Boek laat automobilist vogelpoepje 'ruiken' Raymond Koldenhof gaat naar Wembley De knaap heeft condoomschroom rW 'Met DAF genoeg verlies geleden' Pechvogel van de week Loop nooit door een oude Gouden Gids dinsdag 27 april 1993 978 _20din: CHEF WILLEM SPIERDIJK. 071 -161440, PLV -CHEF MEINDERT VAN DER KAAIJ. 071 -161352 U LA CC n" i jEen iZülli De zaak stinkt. Klein-aandeel- houder van de oude DAF Trucks, Theo Valk, voelt zich door de ABN-AMRO Bank en groot-aandeelhouders zwaar belazerd. Natuurlijk, voor de werknemers in Eindhoven is het! heel erg dat zij zijn ontslagen. Maar dat is nauwelijks een pleister op de wonde van de Leidenaar, in het dagelijks leven I directeur van Möringen Liften uit Haarlem. Nadat bekend werd dat DAF ar in de schulden zat er er zelfstandig niet meer uit kon komen, is het Eindhovense be drijf grondig gesaneerd. Dat ge- I beurde door twee curatoren die door de rechtbank daarvoor werden aangewezen. Heel sim pel gezegd werden de slechtst draaiende delen van het bedrijf opgedoekt. Alleen de min of meer gezonde delen bleven overeind en vormen nu de ïwe DAF Trucks. Waar Valk zich in het bijzonder aan heeft gestoord is de wijze waarop de verkoop van de goe- ^'ex deren en rechten van de oude aan de nieuwe DAF is gegaan. Neem nu de inventaris, machi nes en voorraden. Een onafhan kelijk taxatiebureau schatte dat die bij een onderhandse v koop en voortgezet gebruik 640 miljoen gulden kunnen opbren gen. Maar uiteindelijk hebben de twee bewindvoerders alle spullen voor 482 miljoen gulden aan de nieuwe DAF overgedaan. jje 0 Volgens Valk een cadeautje. na z Nog erger is het gesteld met de verkoop van de immateriële za- ter ken zoals research en goodwill. £rjjc Op de balans stonden die voor gegj ruim een miljard gulden geno- pjes teerd. De verkoopprijs daarvoor aan het nieuwe bedrijf was ech- sc^r ter 100 miljoen. Volgens Valk „en i bijna symbolisch bedrag. yan Wie komt dit ten goede? „De hacj groot-aandeelhouders", zegt van, Valk. „Zij hebben aandelen van een het nieuwe bedrijf die op een Zi goedkope manier weer wordt yas opgezet. Op die manier kunnen zij hun geleden verliezen bij se DAF weer een beetje goed ma- ten|, ken. De goederen zijn met jn r handje klap verkwanseld. De |aat, kleine aandeelhouders zijn weer vvor s de pineut. En zij hoeven voo, niet te denken dat zij steun krij- vers gen bij de Vereniging van Effec- tenbezitters. Hiermee heb ik q onlangs nog contact opgeno- i over deze zaak, maar die doet niets. Iedereen is bang r de grote aandeelhouders binnen DAF en de curatoren. Zo'n aandeelhoudersvergade ring is een grote farce, omdat de kleine bezitters de minderheid hebben en dus hun mond moe ten houden." Even heeft de Leidenaar over wogen om het er niet bij te la ten zitten. Begin deze week gaf hij de zaak in handen van een advocaat, maar die zag er geen heil in om tegen de gang van zaken in verzet te komen. „Wij hebben geen poot om op te staan. Die faillissementswet is meer dan honderd jaar oud en volstrekt achterhaald. Maar ja, je hebt er wel mee te maken. Ik wilde ook de kosten tegen el kaar afwegen. Ik vind dit een misstand, maar het moet mij ook niet al te veel geld gaan kosten. Ik heb met DAF al ge noeg verlies geleden." Wat Valk buitengewoon kwaad maakte was de positie die de grote banken in dit soort situa ties innemen. Door hun bevoor- echte plaats slagen zij er vaak nog in om hun vorderingen bin nen te halen. Het zijn de kleine aandelhouders die altijd met le ge handen blijven staan. Zo ook