NAVO-top tegen ingrijpen Bosnië Buitenland Ex-premier Italië mag voor de rechter worden gesleept VS 'agressiever' bij vredesbesprekingen EG-landbouwministers blazen prijsonderhandelingen af Jegor Gajdar kan weer lachen na zege Jeltsin Thaise leger dreigt met uitzetting Cambodjanen Commando verlaagt eis losgeld tot acht miljoen WOENSDAG 28 APRIL 1993 Begrafenis Treurnicht slecht bezocht pretoria» Voor de begrafenis van Andries T reumicht, de leider van de Zuidafrikaanse Conservatieve Partij, bestond gisteren in Pretoria weinig belangstelling. Hij werd begraven naast het graf van de voormalige premier Hendrik Verwoerd, de architect van de apartheid. Japanse robots werkloos door recessie sakaki In sommige Japanse bedrijven raken niet de werkne mers door de economische recessie werkloos, maar de robots. Zeker middelgrote bedrijven ontslaan hun werknemers niet graag en kiezen er liever voor hun robots een tijdje op ijs te leg gen. Hulpvluchten Angola opgeschort luanda Hulporganisaties hebben gisteren hun hulpvluchten op belegerde Angolese steden gestaakt. Het besluit hiertoe werd ge nomen nadat maandag een toestel na een aanval door Unita-re- bellen een noodlanding in een mijnenveld moest maken. Daar bij vielen onder de bemanning een dode en een gewonde. Russen verkopen geheime technologie londen Rusland zal volgende maand zijn meest geavanceerde technologie te koop aanbieden. Dat heeft Yuriy Glybin, de Russi sche staatssecretaris voor defensie, gisteren in Londen onthuld. De verkoop vindt eind mei in Birmingham plaats. Duitse diplomaat aan hoofd CVSE praac» De Conferentie voor Veiligheid en Samenwerking in Eu ropa (CVSE) krijgt voor het eerst een secretaris-generaal die vol ledig in dienst zal zijn van de CVSE. Volgens Praagse zegslieden zal de Duitse ambassadeur naar de CVSE, Wilhelm Hoynck, op 15 mei zijn functie aanvaarden en werken vanuit Wenen. OV-kaart voor Trabant in Hongarije Budapest Hongarije wil af van de Trabant en de Wartburg, de auto's uit de voormalige DDR die met hun stinkende tweetakt- motor voor grote milieuvervuiling zorgen. Volgens enkele Hon gaarse kranten heeft de regering voorgesteld de bezitters van de 'PVC-Jaguars' een jaarkaart voor het openbaar vervoer te geven als zij hun auto inleveren. ROME EELCO VAN DER UNPEN CORRESPONDENT Het openbaar ministerie van Palermo mag een gerechtelijk onderzoek instellen naar de handel en wandel van de Itali aanse ex-premier Andreotti. An- dreotti wordt er door een groot aantal ex-mafiosi van beschul digd de politieke garant te zijn geweest van de Sicilaanse maf fia. Zo zou hij enige jaren gele den maffiabons' Toto Riina hebben ontmoet. Gisteren sprak de commissie van de Se naat, waarvan de 74-jarige An dreotti lid is voor het leven, zich uit voor opheffing van de parle mentaireonschendbaarheid. De beslissing viel een maand nadat de Siciliaanse magistra ten hun eerste dossier naar de Senaat stuurden en na vele tur bulente vergaderingen, tijdens welke Andreotti met passie zijn onschuld heeft proberen aan te tonen. Hoewel geen sprake is van een veroordeling heeft de be slissing grote politieke waarde. Ze illustreert het einde van een tijdperk, waarin het leek dat po litici zich nooit voor hun daden hoefden te verantwoorden. An dreotti werd tijdens zijn 50-jari- ge politieke loopbaan 26 keer van een vergrijp beschuldigd, maar even zo vaak stuitten de rechters op het parlement, dat weigerde een gerechtelijk on derzoek te laten instellen. WASHINGTON/BETHLEHEM GPD-AP Na een onderbreking van vier maanden zijn gisteren in Was hington de onderhandelingen