Leiden 9We betalen ons blauw' Herstel kerkhof Groenesteeg begonnen School vreest straat meer dan nieuwbouw Actie tegen hogere huur In ganzenpas over de brug Leerlingen Leidse MTS leggen in Roemenië elektriciteitsnet aan Officier: zes jaar cel voor wurgmoord WOENSDAG 28 APRIL 1993 chef gert visser. plv -chef aad rietveld. 071-161417 „Een circus timmert i de weg via kranten de laatste tijd ook via kabeltelvisie en de borden langs de weg. Bij jullie in Leiden mogen we er maar vijftig plaatsen. Echt, dat is weinig voor zo'n grote stad. Voor de Willem de Zwijgerlaan zijn er twintig nodig en dan houden we er nog maar dertig over voor de rest van de stad. Voor die borden betalen we duizend gulden. Daar komt dan ook nog eens 500 gulden per dag, exlusief btw, aan staangel den bij." „Mensen zeggen dan altijd: dat zijn toch peanuts als de tent volstroomt, maar het is nog maar de vraag of het publiek echt wel komt. Een hittegolfje of een belangrijke voetbalwed strijd op tv, zoals vanavond, en de kassa blijft gewoon leeg." Melkkoe De overheid ziet de circussen als melkkoe, meent hij. „De toenmalige minister van WVC Brinkman verdomd ja, da's ook een Leidenaar heeft eens geroepen dat circussen niet voor subsidie in aanmerking komen. Zijn opvolgers redene ren tot op de dag van vandaag net als hij. Circussen zijn inter nationale gezelschappen waar geen Nederlandse belastingcen ten naartoe mogen. Zo lust ik er nog wel een. Nederlandse cir cusartiesten beginnen jong in een Nederlands bedrijf èn als ze goed zijn vertrekken ze naar het buitenland. Net als voetballers. Er zijn kortom ook veel Neder- Reeks inbraken in Zuid-West leiden In de wijk Zuid-West is gisteren ingebroken in vijf flat woningen en een pizzeria. De inbraken in de flats hadden over dag plaats. De daders belden aan en wachtten tot er iemand open deed. Als niemand naar de deur kwam werd deze gefor ceerd. De buit van de inbraken in de woningen bedroegeen paar honderd gulden, een doosje met kettingen, een computer en een video met toebehoren en enkele persoonlijke beschei den. Bij de pizzeria aan het Wagnerpiein werden vannacht de gokautomaten en de kassa leeggehaald. Om hoeveel geld het ging is nog niet bekend. Kaarten voor Prince in VW-kantoor leiden De VW begint zaterdag 1 mei met de voorverkoop van kaarten voor popconcerten van Prince. Vanwege de de verwach te grote toeloop worden de kaarten verkocht vanuit het VW- Sleutelpunt in de Koornbrugsteeg (hoek Breestraat, bij het stad huis). De kaartverkoop begint om 9.00 uur. Er geldt een maxi mum van vier kaarten per persoon. De concerten vinden plaats op 8 en 9 augustus in de Brabanthallen in Den Bosch. Strijd q De weggestuurde I 27 wethouder G. van As (WD) gaat de strijd aan met zijn ex-collega's in het Alphense college Circus Renz vindt Leiden 'te duur' Mopperend komt circus Renz voor drie voorstellingen naar Leiden. De directeur van het circus, Ernst Jacob Renz, betaalt zich volgens toemeeleider H. Boogaard blauw aan staangelden, precariorechten en andere tarie ven voor het verblijf op het terrein aan de Groenoordhal- len. De klacht over hoge lasten betreft niet alleen Leiden, „maar Leiden is evenmin de gunstige uitzondering", zegt de toemeeleider. Wel gaan er bakken geld naar operette, opera en toneel, weet de toemeeleider van Renz. „Terwijl het circus jaarlijks hon derdduizenden bezoekers trekt. Dat is meer dan al die andere kunstuitingen bij elkaar aan pu bliek trekken." Zonder idealisme is het beter niet aan een circus te beginnen, concludeert hij. Toch is direc teur Ernst Jaco Renz alweer de achtste generatie spronkelijke het Berlijnse circus, waar vooral paarden de dienst uitmaken in het programma. Vijftig meter In de geel-blauwe circustent met een doorsnede van vijftig meter zijn woensdag vanaf 15.00 uur de eerste optredens van de artiesten en de dieren. Diezelfde avond om zeven uur volgt de tweede voorstelling en donderdag begint om 16.15 uur de laatste. Het circus, de stal- tent van 40 meter lang voor de dieren en de vijftig wagens ko men bij de Groenoordhallen te staan. In het programma zitten joc- keyrijderij, balletkunst op de paardenrug, een circusnummer met twee olifanten, een wes tern-onderdeel, witte