Vangnet kansarme jeugd blijft J V Kerk Samenleving Zorgen voor Martinus-parochie 'Dales legt Nederland een staatsmoraal op' Aanhoudend warm WOENSDAG 28 APRIL 1993 16 tVO REDACTIE: DICK VAN DER PI UIT DE KERKBLADEN 'Pausen' (1) In het 'Kerkblad voor de ge meenten van de ring Ter Aar der Nederlandse Hervormde Kerk' zal dominee R.W, van Mourik nooit een kerkdienst aanprijzen met een verwij zing naar de voorganger. Dat heeft een principiële achter grond, zo legt hij deze week uit. „Nooit maak ik reclame voor kerkdiensten door ge wag te maken, dat het zo, lijn is om aanstaande zondag ds. Zoetekauw uit Hemelhoog of ds. van Donder uit Bulder- dam in ons midden te heb ben. We komen niet voor de dominee in de kerk, maar als gemeente samen voor het aangezicht van God. De ver melding van de voorgangers is nog een overblijfsel uit ons 'roomse' verleden, waarin de priester centraal stond. Ge loof mij: dominees willen het liefst dienaar van het Woord zijn." "Pausen' (2) Het liefst willen de predikan ten op de kansel schuilgaan achter de bijbel, die daar op geslagen ligt, weet Van Mou rik. „Hel zijn de gemeentele den die hen verheven heb ben tot de 'pausen' van de reformatie. Nog altijd wordt er gesproken over hoe de 'preek' was en niet de kerk dienst in z'n geheel. De 'aan bidding van deze heiligen' is niet alleen een uitwas van mensverheerlijking, maar daarmee eveneens een over treding van het tweede ge bod. Ik hoop. dat we nog eens zo flink durven zijn om de vermelding van de voor gangers weg te laten en al leen de aard van de dienst te vermelden. Wanneer we ons van deze zonde bekeren, zouden de engelen in de he mel verblijd zijn." Dankgebed Maar een gemeente kan toch ook heel blij zijn met de komst van een nieuwe 'her der en leraar'. Scriba J. van Vliet maakt in de Katwijkse kerkbode 'Om de Oude Kerk' op bewogen wijze melding van het feit dat dominee I. Blom uit Elburg het beroep naar de Maranatha-wijk heeft aangenomen. „Nu ik dit schrijf, kan ik de blijd schap nog niet ten volle ver woorden, die er heerst. Wal is de Heere goed voor ons! Was het geen verrassing, dal ds. Blom na afloop van de preek zondagavond in de Oude Kerk vrijmoedig mocht meedelen, dat hij het beroep naar Katwijk aannam. Wat had de Heere de weg won derlijk gebaand. Duidelijk - meerdere malen - heeft hij mogen zien, dal de Heere hem bij ons in de gemeente wil gaan inzetten. De nood van Katwijk was hem op het hart gebonden. Gemeente, als kerkeraad mogen we er varen een herder en leraar op Zijn tijd en uit Zijn hand te ontvangen. We hebben zon dagavond met onze toekom stige predikant, z'n wouw en vier van zijn kinderen de weugde mogen delen. We hebben de Heere in ons lied de lof mogen brengen: 'Ge loofd zij God met diepst 011- zag, Hij overlaadt ons dag aan dag met Zijne gunstbe wijzen'. Onze consulent heeft deze bijeenkomst met dankgebed afgesloten. We mogen de Heere danken voor deze gebedsverhoring en Hij geve dal ook ds. Blom straks in Katwijk middel mag zijn voor velen om tot een le vend geloof in Jezus Christus te komen." Stichting Sociaal Diakonaal Jaar sluit convenant met uitvoerders Jeugdwerkgarantieplan Kansarme jongeren uit de Leidse regio en de Duin- en Bollenstreek kunnen ook in de toekomst werkervaring op blijven doen tijdens het Oriëntatie Jaar van de Stichting Sociaal Diakonaal Jaar West. Het bestuur van dit project van een aantal samenwerkende kerken uit de regio sluit morgenmiddag een convenant met de twee stichtingen die verantwoordelijk zijn voor de uitvoering van