tussen Israël en zijn buurlanden hervat. De Amerikaanse minis ter Christopher (buitenlandse zaken) doorbrak het onderhan delingspatroon van de afgelo pen 2,5 jaar door een ontmoe ting te arrangeren met alle dele gatieleiders. Hij drong er bij hen op aan procedurele kwesties te laten rusten en zich te concen treren op de „werkelijke inhou delijke" aspecten van het 46 jaar oude Arabisch-Israëlische conflict. De Palestijnen, die pas na de nodige aarzelingen naar Was hington afreisden, gaven Israël echter de schuld van de escala tie van het geweld in de bezette gebieden, vooral in de Gaza- strook, en dreigden de onder handelingstafel voortijdig te verlaten. Christophers interventie lijkt te duiden op een agressievere Amerikaanse rol bij de bespre kingen, maar de minister bena drukte dat de sleutel tot succes rechtstreekse on- j onderzoeksteam is bezig met het opruimen van de resten van het verbrande complex van de Branch Davidians-sekte in het Texaanse Meer doden in Waco-bunker dan verwacht Er liggen meer lichamen dan werd aangenomen in de betonnen bunker van het gebouwencomplex van de sekte van de David ians in Waco in de staat Texas. Dit hebben regeringsfunc tionarissen gisteren be kendgemaakt. Tijdens de grote brand die vorige week in de gebouwen woedde, kwamen naar gedacht werd in totaal 86 leden van de sekte om het leven. Een tandarts die werkt voor het bureau van de lijk schouwer zei „een behoor lijke stapel lijken" te heb ben gezien. Om hoeveel personen het gaat is niet bekend. De stoffelijke res ten werden gevonden toen de autoriteiten probeerden de meer dan een miljoen stuks munitie te verwijde ren, die door sekteleider David Koresh en zijn volge lingen waren vergaard. foto reuter reed schumann Eritrea stemt massaal voor zelfstandigheid NAIROBI »GRQ Afrika heeft er officieel een nieuwe natie bij: Eritrea. In het referendum van het afgelopen weekeinde heeft een overweldi gende meerderheid van de be volking, ruim 99 procent, geko zen voor een definitieve afsplit sing van Etiopië, zo is uit de gis teren gepubliceerde uitslag ge bleken. Voor een volk dat dertig jaar lang een bloedige strijd heeft geleverd tegen de onderdruk kende regimes in Addis Abeba is het een logische keuze en de uitslag van de volksstemming kwam daarom voor niemand als een verrassing. Het resultaat werd evenals het referendum zelf desondanks op uitzinnige wijze begroet door de inwoners van de hoofdstad Asmara en andere steden die al dansend, juichend en zingend de straat opgingen. VN-veiligheidsraad wil sancties nog verder aanscherpen De militaire top van de NAVO heeft zich gisteren onver wacht openlijk afgezet tegen een gewapend ingrijpen in Bosnië. Een militaire interventie zal niet alleen ten koste gaan van de humanitaire hulpverlening, maar zal ook lang duren en veel burgerslachtoffers vragen. Veldmaar schalk Sir Richard Vincent zei dat gisteren in Brussel na afloop van een door hem voorgezeten vergadering van het militaire comité van de NAVO. BRUSSEL-BELGRADO Palestijnen dreigen al weer op te stappen derhandelingen tussen Israël en de Arabische partijen. De rege- ring-Clinton zal daarbij „op elke mogelijke manier behulpzaam zijn", aldus Christopher. Israël opende de onderhan delingen met een nieuwe op roep aan Syrië om precies te zeggen wat het onder vrede met Israël verstaat. Syrië van zijn kant herhaalde de eis dat Israël bezet gebied opgeeft. Terwijl in Washington over vrede werd gesproken, werden de door Israël bezette gebieden en Palestijnse vluchtelingen kampen in het door Syrië ber heerste Noord-Libanon door een