D trekt zich terug uit Alphens college Hobbyclub groeit als kool Rijn- en Veenstreek Van As: 'Dat wordt elke maand wethouder wippen' Onrust over aangepaste subsidieregels Rijnwoude OENSDAG 28 APRIL 1993 tPHENA m den run» janet van duk lam let is slechts enkele minuten a het moment waarop hij voor et laatst van de wethouders- toel opstaat. Gerard van As is jntslagen, maar een aangesla- Ten indruk maakt hij niet. Inte- 2600 toéendeel. De WD'er toont zich iet artielechtlustiger dan ooit. „Het n de Kavordt hier elke maand bingo, ig worgat wordt wethouder wippen." niet naa De overgebleven wethouders, n inmitjie het vertrouwen in hem op- de org^egden, kunnen hun borst nat tar duidïaken. Van As is vast van plan nog niiemeenteraadslid te blijven in Ilphen. „Zij zijn aan alle kanten dag ingeschikt gebleken. Er is zo gebeurd, maar er staat ook de voejog veel te gebeuren. Ze wor- den achter elkaar afgeschoten." Wraakgevoelens van iemand die bakzeil heeft gehaald? Nee, zegt hij, als dat zo zou zijn 'moet je niet in de raad blijven zitten'. „Ik ben een sportief ver liezer, maar ik zal dankbaar ge bruik maken van alle kennis die ik heb." Gevoel Natuurlijk, geeft hij toe, hij heeft het gevoel dat hem door zijn collega's in het college 'een kunstje is geflikt'. „Wie wind zaait zal storm oogsten." Maar wat Van As betreft, gebeurt dat op basis van feiten. „Wij zullen als WD-fractie de collegeleden beoordelen op de daden en wandaden." En dat er de komende maan den wat wandaden in de open baarheid zullen komen, daar van is hij overtuigd. Hij noemt de afhandeling van de affaire rond de stortplaats aan de Han delsweg, die milieuwethouder De Jong bijna de kop kostte. Hij verwijst naar de boete van het ministerie voor de gang van za ken bij de sociale dienst, waar wethouder Brussen verantwoor delijk voor is. „Ik zie deze men sen na de verkiezingen zeker niet meer terugkomen." Dat een van de overgebleven wet houders eerder het veld moet ruimen, sluit Van As niet uit. „De kleine fracties zoals de SP en de RPF/GPV moeten toch kleur bekennen? Met die steun komen D66 en WD op 17 van de 33 zetels." Geen verdriet, geen teleurstel ling, er spreekt alleen boosheid uit zijn doen en laten. Maar dat is al aan het begin van de raads vergadering zo, als hij een ver klaring aflegt. „Ik ben openlijk bedreigd. Na de gang van zaken rond wethouder Brussen is mij gezegd: nu ben jij aan de beun. En inderdaad: er is een heksen jacht ontstaan die heeft geleid tot deze vergadering." Regelaar Een vergadering die uiteinde lijk, na 11 jaar, het einde van wethouder Van As betekent. Van As kruipt niet in het stof als hij de beschuldigingen heeft aangehoord. Hij biedt zijn excu ses niet aan. Hij begrijpt ge woon het probleem niet. „Er wordt gezegd: Van As is een re gelaar en een ritselaar. Nou, ik ben er trots op. Ik heb altijd met een inzet van meer dan 100 procent geprobeerd problemen op te lossen. Ik heb me altijd kritisch opgesteld, maar mag dat? Of moet een wethouder al les maar voor zoete koek slik ken? En moeten we alles slikken wat ambtenaren zeggen?" Nooit is hem te kennen gege ven dat bijna het punt was be reikt dat 'collegiale samenwer king' niet meer mogelijk was. „Ineens barst de bom, maar ik heb het gezegd, hoor. Toen mijn fractie schriftelijke vragen stelde over de sociale dienst, toen zei ik: nu is Van As aan de beurt. Het lijkt wel Peyton Place hier." Maar de gebeurtenissen in de oude televisieserie verbleken bij de werkelijkheid. Terwijl burge meester Paats en de andere wethouders alle raadsleden de hand schudden, groet Van