Malthezer honden, een act met hoepels, witte duiven. Trapeze-artieste Miss Mandy treedt op zonder vangnet. Een Pools viermansor kest draagt zorg voor de muzi kale omlijsting. leiden De 'vernielingen' aan de graven op kerkhof Groenesteeg waren niet het werk van vandalen, maar van restaurateurs. Architec tenbureau Braaksma Roos is deze week be gonnen met het herstel van de scheefgezakte zerken, verroeste hekjes en afgebroken sculp turen. Twee werknemers hadden eergisteren een stuk of tien zerken verschoven. Bij omwonen den en politie bestond het vermoeden dat dit het werk was van vernielzuchtige jongelui. Het kerkhof, waar al sinds 1975 geen n meer worden begraven, ligt er al jaren onbe heerd en verwilderd bij. Er is in die tijd veel vernield en gestolen. Maar de politie heeft zich vergist. De restau ratie van de begraafplaats Groenesteeg, die al vaak is aangekondigd, is nu daadwerkelijk begonnen. Het herstel gaat in totaal drie jaar duren en kost ongeveer 1,3 miljoen gulden. Meer dan de helft daarvan wordt door het rijk betaald. De provincie draagt een ton bij. De restaurateurs gaan proberen de begraaf plaats zoveel mogelijk in de huidige, verwaar loosde staat te handhaven. In de loop der ja ren is een bijzondere relatie ontstaan tussen vegetatie en vervallen zerken. De bedoeling is dat het opknapwerk aan dat beeld geen af breuk doet. foto jan holvast leiden loman leef mans Een stuk of 27 huizen, 5 lagen hoog met 18 parkeerplaatsen achter en naast de drie scholen aan de Cesar Franckstraat (Zuid West). Daar zouden de scholen niet blij mee zijn, maar mis schien nog mee kunnen leven. Maar het is de geplande, nieu we straat die die huizen op de bestaande weg moet aansluiten, waar directeur F. Kimpel van De Horst moeite mee heeft. „Dat geeft onherroepelijk proble men", stelt hij. Op een voorzichtige probeert de gemeente bewo ners en instanties in Zuid-West te polsen over drie plekken waar huizen gebouwd kunnen worden. Niet gelijk de betrokke nen met een bouwplan con fronteren, maar eerst op een in formatie-avond vragen wat men sowieso van nieuwbouw vindt. Een van die plekken is langs de Korte Vliet, waar in de ogen van de gemeente best een flatje met sociale woningen kan ko men. Maar nu al voorziet met name De Horst problemen, als het zover komt. Tussen Korte Vliet en Cesar Franckstraat liggen drie scho len. Twee voor speciaal onder wijs, De Horst en St. Jan en de vrije school Rudolf Steiner. Bij het begin en einde van de schooltijd is het een verkeers drukte van belang, omdat de kinderen vaak van ver buiten de wijk en dus met auto's of busjes moeten komen. Maar buiten die twee pieken heerst er rela tieve rust. De Socialistiese Partij (SP) heeft met de huurders van de vier Leidse woningbouwverenigin gen het comité 'Nul is genoeg' opgericht. Het comité vindt dat de huren van sociale woningen niet omhoog hoeven. Als vari ant op de uitspraak van premier Lubbers, dat nul procent ge noeg is als het om de verhoging van de koopkracht gaat, zegt de SP: '0 procent huurverhoging is Van de Leidse woningbouw verenigingen hebben De Sleu tels en Leiden al laten weten de huren van de meeste huizen met zes procent te verhogen. Zij compenseren zo het wegvallen van rijkssubsidie op huurwo ningen. Het comité stelt dat betaalba re woningen een zeldzaamheid worden. Het comité roept de corporaties op strijd te voeren tegen dit 'desastreuze woning bouwbeleid'. De campagne 'Nul is genoeg' gaat zaterdag 1 mei van start. Om 10.00 uur zal de voorzitter van het comité, Fenna Vergeer- Mudde, een krans leggen bij het eerste complex sociale wonin gen in Leiden, aan de Rijnsbur- gersingel, dat in 1878 werd ge bouwd. De huizen zijn in 1988 verkocht aan particulieren. leiden De groten zorgen bij de ganzen goed voor de kleintjes. Drie volwassen ganzen escorteren de kuikens naar de overkant van de Koepoort- brug. Maar het kan veiliger. Want in plaats van op de kant te klauteren, in ganzenpas de brug over te steken en daar weer in het water te plon zen hadden de ganzen net zo gemakkelijk in de singel kunnen blijven zwemmen. foto wim dijkman Kimpel vreest dat het daar mee wel eens gedaan kan zijn als de gemeente tot bouwen zou besluiten. Dan moet