'Het wordt een ramp' :,s'Weghalen basisbeurs zal de ■^Leidse student worst zijn' Fokker-werknemers likken hun wonden 'Grotere kans op overleven met botkanker' Minister Maij brengt geen rijksweg mee voor Alphen Randstad Drugteam Schiphol doet goede vangsten Jü5INSDAC 27 APRIL 1993 'Vecht mee voor onze OV' accepteert plan Ritzen niet Het speciale drugteam op de luchthaven Schiphol heeft in het eerste half jaar van zijn be staan 185 drugkoeriers aange houden en 577 kilo harddrugs en 941 kilo softdrugs in beslag genomen. Directeur douane, mr. H. Haverkamp, keek giste ren, tijdens de opening van de douanepost surveillance van het district Hoofddorp, met vol doening terug op deze resulta ten. „Ze spreken voor zich." Haverkamp noemde de drug- brigade, die onder de naam Schipholteam opereert, van „wezenlijk belang voor de ver sterkte aanpak van onze bui tengrens". Het team, een initia tief van het openbaar ministe rie, is opgezet om drugkoeriers op de luchthaven effectief aan te pakken. De eenheid bestaat uit 26 me dewerkers, dertien mensen van marechaussee en rijkspolitie en dertien van de douane. Het team is 24 uur per dag actief. Naast deze narcotica-groep, werken overigens vele andere douaniers op een of andere ma nier mee aan het 'onderschep pen' van verdovende middelen. Het nieuwe gebouw in Hoofddorp is de thuisbasis van honderd douane-beambten, die zich met surveillance bezighou den. De post herbergt vijf teams, waaronder het Schiphol team. Zo is één groep belast met toezicht op de vrachtlood sen op de luchthaven, terwijl een andere eenheid zich meer richt op de controle van accijns goederen, zoals sigaretten, die selolie en op de nieuwe Wet Be lasting Personenauto's en Mo torrijtuigenbelasting (BPM). Want ofschoon binnengrenzen zijn verdwenen, mogen perso nenauto's niet kosteloos wor den ingevoerd. De post maakt deel uit van het douane-district Hoofddorp, dat zich uitstrekt van Amster dam tot Rotterdam, waarbij Schiphol als speerpunt dient. In totaal werken er 760 douane beambten in het district. Buiten de groep van honderd in Hoofddorp houden zich circa 150 douaniers zich bezig met reizigerscontrole op de luchtha ven. ïeschiedenisstudent Van Alphen denkt dat traditie de oorzaak is van het ontbreken van een actieve studentenbond in Leiden, foto jan holvast J^Matste studentenvakbondsbestuurder pessimistisch over acties in Nederland schreeu- studenten moord en brand de laatste maatregelen van Ritzen. In Leiden ge- echter bijna niets. De Studentenbond (LSB) tot voor kort in diepe En of er ooit nog eens een komt van de bezet van het Academiegebouw een vergadering in de Pieter- gevuld met zo'n 1500 op- onden studenten zoals in 1969, is zeer de vraag. .Alleen als de gemeente Lei den de studentenverenigingen ian dezelfde vergunningstelsel Jls de kroegen onderwerpt. Dan doorzie ik een massale actie, ge deund door de verenigingen, pn anders niet", zegt Jeroen van Mphen, een van de laatste be stuursleden van de studenten vakbond. De zesdejaars ge schiedenisstudent was degeen [lie samen met een vriend in 1989 de stuiptrekkende vak bond trachtte te reannimeren. De LSB had boven de mensa De Bak aan de Kaiserstraat een dus niets tekort en stond niets een succes in de weg." Toch werd na twee jaar zwoe gen de vakbond zo goed als op geheven. De zes bestuursleden keken elkaar eens diep in de ogen en kwamen tot de conclu sie dat hun energie te weinig vruchten afwierp. Zij wilden een blad maken met nuttige infor matie voor studenten. Te weinig tijd voor. Zij probeerden om le den te werven. Lukte niet. Tij dens een bezoek van minister Ritzen aan Leiden kwamen bij een 'demonstratie' waarbij een LSB'er ludiek gekleed ging als augurk, welgeteld 16 studenten opdraven. Nu kende de studentenwereld de laatste twintig jaar