Antibioticum geen wondermiddel Wetenschap Braillescherm voor blinden komt eraan Grond vanuit de lucht bijgemest met stikstof Planten zonder stuifmeel weten zich te handhaven Sleutelen aan toekomstauto Bewijzen voor extreme klimaatschommelingen WOENSDAG 28 APRIL 1993 10 delft bram van leeuwen TNO is bezig met de ontwikke ling van een beeldscherm voor blinden. Het gaat om een scherm dat het beeld in reliëf weergeeft. Het raster wordt ge vormd door kleine puntjes die stuk voor stuk in een bepaalde positie worden gestuurd. Daar door ontstaat een soort braille- beeld. Al in 1989 begon het Produkt- centrum van TNO met een on derzoek naar de mogelijkheden om een beeldscherm met reliëf te maken. Vorig jaar werd het eerste werkende proefmodel ge realiseerd. Er is speciale softwa re ontwikkeld die de informatie van een computerscherm ver taalt naar een reliëfscherm. Het zal overigens nog geruime tijd duren alvorens zo'n appa raat in de handel komt, omdat nog tal van praktische proble men moeten worden opgelost. nische mest gebruikt en laat men velden af en toe bfaak lig gen. Britse bodemchemici gelo ven dat de landbouwgronden die volgens deze organische methode worden bewerkt uitge put zouden raken als er niet voortdurend ongemerkt vanuit de lucht werd 'bijgemest'. De integrale bemesting van het land door stikstofhoudend re genwater heeft ook ingrijpende gevolgen voor de natuurlijke flora. In de afgelopen dertig jaar zijn gevoelige, zeldzame plan ten die op voedselarme gron den groeien op grote schaal aan overbemesting ten onder ge gaan. In Groot-Brittannië is 70 procent van de heide verdwe nen, omdat overbemeste heide door veel dieren als een lekker nij wordt beschouwd. Bodem ecologen waarschuwen dat de plantenverscheidenheid in Eu ropa drastisch zal afnemen als de ongewenste bemesting uit de lucht niet wordt aangepakt. Wetenschappers hebben bere kend dat er op een Britse akker per jaar een hoeveelheid stik- stofbemesting neerdaalt die vergelijkbaar is met 8.000 koeie- vlaaien per hectare. In de afge lopen 150 jaar is de hoeveelheid stikstof in regenwater verdrie voudigd door de luchtvervuiling van auto's, energiecentrales, vee en chemische meststoffen die door de wind kunnen worden meegevoerd. In stedelijke gebieden of in re gio's met intensieve veehoude rij is de hoeveelheid stikstof in de atmosfeer nog veel groter, waardoor er jaarlijks 80 tot 90 kilo stikstof per hectare uit de lucht komt vallen ongeveer de helft van de hoeveelheid kunstmest die in de intensieve landbouw wordt toegepast. In de organische landbouw wordt bewust afgezien van in tensieve chemische bemesting. In plaats hiervan wordt orga- groningen henk hellema Van sommige plantesoorten ko men naast de normale twee slachtige exemplaren, met in de bloem zowel stuifmeel als een stamper, ook planten voor die het alleen met een stamper moeten doen. Een foutje van de natuur, waardoor deze 'gehan dicapte' soortgenoten snel door natuurlijke selectie uit de popu latie verdwijnen? In elk geval is daar bij de hertshoornweegbree geen sprake van, zegt drs. Hans- Peter Koelewijn in zijn proef schrift, waarop hij vorige week in Utrecht promoveerde. Bij de hertshoomweegbree, die vooral aan onze kust is te vin den, kan het aandeel van stuif- meelloze planten oplopen tot 30 procent. Dat deze planten niet ten onder gaan, komt om dat zij ook enkele voordeeltjes ten opzichte van hun twee slachtige soortgenoten hebben. Planten zonder stuifmeel leve ren namelijk, zo is gebleken, wat meer zaden, die gemiddeld ook meer voedsel bevatten. Bo vendien lijden tweeslachtige planten door zelfbestuiving enigszins aan inteelt. En