Verleden bouwers lab is duister 'Als het mooi weer is, komen de klanten' FNV maakt zich zorgen over toekomst Fasson Stand van Zaken r mmuz WOENSDAG 28 APRIL 1993 ZAKELIJK Symposium LEIDEN - Makelaar Harry Mens is vrijdag 7 mei een van de spre kers op een symposium van Thinktank, een vereniging van jonge ondernemers met een academische achtergrond. Hij spreekt over de kwaliteiten die een ondernemer nodig heeft om succes in zaken te behalen. Mens opent de dag met zijn in leiding. Behalve Mens verzorgt management-consultant Arnold S. Robles een inleiding met als titel 'Happy people make the difference'. Het symposium om vat verder vier workshops. Het programma begint om een uur in het Academiegebouw van de Rijksuniversiteit Leiden aan het Rapneburg 73. Deelname is kosteloos, maar aanmelden vooraf is wel verplicht, via 071- 127335 of 070-3654566. Showroom OUDE WETERING - Kantoor Efficiency Schrama in Oude Wetering opent morgen een nieuw kantoor en showroom. Schrama is leverancier van ko pieermachines, computers, faxen, telefooncentrales en laserprinters. De nieuwe show room van Schrama is gevestigd aan de Kerkstraat 6. Waardering Belgen REGIO - Belgen vinden de Ne derlandse snijbloemen en bloembollen net zo goed als de produkten uit het eigen land. De bloemen en bollen krijgen in elk geval een dikke voldoende van onze zuiderburen. Dit blijkt uit een onderzoek van het mi nisterie van landbouw en het Produkschap voor Siergewas sen. De Belgische consument is al leen niet zo te spreken over de verkrijgbaarheid en de prijs. Het Belgische onderzoek is een on derdeel van een serie enquêtes in verschillende EG-landen. Fietsenafzet stabiliseert; handelaars hebben geen klagen LEIDEN RUDOLF KLEUN „Wij hebben geen klagen", zo vat de Leidse rijwielhandelaarJ. van Polanen de gang van zaken in zijn branche samen. De fiet- senhandel heeft twee goede ja ren achter de rug en hoewel de verwachting was dat het in 1993 een stuk minder zou gaan, maakten fabrikanten Batavus en Gazelle deze week bekend dat ze hun produktie gaan op voeren. Toch heeft dat volgens ver schillende Leidse fietsenhande laren nog niet zoveel met de verkopen van dit moment te maken. Vorig jaar werd name lijk vooral goed verkocht in het voorjaar. Daarna zakten de ver kopen, maar de produktie zou aanvankelijk niet zijn vermin derd. Het gevolg: grote voorra den, en inkrimping in het na jaar. Van Polanen: „Ze dachten kennelijk dat de bomen tot in de hemel groeiden. Maar op een gegeven moment vlakt dat af. Het is wel goed dat ze even met beide benen op de grond zijn gezet." De voorraden zouden nu zijn weggewerkt en de produktie kan weer worden aangepast aan het seizoen, want de handel moet het juist van de zomer maanden hebben. Van Polanen: „Het is net als met tuincentra. Als het mooi weer is komen de klanten.Teruggang constateert hij nog niet. „De vraag naar fiet sen is verrassend hoog." Een uitspraak die wordt bevestigd bij rijwielhandels Tom Walen kamp en Ton Overdevest. Zij gaan uit van groei. Overdevest die zich tot nu toe vooral op sportieve klanten richt, wil bo vendien een breder publiek naar zijn zaak trekken. Landelijk zijn de aanvankelijk erg negatie ve verwachtingen ook bijge steld. De tweewielerbranche Fietsverkoop bij De Molen in De Merenwijk. „Recessie heeft wel invloed." houdt het er nu op dat de ver koop stabiliseert en waarschijn lijk één procent achter blijft bij de 1,3 miljoen van vorig jaar. Recessie Minder optimistische