Blank Zuid-Afrika pakt snel de biezen Sjevardnadze en het temmen van het 'onhandelbare Georgische volk' Feiten ^Meningen Brinkman in lastig parket Overdisponering VRIJDAG 30 APRIL 1993 152 2 Jo Ann Baines heeft haar koffers al gepakt. Eigenlijk zou ze zich pas eind mei bij haar man voegen, maar ze heeft besloten nog deze maand op het vliegtuig naar Quatar te stappen. „Het heeft geen zin nog langer te blijven. Je ziet het land steeds sneller de afgrond in glijden. Dus ik zei tegen mijn man: je kunt het leuk vinden of niet, maar ik kom er nü aan. We hadden ons huis gelukkig nog voor de moord op Hani verkocht en mijn BMW raak ik altijd wel kwijt. Er is niets meer dat me tegenhoudt." JOHANNESBURG »P.v NUUSENBURG CORRESPONDENT Haar man Charles is bouwkun dig ingenieur en heeft een con tract voor drie jaar in het van geld bulkende oliestaatje. Aan vankelijk was het de bedoeling om na afloop van het lucratieve contract terug te keren naar Zuid-Afrika, maar nu hebben ze hun plannen gewijzigd. Austra lië of Nieuw-Zeeland wordt het nieuwe thuis van Jo Ann en Charles Baines. Australië heeft de voorkeur wegens het klimaat en de levenstijl, die veel op die van Zuid-Afrika lijken. Nieuw- Zeeland heeft het voordeel dat daar de vader van Jo Ann woont, die al eerder weinig fi ducie had in de toekomst van zijn geboorteland. Het besluit om te emigreren was geen plotselinge impuls, niet ingegeven door de huidige crisis, maar was het afgelopen jaar geleidelijk gegroeid, vertelt Jo Ann (37). „Na het referen dum van vorig jaar (waarbij pre sident De Klerk de overweldi gende steun van de blanke min derheid kreeg voor zijn hervor mingsbeleid, red.) hadden we echt vertrouwen in de toekomst gekregen. Maar na de bloedba den in Boipatong en Bisho, de criminaliteit, het mislukken van de onderhandelingen en het in elkaar klappen van de econo mie zien we er geen gat meer in. Dit land heeft wat mij betreft geen toekomst." Jo Ann staat met deze opvatting niet alleen. Steeds meer blan ken, meer dan 250.000 volgens sommige peilingen, geven te kennen dat zij het land van de verdwijnende apartheid willen verlaten. Zij kunnen de span ningen, de angsten en de onze kerheid die de huidige over gangssituatie kenmerken niet langer aan. De moord op Chris Hani, de zwarte leider die het idool was van de militante townshipjeugd, is de meest re cente aanleiding voor het invul len van de emigratieformulie ren. Maar het is een ontwikke ling die al langer gaande is en wordt gevoed door elke tegen slag in wat politici nog steeds het 'vredesproces' noemen. Niet iedereen die weg wil kan de deur achter zich dichttrek ken. De deviezenbepalingen van de regering verhinderen het meenemen van een vermogen, hoe bescheiden dat ook mag zijn. De recessie die de wereld economie plaagt, beperkt de mogelijkheden van velen die al leen een Zuidafrikaans paspoort hebben. Zij moeten bijzondere kwaliteiten in hun bagage heb ben, waarmee zij toelatingsbar rières kunnen overwinnen. Daarmee is meteen de tragiek van het 'nieuwe Zuid-Afrika' aangegeven. De uittocht die nu op gang komt, is ook een exo dus van talent en vaardigheden. De leiding van het ANC, de toe komstige regering, beseft dat het vertrek van vooral goed ge schoolde blanken een aderla ting is die het land zich niet kan veroorloven. Nelson Mandela doet regelmatig, dat wil zeggen na elke crisis, een klemmend beroep op de blanke bevolking om toch te blijven en mee te helpen bij de opbouw van een nieuwe, democratische samen leving. Zo'n oproep wordt elke keer te niet gedaan door televisie-beel den van zwarte jongeren die ge matigde leiders uitjouwen, radi cale leiders toejuichen, huizen en winkels plunderen en anti- blanke