Je zult maar Van Damme heten 'Hoe zit het met de alimentatie Alleen Willem-Alexander kan oranjebitter redden Lintjesregen in Rembrandt-decor Het Gesprek van de Dag Pechvogel van de week VRIJDAG 30 APRIL 1993 CHEF WILLEM SPIERDUK.071-161440. PLV -CHEF MEINDERT VAN DER IC Het is 27 april in het jaar twee duizend-zoveel. De eerste ver jaardag van koning Willem- Alexander. Slijterij De Wijnrank aan de Leidse Haarlemmer straat wordt bestormd door da mes en heren die nog met de prins hebben gestudeerd. Ze willen drinken op hun oude makker en kiezen natuurlijk voor oranjebitter. Hectoliters gaan er doorheen. Het lijkt wel alsof het Nederlands elftal we reldkampioen voetballen is ge worden. Eigenaar A.C. Dekkers droomt daarvan. Sterker nog: als de prins nog lang in de schaduw van zijn moeder blijft staan, is het met de oranjebitter gedaan. De generatie van Willem - Alexander zal de oranjedrank dan nooit ontdekken, terwijl de oudere generatie langzaam uit sterft. In een hoekje van zijn etalage hebben de flessen oranjebitter gezelschap gekregen van de zoetere, maar niet minder oran je broertjes Wilhelmus en Man dingo (uit Italië). Het blijft aan modderen. Als Dekkers deze week 24 halve-literflessen en 24 flaconnetjes oranjebitter ver koopt, is het al veel: „Terwijl ik vroeger aan 72 flessen niet ge noeg had. Nu zet ik zulke aan tallen alleen nog om als het Ne derlands elftal voetbalkampioen wordt." Waar het aan ligt? Aan de pro ducenten, denkt de slijter. „Die hebben zoiets van: ze kopen het maar en wij zien wel. Terwijl het echt een smaakje van vroeger is. Niet een smaakje van de heden daagse jeugd, in ieder geval." Natuurlijk, voor de echte zoete kauw is er tegenwoordig sinaas appellikeur Wilhelmus, maar daarvan moet je direct drie kwart liter kopen. En hoe krijg je dat op als je een half glaasje al veel vindt? Waarom njaken de producen ten ook niet wat meer reclame voor hun spullen?, vervolgt de slijter zijn klaagzang. Nergens kon hij een poster krijgen om zijn etalage een beetje aan te kleden. Vroeger was alles beter. Ook grote jongens als Bols en Henkes hadden oranjebitter in hun assortiment en het drankje straalde je ook uit grote krante advertenties tegemoet: „Nu praten we elkaar een recessie aan en doet de overheid er niets aan om het Oranjegevoel te promoten. Je krijgt folders over seks, drugs en aids, maar niet over ons koningshuis." Monique Coster is wat optimis tischer vanuit haar slijterij aan het andere einde van de Haar lemmerstraat. Ze geeft direct toe dat ze vroeger meer ver kocht („dan zat je met een bit tertje naar het défilé te kijken"), maar ziet de laatste drie jaar een kentering: „Veel mensen, ook jongelui, willen toch een flesje op tafel hebben. Al is het maar voor de sier. En bederven doet het niet." „Geef mij maar een pilsje", klinkt het van achteren. En de binnenvallende kok Jean-Marc van Steenbergen verhaalt over een dinertje voor verzekeraars, deze week. Bij het toetje kregen ze een half oranjebittertje voor geschoteld, maar het enthou siasme was klein. „Ze dronken het vooral uit beleefdheid", was zijn indruk. „Of helemaal niet." „Je moet er wat suiker in doen", weet de slijter. „Sommigen drinken het met jus d'orange", weet ze. „Drink het koud. Leg het even in de vriezer", zegt mevrouw Krijgsman van de ge lijknamige slijterij aan de Kat- wijkse Meeuwenlaan. De Leidse klaagzangen onderschrijft ze maar gedeeltelijk. „Katwijk is veel oranjegezinder", denkt ze. „Op al die recepties wordt ook trouw oranjebitter geschon ken." Zelf vindt ze het 'geen onaardi ge drank. Al zal ik van het drin ken ervan geen gewoonte ma ken'. Haar collega bij de Kat- wijkse Klerks-vestiging houdt het er op dat het bittertje 'niet vies' is. Om het grote publiek over de streep te trekken, is de drank vanaf woensdagmiddag twee gulden in prijs verlaagd: een halve liter kost nog geen tientje. Voor de prijs hoeft nie mand het dus te laten, maar toch denkt de verkoper dat het nooit meer als vroeger wordt: „Zelfs met vlaggetjesdag drin ken mensen geen korenwijn meer". De man in de straat windt er geen doekje om. Die zegt rond uit dat oranjebitter 'vies' is. 