Werkloosheid stijgt pijlsnel Zwart werk bij zelfbouw valt mee s ss WAO-gat wordt overal gerepareerd Binnenland Grootste schoonmaakoperatie in Utrecht Zeven jaar geëist voor drugshandel Actie Greenpeace tegen import hardhout PvdA en WD: Bijstand jongeren niet schrappen Gerechtshof berispt politie voor uitlatingen Ghanese drugszaak Meevaller van 340 miljoen WOENSDAG 28 APRIL 1993 Algemeen Nederlands Persbureau CPD Gemeenschappe^lte Persdienst Voor 200 inbraken vier jaar cel geëist Zes leden v jaar cel tegen zich horen eisen. Zij worden ervan verdacht ruim tweehonderd inbraken in nog geen vijf maanden tijd te hebben gepleegd. De inbrekers variëren in leeftijd van 17 tot 25 jaar en zijn afkomstig uit Maastricht, Margraten, Gulpen en Landgraaf. Behalve de inbraken legde officier van justitie mr. M. Verbaas het zestal ook enkele autodiefstallen ten laste. De totale schade wordt geschat op twee miljoen gulden. Uitspraak 11 mei. World Press Photo-expositie geopend Amsterdam In de Nieuwe Kerk in Amsterdam is gisteravond de internationale foto-tentoonstelling World Press Photo geopend. Op de tentoonstelling, die tot en met 6 juni duurt, zijn de win nende foto's te zien van de 36ste World Press Photo-wedstrijd. Ook de World Press Photo 1992 van James Nachtwey uit Zuid- Afrika is te zien en de winnende foto van de 23-jarige Servische Bojan Stojanovic van een executie in Bosnië. De journalist, die in Nederland asiel heeft aangevraagd, werd onlangs ontvoerd en bijna gewurgd. DEN HAAG Particulieren die zelf een huis bouwen, roepen niet alleen de hulp in van kennissen en vrien- maar ook van bijklussende bouwvakkers. Er zijn aanwijzin gen dat groepjes bouwvakkers min of meer bedrijfsmatig zwart werken, maar op grote schaal doet zich dat niet voor. Dat concludeert het Econo misch Instituut voor de Bouw nijverheid (EIB) na een onder zoek naar zwart werken bij mensen die zelf hun huis bou wen. In 1991 waren dat er 4.200. Vooral in de zuidelijke pro vincies is deze vorm van wo ningbouw populair. Als regel worden bij zelfbouw de funde ring en de muren opgetrokken door een bouwbedrijf, waarna de eigenaar de afbouw zelf ter hand neemt. Niet verwonderlijk is dus dat veel 'zelfbouwers' (38 procent) in de bouw werken of een bouwkundige opleiding hebben (21 procent). Bijna niemand klaart de klus in zijn eentje. Ze krijgen hulp van derden of be steden een deel van het werk uit. Daarbij kan uiteraard zwart worden betaald. Volgens het EIB valt dat ech ter mee. De 4.200 woningen kostten in totaal 840 miljoen gulden, waarvan naar schatting 200 miljoen is uitgegeven aan zwart werk. Van dat bedrag is ongeveer 80 miljoen gulden uit gegeven aan zwarte salarissen (1.145 manjaren). Werklozen of arbeidsongeschikte bouwvak kers trof het EIB nauwelijks aan bij de controles. Om aan de fraude bij zelf bouw een einde te maken sug gereert het EIB bouwers in ei gen beheer voortaan te ver plichten na het voltooien van de woning verantwoording te laten afleggen aan de belastingdienst. Daarbij moeten ze dan aange ven in welke mate en door wie aan de bouw is meegewerkt. utrecht Minister Alders van milieu heeft gisteren in het Griftpark in Utrecht het startsein gegeven voor de grootste bodemsaneringsoperatie die ooit in ons land is uitgevoerd. In het park heeft vroeger een gasfa briek gestaan. De vervuilde grond wordt deels afgegraven. Dieper lig gende vervuilde grond wordt niet afgegraven maar afgeschermd door een betonnen damwand. De bodemsanering kost honderden miljoenen guldens. Alders stelde de graafmachine in werking, die bij de werk zaamheden wordt gebruikt FOTO