t DAF. In dit geval gaat het om de ABN-AMRO Bank die volgens Valk achter de schermen aan de touwtjes heeft getrokken en zich schadeloos heeft gesteld. In i giftige brief aan de voorzit- van de Raad van Bestuur van de ABN-AMRO, mr. R. Hazel- hoff, zegt hij een vieze smaak in de mond te krijgen als hij alleen al de naam van de bank hoort. „De houding van de ABN-AM RO ten opzichte van hun rela ties wat betreft kredietverstrek king is ronduit verachtelijk." Ook beklaagt hij zich in de brief over de ondoorzichtige en ge heime afwikkelingen van faillis sementen. „De crediteuren en kleine aandeelhouders zijn ook uw klanten en voelen zich door de bank gepaktschrijft Valk. De Leidenaar overweegt nu om de relaties die hij zowel privé als zakelijk heeft met de ABN-AM RO, op te zeggen. Er is een boek dat antwoord geeft op dè vraag van de auto mobilist. En die vraag is: welke vogel heeft die klodder op mijn voorruit laten vallen? Of, zoals de Amerikaanse titel zegt, What bird did that? Naast de kleurrijke foto's van de uitwerpselen en korte omschrij vingen van hun geur, prijken silhouetten van de makers. Net alsof je ze vanuit een rijdende auto op heterdaad betrapt. En dat biedt natuurlijk ongekende mogelijkheden. Zonder te stop pen leert de automobilist de na tuur kennen en kan hij een flin ke duit verdienen. Zo schijnen in Amerika bepaalde goed be waarde uitwerpselen voor 6000 dollar van eigenaar te verwisse len. De automobilist moet dan wel een dun laagje doorzichtig plas tic op de voorruit bevestigen. Zodra de poep is opgedroogd, haalt hij dat laagje mèt buit bin nen. Maar natuurlijk kan hij het ook bij kijken laten. Op de auto ruit is de poep prima van twee kanten te bestuderen, stukken beter dan de boodschapjes die roemloos eindigen op geblader te, boomschors of oneffen bo dem. Bij de Katwijkse boekhandel Van den Berg aan de Achterweg had men nooit gedacht dat het boek echt bestond. „Een leuke 1 april-grap", mompelde bedrijfs leider M. van der Gugten toen hij op die dag een recensie in de krant zag staan. „Want wat moet je met zo'n boek? Als je weet dat een meeuw iets laten vallen, moet je dan een schade vergoeding eisen bij de organi satie van meeuwen? Of moet je er met een geweer achteraan? Nee, ik kan me niet voorstellen dat zo'n boekje bestaat, laat staan dat iemand het koopt." De Leidse boekhandel De Kier aan de Nieuwe Rijn weet wel beter. Nadat klanten om het boekje vroegen, informeerden inkopers direct bij importeurs. Die bevestigden dat het boekje bestaat. Alleen, ze hebben het niet in hun pakket en hadden dan de boekhandels dan ook geen informatie toegezonden. Die moeten het zelf maar uit Amerika halen. En daar voelt De Kier weinig voor: „Er was even belangstelling, maar dat luwt snel zegt een woordvoerster. Als we dat boek over zes we ken binnen krijgen, ben ik bang dat we ermee opgescheept blij ven zitten. En wat moeten we er dan mee?" Het boekje is ook niet echt toe gespitst op de Nederlandse markt, maar heeft het over Noordamerikaanse vogels als splerd, schplutz en splood. En alles in het Engels. „Plannen om het boek in het Nederlands te vertalen zijn er volgens mij niet", wordt vanaf de Nieuwe Rijn gemeld. „Het is typisch iets voor Ameri kanen, een belachelijk iets", re ageert een inkoper van boek handel Ginsberg aan de Leidse Breestraat. „Die zitten veel va ker in hun auto en komen er soms amper uit". Ze eten er hun hamburgers, kijken er films en beminnen elkaar op voor- of achterbank. Een inkoper bij Kooyker aan de