Leidsch Dagblad Korting bijstand gaat geld kosten Huzarenstukje voor Koninginnedag BEL: Katwijkse raadsleden dienen aanklacht in wegens smaad Arrestaties rond rechtszaak neo-nazi 6 STUKS 11,95 Nog één kans voor Bosnische Serviërs Leidse carrosseriefabriek Deckers failliet Kersverse regering in Italië dreigt te vallen GOED NIEUWS i LL. "'RIJDAG 30 APRIL 1993 Zuid-Afrika i Steeds meer blanke Zuidafrikanen houden het in hun land voor ge zien en vertrekken richting Australië. Soldaat van het jaar is homo: ontslag dreigt san francisco rtr-upi-ap Het Amerikaanse leger is een ontslagprocedure begonnen te gen een soldaat omdat hij ho moseksueel is. De 23-jarige ser geant Jose Zuniga, die onlangs voor zijn optreden in de Golf oorlog door het 6de Amerikaan se Leger tot 'soldaat van het jaar' werd uitgeroepen, kwam afgelopen weekeinde tijdens een massale demonstratie voor de rechten van homo's openlijk uit voor zijn seksuele geaard heid. Zuniga zal officieel worden ontslagen of uit de actieve dienst worden gezet. De proce dure neemt zeker twee weken in beslag. Zuniga zal in die tijd gewoon dienst blijven doen. In het Amerikaanse leger worden homo's niet toegelaten. Presi dent Bill Clinton wil dit verbod opheffen. Volgens de gepensioneerde luitenant-generaal Waller maakt toelating van homo seksuelen tot het leger de Ame- rikaanse strijdkrachten „twee derangs". Waller zei dat giste ren voor het Amerikaanse Con gres tijdens een hoorzitting over de plannen van Clinton. Tijdens een ondervraging door de Se- naatscomissie voor de Strijd krachten gaf Waller echter toe dat homoseksuelen die hun ge aardheid altijd geheim hebben gehouden, voorbeeldig hebben gediend. OPGERICHT 1 MAART 1860 NR.40146 LOSSENUMMERS ƒ1,60 Excuus De Klerk 5 President De Klerk van Zuid-Afrika heeft giste-1 ren voor het eerst excuus aangeboden voor de apartheid in zijn land. Opzetje 1 d Va^ond: overna- I O me van failliet aan nemersbedrijf Arbouw heeft veel weg van een opzetje. Architectuur a q Het gebouw op de I hoek van het Schut tersveld in Leiden staat in het Jaarboek Architectuur. Geen krant ontvangen 071-143241 zaterdag 10 00-12 00 ui abommee^ servkeJP katwuk* paul de vlieger De Katwijkse gemeenteraadsleden H. Bakker (RPF) en N. Zwaan (CDA) hebben een aanklacht ingediend tegen hun plaatsgenoot W. Buys. De politici beschuldigen de man van 'smaad en smaadschrift'. Aanleiding is een brief van Buys aan de gemeenteraad, waarin hij Bakker uitmaakt voor 'de grootste hypocriet die er in Katwijk rond loopt'. Bovendien zouden de beide raadsleden, aldus de brief, 'grievende, mensonterende, discri minerende en racistische' uitlatingen hebben ge daan. De twee raadsleden vinden dat ze hierdoor in hun naam en goede eer zijn aangetast. Buys die actief is in de plaatselijke homo-be weging reageerde op uitspraken van Bakker en Zwaan tijdens een commissievergadering, enkele maanden geleden. De twee raadsleden stelden toen dat „homoseksualiteit een afwijking is" en „homo-emancipatie niet kan, want dit zou bete kenen dat ze gelijk zijn aan hetero's, en dit kan niet". De uitspraken leidden al eerder tot een aan klacht bij Justitie. Het Groen-Linksraadslid T. Janssens en het Meldpunt Discriminatie Leiden beschuldigden Bakker en Zwaan van discrimina tie. De officier van justitie zag onlangs echter af van strafvervolging. Jongeren zullen zich voor JWG aanmelden Het schrappen van de bijstand voor jongeren kan het mi nisterie van sociale zaken geld gaan kosten. Een groot deel van de getroffen zestienduizend jongeren zal zich aanmelden voor het Jeugdwerkgarantieplan (JWG) en daarmee recht krijgen op het minimumjeugdloon. Dat is veel hoger dan de bijstandsuitkering van 462 gulden