geluiden komen van Gijs van Dam en van J. van Wetten van Twee wie- Iercentrum De Molen uit de Merenwijk. Van Wetten: „Ik be twijfel of die 1,3 miljoen fietsen vorig jaar daadwerkelijk zijn verkocht. Ik denk eerder dat de fabrikanten dat aantal aan de handel hebben geleverd en dat er nog veel van die fietsen in de winkels staan. Dure voorraad die iedereen eerst zal willen ver kopen voordat opnieuw wordt besteld." Van Wetten zegt dat de fietsenbranche wel degelijk de gevolgen van de recessie on dervindt. „Met fietsen geldt net als met andere duurzame con sumptiegoederen dat mensen terughoudend zijn met de aan schaf. Vergeet niet dat er bij voorbeeld bij Fokker nog altijd 700 mensen op hun ontslag wachten. Een aantal komt hier uit de buurt en die hebben wel wat anders aan hun hoofd dan de aanschaf van een nieuwe fiets." Toch is ook Van Wetten niet negatief over de ontwikkeling van de branche. ,Ach, met fiet sen is het altijd in ups and downs gegaan. Voor de omzet zijn inmiddels andere artikelen medebepalend." En ook hij constateert dat de fietsen die worden verkocht steeds duur der worden. Gemiddeld kost FOTO HIELCO KUIPERS een fiets nu zo'n 800 gulden, te gen 600 in 1988. Bovendien is de traditionele fiets met ketting- kast op de terugtocht. Zes jaar geleden maakte die nog drie kwart van de omzet uit, nu is dat ruim veertig procent. In plaats daarvan is er de 'aange klede hybride' gekomen, een soort toerfiets met veel versnel lingen. Volgens Van Wetten de gebruiksfiets van de toekomst. De mountainbike speelt een veel kleinere rol. „Die is op zijn retour." Rabobanken willen fuseren HAZERSWOUDE De Rabobanken Hazers- woude-Koudekerk en Stompwijk-Zoeterwoude willen gaan fuseren. Daar toe hebben de beheerscol- leges van de banken inmid dels een intentieverklaring ondertekend. Nu wordt een fusievoorstel voorbereid om eind dit jaar aan de leden van de beide coöperaties voor te leggen. De plaatse lijke Rabobanken zijn na melijk zelfstandige coöpe raties waarvan de leden het uiteindelijke beslissings recht hebben over dit soort zaken. Uit onderzoek is inmid dels gebleken dat een fusie voordelen biedt voor beide banken. Door schaalvergro ting kan de dienstverlening worden gegarandeerd, ter wijl de herkenbaarheid wordt behouden in de zes dorpen waar de beide ban ken actief zijn. De onderne mingsraden hebben inmid dels positief geadviseerd over het fusieplan. Het sa mengaan zou geen gevol gen hebben voor de hon derd medewerkers. CHEF WILLEM SPIERDIJK. 071-161440. PLV-CHEF MEINDERT VAN DER KAAIJ, 071-161 Universiteit zwijgt over Sylvius De in opdracht van de universiteit gebouwde zogenaam de Annex van het Sylviuslaboratorium wordt gebouwd door lieden met een duister verleden. Achter de door de universiteit ingehuurde projectontwikkelaar ontspint zich een web van ondoorzichtige constructies. Een ver oordeling wegens fraude, een onderzoek van Justitie en een bouwbedrijf met een naam die het niet mag voeren zijn de nieuwste ingrediënten in het verhaal. De vraag hoe de universiteit met deze bedrijven in zee heeft kun nen gaan blijft onbeantwoord. Zij weigert al maanden elk commentaar. LEIDEN ERIC JAN WETERINGS Op 10 mei probeert de raad van arbitrage voor het bouwbedrijf de ruziënde partijen bij elkaar te brengen, maar de kans op succes lijkt gering. Tot die tijd blijft de bouw in ieder geval stil liggen. Aannemer De kempen weigert verder te bouwen zo lang hij zijn rekeningen niet be taald