Basisscholen kiezen nieuwe leermethode Nesten van weidevogels beter beschermd Rijn- en Veenstreek Geen geld voor jongeren Alkemade huisvest dit jaar acht asielzoekers Scholieren leren Alphen kennen Zes kandidaten voor ondernemersprijs Alphen DINSDAG 27 APRIL 1993 CHEF GERT VISSER. 071-1 PvdA-fractie schept pas vanavond duidelijkheid n run ruud sep Blijft de PvdA-fractie tot het bit tere eind achter haar wethouder staan? Het zal niet eerder dan vanavond duidelijk worden. De speciale ledenvergadering van de sociaal-democraten in buurtcentrum De Ridder vol trok zich gisteren voor het over grote deel achter gesloten deu ren. Op aandringen van wet houder W. de Jong besloten de leden na een dik half uur verga deren om de pers buiten de deur te zetten. De Jong had er duidelijk wei nig trek in om zo kort voor het allesbeslissende debat van van avond in het openbaar door zijn eigen mensen terecht te worden gewezen. En dat was gister avond precies wat er in de lucht hing. De leden moesten zich uitspreken over het politieke lot van WD-wethouder G. van As, met wie De Jong en twee CDA- wethouders niet meer willen sa menwerken. De CDA-fractie steunt de vertegenwoordigers in het college, maar of de PvdA- fractie dat ook doet, is nog niet duidelijk. Wethouder De Jong had het liefst gezien dat de pers direct na de opening van de vergade ring de zaal zou verlaten. Naast 'Thorbecke' en 'Willem de Zwijger' beginnen met SOP Twee openbare basisscholen in het centrum van Alphen, de Thorbecke en de Willem de Zwijger, gaan samen op een andere wijze lesgeven. Met ingang van komend schooljaar beginnen zij met een zogeheten School Ont- wikkelings Project (SOP), waarin heel precies staat aan gegeven wat de kinderen van week tot week moeten le ren. cussiëren over het conflict met WD-wethouder G.1 PvdA-wethouder W. de Jong had gisteravond helemaal geen zin om in het openbaar met zijn aanhang te dis- FOTO BEN DE BRUYN te termen de opstelling van de burgemeester bekend maakte. „In een openbare vergadering zeg ik geen woord meer. Want dan ga ik toch weer in de fout." En de volksvertegenwoordiger deed er het zwijgen toe. Tegen zo veel sabotage waren de PvdA-leden niet opgewassen. Na ruim een half uur vergade ren, stemde een meerderheid van de leden voor het verwijde ren van de pers. De wethouder kreeg zijn zin. De Jong waren er echter maar twee leden die dat idee onder steunden. De aanwezigen be sloten hierop om zo gauw het persoonlijk zou worden de ver gadering in beslotenheid voort te zetten. De straf voor deze keuze was dat De Jong niets nieuws vertel de over het conflict binnen het college van burgemeester en wethouders. „Het wordt niet echt interessant", waarschuwde de PvdA-wethouder nog, en in derdaad: na zeven minuten vol algemeenheden hield De Jong het voor gezien. Niets nieuws had de wethou der te vertellen. Of het zou moeten zijn dat burgemeester M. Paats in het college voor het anti-Van As-kamp heeft geko zen. Maar wie afgelopen woens dag de speciale commissiever gadering heeft gevolgd, had dat al lang gemerkt. Maar De Jong schrok van zijn opmerking waarin hij in bedek- Tractor in Nieuwkoopse Plassen nieuwkoop* Tijdens een vaarsurveillance op de Nieuwkoopse Plassen heeft de politie tussen het Brampjesgat en de Kleine Pol der een tractor aangetroffen. Het voertuig was kapot en er liep olie uit. De politie is nog op zoek naar de eigenaar. Nekletsel bij kop-staartbotsing aarlanderveen Bij een kop-staartbotsing in Aarlanderveen