Cultuur&Kunst 'Geen jonge helden, oude meesters' Scapino Ballet schrapt produktie Rinus Sprong Leidse gebouwen in jaarboek Hemel en aarde dichter bij elkaar in Staa-galerie 'Medisch Theater Team' in Leiden t t ll'j f 'Nacht' verloren in de ruimte „VRIJDAG 30 APRIL 1993 chef annemiek ruygrok. 071-161423. plv -chef Jaarboek Architectuur toont voorbeeldig werk van 21 architecten beeldende kunst Het wordt niks met de architectuur in Nederland. Wan- 8lmgneer opdrachtgevers, zowel woningbouwverenigingen als projectontwikkelaars, op de vrije markt afzet willen vin den voor hun produkt dan moeten ze traditionele eenge zinswoningen bouwen, geen inspraak verlenen en soort bij soort houden. Voor meer betekenisvolle architectuur zal in de toekomst, wanneer de overheid zich als subsi- en diegever volledig terugtrekt, geen plaats meer zijn. Het leg wordt nog schraler dan het nu al is. Rotterdam» jan rusdam ons nog veel meer te wachten. Wie evenwel voor f 69,50 het nieuwe Jaarboek Architectuur koopt kan wegdromen bij prachtige foto's en eigenlijk niet tot een andere conclusie komen dan dat het zo slecht nog niet is. De reden: het jaarboek gaat met een grote boog om de alledaag se lelijkheid heen. Uit de duizenden nieuwe bouwwerken van het afgelopen jaar zijn 21 werken geselecteerd. Ze zijn een klein, maar voor beeldig deel van de Nederland se bouwproduktie. Voor de sa menstelling van het jaarboek reist de redactie heel Nederland af, op zoek naar bouwwerken die betekenisvol zijn en die zich aan het alledaagse of middel matige onttrekken. De redactie noemt het zelf een poging om een actuele stand van zaken in de Nederlandse architectuur zichtbaar te maken, met voor bijzien aan alles wat op z'n best degelijke doorsnee mag heten. Dit betekent niet dat alle an dere bouwwerken uit het afge lopen jaar de nodige kwaliteit ontberen, laat Ruud Brouwers niet na te benadrukken. Toch zegt een vermelding in het jaar boek niet alleen iets over de be tekenis van een bouwwerk maar ook over de ontwerper. Archi tecten die genoemd worden, en zeker zij die al herhaaldelijk met hun werk in het jaarboek zijn verschenen, worden absoluut tot de 'eredevisie' gerekend. Dat waren de sombere conclu- n jsies van het eerste debat dat de ze week werd gehouden in de grote museumzaal van het nog in aanbouw zijnde Nederlands voorArchitectuurinstituut (NAi) in szoek'het Rotterdamse Museumpark. Naar aanleiding van het ver- 'undQschijnen van het Jaarboek Ar chitectuur in Nederland 1992- ,0 1993 hield de NAi een discussie over één van de onderwerpen uit het boek: de spraakmakende nieuwe woonwijken in Neder- land waarin opvallende stede- bouwkundige en architectoni sche vormen opgeld doen. Een kleine tentoonstelling onder de titel 'Boulevards en Zinnebeel den, de nieuwste woonwijken van Nederland', illustreert deze —ontwikkeling met beelden van onder meer de Filmwijk te Al- mere, Kattenbroek te Amers foort en Rokkeveen te Zoeter- jQn. meer. 3te De hoofdredacteur van het ,n jaarboek, Ruud Brouwers, wilde van de deelnemers aan de dis- ers cussie, onder wie architect 2id Sjoert Soeters en stedebouw- kundige Hubert de Boer, weten t66 of er sprake is van een nieuwe bloeitijd. Het antwoord was overwegend somber en liet aan duidelijkheid niets te wensen oven de spraakmakende'nieuwe woonwijken van Nederland zijn niet de eersten in een reeks maar veeleer de laatsten. Lelijkheid Was het maar waar dat het be ter gaat met de stedebouw en architectuur in Nederland. Ka rakterloze kantoorkolossen, schreeuwerige winkelpanden en gemakzuchtige woningbouw zijn echter aan de orde van de dag. Een en al lelijkheid. Er is al een heleboel van, en er staat Eregalerij De uitverkorenen, dit jaar, zijn geen jonge helden, maar oude meesters en gevestigde namen. Aldo van Eyck, inmiddels 75 jaar, is in de eregalerij opgeno men met een kerk voor de Mo lukse gemeenschap, Jo Coenen met een kantorencomplex, Pi