'Wij betreuren de apartheid diep' 'Somalia is straks weer terug bij af Buitenland 'Saddam Hussein gebruikte gifgas tegen eigen volk' Ex-Oostduitse metaal maandag in staking Lloyd's gooit roer om na gigantische verliezen Party te Party Rollen omgekeerd Frankrijk blijft voorlopig grenscontroles uitvoeren Vrouwelijke lijfwacht voor Lady Di Economische groei VS zwakt weer af VRIJDAG 30 APRIL 1993us5 Af P Agence f ranee Presse ANP Algemeen Nederiands Persbureau AP Associated Press DPA Deutsche Presse Agentur CPD Cemeenschappdnke Persdienst Ind The Independent IPS Inter Press Service RTR* Reuter UPI United Press International Alle Unita-gevangenen vrij Lissabon Alle politieke gevangenen die lid zijn van de oppositie beweging Unita (Nationale Unie voor de Totale Onafhankelijk heid van Angola) zullen door de Angnolese regering worden vrij gelaten. De amnestie geldt ook voor elf generaals die vorig jaar gevangen werden genomen in Luanda. Buckingham Palace open voor publiek london De Britse koningin stelt vanaf augustus delen van haar woon- en werkpaleis Buckingham Palace in Londen open voor het publiek. Uit de entreegelden moet een groot gedeelte van de restauratie van het vorig jaar door brand beschadigde Windsor Castle worden betaald. Geen krant in Parijs wegens staking parus» In Parijs is gisteren vrijwel geen enkele krant verschenen i tengevolge van een 24-uursstaking van leden van vakbonden voor de papier-, druk- en communicatieindustrie. De Quotidien de Paris kwam uit, met de mededeling dat de krant het loodje zal leggen als er niet snel financiële hulp komt. Vrouwelijke nep-generaal veroordeeld Lissabon De Portugese vrouw die 18 jaar lang door het leven wist te gaan als een gerespecteerde gepensioneerde generaal, en hierdoor zelfs een echtgenote wist te strikken en leningen los kreeg, is gisteren wegens fraude veroordeeld tot drie jaar voor waardelijk. Observer verkocht aan Guardian londen The Observer, 's werelds oudste zondagskrant, is ver kocht aan het dagblad The Guardian. The Observer zag zijn op lage dalen van 900.000 in 1979 tot 500.000 nu. De verliezen lie pen op tot vijf miljoen pond (14 miljoen gulden) per jaar. Afghaans vliegtuig verongelukt kabul-new delhi» Een militair transporttoestel is neergestort in Afghanistan. Alle 76 inzittenden kwamen om het leven. Het toe stel verongelukte in het noorden van Afghanistan. De meeste slachtoffers waren burgers die op wegwaren naar Kabul. Over de oorzaak van het ongeluk is nog niets bekend. WASHINGTON AP Onderzoekers hebben gisteren gezegd dat voor het eerst we tenschappelijk is bewezen dat» Saddam Hussein gifgas heeft gebruikt tegen zijn eigen volk. Medici Voor Mensenrechten maakten de resultaten bekend van tests in het laboratorium voor chemische wapens van het Britse ministerie van defensie in het Engelse Porton Down. Er werden monsters onderzocht uit bomkraters in het Irakees- Kurdische dorp Birjinni. Getuigenissen van overleven- FRANKFURT Rtr De werknemers in de Oostduit- se metaal gaan maandag in sta king. Dat heeft de metaalvak bond IG Metall gisteren be kendgemaakt. De werknemers eisen dat hun salarissen snel worden opgetrokken tot het ni veau van de lonen van hun Westduitse collega's. Meer dan 85 procent van de vakbondsle den had zich woensdag uitge sproken voor een totale werk onderbreking. Het is de eerste staking in zes tig jaar in het oostelijke deel van Duitsland. Stakingsacties waren onder het nazi-regime en het communistische bewind in de voormalige DDR verboden. 