'Eens maar nooit meer', is een veelgehoorde kreet. Veel oude ren die we spraken, kenden het drankje niet eens. Soms omdat ze niet mochten drinken, soms ook omdat ze hun 'mixje' geen dag willen opgeven. Ook niet op Koninginnedag. PAUL VAN DER KOOU» Wie zou er nou niet Bergkamp willen heten? Cruijff of Hauer. Bekende Ne derlanders van internationale allure. Hun bekendheid straalt toch een beetje op je af als je dezelfde achternaam draagt, zonder dat je familie bent. Ie kunt echter ook pech hebben. Als je achternaam toevallig en negatieve klank heeft. Zoals Van Damme. Net als de man die in Singapore tot de strop is veroordeeld wegens heroïnesmokkel. Niet prettig om die naam steeds in het nieuws te zien opduiken. Dikke kans ook datje wordt lastig gevallen door kennissen en bekenden. „Zeg, is dat soms familie van je." „Het valt reuze mee", zegt mevrouw S. van Damme uit Lisse. „Ik ben nog niet lastig gevallen. Al is het misschien te vroeg om daarover wat te zeggen. Het is per slot van rekening nog maar een paar dagen in het nieuws. Al volg ik het nieuws altijd, het is wel zo, dat ik meteen zijn naam zag staan. Zoiets valt natuurlijk wel op." Mevrouw C. van Damme uit Sassen- heim is al wel een keer aangeklampt. „Door een kennis. Vind ik eigenlijk ook wel logisch. Het staat in de krant. Radio West heeft het erover. Allemaal discus sies over wat er nu moet gebeuren. Ach, ik besteed daar niet speciaal aandacht aan. Ik ben in principe tegen de doodstraf, je weet nooit helemaal zeker of hij het gedaan heeft. Maar aan de an dere kant. als hij het wel gedaan heeft is het zijn eigen schuld." „Ik sta er niet zo bij stil", zegt P. van Damme ut Leiden. „Ik ken die man ook niet. En er zijn natuurlijk nog meer mensen die Van Damme heten. Ik volg het nieuws wel, maar niet omdat hij toevallig zo heet. Weet je wat ik wel dacht? Je hebt nog een andere Van Damme. Die van die knokfilms. Ik dacht zou hij hem niet uit de gevange nis kunnen halen?" H. van Damme uit Voorschoten is zeer mild over zijn ongelukkige naamgenoot in Singapore. „Als hij nou drie mensen had vermoord, zou ik dat een stuk min der leuk vinden. Maar die man is ver oordeeld wegens heroïnesmokkel. Hij is toevallig in het verkeerde land terecht gekomen en kreeg de doodstraf. Hier in Nederland hadden ze alleen maar ge zegd: dat mag je niet doen." Hij zegt het dan ook niet zo erg te vin den dat iedereen vraagt of er somseen familieband bestaat tussen hem erl de veroordeelde. Al zou hij liever zien dat iemand hem vroeg naar zijn bloedban den met de Belgische filmacteur. „Uit die knokfilms. Hij is zeg maar de Belgi sche Schwarzenegger. Maar niemand die vroeg of dat ook familie van me was. Daar ben ik veel te schriel voor." HERMAN JOUSTRA Aan elke echtscheiding zitten haken en ogen Legt u het kaasbijltje maar even neer, meneer. Zet u de spuitbus maar weer in de kast, mevrouw. En stop die aansteker in uw zak. Goed, u bent wel niet meer zo lief voor elkaar, maar weet u wel zeker dat u wilt gaan scheiden? Pak elkaar maar eens stevig beet dit keer zonder te knij pen en luister naar onze op zienbarende tijding: minister Hirsch Ballin van justitie wil de verplichte rechtshulp bij echt scheidingen afschaffen. Ja, echt waar, u hoor het goed. Wanneer beide echtlieden geen bezwaar