Olie onder flat Plaszicht Gevel Huize Gerto mag niet verdwijnen Regio Man gooide puin in sloot Zwaar bevochten kermis in Leiderdorp Eisen zijn te streng Zoeterwoudenaren weten vaak niet waar ze aan toe zijn Hulpgoederen naar Polen Dancing 'Ton Bakker' onder sloperhamer VRIJDAG 30 APRIL 1993 chef gert visser, 071-1 Bewoners moeten schoonmaak zelf betalen Alle eigenaren van een woning in flat Plaszicht aan de Frans Halslaan in Oegstgeest moeten ongeveer 1250 gul den betalen voor sanering van de grond bij het gebouw. Een gebied met een oppervlakte van 150 vierkante meter is vervuild met olie. Oorzaak is een lekkende tank bij de flat. De schoonmaakoperatie begint waarschijnlijk eind mei. Onderzoek heeft uitgewezen dat er ongeveer 105 ton grond moet worden afgegraven. Dat kost tussen de 50.000 en 60.000 gulden. De eigenaren van de 48 woningen en zeven garages moeten gezamenlijk opdraaien voor de kosten. Sommige ap partementen worden verhuurd door een beleggingsmaatschap- pij J J Als de grond wordt afgegra ven wordt ook gekeken of er olie onder de flat is terechtgekomen. Er zijn verschillende manieren om de grond daar schoon te maken. Sloop van de flat is ab soluut niet aan de orde, zegt ad ministrateur P. Spijkermans van de vereniging van eigenaren. Pogingen om subsidie te krij gen voor de sanering zijn tot nog toe op niets uitgelopen. De gemeente Oegstgeest heeft vol gens Spijkermans alleen een bijdrage van honderd gulden toegezegd voor verwijdering van de tank. Ook de provincie heeft nog geen subisie beschik baar gesteld. „Maar we gaan nog bekijken of er buiten die honderd gulden nog subsidie mogelijkheden zijn", aldus Spij kermans. De vervuiling werd ontdekt toen een bedrijf de olietank bij de flat wilde weghalen. Tot vo rig jaar zomer hadden de drie flats Plaszicht, Parkzicht en Mo- lenzicht een olie-gestookte cen trale verwarming. Vorig jaar is overgegaan op gas. Medewer kers van het bedrijf dat de drie tanks verwijderde, roken bij de middelste flat Plaszicht een olielucht. Zij gooiden het gat in de grond onmiddellijk weer dicht. De vereniging van eigenaren van de flatwoningen heeft ver volgens een bodemonderzoek laten uitvoeren, waaruit blijkt dat olie in de grond en in het grondwater zit. Sommige grondmonsters geven volgens B. Rozemond van de gemeente Oegstgeest een vervuiling aan boven de zogeheten C-waarde, wat betekent dat sprake is van ernstige vervuiling. Andere monsters kwamen ruim boven de B-waarde. Dat houdt in dat in elk geval sanering van het he le gebied nodig is. De olie verspreidt zich via het grondwater. Uiteindelijk kan ook het drinkwater verontrei nigd raken. De vervuiling is nu nog nauwelijks verder gekomen dan het grondgebied dat bij de flat hoort. Ook een klein gedeel te gemeentelijke grond, name lijk een stuk onder het trottoir, is verontreinigd. Maar de bewo ners van de eengezinswoningen aan de andere kant van de Frans Halslaan gelegen eenge zinswoningen hoeven zich nog niet ongerust te maken, bena drukt Rozemond. De grond bij hun huizen of in hun tuinen is niet vervuild. Volgens Rozemond gaat de provincie een nader bodemon derzoek uitvoeren. Ook een bouwkundig onderzoek zou volgens de provincie noodzake lijk zijn. Op grond van de resul taten wil de provincie volgens Rozemond een saneringsplan maken. Administrateur Spijker mans weet echter helemaal niets van beide onderzoeken af. „Een milieukundig bureau heeft voor ons een zeer lijvig rapport geschreven. Het is onbehoorlijk als de gemeente zegt dat nader onderzoek nodig is terwijl wij daarover niet zijn ingelicht." Hoe het lek is ontstaan is niet bekend. Volgens het ministerie van VROM gaat tussen de tien en vijftien procent van de oude huisbrandtanks