„Lenen al is duur genoeg Politie veegt Rijnmond schoon Binnenland Botbank kampt met groot tekort aan botdonoren WVC: Vooral kansarme mensen blijken verslaafd aan gokken 'NS voldoen niet aan vervoersplicht' 55 'Toeleveringsbedrijven profiteerden juist' DONDERDAG 29 APRIL 1993 Algemeen Nederlands Persbureau CPD Gemeenschappelijke Persdienst Archief Den Uyl openbaar Amsterdam Het archief van de vroegere PvdA-voorman loop den Uyl kan vanaf maandag door belangstellenden worden ge raadpleegd. Het archief zal zaterdag door de familie worden overgedragen aan het Internationaal Instituut voor Sociale Ge schiedenis (1ISG) in Amsterdam. Het archief bestaat uit gesprek- snotities, notulen van vergaderingen, correspondentie en docu mentatie over diverse onderwerpen waarmee Den Uyl zich be zighield. Natuurraad eist militaire terreinen op utrecht. De militaire oefenterreinen in Nederland moeten wor den teruggegeven aan de natuur. Eventuele nieuwe oefenterrei nen kunnen worden ingericht op overtollige landbouwgrond. Dat schrijft de Natuurbeschermingsraad in een advies aan staatssecretaris Gabor (natuurbeheer) Rotterdammer bekent 211 inbraken Rotterdam Een 19-jarige Rotterdammer heeft tegenover de po litie bekend in ruim vijf maanden tijd 211 inbraken te hebben gepleegd. De jongeman werd afgelopen weekeinde op heter daad betrapt. Volgens de politie bedraagt de buit enkele hon derdduizenden guldens. 'We voorkomen op deze manier dat de situatie onbeheersbaar wordt' Begrafenisondernemers ingeschakeld bilthoven gpd De Stichting Europese Botbank (SEB) heeft contact gezocht met begrafenisondernemers om te bereiken dat zij navragen of een overledene beschikt over een donorcodicil waarin staat dat botten voor transplantatie mo gen worden gebruikt. Volgens directeur J. M. Jansen van de Botbank zijn huisartsen bereid aan de hand van ie mands ziektegeschiedenis te bekijken of het bot geschikt is voor transplantatie. Reden voor deze actie: een groot gebrek aan donorbot. De SEB (samen met Euro transplant-dochter Bis de enige botbank in Nederland) krijgt jaarlijks zo'n 6.000 verzoeken van ziekenhuizen ofn stukjes donorbot. Ze kan slechts vol doen aan driekwart van de vraag. Bot moet gezond zijn om te kunnen worden getransplan teerd. Bot van mensen die (vi- rus-)infecties (HIV, hepatitis of Agenten gestraft voor behandeling arrestant Köksal venlo anp Drie Venlose politiemensen worden disciplinair gestraft voor hun gedrag bij de aanhou ding van H. Köksal die later in een ziekenhuis overleed. Dat heeft burgemeester J. van Graafeiland gisteren laten we ten. Het gaat om een brigadier, een hoofdagent en een agent. De brigadier heeft niet kunnen weerleggen dat hij onnodig ge weld heeft gebruikt en wordt voorwaardelijk ontslagen. De twee anderen krijgen een beris- ping. De drie politiemensen waren op 7 januari betrokken bij de aanhouding van Köksal op ver denking van dronkenschap. De man werd 36 uur later vanuit een politiecel overgebracht naar een ziekenhuis waar hij aan een hersenbloeding overleed. De vraag is of de bloeding spon taan is ontstaan door reeds aan wezig letsel of door geweldda dig politieoptreden. Een onderzoek van justitie naar de gang van zaken is nog in volle gang. Daaruit zal moe ten blijken of het drietal zich voor de rechter zal moeten ver antwoorden. Bond werpt zich op lokettenleed den haag anp De Consumentenbond gaat op zoek naar het grote loketten - leed. Maandag opent de bond een speciale telefoonlijn (070- 3809001) waarop de burgerij slechte maar ook goede erva ringen met ambtenaren achter het loket kunnen spuien. De actie Lokettenleed duurt tot en met donderdag. De Consumentenbond krijgt „mei de regelmaat van de klok" klachten over de manier waarop overheidsinstellingen met hun clientèle omspringen. Na een oproep in de Consu mentengids van december kreeg de bond naar eigen zeg gen „een berg" geschreven el lende. In de Consumentengids van mei wordt een serie voor beelden beschreven: van-het- kastje-naar-de-muur bij de be lastingen, wachten bij lege lo ketten en tevergeefs wachten op antwoord op een brief. lues) of hadden, is ongeschikt voor transplantatie. Ook been van drugsverslaafden, mensen uit een risicogroep voor AIDS of hepatitis B of personen die door onbekende oorzaak zijn overle den, is ongeschikt. Want