'Rust in natuur nodeloos verstoord' Proefbedrijf De Zuid wil milieu-vriendelijk werken Over leven Grootscheeps onderzoek oecologie Westerschelde 'Inzamelen van batterijen blijft van groot belang' Natuurbeschermers eisen krachtige maatregelen Broeden uit veiligheid 7RIJDAG 30 APRIL 1993 Bonsai-demonstratie usse. Op het tuincentrum Overvecht in Lisse worden op zater dag 1 mei demonstraties bonsai-snoei en -kweek gegeven. Veel normale kamer- en buitenplanten kunnen zonder al te ingewik- kelde kunstgrepen tot een bonsai worden omgevormd. Door snoei en het oppotten in kleine potten blijven de (verhoutende) planten klein. De demonstraties duren van 10.00 tot 17.00 uur en zijn gratis toegankelijk. Vaarexcursies Ilperveld landsmeer De komende dagen zijn er diverse het Ilperveld, het grootste reservaat van Het Noordhollands Landschap. Het Ilperveld is beroemd vanwege de vele soorten broedvogels en de unieke brakwaterflora. De tochten zijn op 3 mei om 9.00 uur, 11 mei om 18.30 uur en op 18 mei om 19.00 uur. De excursies duren drie uur en kosten tien gulden. Leden betalen vijf gulden. Het beginpunt is de werf aan de Kanaaldijk 32 in Landsmeer. Vooraf aanmelden tijdens kantooruren op te lefoonnummer 02518-59750. chef willem spterduk.071-161440. plv -chef 'Verantwoord Faunabeleid' vraagt politieke partijen om maatregelen De jacht louter voor het plezier moet volledig aan ban den worden gelegd. Alleen wanneer de dieren ernstige schade aanrichten en andere middelen dan de jacht geen oplossing bieden, kan het afschieten onder stringente voorwaarden worden toegestaan. verschillende partijen wijst het platform er op dat jaarlijks ruim twee miljoen vogels en zoogdie ren worden neergeschoten. „Louter voor de sport en tot ge noegen van een kleine groep", schrijft 'Verantwoord Faunabe heer'. leiden adriaan brandenburg Een soortgelijke passage moet worden opgenomen in de ver kiezingsprogramma's van de politieke partijen, vindt het Platform Verantwoord Fauna beleid. In een open brief aan de Volgens de opstellers van de brief worden de beesten op WTede wijze buitgemaakt, daar na opgegeten of weggegooid. ,,De rust in de natuur wordt hierbij op hinderlijke wijze no deloos verstoord. De dieren worden steeds schuwer of ver tonen zich helemaal niet meer. Het genoegen dat velen beleven aan de natuur wordt zo niet meer gerespectee rd Het platform meent dat al leen wanneer 'maatschappelijke belangen' - zoals de volksge zondheid, de veiligheid of de landbouw - in het geding zijn, de jacht mag worden vrijgege ven. Maar alleen als alle andere mogelijkheden (verjagen, vacci neren. afrasteringen) geen soe laas bieden. Misstanden Volgens ir. M.C.J. Bouterse van Nederlands Natuurhistorische Vereniging - een van de onder tekenaars - is de oproep aan de politieke partijen voortgekomen uit onvrede over het huidige be leid. Ook de nota Gabor - waar in de regels voor de jacht verder zijn aangescherpt - biedt vol gens de Alphenaar geen enkele garantie dat minder dieren het slachtoffer worden. „Het laat nog altijd ruimte aan allerlei misstanden", constateert Bou terse. Als voorbeeld noemt hij het afschieten van hazen. „Soms worden hele polders leeggehaald, terwijl de haas geen enkele schade aanricht De Alphenaar hoopt met de oproep te bewerkstelligen dat de politieke partijen 'eindelijk' eens nadenken over de nadelige gevolgen van de jacht. De dis cussie daarover verdwijnt naar zijn idee nog te veel naar de achtergrond. „En als