Folie gescheiden opgehaald Consumentenbond maakt milieutest Stichting Duinbehoud tegen optillen zeebodem Over leven Aalscholvers in ochtendnevel HETVELD «WOENSDAG 28 APRIL 1993 chef willem spierdijk. 0 -chef meindert van der kaau. 071-161352 Bonsai-demonstratie lisse Op het tuincentrum Overvecht in Lisse worden op zater dag 1 mei demonstraties bonsai-snoei en -kweek gegeven. Veel normale kamer- en buitenplanten kunnen zonder al te ingewik kelde kunstgrepen tot een bonsai worden omgevormd. Door snoei en het oppotten in kleine potten blijven de (verhoutende) planten klein. Een Bonsai-boom hoeft helemaal niet duur te zijn. De demonstraties duren van 10-17 uur en de toegang is gratis. Vaarexcursies Ilperveld landsmeer» De komende dagen zijn er diverse i het Ilperveld. het grootste reservaat van Het Noordhollands Landschap. Het Ilperveld is beroemd vanwege de vele soorten broedvogels en de unieke brakwaterflora. De tochten zijn op 29 april om 18.30 uur, 30 april om 6.30 uur, 3 mei om 9 uur, 11 mei om 18.30 uur en op 18 mei om 19 uur. De excursies duren drie uur en kosten tien gulden. Leden betalen vijf gulden. Het begin punt is de werf aan de Kanaaldijk 32 in Landsmeer (aan het Noordhollands Kanaal schuin tegenover het dorp Watergang). Vooraf aanmelden tijdens kantooruren op telefoonnummer 02518-59750. Excursies door Boterhuispolder leiderdorp» Weidevogels, geriefhoutbosjesen de polder. Daar gaat het om tijdens een excursie op donderdag 29 april en woensdag 12 mei door de Boterhuispolder bij Leiderdorp. De polderwerkgroep van het IVN begeleidt de wandelingen van an derhalf uur door de polder. Aanvang 19 uur. Inschrijvingen: K. Meulman, telefoon 071-317100. Wandeling door De Horsten voorschoten/wassenaar Wie van wandelen houdt, kan zondag 2 mei meedoen met de voorjaarswandeling op het landgoed De Horsten in Wassenaar/Voorschoten. De wandeling duurt maxi maal twee uur en wordt geleid door natuurgidsen van het Insti tuut Voor Natuurbeschermingseducatie, afdeling Leiden. De wandeling begint om 14 uur aan de ingang Papenweg in Wasse naar. De toegang bedraagt 1,50 gulden. Klacht over beleid Waddenzee leiden» Vogelbescherming Nederland heeft een klacht ingediend bij de Europese Commissie in Brussel tegen het Nederlandse be leid voor de Waddenzee. Volgens Vogelbescherming biedt het beleid onvoldoende bescherming aan de vogels in de Wadden zee. De organisatie maakt met name bezwaar tegen de visserij op kokkels en mosselen in het gebied. Deze berooft vogels als de eidereend en de scholekster van hun voedsel, aldus Vogelbe scherming. Het beleid van minister Bukman biedt onvoldoende garanties voor de voedselvoorziening van de vogels, vindt de or ganisatie. Bukman wil alleen in jaren van voedselschaarste be perkingen opleggen aan de schelpdierenvisserij. Miniboekje over Teylers Museum haarlem Ter gelegenheid van de uitreiking van de jaarlijkse milieuprijzen door het Teyler Initiatiefis het weekblad AO (Actu ele Onderwerpen), dat verschijnt in de vorm van miniboekjes, volledig gewijd aan Teylers Museum. Het boekje is geschreven door Bert Sliggers, hoofd presentatie van het Haarlemse muse um. De geschiedenis van dit oudste museum van Nederland wordt behandeld en de bedoelingen van het Teyler Initiatief uit gelegd. Het boekje is als los nummer voor vier gulden te bestel len bij de uitgever, stichting IVIO in Lelystad, tel.03200-76411. Een abonnement op de AO-reeks kost 88 per jaar. naardermeer» In het Naardermeer hebben aalscholvers weer bezit genomen van hun nesten. Samen met de ochtendnevel e een spookachtig tafereel op. Kosten voor rekening agrariërs Agrariërs in de Rijn- en