krijgt van projectontwik kelaar ABS Eurospan. Dit een mansbedrijf werd weer inge huurd door financieringsmaat schappij Fibomij, die de op dracht van de universiteit ont ving. Tussen beide eenmansbe drijven bestaan hechte banden. Justitie heeft warme belang stelling voor de bouwers. Eind januari begon een gerechtelijk vooronderzoek naar 'een aantal bv's' en 'een drietal mensen'. „Ze worden ervan verdacht een misdadige organisatie te vor men met bouwfraude als oog merk," verklaart officier van jus titie JA. van Zon uit Dordrecht. „Dan gaat het om zaken als on juiste belastingaangifte en vals heid in geschrifte." Volgens verschillende betrok kenen gaat het om Van Ko ningsveld, Van Meijeren en hun oude zakencompagnon R.J. Roodhardt. De laatste bracht De Kempen in contact met het An nex-project. Een woordvoerder van Justitie wil niet t^y&tigen dat het onderzoek zich op deze personen richt. „Daar doen we geen mededelingen over." Directeur A. van Meijeren van ABS werd in 1987 veroordeeld wegens fraude en ook vorig jaar had Justitie hem op de korrel. Volgende maand volgt uit spraak in het hoger beroep dat Van Meijeren aantekende tegen zijn veroordeling van een jaar onvoorwaardelijke gevangenis straf. ABS heette toen nog Ronsoph vastgoed, met als di recteur P. van Koningsveld, de huidige directeur van Fibomij. Van Meijeren verscheen in 1988 als mede-directeur. Van Ko ningsveld stapte twee jaar later op. om vorig jaar korte tijd weer terug te keren. Toen Van Meije ren in 1990 failliet werd ver klaard presenteerde Van Ko ningsveld zich tegenover de cu rator als zijn 'administrateur'. ABS heet voluit 'Alternatieve Bouwsystemen Eurospan Bene lux B.V.', maar voert deze naam ten onrechte. Eurospan is een bouwbedrijf uit het Oostenrijkse plaatsje Pfaffenhofen dat het patent heeft op het bouwprocé dé Eurospan. dat door gebruik te maken van blokken van ge perste houtvezel en beton de bouwtijd fors verkort. De Annex wordt volgens hetzelfde, in Ne derland nog betrekkelijk onbe kende procédé, gebouwd. Aanvankelijk had ABS toe stemming van de Oostenrijkse firma om 'Eurospan' aan haar naam toe te voegen. De relatie tussen beide bedrijven werd echter verbroken, toen ook Eu rospan kennismaakte met de dubieuze betalingsmoraal van ABS, zo verklaart een woorvoer- der van de Oostenrijkse firma. Bij de Kamer van Koophandel voor Rotterdam staat het bedrijf van Van Meijeren nog steeds als ABS Eurospan geregistreerd. Doel is het 'promoten, ontwik kelen. toepassen van bouwsys teem eurospan en alles wat hiera^q.bevorderlijk is.' Tegenover directeur Denier van bouwbedrijf De Kempen deed Van Meijeren het voorko men of hij eigenaar van de Oos tenrijkse fabriek was. Het is niet mogelijk Van Meijerens visie op de zaak te vernemen, want hij is al wekenlang onbereikbaar voor commentaar. Onduidelijk blijft ook wie de werkelijke eigenaar is van ABS. Het dossier van de Kamer van Koophandel ver meldt als bestuurders A. van Meijeren Holding B.V. en A. van Meijeren, maar het aandelenre- gister is geheim. Iets minder winst Mulder Boskoop BOSKOOP ANP Mulder Boskoop (producent van truckmixers, beton- en band- transportinstallaties) heeft vorig jaar een positief resultaat na belas tingen behaald van bijna 750.000 gulden tegen 865.000 gulden in 1991. De omzet daalde van 20,3 miljoen naar 17,6 miljoen. Voorge steld wordt een dividend te betalen van 1,75 gulden in contanten (v.j. 2 gulden). Op grond van de huidige gang van zaken wordt