Leidsch Dagblad Maij wil nieuw overleg over studentenvervoer x BEL: 'jij MultiCargo A Arbouw op rand van faillissement KLM en partners willen nieuwe maatschappij Zwaargewonden na botsing met bus Westen sluit net rond Servië en Montenegro GOED NIEUWS Winst en omzet Martinair in 1992 fors gestegen 2 WEKEN GRATIS. DINSDAG 27 APRIL 1993 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 40143 LOSSE NUMMERS ƒ1,60 Nobel 2 De Palestijn Faisal Hus- seini wordt vaak als nobel omschreven. Hij mag nu ook aanschuiven bij het vredesoverleg. Met SAS, Swissair en Austrian Airlines schiphol henny van egmonp De samenwerking tussen de KLM, SAS, Swissair en Austrian Airlines moet leiden tot een nieuwe luchtvaartonderneming, die eigendom is van en wordt geleid door de vier maatschap pijen. Zestien werkgroepen, waarin medewerkers van de vier ondernemingen zitting hebben, zijn tot die conclusie gekomen. De werkgroepen hebben voorwerk verricht op basis waarvan de besturen en/of ei genaren van de ondernemingen binnenkort besluiten of ze tot samenwerking overgaan. Mocht dat zo zijn dan zal er halverwe ge de zomer een principe-over eenkomst worden ondertekend. De werkgroepen hebben over enkele belangrijke punten geen beslissing genomen. Zo is er geen advies over de vestigings plaats van het hoofdkantoor van de nieuwe onderneming. Evenmin is er een afspraak ge maakt over welke vliegvelden de overstapplaatsen worden voor de nieuwe maatschappij. De werkgroepen zijn het wel eens geworden over de struc tuur van de nieuwe onderne ming. Het moet een nieuw be drijf worden waarvan de vier bestaande maatschappijen ei genaressen zijn. Swissair, de KLM en SAS worden elk voor dertig procent aandeelhouder en het kleinere Austrian Airlines voor tien procent. Tijdens de gesprekken zijn tal van voordelen van een fusie bo ven tafel gekomen: een groter aandeel van de wereldlucht vaartmarkt, een verbetering van de marktpositie en een moge lijkheid tot efficiencyverbetering en kostenbesparing. Veel jongens zijn huiverig voor condoom UTRECHT CPD Jongens tussen 18 en 22 jaar zijn doorgaans geen stoere, zelfverzekerde ver sierders. Veel van hen zien op tegen de eerste keer vrijen. De meeste jongens zien ook op tegen het ge bruik van condooms. Dat probleem begint al bij het kopen van condooms. Ze zijn bang dat bekenden hen betrappen of dat de verkoper er iets slechts van denkt Dat blijkt uit het onderzoek 'Condoom schroom: jongens over seksualiteit, anticonceptie en SOA-preventie'. De onderzoekers van het Nederlands Instituut voor Sociaal Sexuologisch On derzoek concluderen dat bij seksuele voorlichting te vaak alleen wordt gelet op meisjes. Voorlichting, ge richt op jongens, gaat vaak over seksueel geweld, AIDS en macho-gedrag, de nare kanten van seks. De on derzoekers vinden dat jon gens op school of elders realistischer en minder moraliserend moeten wor den voorgelicht, bij voor keur door mannen, met wie zij zich beter zouden kunnen identificeren dan met vrouwen. Russische referendum 7 Westerse landen rea geren verheugd op de referendum-uitslag, maar het antiJeltsin-kamp geeft de strijd niet op MathildeSanting 9'Texas Girl Pretty Boy' is de titel van het nieuwe album van Mathil- de Santing, dat is opgedra gen aan Randy Newman. Geen actie OV-kaart /I Q De Leidse studen- I -7 tenvakbond stelt niet veel voor. Van acties tegen de OV-kaart zal dan ook weinig komen. Wouters speelt /t Jan Wouters speelt I op Wembley on danks een pijnlijke schou der. Een injectie moet de pijn verzachten. 