het Jeugdwerkgarantieplan. Daarmee wordt gegarandeerd dat jongeren die meer begeleiding nodig hebben dan binnen het Jeugdwerkgarantieplan kan worden geboden, terecht kunnen bij het Oriëntatie Jaar. ge arbeidsplaatsen meer kon den bieden, richtte de stichting zich met haar werkzaamheden op alle 'kansarme' jongeren in de leeftijd van 17-27 jaar. Het gaat hier om de groep die door allerlei omstandigheden niet in staat is geweest om de school opleiding af te maken, of door verstoorde relaties binnen het gezin moeilijk benaderbaar is. Het Oriëntatie Jaar biedt deze jongeren de mogelijkheid om, met behoud van uitkering, ge durende twee keer zes maan- LEIDEN/REGIO DICK V De Stichting Sociaal Diakonaal Jaar West biedt al vanaf de jaren zeventig de mogelijkheid aan jonge mensen, destijds vooral afkomstig uit het protestants- kerkelijk milieu, om een jaar te werken in een sociale of medi sche instelling. Dat gebeurde vaak na afronding van hun schoolopleidingen voorafgaand aan een vervolgstudie. Toen de betrokken instellingen met in gang van 1984 geen boventalli- den werkervaring op te doen bij werkgevers in de non-profitsec- tor. Ze krijgen een dienstver band van in totaal 32 uur per week, waarbij drie dagen wordt gewerkt en één dag een oplei ding wordt gevolgd in het Stu diehuis. De jongeren worden tijdens deze periode begeleid door beroepskrachten van de stichting. De opzet van het project dreigde in het gedrang te ko men door de komst van het Jeugdwerkgarantieplan van de rijksoverheid. Dat verplicht werkloze jongeren gedurende een bepaalde periode, met be houd van uitkering, werkerva ring op te doen. De stichting Sociaal Diakonaal Jaar West vreesde dat door deze algemene aanpak de groep 'probleemge vallen' uiteindelijk toch buiten de boot zou vallen. „Deze kans arme jongeren hebben een veel intensievere begeleiding no dig", zegt voorzitter G. Dompe ling hierover. „En juist daarin HiLLEGOMDe Hillegomse Martinus-parochie heeft grote financiële zorgen. Op korte termijn moet een bedrag van 175.000 tot 200.000 worden geïnves teerd in het onderhoud van de toren van de kerk aan de Hoofdstraat. Er zal een actie op touw moe ten worden gezet om althans een deel van deze som binnen te halen, want de investering kan niet uit de normale onderhoudspost worden betaald. Het uitstellen van de werkzaamheden is, met het oog op de veiligheid, niet mogelijkheid. De toren moet onder meer hoognodig worden gevoegd. Ver der moet de parochie een bedrag van tussen de 30.000 en 35.000 gulden uittrekken vooreen nieu we geluidsinstallatie in de kerk. Een groep parochi anen beraadt zich momenteel op een actieplan. FOTO WIM DIJKMAN hebben wij de afgelopen perio de veel ervaring opgedaan." Door het afsluiten van een convenant met de uitvoerders van het Jeugdwerkgarantieplan kan het Oriëntie Jaar worden gehandhaafd. Namens die 'uit voerders' tekenen de Leidse wethouder J. de la Mar, tevens voorzitter van de stichting Weerwerk, en de Katwijkse wet houder A.C. Berkheij, voorzitter van de stichting Werkkring, de overeenkomst. Dompeling: „We zijn het erover eens dat het Ori ëntatie Jaar dat wij bieden aan vullend werkt op het Jeugd werkgarantieplan. Wij hebben in de praktijk bewezen dat onze aanpak succesvol is. Zo'n 75 tot 80 procent van onze deelne mers komt uiteindelijk terecht in een vaste baan of een be roepsopleiding." De stichtingsvoorzitter noemt het wel degelijk ook een taak van de kérken om ervoor te zor gen dat een bepaalde categorie probleemjongeren niet tussen de wal en