bot is vatbaar voor alles: bacteriën, vi russen, kwaadaardige celwoeke ring. Het donorbeen wordt ge bruikt voor reconstructie of ver vanging van een ziek of versle ten stuk bot. In sommige geval len, bijvoorbeeld bij botkanker, kan zo'n transplantatie zelfs voorkomen dat een ledemaat moet worden geamputeerd. Tijdens een grote, ruim acht durende actie in de wijken Nieuwe Westen en Middelland heeft de politie van de regio Rijnmond gis teren vele tientallen drug spanden en cafés ont ruimd. Daarbij werden in totaal 128 mensen aange houden. rotterdam» gpd De politie zette ongeveer hon derdvijftig mensen in. Die be gonnen rond half vier met hun 'schoonmaakactie', met als doel uiteindelijk twintig a vijfentwin tig overlastgevende drugspan den te ontruimen. De tactiek was om via snelle invallen de mensen in de panden te over rompelen en de dealers en ge bruikers af te voeren. De politie nam vier vuurwapens in beslag, zes gestolen auto's en kleine hoeveelheden verdovende mid delen. De 'veegactie', waarvan er op korte termijn nog enkele volgen in andere delen van Rotterdam, heeft als doel de door drugs handel en geweld aangetaste wijken weer veilig te maken. Daarna zullen door het nieuwe Geweldscriminaliteitsteam (RCT) aangestuurde recherche teams doorgaan met het bestrij den van de overlast. Tevens worden speciale projecten op gezet die het geweld en de on veiligheid in de regio moeten terugdringen. Commissaris De Leeuw: „Het gaat ons niet om de drugshandel zélf, maar om de overlast die de handel met zich meebrengt". Gevolgd door 'persmuskieten', die overigens door de politie zelf v twee wijken in Rotterdam. De regiopolitie Rotterdam- Rijnmond heeft volgens De Leeuw een aantal doelen voor ogen. De handel in drugs, de straatprostitutie, geweldsmis drijven en het illegaal vuurwa penbezit moeten worden terug gedrongen. Vooral over dat laatste maakt de politie zich grote zorgen: het wapengebruik is in 1992 verdubbeld. Het aan tal aangiften van criminaliteit steeg van 64.000 in 1991 tot 74.000 in 1992. De politie toonde zich na af loop van de actie tevreden over het resultaat. „Het is heel goed verlopen. We hadden de inten tie iets aan de onveiligheid te doen en dat is gelukt. We gaan hiermee door," aldus een woordvoerder. Korpschef Hes- sing benadrukte dat het 'publie ke domein' via dit soort acties weer wordt teruggewonnen. „De burgers zeiden dat als de politie de stad niet veiliger kon maken, zij dat zelf zouden doen. We voorkomen op deze manier dat de situatie onbe heersbaar wordt." 'Kabinet heeft strategische fouten gemaakt' Het kabinet heeft bij zijn aan treden strategische fouten ge maakt. Er zijn miljarden gul dens uitgegeven aan de koppe ling tussen lonen en uitkerin gen, het milieu en andere over heidsvoorzieningen. terwijl dat geld er eigenlijk niet was. Nu zijn extra bezuinigingen nodig om dat probleem op te lossen. Dat is de mening van profes sor Rutten. als econoom ver bonden aail de I rasmus-uni versiteit, oud-voorzitter van de Wetenschappelijke Raad voor het Regeringsbeleid en oud topambtenaar op Economische Zaken. Rutten verwijt het kabinet geen echte beleidslijn te heb ben. Nu blijkt dat mén zich heeft verkeken, zou de ploeg- Lubbers-Kok dat ruiterlijk moe ten erkennen en vervroegde verkiezingen moeten uitschrij ven. „Dat lijkt mij erg voor de hand liggen", aldus Rutten. Het kabinet loopt volgens Rutten steeds achter de feiten aan. Er worden plannen gepre senteerd die een half jaar later alweer bijgesteld worden. Zo wordt er nu een bevriezing van uitkeringen, ambtenaren- en trendvolgerssalarissen aange kondigd. Over de negatieve koopkrachteffecten wordt dan gezegd dat die in de zomer wel bekeken worden. Rutten: „Dus is het onzekerheid troef. Kun nen mensen nog ergens van op aan? Ik heb het idee van niet". Ruiten waarschuwt ervoor dat het kabinet, als het blijft zitten, ook nog de begroting voor 1995 moet maken. Gehandicapte wil ook 's avonds met de trein kunnen reizen Naar schatting 75.000 Neder landers gokken overmatig op kansspelautomaten. De belang rijkste risicogroep bestaat uit niet-werkende en laag opgelei de jongens en mannen tussen de 12 en 35 jaar. Het gaat dus om een groep die toch al tot de kansarmen behoort en dat is voor het ministerie van WVC volstrekt onaanvaardbaar. Drs. W. Lange, adviseur