woord ge stalte krijgt. Het boek bevat een bloemlezing van reli gieuze gedichten, evenals uitgebreide beschouwingen bij verzen van onder anderen Nijhof, Achterberg, Van der Graft en Gerhardt. De ruimte van het volledige leven over de religiositeit van de poezie Dirk Hanssens. - Averbode Altiora Kampen Kok, 1993. - 239 p. ISBN 90-242-6431-6. Prijs39,90 gulden. De samenzwering Als het oude genootschap van de 'Illuminati' tijdens een periode van economische chaos de macht grijpt in de Verenigde Staten, is een groep christenen de enige die protesteert tegen het opzij schuiven van de grond wet. Dat scenario schetst Larry Burkett in zijn roman 'De samenzwering'. De gebeurtenissen spelen zich af aan het begin van de volgende eeuw, maar de auteur zegt zich te baseren op de ontwikkelingen van nu. Met zijn spannende boek wil hij de lezers 'wakker maken en wakker houden'. De verborgen aanwezige Voor veel christenen is God niet vanzelfsprekend meer, eerder problematisch, schrijft prof. dr. C.A. van Peursen in het boek 'De verborgen aanwezige'. Dogmatische uitroeptekens hebben plaatsgemaakt voor vraagtekens. Op die vraagtekens richt de schrijver zich door de lezer voor te gaan op een herontdekking van de bijbelse ver halen. Door die overbekende passages met 'vreemde' ogen te lezen komt Van Peursen tot de conclusie dat er geen vaststaand godsbeeld uit naar voren komt, maar een beeld dat voortdurend opnieuw ontcijferd en uitge legd moet worden. De verborgen aanwezige: Godservaringen in bijbelse verhalen CJV. van Peursen. - Kampen Kok, 1993. - 111 p. ISBN 90-242-6924-6. Prijs17,90 gulden. DICK VAN DER PLAS» HEINZ r .a 555 ijché %UCHF - COLOFON Leidsch Dagblad, u van Dagbladuitgevi DIRECTIE: J. de Vr HOOFDREDACTIE: Jan-Geert Majoor, I Nypels, Henk van der Post (adj). HOOFDKANTOOR Witte Singel 1.2311 BG Leiden. n071-161400 abon'NIM^VEF^'00" 071143545 lei 071 128030 bijvooruitbet (ind BTW) il 8? 85 al (post) I 119.50 (Automatische incasso) KLACHTEN BEZORGING mat/m/vrii: 18 00-19.30 ui rat 10 00-12 COuur 071-143241 28.71 HET WEER ROB GROENLAND Kans op onweer In deze schitterende zomerse pe riode lijkt dit weekeinde een deuk je te zitten. Het sterke hogedrukge- bied boven Scandinavië, dat aldaar voor record warm weer heeft ge zorgd, moet zich terugtrekken. Vandaag en morgen strekt zich een langgerekte gordel van lagedruk uit van Spanje via Frankrijk naar onze contreien. De verschillen in lucht druk, een maat voor de windsnel heid, is klein en dat geeft een vari abele wind over het land. De koude Noordzee van 8 graden krijgt nu volop de gelegenheid om boven het kustgebied zeewind aan te wakke ren. In hoeverre deze middag de zeewind het achterland intrekt, is moeilijk te voorzien, maar de kans is vrij groot dat in de namiddag en vooravond een doorbrekende noor denwind opsteekt die een frisse tint kan geven. Een ander probleem in de weers verwachting voor dit weekeinde is het aspect van de onweersbuien. Een dergelijk fenomeen is bijna al tijd onmogelijk in detail aan te ge ven. Losse onweersbuien kunnen door zoveel regionale factoren wor den bepaald, dat er alleen enkele uren van tevoren een nuttige uit spraak over kan worden gedaan. Ons kustgebied maakt de komende avond en nacht kans op enkele bui en vanuit Zeeland of Noord-Bra bant. Morgen ligt er een onweerstoring pal over ons land en dan kunnen de buien wat vroeger op de dag tot ontwikkeling komen. Toch lijkt dan het binnenland de meeste kans op buien te hebben. Deze laatste ont wikkeling heeft te maken met het feit dat het lagedrukgebied boven ons land aan de westzijde op uitge breide schaal koude luchtzeelucht laat instromen. Het ziet en daarom naar uit dat het morgen in een veel bredere kuststrook fris blijft met winden tussen west en noord. De kaarten voor volgende week schetsen het verder afkoelen van West-Europa naar normale waar den voor de tijd van het jaar. Door het terugtrekken van hogedruk naar de Oceaan breken de noor denwinden los die lucht vanaf de Noordzee laat