ook over 1993 een positief resultaat verwacht, zo heeft het bestuur be kendgemaakt. „We maken hier allerlei optische componenten, zoals lenzen, prisma's en vensters. Als instrumentmaker streef je naar de hoogst haalbare kwaliteit, afgestemd op de wensen van wetenschappers. Je bereikt een hoogwaardigheid die in serieproduktie niet mogelijk is. Een optische component breekt en reflecteert het licht in een bepaalde hoek en die proberen wij zo nauwkeurig mogelijk te bepalen. Wij maken hier voor namelijk lenzen voor meetinstrumenten van laborato ria. Zo'n meetinstrument is eigenlijk een complex op tisch systeem, waarin meer lenzen elkaar corrigeren. In elk stuk zitten kleur- en vormfouten. Die ontstaan niet door de bewerking, maar dat zijn eigenschapppen van het materiaal zelf. Ons werk begint als een blok glas van een van de on geveer 800 bekende soorten hier binnenkomt. In zo'n stuk van maximaal dertig bij twintig bij tien centimeter kun je zagen, boren en frezen. Een zaag heeft bij ons geen gewoon blad met tanden, maar een met diamant korrels die het werkstuk als het ware doorslijpen. Ook bij het boren gaat het anders dan de meeste mensen waarschijnlijk denken. Daar moet je je een pijp bij voorstellen met aan de voorzijde diamantkorrels die zich door het glas heenslijpen. Diamant gebruiken we omdat glas erg hard is. Na dit wat grove werk volgt het slijpen en dat gebeurt met een 'losse' slijpkorrel. (Bij de zaag en de boor zit het diamant aan de machine vast.) In deze fase gaan we van een grove korrel naar een steeds fijner slijpmid- del. 'Grof bewerken gaat met een nauwkeurigheid van 0,05 millimeter ^n bij een fijnslijper gaan we van 0,01 De klompenmaker doet zijn werk haast alleen nog maar op braderieën tijdens demonstraties, terwijl de televisiereparateur een onmisbare kracht is op de arbeidsmarkt. Zo zijn in de loop der jaren veel ambachten verdwenen, maar kwamen er ook veel nieuwe beroepen bij. In Nederland zijn 109.000 kleine ambachtelijke bedrijven, die aan 577.000 mensen werk bieden. In deze serie vertellen mensen met een ambachtelijk beroep over hun werk. Vandaag P.B.N.M. (Paul) Jünger (29) leraar research instrumentmaker optiek aan de Leidse instrumentmakersschool, de enige in Nederland. „Wij zijn rustige techneuten en op-en-top perfectionisten." tot 0,001 millimeter (een duizendste). Na elke fase moet je met een loep steeds nauwkeurig speuren naar beschadigingen: omdat je met een steeds fijner slijp- middel gaat werken kun je grotere beschadigingen uit een eerdere fase niet meer wegwerken. Daarna gaan we polijsten, dat zie je mij op de foto doen. De lens wordt eerst vastgezet op een steel en daama draai ik het werkstuk in een met de voeten aan gedreven schaal met polijstvloeistof. Dat aandrijven met de voeten is belangrijk want zo heb je een goede controle over de omloopsnelheid van de schaal: je houdt voeling met het werk, je kunt het sturen. Pas door het polijsten krijgt het glas een glimmend oppervlak en wordt het doorzichtig. Dat is het opval lendste resultaat van deze bewerking. In deze fase gaat er nog maar heel weinig van het materiaal af, je moet heel nauwkeurig te werk gaan. Bij metingen op het werkstuk maken we dan ook alleen gebruik van de re flecties van het licht op het glimmende oppervlak. Het is pas klaar als de juiste radius (kromming) van het glas is bereikt. Die kromming kan overigens ook volledig vlak zijn. De kwaliteitseis die we na die laatste bewer