per maand die de meeste bijstandsjongeren momenteel krij gen. Een 18-jarige JWG'er krijgt bijna zevenhonderd gul den, een 21-jarige JWG'er ruim duizend gulden netto per maand. Per saldo kan het schrappen van de bijstand het ministerie daardoor geld kosten. nen werkloze jongeren bij de gemeenten aan de slag voor 32 uur per week en krijgen ze daar voor het minimumjeugdloon. leiden Een trits grote en kle'ine oranje ballonnen ging vanmorgen in top in de toren van het Leidse stad huis. Twee studenten van Minerva verrichtten het huzarenstukje in alle vroegte. Toen de eerste bezoekers van de feestelijkheden naar het centrum kwamen, waren zij allang weer beneden. Het is niet ongebruike lijk dat Leidenaars voor het aanbrengen van oranjedecoraties de hoogte in gaan. Een week geleden wer den al alpinisten ingeschakeld om molen De Valk in de nationale driekleur te hullen, foto hielco kuipers De Vereniging van Nederlandse Gemeenten luidde twee dagen geleden de noodklok voor het Jeugdwerkgarantieplan. Volgens woordvoerder Van de Kerkhof werken er nu zevenduizend jongeren bij de gemeenten via het JWG, maar „lopen de ge meenten tegen grenzen aan" bij het zoeken naar méér banen in eigen gelederen. Hen nieuwe toevloed van duizenden liefheb bers kunnén de gemeenten op dit moment niet aan, aldus Van de Kerkhof. Volgens de JWG-regeling kun- NIEUWE RIJN 2G LEIDEN TEL. 071 144288 GRAVEREN IN GLAS Het idee achter het JWG is dat ze door de werkervaring die ze opdoen, gemakkelijker aan de slag komen in een 'echte' baan bij overheid of bedrijfsleven. In de praktijk blijkt dat door de stijgende werkloosheid en het afnemende aantal vacatures nauwelijks te lukken. „Er is geen uitstroomaldus een FNV- woordvoerder. Bij haar ingreep in de bijstand voor jongeren kondigde Ter Veld vorige week tevens aan dat de gemeenten 295 miljoen gul den krijgen om bijstandsont vangers die volgens de sociale diensten onterecht de dupe worden van de maatregelen, een aanvullende of vervangen de uitkering te geven. De overi gen krijgen niets, tenzij ze zich aanmelden voor een JWG-baan. Ze krijgen dan recht op het mi nimumjeugdloon, ongeacht of ze ook daadwerkelijk aan de slag kunnen. De kosten van het JWG komen geheel voor reke ning van Sociale Zaken. Pagina 3: Schrappen bijstand kan geld kosten. HET WOORD IS AAN Medestanders bewapend met priemen, staven en hamers leeuwarden.» gpd Bij ongeregeldheden rond het paleis van justitie in Leeuwar den zijn gistermiddag negen neo-nazi's aangehouden. Elders in de stad werden nog twee na zi-sympathisanten gearresteerd wegens verboden wapenbezit. De rellen hielden verband met de rechtszaak tegen een 21-jari ge Bolswarder, die in januari een 31-jarige plaatsgenoot neerschoot. De verdachte is lid van de neo-fascistische organi satie Actiefront Nationaal Socia listen (ANS). Tegen hem werd 7,5 jaar cel geëist. Ongeveer een half uur voor de zitting verschenen plotseling negen neo-nazi's op de trappen van het gerechtsgebouw. De mannen, van wie enkelen mas kers droegen, waren bewapend met ijzeren staven, breekijzers, priemen en crockethamers. Ze schreeuwden leuzen en brach ten de Hitlergroet. Omstanders reageerden woedend op de neo-nazi's. Ze overstemden het negental en wilden de groep uiteindelijkaanvallen. Politiemensen grepen vervol gens hardhandig in en arres teerden de neo-nazi's. Het gaat om mannen variërend in de leeftijd van 19 tot en met 36 jaar uit Groningen, Eelde, Breda, Vught, Roozendaal en Tilburg. Hen wordt onder meer bedrei ging ten laste gelegd. Bovendien zijn ze beschuldigd van verbo den wapenbezit, het brengen van de Hitlergroet en het dra gen van verboden symbolen. De mannen zitten nog vast. Elders in de stad