aantekenen tegen een scheiding is er geen advocaat nodig, zo vind hij. Schrappen van de verplichting levert geld op, omdat het rijk meebetaalt aan advocaten voor mensen uit de lagere inkomensgroepen. Op dit moment moet men voor genoemde verplichte rechts hulp nog een eigen bijdrage be talen, afhankelijk van het inko men, die varieert van zestig tot negenhonderdvijftig gulden. Als het aan de minister ligt, betalen echtelieden in de toekomst ne genhonderd gulden voor een echtscheiding zónder rechts hulp. Administratiekosten zeg maar. Bestaat er onenigheid over de scheiding, dan lopen de kosten nog verder op. Advocate mr.E. Viergever van De Ruijter, De Wildt en De Vroom in Leiden heeft jullie ook nog wat te zeggen. Ze is dekun- dig, zestig procent van haar tijd besteedt ze aan echtscheidings zaken: „Juridisch ligt het meestal niet zo ingewikkeld, maar het probleem met echt scheidingszaken is dat het over het algemeen om puur emotio nele zaken gaat. Juist dan kan een advocaat van nut zijn. Die kan afstand nemen en de zaken helder bekijken. Ik ben bang dat mensen die zonder advocaat gaan scheiden met minder ge noegen nemen. Door allerlei emoties die meespelen. Dat ze niet goed hun eigen belangen behartigen." Wie kwaad is, denkt niet helder. Niet waar mevrouw Viergever? Hand in hand kameraden, zo hoort het ook. Denk goed na voor u scheidt! „Ja, al lijken sommige zaken eenvoudig te regelen, je hebt te maken met bijkomende gevol gen. Bijvoorbeeld, wie krijgt wat? De mensen gaan niet voor niets uitelkaar. Nogmaals, emo ties spelen vaak een grote rol. Stel dat bijvoorbeeld één van de twee een nieuwe partner heeft, dan willen mondeling gemaakte afspraken nog wel eens een keer verzanden. Mogelijk dat ik in de toekomst veel minder echt scheidingszaken behandel. Maar aan de andere kant ben ik ben bang dat ik dan toch nog een hoop ellende op mijn bord krijg. Echtscheidingen die blijk baar toch niet zonder advocaat geregeld kunnen worden." Zo, kibbelend echtpaar, voelt u uw portemonnee al slinken? Ook mr.P. de Clercq, van advo catenkantoor De Clercq, Van Win en Wols met vestigingen in Leiden en Rijnsburg, heeft u nog wat te zeggen. „Een echt scheiding, de ontbinding van een huwelijk, is in wezen sim pel. Maar het gaat verder ook om zaken die in de vervolgsfeer liggen. Wie krijgt de voogdij over de kinderen? Welke om gangsregeling wordt getroffen? Hoe zit het met de alimentatie? Er zitten veel meer haken en ogen aan een echtscheiding dan men op het eerste gezicht vaak denkt." Wat betekent dat eigenlijk voor üw portemonnee meneer De Clercq? „Wij houden ons meer met bedrijfskwesties bezig. Slechts af en toe met een echt scheiding. Maar goed, voor een eenvoudige scheiding zou ik 900 gulden schitterend vinden. Maar als dat bedrag ook geldt voor scheidingen met een boe delscheiding, een omgangsrege ling en een voogdijregeling, dan vind ik dat niet reëel. Dat staat dan in geen verhouding tot het werk dat wordt verricht." Nog een laatste opmerking, me neer De Clercq? „Nou, onze er varing is dat de meningen vaak verschillen over de hoogte van de alimentatie. Ik neem aan dat de minister daar niet aan ge dacht heeft. Het is van belang dat de partijen worden bijge staan. De kans is anders groter dat ze na afloop met een nare smaak in hun mond zitten." Van schrik uitgeruzied best echtpaar? Dan nemen we riu een glaasje champagne op de goede afloop. HERAAAN JOUSTRA Het is koel in de burgerzaal van het stadhuis. Toch lijken de marmeren, bruindooraderde muren te gloeien, permanent gestreeld door het zonlicht dat door de ramen glijdt. Wanden in vuur en vlam. Net als de meeste aanwezigen die opge wonden met elkaar smoezen. Alles en iedereen gedompeld in een