Leidsch Dagblad 'Financiële situatie KLM veel slechter' 'De OV-studentenkaart blijft gewoon' Ritzen wil praten over nieuw voorstel NS Personeel Heineken niet vrij op 5 mei Alphens ziekenhuis met sluiting bedreigd BEL: 071-128030 Zorgen over wildgroei in Turkse luchtvaart Herdenking slachtoffers Tsjernobyl Kuwayt verijdelt Iraakse aanslag op George Bush GOED NIEUWS WOENSDAG 28 APRIL 1993 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 40144 LOSSE NUMMERS ƒ1.60 Gelijk krijgen 2 Willem Frederik Dui- senberg, president van De Nederlandsche Bank, is volgens ingewijden erg goed in gelijk krijgen. NAVO tegen ingrijpen Restauratie molens 9 De militaire top van de I f\ De Rijnlandse Mo- ZUl NAVO heeft zich giste- *.\J lenstichting brengt ren onverwacht uitgespro- een boek uit en kan twaalf ken tegen gewapend in- molens opknappen in de grijpen in Bosnië. regio Leiden. Onderzoek accountant in opdracht vakbonden De financiële situatie bij de KLM is slechter dan het be drijf zelf eerder heeft gemeld. Dat blijkt uit een onder zoek dat een onafhankelijk accountantsbureau in op dracht van de vakbonden heeft gedaan. De bonden wil den weten of de gevraagde financiële offers van het per soneel enige grond hadden. De KLM is het niet eens met de conclusies van het onderzoek. Amstelveen bill Meyerwil alleen kwijt dat de KLM op de hoogte is van de uitkomsten De vakbonden krijgen overigens van het onderzoek en het niet pas vandaag de conclusies van eens is met de conclusies. Zij het concept-rapport onder ontkent dat de KLM zich enige ogen. De KLM wil inhoudelijk honderden miljoenen guldens niet op het vertrouwelijke rap- rijk heeft gerekend, port ingaan. Een woordvoerster Bestuurder José Smeets van bat deed NS-directeur Porthei- ne een nieuw voorstel om de onderhandelingen weer vlot te trekken. De NS is bereid het door Onderwijs als te duur afge wezen 'basis-contract' opnieuw ter sprake te brengen, samen met twee eerdere wensen van Ritzen. Dit voorstel behelst een OV- kaart waarbij thuiswonende studenten doordeweeks gratis reizen en in het weekeinde kor ting kunnen krijgen en anders om voor uitwonenden. De NS wil daarnaast praten over het laten ingaan van het weekeinde voor uitwonenden op i avond (in plaats van morgen) en het bieden mogelijkheid om studenten zelf te laten kiezen welke kaart zij wensen. Beide wensen zouden zaterdagnacht tijdens de be sprekingen niet aan de orde zijn geweest. den haag gpd-anp Minister Ritzen van onderwijs wil de onderhandelingen met de Nederlandse Spoorwegen over een openbaar-vervoerkaart voor studenten heropenen als die met een 'constructief voor stel' komen, dat nieuwe ele menten bevat. Ook moeten de organisaties van stads- en streekvervoer instemmen met nieuwe onderhandelingen, om dat zij al een contract met de minister hebben gesloten. Ritzen bood deze opening gistermiddag in een spoeddebat in de Tweede Kamer. Minister Maij-Weggen (verkeer) keerde zich openlijk tegen het nieuwe contract. Volgens Maij is de nieuwe OV-kaart, die alleen gra tis vervoer in bus, tram en me tro mogelijk maakt, niet effi ciënt. Na afloop van het kamerde- leiden rudolf kleun Voor het personeel van bier brouwerij Heineken is 5 mei dit jaar een gewone werkdag. Dat heeft de Leidse kantonrechter H. Morshuis vanmorgen be paald in een kort geding dat door CNV en FNV was aange spannen. Vorige week had de rechter bepaald dat 5 mei binnen de normen van de Heineken-CAO als feestdag, en dus vrije dag, geldt. De rechter had Heineken echter niet veroordeeld tot di recte uitvoering daarvan. Dat wilden de bonden nu afdwin gen. Al bij het begin van de zit ting liet de rechter blijken dat hij bewust had afgezien van tenuitvoerlegging vanwege de vergaande consequenties en omdat Heineken verder wil pro cederen. Dat brengt het risico In verband met Koninginnedag zijn onze kantoren op vrijdag 30 april gesloten. Voor het plaatsen van ad vertenties in onze edities van vrijdag 30 april, zater dag 1 mei en maandag 3 mei zijn de