Middenstand: niets bij te dragen aan autoluwe stad 'Afbreken van praalwagens is educatief Leiden Regio Bomen in de takels Voorhout wil meer huizen per hectare Jeugd 'verbouwt' speeltuin tot ruïne Geen animo vrijwilligersprijs DINSDAG 27 APRIL 1993 Burchtgroep: geen verzoek om subsidies LEIDEN FRANK BUURMAN De Leidse Burchtgroep wacht al maanden op initiatieven waar aan zij geld kan geven. Omdat de organisatie alleen financieel bijdraagt aan bijzondere doelen komen veel aanvragen niet voor subsidie in aanmerking. De Burchtgroep is een kleine groep Leidenaars die sinds 1983 een jaarlijks doelvermogen van de Stichting Heilige Geest of Ar men-, Wees- en Kinderhuis be heert. De officiële doelstelling is vrij ruim omschreven: het in ventariseren en helpen oplos sen van sociale- en maatschap pelijke noden. Maar individuele hulpvragen, bijvoorbeeld door mensen met schulden, horen daar niet bij. Net zo min als het oplossen van tekorten of achter standen van bestaande organi saties. Deze organisaties kun nen wel met nieuwe plannetjes bij de Burchtgroep aankloppen, want de groep wil met haar fonds zaken financieren die iets nieuws in gang zetten dat uit straling heeft in de Leidse sa menleving. De activiteiten zijn liefst di rect gericht op de groepen die het betreft. Subsidie voor een wetenschappelijk congres over zwervende jeugd zit er niet in, maar een plan om Leidse jeug dige daklozen een nieuwe start te geven maakt goede kans op een startsubidie. Ook activiteiten vanuit en voor een buurt passen in de doelstellingen van de Burcht groep. Na overleg met de wijk- groep sociale vernieuwing is bij voorbeeld voor buurthuis Pan- crat een speelkar aangeschaft. De wijk Pancrat kent bijna geen speelplaatsen. Het buurthuis kan met deze kar op verschil lende plaatsen steeds opnieuw een speelplaats inrichten. De Burchtgroep kan nooit meer dan tijdelijke steun bie den. Voor vervolgsubsidies be staan andere instanties. Salaris kosten kunnen zelden worden betaald. Manifestaties tegen ra cisme of deskundigheidsbevor dering van peuterleidsters ko men niet voor subsidie in aan merking, omdat geen sprake is van sociale nood. Maar de orga nisatie van vakantieweken voor bijstandsgerechtigheden weer wel. De leden van de Burchtgroep kunnen ook deskundig advies geven of bemiddelen bij de uit werkingvan plannen. Wie zijn plannen wil voorleg gen aan de Burchtgroep kan schrijven aan postbus 196, 2300 AD in Leiden. CDA-wethouder J. Walenkamp (verkeer/economie) moet in zijn eentje verder bouwen aan de autoluwe binnen stad. In de gemeenteraad is er een grote meerderheid, maar de Leidse ondernemers lieten de bestuurder gister avond op een bijeenkomst van het Koninklijk Nederlands Ondememersverbond (KNOV) in de kou staan. nog eens in het hart van de stad hebben. Dat dat op gespannen voet staat met het streven naar een autoluwe binnenstad laat ze koud. Zonder blikken of blo zen zeiden veel sprekers dat de Sleutelhof, het toekomstige winkelcentrum met sjieke zaken naast V D, zonder parkeerga rage vlakbij ook beter achterwe ge kan blijven. De oproep van de wethouder om te investeren in de (autolu we) binnenstad bleef onbeant woord. In plaats daarvan dien den tal van ondernemers, met voorzitter L. Palm van het Sa menwerkingsverband Onderne mers in Leiden voorop, het ene verlanglijstje na het andere in. Totdal Walenkamp vertwijfeld uitriep: ,,Wat willen jullie verdo rie wél bijdragen aan de stad, anders dan verlanglijstjes? De gemeente moet de parkeergara ges gaan regelen omdat het be drijfsleven het laat afweten, we moeten pendelbussen organise ren en als we baatbelasting wil len