is gisteren een man uit Capelle aan de IJssel gewond geraakt. Hij reed op de Oostkanaalweg in de richting Alphen aan den Rijn. Achter hem reed een inwoner uit Boskoop, die niet op tijd kon stoppen toen zijn voorganger ineens voor het verkeerslicht rem de. De man uit Cappelle aan de IJssel hield nekletsel over aan het ongeval. Poppenspel voor Soedan alphen aan den run* Poppenspeler Aad Peters geeft op donderdag 29 april een voorstelling in de Salvatorikerk, waarvan de op brengst ten goede komt aan de hongerende bevolking van zuid- Soedan. De voorstelling begint om 19.30 uur en is gratis toegan kelijk voor iedereen vanaf veertien jaar. In de pauze geeft de christelijke stichting Dorkas een korte uitleg over haar activitei ten in Soedan. Daarna zingt het jongerenkoor Salvation en wordt er gecollecteerd voor voedselhulp aan het Oostafrikaanse land. De Salvatorikerk is te vinden aan de Willem de Zwijger laan. Ten onrechte heeft Alkemade het Jongerenadviescentrum (JAC) en de Kinder- en Jonge rentelefoon subsidie geweigerd. Dat zei PvdA-fractieleider F. Hoogenboom gisteravond tij dens een vergadering van de ge meenteraad. Burgemeester en wethouders wijzen het verzoek af, omdat zij vinden dat jeugd hulpverlening een taak van het rijk is. Hoogenboom deed B en W de suggestie hun licht maar eens op te steken bij andere gemeen ten in de regio. Wethouder L Beelen (WD) hield vol dat hulpverlening aan jongeren geen gemeentelijke taak is. Maar hij nam de opmerkingen van Hoogenboom serieus. „We zullen het laten nagaan en zo nodig met een nieuw voorstel komen." Koek vervangt Spring in 't Veld Het Groen Links-raadsid Anne ke Spring in 't Veld-De Bruijn vertrekt met ingang van 1 au gustus. Zij is vijf jaar lid geweest van de gemeenteraad van Alke made. Haar plaats wordt inge nomen door Fret Koek. Spring in 't Veld stopt, omdat zij haar baan en huishoudelijke werk zaamheden niet meer kan com bineren met het raadslidmaat schap. Volgende maand is haar laatste raadsvergadering. wilfred simons Kinderen die een achterstand oplopen, vallen in het nieuwe project meteen op en kunnen bijtijds worden bijgespijkerd met aangepaste lesmethoden. De scholen geven speciaal aan dacht aan taal- en leesonder wijs. In het SOP bespreken de docenten de vooruitgang van hun leerlingen met elkaar. Als zij niet de gewenste vooruitgang boeken, overleggen zij over an dere manieren om de 'leerdoe len' toch te bereiken. Deze ver- Filiaal Kamer van Koophandel in Alphen ALPHEN AAN DEN RUN» De Kamer van Koophandel en Fabrieken van Rijnland in Leiden wil een flliaal op zetten in Alphen aan den Rijn. Dat heeft directeur A Berkhout gisteren meege deeld tijdens de jaarverga dering van de Vereniging van Ondernemingen in Al phen aan den Rijn (VOA). Berkhout sprak daar om dat de vereniging haar 40- jarig bestaan vierde. „Met een filiaal in Alphen bren gen wij de dienstverlening letterlijk naar het bedrijfsle ven toe en kan er nog snel ler op ontwikkelingen sa men met u worden inge speeld", aldus Berkhout. gaderingen worden wekelijks gehouden en staan onder lei ding van de schooldirecteur. Deze raakt daardoor beter op de hoogte van de vorderingen van zijn leerlingen en van de sfeer op zijn school. R. Regter, de directeur van de School Begeleidings Dienst Midden-Holland en Rijnstreek (SBD) geeft een voorbeeld van de nieuwe werkwijze. „Je kunt kinderen vragen om in een be paalde tijd de betekenis van honderd woordjes te verklaren. Ais de ene leerling