staking lam gelegd. Israëli sche soldaten schoten daarbij op met stenen gooiende Pales tijnen in het vluchtelingenkamp Jebaliya. Zeker vijftig mensen raakten gewond, van wie één ernstig. De fundamentalistische mos lim-beweging Harnas en negen andere Palestijnse groeperingen die tegenover Israël een harde lijn voorstaan, hadden de 24- uursstaking uitgeroepen. Zij de den dit uit protest tegen de Pa lestijnse deelname aan de vre desbesprekingen. In het militaire comité zitten de chefs van staven van de NAVO- legers, onder wie de Amerikaan se generaal Colin Powell. Bin nenskamers tonen de militairen zich al langer terughoudend om in het Bosnië-conflict met ge weld tussenbeide te komen. De laatste tijd lijken de Amerikaan se president Clinton en ver schillende EG-landen steeds meer geneigd tot bombarde menten en andere militaire ac ties tegen de (Bosnische) Ser viërs. Ook de politieke top van het bondgenootschap is daar bij monde van secretaris-generaal Wörner voor gewonnen. De EG is momenteel met de Verenigde Staten en Rusland in gesprek over de mogeijkheid militair in te grijpen in Bosnië. De Veiligheidsraad van de Verenigde Naties treft voorbe reidingen om Servië en Monte negro verder internationaal te isoleren. De V-raad wil Joego slavië ondermeer uitstoten uit een belangrijk VN-orgaan als de Economische en Sociale Raad, die het beleid voor Unicef, de Wereldgezondheidsorganisatie (WHO) en andere sociale en hu manitaire organen binnen de VN bepaalt. Wegens de steun aan de Bosnische Serviërs wordt ex- Joegoslavië sinds vorig jaar sep tember geweerd uit de Algeme ne Vergadering. Ook bij de Con ferentie voor Veiligheid en Sa menwerking in Europa (CVSE) heeft Joegoslavië geen stem recht meer. De gisteren van kracht gewor den nieuwe sancties betreffen een handelsembargo, de bevrie zing van tegoeden in het bui tenland, een verbod op trans port door ex-joegoslavisch ge bied, beslaglegging op ex-Joe- goslavische schepen en voertui gen in het buitenland, een bijna Ex-Joegoslaven staan bij de Hongaarse grens in een lange rij om in Hongarije voedsel en benzine te gaan kopen nog juist voordat ook dit buurland de verscherpte VN-sancties tegen Servië doorvoert foto reuter laszlo baloch totaal verbod op overscheping nog onder toezicht over de Do- ren. Enige tijd voordat de sanc- noordwesten van Bosnië-Her- van de meeste goederen en een nau worden gevaren. ties van kracht werden, lanceer- cegovina. verbod op levering van de De sancties van de VN lijken den Servische eenheden een of- meeste zakelijke diensten aan de Serviërs voralsnog enkel te fensief in de omgeving van Bi- ex-Joegoslavië. Ook mag alleen prikkelen de oorlog op te voe- hac, een moslim-enclave in het LUXEMBURG »ALY KNOL CORRESPONDENT De EG-landbouwministers hebben gisteren voor tijdig hun beraad over de Europese landbouw prijzen voor het komende seizoen afgebroken. Er bleken nog zoveel problemen op tafel te liggen dat het iedereen verstandiger leek een beslissing uit te stellen tot 24 mei. Duitsland en Frankrijk wilden aan goedkeuring van de prijzen een aantal veranderingen in de vo rig jaar overeengekomen Europese landbouwher vorming koppelen. Voorlopig voelt de Europese Commissie, het dagelijks bestuur van de EG, daar niets voor. Vooral interne politieke problemen maakten een besluit onmogelijk. Frankrijk heeft nog maar net een nieuwe regering, die de landbouwkoers nog moet bepalen. Italië heeft een minister van landbouw die niet weet hoe lang hij dat zal blij ven en ten slotte wil EG-voorzitter Denemarken niets fout doen zo vlak voor het tweede referen