Veel gewetensbezwaarden toch ingeënt Rechtstreeks kopen bij Sola ir »*sbsi W^ïo% Officier wil geen strafrechtelijke vervolging van zwartrijders meer Binnenland Schrappen bijstand kan veel geld kosten Eis van 15 jaar tegen drugbaron Colombia Aan hen die vielen... Winst DSM keldert fors es3 halve prijs sterk afgeprijsd ksssi messcherpe prijzen PTT pakt eigenaar aan van onjuiste brievenbus VRIJDAG 30 APRIL 1993 Algemeen Nederlands Persbureau CPD Cemeenschappeti|ke Persdienst Betuwelijn kan niet op palen den haag De Betuwelijn kan niet worden gebouwd op palen. Volgens minister Maij-Weggen van verkeer is het plan van con structiebedrijf Grootint om een spoorlijn op palen in het land schap te bouwen, niet deugdelijk. De zware goederenwagons zouden de stellage om kunnen laten klappen, schrijft ze in ant woord op kamervragen over dit plan. Voor de Hoge Snelheids Lijn (HSL) wordt dit wel onderzocht, omdat deze treinen een stuk lichter zijn. Grenshospitium zat fout met straf Amsterdam De commissie die toezicht houdt op het Grenshos pitium in Amsterdam, heeft de directie stevig op de vingers ge tikt voor het overplaatsen van een Ghanees vanwege zijn ver meende leidende rol in een opstand. Die rol is volgens de com missie onvoldoende aangetoond. De man krijgt daarom een schadevergoeding van 1.205 gulden. Hij werd op 30 november 1990 door de directie van het Grenshospitium overgeplaatst naar de gevangenis Esserheem in Veenhuizen. De aanleiding was een opstand onder de asielzoekers, die eisten in vrijheid te worden gesteld. Nederland in Legoland herbouwd billundHet stukje Nederland in het Deense pretpark Legoland heeft een drastische verbouwing ondergaan. In dit gedeelte, een soort Madurodam van legostenen, was voorheen alleen plaats ingeruimd voor Amsterdam. Vanaf dit seizoen komen ook klei nere stadjes als Hindeloopen en het Nederlandse polderland schap aan bod. Nederland is met zijn 500 vierkante meter het op één na grootste land in het park geworden. Alleen de aandacht voor Denemarken is groter. Juliana wordt 84; Pieter wordt 54 foto anp haarlem Het heet koninginnedag, maar eigenlijk is het prinses- sedag. Want vandaag viert niet koningin Beatrix, maar haar moeder haar verjaardag. Toen prinses Juliana in 1980 afstand van de troon deed, werd besloten koninginnedag op 30 april te blijven vieren. Koningin Beatrix is immers in de koude januari maand jarig. Prinses Juliana is vandaag 84 geworden. Ook haar schoonzoon, mr. Pieter van Vollenhoven, de man van prinses Margriet, verjaart. Hij is 54 geworden. Vrouw breekt rug bij val uit Octopus barendrecht Op de kermis in Barendrecht is gisteravond een 37-jarige vrouw uit de attractie 'Octopus', een snel stijgende en dalende draaimolen geslingerd. Een dokter was snel ter plaatse en trof de Barendrechtse roerloos op het asfalt aan. Hij consta teerde een gebroken rug en gebroken ribben. De politie stelt een onderzoek in naar de toedracht van het ongeval. Commissie raadt verplichte poliovaccinatie af Een groot deel van de mensen uit de groeperingen die principiële bezwaren hebben te gen vaccinatie, is toch tegen polio ingeënt. Prof. dr. J. Douma zei dit gisteren bij de pre sentatie van een advies over poliovaccinaties van de commissie van de Nationale Raad voor de Volksgezondheid (NRV). zoetermeer anp Douma, lid van die commissie, vormt met prof. dr. P. Maas en ds. A. Moerkerken het drieman schap dat op verzoek van staatssecretaris Simons pro beert ,,in gesprek te komen en te blijven" met een aantal ker kelijke groeperingen. Het gaat om de Gereformeer de Gemeenten in Nederland en Noord-Amerika (92.000 leden), de Gereformeerde Gemeenten dordrecht anp