er dan eens over wordt gesproken in de Tweede Kamer, bekruipt mij toch steeds weer het gevoel: kan dat niet op een betere manier." Voor zover Bouterse bekend, heeft nog geen enkele politiek partij op de 'oproep' gerea geerd. Tien wetenschappelijke insti tuten in Nederland, België, Duitsland, Frankrijk en Por tugal beginnen volgende week een grootscheeps oeco- logisch onderzoek in de Wes terschelde. Doel daarvan is meer te weten te komen over de natuurlijke zuiveringspro cessen in het estuarium. Dit deelde het Centrum voor Estuariene en Mariene Oeco logie van het Nederlands In- sittuut voor Oecologisch On derzoek (NIOO) in Yerseke deze weck mee. Het centrum coördineert de activiteiten. De metingen worden ver richt vanaf drie onderzocks- vaartuigen van het NIOO, het Nederlands Instituut voor Onderzoek der Zee op Texel en van de Dienst Getijdewate ren van Rijkswaterstaat. Het project, dat de naam Mature draagt, wordt gefinancierd door de Europese Gemeen schap. Het omvat ook onder zoek in de Duitse Elbe en Franse Gironde. De onderzoekers willen er achter komen wat er precies in de Westerschelde gebeurt met de grote hoeveelheden daar aanwezig organisch ma teriaal. De vraag is wat de rol van estuaria is in de opslag en omzettingen van organisch materiaal. Het overgrote deel van het organisch materiaal wordt volgens het NIOO door menselijke verontreinigingen met de rivier meegevoerd. Slechts een klein percentage is afkomstig van biologische processen in het estuarium elf. Waar het i ter het zoute elkaar lerlei chemische gische processen slibdeeltjes, nische stoffen zijn gebondé klonteren in het brakke ge bied samen. Allerlei micro or ganismen zetten het maten aal om in eenvoudige chemi sche verbindingen. s< hektewa r van de zee hebben al en biolo- plaats. De di' oroa- Hoewel er steeds meer milieu vriendelijke batterijen op de markt komen, blijft het apart in zamelen ervan gerechtvaardigd, meldt de gemeente Leiden, uit deze batterijen kan namelijk ijzer worden teruggewonnen. Omdat er nog altijd veel batte rijen zijn die cadmium bevat ten, is het noodzakelijk ze zon der uitzondering in te leveren bij de chemocar of KCA-depot, aldus de gemeente. leiden Een meerkoet en een paartje futen naast elkaar aan het broeden in het water naast de Lorentzkade in Leiden. De fuut heeft het slim bekeken. Meerkoeten zijn agressief: het nest worden met veel kabaal weggejaagd. De fuut duikt bij gevaar onder water en laat het nest onbeschermd achter. Door in de buurt van een meerkoet te broe den profiteert de fuut van de agressie van de meerkoet. In de wei is een vergelijkbare ver houding bekend: de kievit profiteert van de agressie van de tureluur. Meerkoet en fuut zijn niet eikaars voedselconcurrenten: de fuut eet vis, de meerkoet plantaardig materiaal. foto wim DIJKMAN Zes natuur- en milieubeschermingsorgani saties in Zuid-Holland eisen van de provin cie krachtige maatregelen om de aftakeling van de natuur in Zuid-Holland tegen te gaan. De organisaties vinden de door de provincie opgestelde actiepunten te sum mier en te vrijblijvend. In een gezamenlijke brandbrief aan de Statencommissie Groen wordt aangedrongen op een reeks concrete maatregelen om het tij te keren op het ge bied van het natuurbeleid, het ruimtelijk ordeningsbeleid en het milieubeleid. Uit onderzoek is gebleken dat de planten- rijkdom in het agrarisch gebied enorm is af genomen. Ook rrjet de vogels gaat het slecht. De meer kritische vogels zijn