Vaker schulden bij mensen in bijstand Wie gaat er kuipjesteken, zakslaan of kruiwagenracen Marietje brengt al geld mee naar de cel Binnenland Afvaldump als protest Milieu-keurmerk voor eind van dit jaar in Nederland Principe-akkoord bij Akzo over nieuwe CAO Bo Gyi verlost van gips WOENSDAG 28 APRIL 1993 Algemeen Nederlands Persbureau cpd Gemeenschappetylte Persdienst Ruim helft auto's te vervuilend den haag Bij meer dan de helft van de Nederlandse auto's is de motor niet goed afgesteld. Deze auto's vervuilen de lucht meer dan wettelijk is toegestaan. Dit blijkt uit een nationale steekproef onder 1241 personenauto's, uitgevoerd in opdracht van het mi nisterie van milieubeheer. Door een verkeerde afstelling bleek de uitstoot van vervuilende stoffen als koolmonoxide in veel ge vallen boven de norm. GroenLinks wil verbod op apenhandel den haag Staatssecretaris Gabor (natuurbeheer) moet de han del in apen verbieden. Deze oproep heeft kamerlid Van Ojik (GroenLinks) gisteren gedaan. De voormalige medewerker van de Novib, een organisatie voor ontwikkelingshulp, is er achter gekomen dat het onderzoeksinstituut TNO optreedt als hande laar in apen, die van de Filipijnen naar laboratoria in Groot-Brit- tannië gaan. Gecultiveerde lamsoren te koop den haag Een soort veredelde spinazie. Zo kan de smaak van lamsoren het beste worden omschreven. Deze zilte plantensoort wordt vandaag in Breda voor het eerst als gecultiveerde groente geveild. Lamsoren komen van nature voor in zilte en brakke ge bieden, vooral in de provincie Zeeland. De partij lamsoren die vandaag wordt geveild, is gekweekt op een proefakker binnen de dijken. Met een pomp werd het eb- en vloedsysteem nagebootst. Bevolking krijgt meer tijd voor inspraak den haag Burgers krijgen twee maanden de tijd om bezwaren in te dienen tegen de aanleg van een weg, spoorweg of vaarweg. Dat heeft de Tweede Kamer gisteren besloten. Oorspronkelijk was de inspraaktermijn vastgelegd op vier weken. den haag anp Voor het eind van dit jaar zullen ook in de Nederlandse winkels produkten met een milieu keurmerk te koop zijn. Dat heeft minister Alders (milieu) gisteren aangekondigd op het congres 'Duurzaam Consumeren' in Den Haag, dat was georgani seerd door de internationale koepelorganisatie van consu mentenorganisaties (IOCU). Een milieu- of eco-keurmerk is al in onder meer Duitsland een bekend verschijnsel. Het milieu-keurmerk zou aanvankelijk al per 1 'januari 1992 in Nederland worden in gevoerd, maar de introductie ondervond nogal wat vertra ging. De oprichting van de stichting die deze onderschei dingen gaat verlenen, vergde meer tijd dan was voorzien. Een produkt krijgt de aandui ding 'milieuvriendelijk' omdat het zó is gemaakt, verpakt en te verwerken is dat de natuur mi nimaal wordt belast. Onderzoek wijst uit dat mensen graag milieuvriendelijke produkten kopen, als ze er maar niet te veel moeite voor hoeven doen. Daarom staan veel producenten te trappelen om hun waren een milieu-keurmerk mee te geven. Omdat de Consumentenbond dit jaar veertig jaar bestaat, had de IOCU-bijeenkomst in Neder land plaats. Het congres was bedoeld om ideeën uit te wisse len over de manier waarop het gedrag van producenten en consumenten zo kan worden beïnvloed dat het milieu minder schade oploopt dan op dit mo ment. De Consumentenbond wil zelf ook een bijdrage leveren door zich bezig te houden met gedragsverandering bij de Ne derlandse consument. In de Consumentengids van volgende maand introduceert de bond de 'Persoonlijke Milieutest'. Daar bij kunnen mensen hun con sumptiegedrag analyseren en kijken in hoeverre hun levens stijl milieuvriendelijk genoeg is. Onderzoek sociale dienst Rotterdam wijst uit: Het aantal uitkeringsgerechtigden dat schulden heeft, neemt sterk toe. Dat blijkt uit een onderzoek van de soci ale dienst in Rotterdam. Vier jaar geleden had ongeveer de helft