'Contract niet streekvervoer geen beste oplossing Minister Maij-Weggen (verkeer en waterstaat) wil dat de onderhandelingen over de OV-kaart voor studenten wor den heropend. Zij zei dat gisteren op een CDA-bijeen- komst in Alphen aan den Rijn. Het ministerie van onder wijs sloot vrijdagnacht een contract met de streek- en stadsvervoerders nadat de onderhandelingen met de NS vasüiepen. den haag/alphen aan den run gpd Maij had kritiek op het concept akkoord. „Ik vraag me af of dit een goede manier is om ons geld te besteden." Ze wees erop dat het conceptcontract nog in de ministerraad moet worden besproken. Minister Ritzen zelf heeft zaterdag gezegd dat hij het „uitgesloten" acht om weer met de NS om de tafel te gaan zitten. Maij vindt het niet zinvol dat de vervoersbedrijven 400 snel- bussen willen inzetten voor het vervoer van de scholieren en studenten. Ze vindt dat bus- en treinverkeer elkaar moeten aan vullen en niet hetzelfde traject moeten gaan afleggen. Ook uit het oogpunt van milieu en ge zien de drukte op de wegen vindt Maij dit „niet zo'n beste oplossing". De minister stelde verder verbaasd te zijn dat de onderhandelingen tussen Rit zen en de NS zijn afgeknapt op 35 miljoen gulden. Mocht het kabinet op de lijn van Maij-Weggen gaan zitten, dan is „het hek van de dam". Dit heeft voorzitter C. Nyqvist van het verenigde streekvervoer (VSN) gisteren gezegd. De ani mo van de streekvervoerders om opnieuw te gaan onderhan delen, is volgens Nyqvist „vol strekt nihil". Nyqvist hekelde de opstelling van de NS tijdens de onderhan delingen met het ministerie van onderwijs over een nieuwe reis kaart voor studenten. Hij voelt zich „gestoken" door uitlatin gen van de NS als zou die door het ministerie van onderwijs en de streek- en stadsvervoerders op een zijspoor zijn gerangeerd. „Dat is in strijd met de feiten. Wij hebben tot het uiterste ge probeerd de NS erbij te houden. Ook minister Ritzen heeft zich bijzonder ingespannen om de NS binnen de boot te houden." Het nieuwe landelijke snel- bussennet voor studenten leidt tot een verlenging van de reis tijd ten opzichte van de trein met gemiddeld twintig procent. Nyqvist noemde de klachten van de studentenbeweging dat de nieuwe reiskaart een enorme verslechtering betekent dan ook „overtrokken". Het contract biedt studenten met ingang van 1 september volgend jaar gratis vervoer in het bestaande stads en streekvervoer en op 36 nieu we, landelijke snelbuslijnen. 'Van Damme werkte voor drugsbende' zoetermeer gpd De Nederlander Johannes van Damme (57), die gisteren in Singapore wegens drugssmok kel is veroordeeld tot de doodstraf, heeft volgens de Centrale Recherche Informatie dienst (CRI) als koerier voor de 'African Drugs Connection' ge werkt. Dat is een Nigeriaanse drugsbende, die al jaren heroï ne vanuit Zuidoost- en Zuid- west-Azië via allerlei omwegen naar Nigeria vervoert. De CRI heeft de informatie gekregen van de internationale inlichtin genorganisatie Interpol. „De or ganisatie heeft eerst gebruik ge maakt van Nigerianen, maar sinds enige tijd hebben ze hun tactiek veranderd. Europeanen die in Nigeria wonen of werken worden benaderd of ze heroïne willen meenemen", aldus woordvoerder Van Gooswilli- gen. De CRI schat in dat alle men sen die voor de African Drugs Connection als koerier werken of hebben gewerkt, wisten waar ze mee bezig waren. In het