zelfde Breestraat denkt dat de meeste vogelaars meer geïnte resseerd zijn in vogels dan in hun uitwerpselen. Hij ziet dan ook geen reden om het in de vogelcollectie op te nemen. Wel heeft de onderneming een en kel exemplaar besteld bij de Londense Airlift bookcompany. Voor de handzame pocketeditie moet de klant 32,50 gulden neertellen. Wie dat is? De bibliotheek van Rijkswaterstaat, klinkt het bij klantenservice. Bij de verschil lende bibliotheken van Rijkswa terstaat weet men echter van niets. „Wat moeten wij met dat boek?", heet het daar. Je hebt mensen die niet voor het geluk in de wieg zijn gelegd en soms de raarste dingen meemaken: pechvogels dus. Het Gesprek van de Dag roept elke week een regiogenoot uit tot 'Pechvogel van de week'. Het Leidsch Dagblad verrast de uitverkorene met een mooie slagroomtaart van banketbakke rij Van Dam. Vindt u dat uzelf voor deze eervolle vermelding in aanmerking komt, twijfel dan niet om met ons contact op te nemen. Ook'mag u familieleden, vrienden of buren voor deze prijs nomineren. U kunt bellen tijdens de werk dagen van 8.30 tot 16.30 uur op het nummer 071-161352. Ook kunt u schrijven: Leidsch Dag blad. t.a.v. Het Gesprek van de Dag, Postbus 54, 2300 AB Leiden. G-voetballer krijgt kaartje van KNVB Raymond Koldenhof zit morgenavond op uitnodiging van de KNVB in het Wembleystadion bij Engeland te gen Nederland. foto jan holvast Kent u dat probleem ook? U draait een telefoonnummer, krijgt een wildvreemde aan de lijn, hangt op, belt opnieuw en ja hoor., weer die wildvreemde. Wat doet u dan? Dóórdraaien, boos uitvaren of vriendelijk om opheldering vragen? Het laatste, zegt u dan natuurlijk. Maar de Leidse studente Pascal Warners weet wel beter. Ze heeft het oude telefoonnum mer van bouwbedrijf Bouwvaria overgenomen en plukt daar al anderhalf jaar de wrange vruch ten van. Dagelijks bellen zo'n zes tot tien 'klanten' op. Leuk is dat zelden. „Dan hangen ze meteen hele verhalen op over deurknoppen of bestelde goederen. En als ik er dan eindelijk tussenkom, zijn ze boos dat ik niet eerder heb gezegd dat dit niét Bouwvaria is", ldaagt ze. Vaak ook hangen mensen zes maal op voor ze boos zeggen dat het niet klopt. En al die tijd blijft de studente in de buurt van de telefoon: „Want ik weet dat ze het opnieuw blijven pro beren". Niet-opnemen heeft ze snel af geleerd: „Want dan zie je steeds dat net familieleden bellen". En wat te denken van de geïrriteer de huisgenoot die een middag lang de telefoon opnam met de boodschap dat dit niét Bouwva ria is. Haar bellende zus durfde tijdenlang niets van zich te la ten horen, bang voor 'enge mannen'. De bedrijfsleider van Bouwva ria, J. Bos, schrikt van het ver haal. Hij had nooit gedacht dat zo veel mensen nog steeds de Gouden Gids van 90/91 raad plegen, de laatste waarin het oude telefoonnummer nog staat. Als die door de verwarring naar de concurrent overlopen, zit er niet mee. Hij krijgt zijn helden wel te zien in Londen. Alleen weet hij niet of hij ze ook na afloop te spreken krijgt. En als dat gebeurt? „Dan ren ik meteen naar Bergkamp. Dat zit er wel in ja. En dan ga ik meteen het hele rijtje af. Voor een handtekening." Ook van Feyenoord-keeper Ed de Goey? „Ja, die is best goed. Beter dan Menzo. Hij is een stuk langer". Zijn dag kan in elk geval niet meer stuk. Hij zit op de eretri bune tussen de bobo's, hij ver blijft in een vier-sterrenhotel en als het goed is krijgt het hele ge zelschap ook nog een rondrit door Londen. Donderdag keert hij naar huis