van de uitkeringsgerechtigden schulden. Dat percentage is nu gestegen tot 63 procent. De gemiddelde schuldenlast bedraagt 4.500 gulden. deren de hoogste schulden heb ben, gevolgd door alleenstaan den. „Door alle publiciteit rond fraude in de bijstand is het beeld ontstaan van de fraude rende bijstandstrekker. Maar uit ons onderzoek blijkt dat er echt niet zoveel wordt bijgeklust en gerommeld", aldus onderzoe ker Aat Brand. Onderzoek zoals dat in Rotterdam wordt lande lijk nauwelijks gepleegd. Toch oordeelt de Haagse politiek dat de bijstand voor een aantal groepen flink omlaag kan en voor andere groepen zelfs ge heel kan verdwijen. Brand con cludeert dat de uitkomsten van Volgens een woordvoerder van de Rotterdamse sociale dienst hebben vooral mensen die al enkele jaren een bijstanduitke ring ontvangen, hoge schulden. Om hun schulden toch zoveel mogelijk te beperken, bezuini gen zij vooral op verzekeringen. Tweederde van de huishoudens heeft geen wettelijke aansprake lijkheidsverzekering (WA), vier op de tien huishoudens geen brand- of inboedelverzekering. Uit het onderzoek, dat is ge houden onder 205 willekeurig gekozen huishoudens, blijkt verder dat echtparen met kin- onderzoek naar fraude eerder de leidraad hebben gevormd voor die bezuinigingen dan ge degen onderzoek naar de beste dingsmogelijkheden van men sen met een uitkering. „Veel uitkeringsgerechtigden hebben schulden omdat de uit kering zo laag is. Grote uitga ven, zoals de aanschaf van een wasmachine of de vervanging van een versleten bank zijn bij na onmogelijk zonder je in de schuld te steken", aldus Brand. De mogelijkheden om bij te verdienen zijn voor langdurig werklozen volgens Brand niet zo groot als wel wordt voorge steld. Want ook op de zwarte ar beidsmarkt worden capacitei ten gevraagd. „Fraude is meer voor de slimmerikken, mensen die lef hebben of juridisch de gaatjes weten te vinden. Het gros zou misschien wel willen, maar kan niet sjoemelen." Vlieland en Sneek in ban van koninginnedag Rotterdam» Om hun eis voor loonsverhoging kracht bij te zetten, hebben ambtenaren van de Rotterdam se reinigingsdienst Roteb gisteren de inhoud van twee en een halve vuilniswagen op de stoepen van het stadhuis gedumpt De vuilnisophalers eisen 2,5 procent loonsverhoging, maar de Roteb wil niets ex tra's geven. De bende voor het stadhuis is inmiddels weer opgeruimd. foto anp ed oudenaarden 'Gevangenen arm als kerkratten' Een illusie. Zo noemt directeur C. Boeij van de Alkmaarse in richting Schutterswei het plan van minister Hirsch Ballin (jus titie) gevangenen te laten beta len voor 'kost en inwoning'. Ge noemd is een bedrag van 1.232 gulden per maand. „Veruit de meeste gevangenen hebben geen cent, ze zijn zo arm als kerkratten", reageert de voorzit ter van de overkoepelende ver eniging van gevangenisdirec teuren. Boeij stelt dat bijna altijd bij standsuitkeringen van gevange nen worden stopgezet, zodat ze zijn aangewezen op eigen geld of de verdiensten in de cel. De beloning varieert van 25 tot 75 gulden per week. „Moeten ze daarvan sparen? In de meeste gevallen zal dus eerst een uitke ring moeten worden gegeven", aldus Boeij. Hirsch Balin wil de eigen bijdragen gebruiken om duizend extra cellen te exploite ren. De bouwkosten worden be taald door verhoging van de diesel- en benzine-accijns. 