As een CDA'er met de mededeling dat het nu 'echt oorlog is' tus sen beide partijen. „We zien el kaar bij de volgende verkiezin gen. Jullie zullen er nog spijt van krijgen." W. Viezee (RPF/GPV) wil wethouderspost aanvaarden ujn gala tr^P^en aan ^en Riin is sinc*s gisteravond twee wethou- 1ers armer. Na tweeënhalf uur vergaderen over de on- oger e^nigheid binnen het college van burgemeester en wet- ^ihouders, trok de WD haar wethouders terug. Op dat mo- breng110111 was inmiddels wel duidelijk geworden dat er in de oep eefaad een meerderheid was vóór een motie van wantrou- s op diven tegen WD-wethouder G. van As. meteen in de eerste ronde een motie van wantrouwen tegen het hele college in. Hij was er op dat moment nog vast van over tuigd dat die motie met steun van D66 en de drie kleine partij en zou worden aangenomen. De WD hoopte na het heen zenden van het college een nieuwe wethoudersploeg zon der CDA'ers samen te stellen. De couppoging die een jaar ge leden bij het roemruchte Cou pépolder-debat op niets uitliep, zou nu wel kans van slagen hebben. De hoop van de liberalen werd echter al snel de grond in geboord. De tweemansfractie van de Socialistische Partij en de éénmansfractie van de RP F/GPV bleken voor het naar huis sturen van Van As te zijn. T. Viezee (RPF/GPV) vond dat de wethouder een doodzonde had begaan door met kerst fles sen wijn aan te nemen van een partijgenoot met wie hij op dat moment als wethouder in on derhandeling was. G. Harmes (SP) vond dat Van As vanuit het verleden al zoveel te verwijten viel, dat hij maar op moest stap pen. Het hele college ontslaan za- n direct gevolg van het terug eden van de WD is dat Al- ihen nu met een minderheids- uilege zit. CDA en PvdA bekle- len samen 16 van de 33 zetels de Alphense raad. Daarmee imen zij één stem tekort om cc ,ngest00rd door te besturen tot volgende verkiezingen. Bo- ?ndien zit het college met twee icatures. Voor beide probleem lijkt een lasklare oplossing voorhanden. Viezee (RPF/GPV) heeft de llaatste week meermalen laten nveten eventueel wel een wet- jhouderspost te willen aanvaar den. „Ik zit er niet op te wacb- iten, rnaar ik kan' het ook niet (maken om op het cruciale mo- Jment 'nee' te zeggen", aldus Viezee. Zijn steun zou beteke nen dat het college weer over r f)m een meerderheid beschikt, al is :Jhet dan de kleinst denkbare ?mëesfeerderheid be- Motie iionee ?actiej dat de soor aldus 'an de st J wa ge 3( te hel Niet rug te mfort bruik liberalen begonnen het de- lat over de positie van Van As 'steravond met een heel ande re uitkomst voor ogen. Fractie voorzitter M. Maring diende Bestelauto en motor gestolen alphen aan den run» Van een parkeerterrein aan de Briljantstraat in Alphen is in de nacht van maandag op dinsdag een Mazda- bestelauto gestolen. Het voertuig was eigendom van een Alp hens leasebedrijf. Uit de werkplaats van een motorzaak aan de Tolstraat dn Alphen is vannacht rond vijf uur een Suzuki-motor- fiets gestolen. Om binnen te komen had de dief de deur van de werkplaats opengebroken. Vijf autokraken in Alphen alphen aan den run Op vijf plaatsen in Alphen zijn in de nacht van maandag op dinsdag auto's opengebroken en de radio met cassetterecorder gestolen. De voertuigen stonden geparkeerd aan de Lupinesingel, Cauberg, Kleiwerf, Industrieweg en de Kla verhof. Inbraak in voetbalkantine wouBRuccEEen radio, een cassetterecorder en snoepgoed is in de nacht van maandag op dinsdag ontvreemd uit de kantine van de voetbalvereniging Woubrugge aan de Bateweg. De dieven braken een raam aan de voorkant open. Gereedschap