dum over het Verdrag van Maastricht op 18 mei. Dat laatste is bijvoorbeeld de reden dat de landbouwministers gisteren geen besluit namen over een verhoging van de melkquota van Italië en Griekenland, zoals de Europese Commissie enkele weken geleden had voorgesteld. De Denen hebben er evenveel moeite mee als minister Buk man om thuis uit te leggen waarom Italië en Grie kenland een verhoging mogen hebben (respectie velijk met 900.000 en 100.000 ton per jaar) terwij! deze landen zich sinds 1984 niets gelegen hebben laten liggen aan de superheffing. Over het voorstel van de Commissie om een marktordening voor de aardappelen te scheppen, is ook geen besluit gevallen. Duitsland. Engeland. België, Luxemburg, Denemarken en Nederland vetxetMl zich zelfs tegen de 'lichte' verordening die de Europese Commissie heeft voorgesteld. poiPETRtrklaard. In ruim een jaar tijd heeft het Hoge Commissariaat voor de Vluchtelingen van de VN (UNHCR) meer dan 360.000 Cambodjanen gerepatrieerd uit kampen langs de grens met Thailand. De repatriëring werd mogelijk nadat rivaliserende Cam bodjaanse groepen in oktober 1991 een vredesverdrag hadden getekend dat een eind maakte aan 13 jaar burgeroorlog. Ook kwamen ze overeen verkiezin gen te houden. Deze vinden plaats van 23 tot 27 mei. Het Thaise leger heeft gedreigd 700 Cambodjaanse vluchtelin gen met harde hand de grens met Cambodja over te zetten. De groep Cambodjanen willen niet vrijwillig naar hun geboor teland terug omdat ze vinden dat de toestand daar te gevaar lijk is. De Verenigde Naties hebben de campagne om op grote schaal Cambodjaanse vluchte lingen uit Thailand naar Cam bodja terug te brengen, vandaag office el voor beëindigd ver- Jegor Gajdar kan weer glimlachen. Het con servatieve parlement dat hem als premier van Rusland naar huis stuurde in december heeft nu moeten toezien hoe de Russische president Jeltsin het vertrouwen van de kie zers won bij het referendum van zondag. Zelf heeft Gajdar vooral oog voor de econo mische toekomst van zijn land. Reden om dezer dagen in Nederland contact te leggen met het Nederlandse bedrijfsleven, op uit nodigingvan de Alerdinck Foundation. Heimwee naar de actieve politiek heeft hij niet meer na een jaar in de Russische re gering, waarvan de laatste helft als premier. „Dat was een van de meest onmogelijke ac tiviteiten die ik heb meegemaakt", zei hij gisteren in Den Haag. Nadat het Zevende Congres van Volksafgevaardigden (het uit gebreide parlement) hem in december uit de actieve politiek had verdreven, bleef Ga jdar zijn president echter bijstaan, nu als economisch adviseur. Bovendien is hij nog nauw betrokken bij de privatisering die hij heeft aangezwengeld, sinds kort als voorzit ter van de Vereniging van Geprivatiseerde Bedrijven, een politiek platform voor de markteconomie. Zijn onheilspellende waarschuwing dat de Russische hervormers tegen dè muur zouden worden gezet als president Jeltsin het zondag niet zou halen, is tot zijn op luchting niet uitgekomen. „De uitkomst van het referendum is een basis voor hoop", meent hij. „De hervormingen zijn niet al leen afhankelijk van Jeltsins populariteit. Jegor Gajdar. foto epa Een meerderheid van de kiezers heeft de wens geuit dat ze worden voortgezet." Jeltsin heeft hiermee zijn positie aanzien lijk weten te versterken tegenover het parle ment, dat zich nog moeilijk als 'volksverte genwoordiging' kan presenteren. „Voor de afgevaardigden is het nu onmogelijk iets te gen de president te ondernemen. Niemand zal enig begrip kunnen tonen als ze op nieuw een afzettingsprocedure tegen