Veenstreek kunnen hun land- en tuinbouwfolie niet langer meegeven met de gemeente reiniging. Om het hergebruik te stimuleren, wordt de fo lie voortaan gescheiden opgehaald door een particulier bedrijf. Van gebruikte folie worden korrels gemaakt die weer geschikt zijn voor het maken van onder meer huis- vuilzakken. van het innemen van de folie komen voor rekening van de 'aanbieders'. De ondernemers betalen daarmee de verwerking van hun eigen afval, zoals ook elders in het bedrijfsleven in middels gebruikelijk is. Wel kunnen zij rekenen op een bij drage van de gemeente. De adriaan brandenburg Landbouworganisaties en de Proav (Provinciaal Afvalverwij- deringsbedrijf) hebben onlangs eén samenwerkingsovereen komst gesloten waarin een en ander is geregeld. De kosten hoogte daarvan is bepaald op 20 gulden per ophaalbeurt. Dat bedrag wordt in mindering ge bracht op de prijs die moet wor den betaald voor het afdragen van de folie. Het is de bedoeling dat de korting op den duur weer verdwijnt. Voorlopig wordt de folie één keer per jaar door het Alphense bedrijf Jannes de Vos opge haald. De datum waarop dat ge beurt, wordt door de Proav steeds in plaatselijke media be kendgemaakt. Na de inzame ling wordt de folie gesorteerd, ontdaan van ongerechtigheden, geperst en afgevoerd naar DSM- dochter Reko in Geleen. Daar wordt het materiaal versnipperd en klaargemaakt voor herge bruik. De markt voor het op nieuw gebruiken van 'oud' folie is nog klein, constateert de Proav. De hoop is er echter op gevestigd dat met de nieuwe af spraken over het ophalen van het afval ook het hergebruik zal toenemen. In Zuid-Holland komt jaar lijks naar schatting 100.000 ton folie vrij. Het grootste gedeelte wordt nu nog verbrand of ge stort. Voorlopig wordt de folie alleen in de Rijn- en Veenstreek opgehaald. Volgens een woord voerder van de Proav wordt me dio mei de balans opgemaakt. „We gaan er van uit dat het pro ject dan reeds als geslaagd kan worden betiteld, zodat wij ook elders in de provincie aan de slag kunnen", aldus de zegsman van het vuilverwijderingsbedrijf. Hij verwacht dat volgend jaar een 'provincie-dekkend' plan voor heel Zuid-Holland op tafel ligt. Zo mogelijk wordt samen gewerkt met andere particuliere bedrijven die al folie verwerken. „Alles is er in elk geval op ge richt om het folie niet langer zonder meer in de verbran dingsovens te laten verdwij- De laatste tijd lig ik geregeld op mijn knieën. Niet om te wieden of te wroeten in de grond, want daar ben ik niet zo'n groot lief hebber van. Nee, ik lig dan in stille aanbidding voor de geur van de liefde, de bloem van Aphrodite. Het zit hem niet in het uiterlijk van de plant: wat hartvormige, fletsgroene en een beetje behaarde blaadjes en blauwviolette bloemen. In de schaduw zou u ze snel over het hoofd zien. Het werkelijke ge heim van deze liefdesplant is de geur. En misschien begrijpt u nu dat ik het heb over Viola odorata, het maarts viooltje. Ik ken geen heerlijker geur dan het parfum van odorata. Kam perfoelie, lavendel, jasmijn, stuk voor stuk produceren ze zalige geuren, maar ze halen het niet bij de geur van het maarts viooltje. De oude Grieken waren al verrukt van het bloempje. In vele gebeurtenissen in hun my thologie speelt het viooltje een vooraanstaande rol. Geen won der, want Aphrodite, de godin van de liefde, werd alom en in tens vereerd. Het nietige maarts viooltje werd zelfs verheven tot hét embleem van de stad Athe ne. Eeuwen lang werd het viool tje volop gekweekt in de landen rond de Middellandse Zee. Het werd gebruikt om uit te strooien in ruimten waar de lucht niet bepaald aangenaam kon wor den genoemd. De