ANP WIM HENDRIKS Eind maart 54.000 werklozen meer dan jaar geleden den haag«anp De werkloosheid neemt zeer snel toe. Eind maart regi streerde het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) 368.000 werklozen, 54.000 meer dan een jaar eerder. Daarmee is de daling sinds 1990 in één klap teniet ge daan. loosheid ongeveer 10.000 hoger dan een jaar eerder. In februari begon de werk loosheid echter snel te stijgen. Toen waren er 37.000 werklozen meer dan een jaar eerder. In maart steeg dat tot 54.000. De stijging is vooral te wijten aan meer ontslagen. In februari was het aantal WW-uitkeringen De stijging van de werkloosheid zette vorig jaar augustus in. Toen werden voor het eerst sinds 1990 weer méér in plaats van minder werklozen geno teerd. De stijging was echter ta melijk gering. Tot de periode november-januari was de werk- 52.000 hoger dan een jaar eer der. Het aantal RWW-uitkerin- gen (langdurig werklozen en schoolverlaters) daalde toen nog met negenduizend. Met die ontwikkelingen wor den de sombere voorspellingen van met name het Centraal Planbureau (CPB) deels werke lijkheid. Het CPB heeft bere kend dat dit en komend jaar de werkloosheid met in totaal on geveer 100.000 zal toenemen. Om dat te voorkomen heeft het kabinet steeds bij de vakbe weging en de werkgevers aan gedrongen op de nullijn: geen loonsverhoging. Het kabinet wees er daarbij op dat de netto lonen door de belastingverla ging en verlaging van WAO-pre- mie per 1 januari zijn gestegen. Daardoor zou ook zonder loonsverhoging het koopkracht verlies beperkt kunnen blijven, aldus het kabinet. De vakbewe ging heeft steeds als uitgangs punt genomen dat op zijn mi- nist de loonstijging gelijke tred moest houden met de stijging van de kosten van het levenson derhoud. Minister De Vries van sociale zaken en werkgelegenheid deed gisteren na de bekendmaking van het CBS een nieuwe oproep tot loonmatiging. De vakbewe ging kaatste de bal direct terug naar de minister. Omdat ze zich door de WAO-ingrepen bij de CAO-onderhandelingen con stant (hebben) moeten concen treren op de reparatie van het WAO-gat, is er te weinig ruimte (geweest) om met de werkge vers afspraken de maken over de werkgelegenheid, aldus de bonden. amsterdam Voor betrokkenheid bij drugs handel en drugstransporten naar de Verenigde Staten en Zwitserland is gisteren voor de rechtbank in Amsterdam zeven jaar celstraf geëist tegen een 46- jarige Fransman. Ook is begon nen met de strafzaak tegen zijn 36-jarige ex-vrouw uit Amster dam. Zij zou haar man hebben geholpen bij het transport. Het paar probeerde snel door de douane te komen door schreeu wende kinderen mee te nemen. rotterdam gpd In een ontspannen sfeer heeft Greenpeace gisteren actie ge voerd tegen de groeiende invoer van tropisch hardhout. „Wat mij betreft blijven ze tot vijf uur in die kranen hangen," zei een heftruckchauffeur die gisteren werkloos toezag hoe de milieu activisten de 'Global Jane', met een lading hout uit Indonesië en Maleisië, bezetten. Drie rubberboten en een moederschip van Greenpeace voeren de Rotterdamse Beatrixhaven binnen op het moment dat de arbeiders hun middagpauze hielden. Zodoen de konden de dertig milieu-ac tivisten probleemloos aan boord klimmen van de vrijwel onbemande 'Global Jane'. Ter wijl het ene deel van de actie voerders spandoeken uitrolde, ketenden anderen zich vast aan de vier aan wal gelegen loskra- De milieu-organisatie, die van de regering een wettelijke be perking van handel in tropisch hardhout eist om de tropische regenwouden te redden,, ging vlot te werk. De activisten had den hun opdracht al