invoeren, zodat er overkap pingen in de Haarlemmerstraat kunnen worden betaald, staan er direct 600 tegenstanders op." Op de lijstjes, waarvan de wethouder zijn buik begint vol te krijgen, staan parkeergarages bovenaan. De ondernemers wil len die parkeergelegenheid ook Versterken Toch is een autoluwe binnen stad, daarvan is Walenkamp ook na gisteravond nog steeds overtuigd, de manier om de re giofunctie van Leiden te verster ken. Zonder investeringen van middenstanders in hun winkel, in het stadsdistributiecentrum en in pendelbusjes die de klan ten van parkeerterreinen aan de rand van de stad naar het cen trum vervoeren komt de autolu we binnenstad er niet, hield Walenkamp zijn grote gehoor in Holiday Inn voor. De gemeente kan en wil dat niet allemaal be- Schoolkorfbal in Leiden leiden Morgenmiddag wordt het schoolkorfbaltoemooi voor het Leidse basisonderwijs gespeeld. Veertig teams uit de groe pen vijf tot en met acht strijden in negen afdelingen om de prij zen. Plaats van handeling is het korfbalcomplex aan de Mont- gomerystraat, de thuisbasis van De Danaïden en KZ Leiden. De eindronden staan vanaf 17.50 uur op het programma, terwijl de prijsuitreiking rond zes uur wordt verwacht. Voorhout moet snel duidelijk heid krijgen over de vraag hoe veel huizen er worden ge bouwd. Maar daarbij zal de dichtheid van de bebouwing wel wat hoger moeten zijn dan nu gepland. Dat is althans de vi sie van de statenfractie van D66, die gisteren een werkbezoek bracht aan Voorhout. Woningbouw was het onder werp van het werkbezoek. Dat Voorhout behalve voor de eigen behoefte ook voor de regio zal bouwen is duidelijk, maar tot een afweging tussen plannen van de regio Leiden en die van het Samenwerkingsverband Duin- en Bollenstreek is D66 nog niet gekomen. Weinig applaus was er voor de manier waarop de zes wet houders van ruimtelijke orde ning ui Leiden en omliggende gemeenten de Voorhoutse pol ders hadden ingekleurd met parkachtige woonwijken met dichtheden van ongeveer 20 huizen per hectare. Daarmee werd wel erg kwistig met ander mans grondgebied omgespron gen. De stationswijk die Voor hout zo snel mogelijk wil bou wen krijgt een dichtheid van rond de 36 huizen per hectare. Volgens burgemeester De Goeij is dat wel genoeg voor Voor hout: „Wel gestapeld bouwen, maar niet zoals in de Meren- wijk!" De statenfractie van D66 vond 36 huizen per hectare toch ook nog wat aan de lage kant. talen. Dat er veel geld nodig is, is nu ook duidelijker dan ooit tevoren. Onlangs is becijferd, meldde de wethouder, dat al leen al met de vervanging van de NZHbussen in de Bree- straat door pendelbussen een bedrag van 2,5 miljoen gulden is gemoeid. De ondernemers willen daar niet aan bijdragen. Van het rijk verwacht Walen kamp weinig. „Als de gemeente het moet betalen, kan dat alleen door elders in het buslijnennet te schrappen. Wie van jullie gaat in Zuid-West of de Meren- wijk vertellen dat daar geen bussen meer komen?" SOL-voorzitter Palm, die even daarvoor twee extra garages had geclaimd, had wel een verkla ring voor de passieve opstelling van zijn aanhang. „De wethou der moedigt de ondernemers aan te investeren, maar het is de inrichting van de binnenstad die bepaalt welke ondernemers er neerstrijken. Kijk naar de westkant van het centrum. Dat daar louter kledingzaken zijn, die ook nog eens herhaaldelijk van eigenaar wisselen, is ge woon een gevolg van het ont breken van een parkeergarage." Dat de gemeente die moet beta len, vindt Palm niet meer dan logisch. „Het zijn niet alleen on dernemers die ervan profiteren. Vergeet niet dat de detailhandel in Leiden veruit de grootste