de verhuur Adviesraad: Kazernes in 'Je man overlijdt en dan krijg je dit' De postbestelling rond Koninginnedag. Binnenland 'Mensen te bang voor kernenergie' Forse straffen voor gebruik clenbuterol Eerste gorilla-baby in Artis Forse tegenvallers op exportverzekering GOS Advocaten Zwitsers paar leggen verdediging neer Consuls op bezoek Man plunderde vanuit luie stoel rekeningen DINSDAG 27 APRIL 1993 75.000 tegen euthanasiewet utrecht» De actie van de Nederlandse Patiënten Vereniging (NPV) tegen het wetsvoorstel euthanasie heeft tot nu toe 75.000 handtekeningen opgeleverd. De actie loopt tot 10 mei. De pa tiëntenvereniging is fel gekant tegen de voorgestelde wijziging van de euthanasiewet. Ze vreest aantasting van debescherm waardigheid" van het leven. De Tweede Kamer schaarde zich begin februari achter een wetsvoorstel waarin staat dat euthana sie strafbaar blijft maar dat artsen die euthanasie melden en zorgvuldig te werk zijn gegaan, niet worden vervolgd. Met het oog op de onzekerheid over de toekomstige in ternationale veiligheidssituatie moet het rijk de overtolli ge kazernes niet zonder meer afstoten. Defensie zou daarom moeten bekijken of kazernes niet beter kunnen worden verhuurd. Dat stelde voorzitter A. van Staden van de Adviesraad Vrede en Veiligheid gisteren voor aan de vaste kamercommissie voor defensie. te houden totdat een beter beeld bestaat over de toekom stige veiligheidssituatie. ,,Het afstoten van kazernes is niet zo moeilijk, maar de vraag is: hoe krijg je ze weer terug? Daarom is het wellicht het overwegen waard om kazernes te verhu ren", aldus de voorzitter van de Adviesraad. Het ministerie van defensie heeft voor de opvang van asielzoekers voor ettelijke miljoenen al een aantal kazer nes verkocht aan het departe ment van WVC. Daarnaast heeft Defensie een aantal locaties tij delijk ter beschikking gesteld aan dit ministerie. liet tijdens een hoorzitting tal van organisaties nog eens hun licht schijnen over de plannen van minister Ter Beek (defensie) in zijn Prio riteitennota voor het verkleinen en moderniseren van de krijgs macht. De inkrimping van de landmacht betekent sluiting van tientallen kleine en grote kazer nes. Volgens Van Staden betekent het grootscheepse afstoten van kazemecomplexen te veel een onomkeerbare stap. Het is beter het voorzieningenniveau op peil 'Onderzoek naar hartziekten raakt meer en meer in de knel' Als gevolg van de groeiende groep patiënten met hartrit mestoornissen en de druk op de gezondheidszorg dreigt het on derzoek naar hartziekten in de knel te raken. Van preventie en blijvende genezing van hart ziekten zal dan weinig terecht komen. Dat zei professor Wel lens gisteren tijdens een bijeen komst van de afdeling natuur kunde van de Koninklijke Aka- demie van Wetenschappen (KNAW) in Amsterdam. Steeds meer mensen hebben problemen met de pompfunctie van het hart of lijden aan chro nische hartritmestoornissen. Dit, samen met de vergrijzing, zal volgens Wellens leiden tot sterke stijging van patiënten die ziekenhuisbedden langdurig bezetten en een dure behande ling vragen. Dit zal een aanzien lijke stijging van de kosten van de gezondheidszorg tot gevolg hebben en dus minder geld voor onderzoek. Wil Nederland zijn leidende rol op het gebied van hartziek ten behouden, dan is het vol gens de hoogleraar noodzakelijk de diverse soorten onderzoek op elkaar af te stemmen. Daar door wordt het mogelijk gege vens uit het moleculair-biolo- gisch, celbiologisch en gene tisch onderzoek in het zieken huis toe te passen. Minister Andriessen (economi sche zaken) noemt de vrees voor kernenergie „niet geheel gegrond". Hij zei dit gisteren bij de opening van de internatio nale conferentie van de Europe se organisatie voor kernenergie (ENS) in Den Haag. De bijeen komst duurt tot en met morgen. De bewindsman vindt dat de mogelijkheid van kernenergie open moet worden gehouden. Met de vermindering van het energiegebruik kan niet onbe perkt worden doorgegaan en het gebruik van zonne- en windenergie is geen haalbaar alternatief, aldus de minister. „Maar we mogen onze ogen niet sluiten voor de problemen van kernenergie, zoals de finan ciële risico's, het afval, de as pecten van non-proliferatie (verspreiding) en de aanvaar ding van kernenergie door het volk", zo voegde hij er aan toe. De regering zal in het najaar het zogenoemde Dossier '93 over kernenergie presenteren. Het volgende kabinet, dat in 1994 aantreedt, zal volgens de bewindsman in staat zijn een beslissing te nemen. Tijdens de conferentie deelde H. Arnold, voorzitter van de Netherlands Nuclear Society (NNS) mee dat Nederland twee oude kerncentrales in Rusland en de Oekraïne heeft geadop teerd. Het samenwerkingsver band van het Energie-onder- zoeks Centrum Nederland (ECN), de KEMA, het inge nieursbureau Nucon en de Ge meenschappelijke Kerncentrale Nederland (GKN) willen daar mee de centrales in Oost-Euro pa veiliger maken. Tegen twee veeartsen die wor den verdacht van het gebruik van het verboden groeibevorde- rende middel clenbuterol zijn gisteren door de officier van jus titie bij de rechtbank in Breda forse gevangenisstraffen en i geëist. Een 41-jarige i uit Baarle-Nassau hoorde een gevangenisstraf van negen maanden en een boete van 40.000 gulden tegen zich eisen. Tegen de tweede verdachte, een 44-jarige man uit Utrecht, zijn vier maanden onvoorwaardelij ke gevangenisstraf en een boete van 50.000 gulden geëist. De clenbuterol een stof die ook in de handel is als middel tegen hoest werd geleverd door de in opspraak geraakte diergeneesmiddelenproducent Dopharma in Raamsdonkveer. Op de in- en verkooprekenirr- gen van de hoofdverdachte werd vermeld dat het om een ander middel ging. Dat gebeur de volgens de aangeklaagde Gedetineerden gaan 1.232 gulden betalen voor cel den haag gpo Gevangenen moeten 1.232 gul den per maand gaan betalen voor „kost en inwoning". Minis ter Hirsch Ballin (justitie), die dit gisteren bekendmaakte, denkt zo jaarlijks vijftig miljoen gulden binnen te halen. Dat geld wordt gebruikt voor de bouw van extra cellen. Het voorstel is een uitwerking van een idee dat een maand ge leden al door minister-presi dent Lubbers naar buiten werd gebracht. De nu gekozen maan delijkse bijdrage van 1.232 gul den is hetzelfde bedrag als de bijstandsuitkering voor alleen staanden. De bijdrage wordt voor iedere gevangene van kracht, ongeacht de vraag of hij of zij veel of wei nig geld heeft. Voor gevangenen die over geen enkele geldbron beschikken, kan het zelfs bete kenen dat zij een uitkering no dig zullen hebben om de cel te kunnen betalen, aldus Hirsch Ballin. Met oog op internationale situatie Brüning in hoofdbestuur CNV utrecht De verbondsraad van het CNV heeft gisteren de 35-ja- rige Hans Brüning gekozen tot hoofdbestuurder van de christe lijke vakcentrale. Hij volgt Peter Cammaert op, die onlangs tot burgemeester van de gemeente Simpelveld is benoemd. Brüning is sinds 1986 algemeen secretaris van de CFO, de CNV-bond voor onder anderen ambtenaren en werknemers in de zorgsec tor. Wanbetalers kosten Staat 290 miljoen Forse tegenvallers op exportkre dieten