daar hebben de mannelijk-steriele planten geen last van. Oorzaak van oogziekte ontdekt Rotterdam anptiënt een zwarte vlek op dat ge deelte van de krant waar hij naar kijkt en kan hij alleen de grote koppen lezen. Slechts in enkele gevallen bood behande ling met laserstralen uitkomst. Het onderzoek is verricht op mensen die na hun dood hun li chaam aan de medische weten schap hadden gelaten. Van der Schaft vond dat een bepaalde stof, BLD, steeds vaker en meer voorkwam naarmate de patiënt ouder was geworden. Deze stof bestaat vooral uit bindweefsel en blijkt voornamelijk op te tre den als het aantal kleine bloed vaten in de gele vlek vermin dert. Bij vermindering van het aantal kleine bloedvaatjes in de gele vlek van het oog ontstaat een stof die zeer waarschijnlijk de vooral bij ouderen vaak voorko mende oogziekte seniele macu la degeneratie veroorzaakt. Dat heeft Th. van der Schaft met microscopisch onderzoek aan getoond. Hij promoveerde daarop vorige week aan de Erasmus Universiteit Rotter dam. De gele vlek in het oog is het deel van het netvlies waarmee we scherp zien. Bij de ziekte valt het centrale gedeelte van het gezichtsveld uit. Zo ziet een pa- Op de Hannover Messe die deze week wordt gehouden, infor meert TNO de bezoekers onder meer over de stand van zaken bij de ontwikkeling van de 'in telligente auto'. Deze 'auto van de toekomst' moet straks zijn voorzien van een navigatiesys teem dat de automobilist helpt foutloos de gewenste bestem ming te bereiken. Een anti- botsvoorziening moet voorko men dat er te dicht achter voor liggers wordt gereden en een 'slim' gaspedaal zorgt voor het opvolgen van de snelheidsvoor schriften. Ten slotte wordt er ook nog gewerkt aan een gea vanceerd stuurwiel dat ervoor zorgt dat de auto niet uit zijn baan raakt. Teleurstelling Het resultaat van het Engels-Franse on derzoek Concorde dat het middel AZT (zidovudi ne) het leven van AIDS-lijders verlengt, maar niet helpt voor komen dat met het HlV-virus geïnfecteerden AIDS krijgen, is een teleurstelling maar geen verrassing. Ook niet dat AZT - producent Wellcome het onder zoek kritiseert. DeAlDS-remmer AZT werd voor het eerst in de VS toege diend aan mensen, bij wie zich nog geen symptomen van AIDS openbaarden. Dat gebeurde bij verpleegkundigen, die zich per ongeluk hadden geprikt aan in jectienaalden bij de behande ling van patiënten en daardoor mogelijk waren besmet. Er lag geen onderzoek naar de effecti viteit van een AZT-behandeling aan ten grondslag. Het diende ter geruststelling van de ver pleegkundigen. Het ging om het psychologische effect. Maar toen deze praktijk bekend werd, moest al snel worden toe gegeven aan de druk van (actie groepen van) seropositieven. Sinds 1989 is op grotere schaal begonnen met symptoomloze seropositieven met (lage doses) van het giftige AZT te behande len, hoewel het HlV-virus er re sistentie tegen kan ontwikkelen. Aangenomen wordt dat het met name het ontstaan van AIDS- dementie voorkomt. Maar experimenten waarbij een groep AZT krijgt en een verge lijkbare groep een nepmiddel, werden nooit voltooid. Toch is dit zogeheten dubbelblinde, placebo-gecontroleerde onder zoek de enige methode om de werkzaamheid van een middel aan te tonen. Evenwel: degenen die in zo'n experiment AZT kre gen, blijken er steeds zo veel baat bij te hebben in vergelij king met de controlegroep, dat het onethisch werd gevonden de leden van de controlegroep AZT te onthouden. Het onderzoek Concorde volgde deze methode wel bij 1.749 pa tiënten en gedurende drie jaar. Maar ook niet ongeschonden. Men stuitte op hetzelfde ethi sche probleem. Daarom kregen niet alleen