Officier van justitie Van Maren heeft gisteren voor een zwaar bewaakte Dordtse rechtbank straffen van vijf tot vijftien jaar geëist tegen vier Colombianen wegens drugsmokkel. Het kwar tet zou 1.100 kilo cocaïne en 1.200 kilo marihuana Nederland hebben binnengesmokkeld. Een van de verdachten was overi gens niet aanwezig: hij wist eer der op spectaculaire wijze te ontsnappen uit de gevangenis De Geerhorst in Sittard. De rechtbank werd zwaar be waakt. Een van de verdachten was namelijk een 36-jarige Co lombiaan die wordt gezien als een van de kopstukken van het Colombiaanse cocaïnekartel in Cali en er werd gevreesd voor een actie om hem te bevrijden. In en rond het gebouw liepen met mitrailleurs bewapende ME'ers. Volgens Justitie waren de drie Colombianen lid van een bende van negen mensen die onder leiding stond van twee Neder landse broers. Zij zouden voor de Colombianen in Nederland de organisatie voor de cocaï nesmokkel op poten hebben ge zet en leiding hebben gegeven. Zij zorgden voor schuilplaatsen, communicatiemiddelen en au to's. De 36-jarige Colombiaan deed als een soort filiaalchef in Nederland van het drugskartel zaken met de broers. De rechts zaak tegen de broers is woens- „Er is zoveel werk te doen. Schoonmaken en schilderen en helpen bij weet ik niet wat allemaal. Die jongeren kunnen toch helpen bij de opvang en begeleiding van asielzoe kers." Aldus premier Lubbers deze week in De Volkskrant. Als iedereen even zijn best doet, zijn die zestienduizend jongeren die straks geen bijstandsuitkering meer krijgen zó aan een baan geholpen, was de boodschap. Het was in grote lijnen hetzelfde verhaal dat staatssecretaris Ter Veld vorige week af stak bij haar drastische ingrepen in de bij stand voor jongeren, met als uitschieter het schrappen van de uitkering voor de nu 16.000 jongeren tussen de 18 en 21 jaar in de bijstand. Dat kan, 'zei ze, want vanaf dit jaar valt iedere schoolverlater tot 21 jaar on der het Jeugdwerkgarantieplan (JWG). Ie dereen die na een half jaar nog geen werk heeft, kan bij de gemeente aan de slag voor 32 uur per week tegen het minimumjeugd loon. Dus, stelde Ter Veld, in NRC-Handels- blad, „is er in principe geen enkele reden waarom er voor jongeren een bijstandsuit kering zou moeten zijn". Het JWG funtioneert anderhalf jaar na de start echter totaal niet zoals het moet. Er zijn nu zevenduizend JWG'ers, maar er zijn veel meer jongeren die zich hebben aange meld voor een plaats. In de grote steden is de wachttijd voor een JWG-baan opgelopen tot een jaar. Dat komt met name omdat het maar niet wil lukken met het doel van het plan: jongeren door het opdoen van werk ervaring aan een 'echte' baan helpen. Vol gens de planning zouden ze na een halfjaar moeten 'doorstromen', maar JWG'ers blij ken hun plekje gemiddeld zeventien maan den bezet te houden. De reden is doodeen voudig dat er weinig vacatures zijn. Meer JWG-banen dus, concludeert Lub bers. Maar zo eenvoudig ligt dat niet. In de eerste plaats zijn JWG'ers over het alge meen jongeren die niet of nauwelijks ge schoold zijn, zodat ook bij de gemeenten de plaatsingsmogelijkheden beperkt zijn. Daarnaast is wettelijk vastgelegd dat maar één op de tien arbeidsplaatsen bij een ge meente bezet mag worden door een JW- G'er. Zo willen de bonden voorkomen dat bijvoorbeeld de plantsoenendiensten op Meer banen voor JWG is niet zo eenvoudig als het lijkt den duur vrijwel geheel bestaan uit JWG'ers en er arbeidsplaatsen verdwijnen. De JWG- salarissen worden namelijk volledig door Sociale Zaken vergoed. Een andere mogelijkheid is het creëren van nieuw, nuttig werk. Dat zal ook niet meevallen, omdat er voor de banenpools (een