terug. Dan gaat zijn gewone leven weer verder. Op de ZMLK-school Korte Vliet. En op het voetbalveld als spits van het G-team van UVS. „Hoe veel ik er dit seizoen gemaakt heb?. Drie geloof ik", zegt hij. „Volgens mij een stuk of twaalf', zegt zijn vader. Dat kan wat worden, op 8 mei speelt Raymond een toernooi bij de w Leiden. „Ik ga daar effe een paar schaartjes uit gooien", zegt hij vol zelfvertrouwen. Condoomschroom. Eindelijk weer eens een nieuw woord dat lekker lijzig de mond uitzweeft. Mits goed gearticuleerd en traag uitgesproken heeft het iets sier lijks. Hoort u het? Condóóm- schróóm. Ach, wat heeft dat woord een fraaie rondingen („O, dokter, ik heb toch zo'n condoomschroom"). Kortom, een lintje om dat woord. Maar helaas, de wereld die achter dat woord schuilgaat is een stuk somberder. Zo blijkt tenminste uit het rap port 'Condoomschroom' van het onderzoeksbureau Nisso in Utrecht, een verslag van een studie over jongens en seksuali teit. Want jongens tussen 18 en 22 jaar blijken doorgaans hele maal geen stoere, zelfverzeker de versierders te zijn. Ze zien juist vaak op tegen de eerste keer vrijen. De knapen vinden het zo'n gehannes als ze con dooms gebruiken. De moeilijk heid begint al bij het kopen van een pakje van die rubbertjes. De helft van de ondervraagden is bang dat bekenden hen betrap pen of dat de verkoper er iets slechts van denkt. Is dat nou onze mondige jeugd? Foei hoe suffend staat ge daar! Hollandse knapen, verman je zelf, stap resoluut naar de ver koper en vraag gewoon om die dingen. Een drogist staat toch zeker niet achter de kassa om het gedrag van jullie af te keu ren? Vindt Astrid Peeters, van drogisterij Dirx in Katwijk, in elk geval ook niet. „Ik heb echt niet de indruk dat onze verkopers bij de klanten die indruk wekken. Dat zou natuurlijk ook onzin zijn." Zij moet echter tot haar verdriet bekennen dat de Katwijkse jeugd even beschroomd is als de jeugd uit het onderzoek. „Ja, ik denk dat ook hier de helft van de jeugd bang is om condooms te kopen. Die dingen staan vlak bij de kassa. We zien de jonge ren vaak dralen als ze in de buurt van de condooms komen. Vind ik toch raar, ik denk dat de jongeren het elkaar aanpraten. Dat het griezelig is die dingen te kopen." „Ik heb alleen positieve ervarin gen", zegt T. Visser van drogis terij Die Leythe in Leiden. „De jeugd koopt hier gewoon con- De helft van de ondervraagden is bang dat bekenden hen betrappen bij het verkoper er iets slechts van denkt. doorns en ik doe niet vreemd als ze dat doen. De jongeren hebben verschillende keuzemo gelijkheden. De condooms lig gen kant en klaar voor me, vlak bij de kassa. Ze worden net zo makkelijk gekocht als een buisje aspirine. Ook meisjes kopen ze. De uitkomst van dat onderzoek verbaast me dus. Het gebruik van condooms door jongeren is toch volledig geaccepteerd?" Helaas, meneer Visser, als we het onderzoek mogen geloven is de werkelijkheid anders. Een tegenvaller voor hen die veilig kopen van de rubbertjes of dat de foto hielco kuipers vrijen propageren. Gelukkig wel een meevaller voor de poëten onder ons. Vannacht droom ik van condoomschroom. „U dacht zeker dat dit Bouwvaria is, maar Bouwvaria heeft tegenwoordig het nummer 315131", zegt de Leid se studente Pascal Warners zeker zes keer per dag. foto hielco kuipers kan dat omzet schelen. En wat te denken van de keren dat er niemand thuis is? Want ja, Pas cal en haar huisgenoten kunnen moeilijk thuisblijven voor bel lende klanten. In een eerste gesprek zegt