in het al gemeen geen buitengewoon opwindende protesten. Bij de invoering van de basisbeurs in 1986 door de toenmalige onder wijsminister Pais, trokken dui zenden jongeren naar Den Haag. Het kon de politiek echter niet verontrusten. En verder paste studentenoproer niet in de tijdgeest van de jaren '80. Maar dan blijft de vraag v 1 36- kamer ter beschikking. „Daar om elke zichzelf respecterende Stond toen een computer en een stencilmachine in en die nmiverden helemaal niet gebruikt, B°venien had de vakbond nog 7 299'een tegoed van 8000 gulden, enhof- Materieel gezien kwamen we studentenstad een vakbond heeft en Leiden niet. Volgens Van Alphen kom je onverbidde lijk uit bij het woordje traditie. „Veel studenten kiezen voor Leiden omdat hun ouders hier hebben gestudeerd. Ook mijn ouders deden hier natuurkun de. Anderen kiezen voor deze universiteit omdat het van oudsher een solide opleiding is. Dat geldt voor de meeste men sen die bijvoorbeeld rechten gaan doen. In die traditionele sfeer worden mensen snel lid van een vereniging. En juist die verenigingen zijn er voorname lijk voor de gezelligheid." Veel Leidse studenten hebben volgens Van Alphen vaak ou ders die welgesteld zijn. „Weg halen van de basisbeurs zal de meesten worst zijn. Die jonge ren gaan sowieso studeren. Het is dan ook wel begrijpelijk dat zij niet zo snel boos worden wanneer een tempobeurs wordt ingevoerd, een beurs voor het zesde studiejaar verdwijnt of, zoals nu is voorgesteld, om de basisbeurs weer afhankelijk te maken van het inkomen van de ouders." In de contacten met de Lan delijke Studenten Vakbond (LS- Vb), waarbij de LSB was aange sloten, bleek het grote cultuur verschil tussen de steden. Zo is de LSVb niet vies van een bezet ting van het Amsterdamse Maagdenhuis of van de Infor matiseringsbank in Groningen. „Leidse studentenverenigingen moesten van die acties hele maal niets hebben, wilden daar „Ik durf er mijn studiebeurs om te verwedden dat als Rit zen weer aan de onderhandelingstafel komt met de Ne derlandse Spoorwegen, er een overeenkomst tot stand komt. Dat weet ik heel zeker." De Leidse rechtenstudent Frans Sijbers van de stichting 'Vecht mee voor onze OV, is ervan overtuigd dat minister Ritzen van onderwijs en de NS weer moeten praten. Ritzen wil de openbaar-ver voerkaart voor studenten afschaffen en vervangen door een kaart voor een snelbusnet. beslist niet mee geassocieerd worden. Vanuit Leiden kwam daarvoor dan ook geen enkele steun. Ludieke acties waarvoor Leidenaren misschien wel te porren waren, werden door de LSVb weer van de hand gewe zen als veel te slap." Volgens Van alphen heeft LSB de boot gemist door in de jaren '80 door de belangen van de in dividuele student te verwaarlo zen. „In Delft heeft de vakbond bij voorbeeld een tentamen- bank ingericht. Daarnaast kwam er een soort consumen tengids waarin recensies ston den van college's, welke nuttig waren en welke niet. Die con crete dingen werpen meer vrachten af dan alleen meer schreeuwen en verwijten ma ken richting Den Haag". Van Alphen ontkent dat de Leidse student dus geen maat schappelijke betrokkenheid heeft. „Zij zijn eerder actief voor Amnesty International, Green peace, het regenwoud en ga zo maar verder. En misschien heb ben zij daarin wel gelijk. Dat is natuurlijk veel belangrijker. Het is vervelend wanneer op je in komen beknibbeld wordt, dat de studieduur korter is, maar dat zijn tijdelijke dingen. Wan neer je bent afgestudeerd heb je daar helemaal geen last meer van." LEIDEN VALERIE LEENHEER „Die kaart is voor ons gewoon volstrekt onaanvaardbaar, dat moet duidelijk zijn," zegt Sij bers verontwaardigd. „Het plan is simpelweg onuitvoerbaar. Als je gaat uitrekenen hoeveel van die speciale bussen er nodig zijn om de studenten te vervoe ren die