niet meer dan vijfentwintig woorden 'doet' en de andere leerlingen vijftig, weet de docent meteen waar dat kind staat ten opzichte van de rest van de klas. Hij kan dan gericht een methode zoe ken om ervoor te zorgen dat die leerling na een aantal weken op hetzelfde niveau zit als zijn klas genoten." Door dit soort oefe ningen regelmatig te doen, krijgt de docent een duidelijk beeld van de ontwikkeling van zijn leerlingen. Regter zegt dat het SOP een gevolg is van twee ontwikkelin gen in het onderwijs. „In de ja ren '60 en '70 hadden de scho len veel aandacht voor de emo tionele en sociale ontwikkeling van leerlingen. In de jaren '80 moest echter opeens alles meet baar worden: docenten moes ten precies kunnen aangeven wat de kinderen leerden en wat ze konden. Met het SOP combi neren we beide benaderingen. Zo gaan we niet met het rode Aan het eind van dit jaar wo nen er acht asielzoekers in Alkemade. Binnen twee tot drie jaar wordt dat aantal ver hoogd tot 28 opvangplaatsen. Dat is het aantal waaraan de gemeente volgens de rijksnor men moet voldoen. Wordt de aanvraag voor asiel gehono reerd, dan komen de asielzoe kers in aanmerking voor een plaatsje als woningzoekenden op de gemeentelijke lijst. Het college kreeg gister avond tijdens de raadsverga dering nogal wat kritiek van de PvdA over het beleid. Frac tievoorzitter F. Hoogenboom vindt dat de gemeente sinds 1987 de boot heeft afgehou den. Ook Groen Links vindt de aanpak van het college te voorzichtig. Volgens burgemeester A. Meerburg is dat niet het ge val. .Alkemade heeft al jaren te lijden onder een beperking van het aantal te bouwen wo ningen, waardoor het de ei gen woningzoekenden nau welijks nog kan huisvesten. We hebben het rijk gepro beerd daarvan te overtuigen, maar dat is niet gelukt. Dat we nu toch asielzoekers huis vesten, is niet door druk vanuit Den Haag, maar een eigen keuze." CDA en WD steunden het beleid van het college. De PvdA ging met moeite ak koord. Groen Links stemde tegen het voorstel. Gedeputeerde Blok luidt actie in oud ape marieta kroft „Struikelen die koeien hier niet over", vraagt de gedeputeerde Lynde Blok zich vertwijfeld af als ze in het weiland van Kurt van der Heden in Oud Ade een nestbeschermer om een kievits nest plaatst. Otto Vloedgrave, de coördinator van hét weidevo gelbeheer Zuid-Holland kan haar gerust stellen. „Nee hoor. die lopen er wel omheen. Heel soms gaat het fout bij jongvee. Kalveren gaan er wel eens mee spelen en lammeren kruipen er soms onder." Met het plaatsen van de nest beschermer startte Blok gisteren een actie ter bescherming van de weidevogels in Zuid-Hol land. Dat die juist in Oud Ade 5 omdat de vrijwillige Samen met het gezin Van der Heden, burgemeester Meer burg, wethouder Nugteren, het bestuur van de weidevogel- wacht en nog vele anderen, baant Lynde Blok zich een weg door het weiland. Het gebied Ade is dankzij de inspanningen van de weidevogelwacht en de veehouders rijk voorzien van de grutto's, kieviten en andere vo gels. Over het algemeen zijn er vorig jaar in de provincie veel nesten verloren gegaan, vertelt Blok. „Door met een actie te be ginnen, vestigen wij nog weer eens extra de aandacht op de vogels", merkt de gedeputeerde op. Bij de boerderij van Van der Heden wordt een bordje ge plaatst met de tekst: 'Op dit be drijf werken boer en vrijwillige devogelwacht in Rijpwetering vogelwachten samen aan de be- i Oud Ade de grootste groep scherming van weidevogels. van Zuid-Holland