Leiden Valkenier mogelijk gesloten LHJ Voorschotense in actie voor De Vliet -4 M 1 Schooljeugd in actie op korfbalveld Leidse PvdA'ers voeren actie bij huis Ter Veld #1 [CHTERGROND Verfgooier hoeft cel niet in Niets staat illegale houseparty in de weg BWrf DONDERDAG 29 APRIL 1993 gert visser. plv.-chef aad rietveld, 071 -161417 Jongens spekken achterzak leiden Een onbekend aantal Leidenaars is gisteren in de P. de la Courtstraat en omgeving bedrogen door twee jongemannen, die handtekeningen verzamelden tegen het oorlogsgeweld in het voormalige Joegoslavië. Behalve om een krabbel vroegen ze ook om een gulden. Een man die de zaak niet vertrouwde schakelde de politie in. Toen deze kwam, was het duo in geen velden of wegen meer te bekennen. Volgens een woordvoerder van de po litie staat vast dat de actie alleen maar 'voor de achterzak' was bedoeld. CD's gestolen uit bestelwagen leiden» Vele tientallen compact discs zijn gistermiddag gesloten uit een onafgesloten laadbak van een vrachtwagen van Van Ge- nd Loos. De bestuurder leverde iets af op de Hoogstraat en ontdekte de diefstal vlak voordat hij de muziekschijijes op een adres aan de Nieuwe Rijn wilde afleveren. Hijskraan bij Parmentier in brand leiden De hijskraan op rupsbanden op het terrein van het in middels gesloopte Parmentiercomplex aan de Lammermarkt is vannacht door brand onbruikbaar geworden. Door de hitte sloeg de motor aan. De politie houdt ernstig rekening met brandstich ting. Bromfietser veroorzaakt botsing leiden Een 31-jarige Leidse fietser is vannacht om half een na een valpartij op de Breestraat overgebracht naar het AZL. De man liep hoofdletsel en vermoedelijk een hersenschudding op. De valpartij werd veroorzaakt door een 67-jarige bromfietser uit Leiden. Die reed zonder helm op de Breestraat en zag tot zijn grote schrik dat er enkele politie-agenten uit tegengestelde rich ting kwamen. Hij sloeg volkomen onverwacht rechtsaf de Man- denmakerssteegin en sneed daarbij de ongelukkige fietser af. Eerst bellen, dan inbreken Een nieuwe inbraakmethode bevalt het inbrekersgilde uitste kend. De politie kreeg gisteren weer vier meldingen binnen van overdag gepleegde inbra ken in woningen op bovenste etages van flatgebouwen. Vooral in Zuid-West gaat dat van een leien dakje. Drie van de vier ge vallen speelden zich daar af. De inbrekers bellen eerst ge woon overal aan, zodat ze pre cies weten wie thuis is en wie niet. Als er onder en naast de woning die ze binnen willen, niemand thuis is, slaan ze toe. Gisteren leverde dat video-ca mera's, fototoestellen, honder den guldens en sieraden op. Uit buurtonderzoek is geble ken dat in alle gevallen de in brekers zijn gezien. Een woord voerder van de politie: „Maar bij flats is het dikwijls een ko men en gaan van mensen. Daardoor is een zekere anoni miteit gewaarborgd. Pas als de mensen horen of lezen van de inbraken herinneren ze zich iets." leiden erna straatsma De Valkenier telde op 1 oktober ruim 100 leerlingen. Voorzitter A. van den Berg van de Vereni ging voor protestants-christelijk onderwijs zegt, dat het er aan het begin van het schooljaar '92/'93 nog goed uitzag. „De school groeide goed. We had den zon 130 leerlingen. Maar toen bleek dat er 16 kinderen verhuisd waren en dan zak je ineens enorm terug. Dat is het trieste van de zaak. De school heeft al voor het vijfde achtereenvolgende jaar te weinig leerlingen. Vorig jaar gaf de Raad van State het schoolbe stuur nog een jaar respijt om te groeien tot 125 leerlingen. De ouders zijn deze week in gelicht over de te verwachten sluiting. Van den Berg: „We hebben alvast een voorschot ge nomen op een nieuwe uitspraak van de Raad van State." De voorzitter van het protes tants-christelijk onderwijs ver wacht, dat de rechter zich in 'Zwemmen in de Korte Vliet kan niet meer' leiden» gert visser De Voorschotense Ria Zonne veld is een actie begonnen om zwembad De Vliet open te hou den. Ze haalt handtekeningen op en werft sponsors om geld bijeen te krijgen .om het tekort van het zwembad te verminde ren. Jan Duivesteijn, hoofd van de directie sport en recreatie van de gemeente, is niet erg op timistisch over de kans van sla gen. „Er hebben al meer men sen aangekondigd dat ze actie gaan voeren. Nooit meer