Geluidswal langs spoor Leiderdorpse schoolfusie valt verkeerd bij ouders Regio Ventweg langs Van der Valk Boumanweg niet afgesloten Kasteel Duivenvoorde opent poorten Heemtuin lijkt gered Kleuters in Leiderdorp moeten soberder spelen Tijdelijk speelveld op woonwagenterrein Protestbord verdwijnt VOENSDAG 28 APRIL 1993 CHEF •GERTVISSER.071-1 jderdorp roy klopper Iet samengaan van de open ba- basisscholen de Vogelweid en e Hobbit in Leiderdorp loopt linder gesmeerd dan de chooldirecties en gemeente oen geloven. Ouders zijn in et geweer gekomen tegen on- erdelen van het fusieplan. Met lame de manier waarop hun inderen over de twee school - ebouwen worden verdeeld is en een doorn in het oog. Ver- er hebben ze hun twijfels over continuïteit van het enaplan-onderwijs na de sa- nensmelting. De fusie tussen de Hobbit aan Ie Klerkenhof en de Vogelweid an het Heelblaadjespad werd legin maart bekend gemaakt, let samengaan is ingegeven loor leerlingentekort van de aatste school. Uitgangspunt is teeds geweest dat de scholen ia de fusie komend schooljaar hun eigen onderkomens blij- ren. De leerlingen worden keu- rig over de twee gebouwen ver deeld. Dat brengt nogal een or ganisatie met zich mee, omdat de Hobbit veel meer leerlingen heeft dan de Vogelweid. Een werkgroep heeft zich over de kwestie gebogen en lanceer de onlangs een voorstel om een lijn te trekken over de platte grond van de omgeving van bei de scholen. Leerlingen die bo ven de lijn wonen gaan naar de Klerkenhof, zij die eronder wo nen komen aan het Heelblaad jespad. De grens loopt grofweg langs de Leysloot, Hofvijver, Cor Gordijnsingel en Heiniuslaan. Onrust Daar wringt 'm voor een hoop Slakkenkorrels gestrooid oegstgeest De rijkspolitie in Oegstgeest is op zoek naar degene die maandag of dinsdag in de Jacob van Maerlantstraat een gro te hoeveelheid slakkenkorrels heeft gestrooid. Medewerkers van de plantsoenendienst ontdekten de korrels, een restprodukt na verbamding van afval, en waarschuwden de politie. De plantoe- nendienst is ingeschakeld om de korrels op te ruimen. Het afval lag voor een deel in de omgeving van een kinderspeelplaats. Automobilisten bekeurd oegstgeest Bij een roodlicht-controle op het kruispuint Kenne- dylaan en Haaswijklaan in Oegstgeest zijn gistermorgen tien au tomobilisten betrapt die door het rode licht reden. Ze hebben een proces-verbaal gekregen. De controle werd gehouden tus sen 08.00 en 08.30 uur. Het is de bedoeling dat er de komende dagen nog meer volgen. Rust voor recreanten Klinkenbergei-plas De provincie Zuid-Holland wil een 'natuurlijke' geluids wal aanleggen langs de spoorbaan ter hoogte van de Klinkenbergerpias in Oegstgeest. De wal wordt honder den meters lang en enkele meters hoog. De muur wordt gemaakt van licht verontreinigde grond, die sinds kort niet meer in de Klinkenbergerpias mag worden gestort. oegstgeest judy nihof De provincie meent met de aanleg van de wal twee vliegen in één klap te slaan. Ze is van de licht verontreinigde grond af, en de recreanten hebben er ook al baat bij. Dagjesmensen hebben geen uitzicht meer op de ont sierende spoorbaan en blijven door de wal verschoond van het lawaai van voorbij razende trei nen, aldus een woordvoerder van de provincie. Positief De eerste reacties uit de Oegst- geester politiek zijn positief. Wethouder T. Kohlbeck ver klaart desgevraagd 'niet afwij zend tegenover het plan te staan'. De wethouder vraagt zich wel af of de geluidswal in het landschap past. De provincie heeft nog meer plannen met de Klinkenberger- ouders de schoen. Gisteravond maakte een aantal van hen tij dens de commissievergadering onderwijs duidelijk dat de maatregel grote onrust brengt onder de kinderen. „Een vrien dinnetje dat om de hoek woont, gaat voortaan naar een andere school. Dat is zeer ingrijpend en onbegrijpelijk voor kinderen", aldus een verontruste ouder. De ouders pleitten voor een andere verdeelsleutel. Ze deden de suggestie desnoods hele klassen over te plaatsen van de Hobbit naar de Vogelweid. „Niet ideaal, maar