'Accent op verre reizen' Leidse hoogleraar heeft felle kritiek op Griekse minister Van 't Hart beschrijft molens van Rijnland 'Vakbond nieuw leven inblazen' Randstad Onderzoek Schiphol door sponsoring WNF Minder animo voor casino Scheveningen Renovatie van zuiveringsinstallatie WOENSDAG 28 APRIL 1993 chef willem spierdijk. 071-161440. plv -chef meindert van d Martinair reageert op terugloop vracht en vakanties Omdat de markt voor luchtvracht slecht is en het passa giersvervoer naar de Middellandse Zee en Canarische Ei landen terugloopt, richt Martinair zich op verre bestem mingen. Dat zijn Canada, Amerika, Mexico, Zuidoost- Azië en het Caribisch gebied. De maatschappij hoopt de winst gelijk te houden aan die van het vorig jaar toen men netto op 104,5 miljoen gulden uitkwam. Directeur Martin Schroder zei dat gisteren tijdens de presentatie van het jaarverslag 1992. Schroder, geen behoefte aan 'een woeste concurrentie' en vermindert de capaciteit daar om met 22,6 procent. Dat neemt niet weg dat de maat schappij minstens eenderde deel van de Nederlandse markt in handen wil houden. Als het nodig is zullen de tarieven daar bij als breekijzer worden ge bruikt. Maar, zei Schroder: „Ik zou dat zeer betreuren, want die tarieven zijn nu al afschu welijk laag. Wij doen niet mee aan het algemeen optredend prijsbederf en gaan niet als idio ten tekeer om toch vooral maar volume binnen te halen." Op de verre bestemmingen noteerde Martinair vorig jaar 909 vluchten met in totaal 475.000 passagiers. De bezet- Vorig jaar schoot Martinair voor het eerst in het 35-jarig bestaan door de omzetgrens van één. miljard gulden heen. Het passa giersvervoer leverde 51 procent van die omzet op, de lucht vracht 32 procent, de dochter ondernemingen 7 procent en diverse andere activiteiten (on der meer onderhoud voor der den) 10 procent. Het vervoer van passagiers naar de vakan tiebestemmingen Middellandse Zee en Canarische Eilanden loopt, zo verwacht Schroder, dit jaar met 18 procent terug. Dat komt mede door de stevige bui tenlandse concurrentie en de opkomst van het 'nieuwe' Air Holland. Martinair heeft, aldus tingsgraad van de toestellen lag op 84,3 procent (1991: 84,1). De vooruitzichten voor 1993 zijn, meldde Schroder, op dit punt goed. Half april waren al 207.000 stoelen verkocht tegen ruim 168.000 op hetzelfde mo ment in 1992. Vooral in Duits land lopen de zaken goed. Daar is sprake van 31,5 procent meer boekingen voor verre bestem mingen. Ook in België heeft Martinair de plus te pakken. Boekten daar in 1991 per week ruwweg duizend mensen een verre vlucht, inmiddels zijn dat er wekelijks zo'n 20.000. Zij ko men vanuit onder meer Ant werpen en Gent massaal met de bus naar Schiphol. Het vliegen voor andere maatschappijen (onder meer KLM, Singapore Airlines, Alita lia, Virgin en Royal Nepal) lever de vorig jaar 121 miljoen gulden omzet op tegen 114 miljoen in 1991. De luchtvracht was in 1992 goed voor 333 miljoen gul den omzet (1991: 301 miljoen). Als gevolg van een keiharde prijzenslag is de markt volgens Schroder op het moment 'ui- U»' met 24 procent, in Frankrijk, Italië en Duitsland met 31 pro cent, in Nederland met 20 pro cent en in Amerika met 4 pro cent. Martinair ving die klappen op door de omzet te verhogen. Of zoals Schroder het uitdrukte: „Omdat het niet anders kan, vullen we onze toestellen echt tot de strot en vechten we kei hard mee." De dochterbedrijven van Martinair zaten vorig jaar net als hun moeder stevig in de plus. Marfo (Martinair Food) haalde 47,5 miljoen gulden om zet (30,9 miljoen in 1991), ver zorgde 23,8 miljoen maaltijden (ook