sHi": Overname Arbouw lijkt opzet Leegstand kantoren in Leidse regio neemt af Grote campagne Akzo in Hongarije H OR Samsom-Sijthoff tegen ontslagen Stand van Zaken 'De klanten moeten het je gunnen Fokker Space werkt samen met Russen VRIJDAG 30 APRIL 1993 WILLEM SPIERDIJK. 071 -161440. PLV -CHEF MEINDERT VAN DER KAAIJ. 071 leiden valerie leenheer „We hebben nu in Leiden in vijf maanden 4.500 vierkante me ters kantoorruimte verhuurd, terwijl er een tijd is geweest dat dal nog niet eens in een jaar verhuurd werd." P. van der Plas van Basis Bedrijfshuisvesting is één van de makelaars uit de Leidse regio die menen dat de leegstand op de kantorenmarkt in de regio de laatste maanden flink is afgenomen. Er zijn meer vierkante meters kantoorruimte verkocht en ook het aanbod van bedrijfsruimtes is minder ge worden. De situatie in de Leidse regio lijkt daarmee overeen te stem men met de uitkomst van een vastgoed-enqüete die Het Fi- nancieele Dagblad afgelopen maand heeft gehouden. Daaruit bleek dat de leegstand op de Nederlandse kantorenmarkt het afgelopen halfjaar met zo'n zes procent is afgenomen. Ook werd duidelijk dat het aanbod van bedrijfsruimtes in Neder land fors is gedaald. Van der Plas denkt dat de ople ving in de Leidse kantoorruim- temarkt vooral te danken is aan de goede bereikbaarheid van de stad. „Leiden is door de goede verbindingen met de snelwegen en het station een hele goede lokatie voor ondernemers. Ook beschikken we hier over hoog waardige kantoorpémden. Die zijn aantrekkelijk voor de on dernemers en raken we dan so wieso vrij makkelijk kwijt. Daar is altijd wel een markt voor, denk ik." M. Smitsloo van Smitsloo Be- drijfsmakelaardij bv. is het daar mee eens. „In mijn ogen is Lei den bijzonder aantrekkelijk ge worden, daarom is leegstand gedaald. Wij hebben het afgelo pen jaar alleen in Leiden al 23.000 vierkante meters ver huurd. De prijzen zijn lager, de panden zijn uitstekend bereik baar door de goede infrastruc tuur en ook de secundaire voor waarden, dus de kwaliteit van de kantoorruimtes, is beter." Het probleem van leegstand ligt volgens een aantal makelaars dan ook bij het aanbod van kantoorruimtes en niet bij de vraag. Van der Plas legt uit: „In Leiden is er de laatste jaren niet zo veel gebouwd als bijvoor beeld in Amsterdam of Rotter dam. Het is dan ook logisch dat ze daar hun vierkante meters niet kwijt raken. Het aanbod in Leiden is veel lager. Vraag en aanbod zijn in leiden in even wicht." A. Bakker van Mens Makelaardij sluit zich bij de mening van Van de Plas aan. „Het aantal panden dat leegstaat is hier in de regio veel minder geworden. Ook het aanbod is gedaald. Er zijn hier in de Bollenstreek dan ook min der nieuwbouwplannen dan een paar jaar geleden. In Lisse bijvoorbeeld, worden op het moment geen nieuwe kantoor panden gebouwd." Kantoorpanden aan de Schipholweg in Leiden. Akzo begint samen met de Hongaarse verf- producent TVK een reclamecampagne om verf van het merk Supralux op de Hongaar se markt te promoten. De campagne wordt de grootste die ooit in de Hongaarse media is gevoerd. Ook in Nederand begint het be drijf een campagne, waarin verf wordt ver kocht door gebruik te maken van wellui dende woordgrappen als beautyfarmgroen en belastingblauw. Voor Hongaarse campagne worden ver schillende technieken gebruikt: in kranten en tijdschriften verschijnen advertenties, op radio en tv worden reclamespots uitgezon den en langs een aantal grote wegen wor den reclameborden opgesteld. Al het mate riaal is