lang en breed uitgevoerd toen het ha venpersoneel zijn werkzaamhe den wilde hervatten. „We gaan gewoon weer aan het werk. Dit kan niet," klonk het aanvankelijk. Maar al gauw beseften de ladinglossers dat ze niets anders konden doen dan Lubbers vierkant achterplannen Ter Veld Uit protest tegen de import van tropisch hardhout houden actievoerders van Greenpeace in de Rotterdamse haven een schip met een lading van dat hout bezet. het werk stilleggen. Bovendien, zo zeiden diverse werknemers, zouden ze niet eens willen dat de actie werd verstoord. Ook zij vinden het de hoogste tijd dat het grootschalige kappen van het tropenwoud een halt wordt toegeroepen. Na anderhalf uur konden de honderd havenar beiders weer aan de slag. Volgens een woordvoerder van de Nederlandse Vereniging van Houtondememingen sluit de houtsector begin juni een convenant met de overheid. Deze overeenkomst houdt in dat vanaf eind 1995 alleen nog tropisch hout uit bossen mag worden ingevoerd waarin vol doende zorg wordt besteed aan FOTO ANP BENNO NEELEMAN onder meer herplanting. Vol gens de woordvoerder is het niet de bedoeling de handel in tropisch hardhout volledig stil te leggen. De uitvoerende lan den, veelal ontwikkelingslan den, zijn daarvoor veel te afhan kelijk van de inkomsten uit de houtexport. Romeinse tempel opgegraven bij Nijmegen nijmegen anp den haag anp De PvdA blijft tegen de afschaf fing van de bijstand voor jonge ren onder de 21 jaar, zoals staatssecretaris Ter veld van so ciale zaken wil. Er moet een vangnet blijven voor jongeren die buiten hun schuld geen baan kunnen accepteren of geen gebruik kunnen maken van een banenpool, zo heeft fractievoorzitter Wöltgens giste ren gezegd. Ook de WD is te gen dit onderdeel van de plannen van Ter Veld. Het argument van Ter Veld dat alle jon geren onder de 21 via het Jeugdwerkga rantieplan tegen het minimumjeugdloon aan de slag kunnen bij de gemeenten, kan beide fracties niet overtui gen. Nu al zien gemeenten geen kans alle jongeren die zich aan melden aan werk te helpen, laat staan als daar nog de 16.000 jongeren tussen de 18 en 21 jaar bijkomen die momenteel bij stand krijgen. Het tweede argument van Ter Veld dat de gemeenten geld krijgen om echte probleemge vallen toch een uitkering te ge ven via de Bijzondere Bijstand, kan de WD niet overtuigen. Dat is immers een recht van de ge meenten en geen plicht. Als een gemeentebestuur om wat voor reden dan ook een jongere een uitkering weigert, heeft deze geen enkele beroepsmogelijk heid, aldus WD-kamerlid Lin- 'Er moet een vangnet blijven voor jongeren zonder baan schoten gisteren. De staatssecretaris zei giste ren in een gesprek met de Jonge Socialsten, de jongerenorgani satie van de PvdA, dat ze niet bereid is haar plannen bij te stellen. De Jonge Socialisten (JS) vinden dat Ter Veld dan maar één ding rest: aftreden. „Onbegrijpelijk dat een staatssecetaris van PvdA-huize het zo ver laat komen. Ter Veld zit helemaal op de CDA-lijn van Brinkman", zei JS-voorzitster Dijksma na afloop ■■■■■mm van het gesprek. De JS zien voorlopig geen aanleiding de banden met de PvdA te normalise ren. De PvdA-jon- geren verbraken vo rige week, na het bekend worden van de bezuinigings plannen, de samenwerking met de partij. Premier Lubbers stelt zich vandaag in een gesprek met De Volkskrant volledig achter Ter Veld op. „Als je verplicht bent tot bijstellingen in de verzor gingsstaat, dan is het redelijk zoiets eerder te doen bij de jon geren dan bij degenen die al pakweg dertig jaar hebben ge werkt". Dat de gemeenten de jongeren niet kunnen opvangen via het Jeugdwerkgarantieplan