lekken pen haag/zoeterwoude Sassenheimer J. van der Voort moet het puin weghalen uit de sloot bij de Geerweg in Zoeter- woude. De man heeft het sloot je dichtgegooid met puin. Hij werd betrapt tijdens een van de zes milieuvluchten die het Hoogheemraadschap van Rijn land jaarlijks uitvoert boven het gebied. Nader onderzoek wees uit dat zich tussen het puin ook ander vuil bevond, zoals afdek- plastic, drainageleidingen, ijzer en elektriciteitskabels. Ook lag een fietsframe in de sldot. Het hoogheemraadschap gaf Van der Voort opdracht de sloot leeg te halen. Tevens werd de rijks politie ingelicht. Van der Voort wil een speciale milieuvergunning aanvragen op grond waarvan hij het puin wel zou mogen storten. De op dracht om het puin weg te ha len wil hij geschorst zien door de Raad van State totdat over zijn aanvraag is beslist. Van der Voort verscheen gis teren niet op de hoorzitting in Den Haag om zijn verzoek na der toe te lichten. Behandelend rechter, staatsraad G. Veringa, hoopt begin volgende week uit spraak te doen in deze zaak. leiderdorp» Het heeft heel wat voeten in de aarde gehad, maar hij staat er dan toch: de kermis aan de Leiderdorpse Splinterlaan. Voorde eerste en waar schijnlijk ook de laatste keer, want volgend jaar wordt het terrein bebouwd met woningen en kleine bedrijfsgebouwen. De Oranjevereniging, die de kermis organiseert, kreeg één afzegging vanwege de verhuizing vanaf de Laan van Ouderzorg. De kermis is de afgelopen tijd onderwerp geweest van veel discussies in Leiderdorp. Nadat de Laan van Ouderzorg afviel als locatie, koos het college voor de Splinterlaan. Vorige week nog begonnen enkele omwonenden een procedure om de attrac ties ook daar weg te houden. Dat mocht niet baten, de bezwaren werden ongegrond verklaard. Volgend jaar begint de hele discussie waarschijnlijk op nieuw, omdat het college B en W nog steeds vast houdt aan de Laan van Ouderzorg, terwijl de com missie beroep en bezwaar van de gemeente opteert voor een kermis op de hoek van de Acacialaan en de Hoogmadeseweg. foto hielco kuipers Heineken wil tijd voor onderzoek Omwonenden ergeren zich aan troep bij gekraakt pand Omwonenden klagen over de troep, maar de krakers van Huize Gerto in Warmond maaien ook weieens het gras. foto wim dijkman den haag/zoeterwoude cerberus persbureau Heineken Nederland BV wil de tijd krijgen om te onderzoeken wat er gedaan kan worden aan de stankoverlast bij haar brou werij in Zoeterwoude. De pro vincie Zuid-Holland eiste vorig jaar mei, toen ze aan Heineken een nieuwe hinderwetvergun ning verleende, dat dë brouwe rij haar stank-uitstoot op korte termijn sterk zou reduceren. Heineken vroeg gisteren (don derdag) aan Raad-van-State rechter J. Leyten om de strenge eisen van de provincie te schor- Volgens Heineken stelt de provincie eisen die helemaal niet haalbaar zijn. Zo zou de stank met 95 tot 98 procent ver minderd moeten worden. Zelfs met de meest geavanceerde technieken is een zo grote afna me niet te bereiken, meent Hei neken. De bierbrouwerij wordt daarin gesteund door het on derzoeksbureau TNO. De provincie verklaarde giste ren tijdens de hoorzitting in Den Haag dat ze bij het opstel len van de hinderwetvergun ning is uitgegaan van standaard wettelijke normen. Ze is niet van plan om voor Heineken een uitzondering te maken. wassenaar miep de craaff De slopershamer maakt dezer dagen korte metten met de voormalige dancing Ton Bakker aan de Rijksstraatweg, nabij kruispunt Den Deijl. Waar nu alleen een puinhoop rest, draai de 27 jaar lang een roemruchte bar-dancing. Een groot deel van de bekendheid dankte de bar- dancing aan het feit dat-ie tot vier uur 's nachts open was. Ei genaar Ton Bakker peuterde