in Hongarije ontworpen en gemaakt. Sinds 1989 werkt Akzo samen met TVK in een joint venture, die momenteel 25 pro cent van de markt voor verf in en om het huis in handen heeft. De joint venture heeft 380 medewerkers in dienst en produceert in haar fabriek in het plaatsje Tiszaujvaros 20.000 ton verf per jaar. Onder de naam Su pralux komt een assortiment van veertien kleuren op de markt, aangepast aan de Hongaarse smaak. Ook in Nederland begint Akzo binnen kort een nieuwe reclamecampagne om Su pralux te promoten. De doe-het-zelf verven worden in zwart-wit advertenties aangepre zen onder de titels belastingblauw, galge- maalgeel, beautyfarmgroen en kleedkamer- rood. De een droomde altijd al van een eigen bedrijf. Voor een ander was het ondernemerschap de laatste mogelijkheid om uit de werkloosheid te komen. Een derde zag het gat in de markt dat niemand anders opviel. Allemaal hebben ze gemeen dat ze er voor kozen hun eigen baas te worden. Vandaag: Robert van Delft van de lunch express De Hemelse Bol uit Leiden. Sl Bij de Bouw- en Houtbond FNV is met gemengde gevoe lens gereageerd op de gisteren bekend gemaakte overna me van het failliete aannemersbedrijf Arbouw uit Leider dorp door het Leidse Formabouw. ,Aan de ene kant zijn we blij dat een aantal mensen aan het werk blijft, maar tegelijk heeft het toch veel weg van een vooropgezette constructie", zegt districtsbestuurder F. Dobbelaer. k werkte drie jaar als bedrijfslei- I der bij Annie's Verjaardag in Lei- JLden, toen ik voor mezelf wilde beginnen. Ik heb altijd in de horeca gewerkt en ik vind dat nog steeds leuk. Alleen wilde ik af van het 's nachts werken. Je krijgt toch het gevoel veel te missen. Het idee achter De Hemelse Bol was dat het aantal kantoren in Leiden groeit en dat de mensen die er werken behoefte hebben aan een goede lunchvoorziening. Zij kun nen bij ons per fax bestellen en dan bezor gen wij de broodjes. Veel aan voorbereiding heb ik niet gedaan. Ik heb de keuken hier aangepast aan de eisen die de Warenwet stelt, daar ben ik door mijn eerdere werk goed mee op de hoogte. Verder hebben we een aantal bedrijven aangeschreven en zijn we per 1 januari gewoon begonnen. Het is direct boven verwachting aangesla gen. Nu al zijn er zo n vijftig bedrijven die met een zekere regelmaat bestellen. Niet al leen voor lunches, maar bijvoorbeeld ook voor mensen in avonddienst of bij over werk. Hoe ik dat succes verklaar? Nou... die broodjes zijn natuurlijk erg lekker. We bak ken alles zelf af, we zorgen voor afwisseling. De kaart wordt regelmatig veranderd en ik ben altijd op zoek naar nieuwe soorten broodjes en beleg. Daarnaast leveren we soepen en salades. Die salades maakt mijn vriendin. Zij is daar héél erg goed in. We hebben al snel uitgebreid met cate ring en bezorging 's avonds. Daar was vraag naar. Bovendien blijkt in de praktijk dat veel kantoren eigen kantines hebben. Bo vendien is er ook concurrentie. Dus moeten we ook wel meer doen om hiervan te kun nen leven. Maar ik pak ook dingen aan om dat ik ze gewoon leuk vind. Ik ben gevraagd om voor een groot feest bij een camping in Flevoland de catering te verzorgen. Daar treden bands op, onder andere Het Goede Doel. en er worden 5.000 mensen verwacht. Hoe we dat gaan doen, moeten we nog be denken. Nu kunnen we hier nog niet van leven, maar dat zal de komende tijd veranderen. Als het aan mij ligt, breiden we ook verder uit. Maar dan hebben we op den duur ook een pand nodig. Daar kijk ik nu al naar uit. Ook moet er dan personeel