soort JWG voor oudere werklozen) al driftig is gezocht naar dat soort werk. De huismeesters, stadswachten en extra tram controleurs zijn er het uitvloeisel van. En net als bij het JWG is aan liefhebbers voor de banenpools geen gebrek. Werk van de banenpools overbrengen naar het JWG du peert dus oudere werldozen die net een zin volle tijdsbesteding hebben gevonden. Premier Lubbers haalde daarom maar een oude suggestie van stal: JWG-plaatsen in het bedrijfsleven. Dat idee is echter on- in Nederland (19.000), de Oud Gereformeerde Gemeenten in Nederland (18.000) en de groe pen rond de bladen 'Bewaar het Pand' (3.300 abonnees) en 'Het gekrookte riet' (3.100). Van de eerste groep is volgens Douma misschien wel zeventig procent gevaccineerd. De vacci natiegraad neemt af naarmate de groeperingen kleiner zijn. Om na te gaan hoe het precies zit, wil het driemanschap een enquête houden met medewer king van de SGP-jongeren, de grootste politieke jongerenorga nisatie in Nederland. De speciale commissie wijst een wettelijk verplichte poliov accinatie voor volwassenen en kinderen af. Wel vindt ze dat kinderen van twaalf jaar en ou der, t zijn hun eigen belangen te beoorde len, juridisch en feitelijk in staat moeten worden gesteld zich te laten inenten. Hiermee sluit de commissie in het ontwerpadvies voor staatssecretaris Simons van volksgezondheid aan bij het wetsvoorstel op de geneeskun dige behandelingsovereen- Kartel smokkelde 1.200 kilo cocaïne dag begonnen. Op 3 november hield de politie na wekenlang telefoonaftappen, achtervolgen en observeren negen verdach ten aan tijdens een bliksemactie in onder meer Amsterdam. In de hoofdstad werd een busje aangehouden. Achter het stuur zat een 42-jarige Colombiaan. Hij vervoerde olievaten met on geveer 500 kilo cocaïne erin ver stopt. In een loods elders in Amsterdam werd tegelijkertijd bij een inval zo'n 600 kilo cocaï ne aangetroffen, eveneens in dichtgelaste olievaten. Elders werd een partij van 1.200 kilo marihuana ontdekt. Bij de actie werden ook de twee andere Co lombianen aangehouden die gisteren terechtstonden Dat de drugs met de schoener Grefion, die eigendom was van de Nederlandse broers, naar Nederland was gevaren, had Justitie van horen zeggen: een Engelsman had de politie in Ne derland getipt, maar harde be wijzen kwamen gisteren niet boven tafel. Het schip was begin 1990 vanuit Tenerife vertrokken richting Curasao. Daar had het enige tijd naast een Colom- biaans schip gelegen, waarbij mogelijk drugs aan boord wa ren gebracht In Willemstad werd volgens Justitie voor enke le tonnen aan het schip verspij kerd om het smokkelklaar te maken: onder andere werd een holle betonnen kiel gelegd. Uitspraak op 10 mei. haalbaar. Bij bedrijven zal het 'verdrin gingseffect' (het vervangen van reguliere ar beidsplaatsen door JWG-plaatsen) waar schijnlijk nog veel sterker zijn dan bij de ge meenten. Het bedrijfsleven is bovendien te gen, vanwege de dreigende concurrentie vervalsing: bedrijven met JWG'ers kunnen goedkoper werken, zodat ze bedrijven zon der deze goedkope krachten uit de markt prijzen. Die bezwaren hebben de invoering van het JWG jarenlang vertraagd en geleid tot het compromis om JWG-banen alleen te scheppen bij de overheid. Wat al met al dreigt is dat het JWG een soort vervangende bijstand wordt. Wie zich aanmeldt voor het JWG krijgt namelijk, of hij nu een baan krijgt of niet, het mini mumjeugdloon. Het ligt voor de hand dat iedere bijstandsjongere die straks niets meer krijgt, zich aanmeldt voor een JWG- baan. Aanmelding bij het JWG betekent na melijk, baan of niet, recht op het mini mumjeugdloon voor 32 uur per week. Dat is bijna zevenhonderd