spe cifieke geval van Johannes van Damme duidt met name de manier waarop de heroïne is aangetroffen in een verder lege koffer erop dat Van Damme wist waar hij mee bezig was. Personeel Fokker bang voor nog meer ontslagen Werknemers van vliegtuigfa briek Fokker vrezen dat nog dit jaar opnieuw grote aantallen mensen worden ontslagen. Zij baseren zich op berichten van leidinggevenden. Voorzitter J. de Weerdt van de onderne mingsraad van Fokker op Schiphol noemt deze uitlatin gen 'heel link', maar sluit niet uit dat er een kern van waarheid in de beweringen zit. Gisteren kregen ruim 600 van de 5.500 Fokker-werknemers op Schiphol te horen dat ze waren ontslagen. De meeste overblij vers slaakten geen zucht van verlichting. Behalve dat ze mee leefden met de ellende van hun collega's werden ze ook gecon fronteerd met geruchten over een nieuwe ontslaggolf. „Als het zo is dan heeft de di rectie het absoluut verkeerd ge daan en het zou heel slecht voor Fokker zijn. Als er nog meer mensen uitgaan, passeren we de kritische grens en kunnen we wel stoppen met dit bedrijf. Dat zou onacceptabel zijn. Maar het is nog veel te vroeg voor deze uitlatingen. De vooruitzichten voor de verkoop voor de Fok- ker-70 zijn goed", aldus De Weerdt. Ook Jeltsin waarschuwt klein-Joegoslavië wassenaar Bij een botsing tussen een NZH- bus en een personenauto op de hoek van de ventweg van de Rijksstraatweg en het Am bachtslaantje in Wassenaar zijn vanochtend rond zeven uur twee Rotterdammers gewond geraakt. De 22-jarige bestuurder raakte ern stig gewond aan zijn gezicht en zijn 29-jarige passagier heeft vermoedelijk inwendig letsel. Beide slachtoffers werden overgebracht naar het Academisch Ziekenhuis in Leiden. De Rotterdammer verleende volgens de politie geen voorrang aan de bus, die werd bestuurd dooreen 54-jarige Leidenaar. De twee Rot terdammers werden uit de auto geslingerd en kwamen in een sloot terecht. Zij werden door omstanders uit het water gehaald. De bus en de personenauto werden zwaar beschadigd. FOTO STEPHEN EVENHUIS belgrado-parus-washington De verscherpte sancties van de Verenigde Naties tegen klein- Joegoslavië (Servië en Monte negro) zijn vanmorgen in wer king getreden. Met de sancties moet de druk zodanig worden opgevoerd dat Belgrado geen andere weg rest dan de Bosni sche Serviërs te dwingen het vredesplan voor Bosnië te aan vaarden. De Amerikaanse president Clinton kondigde gisteren aan binnen „de komende paar da gen" met nieuwe stappen tegen de Bosnische Serviërs te komen om hen in het gareel te dwin gen. De Amerikaanse president probeert de steun van de Britse premier Major en president Mitterrand van Frankrijk te krij gen voor een krachtdadiger op stelling in Bosnië. Ook de Russi sche president Jeltsin zei dat de „gevolgen nu voor rekening van de Bosnische Serviërs" zijn. Rusland wordt gezien als 'Ser- vië-vriendelijk'. Na de afwijzing van het plan door het zelfbenoemde parle ment van de Bosnische Serviërs, gisteren in de Bosnische stad Bijeljina, begon de rest van de wereld een land-, zee-, rivier- en Geen krant ontvangen.' 