Jeltsin zouden instellen." De machtsstrijd is daar mee nog niet beëindigd omdat het succes van zondag Jeltsin niet de bevoegdheid geeft het dwarsliggende parlement te ont binden. Moet dit gebeuren door te dreigen met presidentieel bestuur, net als in maart, of door toenadering tot de deelrepublieketi en regio's? Gajdar wil daar niet op vooruit lopen: „Mijn advies bewaar ik voor de pre sident." Het meest acute gevaar voor de overgang naar een vrije-markteconomie is nu gewe ken. „De afgelopen vier maanden (sinds Gajdars vertrek als premier - red.) dreigde de vijand de hervormingen terug te draaien, maar we hebben deze ommekeer kunnen tegenhouden. De privatiseringen, de prijs controle en financiële maatregelen zijn er weliswaar door vertraagd, maar de richting hebben we weten te behouden." Met de vrije markteconomie gaat het vooral goed in Sint Petersburg en Nizjni- Novgorod. „Niet alleen daar, maar ook in kleinere steden als Jaroslavl en Tsjeljabinsk in de Oeral", vult Gajdar aan. „Het is niet zo dat twee of drie regio's voorop lopen op het centrum." De taak van het centrale gezag is om een juridisch kader te scheppen voor de veranderingen in de verscheidene gebie den, en vervolgens de achterblijvers te hel pen soortgelijke hervormingen door te voe ren. Deze week zal Gajdar het Nederlandse en Belgische bedrijfsleven proberen warm te maken voor samenwerking met Russische bedrijven. Een lichtend voorbeeld is het contract dat Philips afgelopen week met de Russische overheid sloot om in de ex-mili taire fabrieken van lekiunluboag in de Oeral kJeuren-TV's te bouwen. En er zijn nog volop gebieden die perspectieven bie den. zegt hij. „Rusland heeft hooggekwalifi ceerd personeel tegen lage loonkosten, maar we hebben hulp nodig om de produk- tiekosten te drukken." Gijzeling Costa Rica nog niet ten einde vangen zittende kopstukken van de Colombiaanse drugsma- fia wilden afdwingen. Volgens de bewindsman worden de gij zelnemers aangevoerd door de broers Guillermo en Gllberto I .lil.IS. De bezetters hebben gedreigd het gebouw op te blazen, zei Edgar Cervantes, de belangrijk ste rechter van Costa Rica en één van de gfltfaeldM, in MB telefoongesprek met een lokaal (cMMnOII. Het comm.in- do. dat opereert onder de naam I .i Muerle I >e Doodi. heetl vol gens Cervantes talloze explosie ve ladingen in hei gnnhisge- bouw aangebracht. De autoriteiten van Costa Ri ca maken zich inmiddels zor gen over de veiligheid van hun land dat een reputatie van sta- hiiueii. rusi en vrede heeft ite gijzelingsactie is al de derde in acht maanden In maan hielden vijf voormalige Nicaraguaanse contra's dertien dagen tiental len gijzelaars vast in de ambas- Mdevn Nicaragua m S.m lose SAN JOSE AFP/RTR/DPA/UPt Het geheimzinnige commando dat sinds maandag in de hoofd stad van Costa Rica 23 mensen gegijzeld houdt, heeft gisteren zijn eis van twintig miljoen dol lar losgeld verlaagd tot acht mil joen. Onder de gegijzelden in het Paleis van Justitie in San Jo sé bevinden zich achttien rech- Volgens minister van binnen landse zaken Luis Fishman, die de onderhandelingen met de vier zwaar bewapende gijzelne mers leidt MM d.il hel ,inl- woord op een niet bekendge maakt aanbod van de QflUrf- caanse regering. Fishman zei dat de bezetters, die één gegijzelde om gezond heidsredenen vrijlieten, worden geleid door twee voormalige le den van pottria. /u hebben geen banden met Colombiaan- se drugshandelaren Aanvanke lijk werd gedacht dat het com mando bestond uit drugshan delaren die de vrijlating van ge-

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 9