'Koffie altijd redelijk lekker' den haag gpd De koffiemerken die in Neder land te koop zijn, smaken alle maal ongeveer even lekker, ongeacht de prijsklasse. Er zijn in smaak nauwelijks uitschie ters, zowel naar boven als be neden. Ook cafeïne-vrije koffie smaakt over het algemeen even goed als gewone koffie. Dat constateert de'Consu mentenbond, die de kwaliteit en de smaak van ruim vijftig soorten koffie onderzocht. Een zestien-koppig panel proefde de merken, die in prijs varieer den van 1,15 tot 6 gulden per pak. Opvallend was dat enkele merken die zich 'mild' noe men, dat volgens de test hele maal niet zijn. De term 'cafeï- ne-vrij' kan geen enkel merk waarmaken: dergelijke soorten bevatten, zij het veel minder dan normaal, wel degelijk ca feïne. Het gaat dan om onge veer 3 milligram pèr kopje. DEN HAAG BERT JANSSEN Marietje weet waarover ze praat. Zelf heeft ze in de vrouwenvleugel van de Bijlmerba jes gezeten; haar man verblijft momenteel in de gevangenis van Roermond. Dë woordvoerdster van de vereniging Relaties van Gedetineerden en Ex-Gedetineerden te Tilburg heeft geen goed woord over voor het plan van minister Hirsch Ballin (justitie) om gestraften elke maand 1.232 gulden te laten dokken voor kost en inwo ning. Water en brood is er nog steeds volop in het vaderlandse gevang; voor ham en kaas geldt spaarzaamheid. Twee plakken, voor twee maaltjes. Met mini-potjes hagelslag, boter en jam mag de gedetineerde zijn sneetjes verder op smaak brengen. „Je bent haast verplicht wat bij te kopen in de winkel", meent Marietje. Ze kent het klappen van de zweep, als oud-bewoonster van de Bijlmer toren en als echtgenote van een man die nu in Roermond achter de tralies vertoeft. Zelf had ze het nog niet zó beroerd. Haar bijstandsuitkering liep door, de sociale dienst tekende voor de huur en de vaste las ten. „Maar dat moest ik later wèl terugbeta len." Manliefheeft het beroerder. Hij heeft geen uitkering; hij plakt voor 26,50 gulden in de week enveloppen. Daarvan moet hij zijn wekelijkse portie sigaretten tien pakjes betalen, telefoonkaarten kopen voor de gesprekken met het thuisfront en een TV en koelkastje huren, voor dertien gulden per week. Al met al moet Marietje geld meebrengen om haar echtgenoot achter de tralies te on derhouden en te bezoeken. Van de huidige bijstandsuitkering voor haar en de drie kin deren 1.598 gulden gaat wekelijks een kleine honderd piek naar de cel. „Je vult het ene gat met het andere. Het lukt net; jon gens die in de gevangenis niemand achter de hand hebben, zijn er helemaal beroerd aan toe." Volgens de woordvoerster van de Vereni ging Relaties van Gedetineerden en Ex-Ge detineerden treft het voorstel van Hirsch Ballin vooral gestraften aan de 'onderkant'. „Zeker zeventig procent van de jongens heeft het geld niet, waar moeten ze het van betalen?" Waarmee niet gezegd is dat élke bajesklant automatisch een armoedzaaier is. „Er lopen ook zat heertjes tussen", schildert ze de cliëntèle. Marietje vindt het oneerlijk dat sommige gedetineerden even zo vrolijk voor vijfhonderd gulden uit de winkel in slaan, terwijl een ander moet schrapen en knijpen. „In de Bijlmer gold een limiet. We mochten niet meer dan 150 gulden per week besteden. Dan merk je de verschillen niet meer zo. Het is al erg genoeg dat die er in de gevangenis ook zijn." Bij de sociale dienst van Amsterdam wor den bijstandsuitkeringen aan gestraften su biet gestopt. In een enkel geval, zoals voor gevangenen met kinderen, worden de huur en vaste lasten betaald. Dat wordt nuchter en zakelijk bekeken, aldus een woordvoer der. Het komt lang niet altijd tot het verhalen van de opgebouwde schuld. „Dat hangt af van de behandelend ambtenaar. Er zijn geen scherpe richtlijnen. Zelfs in Amster dam kunnen er verschillen zijn tussen de diverse rayonkantoren." Het voorstel de kosten van de 'logies' op het bordje van gedetineerden te leggen, kan volgens de woordvoerder van de dienst lei den tot een bizar staaltje vestzak-broekzak. „Wie het betalen kan, prima. Maar er zijn maar weinig gevangenen die hun bijstands uitkering houden. Als zij moeten betalen voor hun verblijf in de cel, krijg je alleen een gigantische bureaucratie die tot niets leidt." Koningin Beatrix stelt prijs op een traditionele koninginne dag. Al te veel poespas is niet gewenst, en: jaagt u zich vooral niet op kosten. Het liefst zou zij het feest meevieren als ware zij een toevallige passant. Vlie land