op een gemiddelde vrij dagmiddag naar huis gaan, heb je al een mooi voorbeeld van die onuitvoerbaarheid. Die be- 'Alternatief zoeken voor stier Herman' De Eerste Kamer wil de rege ring een onderzoek laten doen naar alternatieven voor de produktie van het eiwit lactoferrine. Als die alterna tieven zich aandienen, zou de regering het experiment met de stier Herman van het Leidse bedrijf Gene Phar- ming Europe BV moeten af blazen. Dit staat in een motie van het kamerlid Pitstra (Groen Links), die vanmor gen met algemene stemmen is aangenomen. Tijdens de behandeling van de begroting landbouw in de Eerste Kamer heeft mi nister Bukman al verklaard geen overwegende bezwaren te hebben tegen de motie. Het zoeken van alternatieven past volgens de bewindsman binnen het bestaande beleid. ïndrik Prof. dr. A. Taminiau nieuwe hoogleraar in Leiden LEIDEN JAN WESTERLAKEN Patiënten, die aan een kwaad 7-93 aardige vorm van botkanker amputatie aan armen of benen lijden, heb ben tegenwoordig een drie tot vier keer grotere kans om de (ziekte te overleven dan enkele Ijaren geleden. Dat zei prof. dr. ;A. Taminiau vandaag bij zijn 'benoeming tot hoogleraar in de oncologische orthopedie aan de IRijksuniversiteit van Leiden. 'Prof. Taminiau is orthopedisch ^^Tchirurg in het Academisch Zie- Bj^Ikenhuis Leiden. fflggj Vooral chemotherapie, zei hij, HH'heeft er in belangrijke mate toe Mffl'bijgedragen, dat deze patiënten ^Hlde laatste jaren een aanmerke- Bdtü ;lijk betere toekomst hebben. 'Naast het behandelen van bot- lei kanker met medicijnen (che- en motherapie), noemdeTamjniau sn 'de ontwikkeling van nieuwe rs. technieken op het terrein van :r- I radiologie (foto's) en chirurgie :1e van groot belang om de ziekte >r- met succes te kunnen bestrij- ch den. g Toen er nog geen chemothe rapie werd toegepast, leefde twintig procent van de patiën- i c ten vijf jaar zonder klachten. Nu is dit percentage opgelopen tot q rond de zeventig procent. Dankzij de medicijnen, maar ook dankzij de andere technie ken is dit resultaat bereikt. Zeer ernstige vormen van botkanker leiden tegenwoordig niet meer automatisch tot een amputatie van het aangetaste li chaamsdeel. Een operatie kan voorkomen. „De laatste vijf jaar", aldus prof. Ta miniau, „is het percentage spa rende chirurgie bij kwaadaardi ge botkanker gestegen van twintig tot tachtig procent.". Hierbij wordt steeds vaker ge bruik gemaakt donorbot. Het donorbot en het bot van de pa tiënt groeien aan elkaar vast. De kans op afstoting is minimaal. Daarom, aldus Taminiau, hoeft de patiënt geen medicijnen in te nemen om afstoting te voor komen. „Onze eerste ervarin gen met meer dan honderd operaties waarbij donorbot werd gebruikt, zijn uiterst posi tief. Maar", waarschuwde hij, „sparende ingrepen zijn niet voor alle patiënten weggelegd. Door snelle tumorgroei is het niet altijd mogelijk om aan een amputatie te ontkomen." Maar er zijn alternatieven. Als voorbeeld noemde Taminiau een patiënt bij wie een deel van het bovenbeen moest worden weggehaald. Het onderbeen werd daarbij zo gedraaid, dat de enkel de functie van het kniege wricht overnam. Taminiau: „Met een onderbeenprothese is de functie zodanig, dat het re sultaat kan worden vergeleken met een beperkte amputatie van het onderbeen. Fantoom pijn komt niet voor. omdat de zenuw tussen de heup en het onderbeen intact blijft." De resultaten van deze in- greep zijn uitstekend. Patiënten kunnen lopen zonder stok, ze fietsen, skiën en doen ook aan andere sporten. „Het meest op vallende", aldus Taminiau. „is de emotionele acceptatie van het feit, dat de voet omgekeerd hoogte van de knie. Anders gezegd: de cosme tische aspecten van de behan deling." De ervaring met het opereren van botkanker is enorm geste gen. Elk jaar komen er tussen de 150 en 