gulden netto per maand voor een 18-jarige, oplopend tot ruim duizend gulden per maand voor een 21-jarige JWG'er. Dat is aanzienlijk meer dan de 462 gulden per maand die de mees te bijstandsjongeren nu krijgen. Ter Veld heeft voor het schrappen van de bijstand voor jongeren tot 21 jaar een be zuiniging van 345 miljoen ingeboekt. Zoals de vlag er nu bij hangt, zal die besparing snel opgaan aan extra JWG-gelden. Dat zou niet erg zijn, als de maatschappij als geheel daar beter van zou worden omdat er veel nuttig werk voor wordt gedaan. Maar of dèt gebeurt, valt wel zeer zwaar te betwijfelen. almere Twee oud-verzetsstrijders kijken toe hoe een schoolmeisje bloemen plaatst in een vaas bij een herinneringspaddestoei. De gebeurtenis vond giste ren plaats in het zogenoemde Bos der Onverzettelij- ken bij Almere. Prins Bernard heeft het bos gisteren officieel geopend. Het aantal bomen komt overeen met het aantal verzetsmensen dat in de oorlog is ge fusilleerd. De teksten op de paddestoelen in het bos zijn bedoeld om de gebeurtenissen tijdens '40-'45 le vend te houden. foto anp hans steinmeier komst. Het voorstel moet nog door de voltallige NRV moet worden behandeld. Het advies komt er op neer dat jongeren voldoende voorlichting moeten krijgen, ook op bijzondere scho len. Verder moet er, bij voor beeld bij de GGD, voor hen een „discrete" mogelijkheid zijn om zich te laten inenten. Hulp aan jonge criminelen blijkt niet te helpen Maatschappelijke hulpverlening aan criminele jongeren blijkt niet te helpen. Dat concludeert drs. Duipmans in zijn proef schrift 'Preventie of pretentie?' waarop hij 6 mei aan de Rijks universiteit Groningen hoopt te promoveren. Over een periode van vijf jaar onderzocht Duipmans jongeren tussen 12 en 24 jaar die met de politie in aanraking waren ge komen. Een deel van hen deed mee aan een proefproject van de politie. 'Preventie van de kleine criminaliteit'. Een ander deel deed niet mee. Het proef project hield in dat de politie de jonge criminelen in contact bracht met hulpinstanties voor randgroepjongeren en maat schappelijk werk. Duipmans wilde weten of de eerste groep minder vaak in de fout ging dan de tweede groep. Na vergelijking van 1.793 dos siers concludeerde Duipmans dat hulpverlening aan criminele jongeren niet helpt. Alleen voor jongeren die op latere leeftijd (tussen 21 en 24 jaar) voor het eerst met de politie in aanra king komen, bestaan volgens Duipmans lichte aanwijzigin- gen dat zij minder vaak in her haling vallen. Mooi weer zorgt weer voor smog den haag cpd Het Rijksinstituut voor Volksge zondheid en Milieuhygiëne (RI VM) verwacht dat er vandaag, evenals gisteren, weer smog ontstaat. De concentraties blij ven onder de norm van ernstige smog. De provincies hoeVHl dan ook geen maatregelen te nemen om de uitstoot van ver vuilende stoffen terug te drin gen. Smogvorming treedt op bij mooi weer in combinatie met geen of weinig wind vanaf het vasteland. De met vooral zwa- velverbindingen vervuilde lucht wordt dan niet afgevoerd. Door de zonnestraling ontstaan dan hoge concentraties ozon. Eén op drie zaken bij kantonrechter gaat straks over zwartrijden amsterdam anp Het strafrechtelijk vervolgen van zwartrijders is „oneigenlijk" en „omslachtig". „Justitie heeft wel iets beters te doen". Dat zei officier van justitie mr. J. Steen brink gisteren voor de Amster damse rechtbank, waar hij in hoger beroep vijf zwartrijders aanklaagde die een door de kantonrechter opgelegde boete van zestig gulden niet hadden betaald. „Ik kan mij indenken dat met het niet meer strafbaar stellen van zwartrijden de vervoersbe drijven en de daarvoor verant woordelijke politici