voor derden als Northwest, Air France en Lufthansa) en bakte 5,7 miljoen omeletten. Martinair Party Service verzorg de 1554 partijen (703 in 1991) en tilde de omzet van 18,6 mil joen gulden (91) naar 33,8 mil joen. Die groei komt vooral op conto van de Floriade waar het cateringbedrijf nadrukkelijk ac te de présence gaf. De omzet van de vliegschool in Lelystad handhaafde zich rond de 3 mil joen gulden. Het aantal geslaag de vliegers steeg van 71 in 1991 naar 105 in 1992. leiden/marathon cpd De Leidse hoogleraar milieukunde H. Udo de Haes heeft gisteren tijdens de eerste dag van de Europese conferentie over kustbe- scherming in het Griekse Marathon fel uit gehaald naar de Griekse minister van ver keer en waterstaat. Volgens Udo de Haes is de minister, tevens ondernemer, corrupt. Hij zou er zelfs prat op gaan hotels en bungalowparken te bouwen op plaatsen waar het niet mag. Udo de Haes, president van de Europese Unie voor Kustbescher- ming (EUCC), eist actie van de EG-top in Brussel. De Leidse hoogleraar stelde dat via pro jectontwikkelaars in zeer hoog tempo eco logisch waardevolle kustgebieden langs de Middelandse Zee verloren gaan. Lokale overheden houden een soort uitverkoop. Het ergst is de situatie in Griekenland en Turkije. Daar kost het particuliere natuur beschermers de grootste moeite de laatste legstranden van zeeschildpadden te behou den. De Monniksrob, een zeehondensoort, is inmiddels vrijwel uitgestorven. Vaak wor den grootschalige projecten, bestemd voor het massatoerisme, fors gesubsidieerd door de EG. De EUCC wil dat de EG subsidiëring koppelt aan het opstellen van een milieu effectrapportage (MER). „Daarover is an derhalf jaar geleden al overeenstemming bereikt tussen de EG-ministers van milieu zaken, maar van een uitwerking van het voornemen is het tot op heden niet geko men. Engeland ligt om politieke redenen dwars en de landen in Zuid-Europa willen niet dat het milieu aan invloed wint ten koste van de economische groei", aldus de gedesillusioneerde Leidse hoogleraar. De EUCC gaat in Marathon de politieke druk opvoeren om de EG-milieukar inzake de kustbescherming weer vlot te trekken. Udo de Haes: „We vergaderen met opzet in Griekenland, er zijn ruim 200 conferentie gangers uit twintig Europese landen. Meest wetenschappers en topfunctionarissen van allerlei organisaties, ook van overheden. Als wij hier een krachtig protest laten horen, maakt dat indruk op de publieke opinie." Inmiddels hebben de EG-ministers wel de zogeheten habitat-richdijn vastgesteld ter bescherming van de Europese natuur. Maar naar de mening van de EUCC zal de ze richdijn net als bij voorbeeld de Europe se vogelrichtlijn, niet afdoende zijn in het gevecht tegen het economische krachten veld. Udo de Haes: „Er is meer nodig, zoals een invloedrijke particuliere natuurbe schermingsorganisatie in alle EG-lidstaten. Nederland kan op dat vlak een belangrijke rol spelen." den haag «jank De stichting Natuur en Milieu heeft het onderzoeksbureau Grontmij uit Zeist opdracht ge geven een 'Leefmilieu-alterna tief voor Schiphol te ontwer pen. Dat onderzoek is mede mogelijk gemaakt door geldelij ke steun van het Wereld Natuur Fonds. Bewonersorganisaties, het Platform Leefmilieu Regio Schiphol en de Noordhollandse Milieufederatie zijn met bewo ners mede- initiatiefnemers. De groepen menen dat eco nomische groei van Schiphol nog steeds de hoofddoelstelling is en dat de zorg voor het milieu op een tweede plaats komt. Zelfs het onderzoek naar het door de regering voorgestelde 'meest milieuvriendelijke alter natief is in hun visie een vari ant op een economisch