allen bij wie zich AIDS-symptomen ontwikkelden ogenblikkelijk AZT, maar later ook degenen uit de controle groep van het moment af dat hun natuurlijk afweersysteem instortte. Dat is methodisch niet helemaal correct, maar dankzij het grote aantal deelnemers aan dit onderzoek blijft het resultaat statistisch overeind. Het onderzoek bevestigt kortom dat symptoomloze seropositie ven op korte termijn voordeel hebben van een AZT-behande ling. Maar uit het onderzoek blijkt ook dat dat effect kort en tijdelijk is. Uiteindelijk is er geen noemenswaardig verschil aantoonbaar tussen seropositie ven, die kort na hun besmetting met AZT zijn behandeld, en AIDS-lijders, die pas AZT kregen nadat de symptomen van AIDS zich openbaarden. Nogmaals: dat is teleurstellend, met name voor de symptoom loze seropositieven wier gruwe lijke angsten bij ieder griepje niet kunnen worden onder schat. Mede door AZT-produ- cent Wellcome is bij hen hoop gewekt, die nu de bodem wordt ingeslagen. Dat zij en hun orga nisaties toch blijven aandringen op vroegtijdige behandeling met AZT is begrijpelijk. Tenslot te blijft een tijdelijk voordeel beter dan niets. Maar niet vergeten mag worden dat behandeling met AZT alleen mogelijk is in de rijke landen en daar ook nog niet voor ieder een. Behandeling met AZT in de landen waar AIDS de meeste slachtoffers maakt, is onmoge lijk. Niet alleen door de hoge prijs maar de behandeling moet ook worden begeleid met regel matig onderzoek naar het aan tal T-cellen in het bloed. En dat is in die landen, waar zelfs een voudige pijnstillers ontbreken, uitgesloten. kees wiese Ziekteverwekkers steeds vaker resistent Antibiotica zijn allang niet meer de wondermiddelen tegen ziekteverwekkers die ze lange tijd leken. Nieuwe soorten komen op de markt, maar micro-orga nismen slagen er telkens weer in een resistentie te gen hun bestrijders te ont wikkelen. Ziekten die over wonnen leken, zoals TBC, worden daardoor weer le vensbedreigend. Voor an dere ziekten, zoals lepra en de geslachtsziekte gonor roe, is het oppassen gebla zen. rotterdam annemiek veelenturf In de VS en Afrika zijn mensen gestorven aan TBC, veroorzaakt door een resistente bacterie. Ook in Nederland zijn inmid dels enkele besmettingen met deze tuberkelbacterie geconsta teerd. De sterfte onder de geïn fecteerden is hoog. De reden waarom micro-or ganismen erin slagen een resis tentie te ontwikkelen, ligt hoofdzakelijk bij de mens. „Omdat antibiotica niet goed worden voorgeschreven", zegt C. Engelhard, arts infectieziek ten bij de GGD in Rotterdam. „Resistentie ontstaat wanneer je antibiotica onregelmatig of on voldoende slikt. De patiënt kan daaraan dood gaan, maar voor dat het zover is kan hij andere mensen met de resistent gewor den bacterie infecteren. En zo gaat het beestje van mens tot mens, van stad tot stad, van land tot land." Nederland is geen eiland. Met het toenemend reizigersverkeer nemen vakantiegangers van overal ter wereld bacteriën mee. Ook resistente. Al lange tijd vecht ons land tegen de onge wenste immigratie van de Me- thicilline Resistente Staphylo coccus Aureus (MRSA), die be rucht is vanwege de ziekenhuis infecties die hij veroorzaakt. In Rotterdam ging onlangs een afdeling van het ziekenhuis Dijkzigt dicht vanwege een be smetting met MRSA. Ook de slachtoffers van de vliegramp in Faro bleken het organisme bij zich te hebben. Hoewel de bac terie hevige infecties kan ver oorzaken, is een MRSA-besmet- ting op zich niet levensbedrei gend. Het probleem is dat nog maar één middel, dat duur is en Leprapatiënten in Vietnam doen oefeningen om hun ledematen weer soepel te krijgen. archieffoto