arresteerde de politie een 28-jarige inwoner van Enschede en een 21-jarige man uit Garrelsweer, die een gaspistool in hun auto hadden. Volgens de politiewoordvoerder zijn deze verdachten lid van een neo-nazistische organisatie. De politie was op de ongere geldheden voorbereid. In de Friese hoofdstad zijn de afgelo pen dagen brieven van de orga nisaties 'SA Storm Enschede' en 'SA Storm Groningen' verspreid, waarin werd opgeroepen de verdachte uit Bolsward te steu nen. Ook de anti-fascisten had den te kennen gegeven dat bij de rechtszaak aanwezig te zijn. Vorige week vrijdag werd onder meer het kantoor van de advo caat van de Bolswarder volge plakt met affiches tegen de ver dachte. GROTE KEUZE OCCASIONS'* Regel tijdig Uw vervoer voor een prettiq.' 0 en zorgeloze auto-vakantie tfS Nu bij aankoop van een occasion. een sunroof of fietsendrager KADO Adder in huis in Merenwijk De bewoner van een woning aan de Heidezegge in de Leidse Me renwijk schrok zich gisteravond een ongeluk toen hij op de trap van zijn huis een slangachtig beest aantrof. De man riep zijn buur man erbij maar zij kwamen er niet achter of het om een slang of een paling ging. De buurman wist het beest met behulp van een stuk hout in een emmer te duwen. Politieagenten stelden vast dat het om een giftige adder ging. De Dierenambulance heeft het beest meegenomen. correspondent De pas gevormde Italiaanse re gering van Carlo Ciampi loopt kans nu al te stranden. De cx- communistische partij PDS, die drie ministers in de regering heeft, en de Groene partij, ver tegenwoordigd met een minis ter, verklaarden gisteren het nieuwe kabinet niet te zullen steunen. Hun beslissing volgt op een stemming in de Kamer van Afgevaardigden over ophef fing van de parlementaire on schendbaarheid van de socialist BettinoCraxi. Craxi zal niet worden ver volgd voor heling en corruptie. Zijn parlementaire onschend- Somerville De koninklijke macht is slechts een gave des hemels om goed te doen. VANDAAG Binnenland - Buitenland Cultuur Familieberichten Feiten en meningen - Gesprek van de dag Info Programma's Regio RTV Show Sport Stand van zaken HET WEER Verwachting van het KNMI tot morgenavond Later een bui Vannacht weinig bewolking en mi nimumtemperatuur omstreeks 13 graden. Overdag overwegend zonnig. In de middag en avond van het zuiden uit kans op een re gen- of onweersbui. Middagtem- peratuurvan 16 graden aan zee tot 24 in het binnenland Wind uit zuidelijke nchtingen. zwak tot ma tig. rond kracht 3 DE MOOISTE GERANIUMS EN FUCHSIA'S PRIJSB0FFER new york-washington rtr-afp Alle partijen die zijn betrokken bij de burgeroorlog in het voor malige Joegoslavië komen dit weekeinde in Athene bijeen, in een laatste poging de Bosnische Serviërs ertoe te brengen alsnog akkoord te gaan met het vredes plan van de bemiddelaars Van ce en Owen voor Bosnië-Her- cegovina. De Verenigde Staten, die de dfuk op de Bosnische Serviërs blijven opvoeren, heb ben laten weten dat het Atheen- se overleg niets verandert aan hun plannen met betrekking tot een mogelijke militair ingrijpen. Onder sterke druk van het Westen en van de Servische president Slobodan Milosevic, besloot de Bosnisch-Servische leider Karadzic gisteren het zelf benoemde Bosnisch-Servische parlement op 5 mei bijeen te roepen om zich nog eens te bui gen over het vredesplan. Dat was eerder door het parlement afgewezen. leiden «rudolf kleun Carrosseriefabriek Deckers met vestigingen in Zoeterwoude en het Limburgse Weert is failliet. De 67 werknemers (36 in Weert en 31 in Zoeterwoude) hebben de afgelopen maand geen salaris meer gehad. De Be drijfsvereniging zal dat waarschijnlijk over enkele weken alsnog uitkeren. Alle activitei ten zijn