sluitingstijden als volgt: Vrijdag 30 april: autorubriek woensdag 28 april 15.30 uur gewone advertenties donderdag 29 april 12.00 uur vrijdag 30 april 08.00 uur familie-berichten Zaterdag 1 mei: onroerend goed personeel sleutels gewone advertenties familie-berichten Maandag 3 mei: sleutels gewone advertenties familie-berichten donderdag 29 april 15.30 uur donderdag 29 april 15.30 uur donderdag 29 april 17.00 uur donderdag 29 april 16.00 uur vrijdag 30 april 15.00 uur donderdag 29 april 17.00 uur donderdag 29 april 16.00 uur maandag 3 mei 08.00 uur Directie Leidsch Dagblad de Vervoersbond FNV is woe dend dat de KLM blijkbaar eer der op de hoogte is van de in houd van het onderzoek dan de opdrachtgevers (de vakbonden) zelf. Het onderzoek is uitge voerd door accountant J. Hor- lings uit Amsterdam. Smeets zal deze kwestie vandaag aan de orde stellen. De vakbonden gaan de ko mende weken de uitkomsten van het rapport bestuderen. Er zal hernieuwd overleg met de directie worden aangevraagd over de gevraagde financiële of fers van het personeel. alphen aan den run marieta kroft Rijnoord moet extra geld krij gen om te kunnen voortbe staan. Als dat geld er niet komt, is sluiting van het Al- phense ziekenhuis onont koombaar. Dat blijkt uit een studie van het onderzoeksbu reau Twijnstra en Gudde dat in opdracht van de directie werd uitgevoerd. Rijnoord draait al enige ja ren met forse verliezen. Een belangrijke oorzaak daarvan is dat er meer specialisten wer ken dan het budget toelaat. Rijnoord is samen met het Eli- sabeth-ziekenhuis in Leider dorp ondergebracht in het Rijnland Ziekenhuis. De verlie zen die in Alphen worden ge maakt, hebben in de toekomst ook gevolgen voor de Leider- dorpse vestiging. Een van de mogelijkheden om de ziekenhuizen te redden, is een forse uitbreiding van Rijnoord. Het aantal bedden moet dan van 100 op 160 wor den gebracht, terwijl ook de polikliniek meer capaciteit moet krijgen. Deze optie heeft de voorkeur van de directie van het Rijnland Ziekenhuis, zegt een woordvoerder. Hoe veel geld het gaat kosten, is nog niet bekend. Het bedrag moet worden opgebracht door het ministerie van WVC en de zorgverzekeraars. Een andere mogelijkheid die het bureau heeft onderzocht, is de voortzetting van de huidi ge situatie. Dit wordt uitgeslo ten omdat het ziekenhuis dan diep in de rode cijfers terecht zou komen. Ook hebben de onderzoekers gekeken naar opheffing van Rijnoord en vol ledige concentratie van de voorzieningen in ziekenhuis Elisabeth in Leiderdorp. Deze variant kost echter nog meer dan uitbreiding van het Al- phense ziekenhuis. Het rapport van het bureau wordt binnenkort besproken door het college van zieken huisvoorzieningen, de zorgver zekeraars, het ministerie van WVC en de provincie Zuid- Holland. Filmdagen r Televisie-drama J dingt mee naar de Gouden Kalveren tijdens de 13de editie van de Filmdagen. Rijnsburg wint Rijnsburgse Boys sL scoorde in resteren de minuten tegen Seroos- kerke nog een keer en won daardoor met 2-0. Nog geen abonnee? Al twee luchtvaartbedrijven aan ketting rob van den dobbelsteen De Europese luchtvaartautori teiten maken zich ernstige zor gen over de wildgroei van Turk se vliegmaatschappijtjes. In het laatste jaar zijn er al meer dan tien opgericht. Twee daarvan staan alweer aan de grond, om dat ze niet kunnen voldoen aan de minimum eisen die door de Turkse overheid zijn gesteld. Van een derde bedrijf werd de vergunning ingetrokken, voor dat het de eerste vlucht kon uit- De wildgroei is vooral het ge volg van de explosief stijgende belangstelling voor Turkije als toeristische bestemming. Alleen al uit Nederland zullen dit jaar zo'n 180.000 vakantiegangers hun vakantie in dit land door- A V met zich mee dat de zaak weer moet worden teruggedraaid. Volgens de bonden kan het echter jaren duren voor er in hoogste instantie uitspraak is gedaan. Ook was volgens raads man T. van Löben Seis het von nis wel uitvoerbaar. „Hoe doet Heineken het op andere feest dagen" De advocaat