werkgever is?" Argwanend I. van den Berg, de baas van de Leidse V D, denkt er net zo over. „Ik wil best investeren in het Leidse filiaal. Hebben we ook al gedaan, kijk maar naar ons restaurant. Maar ik begin nu wel argwanend te worden. De regiofunctie van Leiden staat onder druk, maar de ge meente wil niet praten over een bewegwijzering buiten de stad. We zullen de consument uit de regio toch eerst moeten vertel len hoe je in het centrum komt." H. Kempker van de Hema, viel zijn grote concurrent bij. Hij rekende voor dat 45 procent van de omzet van Leidse winke liers 'door de regio-consument wordt gebracht'. En van die klanten blijven er steeds minder over door de slechte bereikbaar heid. Leiden moet het volgens de Hema'er in toenemende ma te afleggen tegen Zoetermeer, waar gratis kan worden gepar keerd en het winkelaanbod dat van de sleutelstad begint te overtreffen. Voor mevrouw Gijsbers uit Noordwijkerhout is de maat vol. De speeltuin aan de Spanjaars- krocnt in het dorp dreigt een ru- ine te worden door de verniel zucht van jongeren. „In deze buurt lopen grote groepen kin deren van rond de 12 jaar die zich stierlijk vervelen en alles kapotmaken wat maar een beetje gammel is. De speeltuin was er al slecht aan toe, maar nu is werkelijk al het hout ver splinterd. Ik heb contact opge nomen met de gemeente, maar zij weet niet anders te zeggen dan dat het vervelend is en dat er geen geld is voor onder houd." Acht jaar geleden werd de speeltuin neergezet. Volgens Gijsbers is de tuin nooit onder houden, zodat het materiaal in een slechte staat verkeert. De vernielzucht van de jongeren maakt de speeltuin er alleen maar bouwvalliger op. „Vooral voor de allerkleinsten wordt het steeds gevaarlijker", zegt ze. Gijsbers geeft een voorbeeld: „Eind maart sprongen drie knullen van een jaar of twaalf net zo lang op de metalen plaat van de glijbaan tot hij zo laom was als een hoepel. Maar de dag erna wilden er weer gewoon kleutertjes van af glijden. Som migen kwamen met armpjes en beentjes tussen de spijkers en het versplinterde hout terecht. De glijbaan is weggehaald, maar er is niets voor teruggekomen. De kleuters huilden tranen met tuiten." Gijsbers stuurde een brief aan de gemeente met het verzoek of de speelplaats opgeknapt kan worden. Verder vraagt ze of de schade die is toegebracht nog verhaald wordt op de daders. Van het geld dat dat oplevert, kan bijvoorbeeld weer een nieu we glijbaan neergezet worden. „Als het geld er is", zegt de actievoerster, „willen de buurt bewoners helpen met opknap pen. Er spelen dagelijks zo'n vijftig kinderen op de speel- leiden Drie knapen van bomen aan de Pelikaanstraat gingen gisteren in de takels. In totaal worden er dit jaar 170 grote bomen in de stad gekapt of uitgegraven en elders opnieuw geplant. Voor elke boom die verdwijnt komt er eentje terug, zo wil het beleid van de gemeente. En dat betekent dat er dit jaar 1085 jon ge bomen bij komen. foto wim dijkman De belangstelling voor de Leid se Vrijwilligersprijs valt behoor lijk tegen. Uit de 150 geregi streerde vrijwilligersorganisaties zijn nog maar zes kandidaten voorgedragen. Medewerkster L. Dickhof van de Vrijwilligerscen- trale heeft geen verklaring voor de geringe animo. Alle vrijwilligers kunnen wor den opgegeven of zichzelf kan didaat stellen bij de Leidse Vrij- willigerscentrale. Een vijf kop pen tellende jury bepaalt wie de beste vrijwilliger van het jaar is. De winnaar krijgt een geldprijs. „Wij hebben van verschillen de kanten gehoord hoe belang rijk het vrijwilligerswerk in Lei den is. We dachten daarom dat het leuk zou zijn dit werk te sti muleren