071-143241 ntertfjg 10 00-12 00 me HET WOORD IS AAN William Hazlitt De levenskunst bestaat daarin te weten hoe zich met weinig te ver maken en veel te kunnen verdu- VANDAAG Binnenland- Buitenland Cultuur Feiten en meningen Gesprek van de dag - Info Programma Randstad Regio13,15,16,17 Religie - Sport HET WEER Verwachting van het KNMI tot morgenavond Zonnig en warm Heldere nacht. Overdag zonnig en middagtemperatuur van 16 gra den in het noordelijk kustgebied tot 25 graden plaatselijk in het zuidoosten Noordoostenwind, matig, langs de kust af en toe krachtig,6 luchtblokkade tegen klein-Joe goslavië in te stellen. Daarover was al eerder in de VN-Veilig heidsraad overeenstemming bereikt. Na een ontmoeting met EG- bemiddelaar Owen heeft de Duitse minister Kinkel (buiten landse zaken), voorgesteld een nieuwe vredesconferentie te houden. Hij voegde er echter aan toe dat „de tijd van woor den voorbij is" en dat alleen „massieve druk" kan helpen. Owen wilde zich niet uitlaten over dit voorstel, maar zei de zaak eerst te willen bespreken met EG-voorzitter Denemarken. Owen noemde de Bosnisch-Ser- vische afwijzing een „tragische beslissing, waarvan de gevolgen niet zijn te voorzien. Zij „sturen nu onvermijdelijk aan op een confrontatie met Europa." De Bosnisch-Servische 'afge vaardigden' zeiden niets te wil len weten van het „dictaat van het WestenDe parlementari ërs namen de verscherpte sanc ties op de koop toe, ondanks sterke druk vanuit Belgrado. „Wij weten dat Belgrado ons nu zijn steun zou kunnen onthou den", zei een lid van 'regering van de Servische Republiek in Bosnië'. „Maar het volk is be reid een hoge prijs te betalen." Washington is ruimste stad om in te leven WASHINGTON Bedrijfswagens M5ororlHI PASSEN EN METEN? Beluwmoersadviseur VONDELLAAN 80 LEIDEN TEL. 071 - 318931 FAX 071 - 323524 Washington is de ruimste hoofdstad om in te leven. Zij biedt haar inwoners gemiddeld bijna drie kamers, zo'n 68,65 vierkante meter. Dat hebben de Wereldbank en de VN gecon cludeerd. In het onderzoek kwamen 52 steden aan bod. Wat betreft leefruimte kwam Dhaka, de hoofdstad van Bangladesh, er het slechtst van af. Het rapport werd opgesteld ter gelegenheid van een confe rentie van de Wereldbank en het Centrum voor Menaettffce Nederzettingen van de VN. De bank maakt zich grote zorgen over de slecht voorziene grote steden in de Derde Wereld. I^idjch 'B'DigbUd NIEUWE ABONNEES ONTVANGEN DE KRANT DE EERSTE amsterdam jaap sluis De nettowinst van Martinair over 1992 bedraagt 104,5 mil joen gulden. In 1991 kwam de maatschappij uit op 64,4 mil joen gulden. Voor het eerst in het 35-jarig bestaan van Martin - air kwam de omzet uit boven de één miljard gulden. In 1991 lag de omzet nog op 877 miljoen gulden. Het aantal door Martinair vervoerde passagiers bedroeg vorig jaar 1,7 miljoen. Ten op zichte van 1991 is dat een toe name met 23 procent. Die groei was vooral te danken aan de toename van het vakantiever- voer naar bestemmingen rond de Middellandse Zee en de Ca- narische Eilanden. Op de lange afstand (Canada, VS, Mexico, Zuidoost-Azië en het Caribisch gebied) werd een stijging van 24 procent gerealiseerd. Het aantal werknemers van Martinair groeide ten opzichte van 1991 met vijftien procent tot 2025. Het in 1992 behaalde succes is, zegt Martinair, het gevolg van het vasthouden aan vier markten: het vakantievervoer over korte afstanden, het ver voer over lange afstanden (on der meer de VS), het vrachtver voer en het vliegen voor derden. Als gevolg van overcapaciteit ontstond in de vrachtsector een tarievenoorlog. Daardoor steeg op dit punt de omzet bij Mar tinair slechts met tien procent. Ja, dat is goed nieuws. Dus neem ik nu een abonnement. Voorletter Adirv Postcode Plaats In verband met Koninginnedag zijn onze kantoren op vrijdag 30 april gesloten. Voor