Van Poppel wint duel met 'Abdoe' Britse pers schrijft Ruud Gullit af Hendry is de torenhoge favoriet op WK snooker Peter van Noort de grote afwezige op Ter Specke Opvallende rol voor bowler Zevenbergen Sport Problemen voor coach rugbyteam Volleybalteam van tijdelijke aard VRIJDAG 30 APRIL 1993 Jankovic bezorgt zichzelf verlamming athene De Servische basketballer Slobodan Jankovic loopt het risico door een bizar voorval voor het leven verlamd te blijven. Jankovic was woensdag tijdens een wedstrijd voor de playoffs om de Griekse titel van zijn club Panionios tegen Panathinaikos zo kwaad over het feit dat hij met vijf persoonlijke fouten naar de kant moest dat hij in opperste frustratie zijn hoofd keihard tegen de paal van de basket liet neerkomen. De gevolgen van deze onbesuisde daad waren desastreus. De 30-jarige Jankovic had zichzelf twee wervelbreuken bezorgd en zakte hevig bloed end ineen. Watt rijdt de Omloop van Rijnland leiden Katharina Watt komt naar Leiden. De Australische olym pische kampioene op de weg in Barcelona gaat op dinsdag 25 mei van start in de wielerklassieker De Omloop van Rijnland. Watt heeft haar verbijf in Nederland met twee dagen verlengd, zodat het mogelijk is om na deelname aan de Omloop van het Molenheike in de Leidse regio rijden. Ook Monique Knol komt met haar Bose-ploeg naar Leiden. Uit de Leidse regio nemen Pe tra Grimbergen (Rijnsburg), Angela van Smoorenburg (Lange- raar), Anita Kruse (Lisse) en Marion Borst (Leiderdorp) deel. De wedstrijd over 100 kilometer voert door de Rijn- en Bollenstreek. Gerard Nijboer geeft 'marathonles' leiden Gerard Nijboer verzorgt het slotonderdeel van een sport - informatie-avond van de Leidse Roadrunners. De Nederlands recordhouder op de marathon is op donderdag 6 mei, na de Leidse arts Simon Kooyman en de Leidse sportmasseur Giel Houtman, de derde spreker in het clubhuis van de Leiden Road Runners Club aan de Voorschoterweg. De informatie-avond be gint om 20.30 uur. De marathon van Leiden wordt op 6 juni een internationale aangelegenheid. De Russische deelnemers AleksanderVytsjoe- zjanin, Aleksander Gurin, Vjatsjeslaw Stepanov en de Polen Piotr Poblocki en Darius Ossowski hebben persoonlijke toptijden van onder 2 uur 20 minuten achter hun naam staan. Bij de vrouwen zijn de Russin Tatjana Ivaniva en de Poolse Krystyna Kuta tot goede prestaties in staat. Sparta wil keeper Carlo l'Ami houden leiden Carlo l'Ami heeft van Sparta een vierjarig contract aan geboden gekregen. Trainer Rob Jacobs ziet in L'Ami, die dit sei zoen op amateurbasis bij de eredivisieclub speelt, de opvolger van van Edward Metgod. Metgod heeft te kennen gegeven na het volgende seizoen te stoppen. L'Ami heeft ook een aanbie ding van een andere club op zak. Volgende week de beslist de 26-jarige ex-doelman van Blauw Zwart over zijn toekomst. Anastagsti in nationaal softbalteam leiden» Luigi Anastagsti van Alphians is door bondscoach Eddie Dunlock uitgenodigd voor het Nederlands softbalteam. Eind mei (29 30-31) neerfit Nederland deel aan het Zeister Slot-toernooi en op 18-19 en 20 juni speelt Oranje in Haarlem op het Bill Jef frey toernooi. Dit ter voorbereiding op het EK in Praag (14-18 ju li). Peter van Noort is de grote af wezige bij de wedstrijden om de elfde Ter Specke-bpkaal. De 38- jarige Lissenaar, nationaal re cordhouder kogelslingeren, ont breekt morgenmiddag op de at letiekbaan in Lisse, waar de offi cieuze opening van het baanseizöen om 12.45 uur met het onderdeel kogelslingeren begint. Later op de middag moeten toppers als Jacqueline Goormachtigh, Gretha Tromp, Petra Huybrechtse, Alphenaar Chris Tamminga en Robin Kor ving het ontbreken van Van Noort compenseren. Omdat de atletiekbanen nog maar een maand open zijn, leiden carole massee bowlingmedewerker René Zevenbergen was in Holi day Inn niet te stoppen. Voor het team Van Egmond bowlde hij een