er een nieuwe straat komen, zeker tij dens de bouwperiode over een stuk speelplaats van De Horst. „Toen we hier in 1989 kwamen vonden we het hier juist voor onze school met onze leerlingen ideaal met de hoeveelheid ruimte die we kregen. Achter de school staan houten lokalen en de gemeente dacht daar mis schien kinderopvang of een paar huizen neer te zetten. We begrijpen best dat de gemeente met een woningbouwprobleem zit. maar 27 woningen betekent, afgezien van het uitzicht, toch een extra toename van het ver keer, vlak langs het gebouw", aldus Kimpel. „En daar komt bij, het gaat om speciale scholen voor kin deren met gedragsproblemen. Zij verdragen extra drukte min der goed en ook de veiligheid speelt een rol. Daarom zijn we zo bang dat de gemeenteraad misschien de bouwlocatie goedkeurt maar vervolgens het verkeer niet goed is geregeld", aldus Kimpel die wordt ge steund door de ouderraad van de school. Een suggestie om een nieuwe straat aan te leggen, langs de Korte Vliet richting Bizetpad in plaats van over het schoolter rein, is voor de gemeente weer een erg dure oplossing. In ieder geval beslist de gemeenteraad nog dit jaar over de potentiële bouwplek. Bonaventura draagt bestuur over aan Stichting De onderwijsstichting Sint Bonaventura draagt morgen het bestuur over net Bona- venturacollege over aan de Stichting Katholiek Onder wijs Leiden. Daarmee wordt bereikt dat het rooms-katho- lieke voortgezette onderwijs in Leiden en Alkemade onder één bestuur valt. Het gaat om het Bonaven- turacollege, het Agnes Colle ge, scholengemeenschap De Leidse (lager beroepsonder wijs) en de mavo lohannes XXIII in Roelofarendsveen. De bestuuroverdracht is een van de stappen in het proces om te komen tot één nieuwe school. De fusie van de vier scholen moet 1 augustus 1993 een feit zijn. De mavo in Roelofarends veen zal door de fusie met de scholen in leiden meer oplei dingsmogelijkheden krijgen. Voortaan kunnen er ook vwo-leerlingcn teredit voor de eerste jaren van hun on derwijs. leiden hans koenekoop Bart Segijn, Leo van Velzen en Sven Draaijer van de Middelba re Technische Sectorschool in Leiden wilden graag wat doen voor een goed doel. Ze belden zo'n beetje alle organisaties voor ontwikkelingshulp af met de vraag of er niet ergens een hulpproject bestond waarbij elektrotechnische kennis en vaardigheid was vereist. „We werden steeds doorverbonden en kwamen telkens weer bij de zelfde persoon terecht", weet Bart Segijn nog. Maar hun doorzettingsver mogen werd beloond. De Haag se stichting 'Nederland - Roe menie' kon de hulp van de MTS-leerlingen uitstekend ge bruiken bij de verbouwing van een kindercrèche in het Roe meense plaatsje Covasna. „Van de crèche wordt een ziekenhuis Wij gaan er het hele elektrische net aanleggen", zegt Leo van Velzen. Segijn, Van Velzen en Draaijer doen dat niet samen. Op school is een comité opge richt van wel 20 man die het he le project voorbereiden. Op 16 mei vertrekt de hele club voor vijf weken naar Covasna. Ze ne men een vrachtwagen mee met alle materialen: honderden me ters pvc-buis, honderden me ters stroomdraad en honderden armaturen en wandcontactdo zen. In die vijf weken moeten ze het karwei klaren. Samen met Roemeense bouwvakkers wordt een volwaardig ziekenhuis met 150 bedden gebouwd. Want van medische hulp in Covasna kun je nu nauwelijks spreken. Het huidige 'ziekenhuis' is gevestigd in een paardestal, waar hygiëne ver te zoeken is en de honden en katten vrolijk tussen de zie ken rondhuppelen. De leerlingen staat dus een nobele taak te wachten. Segijn: „Bovendien is het goed voor onze studie. De school waar deert het project als een stage opdracht." Voor de Financiering van het elektrische net hebben de leer lingen 35.000 gulden nodig. On der meer om de materialen te bekostigen. „We krijgen al veel materialen los bij het bedrijfsle ven, maar we zijn er nog lang niet", zegt Van Velzen. De grote hap geld moet daarom binnen komen uit de opbrengsten van een benefietconcert, dat op woensdag 5 mei wordt gehou den op het sportveld van het Bonaventura College aan de Burggravenlaan. „Met 2000 be zoekers zijn we uit de kosten voor het concert. Om die 35 mille bijeen te krijgen, moeten er