Faisal Husseini, 'de Nobele Palestijn' Ouderen Moskou spoorloos na verkoop van appartement Wellicht toch verplichte AIDS-test verkrachters Rode Kruis wil van 'Zwitsers karakter' af Feiten &Meningen DINSDAG 27 APRIL 1993 GENEVE CLARE NU LUS het slagveld te helpen heeft het Rode Kruis zich vereenzel vigd met de Zwitserse neutra- Het Internationale Comité van liteit. Het logo van het Rode het Rode Kruis (ICRC), dat 130 Kruis, een rood kruis op een jaar oude bastion van Zwitser- witte achtergrond, is afgeleid discretie, is bezig zich te ontdoen van zijn Zwitserse ka rakter en zich minder terug houdend op te stellen. Voor het eerst in zijn bestaan wor- i de Zwitserse vlag, een wit kruis cp een rode achtergrond. Nu de Koude Oorlog voorbij is en voor de tegenstelling tussen Oost en West die tussen den niet-Zwitsers aangewezen Noord en Zuid in de plaats voor precaire taken als het be- lijkt te zijn gekomen, vormt zoeken van gevangenen of het het hebben van de Zwitserse voeren van onderhandelingen nationaliteit niet langer af- toegang te krijgen tot oor- doende bescherming v logsgebieden. Onlangs sloot het Rode Kruis een akxoord met de Zwitserse reeering met als doel een vol ledig onafhankelijke interna tionale organisatie te worden. Ook werden de regels versoe peld die voorschreven dat de organisatie geen standpunt mocht innemen. Vorig jaar bestookte het Rode Kruis, dat er genoeg van had er in Somalia alleen voor te staan, regeringen met verkla ringen dat de So malische bevolking zonder massale hulp zou sterven van de honger. Ook de veroordelingen die werden uitge sproken over de detentiekampen, de verkrachtingen en de massale exe- cuties in Bosnië waren uniek voor het Rode Kruis. Het recentelijkst was de te rechtwijzing van Peru wegens het opnemen en vrijgeven van dewerkers van het Rode Kruis. In Libanon bijvoorbeeld wer den in 1989 twee medewerkers van hét Rode Kruis ontvoerd en tien maanden lang vastge houden. De ontvoerders zou den in ruil voor hun vrijlating de vrijlating hebben geeist van een in Zwitserland gevangen zittende kaper. In maart 1992, toen de betrekkingen tussen Zwitserland en Iran een diep tepunt hadden bereikt, ont zegde Iran het Rode Kruis de toegang tot het land. Wat we nu willen is dat het ICRC wordt erkend als een neutrale be middelaar bij ge wapende conflic ten", zegt Fuchs. „Wat we in de toekomst graag willen is een er kende ICRC-nationaliteit en een ICRC-paspoortAls be waker van de Geneefse con venties over humanitair recht 11949 is het Rode Kruis ge- 'We moeten de politici veel vaker alarmeren i privegesprek met Abimael machtigd om bij gewapende Guzman, de gevangen geno men leider van de rebellenbe weging Lichtend Pad. Dit inci dent bracht het Rode Kruis er zelfs toe zijn bezoeken aan ge vangenen in Peru op te schor ten. „De taal van het communice- is veranderd. We plachten conflicten de rol van neutraal bemiddelaar op zich te ne men. Het bezoekt gevange nen, helpt bij de uitwisseling van krijgsgevangenen en levert hulp aan door oorlog getroffen gebieden. Afgelopen december zette het ICRC de unieke stap zeer terughoudend te zijn", al- heilige baan van afgevaardigde dus directeur-generaal Peter Fuchs. „Als zich een s voordoet waarin zelfs aanwezigheid geen verande open te stellen voor niet-Zwit sers met ervaring bij het Rode Kruis. Dat betekent dat men sen die bekend zijn met de ring kan brengen, dan moeten plaatselijke cultuur en taboes we opener zijn en onze mond opendoen. We moeten de po litici alarmeren en doen dat ook vaker dan voorheen." Fuchs voegt daar echter aan toe dat, anders dan sommige andere humanitaire organisa ties, het