anp bovendien alleen via een infuus kan worden toegediend, het beestje kan doden. Om te voorkomen dat hij ook tegen dit antibioticum resistent wordt, doen medici er in Neder land alles aan om besmette pa tiënten geïsoleerd te verplegen. Ambulancepersoneel draagt handschoenen, mondkapjes, mutsen en schorten wanneer zij personen, die met open won den in een buitenlands zieken huis hebben gelegen, ons land binnenbrengen. Ziekenauto, apparatuur en lichamen moe ten worden ontsmet. Wie de resultaten van een re cent Europees onderzoek naar infecties op intensive care-afde- lingen ziet, raakt somber ge stemd. In Griekenland is ruim driekwart van dit soort bacte riën inmiddels resistent, zo ook in Frankrijk. Italië scoort nog hoger. De bestrijding van lepra staat eveneens onder druk door resis tentie van de veroorzaker. „Vanaf de jaren veertig is tegen lepra het middel DDS gebruikt, waartegen zo'n 20 jaar later re sistentie optrad", zegt Engel hard. „Daarna kregen we rifampicine, een heel duur ge neesmiddel, waarvoor de lepra bacterie nu sporadisch resisten tie vertoont." De Wereld Gezondheids Or ganisatie heeft, om erger te voorkomen, strenge richtlijnen uitgevaardigd voor het gebruik van rifampicine. „De patiënt moet de tabletten innemen in bijzijn van de gezondheidswer ker. Die moet desnoods onder de tong kijken om te controle ren of het middel ook inderdaad is doorgeslikt." De maatregel lijkt betuttelend, maar is, gezien de ervaringen van Engelhard, niet overdreven. „Dit antibioti cum is heel gewild, want het helpt ook tegen geslachtsziek ten." Ook bij de aanpak de ge slachtsziekte gonorroe speelt re sistentie een rol. „Vroeger hoef de je de gonococ, de bacterie die gonorroe veroorzaakt, maar naast penicilline te leggen en hij was al dood", zegt Engelhard. „Maar die tijden zijn voorbij." Bij malaria is het resistentie probleem heel groot. Reizigers die naar hartje Afrika, Zuid- Amerika en Zuid-Oost Azië af reizen, hebben vaak niet meer genoeg aan de anti-malariamid delen die zij meekrijgen. Daar bij hoort absoluut het advies 's avonds een lange broek, kle ding met lange mouwen en ge sloten schoenen te dragen en 's nachts te slapen onder mus kietengaas. Middelen als chlo- roquine en proquanil blijken in veel gevallen niet meer werk zaam. Om resistentie zoveel moge lijk tegen te gaan, gebruiken medici het nieuwe geneesmid del halofantrine, dat in 1991 op de markt kwam, zo min moge lijk. Niemand krijgt het als 'voorbehoedmiddel' mee. Pas als er echt sprake is van een malaria-infectie wordt het ge bruikt. Engelhard verwacht niet veel van nieuwe antibiotica in de strijd tegen resistentie. „De hoop op een wondermiddel is geen pijler waarop je beleid kunt bouwen. Het is een enor me prestatie een nieuw antibio ticum te ontwikkelen. Het on derzoek kost bovendien heel veel geld." Als het gaat om bijvoorbeeld TBC, doen we er beter aan een goede bestrijding in stand te houden, vindt hij. De aandacht moet daarbij vooral uitgaan naar de risicogroepen, de dak en thuislozen, psychiatrische patiënten en alcoholisten en iedereen die door zijn levensstijl weinig geneigd is de instructie 'kuur afmaken'- op het medi cijndoosje op te volgen. Het vergt nogal wat discipline om die kuur af te maken. Wie de ziekte heeft, moet zeker negen maanden lang tabletten slikken. De bacterie is een niet te on derschatten tegenstander. En gelhard: „De oorzaak van het ontstaan van resistentie kunnen we niet wegnemen. We krijgen steeds duurdere antibiotica, die voor steeds minder mensen be schikbaar komen. De rest gaat dood. Uiteindelijk zullen de mi cro-organismen ons ruim over leven." Het eind