wat van gehoord." Ria Zonneveld trekt elke och tend trouw haar baantjes in het zwembad. Nu nog in het zwem bad aan de Vijf Meilaan maar zodra De Vliet weer .open is na tuurlijk in de open lucht. Het voornemen van het gemeente om het zwembad De Vliet te sluiten, is hard aangekomen bij haar 'zwemclubje'. „Zwembad De Vliet is het eni ge buitenbad hier in de omge ving. Waar moeten we zwem men wanneer dat gesloten wordt? In de Korte Vliet? Daar zwommen we vroeger, tussen de rotte tomaten van de boten die naar de Leidse groentevei ling voeren. Maar dat kan nu toch niet meer?" Ze heeft ondertussen al flink wat handtekeningen opgehaald. Wanneer De Vliet over enkele weken open gaat, verwacht ze van de bezoekers ook veel steun te krijgen. Daarna worden de handtekeningen aan burge meester en wethouders van Lei den aangeboden. Sportambtenaar Duivesteijn betwijfelt of het veel zal helpen. De gemeente moest vorig jaar vier ton op het zwembad toe leggen. In 1995 wordt een nieu we wet op de hygiëne in zwem baden van kracht en dat bete kent dat er voor acht ton geïn vesteerd moet worden. De ge meente gebruikt het geld liever om zwembad De Zijl om te bouwen tot 'luxueus zwempara dijs'. Het probleem is dat zwembad De Vliet te weinig bezoekers trekt. „Vorig jaar kwamen we geen dag boven de 2000. Terwijl er de jaren daarvoor nog wel eens 3500 op een dag binnen kwamen." Dit najaar besluit de r de sluiting Geduld "7 Wie een woning in I Warmond wil moet geduld hebben. De meeste inwoners zijn er aan huis en dorp gebakken Weerloos A Q hier vernielt I O met alles wat mooi en weerloos is'. Een Me- renwijker in actie tegen vernielingen op Strengen- /Tengnagel Fusie /i q Alleen een bestu- I Z7 renfusie kan de pro testants-christelijke scholen in de plassendorpen van Alkemade redden Basisschool heeft te weinig leerlingen Het bestuur van De Valkenier houdt er ernstig rekening mee, dat de protestants-christelijke basisschool in de Slaaghwijk met ingang van komend schoolseizoen dicht moet. De Valkenier zat op 1 oktober vorig jaar, de telda tum van het ministerie van onderwijs, onder het vereiste minimum aantal van 125 leerlingen. mei opnieuw buigt over de vraag of sluiting van de Valke nier doorgaat. „Dat is hartstikke laat. Het leek ons daarom goed de ouders nu al uiteen te zetten wat er mogelijk gebeurt. Ouders kunnen er dan al over naden ken of ze naar een andere school willen of niet." Springplank Mocht de rechter bepalen dat De Valkenier dicht moet, dan wil dat nog niet automatisch zeggen dat het gebouw ook daadwerkelijk zijn deuren zal sluiten. De Valkenier werkt nauw samen met De Spring plank aan de Sumatrastraat. De twee scholen zouden als een nieuwe school verder kunnen gaan, waarbij De Valkenier als dependance gehandhaafd blijft. Van den Berg: „ik ben belang stellend naar de reacties van de ouders. Aan de hand van hun plannen, en de uitspraak van de rechter, bepaalt het schoolbe stuur wat er verder met De Val kenier gebeurt." it was druk, gisteren op het sport veld van de Danaïden aan de Montgommery- straat Het korfbaltoernooi voor de Leidse ba sisscholen werd er gespeeld. Totaal werden tachtig wedstrijden gespeeld. De deelnemers kwamen uit groep vijf, zes, zeven of acht van 18 verschillende basisscholen. De oplettende toeschouwer zag dat sommige palen hoger stonden dan andere. „Voor de groepen vijf tot en met zeven is de paalhoogte drie meter en voor groep acht drieëneenhalve meter", legde een van de organisatoren uit. „Dit is mijn tweede toernooi. Ik vind het hart stikke leuk. Ook al hebben we twee wedstrij den gespeeld en twee keer verloren", zegt Abel Splinter uit groep zeven van het Room- burgse team. Bij de hoogse groep werd het team van Het Kompas eerste, bij de leerlingen van groep 7 won het team Roomburg 2, De St. Josephschool ging bij groep 6 met de eer strijken en in de poule van groep 5 werd de Telderschool eerste. van De Vliet. Zoals het er nu naar uitziet is De Vliet volgend jaar zomer voor het laatst open. „Maar als de bezoekersaantal len fors tegenvallen, sluit ik niet uit dat dit komende seizoen ook het laatste is dat het zwembad open is", zegt Duivesteijn. Ria Zonneveld houdt het niet alleen op handtekeningen. Ze is ook een aantal bedrijven langs