toch beter dan een willekeurige pot loodstreep." De klachten wekten nogal wat bevreemding bij de leden van de raadscommissie. De mede zeggenschapsraden van beide scholen, toch de vertegenwoor digers van de ouders, hebben namelijk hun fiat gegeven aan de grens. Wethouder C. Huigen adviseerde de ouders om de kwestie aan te kaarten bij de di recties van de scholen. Medio mei wordt een informatie avond gehouden waar ouders worden bijgepraat over de voortgang van de fusie. Een punt dat daar ongetwij feld ook aan de orde komt is de het soort onderwijs. Het is de bedoeling dat ook op de Vogel weid Jena-onderwijs wordt ge geven. Alleen de bovenbouw van de Vogelweid (groep vijf tot en met acht) krijgt tot ze de school verlaat nog het reguliere basisonderwijs. Volgend jaar krijgen de huidige derde-kJas- sers van de school aan het Heel blaadjespad dus ineens les vol gens het Jena-principe. De ou dere leerlingen zitten nog in het oude systeem. Dat laatste vormt een pro bleem, omdat het Jena-principe onder meer uit gaat van contac ten met oudere leerlingen. Op de Vogelweid zijn die er de eer ste jaren dus niet. Dat stuit met name ouders van de Hobbit- leerlingen tegen de borst. Zij hebben bewust gekozen voor Jena-onderwijs en lopen het ge vaar dat hun kinderen worden overgeplaatst naar het Heel blaadjespad, waar de randvoor waarden voor perfect Jena-on derwijs ontbreken. „Er klopt he lemaal niets van", verzuchtte een ouder. De raadscommissie ging desondanks unaniem ak koord met de 'grens-maatregel'. leiderdorp roy klopper De ventweg langs de Van der Valk Boumanweg in Leider dorp wordt niet afgesloten. De omwonenden zijn, anders dan enige maanden geleden, fel ge kant tegen zo'n maatregel. Col lege en gemeenteraad van Lei derdorp leggen zich hierbij in de zomer van 1992 vroeg een aantal omwonenden van de Van der Valk Boumanweg de gemeente om de parallel plas. Ze treft de regelingen voor recreatieve voorzieningen, zoals restaurants en toiletten. Daarop heeft de gemeente Oegstgeest aangedrongen. „De plas wordt aan de Oegstgeester kant het drukst bezocht. Als je daar geen voorzieningen treft, dan verloe dert de boel", aldus de Kohl beck. Belang De gemeente stelt veel belang in goede regelingen. Ze is bang voor 'wildgroei'. „Voor je het weet staat er de ene na de ande re patatboer", aldus Kohlbeck. De provincie voert overleg met gegadigden die een theepavil joen willen beheren, dat tevens dienst kan doen als EHBO-post. De provincie komt volgende maand met uitgewerkte plan nen voor voorzieningen rond de Klinkenbergerpias. leiderdorp» Leiderdorpers die een ongelukje krijgen, doen er goed aan onverwijld een ba sisschool op te zoeken voor eerste hulp. Circa 310 leerlingen kregen de afgelopen weken hun jeugd-EHBO diploma. De laatste groep was gistermiddag aan de beurt Ze ontvingen hun certificaten in de Leiderdorpse brand weerkazerne uit handen van wethouder C. Huigen. Daarna konden ze een kijkje nemen in brandweer- en ziekenwagens. Alle Leiderdorpse basisscholen, uitgezon derd De Driemaster en montessorischool Elc- kerlyc, hebben deelgenomen aan het project van de Leiderdorpse afdeling van de EHBO- vereniging. In veertien lessen lieten vrijwili- gers de leerlingen kennis maken met de meest elementaire beginselen van eerste hulp. De lessen werden vooral gevolgd door leer lingen van groep acht, al namen op sommige scholen ook zevende-groepers deel. Bij de cursus is onder meer gebruik gemaakt van heuse beademingspoppen en diaseries. Ook moesten de leerlingen kranteknipsels over ongevallen verzamelen en per incident aan geven hoe zij hadden kunnen helpen, foto ian holvast voorschoten Ondanks de lopende van Kasteel Duivenvoorde in Voorschoten, zijn bezoekers er komend seizoen welkom. Van l mei tot en met 30 september zijn er vrijwel dagelijks rondlei dingen. Afgelopen jaar zijn de bruggen en het voorplein opge knapt. Deze zomer wordt het plafond van de Marot-zaal on der handen genomen. Daarna komt de authentieke inrichting van het kasteel aan de beurt. De