komen. Nee, daar zie ik niet tegenop. Ik ken genoeg mensen die ik zo goed vertrouw dat ik met hen in zee wil gaan. Het leuke van een eigen zaak is de onaf hankelijkheid. Wel is het nu harder werken en minder verdienen. Een eigen zaak heb ik altijd willen hebben. Ik heb ook al eerder een zaak gehad, in Zuid-Frankrijk ook in de horeca. Ik zal dit altijd blijven doen omdat het leuk is. Het aantrekkelijke van de horeca is dat het dankbaar is, al op heel korte ter mijn. Met steeds meer gemak slaag je er in iemand een plezier te doen, door een goede sfeer te scheppen. Met de bezorging van de broodjes kan dat moeilijk, maar ook daar mee proberen we ons toch te onderschei den. Door extraatjes, met Pasen een paas eitje, of de presentatie. Via een goede rela tie. bind je toch de klanten. Ze moeten het je uiteindelijk toch gunnen." De Hemelse Bol is te bereiken via 071- 144485 (fax 134613). tekst: rudolf kleun foto: hielco kuipers LEIDEN RUDOLF KLEIJN Aanleiding voor Dobbelaer om aan een opzetje te denken is het feit dat twee leden van het management van Arbouw ook deel uitmaken van de directie van Formabouw. „Het komt op zich vaker voor dat de activa van eert bv worden overgeno men. Maar dit moet toch een tijd van tevoren zijn bedacht", zegt Dobbelaer. Hij vindt het bovendien opvallend dat er geen opening van zaken is ge geven over de manier waarop de overname wordt gefinan cierd. Curator E. Muller zegt desge vraagd dat ook hij de indruk heeft dat er tussen Arbouw en Formabouw al langer contacten bestonden. „Er was al overleg en ik sluit niet uit dat het anders tot een soort sterfhuisconstruc tie was gekomen. Het ging al langer slecht met Arbouw, ma terieel was het bedrijf al failliet. Op 19 april werd uiteindelijk de geldkraan dichtgedraaid, waar door zo'n constructie niet meer mogelijk was." Muller stelt tegelijk dat hij rond de overname nog geen zaken is tegengekomen die het daglicht niet kunnen velen. „Maar ik moet nog uitzoeken hoe alles in werkelijkheid is gegaan." De cu rator meent vooralsnog niette min dat de uitslag voor alle par tijen de gunstigste is. .Anders hadden we gegadigden moeten zoeken om projecten over te nemen. En de doorsnee-aanne mer zoekt dan toch omzetver- groting om die met eigen men sen uit te voeren. Dat zou veel slechter geweest zijn voor het personeel van Arbouw. Nu kan tenminste nog een deel van het personeel aan het werk." Vakbondsbestuurder Dobbe laer deelt die mening. „De in tentie is op zich prima als het gaat om in standhouden van werkgelegenheid. Voor degenen die worden overgenomen zijn de arbeidsvoorwaarden goed. Het is niet zo dat mensen tien procent loon moeten inleveren. Bovendien is toegezegd extra aandacht te besteden aan de positie van personeelsleden van boven de vijftig." Ook voor Dobbelaer is het nog niet duidelijk hoeveel men sen uiteindelijk aan het werk blijven. Hij is iets pessimisti scher dan curator Muller met een schatting van dertig a veer tig van de 76 personeelsleden. „We kennen de standpunten van de opdrachtgevers nog niet." Problemen Dobbelaer merkt op dat de so- regio »cor boos ciale consequenties van het fail lissement groot zijn. „Het komt aan het eind van de maand, op het moment dat iedereen zou worden uitbetaald. Nu wordt het loon over april wel uitbe taald door de bedrijfsvereni ging, maar daar gaan toch drie tot zes weken overheen. Er ko men zeker gezinnen op korte termijn in financiële proble men. Ook houdt Dobbelaer er toch nog rekening mee dat een aan tal personeelsleden