1G Metall, de machtigste vakbond in zijn sector in Europa, had LONDEN KRF-Rtr-ANP Lloyd's of Londen, de grootste verzekeringsmarkt ter wereld, gaat reorganiseren. Belangrijk ste punten uit het plan zijn het terugbrengen van het perso neelsbestand van 12.000 tot 9.500 mensen en het toelaten van niet-natuurlijke rechtsper sonen als banken en financie ringsinstellingen als investeer ders. Tot nu toe konden alleen rijke particulieren de zoge noemde Names deelnemen President biedt voor het eerst excuus aan kaapstad rlr President De Klerk van Zuid-Afrika heeft gisteren voor het eerst excuus aangeboden voor apartheid. Hij zei het verlies van vrijheid en waardigheid dat zwarten is aange daan, diep te betreuren. geheten pasjeswetten, die wer den gebruikt om het vrije ver keer van zwarten in het land te beteugelen en gedwongen ver huizingen van zwarten uit blan ke gebieden. „Deze maatrege len beroofden in feite mensen van vrijheid op basis van ras, tastte hun waardigheid aan en schaadde hun ontwikkeling." Op de vraag of „diep betreu ren" een excuus betekent zei De Klerk: „Diep betreuren gaat veel verder dan zeggen dat het je spijt. Diep betreuren wil zeggen „Het was niet onze bedoeling om mensen van hun rechten te beroven en ellende te veroorza ken, maar uiteindelijk hebben gescheiden ontwikkeling en apartheid daar juist wel toe ge leid. Inzoverre dit is gebeurd, betreuren wij het diep'zei De Klerk op een persconferentie. Volgens De Klerk beroofde apartheid zwarten van het ver mogen zich te ontwikkelen. Als voorbeelden noemde hij de zo dat, als ik de klok zou kunnen terugdraaien en ik er iets aan had kunnen doen, ik het graag had willen voorkomen. Ja, we zeggen dat het ons spijt." De Klerk heeft nooit eerder excuus willen aanbieden voor apartheid, ofschoon hij die in februari 1990 begon af te bre ken door het verbod op het Afri kaans Nationaal Congres (ANC) op te heffen en Nelson Mandela vrij te laten. De Klerk acht het ANC overigens nog niet rijp om het land te besturen maar zei wel dat er aan het eind van het jaar multi-raciale verkiezingen kunnen worden gehouden. Ook nu nog zei De Klerk te menen dat apartheid oorspron kelijk was bedoeld om 's lands De Zuidafrikaanse president W.F. de Klerk bood gisteren voor het eerst zijn excuses aan voor het onrecht dat zwarten is aangedaan door apart heid. FOTO AFP politieke problemen op te los sen door middel van een confe deratie van onafhankelijke lan den. „Maar dit kon niet werken als gevolg van demografische en economische realiteiten, en als gevolg van de onscheidbare on derlinge afhankelijkheid van het volk van Zuid-Afrika in zijn ge heel." „Terugkijkend besef ik dat het te lang duurde voordat wij dit doorhadden. Maar wij hadden uiteindelijk het lef om te zeg gen: het kan niet werken, laten we er iets aan doen." „Nu lopen wij in de pas met de rest van de wereld." Op de persconferentie ont vouwde De Klerk ook een nieu we vlag van zijn Nationale Par tij, die apartheid steunde sinds zij in 1948 aan de macht kwam. Iran houdt grote oefening in Golf Ongeveer 36.000 I ra an se mili tairen nemen deel aan de groot ste luchtmacht- en marine-oe feningen sinds het einde van de Iraaks-Iraanse oorlog in 1988, zo heeft radio-Teheran gisteren meegedeeld. Ook grondtroepen en eenheden van de Revolutio naire Garde nemen aan de oefe ningen deel. De manoeuvres, die tien dagen duren, worden gehouden in het noorden van de Golf en strekken zich uit over een gebied van vijftigduizend vierkante kilometer. De deelne mers simuleren lucht- en mari ne-aanvallen tegen Iraanse troepen. De manoeuvres zijn volgens de radio defensief van karakter en bedoeld om het Iraanse leger te oefenen in het beschermen van de veiligheid in de Golf met het oog op ae aanwezigheid van „agressieve buitenlandse troe pen". Hiermee worden klaar blijkelijk de Amerikaanse en westerse troepen bedoeld die in de regio verblijven. den en meldingen over slacht offers die kronkelend en bloed spuwend stierven hebben ge leid tot beschuldigingen dat Irak zijn eigen landgenoten ver gaste tijdens de 'Anfal'-campag ne tegen rebellerende