'Klooster absoluut niet rooms' Kerk Samenleving I Vaticaan: kerkelijk wetboek wordt slecht nageleefd Expositie Russische religieuze cultuur VRIJDAG 30 APRIL 1993 12 REDACTIE DICK VAN DER PLAS. 071-161421 UIT DE KERKBLADEN Disco cn pastoor (1) ,,'s Morgens word ik vaak gedeprimeerd wakker en ik ben bang voor de dag die komen gaat. Als ik de radio aanzet en ik word getrak teerd op een morgenwij ding waarin de ellende van de wereld met volle em mers over me wordt uitge stort, dan trek ik het liefst de dekens weer over me heen. Weet u, ik heb God juist nodig om me moed te verschaffen uit bed te ko men en met de nieuwe dag te beginnen." Waarne mend-pastoor j. Kerklaan van de St. Jozefparochie .in Noordwijkerhout leent deze inleiding van de Britse rab bijn en publicist Lionel Bleu voor het parochieblad 't Jo- vi-aal-venster. Hij citeert Olet grote instemming. 'T^ant Blue heeft gelijk'. Disco en pastoor (2) Maar tegenwoordig hoef je bij veel mensen niet meer met God aan te komen, merkt Kerklaan op. „Ik zeg weieens: als je aan de voor deur 'God' noemt, kom je de hal al niet binnen. Beel dend bedoeld hoor!! Ik be weer en ik houd het er bij, dat ieder mens religieus is. De hier i mij te vertellen dat als de kin deren 'disco-vaardig' wor den, de kerk niet meer zo in trek is. Weg religie? Wel zie ik jonge mensen bij elkaar geplakt in de disco en bij muzikale happenings, het lichaam wentelt en wiekt rond. De handen in de lucht alsof ze tot de 'allelu ja-groep' horen. De gevoe lens stromen vrijelijk rond. Ik ervaar dit als een reli gieus gebeuren, ieder mens heeft er behoefte aan. We zien op de voetbalvelden hoe de vedetten als heiligen vereerd worden." Disco en pastoor (3) Het is alleen jammer, vindt Kerklaan, dat het religieuze in dit tijdperk een te weinig goddelijk gezicht krijgt. „Het leven speelt zich af in het platte vlak en de mens is meer. Heb ik een oplos sing om de mensen ook naar de goddelijke diepte te krijgen? Hoe die goddelijke krachten te activeren?" De priester wijst in dit verband op de voorbeeldfunctie van de ouders en gebruikt daar bij de term 'shaping' uit de psychologie. „Shaping is meer dan voorbeeld geven. Als ouders het zelf van alle kanten laten wapperen, ja, dan kun je niets van je kin deren verwachten." Disco en pastoor (4) Met het tegen-argument dat 'de kerk het ook laat af weten', kan Kerklaan niet uit de voeten. „Ho, ho!", roept hij uit. „De kerk, dat zijn we allemaal. Ank. mijn rechterhand, heeft al heel wal bruidsparen voorbereid en geholpen bij hel samen stellen van de huwelijksli turgie. Als ze met deze jon ge mensen praat, ervaart ze de levensdiepte." De pries ter maakt zich daarentegen 'wat zorgjes' over de be trokkenheid van de mid dengeneratie. „Als dit le- vensscharnier vastloopt, als zij het laten afweten, is het echt 'fini'. Echt, we hebben God nodig om 's morgens uit bed te stappen en de nieuwe dag te beginnen, zoals Lionel Blue zegt." Gereformeerde predikante maakt zich sterk voor protestantse communiteit Een protestants vrouwen klooster in Nederland? Wordt de tijd weer terugge draaid alsof er geen Refor matie is geweest? De gere formeerde predikant Anje van der Pers uit Hoogvliet die het plan heeft gelan ceerd, is zeer verbaasd over deze vraag. HOOGVLIET «BERT POL GPD Wat zij voorstaat is een klooster - liever spreekt ze van een com muniteit - voor celibataire vrou wen die hun leven daar hele maal op God willen richten. Met andere woorden, veel tijd beste den aan gemeenschappelijk ge bed en ook dagelijks de nodige stilte (contemplatie) in acht ne men, maar zich zeker niet af schermen van de buitenwereld. Het klooster zal ook niet op een afgelegen plek worden ge bouwd. Integendeel, liever ziet ds. Van der Pers dat het com muniteitsgebouw temidden van de mensen in een woonwijk komt te staan. Van der Pers is sinds 1989 pastor in Hoogvliet, onder de rook van de olieraffinaderijen van Pernis. Ze ging pas op latere leeftijd