Leidsch Dagblad Veel ziekteverzuim gevolg wachttijden >k Noordzee Fortuinlijke remise stuk schoner Oranje op Wembley Formabouw neemt failliet Arbouw over garden-centre bloemendaal bv. Astronauten ruimteveer zien jonge vissen sterven "GROTE KEUZE OCCASIOMS Buikje gevaarlijker dan rolletje in taille ^sintratuin GOED NIEUWS DONDERDAG 29 APRIL 1993 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 40145 LOSSE NUMMERS ƒ1,60 Humaan 2 Walter Goddijn blijft vechten voor een hu maan klimaat in de Neder landse katholieke kerkpro vincie. Zelfverdediging /s Buschauffeurs NZH Z U leren door jioe- jitsoe zichzelf te verdedi gen. „Je zit meteen lekker der op de bus." den haag pieter van hove den haag pi eter van hove De vervuiling van het water in de Noordzee neemt af. Uit cij fers van het Beleidsgericht Eco logische Onderzoek Noordzee- /Waddenzee (BEON) blijkt dat in de kustzone van de Noordzee de concentraties verontreini gende stoffen (bij voorbeeld fos for en stikstof) teruglopen. Minister Maij-Weggen (ver keer en waterstaat) vertelde een en ander gistermiddag tijdens een symposium in het Kurhaus in Den Haag. Tijdens die gele genheid werden de onderzoeks resultaten van het BEON gepre senteerd. Een van de belangrijk ste conclusies uit het onderzoek is dat overmatige lozingen van fosfor en stikstof kunnen leiden tot een zogeheten eutrofiëring (voedselrijker worden) van het water. In het onderzoek zijn verder de effecten van microverontrei nigingen op een rijtje gezet. De minister kon verheugd vaststel len dat het enige tijd geleden in gezette reductiebeleid effect heeft. Zo vertelde zij dat de af name van verontreinigende stoffen in de rivieren en atmos feer een positieve uitwerking heeft op het weer gezond ma ken van het zeemilieu. Onderscheiden t den haag/amsterdam anp De president van de Amster damse rechtbank, mr. B.J. As- scher, is gisteren benoemd tot Commandeur in de Orde van Oranje-Nassau. Dat gebeurde tijdens een officiële bijeen komst ter gelegenheid van zijn afscheid als president van de grootste rechtbank van Neder land. Ook de procureur-gene raal van het Haagse gerechts hof, mr. A.J. Kalthoff, .is be noemd tot Commandeur in de Orde van Oranje-Nassau. Van daag is de traditionele lintjesre gen. Een overzicht daarvan in deze krant. Dick Advocaat, coach van het Nederlands elftal, kon zijn lol gister avond niet op. Dank zij de fortuinlijke 2-2 tegen Engeland, Peter van Vossen scoorde vlak voor tijd de gelijkmaker, houdt Oranje uit zicht op het wereldkampioenschap in de VS. Advocaat dus dolge lukkig, maar zijn collega-coach Taylor toonde zich uitermate te leurgesteld: „Mijn ploeg heeft goed gespeeld, maar het resultaat was waardeloos. Het komt zelden voor dat een zo goed spelend elf tal als Engeland in deze wedstrijd een voorsprong van 2-0 uit han den geeft. Wij verdienden absoluut te winnen, maar je krijgt niet al tijd waar je recht op hebt." De politie van Londen hield rond de interland Engeland-Neder- land 52 supporters aan, allen Engelsen. Eén Nederlandse supporter werd tijdens de wedstrijd uit het stadion verwijderd, omdat hij de publieke orde verstoorde. Pagina 27: Van Vossen was zeker van zichzelf. De uitblinkers van Oranje danken het meegereisde publiek op Wembley. Peter van Vossen (links) zorgde op de valreep vanaf de stip voor de ge lijkmaker, Mare Overmars ontpopte zich als de beste man bij Nederland. foto united photos de boer poppe de boer DE MOOISTE GERANIUMS EN FUCHSIA'S 6 STUKS 11,95 PRIJSBOFFER Probleem kost honderden miljoenen per jaar amsterdam anp Eenvijfde van het langdurende ziekteverzuim wordt ver oorzaakt door de wachttijden in de gezondheidszorg. Dit enorme probleem, dat jaarlijks honderden miljoenen guldens kost, vraagt om een politieke oplossing. Dat stel de dr. J. Vos van het Sociaal Fonds Bouwnijverheid van daag in Amsterdam op een symposium over wachtlijsten en selectie. kampt nog steeds met een te kort aan apparatuur en perso neel. De meeste afdelingen in het land werken dus met een wachtlijst en daar komt tot het jaar 2000 ook geen verandering in, waarschuwde de Leidse ra diotherapeut prof.dr. J. Leer. Een kankerpatiënt moet dus eerst een paar weken wachten op, bij voorbeeld, een darmope ratie en daarna