Kurden, waarbij tienduizenden de dood vonden. Irak ontkende lange tijd alle beschuldigingen en er rezen twijfels door het gebrek aan we tenschappelijk bewijs. „Van daag voelen we ons in het gelijk gesteld", zei dr. Howard Hu van Harvard University, een lid van de groep medici. zijn leden de mogelijkheid tot staking voorgelegd wegens het aanhoudende conflict met de werkgevers over loonsverhogin» gen. De metaalwerkers eisen dat deze hun belofte uit 1991 in april '93 de salarissen van de 400.000 metaal-, elektro- en staalarbeiders in de voormalige DDR met 26 procent te verho gen gestand doen. De werkgevers in de door een crisis geteisterde sector willen niet meer bieden dan negen procent. Volgens hen heeft de overeenkomst uit '91 al veel be drijven geruïneerd. De leider van de werkgeversvereniging, Klaus Murmann, heeft al ge waarschuwd dat bij acties hon derdduizend banen op het spel komen te staan. sevilla» De Columbiaanse stierenvechter Cesar Rincon wordt op de horens genomen door zijn tegenstander. De toreador moest na de botsing in kritieke toestand in het ziekenhuis worden opgenomen maar is inmiddels na een operatie weer buiten levensgevaar. foto ef>a land. Later sloten Italië, Spanje. PoRUgEÜ en Griekenland zich aan bij het .Akkoord van Schen- gen. Het Akkoord zou deze zo mer in werking moeten treden, nadat de streefdatum van 1 april 1993 niet was gehaald als gevolg van tal van praktische en politieke moeilijkheden. De Franse minister verwees naar Duitsland, dat het in zijn grondwet vastgelegde asielrecht nog moet wijzigen. Naast aan houdende problemen met noodzakelijke wetswijzigingen in Italië en technische moeilijk heden noemde Lamassou re ook de meningsverschillen tussen Frankrijk en Nederland over de bestraffing van de handel in verdovende middelen. Frankrijk zal het Akkoord van Schengen dit jaar, en ook in de afzienbare toekomst, nog niet uitvoeren. Aan de voorwaarden voor het verdrag - dat voorziet in een vrij personenverkeer tus sen negen landen van de Eu ropese Gemeenschap - is niet voldaan, aldus de Franse minis ter Lamassoure (Europese za ken). Parijs zal in 1993 al zijn grens controles handhaven. Het Ak koord van Schengen, dat in juni 1990 in Luxemburg werd gete kend, voorziet in opheffing van de onderlinge grenscontroles tussen België, Nederland, Luxemburg, Frankrijk en Duits- Israël doet voorstel gezinshereniging Vijftien Palestijnen terug naar Westelijke Jordaanoever WASHINGTON-AMMAN Rtr-AFP Zeker vijftien Palestijnse activis ten keren vandaag na lang in ballingschap te zijn geweest te rug naar de Westelijke Jordaan oever. Dat hebben PLO-functio- narissen gisteren meegedeeld. Israël zegde woensdag, op de tweede dag van de hervatting van het vredesoverleg over het Midden-Oosten in Washington, toe dertig Palestijnen binnen enkele dagen te laten terugke ren. Volgens de Palestijnse bevrij dingsorganisatie PLO wil Israël de terugkeer van de activisten spreiden omdat massale aan hankelijkheidsbetuigingen reac ties van extreemrechtse Israë- aan de verzekeringsmarkt van Lloyd's. Aan de enorme verliezen van de afgelopen jaren moet in 1995 een einde zijn gekomen, staat in het eerste ondernemingsplan dat Lloyd's in zijn 305-jarige ge schiedenis heeft geschreven. Het verlies over 1990 komt uit op maar liefst 2,5 tot 2,8 miljard pond sterling. Omgerekend te gen de huidige koers betekent dat een verlies van ruim zeven miljard gulden. Prinses Diana heeft voor het eerst een vrouwelijke lijfwacht, de politieagente Carol Quirk. Dat melden vandaag de Britse kranten. Quirk is een van de vier lijfwachten die de prinses 24 uur per dag beschermen. De 36-jarige Quirk, die is bedre ven in judo, werd aangenomen na twee maanden proeftijd. Volgens de Daily Mirror is Lady Di vooral te spreken over „de tact en de altijd aanwezige