er echt van te doordringen zijn dat het hun verantwoordelijkheid is maatre gelen te nemen om te voorko men dat mensen zwartrijden", zo bepleitte de officier. Volgens Steenbrink zijn vol gend jaar één op de drie zaken voor de Amsterdamse kanton rechter een zaak tegen een zwartrijder. Nu is dat nog één op vier. Volgens de officier kun nen alleen preventieve maatre gelen daar iets tegen doen. „De vervoersbedrijven en de daarvoor verantwoordelijke po litici hebben in de loop der tijd de situatie laten ontstaan dat veel mensen gingen zwartrij den", aldus Steenbrink. „Er was geen zichtbare toegangscontro le meer in de bus, tram en me tro. Nu moet het verloren ter rein met veel moeite weer wor den teruggewonnen. Kort ge zegd: de conducteur moet weer op de tram." Een conducteur op de tram maakt de identificatieplicht overbodig. „Je komt er zonder kaartje gewoon niet in." Steen brink vond het „onbegrijpelijk" dat de conducteur er nog niet op alle Amsterdamse tram- en metrolijnen is. Het Zwartlij p< r centage mèt conducteur is twee procent, en zonder vijftien, al dus Steenbrink. heerlen» cpd De resultaten van DSM zijn in het eerste kwartaal desastreus gedaald. Op een omzet van 2,1 miljard gulden hield het Lim burgse chemieconcern slechts een nettowinst van 6 miljoen over. Dat is 94 procent lager dan in het eerste kwartaal van 1992. In feite is het afgelopen kwartaal verlies geleden, net als in het vierde kwartaal van vorig jaar. Slechts door een be lastingmeevaller en winst uit bedrijven waarin DSM deel neemt, slaagde hét concern erin uit de rode cijfers te blij- ILkortinq bii qm a |l im m 9 en 12 EE"" Kookset 'Elegance' a deug Kookpan 2.3. a liter KJ steelpan 1.5 liter met deksel 1111 W| LMËDmT) - De mooiste bestekken pannensets hutshouöeiiike artikelen topkwaliteit kristal en porsefem kooot u rechtstreek* oi| de Sola Faone* voor ongekend lage pnjzen Kortingen tot meer dan SON op de ver- cassettes l r nu t'idelijk Gescnikt voor gas. eletftnscti en keramKcn koken Bezoek onze snowroom/*ooo»eshai in Zeist en profiteer van oeze unieke direkte faoneksvertoop dt lage fabrieksprijs. KARINA zilverwit edelstaal 6-persoons40-dellge «na cassette J /H" Fabrieksprijs h vergelijkbare winkelwaarde f 470.- SOLA FABRIEK |Tiïc^-,|a van Reenenweg 1SS Zeist «<-J Openingstijden ma t/mvrti van900l700uur leoere zateroag van 10 00 16 00 uur voor aue mncntingen routeoescnnivmg of uitgeoretoe Sou ookumentat* kunt u Denen 03404-25364 of oe Don insturen ■nftpj Bon zenoen aan so«a Faonek Antwoordnr 105 DvH 5700 VB Zeist 1 Postzegel is niet noö>gi (NAAM KL 1 ADRES ^PC/PLAATS GEDEK0REERDE EETSERVIEZEN DIVERSE KOOKSETS NU den haag cpd De PTT gaat eigenaren van brievenbussen die niet voldoen aan de wettelijke normen streng aanpakken. Als zij hun bus niet binnen een half jaar hebben aangepast, zal de PTT de post als onbestelbaar terugsturen naar de afzenders De komende maand krijgen de eigenaren te lefonisch of per post het ver zoek de bus aan te passen. In Nederland zijn zo'n zes miljoen huis-brievenbussen. Daarvan wijkt één miljoen af van de vastgestelde standaard- maten. Ze zijn te klein, te laag, te hoog of bevinden zich te ver af van de openbare weg. De af wijkende brievenbussen zouden PTT Post per jaar 3 miljoen gul den aan extra werk kosten. Volgens de Postwet moeten brievenbussen 2h,". W centimeter meten en zijn aan gebracht op een hoogte van tus sen de 60 en 180 centimeter. Daarnaast moet de bus zich op minder dan tien meter afstand van de openbare weg bevinden. Als dat laatste niet zo is en de eigenaar doet er niets aan, wordt hij al na drie maanden bestraft.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 3