naar de voormalige Sov jetunie kosten de Nederlandse Staat steeds meer geld. Uit een nota van minister Kok van fi nanciën staat, dat wanbetaling van afnemers in de Gemenebest van Onafhankelijke Staten de Nederlandse Staat in plaats van de begrote 171 miljoen maar liefst 290 miljoen gaat kosten. De Staat heeft zich in het verle den garant gesteld voor export- kiedieten van Nederlandse on dernemingen. Dat is niet de enige tegenvaller waar minister Kok mee heeft te Meer roken goed voor schatkist den haag gpd Een meevaller voor minister Kok van financiën is dat Neder landers meer roken. Er komt dit jaar aan tabakaccijns honderd miljoen «gulden meer binnen. Dat is de doorwerking van een trend uit 1992. Toen kwam tweehonderd miljoen meer bin nen, vooral door de aangekon digde accijnsverhoging op 1 ja nuari '93. Nu blijkt dat een deel van die meevaller blijvend is. kampen. De Nederlandse Staat gaat bijvoorbeeld niet dit jaar maar pas volgend jaar profite ren van de dalende rente, zo blijkt uit de begrotingswijzigin gen die Kok gisteren aan de Tweede Kamer heeft gestuurd. Het voordeel is volgend jaar 680 miljoen gulden, oplopend naar 3,1 miljard gulden in 1997. De minister zint verder op maatregelen om verdere tegen vallers bij 's rijksbelastingen. Die ontstaan omdat de Staat rente moet betalen over ach teraf te hoog gebleken voorhef fingen. Dit jaar is die tegenvaller 560 miljoen gulden. De tegenvaller is ontstaan omdat voorlopige aanslagen waren gebaseerd op winstver wachtingen uit het verleden. Nu die winsten tegenvallen, zijn die aanslagen te hoog geweest. De te veel betaalde belasting moet met rente worden terugbetaald. Los hiervan geeft minister Kok (financiën) dit jaar drie mil jard gulden minder uit voor de financiering van de staats schuld. Hij doet dat omdat hij verwacht dat woningcorporaties dit jaar voor vijf miljard gulden of meer aan oude leningen van de Staat vervroegd zullen aflos sen. Voor dit jaar moest Kok 44,9 miljard gulden betalen aan rente en aflossing op de staats schuld. Hij heeft dat bedrag nu verlaagd tot 41,1 miljard gulden. Nederlanders Amsterdam In de Amsterdamse dierentuin Artis is voor het eerst een gorilla geboren. Moeder Dafina schonk in de nacht van vrijdag op zaterdag het leven aan Awali, een mannetjesgorilla. Gisteren werd de kleine aan de pers getoond. Dafina weigert echter haar kind de borst te geven on danks dat een medewerkster van de dierentuin, ook een jonge moeder, haar het goede voorbeeld had gegeven. Dafina moet er niets van weten. Voorlopig krijgt Awali dus de fles. foto anp herman pieterse De strafzaak tegen het Zwitserse paar dat wordt verdacht van kindermisbruik is voor onbepaalde tijd aangehouden. De advoca ten van beide verdachten weigerden giste ren hun cliënten nog langer te verdedigen. Niet vanwege de gruwelijke feiten die het paar ten laste zijn gelegd, maar omdat zij vinden onvoldoende tijd te hebben gekre gen zich op de rechtszaak voor te bereiden. De 38-jarige Zwitser en zijn 22-jarige vriendin werden in januari in hun woon plaats Amsterdam aangehouden. Ze wor den ervan verdacht plannen te hebben ge had kinderen te ontvoeren, die vervolgens te misbruiken en daarna te doden. In hun woning werden wapens en medische appa ratuur aangetroffen en videobanden met kinderporno. Het paar bezocht diverse ke ren de Veluwe, op zoek naar geschikte slachtoffertjes. Ook in eigen land zou de man zich heb ben beziggehouden met allerlei zedenmis drijven met kinderen. De Amsterdamse rechtbank doet waarschijnlijk op 4 mei uit spraak over het Zwitserse