is. De vrijwil ligers zetten zich al tien jaar in voor het behoud van de vogel nesten. Dat doen zij door ijze ren hekjes om de nesten te plaatsen zodat het vee de nes ten niet kapot kan trappen. Ook zetten ze stokken in het weiland zodat het voor de boer duidelijk is dat daar een nest ligt en hij er dus omheen moet maaien. In het gebied Ade zijn vorig jaar zo'n 250 nestbeschermers en circa 1700 stokken g Niet vrij te betreden.' Bij iedere boer die zich actief inzet voor de bescherming van vogelnes ten, wordt binnenkort zo'n bord geplaatst. Veehouders of vrijwilligers in Zuid-Holland die zich actief in willen zetten voor de bescher ming van de vogelnesten, kun nen zich opgeven bij de Stich ting NLB Zuid-Holland, Ant woordnummer 10157, 2800 VB Gouda. Met het plaatsen van een nestbeschermer om een kievitsnest start gedeputeerde Lynde Blok een actie ter bescherming van de weidevogels in Zuid- FOTO BEN DE B Blok tegen aanleg plas in Rode Polder Gedeputeerde Lynde Blok is 'niet gecharmeerd' van het idee van de stuurgroep Leidse regio om een plas aan te leg gen in de Rode Polder. „Ik moet zeggen dat wij ook wel verrast waren toen de stuur groep met dat idee kwam. Per soonlijk ben ik echter van me ning dat een plas geen com pensatie is voor weiland. Dat is appels met peren vergelij ken." De aanleg van een plas in de Leidse regio is een idee van zes wethouders van regio gemeenten. De plas moet een natuurlijke grens vormen tus sen de bebouwing in de Boter - huispolder en Alkcmade. Veehouder Kurt van der He den greep gisteren de gelegen heid aan om een zelfgemaakt gedicht voor te lezen. In emo tionele bewoordingen maakt hij duidelijk dat de zes ge meenten in de Leidse regio het gebied Ade op papier hebben vermoord omdat ze dit land prijs willen geven aan de gol ven. Hij bedankte Lynde Blok omdat ze met de nestbescher- mingsactie blijk geeft van de hoge waarde die het weide landschap heeft. Blok heeft zich eerder ook al uitgesproken tegen de bebou wing van verschillende polders in de omgeving van Leiden. De leerlingen van de Alphense basisschool De Tafelronde duiken vanaf donderdag 13 mei twee weken lang in verleden, heden en toe komst van Alphen aan den Rijn. Hoe zit Al phen in elkaar, wie hebben het er voor het zeggen en wat is er allemaal te vinden in de stad in het Groene Hart? Van de laagste tot en met de hoogste groep houden de de leerlingen zich tot 27 mei bezig met deze vragen. De school houdt dit jaar project over de plaats, omdat het precies 75 jaar geleden is dat de ge meente Alphen aan den Rijn ontstond. De ondernemers in de gemeen te Alphen mogen de komende weken zelf uitmaken wie er de 'ondernemers van het jaar 1993' worden. Zij kunnen daarbij kie zen uit twee maal drie bedrijven die gisteren officieel zijn geno mineerd. Alphense onderne mers mogen hun stem uitbren gen in de categorieën handel, zakelijke dienstverlening en in- dustie, en detailhandel, horeca en ambachten. De genomineerde bedrijven lopen nogal uiteen als het gaat om activiteiten en grootte. Zo staat het honderd jaar oude, Aarlanderveense familiebedrijf C. van 't Riet genomineerd in de klasse handel, zakelijke dienst verlening en industrie. Van 't Riet maakt kaasmakerijen en zeisslijpers. Op de lijst voor de categorie detailhandel, horeca en ambachten staat het drie jaar oude hoveniersbedrijf Rhenania. De fabrikant van kaasmakerijen moet het opne men tegen aannemersbedrijf Gesman en wijnkoperij Alliance Vinicole. De jonge hoveniers