noemt hij „onbevredigend. Er is zoveel werk te doen. Schoon maken en schilderen en helpen bij ik weet niet wat allemaal". den haag «gpd Het kabinet heeft een meevaller van 340 miljoen gulden. Het gaat om niet uitbetaalde investeringssteun aan bedrijven, het zogenaamde WIR-geld. Dat schrijft minister Andriessen van economische zaken in een brief aan de Tweede Kamer. Volgens Andriessen investeren bedrijven minder omdat ze verwachten weinig winst te maken. Dat levert een voordeel op van tweehonderd miljoen. Bij de resterende 140 miljoen gaat het om verjaarde WIR-claims. Door de meevaller hoeft het ka binet nu minder geld uit de verkoop van aardgas te gebruiken voor het dekken van dat financieringstekort. Dat geld kan voor andere zaken worden gebruikt. 0) Bij opgravingen in Nijmegen zijn de resten van een Romein se tempel blootgelegd. De tem pel maakte deel uit van Ulpia Noviomagus, de grootste Ro meinse nederzetting in Neder land. De tempel moet ongeveer vijftien bij achttien meter groot zijn geweest. Ulpia Noviomagns moet ongeveer veertig hectare groot zijn geweest. Al in de ze ventiende eeuw was bekend dat aan de westzijde van Nijmegen een belangrijke vindplaats van Romeinse resten lag. In de twin tigste eeuw werden een gracht, een stadsmuur, een badhuis en een tempelcomplex gevonden. De nu gevonden tempel moet de meest zuidelijke van het complex geweest zijn. Een Romeins stedelijk com plex van deze omvang is tot nu toe nergens in Nederland ge vonden. Wel werden eerder res ten van Romeinse tempels op gegraven, onder meer in Eist bij Nijmegen amsterdam De politie van Amsterdam heeft in maart vorig jaar een volko men verkeerd beeld gegeven van de aard en omvang van een Ghanese drugsbende. De pers conferentie die de politie gaf terwijl het vooronderzoek nog niet eens was afgerond, was „onjuist, ongepast en stond op gespannen voet met de bepalin gen in het wetboek van strafvor dering omdat daarin staat dat verdachten onschuldig zijn zo lang ze niet zijn veroordeeld." Deze ongebruikelijk harde kritiek uitte voorzitter Steenber gen van het Gerechtshof in Am sterdam gisteren na de uit spraak tegen zes verdachten in de drugszaak. De Amsterdamse politie vertelde tijdens de be wuste persconferentie trots dat ze een grote Ghanese drugsben de had opgerold die vanuit de Bijlmermeer opereerde. De politie zei in de Bijlmer zeker 1.500 huizen te hehben ontdekt van waaruit in drugs zou worden gehandeld. Bewij zen voor het bestaan van deze huizen ontbreken, concludeer de Steenbergen. Kritiek was er ook op de wijze waarop de verdachten werden afgeschilderd door de politie. „Het is onjuist dat er na de aan houding van vijftien verdach ten, nog tijdens een vooronder zoek, een beschuldigende vin ger wordt gewezen naar 10.000 mensen met dezelfde etnische achtergrond." Steenbergen doelde daarbij op de bewering van de politie dat er zeker 10.000 illegale Ghanezen in de Bijlmer zouden wonen. Effect van dit soort verhalen is volgens Steenbergen dat Am sterdam steeds meer het imago krijgt van een onveilige stad. „Als een hoofdcommissaris van politie verklaart dat het allemaal zo erg is in de Bijlmermeer, ter wijl dat niet zo is, dan is dat erg onverstandig. Nog vorige maand weigerden twee getui gen uit het noorden van Neder land voor het Hof in Amster dam te verschijnen uit angst voor hun veiligheid." Woordvoerder K. Wilting van de Amsterdamse politie wijst de kritiek van de hand. Volgens hem heeft de politie geen enkel verband gelegd tussen de aan wezigheid van 10.000 illegale Ghanezen in de Bijlmermeer en de opgerolde drugsbende, maar