gouden Rembrandt-gloed. Van een statig sfeertje is geen sprake, ook al staat de jaarlijkse lintjesregen officieelloch een plechtigheid op het punt van beginnen. Burgemeester Goekoop komt binnen, met in zijn kielzog de tien uitverkorenen. Hun gezich ten glimmen van trots, maar hun gebogen schouders verra den toch onzekerheid. Mensen die nooit in het middelpunt van de belangstelling stonden. En dan nu ineens in het volle licht. Goekoop neemt plaats achter het spreekgestoelte en begint te spreken. Over mevrouw W. van Rijn, „huishoudelijk verzorgster van studentenfiat 't Zwanen- nest." „Zij was als een moeder voor de studenten." En tot de knikkende vrouw zelf: „Zo bent u eigenlijk ook verbonden ge weest aan de universiteit zelf." Hij speldt haar vervolgens de bronzen eremedaille op, ver bonden aan de Orde van Oranje Nassau. De zaal applaudiseert. Krachtig en lang. Mevrouw M. van der Meijden is de volgende. Jarenlang actief voor 'De Zonnebloem', een ver eniging die zich inzet voor zie ken en eenzamen. Werkzaam bij de Stichting Gezinsverzor ging Leiden. Goekoop heeft het over „inzet" en „gedrevenheid", maar ook hier komen superla tieven te kort. Zij krijgt een zil veren medaille. Opnieuw een ovationeel applaus. Meneer A. Verbiest en mevrouw T. Vreeswijk-Verbiest, broer en zus zijn aan de beurt. Beiden doof, beiden bijzonder actief voor de Nederlandse Christelij ke Dovenvereniging 'Ons Be ginsel Trouw'. Broer en zus kij ken niet naar Goekoop, maar naast hem. Naar de vrouwlijke tolk, die de burgemeester de he le tijd al terzijde staat met geba rentaal. De zilveren medailles worden opgespeld. Een dave rend applaus. Mevrouw Vreeswijk-Verbiest sleept de burgemeester naar zich toe voor een foto. Dan zijn wetenschappers aan de beurt, een dominee, een ambtenaar, een bibliothecaris. Als een half uur later alle tien de onderscheidingen zijn opge speld is het tijd voor de felicita ties van famlie en vrienden kring. „Ik ben verbaasd", zegt me Zij die wachten op een lintje...Geheel rechts kijken mevrouw T. Vreeswijk-Verbiest en haar broer A. Verbiest toe. vrouw Van der Meijden, vanachter een wit wijntje. „Van ochtend wist ik nog van niks. Een kennis vroeg of ik mee ging met de bus. Om een terrasje te pikken dacht ik. Ook toen ik al lemaal bekenden zag, vermoed de ik nog niks. Wie verwacht nou ziets. Maar trots ben ik wel." Dat is mevrouw Vreeswijk-Ver biest ook. „Nooit verwacht, nooit verwacht zegt ze, voor dat ze bijna wordt bedolven on der de felicitaties. Mevrouw Van Rijn is een tikkel tje confuus. „Wat ben ik trots meneer", stamelt ze. Ik hoorde het pas maandagavond. Ik kon het niet geloven. Och, och..." Een student loopt op haar af. Hij hangt haar een sjero om. met een plastic zwaard. Ze staat even bewegingsloos, als een wassen beeld in de hal van het stadhuis. Precies op de plek waar de zon de vloer raakt. Rembrandt! Het is warempel FOTO») AN HOLVAST een echte Rembrandt! Alleen de handtekeningontbreekt. HERAAAN JOUSTRA» Ie hebt mensen die niét voor het geluk in de wfcg zijn gelegd en soms de raar ste dingen meemaken; pechvogels dus. Het Ge sprek van de Dag roept elke week een regiogenoot uft tot 'Pechvogel van de week'. Het Leidsch Dagblad vër- rast de uitverkorene met een mooie slagroomtaart van banketbakkerij Van Dam. Vindt u dat uzelf voor deze eervolle vermelding in aanmerking komt, twijfel dan niet om met ons cótl tact op te nemen. Ook mag u familieleden, vrienden of buren voor deze prijs nomi neren. U kunt bellen tijdens de werkdagen van 830 tof 1630 uur op het nummer 071-161352. Ook kunt li schrijven: Leidsch Dagblad, t.a.v. Het Gesprek van de Dag. Postbus 54. 2300 AB Leiden.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 15