flink het schip in gaat bij de uitkering van vakantiegeld. Arbouw zou al maanden in gebreke zijn ge bleven bij het storten van dat geld en het moet volgens Dob belaer nog blijken of het perso neel alle aanspraken hard kan maken bij het Sociaal Fonds Bouwnijverheid dat het geld moet uitkeren. U M N Prijzenslag pe's gaat door y-i en van de weinige bedrijven die nog veel geld I verdienen in de computermarkt is Intel. Dat zal M 4 nog wel even zo blijven, maar wellicht wordt het wel minder. De aandelen van Intel kelderden in ieder geval behoorlijk na het bekend worden van het onderstaande Wat is er aan de hand. Intel maakt de centrale processor voor de veelgebruikte MS-dos computers. Tot een paar jaar geleden deed dit bedrijf dat zo ongeveer als enige. Dat verg de forse investeringen, maar ze konden ook jarenlang be hoorlijke prijzen vragen voor die processors (bekend als de 8088,8086,80286, 80386 en 80486). Maar sinds kort zijn be paalde patenten op de oudere processors verlopen, hetgeen concurrenten de ruimte biedt om vergelijkbare produkten te maken. Bovendien verloor Intel onlangs een proces over de rechten op de snellere 80486, zodat concurrenten die ook kunnen gaan namaken. Een van die concurrenten is Cyrix die een 486 SLC-proces- sor op de markt heeft gebracht. Die is wat langzamer dan de Intel 486, maar vraagt ook aanzienlijk minder energie. Op de elektronica-tentoonstelling Cebit in Hannover, die ik on langs bezocht, was een groot aanbod aanwezig van note book-computers, voorzien van deze processor en gemaakt in China, Taiwan en Malaysia. Een noviteit is verder dat rond deze processor ook een kaartje met een schakeling is gemaakt waardoor het Cyrix- produkt kan worden gebruikt in een computer met een 80286-processor. Op de stands van de leveranciers was het zeer druk. Ik heb ter plekke zo'n kaartje gekocht en weer te rug in Leiden geïnstalleerd in een IBM PS/2 50-computer. Dat systeem werkt sindsdien foutloos en is bovendien vier keer zo snel. We hebben het ook op een netwerk aangeslo ten en ook dat gaf geen problemen. Niet alle onderdelen van de computer zijn echter sneller, dus een besluit om een systeem zo op te waarderen, hangt van meer factoren af. Maar de processors van Cyrix en anderen zullen nog wat prijsverlagingen voor de snellere personal computers be werkstelligen. Inmiddels heeft Intel de bui zien hangen en is het al een jaar bezig met een reclamecampagne onder het motto 'Intel Inside'. Die kreet hebben we zelfs in Leiden op de billboards kunnen zien. Nu weet u in ieder geval waar dat op sloeg. Nog enkele indrukken van de Cebit die ik u niet wil onthou den: Steeds meer standhouders staan bij elkaar in landenstands. Daarbij waren opvallende aanwezig de stands van landen van de voormalige Sovjet-Unie. Waaronder een aantal lan den waar ik overigens nog nooit van had gehoord. De stands van die landen waren overigens opvallend leeg, of bevolkt door mensen die het vooral onderling druk hadden of met adviseurs die hun diensten aan de landen aanboden. Steeds sterker vertegenwoordigd is het Verre Oosten. Met ook steeds betere aanbiedingen uit Singapore, Malaysia, Thailand en India. Veel bedrijven uit Hongkong en Taiwan verplaatsen bovendien hun pro- duktie naar het Chinese vasteland. |M De Cebit was overigens met 500.000 bezoekers de drukst be- f zochte tot nu toe. Alsof het niet 0QF -• slecht gaat met de computerbran- che. Om al die bezoekers naar de f- jjï parkeerterreinen van de Hannover v 'rif M Messe te dirigeren is een prachtig "T" 'M systeem bedacht. In de spitsuren t«| Messe omgetoverd tot eenrich- ""'Jri fln tingsverkeer. 