die vergunning ooit eigenhandig los bij de toenmalige burgemeester Molly Geertsema (overigens dronk Geertsema zelf ook graag een biertje in het etablisse ment). Vooral in de beginjaren (vanaf 1961), toen veel andere horecazaken al om twaalf uur de deuren sloten, was de aan loop naar de 'stek' aan de Rijks straatweg enorm. Bakker ver blikte of verblooste niet van avonden met 500 bezoekers. Het unieke aan de zaak was ook dat jong én oud er kwam. En, zo beweert de nu 67-jarige Bakker, dat er in al die jaren De bierbrouwerij vindt niet alleen de eisen te streng, maar vindt ook dat de provincie te veel verwacht in een te korte tijd. Het hele saneringsplan om de stank te verminderen zou in mei 1995 moeten zijn afgerond. Onhaalbaar, zeggen Heineken en TNO. Een ambtelijk adviseur, die de zaak in opdracht van de Raad van State heeft onderzocht, is het met Heineken eens dat de termijn voor de sanering moet worden verruimd. Ook de pro vincie stemt hiermee in. Van versoepeling van de geurnor- men wil de adviseur echter niets weten. De voorschriften die aan de hinderwetvergun ning zijn verbonden om de stank terug te dringen, wil de adviseur in stand houden. Het kan nog wel een jaar du ren eer de Raad van State eraan toe komt om de vergunning goed onder de loep te nemen. Heineken wil dat de strenge voorschriften van de provincie tot die tijd geschorst worden. De brouwerij wil de kans krijgen om goed te onderzoeken hoe ze de stank maximaal terug kan brengen. Ze wil op die manier een concreet plan zetten naast de volgens haar volstrekt irreële eisen van de provincie. Uit spraak binnen enkele weken. nooit problemen met omwo nenden of bezoekers waren. Al leen de laatste jaren voor de sluiting in '88 'verhardde' de sfeer wat, maar dat was volgens de Wassenaarder overal in de horeca het geval. De eigenaar sloot de bar-dan cing na 27 'tropenjaren' omdat hij het welletjes vond en omdat Wassenaar op de grond zat te azen. De gemeente heeft de af gelopen jaren immers voor mil joenen guldens grond en pan den aan de Rijksstraatweg op gekocht om het villadorp een betere entree oftewel poort te kunnen geven. Eerder gingen het Chinese restaurant op de hoek (Suzie Wong), café Oud Deijlzicht, de Torro-supermarkt en, heel kort geleden, slagerij Van Leeuwen tegen de vlakte. Wassenaar is onlangs ook be gonnen met de aanleg van een parallelweg. Het is nog niet pre cies bekend wat er met de vrij komende grond van de bar- dancing gaat gebeuren. Het be stemmingsplan geeft kantoren- warmonp miep de graaff Huize Gerto, zo langzamerhand een smet op het blazoen van de recreatiegemeente Warmond, blijft de gemoederen bezighou den. Jarenlang werd het al nau welijks onderhouden door eige naar Swakon. Maar sinds deze failliet is en ABN/AMRO vorig jaar plotsklaps eigenaar werd en het pand leeg kwam te staan, takelt het met de dag af. De toekomst is nog in neve len gehuld omdat de ABN/AM RO met de krakers in zijn maag zit. Maar duidelijk is al wel dat één van de meest markante panden van Warmond nooit he lemaal verloren mag gaan. De voorgevel zal het predikaat 'beeldbepalend' met zich mee krijgen, zo hebben burgemees ter en wethouders besloten. Huize Gerto kwam nu precies twee jaar geleden voor het eerst in het nieuws omdat de cv-ketel ontplofte en brandweer en poli tie alle leidingen vervolgens af keurden. Ook werden tal van andere gebreken in het pand geconstateerd. Aanvankelijk trachtten de bewoners, bijna al lemaal studenten, hun huisbaas tot het nemen van maatregelen te bewegen, maar na het faillis sement viel er weinig meer te regelen. De oorspronkelijke be woners verdwenen. Huize Gerto werd vervolgens een spookhuis: de ramen wer den dichtgetimmerd en er