200 nieuwe patiënten rekening levert namelijk een vrijdagmiddagspits op van 6200 bussen. Als je al die bussen bumper aan bumper op een rij zou zetten, krijg je een file van 93 kilometer. Dat is ongeveer van Amsterdam naar Den Bosch." Rogier Amtz, medestudent en voorzitter van de stichting -Vecht mee voor onze OV'. is net zo boos als Sijbers. „Die zo genaamde BTM-kaart (Bus. Tram, Metro) accepeteren wij niet. Wij gaan er dan ook alles aan doen om het plan tegen te werken. De studentenwereld heeft zich verenigd en staat nu op één lijn. Wij kiezen er voor op een diplomatieke manier ac tie te voeren en ik denk dat we veel Tweede-Kamerleden en fractievoorzitters achter ons hebben. In elk geval minister Maij-Weggen. Zij heeft furieus gereageerd op de plannen van Ritzen." „Maar ja," voegt hij er aan toe, „af en toe vraag je je wel eens af of Ritzen zich ooit aan de kritiek van andere politi ci stoort." Oplossing Als oplossing voor het OV-pro- bleem hebben de beide studen ten de zogenaamde Lankhorst- variant in gedachten. Volgens Frans Sijbers de enige vervoers kaart die de stichting wil accep teren. Hij legt uit wat de kaart inhoudt: „Simpel gezegd maakt deze kaart onderscheid tussen uit- en thuiswonende studen ten. Uitwonende studenten krij gen dan een kaart die op vrij dagavond en in het weekeinde geldig is, en thuiswonenden krijgen een kaart voor door de week. Wij hopen maar dat deze kaart er door komt." Voor de twee studenten per soonlijk wordt de nieuwe BTM- kaart een verschrikking. Frans Sijbers denkt zelf veel proble men te krijgen met het vervoer van zijn ouderlijk huis in Lim burg naar zijn kamer in Leiden. ..Ik kan daar dan bijna wel een dag voor vrij nemen," zegt hij. Rudolf Amtz maakt zich ook zorgen. „Voor mij wordt het ook een echte ramp. Mijn ouders wonen in Rosmalen. Dat bete kent een groot aantal uren in die bus zitten voordat ik weer thuis ben." 'Waarom mag ik blijven en zij niet?' ALLARD BESSE EN JOHN SCHOORL Café Wink, verzamelplaats bij uitstek voor vliegtuigbouwers buiten werktijd. Het terras aan het water ligt vlak bij Fokker op Schiphol-Oost. Een groep jon gens zoekt steun bij elkaar. Van af het ene moment is de hechte club gescheiden in collega's en ex-collega's. Chris en William kijken elkaar bij het afscheid aan. Een hand. Een fikse klap op de schouder. 'Nou, de groe ten hoor. We houden contact.' Chris mag blijven bij Fokker, William is ontslagen en kijkt verslagen. Hij stapt met de pest in zijn lijf op zijn motor en scheurt met een noodvaart weg. „Op dit moment denk ik: krijg allemaal maar de kolere." Gisteren hebben ongeveer 600 van de 5.500 werknemers bij vliegtuigbouwer Fokker op Schiphol-Oost te horen gekre gen dat zij worden ontslagen. De leiding van het bedrijf han teerde per leeftijdsgroep het principe last in, first out', ofwel wie het laatst is gekomen, vloog er het eerst uit. De ongelukki- gen werden door de groepslei der van de afdeling om de neurt naar een kamertje geleid. Daar wachtten een functionaris van personeelszaken en de afde lingschef met de onheilstijding. De uitleg over het indienen van een bezwaarschrift en de hulp van Fokker bij het zoeken naar een andere baan drong tot ve len niet door. Tientallen gingen uithuilen bij collega's of bij de op volle sterkte aanwezige me dische dienst. Zenuwenlijderscentrum De groep jongens heeft gekozen voor het terras aan het water. Alle zes werkten ze aan de Fok ker 100. Grote glazen bier staan op tafel. De sfeer is een menge ling van zenuwen en joligheid. Nadat ze duidelijk was gewor den, wie wel en wie niet bij Fok ker kon blijven, zijn ze wegge gaan, weg uit dat 'zenuwenlij derscentrum' op Schiphol-Oost. Drie van de zes mogen blijven, maar ze zijn ze er allemaal goed ziek van. Michel Blokker moet weg. 