serie van 681, met een game van 255. Teamgenoot Bram Roodenburg zette een score van 277 neer. Een blindscore van 150 moest de teamserie aanvullen, waardoor het totaal op 682 kwam. Van Egmond is, met nog één wed strijd te gaan, kampioen in de scratchleague. Zevenbergen deed het een avond later nog eens dunnetjes over. Bij de dubbels zette hij een serie van 627 neer met een game van 223. Bij de trio's speelde de bowler drie van de vier games. Zijn totaal telde 604 pins. AAM eindigde bij de dins dagtrio's op de eerste plaats, ge volgd door O Sole Mio en Broekhof. The Champ, kampioen van de woensdagleague, behaalde het hoogste totaal in Noordwij- kerhout De kampioenen HBE, Madero en Pinhitters eindigden met precies evenveel punten. Van de Berg zorgde op de laatste wedstrijddag in de late maandagleague nog voor een kleine verrassing. Het team steeg van de vierde naar de tweede plaats. Ploegmey werd in de vroege dinsdagleague eer ste. Joost van Duivenvoorde bowlde met een serie van 615 net één pin meer om dan Wes- chef ad van kaam. piv -chef rob onderwater. 071-1 Eén dag na de slag tussen Enge land en Nederland (2-2) plaats ten de Britten twee vraagtekens. Eén achter de naam van Ruud Gullit, één achter die van Des Walker. Volgens de Britse media wa ren deze spelers de zwakke plekken aan beide kanten. The Times zegt dat het voorbij is met Gullit. Een terugkeer op het hoogste plan schijnt voor hem niet meer te zijn weggelegd, na zijn mislukte optreden op Wembley. Denkt The Times. Letterlijk wordt er gerept over het laatste optreden op een groot podium van de man 'who had once been a great interna tional player'. Niet iedereen denkt er zo over. Het grootste deel van de Engelse pers neemt de verkla ring van de Nederlandse bonds coach Advocaat over, die zei dat zijn sterspeler wegens een bles sure werd gewisseld. „Het was hartverwarmend dat 'the Great Man' een ovatie van 70.000 En gelsen kreeg toen hij noodge dwongen van het veld moest", schrijft the Independent. Des Walker komt er slechter af. Hij was de man die Over- mars kort voor tijd vasthield en de Nederlandse strafschop in leidde. Des-Perate (wanhopig), kraamt de Daily Mirror er sen sationeel uit. En vervolgt: „In 53 interlands voor Engeland heeft Walker nog nooit zo traag gele ken als op het moment dat de kleine Road Runner van Ajax hem zijn hielen liet zien." De meeste lof is er voor Berg kamp. „De manier waarop hij Nederland terugbracht in de wedstrijd maakte in één klap duidelijk waarom Inter zoveel geld voor hem heeft betaald", legt The Independent uit. De blessure die Paul Gascoig- ne dwong in de rust van het WK-kwalificatieduel tegen Ne derland (2-2) op te geven, blijkt een gebroken jukbeen te zijn. Hij is daaraan gisteren geope reerd. Gascoigne. die een elle boogstoot incasseerde van Jan Wouters, is twee weken uitge schakeld. De Schotse spits Ally McCoist heeft woensdagavond tijdens de WK-kwalificatiewedstrijd in Lis sabon tegen Portugal zijn rech terkuitbeen gebroken. Hij kwam in de slotfase van het duel, dat een verrassend hoge overwin ning voor de Portugezen ople verde (5-0), in botsing met ver dediger Oceano. McCoist scoor de dit seizoen 49 keer voor Glasgow Rangers. Paul Gascoigne. foto archief Sprintzege in Vuelta na snijden, duwen en trekken biedt de organiserende vereni ging De Spartaan atleten de mogelijkheid om uit te komen op minder courante nummers. Zo kunnen sprinters de 150 en 300 meter lopen en staan de 1000 en 3000 meter als langere loopnummers op het program ma. Daarnaast zijn er werp- en springnummers en kunnen wheelers (rolstoelatleten) ^jch meten op de 1500 en 5000 me ter. De prijsuitreiking is om 17.15 uur. In Alphen aan den Rijn orga niseert AAV '36 het komend weekeinde een meerkamp. Bo vendien staat zowel morgen als overmorgen een aantal bijnum mers op het programma. Dinsdag verraste Gutierrez Van Poppel, woensdag