de Bruijn met het Tweede Ka mergebouw, Rem Koolhaas met Van Morrison neemt Gloria weer op Hilversum Van Morrison brengt eind deze maand een opname uit van Gloria. Met dat inmiddels klassieke nummer werd Morrison's band Them in 1965 wereldberoemd. De 47-jari- ge Ierse zanger zingt het zelf geschreven nummer ditmaal in du et met de 74-jarige blueslegende John Lee Hooker, een van Van's grote voorbeelden. Gloria nr. 2 maakt ook deel uit van Too Long Exile, de cd waarop Morrison terugkeert naar een van de bronnen van zijn eigen muziek, de blues. Hardrockfestival op vliegbasis eindhoven Op de vliegbasis Eindhoven wordt op 29 en 30 mei het internationale hardrockfestival Dynamo Open Air gehouden. Het is voor de eerste keer dat een militair terrein beschikbaar wordt gesteld voor een dergelijke activiteit. Het festival vond de afgelopen vijfjaar plaats op de kunstijsbaan in Eindhoven. Dat terrein werd echter te klein. De organisatoren verwachten dit jaar 40.000 hardrock-liefhebbers uit heel Europa. Op het vlieg veld wordt een camping ingericht voor 20.000 personen. Op het festival treden 16 bands op uit de Verenigde Staten, Scandinavië, Engeland en Nederland. L.J. Jordaanprijs voor filmer Ruven Amsterdam Het Amsterdams Fonds voor de Kunst heeft de L.J. Jordaanprijs 1993 toegekend aan de jonge filmmaker Paul Ruven voor „The best thing in life". Aan de prijs is een geldbedrag ver bonden van 15.000 gulden. René Hazekamp krijgt de aanmoedi gingsprijs film 1993 (7.500 gulden) voor zijn nieuwe dansfilm, „Wanna get in on it?". De prijs is vernoemd naar de Amsterdam se filmcriticus Leendert Jurriaan Jordaan. Jordaan was in het be gin van deze eeuw ook een bekend graficus en tekenaar van po litieke prenten. Het Amsterdams Fonds voor de Kunst heeft ook de aanmoedigingsprijs choreografie toegekend. Winnaar is Paul Lightfoot voor zijn produkties The Bard on Avon, Step lightly en Seconds, uitgebracht door het Nederlands Dans Theater. Duitse filmprijs voor Jan van den Berg Amsterdam Filmmaker Jan van den Berg heeft op het filmfesti val van Oberhausen de Alexander S. Scottiprijs gewonnen voor 'Dag Jan', zijn speelfilm over ouder worden en sterven in onze maatschappij. De film was tijdens de Nederlandse Filmdagen genomineerd voor een Gouden Kalf. amsterdam «anp Het Scapino Ballet heeft alle 17 voorstellingen afgelast van de nieuwe produktie met choreo grafieën van Rinus Sprong en Thorn Stuart. Vandaag zou de voorstelling in de Rotterdamse Schouwburg in première gaan. Aanleiding van de afgelasting is dat de voorstelling niet aan de verwachting voldoet. „Het werkt niet", aldus de woord den Rijn Openingstijden i leiden «jan rusdam Het gebouw op de hoek van de Schuttersveldweg en de Rijnsburgersingel in Leiden. Volgens het Jaarboek Architectuur heeft Paul de Ley van deze 'chaotische en onaangename hoek een samenhangend geheel gemaakt'. archieffoto HIELCO kuipers de Kunsthal en Jan Hoogstad met het ministerie van volks huisvesting, ruimtelijke orde ning en milieu (VROM). Buitenlandse architecten lij ken nu ook definitief een plek verworven te hebben in de Ne derlandse bouwpraktijk. Van Ri chard Meijer uit de Verenigde Staten en Charles Vandenhove uit België zijn werken opgeno men die meteen ook de enorme variëteit in het jaarboek weer spiegelen: van traditioneel mo dernisme tot nieuw classicisme. Hoewel de geselecteerde bouwwerken de kern zijn van het architectuurjaarboek komen in een aantal beschouwingen ook andere recente ontwikke lingen aan bod. Een nieuwe ge neratie kleurrijke stationsge bouwen en het nieuwe overdek te winkelen in Nederland (Wee na Plaza Rotterdam, Magna Pla- Zo ontstaat een esoterische, mystieke sfeer die geaccentu eerd wordt door haar kleurkeu ze: veel kobalt-, ultramarijn- en phtalo-blauw gecombineerd met lila. roze, paars en violet. De kleurkeuze van Titia Hoeksema sluit hier bij aan. Ke ramiek is sinds de jaren