van de hoofdafdeling alcohol-, drugs- en tabaksbeleid van het minis terie, zei dit gisteren op een symposium in Utrecht. Het aantal gokverslaafden dat staat ingeschreven bij consulta tiebureaus voor alcohol en drugs is na de aanpassing van de Wet op de kansspelen in 1986 gestegen van 400 tot bijna 5.900 in 1992. Een derde van hen is nog geen twintig jaar. Regelmatige gokkers blijken ook veel te roken, overmatig te drinken en regelmatig drugs te gebruiken. Gokkende scholieren spijbelen vaker of beëindigen voortijdig hun opleiding en ma ken zich ook vaker schuldig aan vandalisme en kleine criminali teit. Zo wordt bijna een kwart van alle inbraken gepleegd door gokverslaafden. Deze opeenstapeling van risi co's noopt volgens Lange tot vergaande maatregelen. Hij pleitte voor meer preventie, het zo vroeg mogelijk ingrijpen en hulpverlening die ook is gericht op de problemen die achter de gokverslaving zitten. In het lou ter verminderen van het aantal gokautomaten ziet Lange wei nig heil. „De drooglegging (het alcoholverbod van voor de oor log) in de VS heeft geleerd dat er dan weer andere onoplosbare problemen ontstaan", aldus Lange. den haag gpd formulier over het doorlo pend krediet of de persoon lijke lening thuisgestuurd. U leest op uw gemak de folders door. U hoeft Een thuisbankier bekijkt dan even de voordelige rentetarieven van de Postbank. Eigenlijk is het een simpele handeling. Bin nen drie minuten heeft het NS-personeels- lid de 'brug' uitgeklapt en is de 27-jarige Etienne Aalten met zijn rolstoel de trein in gereden. Maar 's avonds en in het weekein de gaat de trein letterlijk aan de neus van de Delftse student voorbij. Op station Delft is dan niemand meer bereid Aalten te helpen. Hoever mag de NS gaan in de discrimina tie van gehandicapte passagiers? Dat was de inzet van het kort geding dat gisteren in Den Haag diende. Aalten vindt dat de NS de vervoersplicht ook tegenover invalide pas sagiers waar moet maken. Zijn advocaat eiste, op straffe van een dwangsom van 10.000 gulden, dat zijn cliënt in ieder geval van zeven uur 's morgens tot negen uur 's avonds de trein in moet worden gehol pen. Op de grote, maar ook op veel kleinere stations (zoals Enkhuizen en Apeldoorn) is op elk uur van de dag iemand beschikbaar om de brug uit te klappen. Bij station Delft is daarvoor slechts tussen kwart over negen 's morgens en vier uur 's middags personeel aanwezig. Aalten heeft al diverse keren, wanneer hij buiten deze uren reisde, de trein stilgezet door zijn rolstoel tussen de deuren te manoeuvreren. Zo wordt de noodrem ingeschakeld en kan de trein niet weg. „Dan haalt de spoorwegpolitie of de conducteur vaak alsnog de klapbrug", ver telde Aalten de rechtbankpresident. „Maar als die er niet zijn, ben ik soms overgeleverd aan dronken stappers die me eruit moeten tillen, en dat is gevaarlijk." Aalten verhuist volgende maand naar een FOTO CPD ROLAND DE BRUIN Een personeelslid van de NS rijdt Etienne van Aalten de trein in. ten is de eerste die zijn beklag doel ova de- aangepaste woning in Rotterdam. Bij de huidige regeling zal hij dus een aanzienlijk deel van zijn colleges in Delft missen, die om half negen beginnen en doorgaan tot zes uur 's avonds. Vol verontwaardiging luisterde de student naar de verdediging van de NS. „De Spoor wegen doen al heel veel voor gehandicap ten, maar alles heeft zijn beperkingen. Aal- regeling, andere gehandicapten hebben blijkbaar wel vrede met de huidige situa tie", concludeerde de advocaat van de NS. Hij adviseerde Aalten assistentie van hulp organisaties of vrienden te vragen. De rechtbank doet 7 mei uitspraak. het aanvraag formulier op de bus te doen. En dan is het ook nog eens onbezorgd lenen bij de Postbank. Want de Postbank is gen grootste Iccninstcllin- Nederland. Een lecninstclling iet heldere informatie en en adequate afhandeling. s als Lenen hoeft helemaal niet Lenen bij de Postbank is te zijn. Tenminste als je bij niet alleen voordelig, maar ook makkelijk. U leent namelijk gewoon thuis. Met alle privacy van dien. U belt 06-0400 en u krijgt een folder met aanvraag- Thuisbankieren doe je met de Postbank. duu de Postbank leent. Want de Postbank hanteer rentetarieven die tot de laagsti van Nederland behoren. het boctcvrij vervroegd aflossen van de