glimlach" van haar nieuwe lijf wacht. Het enige andere lid van de ko ninklijke familie dat een vrou welijke lijfwacht heeft is prinses Anne. NAIROBI» FRANS V WASHINGTON Rtr-KRF Vooral veel minder bestedingen in wapenindustrie bestedingen in de wapenindustrie. In deze sector werd 18,8 miljard dollar minder uitgegeven. Ook het slechte weer in maart wordt als oorzaak ge zien van de vermindering van de groei. Bouwpro jecten werden stilgelegd, consumenten bleven thuis en de industriële produktie ging achteruit. Deskundigen hadden gerekend op afneming van de groei in het eerste kwartaal, maar ze gin gen uit van een groeipercentage van 2,4. De ver mindering van de groei volgt op een periode van een half jaar waarin de groei van het BBP toenam. In het derde kwartaal van 1992 berekende het mi nisterie van handel de groei op 3,4 procent. De groei van de Amerikaanse economie is in de eerste drie maanden van dit jaar scherp afge zwakt Het bruto binnenlands produkt (BBP=ge- produceerde goederen en diensten) groeide in het eerste kwartaal met 1,8 procent in vergelijking met dezelfde periode vorig jaar, zo maakte het Amerikaanse ministerie van handel gisteren be kend. In de laatste drie maanden van 1992 maak te het BBP een groei van 4,7 procent door. De vermindering van de groei is voor een be langrijk deel toe te schrijven aan de veel lagere CORRESPONDENT „Zodra de Amerikaanse troepen zijn vertrokken uit Somalia en de VN hun taken overnemen, zijn we weer terug bij af. De cri minelen zullen hun wapens op diepen en weer aan het moor den en roven slaan. Een VN-le- ger zie ik hiertegen weinig uit richten. Veel Somaliërs en hulp verleners zijn daarom zeer be zorgd over het toekomstige VN optreden in Somalia. Ze hebben tenslotte al in zoveel regio's in de wereld gefaald. Kijk maar naar Angola, Bosnië en Cam bodja." Mohamoud Afrah (60), een doorgewinterde Somalische journalist die werkt voor het persbureau Reuter, is somber gestemd nu de VS op het punt staan het commando over het internationale interventieleger in Somalia over te dragen aan de VN. „Alles wijst er op dat de legers van de verschillende clans en criminelen juist hierop hebben gewacht om weer op de oude voet verder te gaan. De meeste wapens hebben ze nog, want het handeltje dat ze aan de Amerikanen hebben over dragen was slechts het topje ,van de ijsberg." Afrah weet waarover hij praat. Hij heeft het allemaal van nabij meegemaakt, de val van dicta tor Siad Barre, de daaropvol gende bloedige burgeroorlog, waarin zijn zoon voor z'n ogen werd gedood, en de hongers nood. Pas toen het echt niet an ders kon, deed hij een poging te vluchten, waardoor hij uiteinde lijk in Kenya terecht kwam. „Ik ben zeer pessimistisch over de nabije toekomst, want ik ken de mentaliteit van de be ruchte krijgsheren, zoals Ai- deed. Zij zijn niet serieus wat betreft vrede en wachten alleen maar op een nieuwe kans om een offensief te lanceren. Aideeds enige ambitie is macht, hij wil nog steeds kost wat kost Somalia's leider worden." Afrah is van mening dat een blijvende vrede al leen mogelijk is als alle militaire leiders van het toneel ver dwijnen, omdat met Aideed of een andere generaal aan het hoofd onherroepelijk een regime zal ontstaan dat nog onmenselijker is dan dat van Siad Barre. „De VN moeten een interim- regering voor onbepaalde tijd aanstellen en voor de samen stelling ervan een beroep doen op een nieuwe generatie Soma lische leiders, intellectuelen die niet betrokken zijn geweest bij de oorlog en geen verwantschap hebben met de een of andere clan. Technocraten in plaats van politici. Laat hen de macht niet teruggeven aan de war 'Ik ben zeer pessimistisch over de nabije toekomst lords. Ik ken genoeg mensen die geschikt zijn om Somalia weer op te bouwen, maar ze nemen nu nog een afwachtende