viel geen levende ziel meer te be speuren. Sinds bijna acht maanden wordt het pand inclu sief koetshuis bewoond door een groep Engelsen en recente lijk bivakkeren er ook Duitsers en Nederlanders. Hetgeen een aanblik oplevert van volle huis- vuilzakken, diverse campers, bussen en andersoortige vehi kels en veel opgeslagen hout, bouw aan. Het nu gesloopte pand heeft de Rijksstraatweg precies 65 jaar gemarkeerd. Bakkers vader liet het in 1928 bouwen en dreef er jarenlang een wegrestaurant. Overigens verloopt de sloop niet zonder problemen. De aannemer heeft diverse platen asbest aangetrof- want er worden heel wat vuur tjes gestookt. Navraag bij omwonenden leert dat de meesten zich groen en geel ergeren aan de verpau perde aanblik van Huize Gerto. Een meer dan triest gezicht, zo luidt het algemene oordeel. Vooral vanaf de voorkant, de fen. De platen dienen volgens strikte procedures te worden opgeslagen en vervoerd. Ton Bakker zelf is dolblij dat zijn aloude woon- en werkstek langzaam maar zeker met de grond gelijk wordt gemaakt. Hij vond het op z'n zachtst gezegd geen succes dat het pand na doorgaande Oranje Nassaulaan, is de aanblik troosteloos. Vanaf de zijkant valt het volgens een van de buren nog wel mee, om dat de krakers daar nog iets van een tuintje trachten te creëren en er ook 'gewoon' wel eens was hangt te wapperen. Over de krakers geen kwaad zijn vertrek leeg bleef staan („Het gaat zo van je af, het stond maar te verkrotten") en hij liet om die redenen vorig jaar zijn naam nog van de gevel slopen. Drie weken geleden drong Bakker bij dé verant woordelijk wethouder nog op een snelle sloop aan. woord. Aanvankelijk werden ze lastiggevallen door Warmondse jongeren, maar ook wat dat be treft is de rust weergekeerd. Vol gens één van de buren komt dat door de houding van de krakers zelf. „Je bent altijd welkom om even een kijkje te komen ne men. Ze hebben de Warmon- ders ook al hun hulp aangebo den op allerlei gebieden. En toen er een paar weken geleden een ongeluk op de weg gebeur de, was één van die kraaksters de eerste die erbij kwam, met dekens en al. Ze was er ook met geen stok toe te bewegen om weerweg te gaan." De enige overlast is afkomstig van de provisorische kachels (nutsleidingen zijn immers ver- zegeld). Bij bepaalde windrich- tingen moeten bewoners van het Tulpenpad de ramen dicht 1 houden. Ook op bestuurlijk niveau blijft men zich zorgen maken over Huize Gerto. PW-raadslid j B. Schavemaker meldt dat het onderwerp 'een voortdurend j punt van aandacht is. dat elke keer ter sprake komt tijdens het overleg met de burgemeester' En burgemeester G.W. van der Wel erover: „We zitten in een niemandsland, echt heel verve lend. Maar wat er ook mee zal gebeuren: we streven er als ge meente naar om het aanzicht te behouden, de voorpui dus met de pilaren. Het stuk daarachter is later aangebouwd. Dat is van minder groot belang." Als hoofd van de politie zegt de burgemeester zich wel zor gen te maken over de (brand gevaarlijkheid van het pand. „Het is natuurlijk bepaald geen pand dat voldoet aan de eisen I van de woningwet. In het verle- den hebben we dan ook gezegd dat er maatregelen genomen moesten worden. Maar zolang i we de discussie over de nieuwe j bestemming voeren, is het ook i weer geld-weggooierij om wat j te doen. Laten we er vanuitgaan dat de situatie niet langer zal duren dan noodzakelijk Hoe lang blijft onduidelijk. Een woordvoerster van de AB- i N/AMRO zegt ten slotte dat de bank geen actie tegen de kra kers overweegt. Een kort geding j is volgens haar niet aan de orde I omdat er geen zogeheten 'spoedeisend belang' aanwezig is. „We zijn nog steeds de mo gelijkheden aan het onderzoe ken. Of we het pand zelf