lening en kwijtschelding van de schuld na overlijden. •Met andere woorden: als u de makkelijkste weg kiest, kiest u de beste POSTBANK M) Hogere werkloosheid vooral door ontslagen bij grote bedrijven den haag saskia van westhreenen Eind vorige maand 54.000 werklozen meer dan een jaar eerder. Het cijfer, dat het Cen traal Bureau voor de Statistiek (CBS) gisteren bekendmaakte, stemde iedereen somber. Hoe lang gaat deze stagnatie du ren? Krijgen we een herhaling van de jaren tachtig? De sector die voorlopig het minst wordt getroffen, is het midden- en Ideinbedrijf. De groei van het aantal banen zal dit jaar nog 30 tot 40.000 zijn. Weliswaar minder dan in 1991 (100.000 banen extra) en 1992 (60.000), maar het blijft een groei. Volgens W. van der Maas van het Koninklijk Nederlands On dernemers Verbond (KNOV) is er bij de kleinere ondernemers dan ook „weinig te bespeuren" van de teruggang in de econo mie. „We merken het alleen aan de verkoop van duurzame goe deren. De mensen zitten op het geld. Ze wachten met de aan koop van dure spullen om eerst zeker te weten of alle dreigende ontwikkelingen werkelijkheid worden." Volgens Van der Maas wordt al leen in de detailhandel en de horeca minder geld besteed. „Maar die sectoren profiteren ook het snelste als de economie weer aantrekt." Van ontslagen in het midden- en kleinbedrijf is evenmin sprake. „Toeleverings bedrijven reageren altijd met grote vertraging op ontwikkelin gen in de grote bedrijven, waar de klappen vallen." Van der Maas noemt het voorbeeld van NedCar, waar veel mensen hun baan verloren, maar de produk- tie drastisch werd opgevoerd, zodat de toeleveringsbedrijven juist profiteerden. Harde klappen vallen er bij de grotere bedrijven in de indus triesector. In de cijfers van het CBS zijn de massaontslagen bij DAF meegenomen, maar die bij Hoogovens en Fokker nog niet. IBM, NS, DSM. Avebe, de bank wereld en de overheid overal lijken opeens mensen te veel te zijn. Niet zelden wordt geklaagd dat bedrijven tegenwoordig te snel afslanken om problemen voor te zijn. S. Nieuwsma van het Neder lands Christelijk Werkgeversver bond (NCW) weerspreekt die aantijging. „Het is in het be drijfsleven niet zoals in de poli tiek. Half werk is geen werk, voortmodderen kan niet. De slag met Amerika en Azië mo gen we niet verliezen." De werkgevers zijn, volgens Nieuw sma, niet al te pessimistisch over de toekomst. „Een dipje dit jaar en volgend jaar. Daarna zal het beter gaan. Parallellen met begin jaren tachtig trekken we zeker niet." Volgens woordvoerder Willems van het Centraal Plan Bureau (CPB) komen de werkloosheids cijfers niet als een verrassing. Het CPB wijt de neergang in de economie aan het buitenland. Het herstel in de VS en met na me in Duitsland laat langer op zich wachten dan voorzien. De torenhoge kosten die de Duitse hereniging mét zich meebracht, eisen nu hun tol. „Omdat de Nederlandse economie zo af hankelijk is van het buitenland worden we, alle inspanningen ten spijt, meegetroldcen in het moeras", aldus Willems. De valutacrisis was de laatste druppel. Onze harde gulden werd relatief duurder waardoor de export een knauw kreeg en de import groeide. De reken meesters van het kabinet wijzen ook naar de lonen, die volgens hen veel te hoog zijn. Winst van de bedrijven wordt zo teniet ge daan. Het CPB schat dat er vol gend jaar 595.000 werklozen zullen zijn, 50.000 meer dan in dit jaar. Volgens het meest gun stige scenario komt er in 1998 pas een bescheiden economi sche groei (drie procent) om de hoek kijken Het CBS trekt met de prognoses van werkloosheidscijfers een parallel met de situatie in het begin van de jaren tachtig. Net als de werkgevers denken ook de economen daar anders over. Tien jaar geleden namelijk was er een hoge inflatie (aangewak kerd door de oliecrisis) en was de rente vele rnalen hoger, zeg gen Daarnaast is er een 'dempend' effect doordat een land als de VS alweer uit het dal omhoog klimt. Sommige economen zeg gen dan ook dat de afnemende economische groei van nu min der afhankelijk is van de con junctuur dan tien jaar geleden. Veel hangt af van net concur rentievermogen van het be drijfsleven. Dat zou fors moeten investeren in Oost-Europa en profiteren van het opengaan van de EG-markt.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 5