theologie studeren. Daartoe werd ze in eerste in stantie aangezet ('het is heel iets raars geweest') toen ze wat zat te lezen in een maandblad. Op een formuliertje dat in het ma gazine was vastgehecht stonden letterlijk de woorden, 'als u morgen zou sterven wat zou u dan spijten wat u niet had ge daan'. Even verderop in het blad het advies: 'waarom zou u er dan vandaag niet mee begin- Meteen flitste het door Van der Pers heen: ik zou graag theologie hebben gedaan. En ze voegde de daad bij het woord. Haar keuze viel op de theologi sche universiteit van Kampen. Na eerst de gereformeerde kerk Dominee Anje van der Pers: „Je moet met heel je hart en alles wat in je leeft gericht zijn op God." foto cpd van Akkrum te hebben gediend, Het plan voor een vrouwen- geweest in Taizé, overigens een verruilde ze vervolgens het rus- klooster in ons land was een protestantse communiteit voor tige en schone Friesland voor soort rijpingsproces. Het nam mannen, die nu een sterk oecu- een drukke wijk in een milieu- concretere vormen aan toen ze menisch karakter heeft. „Dat vervuilende omgeving. een paar keer op bezoek was maakte een sterke indruk op mij." Een vrouwenklooster van protestantse snit is er ook in Frankrijk en wel in Reuilly bij Parijs. „Dat zijn contemplatieve diaconessen." Verder is er een protestantse monastieke ge meenschap in Grandchamp aan het meer van Neuchatel. Ook daar kwam ze onder de indruk van het leven van de zusters in dit Zwitserse klooster. En wat was er in Nederland op dit terrein? Niets, terwijl de tijd er meer dan rijp voor was, dacht de gereformeerde domi nee. In Nijverdal zitten wel twee Mariënschwesters, overgewaaid van een protestantse communi teit in Duitsland, maar wat Van der Pers voor ogen staat is er gewoon niet in Nederland. Ze maakt duidelijk dat intrede in het protestantse klooster niet alleen is weggelegd voor vrou wen met een theologische op leiding. „Het moet je roeping zijn om een leven te leiden dat gewijd is aan God en aan men sen. Dit laatste uitdrukkelijk er bij. Er wordt een gemeenschap gevormd van mensen die ge meenschappelijk wonen, ge meenschappelijk gebed onder houden en samen mensen ont vangen." Waarbij Van der Pers nogmaals het accent legt op het contemplatieve. „Je moet met heel je hart en alles wat in je leeft gericht zijn op God. Van daaruit, want dat is de bron die het leven voedt, moet je open staan voor mensen die op je weg komen." Ze beseft dat er protestanten zijn die niets in haar klooster plan zien. Maar volgens Van der Pers is het kloosterleven abso luut niet rooms. „Het is de ma nier van leven geweest binnen de kloosters aan het eind van de middeleeuwen, waarvan de re formatoren zeiden: zo moet het in ieder geval niet. Vandaar dat ik het zo belangrijk vind dat het een communiteit wordt op bij bels-evangelische grondslag, waar mensen, ook die er als gast komen, de geest van de Refor matie kunnen proeven en on dervinden". VATICAANSTAD CNS Het kerkelijk wetboek is amper tien jaar geleden aan de moderne tijd aangepast, maar het functioneert nog al tijd slecht. De voorschriften zijn goed, maar de rooms- katholieken voelen zich niet gebonden eraan te gehoor zamen. Dat zei de secretaris van de pauselijke raad voor de uitleg van het kerkelijk wetboek, de Spaanse bisschop Julian Herranz, tijdens een symposium over het rooms- katholiek kerkrecht in het Vaticaan. Herranz, lid van Opus Dei, heeft zijn hoop gesteld op de priesters. Zij moeten de uitleg van het wetboek zien als een zeer be langrijke taak van hun werk en de gelovigen voorhou den dat de bepalingen van het kerkelijk wetboek pasto raal van aard zijn. Hoe pastoraal het kerkelijk wetboek ook is, het roept veel weerstand op bij degenen die elke vorm van kerk recht zien als een belemmering voor spontane geloofs uitingen en de werking van de Heilige Geest, zei Her ranz. Anderen menen dat het wetboek ondemocratisch is, maar vergeten dan dat het gezag van de