zeker 5000 mensen komen." Publiekstrekkers Peter Koelewijn en Rene Schu- man zijn woensdag 5 mei, Be vrijdingsdag, de publiekstrek kers van het openlucht bene fietconcert in Leiden. Van ochtends tot. avonds spelen tien en bands op het i het Bonaventura de Burggraven- kwart tien uur artiesten sportveld i College a. laan. Naast de bekende artiesten Koelewijn en Schuman treden de minder bekende bands Misty Moon, The Opposit, El Legamo, Short Circuit, Slice of Merlin, Funzz, New Jack Style en Royal Relation op. Toe gangskaarten voor het concert kosten 10 gulden en zijn op werkdagen tussen 8.30 en 17.00 uur telefonisch te bestel- Ipn op het telefoonnummer van de MTS: 173471. Kaarten zijn ook verkrijgbaar bij het cd-centrum aan de Nieuwe Beestenmarkt. Elpee aan de Vismarkt en Plato aan de Vrouwensteeg. den haag evelyne lammerding TBS met dwangverpleging en zes jaar cel. Dat was de eis van officier van justitie J. van der Poll tegen de 23-jarige Hagenaar die op 19 januari zijn 22-jarige, uit Leiden afkom stige ex-vriendin vermoordde. De man bracht zijn ex-vriendin door wur ging en klappen op het strottehoofd om het leven. Een dag Tater werd hij in een hotel in Haarlem gearresteerd. Daar wilde hij zich zelf van het leven beroven. De man vermoordde zijn ex nadat zij vijf maanden eerder hun zesjarige relatie had verbroken. Zij had een ander leren kennen. Na de scheiding ontmoetten de twee elkaar nog drie keer. Bij de tweede ontmoeting in een Haags café had de man bedreigingen geuit. Bij de derde, fatale ontmoeting, op 19 januari in hun woning aan de Haagse Ca mera Obscurastraat, zou de boedel worden verdeeld. In eerste instantie durfde de vrouw niet alleen te gaan, omdat de man haar eenmaal had opgewacht en achtervolgd. Haar vader bracht haar. Toen hij haar wilde ophalen, bleek de boedel nog niet verdeeld. Maar de vrouw zei dat zij niqt meer bang was en dat haar vader wel mocht gaan. Dat werd haar noodlottig. Nadat de vader was vertrokken kregen de twee ruzie. De vrouw zou de man verweten hebben, dat de relatie door zijn schuld was stukgelopen, omdat praten over problemen taboe was. „Tijdens dat gesprek stond ik op. Er knapte iets in mij", zei de verdachte bijna onverstaanbaar. Hij sloot zijn handen om haar nek en drukte die dicht. Van de woon kamer belandden ze in de' gang. van de gang in de badkamer. Door het constant dichtknijpen van de nek van de vrouw- kreeg de dader kramp in zijn handen. Hij probeerde haar te wurgen met haar bh, maar die scheurde. Vervolgens trok hij zijn riem uit zijn broek en snoerde daarmee de keel van het slachtoffer dicht. Ook de broekriem scheurde. Nadat hij zijn ex-vriendin een paar klap pen op het strottehoofd had gegeven liep hij naar de kapstok, pakte het elektriciteits- snoer van de stofzuiger en deed dat om de hals van de vrouw „Het gevolg daarvan is duidelijk", zei rechtbankpresidente E. Tim mermans. Het Foeter Baancentrum. waar de ver dachte zes weken ter observatie werd opge nomen. acht herhaling van geweld tegen \Touwen waarmee hij een relatie heeft ge had groot. De man zou de partner als een deel van zichzelf beschouwen. Als een nieu we vriendin besluit een einde te maken aan de relatie is de kans groot dat zij het ook niet overleeft. Brieven Twee brieven zijn er gevonden van de ver dachte. Die schreef hij een paar uur voordat hij de moord pleegde. De ene brief was ge richt aan vrienden en familie en de tweede aan de politie. „Dat waren geen boze brie sen". /cl Qik icr \.m da Pofl) „ma kalme brieven met een zogenaamde oplossing voor zijn probleem. Het getuigt van bezitte righeid en egocentrisme, want hij dacht al leen aan zijn eigen woede. Hij heeft geen spatje inlevingsvermogen. En die zelf moordpogingen kan ik niet serieus noe men. Hij wist dat de pillen die hij in het ho tel had geslikt niet dodeli|k waren I )ie It moord was meer een schreeuw om aan dacht." De officier vond duidelijk dat er sprake was van moord met voorbedachte rade. Ad vocaat Sjöcrona noemde het handelen van de verdachte 'een wanhopige daad tot zelf bescherming.' Ili| pleitte voor psychiatn sche hulp voor zijn cliënt. De rechtbank doet op 11 mei uitspraak.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 15