binnenstromen. Overdag wordt het dan niet warmer meer dan 14 tot 16 graden en ge regeld drijven wolkenvelden van zee het land binnen. HET WEER IN EUROPA KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met uiterste noorden wolken velden maar waarschijnlijk droog. Zondag langs de westkust bewolkt en klei ne kans op een bui, elders peratuur van 12 graden in het noorden tot 19 rond Perioden met zon, in het noorden ook enkele wol kenvelden. Droog. Maxima van 12 graden in het noor den tot 21 graden in het Ierland half tot zwaar nu en dan wat regen, op zon dag ook in Wales. In Zuid-Engeland nu en dan zon en kans op een bui. Maxima in Ierland en Schotland ongeveer 11 graden. Op zaterdag in Zuid-Engeland nog warm met maxima tegen de 20 gra den, zondag ongeveer 15 graden. België en Luxemburg: Perioden met zon en een enkele regen- of onweersbui. Middagtemperatuur za terdag van 20 graden langs de Belgi sche kust tot 25 in de Ardennen, zondag Noord^en Midden-Frankrijk: Wolkenvelden, ook nu en dan zon en een enkele regen- of onweersbui. Maxi ma langs de Kanaalkust circa 16 gra den, in het binnenland ongeveer 21 gra- Portugal en Madeira: Portugal: Af en toe zon en en hier en daar een bui. In de loop van zondag iets toenemende buiigheid. Maxima van 14 tot 18 graden. Madeira: Wolkenvelden en vooral zondag kans op een bui. Maxi ma ongeveer 20 graden. Spanje en de Canarische Eilanden: Spanje: Wisselend bewolkt en plaatse lijk regen. Op zaterdag een lichte weers- verbetering. Maxima ongeveer 16 gra den, in het zuiden rond 20 graden. Ca narische Eilanden: Perioden met zon en droog. Middagtemperatuur ongeveer 22 graden, aan de zuidstranden enkele gra den hoger. Marokko en Tunesië: Marokko: Half tot zwaar bewolkt en een enkele bui. Rond Agadir in de loop van zaterdag zonnig. Middagtemperatuur van 18 graden in de omgeving van Tan- ger tot 23 graden op de stranden in het zuiden. Tunesië: Perioden met zon en in het noorden kans op een bui. Maxima van 23 in het noorden tot 28 graden in Neerslagkans Minimumtemp. Middagtemp. Wind ZONDAG 2 ME11993 Zon- en maanstanden Zon op 06.06 Zon onder 21.03MUKB MAANDAG 3 MEI 1993 Zon- en maanstanden Zon op 06.04 Zon onder 21.04CB2B8 Waterstanden limuiden Hoogwater 1.23 en 13.48 Laag water 9.26 en 22.08 Weerrapporten 30 apr 20 uur: Rotterdam onbew. ono 1 Twenthe onbew. o3 Vlissingen onbew. nno4 Maastricht onbew. ozo3 Zuid-Frankrijk: Wolkenvelden, ook af en toe zon en aan houdend kans op een enkele regen- of onweersbui. Maxima ongeveer 18 gra den. Mallorca en Ibiza: Af en toe zon en een enkele regen- of onweersbui. Middagtemperatuur onge veer 20 graden. Italië, Corsica en Sardinië: Wolkenvelden, ook af en toe zon en een enkele regen- of onweersbui. In het zui den van Italië perioden met zon en waar schijnlijk droog. Maxima ongeveer 19 graden. Griekenland en Kreta: Perioden met zon en in het binnenland kans op een bui. Maxima ongeveer 21 graden. Turkije en Cyprus: Wolkenvelden, ook af en toe zon en een enkele regen- of onweersbui. Middag temperatuur aan de kusten ongeveer 20 Duitsland: Eerst nog zonnig, in het westen op zater dag meer bewolking en een enkele re gen- of onweersbui. Zondag naar het oosten toe meer bewolking en kans op een bui. In het oosten van Duitsland blijft het zonnig en droog. Middagtem peratuur ongeveer 23 graden. Zwitserland: Af en toe zon, vooral aan de noordzijde van het Alpenmassief. Kans op een re- gen- of onweersbui. Middagtemperatuur in de dalen van 17 graden in het zuiden Brussel"* Cyprus Istanbul zwaarbew. nno7 Klagenfurt half bew. zw 3 Kopenhagen onbew, o 2 lasPalmas licht bew. nno9 21 -13 0 16 10 28 26 15 0 23 12 0.2 w7 .17 6 0.1 Los Angeles onbew. AIS AL/TOrtOS/C/ST CXV&E- STGAAT C/WZAATiSAS /A/ZW <?£Z/CWT/*1A& SPt//7SW, &AMA1A3 /K COW Ir* *m, t Dominee HJ. Dekker-Keiler „Mensen helpen zichzelf te helpen. Dat is in feite de kem van de projecten waaraan mijn man en ik in Bulgarije gaan werken." foto wim dijkman

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 10