wetboek niet berust op 'volkssoevereiniteit'. Ook de neiging tot relativeren die in de moderne samenleving valt waar te nemen, doet afbreuk aan het gezag van het wetboek. AMSTERDAM ANP Lescrauaet: 'ervaringen van de geest' in Assisi en Taizé lieke charismatische vernieu wing', het 20-jarig bestaan van de Interkerkelijke Charismati sche Werkgemeenschap Neder land en de recente oprichting van een bijzondere leerstoel voor de Theologie van de Cha rismatische Vernieuwing. Met de suggestie van verschil lende sprekers op het congres dat we in deze tijd de 'ervaring van de Geest' en van de charis mata' - de gaven van de Heilige Geest - kwijt zijn, was Lescrauaet het niet eens. Hij noemde Franciscus van Assisi en de mystica Teresa van Avila als voorbeelden van personen met charisma uit de geschiede- Als binnen de charismatische beweging wordt gesproken over 'de ervaring van de Geest in de kerken', wordt volgens hulpbis schop Lescrauaet van Haarlem te gauw verwezen naar heel bij zondere ervaringen. Spreken in tongen of profeteren is hem vreemd, maar een bezoek aan Assisi ervoer hij als een 'doop in de Geest' en ook jongeren in Taizé kunnen volgens hem 'er varingen van de Geest' opdoen. Hij zei dit op het jubileum congres 'het VUUR aanwakke ren', dat op de Vrije Universiteit in Amsterdam werd gehouden. Aanleiding vormde onder meer het 25-jarig bestaan van 'katho- Het Museum voor Religieuze Kunst in Uden exposeert de ko mende maanden een groot deel van de collectie van het Histo risch Architectonisch Kunstmuseum 'Het Nieuwe Jeruzalem' in Istra, 80 kilometer ten noordwesten van Moskou. Aan de hand van ruim 240 objecten wordt een beeld geschetst van de reli gieuze cultuur in Rusland sinds de zestiende eeuw. Het Russische museum is gehuisvest in het monumentale kloostercomplex 'Het Nieuwe Jeruzalem', dat de hervormingsge zinde patriarch Nikon in de tweede helft van de zeventiende eeuw liet bouwen. Nederlanders toonden al vroeg belangstelling voor dit klooster. Eén van hen was de latere burgemeester van Amsterdam Nikolaes Witsen, die in 1665 het complex in aan bouw bezocht. Witsen deed verslag van dit bezoek in zijn 'Mo- scovische Reijse', nog altijd een belangrijke bron voor de ge schiedenis vorsing van Rusland. De tentoonstelling 'Klooster en Museum Nieuw Jeruzalem te Istra bij Moskou' is tot 24 juni te bezichtigen. BEROEPINGSWERK GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen: te Ede (beiden part time): mevr. drs. E. Braam en drs. D.J. Lagerweij, beiden te Abbenbroek-Zwartewaal (part-ti me). DOOPSGEZINDE BROEDER SCHAP Aangenomen: naar Haarlem als jeugdpredikant (part-time): me vr. G. Couperus, kandidaat te Amsterdam. GEREFORMEERDEGEMEENTEN Beroepen: te Benthuizen: N.W. Schreuder te Goes; te Werken dam: J.J. Taniste Lisse. Bedankt: voor Randburg (Zuid- Afrika): H. Paul te Hendrik Ido Ambacht: voor Klaaswaal: E. Ve- nema te Elspeet. OUDGEREF. GEM. in NED. Beroepen: te Rijssen: T. Klok te Kinderdijk. HET WEER ROB GROENLAND Warme Koninginnedag De laatste paar dagen mag Neder land zich rekenen tot de Hot Spots van Europa. Op 1,5 kilometer bo ven ons hoofd bevindt zich vanaf dinsdag al een warme luchtbel die nauwelijks van plaats is veranderd. Zeer uitzonderlijk waren de 'tro pisch' aandoende avonden en nachten in de Nederlandse binnen steden. In Leiden en Haarlem kwam de luchttemperatuur de af gelopen twee nachten pas na 24.00 uur onder de 18 graden en bleef het minimum zelfs steken bij 15 graden Dit warmte-effect in de stad wordt veroorzaakt door al het asfalt en stenen van straten en mu ren, die vaak nog vele nachtelijke uren lang warmte uitstralen naar de buitenlucht. Ook opvallend in de afgelopen da gen waren de vele eeuwrecords die sneuvelden. In De Bilt werd woens dag met 26.8 graden het oude re cord van 25.9 graden in 1913 ge broken. Gistermiddag werd een nieuw dagrecord gemeten; 26.4 graden (oude record was 26.0 gra den in 1955). Als deze middag in