Rode Kruis nog steeds gelooft dat discretie een doel- onrustige gebieden stuurd kunnen worden. Door de Zwitserse regering te vragen de organisatie de status toe te kennen van een interna tionale organisatie met volle dige diplomatieke immuniteit voor stafleden, v.erwijderde het Rode Kruis zich een stap ver- treffender middel is om onwil- der van zijn oorsprong. Door lige regeringen over te halen dit akkoord verschilt de relatie mee te werken dan publiciteit. „Ons belangrijkste uitgangs punt blijft dat we niet vrijuit moeten spreken, wanneer dat schadelijk kan zijn voor de slachtoffers", aldus Fuchs. „We betreden een nieuw tijd perk na de Koude Oorlog", zegt Fuchs. „Het ICRC moet als onpartijdige stem zijn plaats opnieuw bepalen. De oude mechanismen voldoen niet meer." Een van die „oude mechanis men" is de nauwe verbintenis met de Zwitserse regering. Sinds het in 1863 werd opge richt om gewonde soldaten op driedubbeld. die het Rode Kruis Zwitserse regering heeft niet meer van de relatie met ande re regeringen. Ondanks de veranderingen zal het 25 leden tellende Interna tionale Comité zelf volledig uit Zwitsers blijven bestaan, om gemanipuleer door regeringen te voorkomen. Ook wil het ICRC dat de Zwitserse regering de helft van de kosten blijft dragen voor het hoofdkantoor in Geneve en een groot deel van het werk in het veld blijft betalen, waarvan de kosten de afgelopen vier jaar zijn ver- Bij de nieuwste ronde van vredesbesprekingen over het Midden-Oosten die vandaag begint, zal Faisal Husseini, de onbetwiste politieke leider van de Westelijke Jordaan- oever, voor het eerst aan de onderhandelingstafel mogen plaatsnemen. Hoewel hij al hoofd van de Palestijnse de legatie was, weigerde Israël hem als lid van het Palestijn se team te erkennen. JERUZALEM SARAH HELM THE INDEPENDENT Maar de Israëlische premier Ra bin heeft van de Verenigde Sta ten te verstaan gekregen dat hij moet onderhandelen met de mensen die politiek gewicht in de schaal leggen. Vooral om te voorkomen dat de militante aanhangers van de islamitische verzetsbeweging Harnas straks de enige Palestijnen zijn met daadwerkelijke invloed in de bezette gebieden. Husseini behoort tot de adellij ke familie Husseini. 'Nobel' is een beschrijving die vaak voor hem wordt gebruikt. Hij is de zoon van Abdel Kader Husseini, die door de Palestijnen wordt beschouwd als de grootste held van hun nationalistische strijd in de jaren dertig en veertig. Hij is trouw aan PLO-voorzitter Arafat. Husseini komt uit Jeru zalem. Zijn deelname aan de onderhandelingen vormt daar om een bedreiging voor wat Is raël het naast aan het hart ligt: De eeuwige Israëlische soeve reiniteit over Jeruzalem. Maar deze rustige, eerlijke, as cetische man heeft niet het vuur van een extremist. Hij is geen charismatische leider, maar heeft het gedegen voorkomen van een vastberaden pragmati cus. Als zodanig zou hij wel eens Rabins beste bondgenoot kunnen zijn. Faisal Husseini werd in 1940 in Baghdad geboren, waar ziin va der zich schuilhield voor de Britten. Het gezin was al naar Cairo verhuisd, toen Abdel Ka der in 1948 bij Jeruzalem sneu velde in de Israëlische onafhan kelijkheidsoorlog. Vanaf dat moment was het leven van Fai sal verweven met de zaak van het Palestijnse nationalisme. Fasail Husseini. Zijn eerste herinnering aan Arafat is het bezoek dat de PLO- leider in 1949 in Cairo aan de familie bracht om de dood van Abdel Kader te herdenken. In 1960 schaarde Husseini zich achter de PLO en onderging hij militaire training in Palestijnse kampen in Syrië. Na de Zes daagse Oorlog van 1967 vestig de hij zich in Jeruzalem. Zijn eerste arrestatie