heeft het NOS-journaal dat ge daan. „Daardoor is het verhaal een eigen leven gaan leiden. Het gerechtshof maakt nu de zelfde fout." Volgens Wilting heeft de politie nooit gezegd dat er vanuit 1.500 huizen in de Bijlmer werd gehandeld. „We wisten dat er vanuit 1.500 adressen contacten werden on derhouden' met leden van de drugsbende. Die adressen zitten allemaal in onze computer. Wij hebben zorgvuldig gehandeld ten aanzien van de verdachten. En we hebben wel degelijk een grote bende opgerold." De Vries: Prikkel tot beheersing WAO grotendeels weg den haag gpd-anp In alle dit jaar afgesloten CAO's is het WAO- gat gerepareerd. De aanvullende uitkering is echter veelal onvoldoende om de inko mensachteruitgang geheel te compenseren, zo heeft ministerie van sociale zaken vast gesteld. Het kabinet heeft eerder de collectieve herverzekering van de bezuinigingen op de WAO zorgwettend genoemd. Volgens mi nister De Vries haalt dit de prikkel weg bij werkgevers en werknemers om het aantal arbeidsongeschikten te beperken, zo her haalde hij gisteren nog eens. De gemiddelde loonstijging in de dit jaar afgesloten CAO's bedraagt 2.3 procent, de helft van vorig jaar. Desondanks acht De Vries verdere loonmatiging noodzakelijk. Staatssecretaris Ter Veld van sociale za ken kondigde gisteren een verscherping aan van het wetsvoorstel Terugdringing Ziekte verzuim (TZ). Dit wetsvoorstel verplicht werkgevers per 1 januari het loon van zieke werknemers de eerste zes weken (kleine be drijven drie weken) zelf te betalen. Nu wordt het ziektegeld door de bedrijfsvereni ging uitgekeerd. Als de ondernemer meent dat zijn werknemer niet echt ziek is, kan hij de betaling weigeren. Werknemers krijgen in het wijzigingsvoorstel de mogelijkheid in dat geval de bedrijfsvereniging om een oor deel te vragen. Ook werkgevers krijgen deze mogelijkheid van een 'second opinion'. De kosten ziin voor rekening van degene die in het ongelijk wordt gesteld. De oppositie heeft gisteren besloten het kabinet onder vuur te nemen. D66 wil van het kabinet weten welke gevolgen de WAO- reparaties hebben voor het terugdringen van het aantal arbeidsongeschikten en voor de hoogte van de WAO-prcmie. Groenlinks ondersteunde het verzoek van D66. Fractie woordvoerder Rosenmöller noemde het „waanzinnig" dat eerst maandenlang „het land op zijn kop heeft gestaan" vanwege de bezuinigingen op de WAO en dat nu het ka binet zelf meewerkt aan het dichten van het WAO-gat voor ambtenaren. „Ik heb meer respect voor het kabinet als Wttfcgever dan als wetgever", voegde hij er aan toe. De Vries gaf gisteren eigenlijk al ant woord. „Het element van collectief en ver plicht zit er veel vaker en sterker in dan wij, net kabinet, gehoopt hadden en dat kan dus nadelige effecten hebben voor de terug dringing van bel beroep op de WAO Vries moet nog eens „serieus" kijken naar de overeenkomst die zijn collega Dales van binnenlandse zaken met de ambtenaren bonden heeft gesloten, zei hij. 2 dl yoghurt, I groene paprika, 112 bosje öeterselie, 2 eetlepels mayonaise, I theelepel (groene) mosterd, zout, peper. Hak de gewassen paprika fijn zonder zaadlijsten. Snijd de peterselie fijn. Roer alle ingrediënten door elkaar en voeg naar smaak peper en zout toe. Deze Salsa Verde is heerlijk als dipsaus of bij een koud buffet. Nog 24 andere avontuurlijke yoghurt-recepten vindt u in het boekje 'Men neme... yoghurt'. Zend een briefkaart met uw na en f I.- aan extra postzegels naa het Nederlands Zuivelbureau, Postbus 30, 2280 AA Rijswijk. O.V.V. 'Men nem (Zolang de voorn

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 3