en Sneek proberen het juiste midden te vinden. Over de voorbereidingen van een toch nog strak geregisseerd sprookje. VUELAND/SNEEK GPD Op Vlieland en in Sneek wordt niet moeilijk gedaan over de fi nanciën. Een bezoek van de ko ningin is zo uitzonderlijk dat de buidels even uitzonderlijk be horen te rinkelen, zo redeneer den beide gemeenteraden. Voor het bedrag van een mooie middenklasse-auto (40.000 gulden) geeft Vlieland oude panden een frisse laag verf, krijgen gehavende lichtar- maturen in de Dorpstraat nieuw glaswerk, worden tweeduizend oranje ballonnen gekocht, twin tig doorschijnende paraplu's aangeschaft, negen bananendo- zen vol vlaggetjes ingeslagen en 35 (extra) politiemannen voor zien van eten en drinken. Ze hebben het er maar druk mee op Vlieland. Zo zal het zand niet stuiven als de heli kopter het koninklijk gezelschap op het strand van Vlieland afzet. Brandweerlieden spuiten het vlak voor haar aankomst nat. Alles is tot in de puntjes gere geld, alleen de organisatie van de onvermijdelijke volksspelle- De Oranjevereniging In Sneek heeft gisteren een particuliere bewakings dienst ingeschakeld om de versieringen voor koningin nedag te beschermen. Een zes meter hoge meiboom werd maandag in brand ge stoken, waarmee weken werk van 25 ondernemers in rook opging. Voorzitter De Jong van de Oranjevereniging wii niet de kans lopen dat nogmaals vernielingen worden aange richt. „De stad ls zo langza merhand versierd met aller lei kunstwerken. Iedereen is daar vrijwillig en enthou siast mee bezig. We moeten voorkomen dat dit In één keer wordt vernield." tjes leverde de nodige proble men op. Aanvankelijk had de organisatie grote moeite met het vinden van voldoende spe lers. Vlieland heeft tenslotte maar 1.100 inwoners. Een groot aantal van hen was al een dub bele of een driedubbele functie toebedeeld. Kon de heraut, die zich op de kamer van de burge meester toch al razendsnel moet omkleden tot zanger van het zeemanskoor, wellicht ook nog tijd vrijmaken voor een potje zakslaan, kuipjesteken, kruiwagenracen, zaklopen, of spijkerslaan? Nee, dat kon de heraut niet, tenzij een uur 120 minuten zou tellen. Maar na het nodige speurwerk is het beno digd aantal deelnemers toch bijeengebracht, zo meldt de burgemeester trots. In Sneek zijn nieuwe vlagge- masten en een rode loper voor de bordestrap van het stadhuis gekocht. Een woordvoerder meldt dat de masten eigenlijk toch al aan vervanging toe wa ren. En de aanschaf van een ro de loper, leuk ook voor huwelij ken, zat al lang in de pijplijn. Sneek vindt dat ze zich aan het koninklijk decreet (niet te veel poespas) heel aardig houdt. Althans, vergeleken bij vroeger Bij het bezoek van de t oenmali ge koningin Juliana aan de stad in 1976 werd het watercloset met toebehoren in de Kleine Raadzaal van het stadhuis voor een flinke bom duiten compleet gerenoveerd. Mocht Beatrix volgende week in Sneek haar neus willen poe deren, dan kan zij daar, net als haar moeder eerder, op diezelf de plek terecht. Maar het ka mertje is, ondanks het regelma tige gebruik door de wethou ders, voor deze gelegenheid niet opnieuw opgeknapt, zo wordt op het stadhuis met nadruk ge steld. Er is voor het koninkijke be zoek echter wel wat gesneuveld. Om de twee helikopters (de ko ningin en de kroonprins reizen door de lucht altijd gescheiden van elkaar) bij het landen en stijgen voldoende armslag te geven, zullen op het Starteiland in het Sneekermeer, de vertrek- plek, enkele bomen moeten worden gekapt. Drugshandelaar vermoord door jonge lijfwacht rotterdam gpd Een 16-jarige Rotterdammer, die vorige week in de Maasstad een man doodschoot, blijkt de lijf wacht van het slachtoffer te zijn geweest. Hij zou door zijn baas, een drugsdealer, met de dood zijn bedreigd omdat hij had geweigerd enkele liquida ties uit te voeren. De jongen is inmiddels voorge leid aan de officier van justitie