gisteren stilgelegd door curator mr. A. Spijker, die hoopt via een snelle overna me nog zoveel mogelijk werkgélegenheid te behouden. Volgens Spijker hebben zich inmiddels twee gegadigden gemeld met concrete overnameplannen. Zij bereiden vandaag ie der een bod voor. Spijker hoopt dat hij in de loop van volgende week een besluit kan ne men over verkoop en voortzetting van het bedrijf. Daarbij weegt de werkgelegenheid zeer zwaar. Hij hoopt de schade voor het bedrijf nog enigszins te beperken door snel te handelen. De vakbonden zijn gisteren op de hoogte gesteld van het faillissement. Het tachtig jaar oude familiebedrijf Dec kers zou het slachtoffer zijn geworden van de terugslag in de transportsector. Deckers bouwt carrosserieën voor vrachtauto's. Die markt is het afgelopen jaar ingestort, zoals ook het debacle van DAF illustreert. Boven dien is de verhuizing van de vestiging aan de Leidse Lammenschansweg naar het in dustrieterrein Grote Polder in Zoeterwoude een enorme aanslag op de liquiditeit van het bedrijf geworden, zo bevestigt Spijker. De afgelopen maanden zou de familie Deckers al pogingen hebben gedaan om het bedrijf over te laten nemen. Een van de ge- 'Oude partijenbeschermen Craxi baarheid zal alleen worden op geheven voor een onderzoek naar overtreding van de wet op de partijfinanciering. De uitslag van de stemming werd door alle oppositiepartijen uitgelegd als een overwinning van de oude 'partitocratie'. De oppositiepar tijen die deelnemen aan de nieuwe regering voelen zich verraden door de partijen van de oude regeringscoalitie. Hoewel de stemming geheim was, is het zeker dat de Socialis tische Partij en de christen-de mocratische DC zich tegen de opheffing van Craxi's on schendbaarheid hebben uitge sproken. De leider van de oppositie partij La Rete, Leoluca Orlando, zei gisteravond dat zijn partij zich zal terugtrekken uit het parlement, dat hij kwalificeerde als een 'moeras van corruptie'. •Hij heeft een onderhoud met president Scalfaro aangevraagd en zal deze verzoeken direct verkiezingen uit te schrijven. Tijdens het kamerdebat her haalde Craxi dat een comflot tegen hem gaande is en dat de rechters hun boekje consequent te buiten zijn gegaan. Craxi heeft steeds gezegd dat hij nooit overheidsgeld heeft gestolen en nooit iemand heeft omgekocht. Craxi heeft alleen toegegeven de wet op de partijfinanciering te hebben overtreden, maar dat was volgens hem inherent aan het systeem en maakte iedereen zich daaraan schuldig. 'Als ik schuldig ben, dan is iedereen schuldig', zo luidt de klassiek geworden verdediging tlistischeïe Leidach *3t>ag!blacl NIEUWE ABONNEES ONTVANGEN DE KRANT DE EERSTE 2 WEKEN GRATIS. Ja, dat is goed nieuws. Dus neem ik nu een abonnement. Postcode Plaats: Tel gadigden daarvoor zou Spijkstaal uit Spijke- nisse zijn geweest, fabrikant van onder meer winkelwagens. Samen met Spijkstaal ontwikkelde Deckers een elektrische bestel wagen voor stadsdistributie, die vorig jaar op de RAI was te zien. Spijkstaal zou nu ook in de markt zijn. Dat bedrijf weigert desge vraagd 'voorlopig' elk commentaar over de zaak Deckers. Curator Spijker merkt gelaten op dat me nig bedrijf op zoek gaat naar partners als het allemaal wat minder loopt. „Het zou mij ook niet verbazen als al een aantal maanden werd gezocht. Voor de gegadig den wordt het nu een stuk goedkoper." Pagina 11: 'Verhuizing deed Deckers de das om'. (I m ..mlrrJ, brrnepng, Na de eerste 2 weken betaal ik mijn abonnement: li Per maand, aulomativh (ƒ28.75) Per kwartaal Q via acceptgiro f 82.85) automatnch (ƒ82.85) Nr. bank/giro: Handtekening: gevallen socialistischeïeider. 8 712141"400053

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 1