leuzen scanderen. Een spotprent in het in Johannes burg verschijnende dagblad The Star bracht onlangs de ge moedstoestand van blank Zuid- Afrika treffend in beeld. Slogans schreeuwende jongeren bela gen een benard blank gezin, ter wijl een eenzame Mandela hen smeekt toch te blijven. Makelaars melden dat na de moord op Hani het aantal hui zen dat te koop wordt aangebo den enorm is gestegen. „Het zijn vooral jongeren met een goede opleiding, die nog een nieuw bestaan in het buiten land kunnen opbouwen, die vertrekken", aldus hun profiel schets van de aspirant-emi grant. Zij zijn bereid forse offers te brengen voor een nieuwe toekomst in een ander land. Wie een verlies van meer dan 30 procent op de verkoop van zijn huis accepteert, en dat is mo menteel de regel, wil heel graag weg. Klaus en Estelle Gautier hebben in een vlaag van optimisme een huis laten bouwen in de Kaap. Het zou daar rustiger en minder gewelddadig zijn, dachten ze. Hun huidige bungalow in Bryanston, een voorstad van Jo hannesburg, hebben ze vlak voor de moord op Hani te koop aangeboden. Nu, ruim twee we ken later, heeft zich nog geen kandidaat-koper gemeld. „En het is nog wel zo'n prachtig huis", zegt Estelle. r r- 1 Ze klampen zich met de hoop van de vertwijfelden vast aan el ke gematigde, elke verzoenende uitspraak van prominente zwar te polici. „Deze storm gaat wel weer liggen", zeggen ze om el kaar moed in te spreken. „Dat is tot nog toe altijd gebeurd." Maar heel lang willen ze niet wachten. De verhuizing naar de Kaap was al een 'laatste kans voor Zuid-Afrika'. Zodra ze het idee krijgen dat de vooruitzich ten er niet beter op worden, vertrekken ze. Naar Duitsland, het geboorteland van Klaus. En de huizen? „Dat verlies moeten we dan maar nemen." En de veel bescheidener levensstijl die hun onherroepelijk inde He/- mat wacht? „Dat moeten we voor onze kinderen over heb ben." Voor Klaus en Estelle is Duits land het voor de hand liggende nieuwe thuisland. De meeste emigranten-in-spé zullen waar schijnlijk in Engeland een nieuw leven beginnen. Hon derdduizenden Zuidafrikanen hebben ook een Brits paspoort en kunnen zonder problemen repatriëren. Daarnaast zijn er ook nog tienduizenden die recht hebben op dit paspoort. Australië en Nieuw-Zeeland blijken echter de favoriete be stemmingen van de meeste po tentiële emigranten. Ron Mon- cur drijft in Nieuw-Zeeland een bemiddelingsbureau voor emi granten die naar dit land willen. De zaken gaan zo goed dat Moncur overweegt in Johannes burg een filiaal te openen. „Ik kwam hier net voor de moord op Hani. Toen was de belang stelling al goed. Maar sinds de moord kunnen we het niet meer bijbenen. Ik heb geen idee hoeveel mensen hebben geïn formeerd, maar het zijn er heel FOTO LEO VOGELZANG veel. We zoeken vooral mensen met een specifieke opleiding, accountants en automatise ringsdeskundigen bij voorbeeld, die kunnen we heel goed ge bruiken. Wat we bieden? Een prachtig land, een vrijwel gelijke levensstijl, maar vooral rust en zekerheid." DEN HAAG GPD Elco Brinkman zit in een lastig parket. Hij moet als loyaal voor zitter van een regeringsfractie samenwerken met coalitiege noot PvdA. Maar aan de andere kant wil hij proberen zijn han den vrij te maken voor de ko mende verkiezingen die, ijs en weder dienende, in mei volgend jaar zullen plaatsvinden. Het is moeilijk laveren voor de toekomstig leider, die tot de verkiezingen nog de oude leider 'boven' zich heeft staan. Brink man heeft de afgelopen jaren al enkele malen dui delijk afstand geno men van de coali tiepartner. Maar tel kens weer moest hij, in elk geval ge deeltelijk, op zijn schreden terugke ren, omdat het voortbestaan van het kabinet in het geding