nog eens een paar weken op de noodzakelijke bestraling. Volgens Leer kan de overheid het nauwelijks verkopen om in de voorlichting het nut van vroege opsporing te benadruk ken en bevolkingsonderzoeken te organiseren om de patiënt daarna met maandenlange wachttijden te confronteren. De wachtlijsten voor oogheel- lisse De populaire televisiepresentatrice Linda de Mol heeft nu ook haar eigen tulp. Onder grote belang stelling doopte Linda gisteren in de Keukenhof haar naamgenote met een bakje water. foto dijkstra willem ten veldhuys voorwaardelijk in dienst worden genomen. Wat dat betreft is het afwachten of er nieuwe orders binnenkomen." Muller om schrijft Formabouw als een re latief klein en jong aannemers bedrijf met weinig personeel dat op zoek is naar orders. Di recteur J. van den Burg van For mabouw bevestigt dat in grote lijnen. Het bedrijf is vorig jaar juli opgericht door directieme dewerkers van aannemersbe drijf Erica nadat dit failliet is ge gaan. Van den Burg zegt dat de overname van personeel per project wordt bekeken. eric jan weterings Het gisteren failliet verklaarde aannemersbedrijf Arbouw wordt overgenomen door For mabouw uit Leiden. Waar schijnlijk kunnen daar voorlo pig ongeveer veertig van de 76 werknemers aan de slag. Dat heeft curator E. Muller vanmor gen meegedeeld. Volgens Muller voorziet de overeenkomst met Formabouw erin dat dit bedrijf de orderpor tefeuille en de lopende projec ten van Arbouw overneemt. „Om die projecten af te maken zijn mensen nodig, maar dat betekent niet dat ze ook on- volop perkplanten en geraniums, bomen, struiken en vaste planten, vijvers en terra<otta potten, want het voorjaar is onverbiddelijk losgebarsten bij: hoogmadeseweg leiderdorp - rijksstraatweg Een wachtlijst houdt in feite in dat het resultaat van een medi sche behandeling wordt uitge steld. Het duurt dus langer voor een patiënt beter wordt. En wachten kost geld, aldus Vos. Hij becijferde over 1990 dat in geld uitgerekend de medische wachtlijsten in de bouw 150 miljoen en in de bankwereld 110 miljoen hebben gekost. Tal van medisch specialisten kwamen met cijfers over wacht tijden op hun gebied. Een or thopedische operatie: een half jaar. Opname in een psychoge riatrisch verpleeghuis: een half jaar. Een staaroperatie: vari ërend van zes weken tot een jaar. De radiotherapie (bestraling) Koninginnedag wordt warmste aller tijden de bilt anp Koninginnedag wordt morgen waarschijnlijk de warmste sinds 1949, toen de dag van het volks feest verhuisde van de verjaar dag van Wilhelmina in augustus naar die van Juliana in april. De warmste verjaardag van de hui dige prinses Juliana tot nu toe was in 1952. Toen werd het 25 graden, maar het KNMI ver wacht dat het morgen warmer wordt. Van de 44 koninginne dagen op 30 april waren er niet meer dan 7 zonnig met tempe raturen boven de 20 graden Cel- cius. In 1955. 1956, 1970. 1973 en 1979 was het koud en guur, met harde wind, regen of hagel. kundige behandelingen lopen op tot vele honderden patiënten in de grote centra. Er is dus een zeer groot tekort aan capaciteit, concludeerde oogarts prof.dr. F. Hendrikse. Volgens hem zijn er „zeer duidelijke aanwijzingen" dat ernstige en zelfs tot blind heid leidende oogziekten niet meer tijdig worden behandeld. Medisch directeur dr. G. Pers- ijn van de Stichting Eurotrans plant becijferde dat jaarlijks vijf procent van de patiënten die wachten op een niertransplan tatie overlijdt. Van de wachten de hart-, lever- en longpatiën ten sterft zelfs 20 tot 30 procent, omdat er voor hen geen alterna tieve behandeling is. Het St. Antonius Ziekenhuis in Nieuwegein en het Acade misch Medisch Centrum in Am sterdam doen momenteel on derzoek naar de wachtlijsten voor hartpatiënten. Voorlopig blijkt daaruit dat naar verhou ding veel doden vallen onder de mensen die met spoed uit een ander ziekenhuis worden door gestuurd. houston ap De bemanning van het Ameri kaanse ruimteveer Columbia heeft gisteren de biologische ex perimenten voortgezet en foto's gemaakt van Cambodja. Astro naut Bernard Harris seinde beelden naar de aarde van een bak met jonge vissen en kikker visjes, waarvan de ontwikkeling van de evenwichtsorganen in gewichtsloze toestand wordt bestudeerd. Terwijl de