geweest om geld op te halen. „Wij krijgen nooit genoeg bij el kaar om het totale tekort op te lossen, maar we willen wel ons steentje bijdragen. Maar er zijn meer mogelijkheden. Elk jaar wordt in De Vliet de zwemvier- daagse voor een goed doel ge houden. Als we nu eens gewoon voor De Vliet zelf gingen zwem men." Leidse PvdA'ers en Jonge Socia listen voeren morgen actie voor het huis van staatssecretaris Elske ter Veld aan de Oude Vest in Leiden. De twee groepen zijn furieus over de kabinetsplannen om bijstand aan jongeren tot 21 jaar af te schaffen en op uitke ringen voor mensen tot 27 jaar te korten. „Als je nog enig sociaal gevoel hebt, trek dan je plannen in", staat er in de petitie, die de PvdA'ers en de jonge Socialis ten morgen aan hun stadgenote willen overhandigen. „Hoe kun nen wij als PvdA'ers bijstands moeders beneden de 27 jaar uitleggen dat zij het met minder geld moeten doen", aldus de brief. „Waar blijft ons sociaal gezicht op deze manier?" De opstellers schrijven dat PvdA'ers door de maatregel zijn overvallen. „Zo'n belangrijke in greep hadden jullie van te voren moeten voorleggen aan jullie achterban", aldus de Leide naars. „Wij voelen ons net als bij de WAO-kwestie overvallen." De ondertekenaars van de peti tie vinden dat de PvdA op korte termijn een bijzonder congres bijeen moet roepen om te pra ten over de wijzigingen in de bijstandswet. I door: Wim Koevoet Tijdens de demonstratie te gen het vreemdelingenbeleid, werd Kosto uitgescholden, be spuugd en kreeg hij verf over zijn kleren. Ook een paar agen ten moesten het ontgelden. Eén van hen liep tijdens de arresta tie van de verfbomgooier een gebroken neus op. De rechtbank vindt dat de de monstrant dit niet met opzet heeft gedaan. De agent krijgt wel 1500 gulden schadevergoe ding. De rechtbank in Den Haag heeft vanochtend de 22-jarige man die vorig jaar juni in Leiden staatssecretaris Kosto met een verfbom bekogelde veroordeeld tot drie maanden cel, waarvan twee voorwaardelijk. Tegen de man was zes maanden cel ge- eist, waarvan drie voorwaarde lijk. Omdat de demonstrant al 28 dagen in voorarrest heeft ge zeten, hoeft hij de cel niet meer leiden loman leefmans Een aantal Leidse horeca-on- dememers heeft zich geërgerd aan het feit dat voor Koningin nedag openlijk een 'illegale' houseparty is aangekondigd in het voormalige Van Gend Loos-kantoor aan de Haagweg. De Leidse politie blijkt bij na vraag niet van het feest af te we ten. De spoorwegpolitie wil al leen bij overlast optreden en vervolgens de gemeentepolitie inschakelen. De krakers die enkele maan den geleden in de lege panden van Van Gend Loos achter de Haagweg trokken, werden vori ge week door de rechter gesom meerd voor het einde van de maand weer te verdwijnen. De Nederlandse Spoorwegen (NS), eigenaar van het terrein, wilden zowel het kantoorgebouw waar de krakers zitten als de verpau perde loods slopen en dat was voor de rechter reden genoeg om de NS in het gelijk te stellen. Maar de krakers willen nog een maal een feestje bouwen in de geluiddichte kelder van het ge bouw: op Koninginnedag. Nu werden er door de krakers vrijwel elk weekeinde housepar- ties in het kantoorpand gehou den, maar de openheid waar mee het feest op Koninginne dag wordt aangekondigd is een aantal Leidse horeca-onderne- mers in het verkeerde keelgat geschoten. „Ik misgun het die jongeren niet, maar de gemeen te kan dit niet door laten gaan", vindt D. Wansink van The Du ke, die zegt ook namens colle ga's te spreken. „Wij moeten horeca-papieren hebben, een middenstandsdi ploma, geluidsisolatie aanbren gen en ons aan de sluitingstij den houden. Daarbij krijg je de belastingen, de afdelingen bij zondere wetten van de politie en milieu van de gemeente op je dak. En dan mogen zij zo maar een feestje geven? Zonder vergunning, niks", moppert Wansink. De Leidse politie blijkt niet op de hoogte van het feest. Maar volgens woordvoeder A. Kuyt valt de orde op het terrein on der de spoorwegpolitie. Woord voerster B. Keijser van NS weet wel van de party af, maar vol gens haar beperkt de spoorweg politie zich lot surveilleren. „Mocht er sprake zijn van over last, dan schakelen we de ge meentepolitie in", aldus Keijser. Zodoende staat tot woede van Wansink en consorten niets een houseparty op Koninginnedag in de weg. Wansink: „Het lijkt wel of de politie het met de or ganisatoren op een akkoordje heeft gegooid." 