bloempjes werden aangewend voor de ver vaardiging van parfums en an dere reukmiddeltjes, ook al blijft daarin slechts een zweempje over van de eigenlijke geur. Er is één man die het maarts viooltje in hoog aanzien had staan: Napoleon. Hij gaf zijn Jo sephine op hun trouwdag trouw een bosje viooltjes. En toen zij stierf, liet hij haar graf beplan ten met Viola odorata. Direct na zijn verbanning naar Elba be loofde hij het Franse volk terug te komen 'tegelijk met de viool tjes in het voorjaar'. Hij hield woord, want hij zette weer voet aan Franse wal op 20 maart 1815. En toen hij stierf, vond men op zijn borst een medail lon waarin bloempjes van het maarts viooltje verborgen zaten. Bloemen die hij had geplukt op het graf van Josephine. Je zou bijna vergeten dat de man ook enige wandaden op zijn gewe ten nee ft... Vliegen en autorijden leveren beide veel strafpunten op in de persoonlijke milieutest. foto archief leiden monica wesseung De Consumentenbond heeft een persoonlijke milieutest ont wikkeld. Met het beantwoorden van 17 vragen kan iedereen be oordelen of hij/zij milieuvrien delijk reist, inkoopt en eet. De test is opgesteld in samenwer king met het ministerie van VROM. De vragenlijst is opge nomen in de Consumentengids van deze maand. Met de vragen kunnen plus- en minpunten worden behaald. Met name de manier van reizen en de eetgewoonten tellen zwaar mee. Zo leveren twee vliegreizen naar -Nieuw Zeeland maar liefst 42 strafpunten op. Een dagelijks vleesconsumptie van meer dan 140 gram levert 95 strafpunten op. Ter vergelij king: met een auto met kata lysator meer dan 21.000 kilome ter reizen levert 'slechts' 30 strafpunten op. Bij het aan schaffen van produkten nooit letten op de milieuvriendelijk heid ervan 35 punten. Er kunnen ook bonuspunten worden verdiend. Zo levert het consumeren van ecologische aardappelen en groenten 21 pluspunten op, gescheiden in zamelen van afval 8 bonuspun ten. Als alle vragen zijn ingevuld en het nodige rekenwerk is ver richt, kan de tester bekijken in welke categorie hij thuishoort (variërend van slecht tot zeer goed). Daar blijft het niet bij: de Consumentengids geeft ook tips hoe het beter kan en legt uit waarom vleesconsumptie op de milieumeter zo veel zwaarder telt dan het andere. De weging van de factoren is af hankelijk van het huidige Natio naal Milieu Beleidsplan. Een van de speerpunten van dit be leid is het terugdringen van de verzuring. Dierlijke mest wordt als belangrijke oorzaak van de verzuring gezien. Daar komt nog eens bij dat vee in Neder land veelal gevoed wordt met produkten uit de Derde Wereld en daarvoor zijn tropische bos sen gekapt. Ook elektriciteits centrales en het verkeer zijn be langrijke veroorzakers van ver zuring. Voorkomen van afval en stiimuleren van hergebruik'van grondstoffen staat bij de over heid eveneens hoog in het vaandel. Het verbruiken van energie doet de voorraad fossie le brandstoffen slinken en werkt mee aan het broeikaseffect. Een hoog verbruik levert dus veel strafpunten op. De Consumentenbond ziet de milieutest als niet meer en niet minder dan een momentopna me. Als de overheid andere speerpunten voor het milieube leid kiest, veranderen ook de scores en de uitkomst van de test. leiden monica wesseung De stichting Duinbehoud ziet niets in de plannen van de Utrechtse hoogleraar geoche- mie R.D. Schuiling om de zee bodem voor de kust enkele me ters op te lichten. „Dat soort ex perimenten kunnen op labora toriumschaal wel goed uitwer ken, maar de vraag is hoe het in de praktijk gaat. De zee moet gewoon met rust gelaten wor den", zegt M. Jansen, beleids medewerkervan Duinbehoud. Schuiling