kwam. Brinkman moet het midden zien te vin den tussen CDA'ers in het kabinet en het rechterdeel van zijn fractie. Minister Bert de Vries is de meest duidelijke voorstander van voortzetting van de samenwerking met de PvdA. Maar ook Lubbers, on danks zijn komend vertrek nog steeds een uitermate invloedrijk man, voelt daar wel wat voor. Aan de andere kant zit Brink man met een fractie, waarin de meningen sterk verdeeld zijn. De rechtervleugel vindt in elk geval dat de mogelijkheid van samenwerking met de WD na drukkelijk opengehouden moet worden. Maar ook hangen de nodige CDA-kamerleden de lijn De Vries-Lubbers aan. Brinkman zelfheeft daarover nog geen afgeronde mening. Dat ziet hij na de verkiezingen wel. Maar zijn grote probleem is: hoe voorkomt hij dat het be leid van dit kabinet zo succesvol wordt, dat hij tijdens de verkie zingscampagne al te dicht tegen de PvdA moet aanschurken. Afgelopen maandag probeerde Brinkman een nieuwe strategie uit. Tijdens een CDA-bijeen- komst in Stad aan 't Haringvliet riep hij de PvdA op, de kabi netsplannen voor volgend jaar onverkort te steunen. Als de IVdA daartoe bereid was, zou het CDA ook geen wijzigingen voorstellen. Een slimme zet van de CDA- voorman. Toen hij zijn uit spraak deed, wist hij namelijk al dat de PvdA-fractie de grootste moeite heeft met de voorstellen van PvdA-staatssecretarisTer Veld om de bijstand voor jonge ren onder 21 jaar af te schaffen en drastisch te korten op de bij stand voor 21- tot 27-jarigen. Brinkman deed tijdens de CDA- bijeenkomstzijn uiterste best de boodschap bij de verzamelde journalisten te laten overko men. Welgeteld zeven keer her haalde hij dat niet het CDA, maar de PvdA afstand dreigde te nemen van de voorstellen van het kabinet en dan met na me van de PvdA-be- windsvrouw. Moch ten daar problemen van komen, dan heeft Brinkman de schuld bij voorbaat bij de PvdA gelegd. In een bijzinnetje koppelde hij er meteen een dreige ment aan vast. Als de PvdA toch zou gaan morrelen aan de kabinetsplannen, dan had het CDA ook nog wel de no dige wensen. Het zou dan best eens kunnen zijn, dat het CDA dan zal voorstellen nieuwe bezuinigingen op de fensie te blokkeren. En dat zou voor de PvdA weer onverteer baar zijn. Toch moet de PvdA wel iets doen. De protesten tegen de jongste kabinetsplannen zijn niet van de lucht. Bij de PvdA komen de laatste dagen tiental len telefoontjes binnen, altijd een goede manier om de fractie zenuwachtig te krijgen. Het gek ke is dat niet het CDA (toch ook verantwoordelijk) maar vooral de PvdA de schuld krijgt. Waar schijnlijk ligt de oorzaak daar van in het feit dat twee PvdA- bewindslieden de meest drasti sche ingrepen hebben gedaan: Ritzenen Ter Veld. Hoe de PvdA dit dilemma gaat oplossen, is nog niet duidelijk. Vermoedelijk zal de PvdA-frac tie op uitstel aandringen. Vol gende week debatteert de Tweede Kamer over de kabi netsvoorstellen. Voor die tijd moet er een vergelijk tussen PvdA en CDA zijn gekomen. Lukt dat niet, dan leidt dat on getwijfeld tot een verwijdering tussen beide coalitiepartners. En dan heeft Brinkman zijn zin. STANDPLAATS BRUSSEL THE INDEPENDENT Gasten in het beste hotel van Tblisi hebben onlangs aan den lijve kunnen ervaren waarom reisjes naar de voormalige sov jet-republiek Georgië zo goed koop zijn tegenwoordig. Eerst klonk er geschreeuw in de lob by, toen schoten. Er lag een man op de marmeren vloer, met bloedend gezicht. Een an dere man zwaaide wild met een pistool, terwijl hij een tweede lichaam in de richting van de draaideur sleepte. „Het is een groots land, een groots volk, met grootse voor uitzichten", zegt Fred Wieland, de manager van het in Oosten rijkse handen zijnde hotel. „Het