uit auto ontvreemd oude wetering Elektrisch gereedschap is vannacht rond vier uur gestolen uit een bedrijfsauto die stond geparkeerd aan de Burge meester Peekstraat in Oude Wetering. Om hun slag te kunnen slaan, braken de daders een deurt open. In het verenigingsleven in Rijn woude is onrust ontstaan over de nieuwe regels voor subsidies van de gemeente. Met name het nieuwe beleid dat eigen inkom sten van de verenigingen in mindering kunnen worden ge bracht op de subsidie, wordt de gemeente niet in dank afgeno men. Gisteravond werd de tweede hoorzitting over de nota 'Tarie ven en Subsidienormeringen' in een reeks van drie in het ge meentehuis in Hazerswoude- Rijndijk gehouden. Wethouder G. Hoogendoorn (CDA/welzijn) en haar 'rechterhand' hoofd welzijn J. Augustinus werden onmiddellijk met hun neus op de feiten gedrukt. De raadzaal werd bestormd door jeugdspe lers van Koudekerk, Bernardus en BSC '68, drie voetbalclubs uit Rijnv oude. Hun vertegenwoordiger Am- merlaan verduidelijkte het pro test. „Ik ben bang dat door het nieuwe beleid de motivatie bij de meeste leden verdwijnt om iets voor hun cluppie te doen. De extra inkomsten gaan im mers ten koste van de subsidie. Kijk voor iedereen is het duide lijk, dat het niet de bedoeling is dat een voetbalclub met haar leden een reis om de wereld gaat maken. Maar hoe zit 't met een trainingsweekendje voor de eerste selectie, of een extra acti viteit voor de jeugdleden. Mag dat wel", vroeg Ammerlaan. „De centrale vraag blijft of subsidie nodig is", antwoordde Augustinus. „Extra activiteiten worden gedoogd wanneer ze passen binnen de doelstelling van de vereniging", vulde de CDA-wethouder aan. „Het is echter zeker niet de bedoeling om op de stoel van een vereni ging te gaan zitten." Burgemeester en wethouders in Alphen volgen gespannen de discussies in de raad. Even later zal wethouder Van As (vijfde van rechts) het veld moeten ruimen. foto ben de bruyn gen de twee partijen om uiteen- mengesteld uit partijen die sa- verdedigen, en J. Bosman gestemd, evenals de WD-motie lopende redenen niet zitten, men een ruime meerderheid in (Groen Links) mocht nog voor- om het hele college de laan uit Viezee vond deze oplossing te de raad hebben. stellen het college opdracht te testuren. duur, Harmes betoogde dat Daarmee viel voor Van As en geven 'op functionele gronden' Over de motie van wantrou- daarmee voorbij gegaan zou de andere WD-wethouder A. de rit uit te zitten het mocht wen tegen Van As hoefde toen worden aan de wens van de kie- Hommes het doek. Van As allemaal niet meer baten. Het niet meer gestemd te woren. Na zer. Het college was immers sa- mocht zich dan nog een keer fel voorstel van Bosman werd weg- een korte schorsing maakte Ma ring bekend dat de WD zich te rugtrekt uit het college. De par tij had al eerder aangekondigd zich volledig uit het college te rug te trekken wanneer de raad de fractieleider naar huis zou sturen. Alphen viert jubileum met telefoonkaart Alphen is jarig en viert dat met een telefoonkaart. Een kaart met vier tikken (gebruikswaarde één gulden) en voorzien van het speciale jubileumlogo van de 75-jarige gemeente. Op de grote jublieumdag, zaterdag 15 mei, is de kaart te koop voor de gere duceerde prijs van 7,50 gulden. Daarna moet de kaart 12,50 op brengen. De .Alphense telefoon kaart wordt niet gemaakt om mee te telefoneren, al is dat er natuurlijk wel mogelijk mee. De kaart is een verzamelobject - de digitale variant op de oude ver trouwde postzegel. Van de jubileumkaart worden er duizend in omloop gebracht. „Voor een festiviteit