'Het is zo'n aardige vent' Het dossier met 'positieve geluiden' van de Leidse CDA-wethouder j. Walenkamp (economie/verkeer) kan de laatste tijd onmogelijk dikker zijn geworden. De bestuurder zegt over een denkbeeldige map te beschikken, waarin hij steunbetuigingen van ondernemers voor de autolu we binnenstad bewaart. Na de bijeenkomst met de Leidse afdeling van het Koninklijk Nederlands Ondernemersverbond (KNOV) begint het erop te lijken dat niet alleen de map denkbeeldig is, maar ook de positieve geluiden. In de afgeladen zaal van Holiday Inn bleek zich niet één persoon op te houden, die warm loopt voor een centrum zonder auto's, met autoluwe zones daar omheen. Parkeergarages, het liefst voor de eigen winkel en anders maar eronder daérvan droom I ondernemend Leiden. Toch kan Walenkamp moeiteloos citaten, schrijfsels en andere signalen opsommen van voormannen van organisaties die de belangen behartigen van middenstanders en andersoortige ondernemers. Er zit dus écht wat in Walenkamps mapje. Bovenop hel stapeltje ligt het door een ruime raadsmeerderheid ondersteunde besluit tot het autoluw maken van de binnenstad. En toch is er iets grondig mis met de inhoud van hel mapje. Veel van de positieve geluiden die de wethouder heeft geregistreerd, hebben namelijk geklonken boven een goed gevuld glas, met een hapje binnen handbereik. Want bij welke gelegenheden oordeelden de woordvoerders van de ondernemers mild over de plannen van de wethouder: nieuwjaarsbijeenkomsten, recepties of na afloop van vergaderingen in de bar. Daar komt nog eens bij dat Walenkamp onvoldoende door heeft dat zijn eigen populariteit in middenstandskringen een vertekend beeld oplevert. Leidse ondernemers zijn rechtlijnige PvdA'ers gewend met een anti-autohouding. Met CDA'er Walenkamp kunnen ze beter overweg. Die spreekt hun taal en heeft veel affiniteit met de detailhandel. Tegen zo'n man ga je niet tekeer. „Die rottige autoluwe binnenstad, ik wou dat hij er nooit aan was begonnen. Maar om dat nou in z'n gezicht te zeggen. Ik vind het zo'n aardige vent", zei een woordvoerder van Van Dam-gebak aan de Steenstraat, ook weer boven een glas na afloop van de KNOV-vergadering. Achter de schermen en in de winkels is het gebrom niet van de lucht. Walenkamp had er moeiteloos een manshoge stapel 'negatieve geluiden' van kunnen maken. Walenkamp: „Ja. maar winkeliers zijn net boeren, die klagen ook altijd over een ander of het weer. En als het goed gaat komt het door hun ondernemerszin." Tot voor kort konden de Leidse ondernemers niet die geluiden kanaliseren en duidelijk voor het voetlicht Brengen. Dat heeft alles te maken met de bijna spreekwoordelijke verdeeldheid onder middenstanders. Over bijna niets kunnen ze het eens worden, zelfs niet over welke bewakingsdienst de Haarlemmerstraat moet beveiligen. Ze zijn lid van tal van organisaties. Walenkamp: „Als ze al dat geld voor contributies nu eens in pendelbusjes van en naar Molen de Valk zouden steken." Alleen de Kamer van Koophandel heeft herhaaldelijk aan de bel getrokken. Tot grote woede van Walenkamp legde zij een relatie met de autoluwe binnenstad en de stadseconomie. De wethouder ontketende een anti Kamer-campagne die er niet om loog. I.angs de zijlijn moedigde de gemeenteraad hem aan Bij de KNOV bleef het tijdens de slachting muisstil. En in de politiek geldt de regel: wie zwijgt, stemt toe. Dat het in de praktijk dikwijls anders is, doet niet ter zake. Sinds kort is er dan het Samenwerkingsverband Ondernemers in Leiden, onder aanvoering van L Palm. voorheen de voorman van de winkeliers van de Haarlemmerstraat. Echte wapenfeiten zijn nog niet te melden, maar er is wel een belangrijke proces in gang gezet: de winkeliers binnen de singels gaan proberen met één mond te praten. Dat is uniek voor leidse begrippen. Uit die mond kunnen dan ook niet anders dan voor Walenkamp heel verrassende geluiden komen. Van Gend Loos in volle gang is bereiden de krakers hun laatste house-party voor. Tot ongenoegen van de Leidse horeca. FOTO HENK BOUWi

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 15