de bedrijfsleider van Bouwvaria dat hij direct wat wil doen. Mis schien geeft hij de geplaagde studente wel het nieuwe num mer waar de huisbaas zo voor lijkt terug te schrikken („dan moet hij dat nummer weer uit zijn hoofd leren"). Later blijkt de bedrijfsleider het druk met andere zaken te hebben en geeft Pascal hem een vriendelijk verzoek: „Zet jullie nieuwe nummer duidelijk in jullie krantje, dan kan ik rustig mijn laatste studiejaar ingaan". Al leen in haar slaap hoeft ze dan nog te mompelen: „U dacht ze ker dat dit Bouwvaria is, maar Bouwvaria heeft tegenwoordig het nummer 315131". Bij de Gouden Gids hoort men ervan op dat zoveel mensen door oude gidsen 'lopen'. „Heeft men het nummer écht uit onze gids of had men het overgeschreven in een agenda", zet een woordvoerster de tegen aanval in. Wat later suggereert ze dat sommige Nederlanders gehecht zijn aan hun oude gid sen vol waardevolle aantekenin gen: „En wij kunnen natuurlijk moeilijk controleren of men dan de nieuwe gidsen weg gooit De PTT houdt oude nummers een jaar vast, dan gaan ze zon der toelichting naar de nieuwe eigenaar.Als we langer wach ten, raken we snel door onze nummers heen", legt een woordvoerder uit. „En waar moeten we op letten? Ook parti culieren worden soms vaak ge beld." PAUL VAN DER KOOU mond Koldenhof veert op. „Dennis Bergkamp." Juist op dat moment komt de fotograaf binnen die onmiddellijk begint te praten over zijn liefde voor Feyenoord. „Nee hè", joelt Ray mond, „die gaan eraan tegen Den Bosch. Dat wordt een slachtpartij. Feyenoord-Ajax hè, ik weet de uitslag nog wel. Daar heeft de fotograaf niet van terug. Hij vraagt Raymond of hij soms een petje heeft. Dat is leuk voor de foto. „Je hebt toch een Ajax-petje?", vraagt zijn moeder. „Ja, hallo, dat kan ik hem toch niet aan doen", lacht Raymond en gaat een oranje petje halen. Even later zit hij weer op de bank. Nee, zenuwachtig is hij niet. Nou ja, een klein beetje. Het is ook zo'n onderneming. „Maar er gaan wel zes of zeven begeleiders mee. En een arts", zegt zijn vader. „Het is toch een enorme belevenis. We hebben laatst het Wembley-stadion op tv gezien." „Het water liep zo in mijn mond", zegt Raymond. Ze hadden eigenlijk al bij SJC willen gaan kijken, in Noord- wijk, waar het Nederlands elftal zich voorbereidde. „Maar er was geen plek meer op de tribu ne", zegt zijn vader. Raymond Nog even en Raymond Kolden hof heeft de dag van zijn leven, maar nu al glimmen zijn ogen van de pret. Morgen vertrekt de 14-jarige Leidenaar naar Lon den. Voor de interland tussen Engeland en Nederland. „Ik denk dat het een gelijkspel wordt. Het is niet gezegd dat Nederland wint. Ze hebben een sterk team hoor die Engelsen." Raymond voelt zich de ko ning te rijk. Hij is een van .de achttien jongens die door de KNVB is uitverkoren dit duel bij te wonen. Eigenlijk een cadeau tje van de UEFA. Die beloonde de koninklijke voetbalbond met een aantal toegangskaarten om dat Nederland bij de EK in Zwe den de fair-play cup in de wacht sleepte. De KNVB op haar beurt vond het een goed idee de kaartjes ter beschikking te stel len aan verstandelijk gehandi capte spelertjes, oftewel G-voet- ballertjes. Raymond, die voetbalt in het G-team van UVS, was de geluk kige van de afdeling Leiden. Be seft hij wel dat hij een geluksvo gel is? „Krijg ik daar een taart voor?", vraagt-ie olijk. „Nee", zegt zijn moeder, „die is voor de pechvogel van de week." Zijn favoriete voetballer? Ray-

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 20