'Je plek is komen te vervalllen', zo luidde de droeve boodschap. Hij kreeg een witte envelop met papieren mee. „Ik had het nooit verwacht", zegt hij. „Twee maanden geleden vertelde de directie dat we niet bang hoef den te zijn voor ontslagen. Maar volgens mij wisten ze toen al wat er ging gebeuren. Ik meld me ziek." Enorme klap Zijn collega René Middelkoop mag wel blijven. „Het was heel stil in de produktiehal. Heel raar. Je kon er een kogel af schieten zonder iemand te ra ken." Hij weet eigenlijk niet goed wat hij moet denken. „Eerst moet je lachen dat je mag blijven, het volgende mo ment is die lach al weer weg. Het is gewoon een klap. Een enorme klap. De ruggegraat is uit het bedrijf." De sfeer is zeer slecht bij Fok ker, zeggen de jongens, leder een voelde de ontslaggolf al aankomen. „Twee weken gele den is onze chef overleden. Vol gens ons wist hij al over die ont slagen, over de jongens die weg moesten. Soms zat-ie voor zich uil te staren. En als je dan vroeg: 'wat is er toch met je'. Dan mompelde hij 'er gaan klappen vallen'. Hij was helemaal opge fokt en meldde zich voor het eerst in vijftien jaar ziek. Hij had een sterke band met ons. Twee weken geleden heeft-ie een hartaanval gekregen. Ik denk dat het van die hele toestand hier komt. Dat vrat aan hem." Niemand heeft meer zin om te gaan werken. Ook hns, die wel mag blijven, heeft er ver domd weinig zin meer in. „Nou moeten we met z'n tweeën zo'n kist gun afinaken. Dat lukt toch nooit. En die gasten die er mis schien bijkomen, moeten na tuurlijk eerst ingewerkt worden. Dat lukt toch nooit. Dat ver traagt de produktie enorm en gaat Fokker veel centen kos ten." Volgens de jongens is hun af deling het zwaarst getroffen: Van de 54 moeten er 34 weg. Chris: „Deze jongens zijn voor i vrienden geworden, en stappen en zo. En nu valt onze groep zo maar uit een. Nu is alles stuk." mijgew Lekker met kwaadaardige het skelet in Nederland bij. Be handeling van hen kan alleen goed gebeuren als dit plaats heeft in een omgeving waar alle kennis aanwezig is. Leiden, zei Taminiau, voldoet aan alle voorwaarden. ERIC JAN WETERINGS De aanleg van Rijksweg 11 tussen Alphen en Bo- degraveri begint misschien toch nog net voor de eeuwwisseling. Dat was de enige schrale en vage toezegging waarmee minister Maij-Weggen giste ren kwam tijdens een bijeenkomst van het CDA in gebouw De Bron in Alphen. Volgens Maij is de aanleg van rijksweg 11 naar Bodegraven niet van de baan, maar 'in de tijd verschoven'. Doordat er geld is vrijgemaakt om te investeren in de infrastructuur is het volgens Maij mogelijk dat de aanleg van rijksweg 11 wat eer der, dus voor 2000, begint. Maar dat wordt pas in 1998 bekeken. Veel vragenstellers vielen de minister aan op haar keuzes. „Wel geld voor een provincial weg op de Veluwe, terwijl wij hier al jaren in de rot zooi zitten", werd gemopperd. Een opvallend ge zicht achter de interruptiemicrofoon was burge meester Paats, die een hartstochtelijk pleidooi hield voor de versnelde aanleg van rijksweg 11 ('Deze discussie speelt nu al 25 jaar') Maij pa reerde echter alle kritiek met de vaststelling dat 'politiek bedrijven betekent dat je keuzes moet maken'. Daarin past volgens haar ook het niet subsidiëren van een monorail tussen het NS-sta- tion en het themapark Archeon. Een luxenroject, volgens haar. Ze suggereerde dat maar te betalen door de toegangskaartjes voor het park duurder te maken. Studenten hadden aangekondigd actie te voe ren tegen het nieuwe akkoord over de OV-kaart. overal waar kabinetsleden zouden spreken. Mi nister Maij kon gisteravond niettemin rustig haar zegje doen. De weggebleven studenten misten zelfs wat want Maij had stevige kritiek op het werkstuk van haar onderwljscollega Ritzen

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 19