zeven tig al lang niet meer aan func tionaliteit gebonden en hoewel ook Hoeksema geregeld kiest voor de vrije vorm is zij in de Staa-galerie aanwezig met ge- bruikskeramiek in de Dasiskleu- ren kobalt, kopergroen en bei- ge-mangaan. De maten van haar kruiken, vazen en schalen verschillen. Zo is er ca. zestig centimeter hoog werk te be wonderen. maar ook een nau welijks 5 cm hoog. uit Limoges- porseliin vervaardigd cyiinaer- tje. Wie het dingetje mag vast houden weet dat een kleine gla zen knikker meer weegt. F.n als men dan ook nog beseft dat zo'n minuscuultje monniken werk vertegenwoordigt, dan mag gezegd worden dat de do cente aan de Goudse Kera- miekopleiding haar ambacht beheerst. Jan van der Vaart, bekend ke ramist. heeft ooit eens provoce rend verklaard dat hij „klei maar een vieze aardse substan tie vond". Welnu, met de klei grond van Hoeksema en de mystieke schilderijen van Moer land komen hemel en aarde een beetje bij elkaar. Teksten op schilderijen en titels hebben meestal een sterke aan trekkingskracht op de toeschou wer. Meer dan de compositie, de kleuren of lijnen lijken zij de sleutel tot de betekenis van een schilderij of geesteswereld van de maker. Een doek krijgt dui ding en de verbeelding van de beschouwer wordt op gang ge holpen. Anders wordt het als een ge dreven schilder als Antonet Moerland bewust naamgeving achterwege laat. In haar geval heeft dat niet alleen te maken met de inhoud van haar werk, maar met haar totale kunstzin nige opvatting. Ze wenst de be schouwer nadrukkelijk tot een eigen interpretatie te dwingen. Zoals volgens Vestdijk een dich ter „het onzegbare zegbaar" wil maken, zo wil Moerland „het onzichtbare zichtbaar krijgen". Zij doet dat op moderne dragers die bestreken worden met de traditionele olieverf/tempera middelen. Moerland bouwt haar schilderijen op vanuit het centrum waar ze compact van compositie zijn, maar naar de rand lijken ze voorbij de grens van de lijst te willen vluchten. Het gebouw op de hoek van de Schuttersveld- weg en de Rijnsburgersingel in Leiden heeft een plaatsje gekregen in het Jaarboek Architectuur in Nederland 1992-1993. Het complex, waarin sociale woningbouw op de verdiepingen wordt gecombineerd met kan toorruimte op de begane grond voor de op drachtgever Woningcorporatie Ons Doel, is ont worpen door de Amsterdamse architect Paul de Ley. Hij is er volgens de redaCtie van het jaar boek op knappe wijze in geslaagd van de chao tische en onaangename hoek een samenhan gend geheel te maken. Het gebouw aan het Schuttersveld wordt, vanwege de volwassen en zelfbewuste verschijningsvorm en de ogen schijnlijk moeiteloze wijze waarop de lastige lo catie is bedwongen, tot de hoogtepunten van De Ley's, vrijwel geheel op sociale woningbouw en stadsvernieuwing gerichte oeuvre gerekend. In een beschouwing over de nieuwe stations gebouwen van de NS wordt ook het in aanbouw zijnde Leidse station, ontworpen door NS-archi- tect Harry Reijnders, geprezen. Het ontwerp voor het station Leiden demonstreert dat het, eveneens door Rijnders ontworpen en veelge prezen station Sloterdijk geen incident was maar werkelijk een veelbelovend begin, aldus het Jaarboek Architectuur. za Amsterdam, Heuvel Galerie stadscentrum leven inblazen door de commercie aan de in- Eindhoven) krijgen uitgebreid maar die ook blijk geven van richting van de omgeving wordt aandacht Gebouwen die het een steeds krachtiger dictaat dat opgelegd. Rudi Fuchs richt bureau voor actuele kunst Amsterdam op sies en andere activiteiten. Rudi Fuchs heeft ook een ten toonstelling samengesteld uit de collectie van het Stedelijk Museum. De expositie, getiteld „Het Materiaal", is vanaf 5 mei tot 29 augustus te zien en strekt zich uit over de gehele boven verdieping van het museum en enkele zalen op de begane grond, inclusief de Nieuwe Vleugel. De titel van de zomeropstel- ling verwijst naar het experi mentele karakter