probleem is alleen dat wapens en alcohol een slechte combi natie vormen. En de wijn is hier goed." Hij hoefde er niet aan toe te voegen dat er ruim vol doende wapens voorhanden zijn: zijn hotel heeft een aparte balie waar de gasten hun wa pens kunnen inchecken. De Georgische president Eduard Sjevardnadze omschrijft 'de aard van het Georgische volk' als zijn belangrijkste pro bleem, terwijl hij zijn beroem de, bleke gezicht tot een glim lach kneedt en in zoveel rimpels vouwt dat slechts zijn gitzwarte pupillen worden vrijgelaten. Sjevardnadze is praktisch de enige macht die Georgië bijeen houdt. Gevierd om zijn rol in de bevrijding van Oost-Europa van Moskou, voert Sjevardnadze nu zijn eigen strijd met Rusland over het enige onderwerp dat de Georgiërs verenigt: zij wijzen een terugkeer naar twee eeu wen Russische overheersing af. Moskou heeft handig gebruik gemaakt van de natuurlijke anarchie in Georgië, waarmee de separatistische opstanden tot in de meeste regionen van het land konden doordringen. Eerst hebben de Russen stille tjes Zuid-Ossetië gesteund te gen Tblisi. Vervolgens hielpen zij op het hoogtepunt van de acht maanden durende strijd in Abchazië d? rebellen met lucht aanvallen tegen Georgische po sities. Deze maand heeft Moskou de stroom roebels afgesneden, waardoor Georgië gedwongen Eduard Sjevardnadze. werd waardebonnen uit te ge ven. Met een minimum aan handel en geen enkele reserve aan buitenlandse valuta, vrezen deskundigen dat al Georgiës roebels op de zwarte markt op zullen gaan aan de aankoop van brandstoffen en voedsel van na burige republieken. „Wij zijn het slachtoffer van een financië le blokkade", aldus Sjevardnad ze. Desondanks zijn de Georgische schieten. Sjevardnadze probeert de emoties te kalmeren", aldus Irina Sarisjvili, een democra tische activist in het 234 zetels en 25 partijen tellende parle ment. „De mensen vinden hem iemand die teveel compromis sen sluit. Maar hij moet toch een soort evenwicht tot stand brengen." Sjevardnadze hoopt stilletjes te kunnen beginnen met het op leiden van een nieuw leger om Voor Sjevardnadze is 'de aard van het Georgische volk' het belangrijkste probleem. politici optimistisch. Zij wijzen erop dat Sjevardnadze populair blijft en er ten minste in is ge slaagd een einde te maken aan de burgeroorlog die uitbrak toen de voormalige president Gamsachurdia werd afgezet en waarin het pittoreske centrum van Tblisi is vernietigd. „Zonder dat zouden we een bananenre publiek hebben en op elkaar daarmee de in het wilde weg vechtende troepen in Abchazië te vervangen. Sommige diplo maten bespeuren een nieuw besef van militaire discipline. Volgens anderen ziet het land de werkelijkheid niet onder ogen. Veel Georgiërs denken dat de crisis een korte, tijdelijke nacht merrie is, waaruit hun land FOTO AFP SERGEI GUNEYEV spoedig zal ontwaken om terug te keren naar de relatieve wel vaart dat het onder Russisch be stuur genoot. Slechts weinigen begrijpen dat Georgië in de af grond staart. De omzet per hoofd van de bevolking is niet meer dan 60 dollar (110 gulden) en is alleen vorig jaar al met 45 procent gedaald. De landbouw is een puinhoop. De handels routes zijn onbruikbaar door de gevechten en worden geteisterd door bandieten. De toevoer van energie en ruwe grondstoffen ligt tussen eentiende en de helft van het normale niveau. „Vroeger was het een van de rijkste republieken van de Sov jetunie, maar nu staat het land aan de rand van de afgrond", aldus de harde woorden van een officieel Duits rapport. „Zonder een normalisatie met Ruslanden tenzij Georgië in de tweede helft van het jaar aan ruwe grondstoffen en brandstof kan komen, stort de economie Ondanks alle