het schip valt. De drij vende krachten achter het Soci aal Diakonaal Jaar West zijn de hervormde/gereformeerde kerk en de Doopsgezinde en Remon strantse Gemeente in Leiden, de oecumenische diakoniën van de hervormden, gerefor meerden en rooms-katholieken in Oegstgeest en de hervormde- /gereformeerde diakonie in Lei derdorp. „Dit zijn de basisker- ken", vertelt Dompeling. „En verder komen er ook wel finan ciële bijdragen uit de Duin- en Bollenstreek, maar dat is erg marginaal." De stichting, die drie part-ti me beroepskrachten in dienst heeft, werkt met een begroting van rond de 100.000 gulden. Dompeling noemt het elk jaar weer een hele toer om het geld binnen te krijgen. Er wordt, be halve met aanvullende steun van de kerken, gewerkt met fi nanciële bijdragen van de lokale overheden en sinds kort ook van het Europees Sociaal Fonds. Minister Dales van binnenland se zaken wil volgens het Beraad Geestelijke Vrijheid ons land een staatsmoraal opleggen. Met haar opmerking dat een bijbel uitleg die een groep mensen schaadt, verboden moet wor den, heeft zij haar laatste kre diet verspeeld bij de tegenstan ders van de wet gelijke behan deling. Dat bleek gistermorgen op het Binnenhof, waar het pas op gerichte Beraad zijn bezwaren tegen de wet aanbood aan de voorzitters van de Eerste Ka mercommissies voor justitie en binnenlandse zaken, Wagema- kers en Van den Berg. De wet verbiedt discriminatie op grond van 'het enkele feit' van seksue le geaardheid. Volgens het Be raad staat de wet op gespannen voet met de geestelijke vrijheid binnen christelijke instellingen. De ministers Dales en Hirsch Ballin (justitie), die in februari de wet in de Tweede Kamer ver dedigden, waren niet bereid de bezwaren in ontvangst te ne men. Met uitzondering van de drie kleine christelijke partijen en de CDA-er Van Leijenhorst stemde de Kamer in met het wetsontwerp. Volgende maand behandelt de Eerste Kamer de wet. Pater dr. W.M.J. Rood overleden De vroegere adjunct-secretaris generaal van de Nederlandse bisschoppenconferentie, dr. W.M.J. Rood, is zondag in een ziekenhuis in Hoorn overleden. Dat heeft de familie meege deeld. Rood is 68 jaar gewor den. Rood, op 27 februari 1925 ge boren in het Noordhollandse dorp Spanbroek, trad in 1945 toe tot de Congregatie van de H.H. Harten. In 1950 werd hij Nieuwe hoogleraar Oude Testament Vrije Universiteit OMMEN «ANP De synode van de Gereformeer de Kerken Vrijgemaakt heeft drs. G.K. Kwakkel benoemd tot hoogleraar Oude Testament aan de Theologische Universiteit in Kampen. Kwakkel is de opvol ger van prof. drs. H.M. Oh- mann, aan wie de synode per 1 september 1993 op de meest eervolle wijze ontslag heeft ver leend. Kwakkel (34) is sinds 1987 aan de universiteit verbonden als docent. Hij was daarvoor korte tijd predikant in Bever wijk. priester gewijd. Van 1970 tot 1988 was Rood adjunct-secreta ris-generaal van de Nederlandse bisschoppenconferentie. Hij heeft vooral bekendheid gekre gen door zijn publikaties over Oost-Europa. Hij sprak vloeiend Tsjechisch en voelde zich nauw betrokken bij de strijd van de kerk in Oost-Europa. Het laatste boek van Rood, dat hij als zijn 'levenswerk' beschouwde, ver scheen vorig jaar. Hij behandel de daarin de houding van het Vaticaan tegenover de Sovjetu- BEROEPINGSWERK de stichting Protestants Christelijk Zorgcentrum Weideheem te Harder wijk (part-time): H. Brandsen, kand. aldaar die de2e benoeming heeft aan genomen. Beroepen: te Enschede als pred. voor bijz, werkzaamheden (Oecumenisch Citypastoraat): mevr. I. Hoek, kandi