uitleveringsver zoek. De advocaten Plasman en Bakker be klaagden zich er over dat zij de dagvaarding voor de zitting van gisteren pas afgelopen donderdag hadden ontvangen. De zaken die het paar ten laste waren gelegd, riepen volgens hen zo veel vragen op dat zij zich niet tot een aanvaardbare verdediging in staat achtten. Toen de rechtbank hun protest verwierp, trok Plasman demonstratief zijn toga uit, pakte zijn papieren op en legde zijn verde diging neer. Zijn collega volgde zijn voor beeld. De rechtbank verdaagde de zaak. Andriessen tijdens conferentie ENS: ontevreden over beleid gemeenten Een meerderheid van de Neder landers oordeelt negatief over het functioneren van de ge meenten. Ruim zestig procent vindt dat de gemeenten vaak over de hoofden van de mensen heen handelen. Dat blijkt uit een gisteren gepresenteerde en quête van het bureau Intomart in opdracht van Konsumenten Kontakt (KK). Uit de resultaten blijkt dat in woners van grote gemeenten veel negatiever oordelen dan in woners van middelgrote steden of dorpen. De gemeenten moe ten zich meer inspannen voor verbetering van de woonomge ving. Rommel op straat, honde- poep, groenvoorziening, speel- voorzieningen, vandalisme en gevaarlijke verkeerssituaties vormen een grote bron van er gernis voor een belangrijk deel van de ondervraagden. Bijna vijftig procent vindt de openingstijden van gemeente lijke instellingen te beperkt. De Vereniging Nederlandse Ge meenten (VNG) wilde nog niet reageren op het rapport. den haag Zo'n 250 honoraire consuls van Neder land woonden gisteren in de Ridderzaal de openings ceremonie bij van een driedaags bezoek aan Neder land. Een honoraire consul behartigt in landen waar Nederland geen beroepvertegenwoordiging heeft de belangen van Nederland. Het bezoek is georgani seerd als erkentelijksheidsbetuiging, maar ook om de contacten van de consuls met Nederland te verster ken. foto anp ed oudenaarden Haar man overleed op 26 januari. Na twee weken viel het haar op dat ze geen post meer kreeg, nog een week later begreep ze dat hun gezamenlijke Postbank-rekening werd geplunderd. Mevrouw Pruis uit 't Harde is het zwaarst getroffen slachtoffer van de Nieuwegeinse besteler van overle den personen. Ze kan er niet over uit wat haar na het over lijden van haar man is overkomen. Een fraudeur heeft zich haar bankrekening toe geëigend en er voor tienduizend gulden be talingen mee gedaan. Ze heeft achtduizend gulden moeten lenen om allerlei betalingen te doen want ze kreeg aanmaningen. Van het gasbedrijf, van de belastingdienst, en van de PTT, het moederbedrijf van de Post bank. Vaste overschrijvingen konden niet meer worden gedaan: de Nieuwegeinse plunderaar slokte al het geld op. „Je man overlijdt en dan krijg je dit er over heen", zegt ze. „Aan het verwerken van zijn overlijden ben ik nog helemaal niet toege komen omdat ik er, twee maanden nadat ik ontdekte dat van fraude sprake was, nog steeds niet in ben geslaagd de papieren rompslomp met de Postbank geregeld te krijgen. Het gaat daar allemaal zo traag en ook al beloven ze je terug te bellen, ik moet vrijwel altijd zelf weer contact opnemen." Voor mevrouw Pruis zijn de afgelopen maanden „zenuwslopend" geweest. „Ik las in de krant dat die man was gepakt en ik stond ervan te trillen op mijn benen." Ze pakt de afschriften uit januari/februari er bij: „Hier, hij betaalde 156 gulden lesgeld aan het LOL kocht voor duizend gulden bij TV-zaak Van Schaik, hij betaalde zijn deel name aan een beurscompetitie via mijn re kening, nam cheques op: duizend