waarschuwingen dat het service-niveau onder dat van Aeroflot bleef, meldde ik me twee jaar geleden bij de Gene rale Bank voor het openen van een bankrekening. Een zwijgza me klerk maakte diverse kopieën van mijn paspoort, arbeids contract en andere paperassen, en geruime tijd later stond ik weer buiten met enkele verouderde folders. De rest zou vanzelf komen. Drie weken passeerden zonder verdere ontwikkeling, waarna ik ontdekte dat er op de bank 'rekeninguittreksels' klaar lagen. De Generale had zelf alvast wat bedragen van mijn 'zichtrekening' afgeboekt als vergoeding voor de bankpas en de overschrijffor- mulieren, die ik ter plekke kreeg overhandigd. Ik herinner me hoe ik de verbazing hierover suste met de ge dachte dat we in Nederland wel erg verwend zijn met al dat thuisbankieren en die folders op de postkantoren. Anoniem, ef ficiënt en gratis, dit in tegenstelling tot België, waar je hele doopceel wordt gelicht, alles uren duurt zonder dat je veel wijzer wordt, en waar de bancaire verrichtingen zijn 'getarifieerd', wat betekent dat er telkens betaald moet worden. Ik liet me echter lokken door het feit dat de Generale de grootste bank van België is. Iedereen heeft bij de Generale een rekening, en aangezien 'transferten' tussen klanten onderling gratis zijn, leek dit het voordeligst. Wat een misrekening dat was, drong pas tot me door toen voor de tweede keer het salaris uit Nederland meer dan een maand op zich liet wachten. „Generale BankBanque Génerale, Bonjour Goeiedag", zei ae telefoonmèvrouw met ijzingwekkende taal-neutraliteit. „U wacht op een betaling uit het buitenland?" „Dat klopt, en die is al vier weken onderweg." „Jaja, da's raar hè. Maar daar kunnen wij niets aan doen hoor. Dat is de zetel", zei ze, verwijzend naar het hoofdlcantoor. „Misschien dat u kunt kijken of het geld wel is aangekomen?" Dat was een idee. Een week later kreeg ik een bedrag dat er op leek, 'sauf condition de bon fin': onder voorwaarde van de goede afloop. Vlak voor de kerst sloeg de bank weer toe, met de afschrijving van een luttel bedrag voor een 'G-verzekering'. „Goeiendagbonjour, mogen we weten wat dat is?" „Ah ja, da's gewoon hè." Maar waar is het voor en wie heeft u permissie gegeven dat geld van mijn rekening te halen? „Da's voor wanneer u komt te overlijden. Dan krijgt u het dub bele bedrag van uw zichtrekening uitgekeerd. Maar als u per se wilt, kunnen we de zetel wel vragen die verzekering ongedaan te maken?" „Volgaarne." Deze week heb ik besloten de Generale gedag te zeggen. „Inte resten op overdisponering in valuta afgelopen maand, min 1380 frank" incasseerde de bank. Sinds ik een verblijfsvergunning vroeg en een 'attest van immatriculatie' kreeg, weet ik dat het Franse woordenboek prima dienst doet voor Vlaams-Neder landse vertalingen. Immatriculation: inschrijving: disponible: beschikbaar. Rood heb ik niet gestaan. Maar rente betalen op overmatig beschikbaar geld? „Bonjourgoeiendag, dat is wanneer u een transfert doet. Dat ziet u niet, maar dat is valuta min zeven." „Pardon? Ik betaal toch alleen met Belgische franken." „Nee, valuta! Dat kent u toch? Dat rekenen we niet dezelfde dag, maar min zeven." België heeft me geleerd dat boos worden niets helpt, evenmin als een brief op poten. De wereld is nu eenmaal hopeloos, vol onwil of onbegrip. Er zit niets anders op dan je eigen plan te trekken. Ik heb de 200 frank betaald om m'n rekening te mogen opzeggen, en ben bij de naburige Kredietbank opnieuw begon nen. Vriendelijke mensen, behulpzaam, of ik een K-verzekering wilde? Bij het weggaan zag ik hun reclame: 'Zo het land, zo de bank'. PETER DE VRIES CORRESPONDENT

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 2