daat te Hengelo. Aangenomen: naar Musselkanaal: P.W. de Nooij te Mijnsheerenland; ir Streekgemeente De Gouwe: Jhr. ir Veendam (toez.); naar Amers foort: L M. VreugdenhilteVriezen- veen; naar Middelburg: A.C. Verweij te De Lier. Bedankt: voor Klazienaveen-Zwarte- meer: K.H. WaterlanderteTerkaple. GEREFORMEERDE KERKEN Bedankt: voor Giessendam en Neder- Hardinxveld: A.B. Wolterste Stap horsten Rouveen. COLOFON UITGEVERSMAATSCHAPPIJ Leidsch Dagblad, uitgave van Dagbiaduitgevenj Darmate bv. DIRECTIE. J de Vries. G P. Arnold (ad/): HOOFDREDACTIE Jan-Geert Maioor. Fra N'ypeK. H.-nl v in ,jr - Pnst (ad/). HOOFDKANTOOR Witte Singel 1,2311 BG Leiden, telefoon 071-161400 ADVERTENTIES RUBRIEKSADVERTENTIES Tel: 02521-19353. Fa*: 02521-19610 POSTADRESSEN ABONNEMENTEN Tel. 071-128030 b.jvt per kwartaal per kwartaal (post) HET WEER ROB GROENLAND gDER De vroege uitbarsting van de zomer op het continent, naast een aan zienlijk koudere zee, heeft gisteren geleid tot een karakteristiek voor zomers verschijnsel. De warme continentale lucht streek over het koude water van de Noordzee en deed in korte tijd over een enorm oppervlak een mistdeken ontstaan. Dit mistgebied was gistermiddag op de satellietfoto's als een grijze deken te zien en bedekte toen bij na de hele Noordzee. In de oostelij ke stroming werd de mistmuur te gen de Engelse kusten aangedrukt. Weerstations uit dat gebied meld den mist, motregen en 9 graden. Vanaf de Nederlandse Waddenei landen is dit mistgebied de hele middag in noordelijke richting te zien geweest. In de namiddag en vooravond breidde dit gebied zich naar het zuiden uit, waarbij uiteindelijk het hele noorden van ons land bedekt werd met stratus bij een kille 10 tot 13 graden. In Brabant en Lim burg was het hoogzomer met, na een maximum van bijna 25 gra den, een zwoele avond. De stran den in onze regio mochten zich eindelijk verheugen op zonnig en warm weer, waarbij de vrij sterke en vlagerige noordoostenwind de zeewind geen kansen gaf. De Ne derlandse stranden behoorden gis termiddag zelfs tot de warmsten van Europa. Aan alle Spaanse en Griekse stranden was het veel kou der en natter dan in ons zonovergo ten kikkerland. Deze verdeling over Europa trad vorig jaar rond deze tijd ook op, waarbij de Middelland se zee begon aan een uiterst slech te periode met nat en koud weer, terwijl West-Europa een fantasti sche zomerperiode meemaakte. De computerkaarten blijven voor de rest van deze week gunstige pa tronen uitstippelen boven Neder lands grondgebied. Tussen hoge- druk ten noorden van ons en lage- druk in het zuiden, blijven oosten winden vrij warme en droge lucht aanvoeren. De vlagerige oosten wind 4-6 bft jaagt het kwik aan de stranden op tot 20-22 graden. Op vrijdag wordt vanuit Frankrijk een uitbreiding van de onweersactivi teit naar het noorden verwacht, maar de zuidelijke gebieden van Nederland hebben hier het eerst mee te maken. Toch is een einde van dit warme weer nog niet in zicht. HET WEER IN EUROPA KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met donderdag. Noorwegen: In het noorden wolkenvel den en nu en dan regen of enkele buien. Verder naar het zuiden perioden met zon en droog. Maximum temperatuur vandaag van 5 graden in het noorden tot 19 bij Oslo. Morgen in het noorden stijging van temperatuur. Perioden met zon, maar in het noorden wolkenvel den. Droog. Maxima van 12 graden in het noorden 21 graden het Oenemarken: Droog en overwegend zon nig. Middagtemperatuur vandaag rond 23 graden, morgen in het noorden iets lager. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Perioden met zon en droog. Morgen aan het eind van de dag in Zuid-Engeland wellicht een onweersbui. Middagtempe ratuur in Schotland en langs de Engelse oostkust ongeveer 12 graden, in Ierland rond 16 graden en in Midden-Engeland dicht bij de 20 graden. België en Luxemburg: Perioden met zon en droog. Morgen aan het einde van de dag mogelijk een on weersbui. Middagtemperatuur tussen 20 en 24 graden. Noord- en Midden-Frankrijk: Half tot zwaar bewolkt en op beide da gen kans op enkele regen- of onweers buien. Maxima van 16 graden aan de kust tot 22 graden in het oosten. Portugal en Madeira: Portugal: Veranderlijk bewolkt en enkele buien. Maximumtemperatuur van 17 graden in de Algarve tot rond 20 graden aan de Costa Verde. Madeira. Wolken velden, ook af en toe zon en kans op een bui. Middagtemperatuu r ongeveer 20 Spanje en de Canarische Eilanden: Spanje: Veranderlijke bewolking en en kele regen- of onweersbuien. Maxima op de Spaanse Hoogvlakte en aan de Golf van Biskaje 15 tot 17 graden, langs de Costa's van 18 graden rond Barcelona tot 20 graden aan de Costa del Sol. Ca narische Eilanden: Wolkenvelden, voor al aan de zuidstranden ook zon. Droog. Middagtemperatuur ongeveer 22 gra- Marokko en Tunesië: Marokko: Half tot zwaar bewolkt en en kele buien. Verder zuidwaarts wat meer zon en droog. Middagtemperatuur van 17 graden in de omgeving van Tanger tot 21 graden op de y- i 16 17 ~^V**vT 23V. I c— L ^20 vjA <^£K>22 -Cr loto V V bewolkt regen opklaringen oSa sneeuw ^fr00' L lagedruk hagel u k H hogedruk 19 temperatuur hecto pascal 00NDER0AG 29 APRIL 1993 Zon- en maanstanden Zon op 06.12 Zon onder 20.588BS6 Waterstanden Katwijk Hoogwater 8.58en 21.48 Laag water 4.46 en 17.05 Weerrapporten 27 apr 20 ui wind temp neersl Eindhoven Den Helder Rotterdam Aberdeen motregen Berlijn Budapest Bordeaux Cyprus Dublin Innsbruck Istanbul Klagenfurt den. Tunesië: Perioden met zon, van daag iri het noorden ook wolkenvelden en een kleine kans op een bui. Maxima van 23 in het noorden tot iets boven de 25 graden verder zuidwaarts, maar langs de kust iets koeler. Zuid-Frankrijk: Af en toe zon en vooral in de oostelijke Las Pairnas onbevr. departementen enkele, mogelijk zware, Lissabon regen regen- of onweersbuien. Middagtempe- Locarno half bei raturen meest van 18 tot 20 graden. Londen waart Mallorca en Ibiza: Luxemburg onbew. Afwisselend zon en enkele wolkenvelden Madrid onweer en een afnemende kans op een regen- of onweersbui. Middagtemperatuur onge veer 19 graden. Italië, Corsica en Sardinië: Italië: In de noordelijke helft half tot zwaar bewolkt en van tijd tot tijd een re- gen- of onweersbui. Tegen het Alpen massief kan de neerslag intensief zijn. Temperaturen tussen de 17 en 21 gra den. In het zuiden van Italië perioden met zon en drqog. Maxima in het alge meen rond 22 graden, plaatselijk iets warmer. Corsica en Sardinië: vandaag veranderlijk bewolkt en enkele regen- of onweersbuien. Morgen geleidelijk meer zon en afnemende neerslagkansen. Maxima ongeveer 20 graden. Griekenland en Kreta: Droog en overwegend zonnig. Maxima rond 22 graden. Turkije en Cyprus: Droog en vrij zonnig, aan het oostelijk deel van de Turkse zuidkust en mogelijk ook op Cyprus wolkenvelden en een klei ne kans op een bui. Middagtemperatuur ongeveer 21 graden. no6 25 12 0 wl 20 13 0 nno6 16 8 0.1 nno6 21 9 0.4 Vallorca regenbui wzw5 17 8 Malta zwaar bew. olO 20 15

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 16