vaste rondleidingen wor den gehouden van dinsdag tot en met zaterdag om 14.00 en om 15.30 uur. Ze voeren onder meer langs de bibliotheek, een kabinet met goudleerbehang en de recent gestaureerde 'Turkse Kamer' met hemelbed. Elk ver trek in het kasteel is ingericht alsof het nog steeds wordt be woond. Bovendien is op Dui venvoorde een kleine collectie Yixing steengoed uit China te bezichtigen. De collectie is eni ge tijd geleden in een kast op het kasteel teruggevonden. De verzameling Yixing bestaat on der meer uit twaalf theepotjes en een theebus. Langdurige proefrit zoeterwoupe-porp Een bewoner van de Schenkel- weg in Zoeterwoude-Dorp is gisteravond zijn motorfiets kwijtgeraakt. De man had zijn racemodel te koop aangeboden. Een kandidaat-koper kwam een kijkje nemen. In het bijzijn van de eigenaar startte hij de motor fiets en reed razendsnel weg. Na enige tijd werd duidelijk dat de Zoeterwoudenaar zijn motor fiets kwijt was. weg tussen de Tollenaersingel en de Rijnenburg af te sluiten. Ze ondervonden hinder van sluipverkeer dat het verkeers licht bij garagebedrijf Rijnland wilde ontwijken. Daarop werden vier drem pels in de weg gelegd en kon digde de gemeente aan te on derzoeken of een afsluiting van de ventweg mogelijk was. In de tussentijd bemerkten de bewo ners een opmerkelijke afname van het sluipverkeer, waat- rschijnlijk door de drempels. Afsluiting Uit een door een particulier gehouden enquête bleek dat üefst 91 procent van circa 250 omwonenden de drempels af doende vindt en niet zit te wachten op een afsluiting van de vveg. De gemeenteraad geeft de bewoners hun zin. al sluit de politiek niet uit dat de weg in de toekomst alsnog wordt af gesloten als de overlast toe neemt. De Leiderdorpse heemtuin in de Houtkamp lijkt gered. Alle raadsfracties omarmen het idee om het onderhoud binnen een paar jaar door gemeente en particulieren te laten uitvoeren. De raadscommissie ruimtelij ke ordening ziet wel wat in het voorstel van het milieu-educa tieve centrum IVN. Dat heeft wethouder Veldstra gevraagd eventuele bezuinigingen op het onderhoud nog even op te schorten, zodat IVN-vrijwilligers kunnen worden 'ingewerkt' in het onderhoud van de bijzon dere heemtuin. Het IVN denkt binnen een periode van enkele jaren vol doende kennis te hebben verza meld om het beheer van de tuin grotendeels zelfstandig te kun nen uitvoeren. Dit zou beteke nen dat de gemeente op termijn minder ambtenaren nodig heeft voor het onderhoud. Alle politieke partijen in de Leiderdorpse raad hebben in middels aangegeven er groot belang aan te hechten om de heemtuin te behouden. Wet houder Veldstra kreeg de op dracht mee mogelijkheden tot samenwerking met het IVN te onderzoeken. Kunstwerk nabij Vlietlanden gels, vrijheid en vliegen," ver woordt ze haar bevindingen Na haar bezoek aan de plek maakte ze twee ontwerpen. De commissie voor cultuur heelt inmiddels een voorkeur uiige sproken voor een kunstwerk in de vorm van een kruis, van on geveer vier meter hoog. Voordat het college van B en W een oor deel velt over het object, moet ook de aankoopcommissie van de gemeente zich nog uitspre ken. Achter de ijsbaan, bij de brug naar het recreatiegebied de Vlietlanden in Voorschoten, komt een kunstwerk van de Haagse kunstenares Renée Steenbrink. De kunstenares be zocht de plek enige tijd geleden om inspiratie op te doen. „Ik heb het gevoel van de plek be studeerd. De plek had rust. Er was water. Dat wekte bij mij on middellijk de associatie met vo- voudigere inrichting van de speelplaatsen. Dit betekent dat in de toe komst wat minder toestellen worden geplaatst. Dit heeft al lereerst gevolgen voor de wijken Binnenhof en Buitenhof-oost Daar staat volgend jaar een re novatie op stapel. Het beheer en onderhoud van de speelplaatsen blijft wel in handen van de gemeente. De werkgroep komt tot de conclu sie dat beheer door derden risi co's met zich meebrengt. De werkroep acht het onverant woord vrijwilligers te belasten met reparatie en vervanging van speeltoestellen, gezien de hoge