was de aankomst te steil en gis teren werd de Nederlandse sprinter bijna door Ab- doesjaparov tegen de dranghekken gesmeten. De 30-jarige renner uit de Fes- tina-ploeg van Gisbers ver loor zijn evenwicht, maar niet de vierde etappe van La Gudina naar Salaman ca. salamanca» anp Van Poppel kon voor het derde achtereenvolgende jaar de bloe men aan zijn jarige gangmaker en vriend Gert Jakobs geven. Evenals de twee voorgaande ja ren won Van Poppel op 29 april een rit in de Vuelta a Espana. Op de dag dat Jakobs 29 jaar werd boekte de sprinter zijn ze vende dagprijs in de drie laatste edities van de Spaanse ronde. Bijna had Van Poppel het in spannende, voorbereidende werk van de jarige niet kunnen afmaken. 'Abdoe' deed zijn re putatie als de 'terrorist der sprinters' weer alle eer aan. De Oezbeek gedroeg zich als een gangster om eindelijk weer eens te winnen. Hij heeft nog steeds geen zege behaald dit seizoen. Op tweehonderd meter van de aankomst was hem de kopposi tie opgedrongen, met Van Pop pel in het wiel. Onreglementair Hij zag geen andere uitweg dan uit te wijken en Van Poppel on reglementair de doorgang te versperren. De Brabander bleef overeind, al moest hij zich afdu wen tegen zijn rivaal. Van Pop pel had genoeg kracht voor een tweede explosie en won voor de vijfde keer dit seizoen. Abdoe, die de brutaliteit bezat te pro testeren, werd gedeklasseerd en teruggezet naar de 148ste plaats, laatste van de groep. „Ik geloof dat die Abdoesja- Van Poppel heeft de 'gangster* Abdoesjaparov van zich afgeschud en gaat als eerste over de finish. parov een fiets met chronische afwijkingen heeft", sprak Van Poppel cynisch nadat hij was hersteld van de dubbele inspan ning. „Twee dagen geleden moest Jalabert ook al vol in de remmen. Als ik me niet vast grijp aan zijn shirt donder ik zo de hekken in." De vierde etappe over 231 ki lometer werd gekenmerkt door kou (12 graden) en regen en een aantal ontsnappingen. Aan de laatste van Diaz en Verbeken kwam zeven kilometer voor de finish een einde. Jakobs hield het tempo hoog en effende het pad voor Van Poppel. „Na twee keer de zege gemist te hebben, werd het tijd dat ik vandaag het werk van mijn ploeg zou bekro nen. Het zal, hoop ik, niet de laatste keer zijn", zei Van Pop pel. der, gevolgd door Jalabert en Breukink. De Zwitser toonde zich gisteren een beetje pessi mistisch of hij vandaag het 'amarillo' kon behouden. „De rit naar Avilla is zwaar en ik ver wacht aanvallen op mijn posi tie. Het was vandaag lastig met die regen en de kou. Bovendien wordt er ontzettend hard gere den", oordeelde de zoon van een Nederlandse moeder en een Zwitserse vader. Alvaro Mejia heeft een con tract getekend bij Motorola, de Amerikaanse wielerploeg waar bij Hennie Kuiper ploegleider is. De Colombiaanse klimmer is aangetrokken om kopman Andy Hampsten in de grote ronden, Giro en Tour, bij te staan. De 26-jarige Colombiaan reed tot nu voor Postobon slechts natio nale wedstrijden. Mejia debu teert morgen in de Henninger Turm, oftewel de Grote Prijs van Frankfurt. Daarna rijdt hij de Ronde van Romandië. Onvrede bij spelers Het zit John van Altena. de on langs benoemde coach van het nationale rugbyteam, niet mee. Enkele dagen voor de vriend schappelijke interland van zon dag in Naarden tegen Polen heeft een fors aantal spelers la ten weten niet beschikbaar te zijn. Kummer. Van Loon, Koe nen. Nlichelsen, Wisse (allen DIOK). Eman, Hadinogoro (Den Haag) en Pace trokken zich te rug uit onvrede over het techni sche beleid van de Nederlandse Rugby Bond. Yves Kummer zegt dat hij 'moe is van al het gezeur'. De captain van de Leidse lands kampioen DIOK kan zich niet voor honderd procent achter het beleid van de bond scharen en vindt dat hij daarom niet langer kan uitkomen voor Oran je. Al enkele maanden klikt het niet tussen een deel van natio nale rugbyspelers en de bond. In maart