van de diverse opstellingen, aldus het muse um. De kunstwerken zijn het „materiaal" waarmee de nieu we directeur de collectie tot „spreken" brengt en onconven tionele combinaties uitprobeert. Stedelijk Museum-directeur Ru di Fuchs heeft een bureau op gericht voor de stimulering van actuele kunst in de hoofdstad. Het nieuwe Stedelijk Museum Bureau Amsterdam vervangt de functie van het eind vorig jaar gesloten Museum Fodor. „We willen er een levendige presen tatieruimte en een broedplaats voor nieuwe ideeën van ma ken", aldus Fuchs. Fodor wordt op dit moment verbouwd tot onderkomen voor het nieuwe Vormgevingsinsti- tuut. Het Bureau Amsterdam heeft plannen voor acht tot tien jaarlijkse solo- en groepsten toonstellingen, lezingen, discus- Volksgezondheid betaalt voor stuk over gezondheidszorg den haag bernice breure 'Corpus Incorporated', een stuk dat tot stand kwam in samen werking met het ministerie van wvc en de ingrijpende gevolgen van de commercialisering van de gezondheidszorg behandelt, is morgenavond in het Leidse LAK-theater te zien. Nog voor de voorstelling begint, worden de bezoekers met het onder werp geconfronteerd in de vorm van een levensgrote af beelding van een man bij de in gang van de zaal die het publiek alvast 'lekker' moet maken voor het 'medisch theater' dat daar na volgt. „Hi, come in, enjoy yourself zo verwelkomt de, van karton vervaardigde, aalgladde Ameri kaan de argeloze bezoekers. Uit de man, gestoken in een keurig driedelig kostuum, kan men zijn visitekaartje pakken: Ron B. Metzner, eigenaar van de firma Corpus Incorporated. De thea- tergangers krijgen een congres map in de handen geduwd en worden hiermee, nog voordat ze de zaal betreden, omgedoopt tot bezoekers van een medische beurs. Dat een theatervoorstelling gefinancieerd wordt door het ministerie van wvc is niet onge bruikelijk. Maar gewoonlijk komt het geld dan wel uit het potje Cultuur. De voorstelling Corpus Inc. -die op maar liefst 22 verschillende lokaties wordt opgevoerd-, kreeg echter een subsidie van drie ton uit onver wachte hoek: van Volksgezond heid. Naar aanleiding van het rap port van de Commissie Dun ning 'Keuzen in de zorg', dat in november '91 verscheen, be sloot het ministerie om de pu- blieksdiscussie over de gezond heidszorg te stimuleren. In dit kader organiseert Theater De Balie in Amsterdam onder de ti tel 'De tuin van pijn en hoop' al anderhalf jaar debatten en le zingen rond de gezondheids zorg. „Maar omdat je met een maandelijkse discussie in Am sterdam toch geen breed pu bliek bereikt, kwamen we op het idee van een reizende thea tervoorstelling", vertelt Jan van den Berg, één van de regisseurs. Tom de Ket kreeg opdracht om voerder. De voorstelling zou op 19 mei ook in de leidse schouw burg te zien zijn. Scapino heeft een vervangend programma samengesteld met reprises van het ballet Rameau, aangevuld met Nisi Dominus en een steeds wisselende selec tie uit Perfect Skin III en de proefvoorstelling Home van Ed Wubbe, de artistiek leider van het Scapino Ballet. het stuk te schrijven, de zijn Joke Tjalsma, Betty Schuur man, Esgo Heil, Jaap ten Holt en Matthijs Rümke. Zieltjes Is gezondheid een produkt en zijn gezondheidsidealen te koop? Deze vragen wil de voor stelling bij het publiek losma ken. Het verhaal gaat over Cor pus Incorporated, een grote Amerikaanse firma die tal van nieuwe therapieën (Medisch Theater) op de markt van ge zondheid en ziekte brengt. De grote baas Metzner ontwikkelde deze therapie, waardoor de pa tiënt voortaan zichzelf kan ge nezen en niet meer afhankelijk is van de reguliere gezondheids zorg. Het 'Medisch Theater Team' probeert op de beurs de zieltjes van het publiek te win nen. Het stuk, dat als ondertitel 'een kwaadaardig toekomstsce nario' draagt, laat op een satiri sche manier en met een flink portie overdrijving zien hoe de commercialisering van de ge zondheidszorg uit de hand kan