ont wikkelen of verkopen is nog vol strekt onduidelijk." Ton Bakker' heeft nooit problemen met omwonenden of bezoekers opgeleverd zoeterwoude brenda fiuppo foto jan holvast Inwoners van Zoeterwoude weten vaak niet waar ze aan toe zijn. De gemeente geeft laat en gebrek kige informatie over veranderingen. De commu nicatie vertoont te veel gebreken, vinden alle raadsfracties. Dat bleek gisteravond tijdens de raadsvergadering. In veel gevallen worden betrokkenen niet of onvolledig van gemeentelijke stappen en proce dures op de hoogte gesteld. Hierdoor staat het vertrouwen van de burger in het gemeentebe stuur op het spel, zo constateren de raadsleden. Volgens CDA, WD en Progressief Zoeterwoude is er te vaak een kink in de informatiekabel tussen gemeentehuis en dorpsbewoners. Daarom moet het zogeheten 'Reactie-Actie Plan' (RAP) zo snel mogelijk van de grond komen. Grofweg komt dit plan erop neer dat briefschrijvers binnen een week bericht van ambtenaren op de deurmat vin den. Hierin staat wie de kwestie behandelt en hoe lang het zal duren voordat deze wordt besproken. De raadsleden vinden dat het college van B en W bijvoorbeeld in gebreke is gebleven in de 'kwestie Rijnstraat'. Bewoners klagen al sinds 1977 over onder meer gebrek aan parkeerruimte. In oktober vorig jaar konden zij tijdens een open bare hoorzitting hun mening geven over de ge meentelijke plannen. Vervolgens hoorden zij een half jaar niets. Ruim een week geleden merkten zij dat hun probleem kennelijk niet in een stoffig dossier is beland. Werklieden trokken verfstrepen die de nieuwe parkeervakken moeten markeren. „In deze kwestie zijn grote fouten gemaakt. Be woners en raadsleden zijn niet voldoende geïn formeerd", erkende het CDA-raadslid G. van der Hulst. Volgens fractiegenoot J. Berkouwer 'raken mensen hierdoor gefrustreerd'. „Als de gemeente dan eindelijk wat doet, moet dat wel zorgvuldig gebeuren." De raadsleden zijn ook niet tevreden over de afwikkeling van de uitbreiding van de 'mini- markten' in Zoeterwoude-dorp en Rijndijk. Dat beide markten tot tien kramen worden uitge breid, is allang bekend, maar de marktlieden vra gen zich af wanneer hun collega's komen. „Er wordt weieens gezegd dat ambtenaren alles dood onderzoeken, maar dat is precies wat hier dreigt te gebeuren. Nu staan er vier kraampjes, maar ae eigenaren houden ermee op als de uitbreiding nog lang op zich laat wachten. Ik pleit ervoor dat de haalbaarheid van de uitbreiding niet te gede gen wordt onderzocht", zei WD-er H. van der Kooi. Burgemeester A. Houdijk was het niet met hem eens. Als ie dit knullig aanpakt, krijg je al leen maar narigheid. In het dorp moeten we pra ten met omwonenden en winkeliers. Dat moet je zorgvuldigaanpakken." T. Smit (PZ) vroeg zich hardop af 'waarom deze uitleg niet aan de betrokkenen wordt gegeven ,,.\u nebben mensen vraagtekens." stompwuk Het transport is ruim een maand later vertrokken dan was gepland. De chauffeur brak zijn been en dan is het moeilijk gasgeven en remmen. Maar gisteren was het eindelijk zover. Een vrachtwagen met elf kuub hulpgoederen is gistermiddag uit Stompwijk vertrok ken naar een kindertehuis in het Poolse Krakow. Behalve de volle dig genezen chauffeur Kees Bergen gaan er nog vier mensen mee, onder wie een Poolse vrouw uit Leidschendam. De actie is een initiatief van de Werkgroep Conciliair Proces. Met name Truus Luk heeft zich ingespannen om zoveel mogelijk goe deren in te zamelen. Zij stelde haar huis aan de Meerlaan beschik baar als opslagplaats. Dozen en zakken met medicijnen, voeding, huishoudelijke spullen, kleding en genotsmiddelen hebben tot gis teren in haar huis gestaan.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 13