als het 75- jarig bestaan van Alphen is dat wat aan de lage kant", weet A. Schiks van het Alphense bedrijf ABL office, de verkoper van de kaart. Hij verwacht dan ook dat de kaart snel in waarde zal stij gen. Want telefoonkaarten ver zamelen is enorm in trek, vertelt Schiks. „De postzegelhandel is een beetje op zijn retour. Post zegels verzamelen wordt toch vooral gezien als iets voor stoffi ge oude mannen. Deze kaart spreekt de jongeren en de yup pies enorm aan." Met de uitgifte van de specia le Alphense telefoonkaart, hoopt Schiks ook de Alphense verzamelaars aan de telefoon kaart te krijgen. Eerste voorronde soundmixshow alphen aan den run Zangtalent uit Alphen en omge ving krijgt op zaterdag 15 mei de kans om door te breken. Ra dio Balance houdt dan de eerste voorronde van de Balance Soundmixshow. De deelnemers strijden om een plaatsje in de fi nale, die voor 15 september op het programma staat. De voor ronde wordt vanaf 14.00 uur ge houden op de podiumwagen voor het Stadskantoor. Zangers en zangeressen die aan deze soundmixshow willen mee doen, kunnen zich nog opgeven bij Radio Balance, Postbus 539, 2400 AM Alphen aan den Rijn. Ouderen Alkemade blijven hopen op subsidie gemeente De Katholieke Bond van Oude ren in Alkemade behoudt nog een sprankje hoop op subsidie van de gemeente. Dat bleek gis teravond tijdens de gemeente raadsvergadering. CDA-raads- lid, bestuurslid van de KBO, was het niet eens met het college om geen subsidie te geven. „In een tijd waarin de lasten voor de ouderen stijgen, is het met alleen de AOW geen vet pot", volgens de chtristen-de- mocraat Duivenvoorden. De CDA'er kreeg steun van F. Hoogenboom (PvdA). Die was van mening dat het college voor zijn beurt sprak. „We hebben vorig jaar november besloten dat we het subsidieverzoek van de KBO zouden betrekken bij de vaststelling van de nieuwe sub sidieverordening. Die staat voor juni op de agenda. De nota daarover moet nog worden be handeld." Burgemeester A. Meerburg maakte duidelijk dat de afwij zing van het college in dc lijn lag met de bepalingen van de nieuwe verordening. Toch vond Hoogenboom het nog te vroeg om nu al een afwijzend ant woord te versturen. Op zijn ver zoek werd de subsidie-aanvraag aangehouden. Drempels in het Noordeinde Maaike Moerer zit er wat bedremmeld bij. Dat ze het 5000ste kind is dat bij de hobbyclub Woutje Brugge werd ingeschreven maakte weinig in druk. Links penningmeester Herman Wijsman. foto ben de bruyn In twee jaar tijd 5000 kinderen bij 'Woutje Brugge' kees van kuilenburg De 5-jarige Maaike Moerer stond er gistermiddag wat be teuterd bij in hobbyclub Woutje Brugge. Het overkomt je ten slotte niet elke dag als dat je de 5000ste deelnemer bent aan de activiteiten van de anderhalf jaar geleden officieel opgerichte club. Als prijs kreeg de vijfjarige een tekendoos met inhoud, een schetsboek en een traktatie. Flet was overigens niet de eer ste keer dat Maaike van de par tij was in het clubgebouw. ..Zij is daar kind aan huis. Gelijk na school er naar toe", vertelt haar moeder Marry. „Ik vind het leuk dat Maaike in de prijzen is ge vallen, maar eigenlijk had ik het veel aardiger gevonden als de vrijwilligers in de bloemen wa ren gezet. Wat die doen, is wer kelijk fantastisch. Petje af', al dus Marry Moerer. Dat er gisteren een klein feestje in het clubgebouw aan de Van Hoogstratenlaan op het programma stond, was louter toeval. „Een week of wat gele den vroeg ik aan onze penning meester of hij een seintje wilde geven als het tweeduizendste kind zou worden ingeschreven. Daar zaten we naar