gulden, vijfhonderd gulden. En zo zijn er meer af schrijvingen." Toen voor de eerste keer haar weduwen- pensioen werd overgemaakt, volgden on middellijk nieuwe afschrijvingen. Dat kan ze opmaken uit de duplicaat-dagafschriften die ze naderhand van de Postbank kreeg toegestuurd. Toen ze aanmaningen kreeg, stortte ze in haar onwetendheid tweedui zend gulden op de rekening. Voor de Nieu- wegeiner was dat het sein om opnieuw in kopen te doen. De rekening vertoont nu een tekort van achtduizend gulden. Van een RABO-bankrekening van de familie ontving de Nieuwegeiner ook bescheiden. „Maar het is hem niet gelukt, of die vent heeft het niet aangedurfd ook die rekening aan te spreken", zegt mevrouw Pruis. Toen ze op 9 februari in de gaten had dat ze geen post meer kreeg, ging ze niet lang daarna naar het postkantoor om te vragen hoe dat zat. Daar kreeg ze te horen dat ze was verhuisd naar het Nypelsplantsoen in Nieuwegein. „Omdat de geboortedatum en de voorletters van mijn man klopten, was de adreswijziging geloofwaardig voor de Postbank." Die gegevens had de Nieuwegeiner uit de Telegraaf, een voormalige werkgever van haar man. Bij diens overlijden plaatste de werkgever een rouwadvertentie. Na veel getelefoneer met de Postbank kreeg ze 3 april uiteindelijk duplicaten van de dagafschriften toegestuurd. „Sinds die tijd heb ik diverse keren contact met hen ge zocht om overste afhandeling van de zaak te praten. „Deze week moet ik maar weer eens gaan bellen om naar mijn geld te vra gen, want van hen hoor ik niks, helemaal niks." nieuwegein «josv De politie van Nieuwegein vindt het onthullend hoe gemakkelijk de plaatsgenoot, die wordt ver dacht van het bestelen van do den, zijn slag heeft kunnen slaan. Met zijn systeem is zelfs de bankrekening van nog leven de personen te plunderen, con cludeert rechercheur J. Rechts. Wat hem betreft is de creditcard door deze zaak niet betrouw baar meer. Gewoon vanuit de luie stoel vulde de man aanvraagformu lieren in voor een Eurocard, op naam van overledenen die hij via een adreswijziging naar zijn adres aan het Nypelsplantsoen in Nieuwegein had laten 'ver huizen'. Het lukte hem via de post creditcards met pincode toegestuurd te krijgen voor de bankrekening van overledenen. Zo kon hij betalingen doen en geld opnemen. „De man hoefde niet eens een legitimatiebewijs te over leggen. Alleen de kredietwaar digheid van degenen voor wie de verdachte een Eurocard aan vroeg, werd gecontroleerd", al dus Rechts. De Postbank zit behoorlijk met de affaire in zijn maag, zo blijkt uit een reactie van woord voerster Borghuis. „Doordat dit nu bekend is geworden, zullen wij onze procedure voor het af geven van de Eurocard nog eens nalopen." Ze zegt dat ze deze zaak als een incident be schouwt: „Wij hebben enkele honderdduizenden van die cre ditcards uitstaan en dit is de eerste keer dat er iets is misge gaan." ABN AMRO zal zijn pro cedure waarbij de Eurocard schriftelijk wordt aangevraagd en de bank de kaart, met pinco de, per post verstuurt niet veranderen, aldus woordvoer der Meere. Op vrijdag 30 april zal er geen bestelling plaatsvinden. De dag waarop uw post bezorgd wordt kunt u terugvinden in onderstaande tabel. Heelt u vragen over de post rond Koninginnedag, belt u dan met PTT Post Klantenservice: 06-0417. Gepost op donderdag 29 april Gepost op vrijdag 30 april Streekpost Ovoip bestemmingen Streekpost Overige bestemmingen Besteld op zaterdag 1 mei BlUld op zaterdag 1 mei Besteld op maandag 3 mei Wij zorgen ervoor. Q

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 5