De Bilt de 24.2 gradengrens wordt overschreden, wordt Koninginnedag van 1993 de warmste van de twintigste eeuw (oude record werd in 1952 be reikt). Zelfs is het zo dat de april maand 1993 als geheel de komen de nacht om exact 01.00 als warmste van de eeuw kan worden opgetekend. Voordat dit zover is, mag onze regio zich vandaag wa nen in zomerse warmte. Wel is het zo dat vanuit het zuiden deze mid dag de luchtdrukverschillen ver vlakken en daarmee nemen de kansen op zeewind aan onze kust zienderogen toe. Het kustgebied van Zuid-Holland maakt deze Oranjemiddag hierop al kans, waarbij het speciaal op het strand flink kan afkoelen. Misschien dat ook het achterland de komende avond wat sneller afkoelt door de binnenkomende zeewind. Morgen zeewind v tussen IJmuiden en Hoek van Hol land groot te noemen. Aan het strand kan het in de loop van de dag stevig afkoelen tot een graad of 15. Verder landinwaarts kan het 20 graden worden bij behoorlijk wat zon, later afgewisseld door sta pelwolken. Boven het noorden van Frankrijk en België worden onwe- ders verwacht die misschien later in de avond of de nacht de Leidse regio kunnen bereiken. HET WEER IN EUROPA KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met Denemarken: Droog en overwegend zon- nig. Middagtemperatuur tussen de 20 en 25 gra den. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Vandaag nog perioden met zon en droog. Morgen be wolkt en een enkele regen- Zuid-Engeland nog droog met wat zon. Middagtem peratuur in Schotland en langs de Ierse kusten on geveer 13 graden, elders rond 16 graden maar in de buurt van Londen onge veer 20 graden. Morgen .enkele graden lager. België en Luxemburg: Flinke perioden met zon. Op beide dagen aan het eind van de middag en in de avond kans op een on weersbui. Middagtemperatuur van 20 graden langs de Belgische kust tot 25 in de Ardennen. Noord- en Midden-Frankrijk: Wolkenvelden, ook nu en dan zon en op beide dagen kans op enkele regen- of onweersbuien. Maxima langs de Kanaal- kust circa 16 graden, in het binnenland Vandaag rond 23 graden, morgen enke le graden lager. Portugal en Madeira: Portugal: Veranderlijk bewolkt en hier en daar een bui. Morgen wat meer zon en afnemende buiigheid. Maximumtem peratuur aan de kusten tussen de 16 en 20 graden. Madeira: Wolkenvelden en vooral vandaag kans op een bui. Maxima ongeveer 20 graden. Spanje en de Canarische Eilanden: Spanje: Wisselend bewolkt en plaatse lijk regen. In de loop van morgen van het westen uit een lichte weersverbetering. Maxima op de Spaanse Hoogvlakte en aan de Golf van Biskaje 15 tot 17 gra den, langs de Costa's van 18 graden rond Barcelona tot iets boven de 20 gra den aan de Costa del Sol en in Andalu- sië. Canarische Eilanden: Wolkenvel den, af en toe zon. Aan de zuidstranden steeds meer perioden met zon. Droog. Middagtemperatuur ongeveer 22 Neerslagkans Minimumtemp. Middagtemp. Wind ZATERDAG 1 ME11993 Zon- en maanstanden Zon op 06.08 Zon onder 21.01 Bffcfr Waterstanden Katwijk Hoogwater 11.43 Laag water 6.45 en 19.55 Weerrapporten 29 apr 20 ui wind temp neersl n de zuidstranden enkele graden Marokko en Tunesië: vii«inopn nntw» Marokko: Half tot zwaar bewolkt en en- Maastricht onbewi kele buien. Rond Agadir in de loop van Aberdeen onbew. morgen zonnig. Middagtemperatuur van Athene rwaarbew. 18 graden in de omgeving van Tanger Barcelona regen tot 23 graden.op de stranden in het zui- Berlijn onbew den. Tunesié: Flinke perioden met zon Budapest lichtbew. i klein 22 n sope onweersbui. Maxima ongeveer 18 gra- Malforca enlbiza: Af en toe zon en kans op een regen- of onweersbui. Middagtemperatuur onge- 20 graden. Griekenland en Kreta: Droog en overwegend zonnig. Maxima rond 22 graden. Turkije en Cyprus: Wolkenvelden, ook af en toe zon en een enkele regen- of onweersbui. Middag- wl 17 11 7 HEINZ &V WAS M'M DKAA&- T 1 TCAA TG A S" - V A1ACM/A/& -r£ G£PA-

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 12