's Ochtends gaat al- overdag is er weer normaal twee- richtingsverkeer en 's avonds wordt het weer vierbaans afvoe ren. Als je dan als spookrijder i dit geval legaal over de linkerbaan nu directeur van Res- rijdt, krijg je toch respect voor dat tart Computers in Lei organisatietalent. den. Wim van Leenen was oprichter en directeur van de Infotheek e Robotcinn voor Russisch ruimtestation tion in de ruimte, 1997 wordt begonnen. Wanneer het station eenmaal operatio neel is, kan de Fokker robot worden gebruikt voor onder houd en inspectie van het plat form. De samenwerking met de Russen heeft plaats op initiatief van de Europese ruimtevaartor ganisatie ESA in Noordwijk. De robotarm werd oorspronkelijk ontwikkeld voor de Europese bemande ruimtevaart. De arm is uitermate geschikt voor de MIR-2 omdat hij is ontworpen voor langdurig verblijf in de ruimte. Bovendien kan de robot zichzelf verplaatsen ('lopen') waardoor het apparaat op alle plaatsen van het ruimte vaartstation kan opereren. Vol gens Fokker biedt de Neder lands-Russische samenwerking voor beide bedrijven interes sante perspectieven. Fokker Space Systems gaat samenwerken met het Russi sche ruimtevaartbedrijf NPO Energia. De bedrijven willen on derzoeken hoe een door Fokker ontwikkelde robotarm kan wór den toegepast op het toekom stige Russische ruimtestation MIR-2. Het op Schiphol geves tigde Fokker Space Systems verhuist later dit jaar naar een nieuw onderkomen aan de Newtonweg in Leiden. De robotarm dient voor aller lei missies in de ruimte die voorheen slechts door astro nauten konden worden uitge voerd. De Russen zijn volgens Fokker bijzonder geïnteresseerd in de mechanische arm om de ze te gebruiken op hun nieuwe ruimtestation. Een van de toe passingsmogelijkheden is het assisteren van ruimtevaarders tijdens de opbouw van het sta- ALPHEN AAN OEN RUN RUDOLF KLEUN Bezuinigingen bij het grafisch bedrijf Samsom-Sijthoff mogen niet leiden tot gedwongen ont slagen. Dat zegt voorzitter J. Wit van de ondernemingsraad in re actie op uitspraken van de di rectie die ontslagen niet wil uit sluiten. Samsom-Sijthoff maakt deel uit van het Wolters-Kluwercon- cern. Ruim twee jaar geleden werd besloten dat grafisch be drijf te verzelfstandigen. Net als veel andere uitgevers vindt ook Wolters-Kluwer dat het grafisch bedrijf niet tot de kernactivitei ten hoort. De uiteindelijke op zet van de verzelfstandiging binnen het concern is dan ook het verkopen van het bedrijf, hoewel daar nog geen concrete plannen voor zijn. Volgens Wit heeft de directie steeds toegezegd dat er geen ontslagen zouden vallen als ge volg van de verzelfstandiging. Daardoor zouden weliswaar veertien functies komen te ver vallen, maar in zes gevallen zou dat zijn op te vangen via na tuurlijk verloop. Voor de reste rende acht zou binnen het con cern of met hulp van een out placementbureau een oplossing worden gezocht. Onlangs echter zei de directie, onder meer in deze krant, ontslagen niet meer uit te sluiten. Ze zou daartoe ge dwongen zijn door de noodzaak kosten te besparen. Wit bevestigt dat net als bij veei andere grafische bedrijven, ook bij Samsom-Sijthoff de re sultaten onder druk staan. „De grafische wereld heeft het niet gemakkelijk, maar er is geen ur gente noodzaak besparingen tc bereiken via ontslagen, dat kan ook op andere manieren

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 16