in vrij wel alle gebieden achteruit gegaan. Als oor zaak worden genoemd de voortgaande af name van het grasland in de provincie en de daarmee samenhangende natuur. Ver zuring, vermesting en verdroging zijn de grote boosdoeners. De belangrijkste maatregelen die de na tuurbeschermingsorganisaties voorstaan zijn versnelde realisering van de zogenoem de ecologische hoofdstructuur waarbij die toekomstige gebieden snel moeten worden beschermd. Voorts moet het milieubeleid flink worden aangescherpt ter verbetering van de water- en bodemkwaliteit, wat moet gebeuren door het aanpakken van verzu ring en bemesting. Verder moet de provin cie snel een actieplan opstellen om de ver droging te bestrijden. Milieu en visserij zijn dat twee met elkaar strijdige begrippen Absoluut niet. Vis is afhankelijk van de natuur, dus ook de visse rij. Je zou eerder kunnen zeggen dat de twee begrippen parallel aan elkaar lopen. Wordt de zee schoner, of mis schien eerder vuiler? Ik denk schoner. Goed, er zijn natuurlijk steeds vervelende in cidenten met die olietankers, maar over het algemeen wordt het zeewater schoner. De Blau we Vlaggen die worden uitge reikt aan gemeenten zijn daar van naar mijn idee het bewijs. Kunnen we in 2010 nog onge stoord vis eten? Jawel. De natuur herstelt zich snel. Ik denk dat de visstand er zeker niet op achteruit gaat in de komende jaren. We moeten er wel alert op zijn. Voor vissen zijn er nu eenmaal geen groei- hormoontjes, die blijven afhan kelijk van het voedsel in de zee. Waar ergert u zich het meest aan? Aan de overheid die vier, vijf jaar nodig heeft om iets te rege len voor de afvalstroom. Een krachtdadiger optreden zou op zijn plaats zijn. Stel dat het be drijfsleven zo traag zou opere ren, dan zou er niet veel worden verdiend. De landelijk overheid moet er dus harder aan trekken? Ja, en er ook op toezien dat de burgers niet voor de gek worden gehouden. Als je leest dat het gescheiden ophalen van afval zo goed loopt dat al het vuil voorlopig weer op één hoop te rechtkomt, dan gooit de burger er snel het bijltje bij neer. Besteedt de gemeente Katwijk Concurrerend, veilig en duur zaam. Dat zijn de drie sleutel woorden waar het om draait in Proefbedrijf De Zuid aan de le Loosterweg in Hillegom. Econo misch gezien moet het een goed draaiend bedrijf worden, maar dan wel zonder daarbij al te veel concessies te doen aan het milieu. Afgelopen jaar werd be steed aan het ombouwen van het bestaande bollenbedrijf op die plek tot een bedrijf waar een zeer milieu-vriendelijke aanpak mogelijk is. Deze week werd het bedrijf, onderdeel van het Labo ratorium voor Bloembollenon- derzoek, geopend. Bedoeling van De Zuid is in een echt, praktijkgericht bedrijf onderzoek te doen naar milieu vriendelijke bollenteelt. Volgens projectleider R. Stokkers is het niet de bedoeling dat alleen nu bestaande ideeën in de praktijk worden getest. „Ook zullen er gaandeweg nieuwe milieu vriendelijke ideeën kunnen groeien." Verschil met al be staande proeftuinen is dat er hier sprake is van een echt be drijf dat dus te kampen krijgt met dezelfde problemen als soortgelijke bedrijven in hetzelf de gebied. Doelstellingen Bij de bedrijfsvoering, aldus Stokkers, zal gedeeltelijk wor den uitgegaan van de Struc tuurnota Landbouw die voor het jaar 2000 een aantal wette lijke bepalingen en doelstellin gen heeft voorgeschreven. Vol gens die voorschriften zouden straks 90 tot 92 procent minder bestrijdingsmiddelen nodig zijn