van Heine ken, P. Klinckhamers, wees erop dat het moeilijk aan het perso neel valt te verkopen als 5 mei nu vrij is en later niet meer. Bo vendien kan Heineken moeilijk binnen een week het al in sep tember opgestelde produktie- rooster omgooien. De uitspraak over 5 mei kan overigens ook voor andere be drijven gevolgen hebben. De omschrijving van feestdagen zoals bij Heineken wordt name lijk in meer CAO's gebruikt. moskou Een Russische vrouw legt bloemen op het nieuwe mo nument ter nagedachtenis van de slachtoffers van de explosie in de kerncentrale van Tsjernobyl. Het monument werd dinsdag in Mos kou onthuld, zeven jaar na de ramp. KGB-chef Joeri Andropov waarschuwde het Kremlin al ze ven jaar vóór de explosie in 1986 voor de gevaren van de kerncen trale. Dit blijkt uit een geheime notitie van Andropov van 21 fe bruari 1979. Volgens het officiële cijfer vielen er 31 doden, het werkelijke aantal ligt volgens de jongste wetenschappelijke schat tingen tussen de 7.000 en 10.000. foto afp eric feferberc Prof. dr. R. in 't Veld: Briljante strategie minister den haag harm harkema Er komt geen landelijk snelbusnet voor stu denten en de OV-studentenkaart blijft ge woon bestaan, óók voor in de trein. Volgens de bedenker van de OV-kaart, prof. dr. Roel in 't Veld, is het afgelopen weekeinde geslo ten akkoord tussen onderwijsminister Rit zen en de stads- en streekvervoerders slechts onderdeel van „een briljante strate gie" van de minister. Daardoor zal de NS met hangende pootjes aan de onderhande lingstafel terugkeren. In 't Veld, nu hoogleraar bestuurskunde, was in de jaren tachtig directeur-generaal voor het hoger onderwijs bij het ministerie van onderwijs. Hij kan zich nauwelijks voorstellen dat het contract van afgelopen weekeinde stand houdt. „Minister Maij van verkeer, de NS en de studenten zelf zijn er niet tevreden mee. Een goed contract ver onderstelt brede steun. Die ontbreekt hier, dus is het geen stabiel contract", aldus In 't Veld. Waarom zou Ritzen het dan hebben ge sloten? In 't Veld: „De NS stelde zich in de onderhandelingen niet flexibel op. Daarom ging Ritzen alleen met de streekvervoerders in zee. Dat is een briljante onderhande lingsstrategie, omdat Ritzen weet dat het resultaat niet zal standhouden. Minister Dr.R. J. in 't Veld. foto ronald de bruin Maij zal hiermee namelijk niet akkoord kunnen gaan. Het niet meedoen van de spoorwegen leidt tot een gat bij de NS, en dat tekort komt bij Maij terecht. Er zal dus opnieuw met de NS gaan worden onder handeld. Dat is niet nieuw. Bij de invoering van de kaart is het in feite net zo gegaan. De brengen. Voor een deel zullen zij worden vervoerd met een van de pas opgerichte Turkse charterbedrijfjes. Tijdens een bijeenkomst, de ze week in Alanya, hebben ver tegenwoordigers van de Neder landse luchtvaartmaatschappij Transavia, in aanwezigheid van een aantal Turkse vertegen woordigers uit de reiswereld, er voor gepleit dat Turkije zich aansluit bij de JAA, de Europese Luchtvaartdienst. Woordvoer der Anne Cor Groeneveld van Transavia: „Dat zou betekenen dat ook de Turkse maatschap pijen zich zullen moeten hou den aan dezelfde technische en operationele normen die aan de luchtvaartmaatschappijen van de EG zijn opgelegd. Volgens Groeneveld mogen die woorden niet als waarde oordeel worden opgevat. „Ik wil alleen maar voorkomen dat de branche in opspraak raakt. Mocht er iets gebeuren met een Turks toestel dan slaat dat ook terug op de Nederlandse lucht vaartmaatschappijen en daar heeft niemand wat aan." Naar verluidt kampen de nieuwe Turkse aircharters voor al met financiële problemen. Die hebben hun weerslag op het onderhoud aan en het ge bruik van de nieuwe, van lease maatschappijen gehuurde toe stellen. HET WOORD IS AAN Wim Deetman Voor een christen-democrsaat is de bijbel de grondslag, maar het kan geen kwaad als hij ook kennis neemt van bijvoorbeeld The Eco nomist. VANDAAG Binnenland - Buitenland Cultuur Programma's13 Randstad20 Regio15,17,18,19 RTV Show - Sport- Stand van zaken Wetenschap VANDAAG OOK SMAAK HET WEER Vrij zonnig Heldere nacht minimumtempera tuur 10 graden. Overdag zonnig. Middagtemperatuur van 18 gra den in het Waddengebied tot 25 graden in het binnenland. Wind oost tot zuidoost, zwak tot matig. Aan de kust en op het Usselmeer vrij krachtig. toenmalige minister Deetman had een con tract afgesloten met alle partijen, maar de voorgangster van Maij-Weggen, Smit- Kroes, vond dat te duur. Toen moest er ook opnieuw worden onderhandeld." De redenering van In 't Veld lijkt op te gaan, nu Ritzen gisteren duidelijk maakte dat er aan het contract te tomen is als de NS „met nieuwe feiten komt". F.n de streek vervoerders dan? Hun voorzitter Nyqvist heeft al laten weten dat zijn animo om op nieuw te gaan onderhandelen nihil is. In 't Veld: „Een logische reactie. Maar het is na tuurlijk wel zo dat Maij zeer veel geld in het streekvervoer van Nyqvist stopt. Dat geeft haar ook rechten." Toen de NS nog deelnam aan de onder handelingen, was er sprake van keuze uit een OV-kaart voor door-de-week of eentje voor in het weekeinde. In 't Veld ziet daar niets in. „Dat leidt tot een ongelooflijke ad ministratieve rompslomp. Volgens mij is er maar één goede oplossing: een OV-kaart voor gedurende de daluren. Wie in de spits wil of moet reizen, moet een toeslag beta len. De NS heeft het er steeds over dat stu denten veel te veel pret-kilometers maken, maar dat is niet de kern van het probleem. Het probleem is dat het in de spits te druk is. Dus moet je van daaruit de oplossing zoeken." De Kuwaytse autoriteiten heb ben bij het recente bezoek van George Bush een geplande moordaanslag op de voormalige Amerikaanse president verhin derd. De aanslag was beraamd door een Iraaks sabotageteam, aldus de Kuwaytse minister van defensie. Ali Salem Al-Sabah. Bush bracht half april een be zoek aan het emiraat, dat in 1991 door een door de VS gelei de troepenmacht van de Iraakse bezetter werd bevrijd. Voor het bezoek van Bush werden 17 in dringers gearresteerd, die vanuit Irak met 250 kilo explo sieven de grens waren overge stoken. Een van de arrestanten zou hebben bekend dat hij van plan was dynamiet om zijn lijf Experiment met stier Herman mag doorgaan den haag anp De experimenten met de trans gene stier Herman mogen door gaan. Dat heeft de president van de Haagse rechtbank van morgen bepaald. De Dierenbe scherming en de stichting Na tuur en Milieu hadden in kort geding geëist dat de proeven zouden worden beëindigd. Ook eisten de organisaties dat vijftig koeien die drachtig zijn van Herman abortus zouden ondergaan. Ze vinden het gene tisch manipuleren van runde ren ethisch onverantwoord. In Herman is door het Leidse be drijf GenePharming een mense lijk gen ingebracht, dat zorgt voor de produktie van het eiwit lactoferrine. Onderzoekers verwachten dat de melk van de dochters van Herman dit eiwit bevat. Het zou kunnen worden gebruikt voor de produktie van medicijnen. Twee teams Lisse in halve finale Na de resultaten van gister avond zien de halve finales van het voetbaltoernooi om de LD- Cup er als volgt uit: UVS-FC Lis- se (zo) en FC Lisse (za)-Noord- wijk. UVS-Lisse wordt komende zondag (14 uur) gespeeld. Lisse- Noordwijk op 6 mei (19 uur). te binden, om vervolgens op Bush af te lopen en samen met de oud-president de lucht in te gaan. De Verenigde Staten hebben de Veiligheidsraad van de Vere nigde Naties gisteren verzocht een commissie in het leven te roepen om Iraakse oorlogsmis daden en genocide onder presi dent Saddam I iuoocill te onder zoeken. l.dd*4i I q NIEUWE ABONNEES ONTVANGEN DE KRANT DE EERSTE 2 WEKEN GRATIS. Ja, dat is goed nieuws. Dus neem ik nu een abonnement. Tri Na dc eerste 2 weken betaal ik mijn abonnement: jQPei maand, autt»natiach 28.75) 0 Per kwartaal I via acceptgiro 82.H5) automatisch H2.K5) Nibank/giro: Handtekening m II) rrn rmrinp rondri pott/egel ,aa, l,.d-hl>*«Uad. Ofhd 071-128030 8 V12141"400053

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 1