groei plan. Daarom willen zij de zaak omdraaien. Zij willen een milieu- alternatief voor de om geving van Schiphol vastleggen en vervolgens onderzoeken wel ke ontwikkeling van de luchtha ven mogelijk is binnen die milieu-randvoorwaarden. Vooralsnog verkeert het pro ject in de fase van derzoek, dat mede dient om te beoordelen of het hier een haal baar project betreft. De haal baarheid hangt onder meer af van het feit of de projectgroep van de rijksoverheid die de uit breidingsplannen van Schiphol begeleidt, basisgegevens uit an dere onderzoeken beschikbaar wil stellen aan Natuur en Milieu. Vooral de gegevens uit de Integrale Milieu Effect Rap portage (IMER) zijn daarbij van belang. Volgens Natuur en Milieu zullen vervolgonderzoe ken niet kunnen plaatsvinden 'als de informatievoorziening vanuit de IMER-organisatie niet is gegarandeerd.' Volgens Natuur en Milieu is een volwaardige uitwerking van een leefmilieu-alternatief van groot belang voor een welover wogen besluitvorming over de groeiplannen van Schiphol. Zij meent dat het alternatief een serieus onderdeel moet uitma ken van de milieu effect rap portage. Daarom ook zou de projectgroep van de overheid volgens Natuur en Milieu alle van belang zijnde gegevens aan Grontmij ter beschikking moe ten stellen. Patroonhulzen als ledenwerfactie Honderden lege patroonhulzen worden dezer dagen ingezet om de anti-jachtlobby extra kracht te geven. De Stichting Kritisch Faunabeheer heeft in de bossen en weiden de lege hulzen opge spoord en verstuurt deze nu naar potentiële nieuwe leden. Met de actie proberen de anti-jagers onder meer duidelijk te maken wat er in de natuur achterblijft als de jagers en de geschoten die ren zijn vertrokken. „Stille getuigen van zinloze moordpartijen", aldus de stichting. Kritisch Faunabeheer probeert met het versturen van de lege hulzen extra leden te winnen. De strijd tegen de, zoals Kritisch Faunabeheer het noemt, 'brave huisvaders die in het veld veran deren in struikrovers', moet harder worden. Er zijn honderden kokers met lege hulzen verstuurd naar po tentiële nieuwe leden. Gevraagd wordt de koker inclusief huls in elk geval terug te sturen. Foto's van Els Hansen in 'Niet van wind alleen' leiden meindert van der kaajj Het grootscheepse restauratie plan van de Rijnlandse Molen stichting is inmiddels halverwe ge. De stichting heeft nu geld genoeg om dit en volgend jaar twaalf molens uit de regio gron dig op te knappen. In de tweede fase, in de jaren '94 en '95, ko men nog negen andere molens aan de beurt. Om hiervoor geld binnen te krijgen is een fraai boek uitgegeven over de Rijn landse molens met foto's van Els Hansen en teksten van Maarten 't Hart. De stichting kwam twee jaar geleden met een ingrijpend res tauratieplan omdat veel de 40 monumenten in erbarmelijke staat verkeerde. Voor het op knappen van de 12 molens die er het slechtst aan toe waren was een bedrag nodig van vier miljoen gulden. De rijksover heid kon bezuinigingen in plaats van de normale 80 pro cent, dit keer maar 30 procent in de kosten bijdragen. De rest kwam van donateuren, bedrijfs leven, waterschappen, gemeen ten en provincie Zuid-Holland. Op dit ogenblik staan vijf mo lens in de steigers. Het boek 'Niet van wind al leen' moet de financiële basis leggen voor de tweede restaura tieronde, die in 1994 van start gaat. In deze uitgave wordt het leven in en om de molens van de stichting in beeld gebracht door de bekende fotografe Els Hansen. Zij portretteerde een groot aantal vrijwillige mole naars uit de regio Rijnland ter wijl zij aan het werk zijn of ge woon thuis zitten in de kleine