mijn idee aardig in de buurt", vertelt se cretaris Truus Kleinstra. „Tot onze stomme verbazing waren we al heel wat verder." De club bestaat officieel sinds november 1991. Vanaf die tijd ook worden de kinderen die aan de activiteiten meedoen keurig ingeschreven door penning meester Herman Wijsman. Dit in verband met de gemeentelij ke subsidie. „Die subsidie heb ben we hard nodig om de toe gangsprijs zo laag mogelijk te houden. Dat is nu 1,25 per mid dag en de oudere kinderen be talen drie kwartjes meer. Hoger kan niet, anders wordt de drem pel te hoog", aldus Wijsman. Beperkt Overigens bestaan de activitei ten voor de jeugd al veel langer. Hoe lang precies weten Wijs man en Kleinstra niet. Zij ma ken respectievelijk zes en vijf jaar deel uit van het bestuur van de hobbyclub. ..Maar de activi teiten in die tijd waren beperkt, slechts één middag in de week die later uitgroeide naar twee", legt Kleinstra uit. Volgens beide bestuursleden loopt de club als een trein. Steeds meer kinderen doen mee h oog made/ru nsaterwoude B en W van Jacobswoude over wegen om op het Noordeinde in Hoogmade verhoogde krui- singsvlakken aan te leggen. Bo vendien zouden de voetgan gersoversteekplaatsen moeten worden opgehoogd. Omwonen den vragen al geruime tijd om verkeersremmers. In het verle den zijn er wel eens bloembak ken geplaatst. Na klachten van vrachtwagenchauffeurs zijn de bloembakken weer verwijderd. Het voorstel wordt besproken in de comintoieveigadalng van 6 mei. Dan wordt tevens ge discussieerd over de verkeers remmers op de Herenweg in Rijnsaterwoude. Op diverse plaatsen in deze weg liggen drempels. Omwonenden klagen echter over trillingen en scheu ren in hun buten B en W wB- len met de commissieleden van gedachten wisselen of ze ermee door moeten gaan of niet. aan de activiteiten. Nu is het clubgebouw vier middagen en een avond in de week geopend. „Prachtig, maar het betekende wel dat we op zoek moesten naar veel meer vrijwilligers. Wonderwel is dat gelukt. Moe ders die ons bijspringen, maar ook oud-clubleden en oudere mensen uit het dorp. Een feest als je dat allemaal bij elkaar ziet", zegt Kleinstra. „Vooral ook omdat we merken dat de ouders hun kinderen stimule ren om naar de club te gaan." Wijsman en Kleinstra menen dat het succes vooral het gevolg is van steeds maar nieuwe idee- en bedenken. .Als je kinderen elke middag laat figuurzagen, zie je ze na verloop van tijd niet meer. Daarnaast krijgen we ook veel steun van iedereen in het dorp." Molenfietstocht in Rijnwoude een rijk gevarieerd molenbe stand. Binnen de gemeente grenzen staan drie wipmolens, twee achtkantige bovenkruiers, een achtkantige binnenkruier. een stenen stellingmolen en een wip-stcllingmolen. De molens zijn op 8 mei allemaal te be zichtigen. Bij de molens De Haas en Nieuw Leven kunnen dc fietsers terecht voor broodjes en verfris singen. Kinderen kunnen zich in molen De Haas laten wegen, waarbij zakken meel gebruikt worden als gewichten. De kin deren ontvangen na weging een offkied weegcertificaat Op de fiets langs alle acht de molens die de gemeente Rijn woude rijk is. De vereniging Benthuizer molenaars heeft speciaal voor de nationale mo len- en fietsdag een route uitge zet langs de molens. De tocht is 35 kilometer lang. Op zaterdag 8 mei kan tussen 10.00 en 13.00 uur voor een gulden een route beschrijving worden gekocht bij de Rhijnenburgermolen in Ha- zerswoude-Rijndijk. molen Nieuw Leven in Hazerwsoude- Dorp en molen De Haas in Benthuizen. De gemeente Rijnwoude kent

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 19