presenteerde enkele amanden geleden het idee om voor de kust een strook zeebo dem omhoog te tillen. De hoog leraar wil zwavelzuur in de kalk- steenlaag van de bodem spui ten. Daardoor ontstaat gips en dat heeft een twee keer zo groot volume als kalksteen. Al met al stijgt de zeebodem. Het zand op de bodem stijgt dus ook waardoor de zee steeds meer zand naar het strand sleept. De problemen met de zeewering, deze wordt relatief te laag als gevolg van de zeespie gelstijging (broeikaseffect) zijn daarmee opgelost, denkt Schui ling. Bovendien is de methode een eenvoudige manier om het overschot aan afvalzuren kwijt te raken. De hoogleraar heeft inmiddels van de Stichting We tenschappelijk Onderzoek een miljoen gulden gekregen om zijn idee nader in de praktijk te toetsen. Dat doet hij in Rusland. Homogeen Duinbehoud ziet dus niets in plannen. Volgens lansen is de kalksteenlaag in de bodem niet homogeen van samenstelling is. „De uitzetting is op de ene plaats groter dan op de andere plaats. Je kunt niet uitsluiten dat er stukjes duin omhoog ko men waardoor de natte duin valleien droog vallen. Ook de boulevard is niet meer veilig. Zwavelzuur in de bodem spui ten kan raar uitpakken". lansen heeft ook principiële bezwaren tegen het plan van Schuiling. .Afval hoort niet in de bodem van de zee thuis. Met afval storten los je een pro bleem nooit op. Zelfs al zouden er niet direct kwalijke milieu-ef fecten merkbaar zijn, dan nog weet je niet wat er over een aantal jaren gebeurt". Jansen twijfelt aan de bereke ningen van Schuiling. Daar waar de kalksteen op erg grote diepte zit, is uitzetting van het gesteente volgens hem onmo gelijk. „En wie zegt wat er dan gebeurt." Waarom ruikt van alle viooltjes alleen deze 'odorata' zo lekker? Misschien moest hij wel, omdat hij altijd zo verstopt staat tussen heggen en struiken en toch een manier moest bedenken om wat insektenbezoek te trekken. Jammer genoeg is het maarts viooltje in ons land erg zeld zaam, in tegenstelling tot bij voorbeeld België en Engeland. In het laatste land verkopen kleine meisjes al sinds mensen heugenis bosjes viooltjes. En dus worden viooltjes bezongen in allerlei gedichten, verhalen, toneelstukken en musicals. Zelfs Shakespeare voerde het maarts viooltje veelvuldig op in zijn werken. Zoals in deze. alles zeggende strofe: 'Ik aenk dat de Koning een ge- het viooltje geurt voor hem net zo zoet als voor mij'. ton in 't veld Nieuwe wet ter bescherming van planten en dieren den haag anp Het kabinet heeft overeenstem ming bereikt over een nieuwe wet ter bescherming van in heemse en uitheemse planten en dieren. Deze nieuwe Flora- en Faunawet vervangt de Vogel wet 1936, de Jachtwet, de Nutti ge Dierenwet 1914 en de Wet Bedreigde Uitheemse Diersoor- Beschermdc inheemse plan- tesoorten zullen in de nieuwe wet bij algemene maatregel van bestuur (AMvB) worden aange wezen. Als criterium geldt daar bij de mate van bedreiging. On der de beschermde inheemse diersoorten zullen in principe alle in Nederland voorkomende zoogdieren; amfibieën, reptie len en vissen vallen en alle van nature op het grondgebied van de EG voorkomende vogels. Een uitzondering is gemaakt voor als schadelijk beschouwde dieren, zoals de zwarte en brui ne rat en de huismuis. Ook de vissoorten waarop de Visserij- wet 1936 betrekking heeft zijn uitgezonderd van bescherming. Ook lagere diersoorten, zoals insekten. kunnen in de nieuwe wet bii AMvB een beschermde status krijgen. een flinke storm vergt het ophogen van het strand en het herstellen i de duinen veel werk, zoals het planten van foto •archief

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 21