door de Israëli's FOTO REUTER SIMON KREITER was wegens het opslaan van wapens voor de PLO. Maar rond het midden van de jaren zeventig ontwikkelde Hus seini zijn eigen ideeën over de weg voorwaarts voor de Palestij nen. Hij sprak al vroeg over ge weldloos en passief verzet, over het sluiten van compromissen en over aanvaarding van de twee-staten oplossing. Tijdens periodes van opsluiting in de gevangenis leerde hij He breeuws en later onderhield hij kontakten met Israëli's. Moshe Amirav, een voormalig lid van de Likud, herinnert zich zo'n geheime ontmoeting met Husseini in 1985: „Hij vertelde me dat er een tijd was geweest dat hij het woord Israël niet over zijn lippen kon krijgen. 'Nu zeg ik het. Het gaat me niet makkelijk af. Maar ik besef dat beide volkeren hier moeten le ven', zei hij." Waarnemers zeg gen dat Husseini nooit bang is geweest dat zijn pragmatisme een verraad was van de zaak waarvoor zijn vader was gestor ven. „Zijn vader droeg een ge weer en hij een olijftak, maar voor hetzelfde doel", zegt Pales- tijnen-kenner Albert Agazarian. In de jaren tachtig ontpopte Husseini zich als de stuwende kracht achter de politieke bewe ging in de bezette gebieden. Hij werd zowel gepaaid als vervolgd door Israëlische leiders, die een 'gematigd' Palestijns plaatselijk bestuur nastreefden als tegen wicht tegen de PLO, maar die zich nooit echt konden neerleg gen bij de figuur van Husseini, die zulke nauwe banden onder hield met Arafat. Ook binnen het verdeelde Pa lestijnse kamp bevindt Husseini zich in een lastig parket. Ener zijds moet hij naar de pijpen van de PLO-leiding dansen, an derzijds wordt hij geacht op te komen voor de plaatselijke be langen van de Palestijnse orga nisaties in de bezette gebieden. Hoewel Husseini op het diplo matieke toneel aan gezag heeft gewonnen, neemt zijn populari teit onder het Palestijnse volk af nu de vredesonderhandelingen nog steeds niets tastbaars heb ben opgeleverd. In de bezette gebieden bepalen de Palestij nen hun eigen koers. Toen de intifada (gewapende Palestijnse opstand) in 1987 begon, zat Husseini in de gevangenis en werd hij volkomen overvallen door de opstand. Toch is het nieuws dat hij nu als volwaardig onderhandelaar aan de vredes besprekingen deelneemt in Je ruzalem met veel enthousiasme ontvangen. Nu Israël weer een stap heeft gezet in de richting van onder handelingen met de PLO, is de hoop gewekt dat er eindelijk spijkers met koppen kunnen worden geslagen. VERTALING MARGREET HESLINGA MOSKOU ONNO HAVERMANS Ouderen in Moskou doen er verstandig aan zich nog eens te bedenken voor ze hun appartement aan een wildvreem de verkopen. Ze zouden een aanlokke lijk contract wel eens met de dood kunnen bekopen. De politie van de Russische hoofdstad onderzoekt ten minste tien gevallen, waarin een oude re Moskoviet op mysterieuze wijze ver dween na de verkoop van zijn of haar flat, aldus de Moscow Times. In de loop van tientallen jaren zijn tal loze trucs verzonnen om aan woon ruimte te komen op de veel te krappe woningmarkt in Moskou. Een van de nieuwste ontwikkelingen vormen ad vertenties in Russische kranten, waarin oudere huiseigenaren een aantrekke lijk pensioen wordt geboden, plus de garantie dat ze tot aan hun dood in hun huis mogen blijven wonen als ze bereid zijn formeel afstand te doen van die woning. Een goed pensioen is voor Russische ouderen van levensbelang. Van de AOW die de staat verstrekt, kan nie mand rondkomen, en lang niet alle be jaarden hebben familieleden die hen bijstaan of waardevolle bezittingen die ze te gelde kunnen maken. De garantie dat ze tot hun dood goed verzorgd in hun huis kunnen