king hanteren is een nauwkeurigheid van 0,0001 milli meter (een tienduizendste!). Mijn vak is erg veelzijdig, want je bent bij elke fase van de ontwikkeling van een instrument betrokken, bij het ontwerp, de constructie en de vormgeving. De grote uitdaging is voor mij om steeds het hoogst nauwkeurig haalbare te bereiken: elke keer denk ik 'dat heb ik 'm toch maar weer geflikt.' Dat probeer ik ook op de leerlingen over te brengen. Bij de meeste zie je al heel snel dat ze trots zijn op het mooie vak dat ze hier leren. Concentratie is heel be langrijk. Wij zijn rustige techneuten met een groot uit houdingsvermogen. Dit is een werkplaats waar niets knalt of lawaai maakt. Als er een potlood valt dan schrikken we ons bij wijze van spreken al rot." TEKST: ERIC JAN WETERINGS FOTO: HIELCO KUIPERS LEIDEN RUDOLF KLEUN De Industriebond FNV maakt zich zorgen over de toekomst van Fasson Nederland. Aanlei ding daarvoor zijn de recent aangekondigde reorganisaties en nieuwe plannen van Fasson om de produktie (van zelfkle vende materialen) flexibeler op te zetten. De directie heeft voor stellen daartoe gedaan tijdens de CAO-onderhandelingen. Fasson maakte onlangs be kend het distributiecentrum in Alphen te sluiten. Daardoor worden vijftien twintig men sen ontslagen. Daarnaast krij gen negentien oudere werkne mers een regeling voor ver vroegd vertrek aangeboden en wordt een aantal mensen intern overgeplaatst. Als dat laatste niet lukt vallen er mogelijk nog meer ontslagen. Inmiddels wor den ook plannen ontwikkeld om het hoofdkantoor in Leiden te reorganiseren. Naar verwach ting is in juni duidelijk hoeveel mensen daar moeten afvloeien. Dan moet er volgens de bond opnieuw een sociaal plan wor den afgesloten. Bestuurder H. Salomon van de Industriebond constateert dat de nu lopende reorganisatie de vierde is in enkele jaren tijd. De vorige werd eind 1992 afge sloten. „Dat baart zorgen, het wekt ook argwaan, ook al om dat de marktsituatie voor Fas son inderdaad niet zo florissant Fasson i gen begonnen. Knelpunt daar bij zijn vooral de plannen van de directie voor 'flexibilisering' van de produktie Salomon: „Dat betekent dat de ene week in drie ploegen kan worden ge werkt en de andere week in vijf, zoals nu. Het gevolg is ook dat mensen die nu bijvoorbeeld in de weekends werken dan door de week worden verwacht en de vraag is of er dan werk voor hen is." Volgens Salomon heeft de directie toegezegd dat er in elk geval door de flexibilisering geen gedwongen ontslagen zul len vallen. „Daar zullen we ze aanhouden." In tegenstelling tot andere be drijfstakken is volgens Salomon het overbruggen van lu i WAO gat bij Fasson geen probleem. De directie stelt daar wel tegen over dat het personeel vrije da gen moet inleveren bij ziekte verzuim. De bond wijst die 'prikkels' vooralsnog af. Salo mon: ..Het terugdringen van het ziekteverzuim moet gezocht worden In verbetering van de werkomstandigheden. Fasson heeft onlangs zonder overleg de bezetting van een aantal machi nes teruggebracht van vier naar drie man, dat betekent een aan zienlijke verhoging van de werkdruk." Het bedrijf denkt bovendien dat het inleveren van een aantal vakantiedagen er juist toe leidt dat mensen zich vaker ziek zullen melden. De bond overlegt vanavond met zijn achterban over de re- fultateri van de eeivte onder handelingsronde. Het overleg met de Fasson directie wordt la ter voortgezet.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 23