door een prijs uit te reiken en dat jaarlijks terug te laten keren. Maar het loopt niet. Dat komt waarschijnlijk door dat de prijs dit jaar voor de eer ste keer wordt uitgereikt", zegt ze. Begin april kwam de Vrijwilli- gerscentrale naar buiten met de aankondiging van de prijs, die op 23 juni wordt uitgereikt. Vóór 8 mei moeten alle aanmel dingen binnen zijn. „Misschien hebben we er toch te weinig publiciteit aan gegeven. Er zijn meer vrijwilli gers in Leiden dan wij denken, omdat niet iedereen die dat werk doet bij ons staat inge schreven." K G opent Oranje-expositie Leerlingen van de Paulusschool breken de corsowagens af. „Morgen is alles toch naar de filistijnen." foto dick hogewoning noordwuk irene nieuwenhuuse Een Duitse toerist klemt een bosje chrysanten onder de snel binders. De bloemen zullen het vast nog wel een dagje uithou den in de caravan of op de ho telkamer. Een mevrouw van het Wereldnatuurfonds pakt wat zwanedonsjes van de praalwa gen waarop een immense pan- dabeer wat verlept voor zich uitstaan. „Gaan al die mooie bloemen in de container?", vraagt verderop een wandelaar ongelovig. Maandagmorgen elf uur. Het parkeerterrein bij de Langevel- derslag in Noordwijk biedt een wat troosteloze indruk. De ne gentien praalwagens van het bloemencorso, dat het afgelo pen weekeinde door de Bollen streek trok, worden er ontdaan van hun uitbundige bloemen pracht. De prachtigste bloem stukken worden in containers gekieperd en kunstzinnige bloemarrangementen worden als vodden in de vuilnisbakken gegooid. Zijde, karton en kunst gras gaan in aparte afvalbakken. Tot slot zullen de ijzeren kar kassen tesamen met het stro worden afgevoerd, samenge perst en gesmolten. De verlich tingselementen, de stoelen en de onderstellen van de wagens worden tot volgend jaar be waard. „Toen ik de laatste maanden steeds artikeltjes in de krant las dat het corso in de toekomst misschien niet meer kan be staan, omdat de afbraak ervan te milieubelastend was. heb ik contact opgenomen met het corsobestuur. Ik tieb onze hulp aangeboden", verklaart Theo Selhorst zijn aanwezigheid op het parkeerterrein. Selhorst is leraar aan de Paulusschool, de lagere technische en agrarische school in Hillegom. Voorheen werd de opbouw van de praal wagens verbrand, maar dat werd vanwege de overlast voor het milieu verboden. Het corso- bestuur liet daarop weten dat het evenement gevaar liep om dat het met de hand afbreken van de wagens te duur was. Samen met twaalf leerlingen van de derde klas denkt Selhorst de sloop van het bloemencorso 1993 in drie dagen rond krijgen. „Want", licht hij toe, „afbreken is educatief. De leerlingen be grijpen nu goed hoe alles is vastgemaakt en bevestigd. En dat na de rondgang alles ge scheiden moet worden afge voerd. Ze krijgen zo een stukje praktisch milieubewustzijn mee." Selhorst en zijn leerlin gen zijn trouwens ook actief ge weest met de opbouw van het corso. Leek Henk Verschoor (15 jaar) is juist bezig de bloemstukken van de Kodakwagen te halen. „Je leert hier meer dan op school en het is veel gaver. Of ik het jammer vind deze bloemen weg te gooi en? Welnee, voor een leek lijkt dit nog wel mooi, maar morgen is alles naar de filistijnen." De scholier is er van overtuigd dat het corso zowel voor de Bollen streekbewoners als voor de toe risten moet blijven bestaan. „Het hoort er toch gewoon bij en ik ga er later misschien wel m'n brood mee verdienen." Ook Daniël van Egmond be kijkt de onttakeling van de praalwagens vanuit een prak tisch oogpunt. „Ik wil later de bloemsierkunst in gaan en dan is het goed als je alles rond dit corso zo van dichtbij