blijven, maakt een verkoop-contract dan ook erg aantrek kelijk. Maar het contract lijkt voor een zame bejaarden een valkuil te worden. Viktor Molchanov, hoofd van de afde ling vermiste personen van de Mos- kouse militie, vertelde de Moscow Ti mes het verhaal van een 55-jarige vrouw die in februari van dit jaar op eens verdween. Ze werd weken later dood aangetroffen. Aanvankelijk be steedde de politie geen bijzondere aandacht aan de vrouw, die bekend stond als een notoire alcoholiste. Maar toen bleek dat de vrouw kort voor haar verdwijning een verkoop-contract voor haar appartement had getekend, be gon de politie een onderzoek. Inmid dels zijn vier mannen gearresteerd, al- Een oude vrouw achter het n i haar woning in Moskou. De Russische rechtbank onderzoekt een aantal gevallen waarin oudere mensen verdwenen vlak na de verkoop van hun appartement in de Russische hoofdstad. dus Molchanov, die nog negen soort- saties vermijden dat papierwerk, waar- bij voorkeur ook nog lijden aan een of gelijke zaken in behandeling heeft. door de politie er nauwelijks een vinger andere ziekte of zwaar aan de drank Officieel moet de verkoop van apparte- achter krijgt, klaagt Molchanov. Vol- zijn. Hun verdwijning valt zelden op. menten worden geregistreerd door een gens hem zoeken de criminelen be- Woordvoerster Marina Doebtsova van soort staatsnotaris. Criminele organi- wust naar ouderen zonder familie, die Neros, een van de adverterende bu- REUTER PETER ANDREWS reaus, vertelde de krant dat haar bu reau slechts bemiddelt tussen koper en verkoper. Zodra een contract is geslo ten, trekt het bureau zich terug, aldus Doebtsova. WIM STEVENHAGEN Kwestie is van groot belang voor slachtoffers toen noê» ep Miotoie pTTyi-iwAPr VOOÉ ttnféNitN AMSTERDAM GÜS SCHREUDERS JURIDISCH MEDEWERKER Als het aan de advocaat-generaal bij de Hoge Raad mr. T. Koopmans Ugt, zul len de slachtoffers van een verkrach ting de daders kunnen dwingen tot het ondergaan van een AIDS-test. Voor de eerste en tot dusver laatste keer is zo'n verplichte AIDS-test in juli 1991 door de president van de Amsterdamse rechtbank mr. B. Asscher opgelegd aan de zogenoemde Rembrandtparkver- krachter. Het slachtoffer had na het misdrijf zelf een AIDS-test laten doen, maar zag zich emotioneel niet opge wassen tegen een tweede test, die een half jaar later moet worden gedaan om zekerheid te krijgen. Wanneer de dader niet seropositief zou blijken te zijn, kon deze tweede test achterwege blijven. In maart 1992 vernietigde het Amster damse gerechtshof het vonnis van mr. Asscher. Dat had voor het geval van de Rembrandtparkverkrachter geen gevol gen meer (deze had de gedwongen test inmiddels ondergaan), maar voor toe komstige slachtoffers van verkrachting is de kwestie van groot principieel belang. In de juridische vakpers ontbrandde dan ook een verwoede discussie. Zo vlogen de hoogleraren J.M. de Meij en H. van Maarseveen elkaar in de haren over de werking van het artikel in de grondwet dat de onaantastbaarheid van het li chaam garandeert. Op dit grondrecht was het namens de verkrachter gevoerde juridische verweer I. Een gedwongen AIDS-test vormt een inbreuk op zijn lichamelijke integriteit. Daar kan de rechter volgens het verweer uitsluitend toe overgaan als er een wettelijke grondslag voor bestaat (zoals er nu een wettelijke grondslag komt voor een gedwongen DNA-test bij sterke verdenking van bepaalde zware misdrijven). Van Maarseveen betoogde echter dat een verkrachter helemaal geen beroep kan doen op het grondrecht. Hij heeft door de verkrachting (vanzelfsprekend een zeer zware inbreuk op de lichamelij ke integriteit van het