het plaatsen van ad vertenties in onze edities van vrijdag 30 april, zater dag 1 mei en maandag 3 mei zijn de sluitingstijden als volgt: Vrijdag 30 april: autorubriek woensdag 28 april 15.30 uur gewone advertenties donderdag 29 april 12.00 uur vrijdag 30 april 08.00 uur familie-berichten Zaterdag 1 mei: onroerend goed personeel sleutels aewone advertenties familie-berichten Maandag 3 mei: sleutels gewone advertenties familie-berichten donderdag 29 april 15.30 uur donderdag 29 april 15.30 uur donderdag 29 april 17.00 uur donderdag 29 april 16.00 uur vrijdag 30 april 15.00 uur donderdag 29 april 17.00 uur donderdag 29 april 16.00 uur maandag 3 mei 08.00 uur Directie Leidsch Dagblad leiderdorp rov klopper De Leiderdorpse aannemersfirma Arbouw BV staat op de rand van een faillissement. De bouwer heeft inmiddels uitstel van beta ling gekregen. De 85 werknemers staan vanaf morgen op straat, tenzij onderhande lingen met een gegadigde voor overname succesvol zijn. De directie van Arbouw slaagde er deze maand niet meer in de salarissen aan de werknemers uit te betalen. Vervolgens wei gerde de bank krediet te verstrekken, waar mee het lot van de aannemer was bezegeld. Eind vorige week heeft de Haagse recht bank surséance van betaling verleend, mor gen spreekt ze waarschijnlijk het faillisse ment uit. Volgens woordvoerder F. Dobbelaar van de bouw- en houtbond FNV is het definitief gedaan met Arbouw. maar is er nog hoop voor de werknemers. Hij meldt dat gesprek ken gaande zijn met een andere aannemer 'uit de buurt van Leiden', die interesse heeft voor overname van Arbouw. Voor de vakbond is uitgangspunt dat een aantal van de 85 bouwvakkers in een over eenkomst wordt meegenomen. Voorts wil de FNV een afvloeiingsregeling voor werk nemers boven de 50 jaar. De werknemers van Arbouw hebben over de laatste vier weken geen loon meer ont vangen. Zij krijgen dit alsnog uitgekeerd via de bedrijfsvereniging, maar volgens Dobbe laar kan daar wel een paar weken overheen gaan. Verder is er een achterstand van zo'n vier maanden in de uitbetaling van vakan tiebonnen. Individuele werknemers dreigen hierdoor voor duizenden gulden het schip Dobbelaar meent dat Arbouw ten onder is gegaan aan zijn eigen groei, eind jaren tachtig. Jarenlang had het bedrijf zo'n 40 medewerkers, op het hoogtepunt waren er meer dan 100 mensen in dienst. Volgens de vakbondsman raakte de directie daardoor haar greep kwijt op het reilen en zeilen van het bedrijf. Ofschoon de directie fouten heeft ge maakt, is in de ogen van Dobbelaar geen sprake van laakbaar gedrag. „Daar zou je al leen aan denken als directeur Arbouw fi nancieel beter zou worden van een faillisse ment. Daar is geen sprake van. naar verluidt heeft hij er op het laatst zelfs privégeld in gestoken." Arbouw kwam eind vorig jaar al in de problemen. Volgens Dobbelaar is de firma toen 'met kunst en vliegwerk' gered van de ondergang. Directe aanleiding voor de hui dige problemen is het op de fles gaan van één van de opdrachtgevers. „Dat kon de di rectie niet meer opvangen." Directeur Arbouw van de gelijknamige firma was niet bereikbaar voor commen taar. De firma heeft de problemen inmid dels wel in een persbericht erkend. Tel Na de eerste 2 weken betaal ik mijn abonnement: Q Per maand, automatic h 28.75) kwartaal IQ Pc I G' Nr. bank/giro. Handtekening rptgiro (ƒ82,8 Ofbd 071-128030 8 "712141 400053

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 1