vefflgheidsrisico's dis i De Leiderdorpse kleuters moe ten het in de toekomst doen zonder hypermoderne speeltoe stellen. Door versobering van de speelplekken denkt het college 20.000 gulden te kunnen bespa ren. Het voorstel wordt binnen kort voorgelegd aan de com missies welzijn en financiën. De gemeente heeft verschil lende volanten onderzocht om kosten te besparen. Zo is beke ken of het mogelijk is de speel terreinen op te heffen. Dit zou 92 mille per jaar uitsparen. Een werkgroep die de verschillende varianten onderzocht, wees de ze radicale oplossing van de hand. Uiteindelijk is er gekozen voor een goedkopere en een- Voorlichting over glaucoom Onder het motto 'Meer weten over glaucoom kan erger voor komen' organiseert de Glaucoomvereniging een voor lichtingsavond in Oegstgeest. Belangrijkste doel van de avond is, duidelijk te maken dat vroeg tijdige ontdekking van deze oogziekte erger kan voorkomen. Zonder behandeling kan glaucoom tenslotte tot blind heid leiden. Dr. J. de Heer. oogarts, zal een lezing houden over gezichts veldonderzoek, waarna men vragen kan stellen. Ook niet-le- den van de Glaucoomvereni ging zijn welkom op 11 mei in hotel het Witte Huis aan het Wilhelminapark 33. De bijeen komst begint om 20.00 uur (zaal open om 19.00 uur). De toegang is gratis. De jonge bewonertjes van de Voorschotense nieuwbouwwijk Starrenburg krijgen er tijdelijk een speelplek bij. Het gaat om een inmiddels ingezaaid terrein tussen de Jan Wachtendonk- straat en de Bijdorpvaan. Vanaf september kan er worden ge speeld. Eigenlijk is de lap grond bedoeld als standplaats voor woonwagens, maar het kan vol gens de gemeente Voorschoten nog wel tot eind 1994 duren voordat er woonwagens staan. Volgens het Provinciaal Woonwagenplan moet de ge meente Voorschoten twaalf standplaatsen aanleggen. In de wijk Noord-Hofland zijn inmid dels drie plaatsen gerealiseerd. De provincie Zuid-Holland voert een zogeheten spreidings- beleid voor woonwagens. Het doel ervan is grote, soms geïso leerd liggende woonwagenkam pen te laten verdwijnen en klei ne woonwagengemeenschap pen in de woonwijken aan te leggen. Slechts 20 mille voor Rijnlands in Wassenaar wassenaar Het Rijnlands Lyceum krijgt van de gemeente Wassenaar defini tief geen i noon guMa voor aanpassingen aan het schoolge bouw. De school had om dit be drag om de toename van het Mimi toerttogn na dt (We met de mavo op te vangen. Er souden onder meer nieuwe lo kalen voor worden gebouwd De gemeenteraad wil mei vr der gaan dan een geste van 20.000 gulden. DU Is de "winst' die de gemeente boekte met de samenvoeging van het Rijn lands met de Schout bij Nacht Doorman-mavo Alleen de fractie van D66 bleek bereid de school het ge vraagde geld te geven. De partij vindt dat de gemeente een grote verantwoordelijkheid heeft om in Wassenaar twee gezonde ge lijkwaardige scholen voor voort- gr/ei ouderwijs (ha Rijnlands en het Adelbert-college) in stand te houden. Het college meent echter dat dit een taak is van het minsterie van onder wijs. voorschoten De borden met de tekst 'Rijksweg 11-west? NEE' die in Voorschoten op een aantal plaatsen langs de weg staan worden weggehaald. Het heeft volgens de gemeente wei nig zin om ze te laten staan om dat de plannen voor de aanleg van de weg door de overheid in de ijskast zijn gezet. Het betekent niet dat de ge meente geen tegenstander meer is van de weg, benadrukt de ge meentelijke woordvoerder. De borden worden bewaard eri weer tevoorschijn gehaald als de plannen voor de aanleg van de weg weer actueel worden. De borden hebben ruim drie jaar in Voorschoten gestaan. Ze werden geplaatst door het 'plat form tegen de aanleg van Rijks- weg-11 west'. De voorgenomen aanleg van de Rijksweg 11 -west bracht eind jaren tachtig een storm van protesten teweeg bij zowel inwoners als gemeente bestuur van Voorschoten. Men was fel gekant tegen de door snijding van Voorschoten door de weg, een verbinding tussen de A4 en de A44. foto JAN holvast

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 17