van de jongste ijstijd ging gepaard met twee heftige temperatuurschommelingen, waardoor ijskap pen en gletsjers in recordtempo afsmolten. foto cpd Het staat nu vrijwel vast dat de temperatuur in enkele jaren in grijpend kan schommelen. On derzoekers leiden dat af uit diepteboringen in de ijskap van Groenland. Zij vonden in het ijs sporen die duidelijk wezen op een plotseling optredende serie temperatuurwisselingen die zich binnen enkele tientallen ja ren voltrok en zich over vrijwel het gehele Noordelijke Halfrond uitbreidde. Nu de boringen vorderen grotere diepten zijn bereikt en de ijsmonsters zijn aan nóg nauwkeuriger isotopen-analy ses onderworpen blijkt dat globale schommelingen tot ze ven graden in drie jaar zijn op getreden. Dit maakte een team van elf Amerikaanse klimatolo- gen en geofysici bekend in het blad Naturevan april. In een boorgat is nu een diep te bereikt van 2.300 meter. Dat betekent dat bijna 80 procent van de ijslaag, die ongeveer drie kilometer dik is, is doorboord. In de monsters telt men de 'jaarlagen' aan ijs, die duidelijk herkenbaar zijn aan de onder linge verschillen in onder meer stofconcentraties. Er werd een rekenmodel ont wikkeld om uit samenstelling en dikte van de ijslagen de tota le hoeveelheden sneeuwval per jaar af te leiden. Studie van de (zuurstof-)isotopenverhouding brengt de onderzoekers op het spoor van temperatuurfluctua- ties. Tevens heeft men de ouderdom van de lagen, en dus van de daarin verborgen klima tologische wijzigingen, precie zer kunnen ijken aan de hand van sporen thorium, uranium en koolstof-14 in oude koralen. Het C-14 isotoop fungeert daar bij als 'kalender'. Op een diepte van 1678 me ter, waar zich samengeperst ijs bevindt afkomstig van sneeuw die ongeveer 11.700 jaar gele den moet zijn gevallen, stuitten de onderzoekers op plotselinge veranderingen in de dikte van de 'jaarlagen', in stofconcentra ties en in de isotopenconfigura- tie. De verschillen wijzen er on dubbelzinnig op dat het klimaat van Groenland aan het eind van de jongste ijstijd twee plotselin ge omslagen vertoonde. Elke omslag, met temperatuurverho- gingen van zeven graden, vol trok zich in drie tot vijf jaar. Dat is extreem kórt; té kort om met de huidige, bekende kli maatscenario's afdoende te kunnen worden verklaard. Die scenario's zijn: oceaan stromingen en de invloed daar van op de bovenliggende lucht lagen; veranderingen van het kooldioxidegehalte van de dampkring en plotselinge wijzi gingen in het atmosferische cir culatiepatroon. Het onderzoeksteam toonde en passant ook aan dat de on gewoon korte klimaatschom melingen ruim 1.000 jaar eerder optraden dan uit eerdere boor- monsters was gebleken. "Het brengt ons bij de vraag of het einde van de jongste ijstijd niet meer dan een millennium eer der werd ingeluid dan we tot dusverre dachten", zegt Richard Alley, teamleider van de Groen- landploeg en verbonden aan de universiteit van Pennsylvania. Het is zonder meer een heel vreemd en tot dusverre onver klaarbaar verschijnsel. Gedu rende duizenden jaren is het klimaatpatroon betrekkelijk sta biel en dan ineens, onvoorspel baar, treedt een aantal sterke temperatuurschommelingen op. Nu zitten de klimaatweten schappers met de nodige bran dende vragen: wat ter wereld is in staat om binnen enkele jaren een globale temperatuurver- schuiving van zeven graden te weeg te brengen? Waarom ge beurt het? En vooral: kan het weer gebeuren? Dat laatste is actueel gezien de mondiale be zorgdheid over de vele miljoe nen tonnen aan broeikasgassen die de mens jaarlijks in de tro posfeer dumpt.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 10