lopen. Zo houdt het team een quiz, waarbij slechts één van de twee kandidaten 164.000 gulden kan winnen voor een nieropera tie. Een ingreep die voor beide deelnemers letterlijk van le vensbelang is. Toch staat een dergelijke scè ne niet eens zo gek ver van ons (ziek)bed af. „Een vergelijkbare show werd op een commerciële zender in Engeland echt uitge zonden, al is die inmiddels ver boden", vertelt Van den Berg. Het is overigens niet de bedoe ling van het stuk om de bezoe kers een mening op te dringen, verduidelijkt de regisseur. „We willen slechts laten zien wat de consequenties kunnen zijn als je de schuldvraag bij de persoon zelf legt. En wat er gebeurt als alleen diegenen die gezond zijn en veel geld hebben, niets hoe ven te vrezen." 'Corpus Inc.' Is behalve mor gen In het LAK onder meer ook te zien in de schouwburg Rot terdam (5 en 6 mei), het Aca demietheater In Utrecht (12 en 13 mei) en in Korzo Den Haag (26 en 27 mei). r Eccentric Steady Stand met 'Nacht'. V.l.n.r. Miranda van 't Wout Wilco Maas, Astrid Vlasman en Kim van der Heijden. foto wilem vermaase recensie dick van teyungen Eccentric Steady Stand speelt Nacht Tekst en regie Klaas Bolhuis Tekstredactie en dramaturgie Frank Berbée Muziek Tno Heyne Decor Koen de Vries. Marjolein van Dam Gezien op 29 mei in het LAK- Eccentric Steady Stand is een aardig theatergroepje. Klaas Bolhuis en z'n maatjes probe ren al jaren wat te doen aan het schrale Leidse theaterklimaat en doen dat met experimentele en steeds surrealistischere voor stellingen. Ze vertonen wel een gebrek aan logica, maar geen armoe aan ideeën. De samen werking tussen regisseurs, spe lers, musici en beeldend kun stenaars levert vaak verrassin gen op. Gisteren kreeg ESS de kans om In het LAK te spelen, een zwembad vergeleken met huneerdere podia. Klaas Bolhuis schreef en regis seerde 'Nacht'. Het toneel is in de hemd. waar na een auto-on geluk vier vrouwen terechtko men. Ze onderzoeken er een huis dat een kelder vol ijskasten heeft en krijgen bezoek van twee drankzuchtige filosofen- dokters Genoeg ruimte voor onverwachte associaties, won derlijke dialogen en maffe grap pen, normaal sterke punten van de groep. Maar. Helaas is het dit keer niet gelukt een stuk te maken dat misschien lastig te volgen is, maar waarvan zoveel beeldende ui \i rh.iir Barden mak iBn dal de kijker erbij blijft en zich zo nu en dan op z'n achterhoofd krabbelt. De afstand tussen die flarden was gisteren te groot. Dat kwam vooral door de ruim te: 'Nacht' verdronk in het enor me gal van het LAK. De apael vloer werd helemaal gebruikt en niet aangekleed. Alleen een gro te witte doos middenop onder brak de vele vlakke vierkante meten füs de groep die bij voorbeeld tot een vijfde had te ruggebracht was het stuk vast veel compacter en geladener geworden. Tussen de teksten door waren er weer aanzetten tol bewegingstheater, ook een kenmerk van eerder werk. maar de aanleiding daarvoor ontging me nu. Vanaf de hoogte waarop ik zat waren er acht mensen verloren in de ruimte. Een sneue conclusie natuurlijk, als je eindelijk je vleugels uit kunt slaan, maar de weelde van zo veel kubieke meters vraagt nu eenmaal andere kwaliteiten van beweging. tekstbehandeling, présence en zelfs grime en kle ding. Het leek zelfs alsof de ruimte het gebrek aan concen tratie in de tekst in de hand werkte. Die kan een kritische re dactie goed gebruiken: wat wil je precies zeggen en hoe zeg je het. daar gaat net om. Toch ontbrak de ESS-sfeer niet helemaal. Een pianist speelde vooraf Skrjabin. de program ma's waren geplakt op afge werkte schadeverzekeringsfor mulieren en voorzien van bloeddonorfolders, op de LAK- tafeltjes lagen exemplaren van Arts en Auto 1 n m de voorstel ling wan de ritmische autorij les. de maffe dia's en de gregori aanse samenspraak mooi. Van die momenten waren er helaas te weinig

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 19