trokken de spelers van DIOK zich terug, nadat de bond de kampioenswedstrijd tegen Amstelveen op de incourante vrijdagavond had ingelast. Dat was destijds de druppel. De bond haalde bakzeil en erkende fout geweest te zijn. De spelers accepteerden het excuus. Het conflict dat de meeste Oranje-spelers met de tech nisch directeur Co van der Aa hadden, is echter nooit uitge praat. „Dat is nogal autoritair opgelost door de bond", zegt Kummer. „Er zou een gesprek komen tussen de spelers en Van der Aa. Maar naar onze wensen is niet geluisterd, lohn van Alte na is aangesteld als bonds coach, dat werd ons gewoon meegedeeld. Ik heb niets tegen de persoon Van Altena, maar de werkwijze van de bond spreekt me niet aan. Dan moet je een keuze maken. Of spelen en niet zeiken, of voor de eer bedan ken. Ik heb gekozen voor het laatste en dat gaat me wel aan het hart. Voor het eerst in zeven jaar mis ik een interland." Kummer is een voorstander van het spelen van veel zware oefenwedstrijden. „In Neder land hebben we een beperkt aantal topspelers. Het niveau kunnen we alleen verhogen door veel te spelen tegen sterke tegenstanders. Afgelopen sei zoen hebben we maar vier in terlands gespeeld, dat is te wei nig. Van Altena gaat nu steeds selecteren en naar een wedstrijd toeleven. Daaruit spreekt een korte-tcrmijnvisic. Ik zou voor zekerheid kiezen en met een vaste groep werken. Door ver schillende oorzaken is de selec tie nu verzwakt." sel Lagerwey, die een game'van 245 scoorde. Remco Duyndam bleef steken op 611. De hoogste game, 257 pins, werd gebowld door Tinus Levhart. In Alphen aan den Rijn had Henk van Rijn er duidelijk zin in. Voor Holland Bouw bowlde hij een totaal van 660 pins. Bij de dubbels behaalde Van Rijn een game van 255, één pin meer dan Gert den Dekker in zijn serie van 610. Paul Meka was bij de partijen over vier ga mes in vorm. Zijn totaal be droeg 841 pins. Bij de vrouwen was Thea den Dekker de uit schieter. Zij scoorde een reeks van 824 met een game van 243. Gonny Westerhout zette een score van 234 neer. Henk Wit bracht in Leider dorp de hoogste game op zijn naam. Voor Huspub behaalde hij een score van 240 pins. Bax Spendel bowlde een teamga- me en -serie van respectievelijk 603 en 2205. Tony Hoeberichts gooide met een reeks van 794 de meeste pins om. In Sa8senheim moesten Pro minent Hotel, Wamero en Auto Beugelsdijk, de bovenste drie in de dinsdagleague, alle drie ver rassend een nederlaag incasse ren. De stand blijft, evenals in de andere leagues, overigens ongewijzigd. Klaas Kivits en Ni co van der Valk (603) bowlden beiden een game van 225. Lise- lotte van de Berg was met een score van 219 de beste vrouw. Een Cubaanse aanval wordt geblokt door de Nederlanders Arnold v (14). haarlem anp Met drie fullprofs, negen vrije-tijdsvolleyballers en een interim-coach maakte het Nederlands team gisteren een nieuwe start. Op de eerste van vier dagen Haarlemse Volleybal Week verloor Oranje na een veelbelovend begin met 3-1 van Cuba (13-15 15-815-3 15-4). Nog zonder Joop Alberda, dé trainer die niet eerder dan volgende week zijn contract met de NeVoBo tekent. Voorlopig ook zonder de nog in de Italiaanse competitie actieve, of daarvan net uitrustende routiniers. Zonder ook de geblesseer de Bas van de Goor. het talent van kampioen Dy namo. Maar met Martin van der Horst, uit het Duitse Dachau. Met Rob Grabert, uit het Italiaanse Schio en na drie jaar terug in de selectie. En met Arno van Solkema van het Belgische Maaseik als de derde prof. De andere hein van de basis-zes be staat vooralsnog uit goedwillende amateurs uit Apeldoorn: spelverdeler Bijl en de aanvallers Mul der en Schuil. Het team van tijdelijke aard trainde gisterochtend voor het eerst samen. De wedstrijden in Haarlem, waar vandaag te gen Polen en morgen tegen België wordt ge speeld, dienen als voorbereiding op de World League die vrijdag 21 