slachtoffer) zijn ei gen recht op lichamelijke onschendbaar heid verspeeld. Juristen noemen zoiets 'rechtsverwerking'. Kritiek op het vonnis van de Amsterdamse rechtbankpresi dent moest dan ook worden verklaard uit onbegrip voor verkrachte vrouwen, die van andere rechters te horen krijgen dat zij niet moeten zeuren. Verontwaardigd De redenering van Van Maarseveen lokte een verontwaardigde reactie uit van de hoogleraar staasrecht De Meij. Waar blij ven we als iemand geen aanspraak meer heeft op een grondrecht als hij het grondrecht van een ander aantast, vroeg deze zich af. Op deze manier zijn ook de doodstraf en martelingen verdedigbaar. Grondrechten zijn er niet alleen voor nette burgers, maar ook voor verkrach ters en andere misdadigers. Jawel, antwoordde Van Maarseveen, dat klopt wel in de verhouding tussen een burger r>n de overheid, maar niet in de verhoudingen tussen twee burgers on derling. Waarom zou het slachtoffer het grondrecht van de dader op lichamelijke onschendbaarheid moeten eerbiedigen en geen bloedprik van hem mogen ei sen? Overigens ging zowel de president van de Amsterdamse rechtbank als - in hóger beroep - het Gerechtshof ervan uit dat een verkrachter van wie een verplichte AIDS-test wordt verlangd, wel degelijk een beroep kan blijven doen op het grondwetsartikel over onschendbaarheid van het lichaam. De vraag waar rechtbankpresident en Hof echter een verschillend antwoord op gaven, luidde of hier sprake is van een botsing van grondrechten. Volgens As scher staat tegenover het recht van de verkrachter op lichamelijke integriteit hetzelfde recht van het slachtoffer. Als deze twee rechten met elkaar in botsing komen, moet de rechter een belangenaf weging maken. Het ligt voorde hand dat het belang van het slachtoffer dan zwaarder weegt dan het belang van de dader. In tegenstelling tot Asscher vond het Hof echter dat geen sprake was van een bot sing van grondrechten. De aantasting van de lichamelijke integriteit van het slachtoffer had immers al plaatsgehad voordat de vordering tot een verplichte AIDS-test bij de rechter was ingesteld. Op het moment dat de rechter zich over deze eis moest uitspreken, was alleen nog maar het recht van de dader op li chamelijke onaantastbaarheid aan de or de. Weliswaar kan een inbreuk op een grondrecht gerechtvaardigd zijn (bij voorbeeld een straatverbod), maar vol gens het Hof had het slachtoffer er on voldoende belang bij haar verkrachter een verplichte AIDS-test te laten onder gaan. Zij zou hoe dan ook zelf nog een keer moeten worden getest als de dader seropositief zou blijken te zijn. Dwangpositie Tegen dit oordeel is, nu de zaak bij de Hoge Raad dient, advocaat-generaal mr. Koopmans in het geweer gekomen. Naar medisch inzicht krijgt het slachtoffer wel degelijk zekerheid als de dader zich laat testen. Als zijzelf zich tegen haar zin aan een tweede test zou moeten onderwer pen, is dat geen vrijwillige beslissing. Ook in haar geval zou het neerkomen op een gedwongen AIDS-test: door het risi co van besmetting heeft de dader haar in een dwangpositie gebracht. De conclusie van Koopmans luidt dan ook dat hier inderdaad sprake is van „een klassiek geval" van botsing van grondrechten. Omdat zowel het recht op onaantastbaarheid van het lichaam van het slachtoffer als datzelfde recht van de dader in het geding is, moet het belang van de verkrachte vrouw het zwaarst we gen. Het is nog even afwachten of de Ho ge Raad met deze redenering akkoord gaat. In dat geval kunnen de slachtoffers zekerheid krijgen zonder zelf de belas ting van een AIDS-test te moeten onder gaan.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 2