hou ding aan omdat ze eerst meer stabiliteit in hun land willen zien. En ik geef ze geen onge lijk." Misdadigers als Aideed en Morgan moeten daarom vol gens Afrah worden gearresteerd en ge vangen gezet of worden verbannen naar een onbe woond eiland er gens in de Pacific. „Dat is een heel drastische en onor thodoxe stap, maar de enige manier om een eind te maken aan de ellende." Ook de vaak als de mogelijke redders van de Somalische natie genoemde clan-oudsten bieden volgens Afrah, zelf een Somalische oudste, geen oplos sing. „Zij zijn geen haar beter, zetten hun eigen clan op tegen anderen en hebben zo de strijd steeds aangewakkerd. Ik ken hun gedachten, ze zijn alleen maar geïnteresseerd in voorde len voor henzelf en niet voor de gemeenschap. Waar waren zij de afgelopen twee jaar toen hun mensen werden vermoord?" Naast het opzetten van een interim-bestuur dienen de VN een sterke en onafhankelijke politiemacht, leger en rechterlij ke macht in te stellen om ver volgens met geweld de bevol king te ontwapenen. „Iedereen die met een wapen rondloopt, moet zonder pardon worden doodgeschoten. Er zijn nu nog zoveel wapens in omloop, uit het arsenaal van Barre maar ook met harde dollars gekocht door de krijgsheren, waaronder wa pens die de Irakezen in Kuwayt hebben achtergelaten. Aan die wapenaankopen hebben de VN en andere hulpinstanties direct bijgedragen door de Somali's steeds astronomische bedragen in dollars te betalen. Onder druk zeggen ze, maar als je aan afpersing toegeeft is het einde zoek, zo is wel gebleken." „Een andere on-orthodoxc optie is wapens ruilen voor voedsel, of geld om voedsel te kopen. Toegang tot eten maakt wapens overbodig en met min der wapens in omloop kun je eindelijk orde en gezag herstel len." De bedenkingen tegen de VN blijven echter levensgroot aan wezig, want, zegt Afrah: „Ik weet niet of ze wel in staat zijn dit alles uit te voeren." Hij kan het daarom niet nalaten nog een laatste beroep te doen op de VS. „Ze moeten nog zeker zes maanden in Somalia blij ven. Niet omdat ik zo gek op ze ben, maar hun aanwezigheid is hoogstnoodzakelijk. Niemand wil dat het land weer in een ge- weldMpirattl terechtkomt, maar Ik vreet het ergste." liers kunnen uitlokken. De PLO had gewild dat alle activisten in één keer naar de Westoever konden terugkeren. De vredesbesprekingen tus sen Israël en Synë leverden ook gisteren geen concrete resulta ten op. Beide partijen bleven in hun oude standpunten volhar den. Israël heeft zich inmiddels be reid verklaard vijfduizend Pales tijnen die in het buitenland wo nen, toestemming te geven in de bezette gebieden te blijven in het kader van gezinshereni ging. De joodse staat stelt daar bij wel als voorwaarde dat voor uitgang wordt geboekt in de vredesonderhandelingen. Werkloosheid kost Duitsland twintig miljard Om de kosten van de groeiende werkloosheid te kunnen beta len. heeft de Duitse overheid achttien twintig miljard mark extra nodig. Dit heeft de Duitse minister van financiën Waigel gisteren gezegd in Washington. Hij is daar voor de jaarvergade ring van het Internationale Mo netaire Fonds (IMF) en de We reldbank. Volgens Waigel zal het begrotingstekort van zijn land dit jaar groeien tot zeven tig miljard mark. In de begro ting voor 1993 was aanvankelijk een tekort voorzien van 54 mil jard mark. Costaricaanse gijzelaars vrij De 23 gijzelaars die sinds maan dag werden gevangen gehou den in het Paleis van Justitie van de Costaricaanse hoofdstad San losé zijn gisteren allemaal ongedeerd vrijgelaten. I)e poli tie arresteerde de vijf daders van de gijzeling na een schiet partij op het internationale vliegveld van San José. Volgens president Calderon van Costa Rica zijn bij de schietpartij geen doden of gewonden gevallen.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 5