mei begint met de uitwed strijd tegen Italië. Blangé en Zwerver geven dan hun blessures en vermoeide spferen rust. Pang hoopt op 12 mei wel Zoodsma, Benne, Van der Meulen, Klok en Held te kunnen begroeten. sheffield herman joustra Jimmy White zal het niet snel toegeven, maar één levensgrote frustratie raakt hij maar niet kwijt. De 30-jarige Engelse snookerprof, de lieveling van het publiek, won al veel toer nooien, maar de wereldtitel bleef tot nu toe buiten zijn be reik. Al stond hij wel vier keer in de finale en haalde hij drie keer de halve eindstrijd. Dit jaar be reikte hij inmiddels onder luid gejuich van het publiek alweer de halve finale van het WK. Daarvoor plaatsten zich ook de smaakmakers James Wat- tana uit Thailand en Alan Mc- Manus uit Schotland. Deson danks is er volgens de kenners eigenlijk maar één favoriet: Stephen Hendry. die als enige gemakkelijk de halve eindstrijd binnenstapte. De jonge Schot, 24 jaar, geldt als één van de grootste talenten, samen met White, die het snooker ooit heeft voortgebracht. Dat heeft hij inmiddels al ruimschoots bewezen. Op het moment dat hij in 1990 zijn eerste wereldtitel binnenhaalde, was hij 21 jaar en drie maanden. De jongste we reldkampioen ooit. Bij toeval in het snookerwereldje terechtge komen. Het is Kerstmis 1981. Het vriest buiten dat het kraakt en er ligt een dik pak sneeuw in de straten van Dalgety Bay, een dorpje in het westen van Schot land. In huize Hendry heerst echter een genoeglijk sfeertje. De open haard brandt. Vader, moeder en zoon Stephen zitten bij de kerstboom cadeautjes uit te pakken. Groot is de verrassing van de 12-jarige Stephen nadat hij het grootste pak heeft openge maakt. Een heuse snookertalel, terwijl hij daar niet om had ge vraagd. Het spelletje li.nl hem nooit zo kunnen boeien. Een maand later produceert het iele mannetje al breaks (series) van 50 en 60. Nog geen jaar later maakt hij zijn eerste century- break (een serie van honderd of meer). Voorbeeld Het is dan al lang duidelijk dat de jonge Stephen over buiten gewone capaciteiten beschikt. Pa, een eenvoudige fruithande laar, besluit zijn enige kind alle ruimte te geven. Stephen maakt zijn school niet af en mag trai nen wanneer hi| WfL /i|n gmte voorbeeld? „Ik kan me herinne ren dat ik naar Jimmy White zat te kijken op tv", vertelde Hen- dry onlangs over zijn jeugd in een interview. „Jimmy speelde zo goed, zo snel, zo spectacu lair. Dat was het echte snooker voor mij." Logisch dat Stephen de speel stijl van zijn hela probeerde te kopiëren. ...Maar toen dacht ik nog: het zal lang duren voordat ik net zo goed ben." Sneller dan verwacht was het zover. In 1990 stond Hendry in de finale van het WK. Tegen...Jimmv White, die jaren eerder door Steve Da- vis beentje werd gelicht. Het werd 18-12 voor de jonge Schot die zijn jeugdheld geen schijn van kant al jimmy krijgt zijn wereldtitel nog wel. Hij is veel te goed om zonder titel door het leven te gaan, maar hij had de pech om tegen mij te moeten", meldde hij toen. White verloor het jaar daarop van Parrott en kwam vorig jaar opnieuw Hendry tegen in de fi nale. White was gestopt met drinken, had harder getraind dan ooit en voelde zien zeker van zijn zaak. „Dit jaar gaat het gebeuren", schreeuwde hij voor net toernooi. Na een achter stand van 14-8 won Hendry echter met 18-14. „Dat is ty pisch Stephen", zei White. „Hij heeft van alle spelers het meeste geloof in zichzelf. Twijfelt nooit aan zijn eigen capaciteiten. Ab soluut de beste speler op dit moment." White raakte maanden lang geen keu maar aan en dook in het uitgaansleven van loonden. Pas begin dit jaar pakte hij de zaken weer wat serieuzer aan. Zijn fans en de kenners zien de bui echter al weer hangen. „Hendry zit immers nog in het toernooi." De rollen zijn omge draaid. Het idool van White heet Hendry.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 21