krijgen concurentie van vishan del Koren en de Hoogvliet su permarkt aan de Julianastraat. potlood te keer om de leerlin gen te vertellen wat ze fout doen. maar moedigen wc ze aan. Op die manier speel je in op hun hoopvolle toekomstver wachtingen." Volgens Regter is een belang rijk voordeel van het SOI' dat ook de ouders bij het onderwijs worden betrokken. „Als het kind achterstand oploopt, kun nen de docenten hen precies la ten zien wat het kind niet kan en wel moet kunnen. Ouders kunnen daardoor gericht bijdra gen aan de ontwikkeling vah nun kinderen." Regter meent zelfs dat met het SOP minder kinderen naar het speciaal on derwijs hoeven. Het SOP begint in de groepen twee tot en met vijf. Voorlopig duurt het project vier jaar. Op onofficiële wijze werken de twee Alphense basisscholen er al enige tijd mee. 'Sluipverkeer gevaar voor schooljeugd' Het afsluiten van de provinciale weg Roelofarendsveen-Leiden ter hoogte van Leiderdorp is on mogelijk Dat zei WD-voorman H. van Duijkeren gisteravond in de raadsvergadering van Alke made. Omdat er in de wijk Bui tenhofeen geluidsscherm wordt geplaatst, is de weg tussen tien uur 's morgens en vier uur 's middags afgesloten. Deze af sluiting duurt tot omgeveer me dio juni. Dat levert veel sluip verkeer op over het smalle weg getje door de Boterhuispolder in de richting Leiden. Van deze weg maakt vooral de Alkemade- se schooljeugd gebruik. Volgens raadslid VV. Groen (PvdA) levert dat voor de Jeugd gevaarlijke situaties op. Hij pleitte er voor de weg door de Boterhuispolder af te sluiten voor het autoverkeer. Van Duij keren ergerde zich met name aan het feit dat de provincie, als wegbeheerder, eigengereid had opgetreden. „Behoort er in een dergelijk geval geen contact met Alkemade worden opgenomen? Burgemeester /V Meerburg deelde mee dal de provincie de afsluiting wel had aangekon digd. „Het zou raar /i|n oft IM te gaan protesteren. Het afslui ten van het wrggct)e ÖOOf de Boterhuispolder acht ik een on mogelijke zaak. Dat kan alleen als er een acuut gevaar dreigt." De nominaties zijn opgesteld door de top van de Alphense ondememerswereld. De voor zitters van de Kamer van Koop handel. de ondernemersclubs VOA en OMKA en de Junior Ka mer van de Rotary hebben sa men met de wethouder van economische zaken de voorse lectie gemaakt. VRUETUD Oostblok Overtollige spullen die noggocd bruikbaar zijn voor mensen in Oost-Europa kunnen worden afgeleverd op het adres Car menplein 24 in Alphen. 'Alles is welkom', meldt G. Storm. Wie wil dat de goederen worden op gehaald, kan bellen met de fam J. Verwey, tel. 01725-72896; Vierdaagse Trainen voor de avondvierdaag se van Alphen aan den Rijn kan morgen en op 12 en 26 mei. De routes van 5, 10 en 15 kilometer beginnen bij de St. Jozefzaal aan de Paradijslaan. Deelname kost 3 gulden voor één tocht en 7,50 gulden voor drie wandelin gen. Daarvoor krijgt de dcelm- mer een medaille of standaard terug. Start tussen 18.00 en het thema van een bijeenkomst die morgen wordt gehouden in Driehoome in Alpnen. IX' bij eenkomst begint om 14.00 uur en is georganiseerd door de An bo in Alphen. Bingo In dienstencentrum Driehoome aan de Sterrenlaan 112 is op donderdag 29 april een bingo voor 55-plussers. Er draait ook een rad van avontuur, kaartjes zijn donderdag tussen 10 30 en 11.30 uur verkrijgbaar in het centrum en eventueel ook nog tussen 18.30 en 19 30 uur. De bingo begint om 19.30 uur.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 17