kan bekij ken. Ik heb verleden week alle bloemstukken water moeten geven. Dan sta je er met je neus bovenop. Daar leer je van." Volgens Dennis Neeskens is de bijdrage van zijn school 'per fect'. „Op school leer je wel. maar in de praktijk leer je veel meer. Ik kwam vanmorgen op school en toen vroeg de meester of we dit wilden. Nou, ik wel. Ik heb dit jaar het corso driemaal gezien. Het is toch hartstikke mooi dat Duitsers en Amerika nen hier komen kijken. Het zou zonde zijn als het corso verloren gaat." J. Pennings, de voorzitter van het bloemencorso, is bijzonder verheugd over de medewerking van de Paulusschool. „We he- ben nu een prima oplossing ge vonden voor het opruimpro- bleem. Alles wordt gescheiden zodat het milieu minimaal wordt belast. We strijken op de ze wijze niemand tegen de ha ren." Het Leidse muziekkorps K en G viel gisteravond de eer te beurt de opening van de Rijnsburgse Oranje-expositie muzikaal luis ter bij te zetten. Het jeugdkorps voerde voor een groot aantal toeschouwers zijn nieuwe show op. Voor het comité was het op treden een meevaller, meldt se cretaris M. Vink omdat het korps belangeloos optrad. Onder grote belangstelling opende de Muidense burge- AGENDA DINSDAG 27 APRIL Katwijk Informatie-avond over drugs- en gok verslaving, org. Katwijkse Vrouwen Raad. in de 'Open Hof' aan de Rijn straat. aanvang 20.00 uur. Leiden Pleinfestijn met o.a. rommelmarkt en rad van avontuur, bij P.C. basisschool De Toonladder, Kennedylaan 1van 14.00 tot 19.30 uur Noordwijk Oranjefeesten: Kermis Palace par keerterrein vanaf 15.30 uur. Noordwijkerhout Hamish Imlach Muriel Graves, org. The Folkclub, in De Schelft, zaal open 20.00 uur, aanvang 20.30 uur. Vergadering en postzegelveiling van de Postzegelvereniging in De Schelft, aanvang 20.30 uur. Warmond Klaverjassen in het Meerpunt, aan vang 20.00 uur. WOENSDAG 28 APRIL Katwijk Volksdansinstuif in het teken van 'Ac tie voor Kenya', org. Volksdansgroep Katwijk, in Tripodia, Hoornesplein 155, aanvang 20.00 uur. Leiden Sporten voor mensen met CARA olv een fysiotherapeut in gymzaal De Brug, Wassenaarseweg. van 16.00 tot 17 00 uur. Informatiepunt Gemeenschaopehjk Wonen. Gerestraat 20. van 20.00 tot meester H. Smit, oud-wethou der van Lisse even later de ex positie. De komende weken ex poseren de Leidse J. Brinkman met bloemrijke aquarellen en J.M. Bonnike, voorzitter van de WV Noordwijk Promotie, met keramiek. De Hillegomse A. Honderdos exposeert met inge weven aardewerk en zeeschilder R. de Jonge toont olieverf en il lustraties. Ook de plaatselijke bloemenarrangeur W. de Win ter toont zijn kunstwerkjes. 21.00 uur. Noordwijk Oranjefeesten: Kermis Palace par keerterrein vanaf 15.30 uur. Oegstgeest Bridge-drive in 'Hotel het Witte Huis', aanvang 19.45 uur. Zoeterwoude Lezing over de Nederlandse Kleipijp door D. Duco, conservator Pijpenka- binet Leiden, org. St. Oud Zoeterwou de, in Ons Huis, Kosterspad, aanvang 20.00 uur. DONDERDAG 29 APRIL Noordwijk Oranjefeesten: Kermis Palace parkeer terrein vanaf 15.30 uur; In Hoofdstraat Koopcentrum Hardlopen met hinder nissen, 16.30 uur; Snelheidswedstrijd, 19.00 uur; Mastklimmen. 20 00 uur; Spijkerbroekhangen, 20.45 uur. Noordwijkerhout Open Podium Avond. org. The Folk club, in 't Wapen van Noordwijker hout. zelf spelen of luisteren vanaf 20.30 uur. Oegstgeest Zwemmen voor mensen met CARA olv een fysiotherapeut in Zwembad Poelmeer, Lange Voort 273, van 14.30 tot 15.30 uur. Voorschoten Sporten voor mensen met CARA olv een fysiotherapeut in de Vlietzaal, Raadhuislaan 43. van 16.00 tot 17.00 uur

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 16