en heeft een volle- Loonsverhoging van 4,5 procent Reageerbuis kan onvruchtbare man helpen arnhem «anp Het Akzo-concern (20.500 werk nemers) en de vakbonden heb ben gisteren een principe-ak koord bereikt over een nieuwe, tweejarige CAO. De afspraken behelzen onder meer een loonsverhoging van 4,5 procent. Opmerkelijk is dat bepaalde werknemers het recht krijgen om verlofdagen (ATV-dagen) te verkopen. Het grootste struikelblok was de loonparagraaf. Akzo heeft lang volgehouden dit jaar geen structurele loonsverhoging te willen doorvoeren. Uiteindelijk stemden de onderhandelaars van het chemieconcern toch in met een salarisverbetering van 2 procent op 1 oktober. Het principe-akkoord voor ziet verder in loonsverhogingen van 1,25 procent op 1 april en 1 oktober volgend jaar. Op 1 juli van dit jaar wordt een eenmali ge uitkering van 450 gulden be taald. Voor de vakbonden zijn de belangrijkste uitkomsten dat het zogenoemde WAO-gat wordt gerepareerd en dat de spaarregeling voor vervroegde uittreding wordt verruimd. De bonden hebben een deel van hun bezwaren tegen de 'verkoop' van verlofdagen moe ten inslikken. Specialisten uit het middenkader krijgen de mogelijkheid om vijf van hun tien tot twaalf ATV-dagen te verkopen. De opbrengst daar van kunnen zij vrij besteden. Akzo had liever gezien dat alle werknemers die mogelijkheid kregen. gpd Ook voor onvruchtbare mannen kan reageerbuisbevruchting een uitkomst bieden. Dat conclu deert S. van de Leur in zijn proefschrift 'Mannelijke fertili teit en in-vitro-fertilisatie', waarop hij morgen promoveert aan de Erasmus Universiteit Rotterdam. Tot nu toe wordt reageerbuis bevruchting vooral in verband gebracht met de behandeling van onvruchtbaarheid bij vrou wen. Bij veel paren ligt de oor zaak van de onvruchtbaarheid echter niet bij de vrouw, maar vormt de kwaliteit van het sper ma het grote struikelblok. Voor mannelijke onvrucht baarheid was tot op heden vaak geen adequate therapie. Uit het onderzoek van Van de l^ur blijkt dat in die gevallen de kans op bevruchting met behulp van de in-vitro-fertilisatiemethode tussen de 30 en 70 procent ligt. emmen Het gaat niet goed met olifantenbaby Bo Gyi uit het Noorder Dierenpark In Emmen. De toestand van de vorig jaar geboren kleuter is zorgwekkend. De olifant brak vier weken geleden zijn voorpoot toen hij door een van zijn tantes in een droogstaande gracht werd geduwd. Het loodzware gips heeft het olifantje uitgeput. Gisteren is het gips voortijdig verwijderd. Het was niet verantwoord het te laten zitten omdat Bo Gyi sinds een paar dagen bijna niet meer drinkt en helemaal niet meer overeind komt. foto anp frans van der linde dige bekentenis afgelegd. De jongen zqu onder dwang door een drugsor ganisatie in dienst zijn genomen, eerst als loop jongen en later als lijfwacht. Toen hij opdracht kreeg om niet betalende afnemers te liquideren, weigerde hij dat, waarop hij zelf met de dood werd bedreigd. De 16-jarige zag volgens eigen zeggen geen andere uitweg dan zijn baas om net leven te brengen. Simons tegen bouw speciale traumacentra DEN HAAG GPD Staatssecretaris Simons (volks gezondheid) wijst hel plan vooi de bouw van tien tot elf trauma centra van de hand. Dit blijkt uit een brief van Simons aan de Tweede Kamer. Het college voor ziekenhuisvoorzieningen had de bewindsman geadvi seerd de traumacentra te bou wen. De bouw zou 45 miljoen gulden kosten, de exploitatie jaarlijks 75 miljoen. Simons erkent dat er proble men zijn rond de opvang, bi- handeling en revalidatie van traumapatiënten, mensen met lichamelijk en psychisch letsel veroorzaakt door „uitwendige fysische of chemische invloeden waaronder de gevolgen van ver drinking. onderkoeling en ver giftiging". Om de traumapatiënten beter te kunnen opvangen, wil Si mons ambulancepersoneel een speciale opleiding geven.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 5