dan in het huidige bollenbedrijf in de Bollenstreek. Verder wor den de slechtste gewasbescher mingsmiddelen langzamerhand Elke dag worden we er weer mee geconfronteerd. Of het nu om het gescheiden inzamelen van afval, net gebruik van bestrijdingsmid delen of het aanwijzen van be schermde gebieden gaat, het milieu vraagt voortdurend de aan dacht. In de rubriek '10 over Groen' worden wekelijks tien wil lekeurige vragen over het milieu gesteld aan min of meer bekende regiogenoten. Deze week het woord aan T. Hoek, haringhande laar in Katwijk. T. Hoek: „Meer studie naar energiewinning door getijdenkracht." foto orc/chocfwoninc voldoende aandacht aan het milieu? Ik vind van wel. Er worden wel eens schoonheidsfoutjes ge maakt, maar dat gebeurt overal. Ik ben niet ontevreden. Doet u zelf iets ter bescher mingvan het milieu? In ons bedrijf letten wij voort durend op behoud van het milieu. Wij zorgen voor verpak kingen waar geen CFK's inzit ten, hebben beveiligingssyste men voor de opvang van koel water, etcetera. Allemaal maat regelen die vroeger niet werden 'genomen. Toen stond je daar gewoon niet bij stil. Hoe denkt u over milieubelas ting? Ik draag nu al flinke bedragen af aan Rijnland voor ons milieu. Geld waarvan ik jaarlijks een dure Mercedes zou kunnen rij den. Die zware aanslagen doen pijn. Maar ook ik ben van me ning dat de vervuiler moet beta len. Wat is uw grootste zorg? De ongelukken met kernreac tors boezemen mij angst in. U bent dus tegen kernenergie? Wat mij betreft moet er nog veel meer onderzoek worden ge daan naar windenergie. Ik vind die molentjes die je nu al hier en daar ziet wel leuk. En er zou moeten worden gekeken naar de winning van energie door getijdenkracht. Dat gebeurt nu niet omdat het te duur zou zijn. Maar is dat zo? Het Proefbedrijf De Zuid waar de tulpen en nardssen zo milieu-vriendelijk als mogelijk worden geteeld, zon der overigens de economische factoren uit het oog te verliezen. toto holvast verboden en komt er een on- derwerkverplichting van dierlij ke mest. Vrucht wisseling Bij De Zuid zal van nu af aan op maar liefst drie manieren be drijf worden gevoerd. Elke be drijfsvoering gaat weer een stapje verder op milieu-gebied. Het meest vergaand is het bio logische systeem, waarbij hele maal geen chemische bestrij dingsmiddelen en kunstmest stoffen worden ingezet. „Pas als blijkt dat de omvang en kwali teit van de bollenkraam op on toelaatbare wijze gevaar loopt, zullen concessies worden ge daan." Altijd zal echter worden gepro beerd eerst alle andere manie ren van bestrijding toe te pas sen. Te denken valt dan bijvoor beeld aan een ruimere vrucht- wisseling, gerichte tussenteel- ten, betere bedrijfshygiëne, me chanische onkruidbestrijding, het verbeteren van de appara tuur, alternatieven voor de stuifbestrijding (de zandgrond in de Bollenstreek heeft nogal de neijpng eenvoudig 'weg te waaien en een grotere deskun digheid bij het ontdekken van ziekten. In De Zuid wordt in totaal vier hectare bollengrond be teeld. Daarvoor heeft net bedrijf een bedrijfsleider in dienst, een teelttechnische medewerker en een onderzoeker Het onder zoek op het bedrijf zal zo'n /es jaar beslaan. Als er tussentijds echter belangrijke resultaten worden behaald, zullen die ook voor die tijd al aan bollenkwe- kers in de regio worden doorge geven zodat zij ook eerder op milieu-vriendeli jker bedri jfsvoe - ring kunnen overgaan.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 17