kikker visjes druk in het rond zwom men, lagen veel visjes roerloos aan de oppervlakte of op de bo dem. Harris wist niet hoeveel er dood waren. De Duitse ruimte- vaartdienst, die met twee astro- Pagina 20: Een doodsstrijd van driejaar. Regel tijdig Uw vervoer voor een prettige CQ en zorgeloze auto-vakantie Nu bij aankoop van een occasion, een sunroof of fietsendrager KADO Onderzoekers Landbouwuniversiteit Wageningen wageningen anp-gpd Vrouwen met een 'buikje' zouden zich meer zorgen moeten maken over hun ge zondheid dan mannen met een soortgelijk verschijnsel. En te dikke mensen, zowel mannen als vrouwen, die een dieet begin nen, blijven eigenlijk levenslang last hou den van een steeds op het oude peil terug kerende hoeveelheid vet. Dat blijkt uit een onderzoek van Karin van der Kooy en Rianne Leenen v^n de Landbouwuniversiteit Wageningen. Zij promoveerden gisteren op een onderzoek naar afslankende mannen en vrouwen met een niet al te erge vorm van overgewicht. Zij verrichtten het in opdracht van de Ne derlandse Hartstichting. Bekend is, dat overgewicht kan leiden tot hart-, vaat- en suikerziekte en voortij dig sterven. Maar uit het onderzoek is nu gebleken, dat vrouwen met vetrolletjes in de taille, op de bovenbenen of op de heup en. minder gevaar lopen dan wouwen die buikholtevel met zich meedragen. Bij mannen blijkt het buikholtevet, dat teke nend is voor te dikke mannen, echter niet extra gevaarlijk te zijn. Bij vrouwen heeft het teveel aan buik holtevet een ongunstige invloed op het vetgehalte in het bloed, op het energiever bruik en op de produktie van geslachtshor monen. Bij mannen heeft een 'buikje' juist een extra produktie van geslachtshormo nen tot gevolg. Vrouwen met een 'buikje' hebben dus meer reden om af te vallen dan mannen, stellen de onderzoeksters. De twee hebben hun proefpersonen der tien weken op dieet gezet. De 'proefkonij nen' verloren daarbij gemiddeld dertien ki lo aan gewicht. Bij vrouwen bleek het buikholtevet het eerst te verdwijnen, maar als zij weer aankwamen kwam dit vet ook het eerst weer terug. Van de proefpersonen was tachtig procent na een jaar weer op het oude gewicht. Het onderzoek heeft niet uitgewezen of herhaald afvallen en weer aankomen scha delijk is voor de gezondheid, zoals wel aangenomen wordt. Wèl is gebleken dat de hoeveelheid vet na stoppen met een streng dieet, vrijwel terugkomt op het oude peil. COMPAQ advisering, levering en begeleiding door gekwalificeerde medewerkers. Heemskerk De Jager Administratieve Automatisering. NoordwIJk tel. 01719 46566 fa*. 01719-4*547 Van Zweden solo Jaap van Zweden, 2 I nu nog de schakel tussen dirigenten musici, is op weg naar een solo-car- HET WOORD IS AAN Marijke van Hemeldonck Je hebt alleen maar ongelijk als je berust als je niets meer doet. VANDAAG Binnenland3,5 Buitenland7 Cultuur21,22,23,24.25. VANDAAG OOK WEG EN WIEL PAGINA 11 HET WEER Verwachting van het KNMI tot morgenavond Zonnig en warm Vannacht weinig bewolking en mi nimumtemperatuur omstreeks 13 graden. Overdag zonnig. Later op de dag in het zuiden van het land een kleine kans op een lokale on weersbui. Middagtemperatuur van 20 graden op de Wadden tot 25 in het binnenland. Wind draaiend van oost naar zuid, zwak tot ma tig, rond kracht 3. morgen koninginnedag geopend van 10.00-17.00 uur Voorschoten Leidseweg 518, tel. 071 -766348 -siT nauten aan de missie deel neemt, zei dat het experiment niet als mislukt moet worden beschouwd. De Columbia nam ook foto's van Cambodja, om de VN in staat te stellen de grenzen van dat land in kaart te brengen. Met de stereocamera kunnen metingen tot op vijf meter nauwkeurig worden verricht. LadKh '"'O.gW.a I NIEUWE ABONNEES ONTVANGEN DE KRANT DE EERSTE 2 WEKEN GRATIS. Ja, dat is goed nieuws. Dus neem ik nu een abonnement. Voorletters. Postcode Plaats Tel.. Na dc eerste 2 weken betaal ik mijn abonnement: Q Per maand, automatisch 28.75) j Q Per kwartaal 0 via acceptgiro H'L.HS) i 0automatisch 82215) Of bd 071-128030 Dit model Moana is verkrijgbaar in soepel zwart rundleder maar ook in vele andere kleuren 2+3 zfts 399V 2 zits 1950,- :erswoude/riindiik d.jk 2d iWoonboulevard Rijneke Zoetcrwoudei 8 V12141 400053

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 1