huiskamers. De schrijver Maarten 't Hart maakte de teksten voor dit boek. Sommige verhalen, die uiteraard allemaal over molens gaan, werden nog nooit eerder gepubliceerd. Als Warmonder wordt hij omringd met een paar molens van de Rijnlandse Mo lenstichting. In sommige verha len zoekt 't Hart waar de molen heeft gediend als inspiratiebron voor literatuur, beeldende kunst en muziek. Het boek met 96 pagina's is te krijgen als welkomstgeschenk bij aanmelding als donateur van de stichting. Dat kan door veer tig gulden over te maken op bankrekening 56.64.10.575 (giro van de ABN-AMRO 9013) onder vermelding van Niet van wind alleen. Het boek wordt dan thuisbezorgd. Een dag vóór de nationale molendag wordt het boek ten doop gehouden bij het hoogheemraadschap van Rijn land en aangeboden aan de dijkgraaf Van Tuyll van Seroos-, kerken, gedeputeerde Pool van de provincie Zuid-Holland en directeur Hylkema van de rijks dienst voor de r scheveningen cpd De opening van het casino in het Plaza in Rotterdam is vorig jaar ten koste gegaan van Sche veningen, dat daardoor zijn eer ste plaats op de lijst van Neder landse casino's moest afstaan aan Amsterdam. Het nieuwe casino in Rotter dam werd op 13 juni geopend. Daarvoor zat het in het Hilton- hotel. Rotterdam telde in totaal 573.000 bezoekers, een stijging van bijna 18 procent en daar mee komt het casino op de der de plaats. In totaal bezochten vorig jaar 3,8 miljoen mensen de acht ca sino's in Nederland. Over 1992 nam het aantal bezoekers ten opzichte van het jaar er voor toe met 9,4 procent. Holland Casi no's schrijft dit toe aan de gro tere capaciteit van de nieuwe casino's van Rotterdam en Am sterdam. De vier miljoen bezoekers ga ven in 1992 gemiddeld 139 gul den uit; twee gulden meer dan in '91. Het netto bedrijfsresul taat nam in Npderland met 17,2 procent toe tot 106,1 miljoen gulden. Dit wordt, samen met nog eens 113,6 miljoen gulden aan kansspel- en omzetbelas ting, afgedragen aan de schat kist. leiden De rioolwaterzuiveringsinstallatie achter de Groenoordhallen is over twee jaar klaar. In het tweede kwartaal van 1995 wordt zij in ge bruik genomen. Op het moment wordt het oude gedeelte, dat nog stamt uit de jaren dertig, vervangen door nieuwe 'zuiveringstraten'. Het deel dat in de jaren tachtig is gebouwd, wordt gemoderniseerd. De zuiveringsinstallatie kan straks het afval van 110.000 mensen verwerken. De huidige installatie kan het afvalwater van 90.000 mensen aan. Over twee jaar moet er ook het afvalwater van Leiderdorp worden verwerkt. De zuiveringsinstallatie daar wordt afgebroken en er komt een nieuwe pijpleiding die wordt aangesloten op de installatie in Leiden-Noord. foto w//w dijkman Rover Leiden: OV-plan is slecht voor treinreizigers leiden valerie leenheer „In principe stimuleren wij de studenten om zo veel mogelijk gebruik te maken van het openbaar vervoer. Maar zo als het plan van minister Ritzen voor een nieuwe OV-kaart voor de bus, de tram en de metro er nu uit ziet denk ik dat de studenten er niet meer zo happig op zullen zijn." Frans Mensonides van de Leidse afdeling van de reizi gersorganisatie Rover kan de plannen van minister Ritzen voor de nieuwe ver voerskaart voor studenten niet waarderen. Hij is bang dat de studenten het open baar vervoer massaal gaan mijden en misschien weer de auto gaan pakken. Er zit volgens Mensonides een groot aantal nadelen aan het plan van Ritzen. Hij legt uit: „De snelbussen gaan minder frequent rij den dan de trein. Normaal gaat er vanuit Leiden elk kwartier een trein naar Am sterdam. Dat is met die nieuwe snelbuslijnen niet het geval. De kwaliteit van het vervoer zal dus afne men. Als de studenten meer gebruik gaan maken van de auto, omdat ze het open baar vervoer zat zijn, is het milieu weer de grote verlie zer. Als ze wèl van de bus sen gebruik maken ook, want die zijn schadelijker voor het milieu dan de trein." Ook voor de overige trein reizigers vindt Mensonides het nadelig dat de studen ten niet meer met de trein reizen. „Het aantal treinki- lometers is met de invoer van de huidige OV-studen- tenkaart gestegen van 10 tot ongeveer 15 miljard. Als de studenten ineens niet meer met de trein reizen heeft dat tot gevolg dat de andere reizigers het wel wat rusti ger in de trein krijgen, maar ook dat de NS een groot aantal lege plaatsen krijgt en het al bestelde materieel niet meer nodig heeft. Dat zal dan waarschijnlijk weer doorberekend worden in de tarieven, of misschien wordt er dan wel een aantal trajecten geschrapt." Toch heeft de nieuwe BTM- kaart volgens Mensonides wel een voordeel. „Voor het openbaar vervoer in Leiden en dan vooral het streek- en stadsvervoer, is de invoe ring van de huidige OV- kaart heel belangrijk ge weest. Er waren lijnen waarvan de bussen soms maar voor de helft vol za ten. Dat probleem is door de invoering van de OV- kaart opgelost en met de nieuwe kaart blijft dat ook zo", aldus Mensonides. Drie Leidse actievoerders opgestaan leiden meindert van der kaau Tussen de bijna 20.000 Leidse studenten lijken er drie actie voerders te zijn opgestaan. De drie bezochten eergisteren een bijeenkomst van Landelijke Stu denten Vakbond (LSVb) toen hen duidelijk werd dat Leiden geen vakbond of andere actie groep meer had. Reden genoeg voor het drietal om morgen een vergadering te houden om plannen te maken voor protest actie, tegen onder meer de plannen van minister Ritzen om de basisbeurs afhankelijk te la ten zijn van het inkomen van de ouders. Woordvoerster Esther Goos- sens: „Het moet een spring plank worden voor een nieuwe Leidse Studenten Bond. Die wil len wij weer nieuw leven inbla zen". De eerstejaars-studente Koreaans beseft dat dit niet eenvoudig zal zijn. „Leiden is inderdaad een beetje tam. Ie dereen om mij heen reageert een beetje lauwtjes. Zij hebben nog niet in de gaten dat ook zij dit keer in hun portemonnee worden getroffen. Het is belang rijk dat wij alle Leidse studenten daarvan gaan doordringen". Concrete plannen voor actie zijn er volgens Goossens nog niet. „Daar laat ik mij nog niet .over uit. Dan zou de spontani teit verdwijnen. Bovendien zou dat andere mensen gelegenheid geven om eventuele acties te dwarsbomen". Zijn er soms heel harde acties op komst? „Nou dat niet. Wij denken in eerste instantie aan ludieke din gen. Het is belangrijk dat wij be halve studenten ook gewone burgers achter ons standpunt kunnen krijgen. Veel mensen denken dat het studentenbe staan een paradijs is. Toegege ven, het is soms ook heel leuk Maar er zitten ook minder posi tieve kanten aan. Het is finan cieel een zeer krap bestaan." Op 8 mei is er in Den Haag een landelijke actiedag. Goos sens hoopt dat veel Leidse stu denten daar aanwezig zullen zijn. „Dat zou ik een grote over winning vinden. Ik weet dat ik historisch gezien niet erg sterk sta in mijn optimistische ver wachtingen. Maar omdat dit keer juist de jongeren van ou ders uit de midden- en hoge-in- komensgroep worden getroffen, denk ik dat Leidse studenten wel wakker zijn geschud. Ik denk dat Ritzen daarom nu één stap te ver is gegaan." De bijeenkomst is morgen hoogst waarschijnlijk in Het Gulden Vlies aan de Breestraat en begint om 20.30 uur.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 20