RCL gedeeltelijk naar de zondag Weinig kans op huurwoning Ruim 1400 handtekeningen voor illegaal schapehok Plan voor boulevard in hart Leiderdorp Golden Earring ontkent optreden Regio Oproep Videotheek Mysterie rond examenstunt uitgebrand DINSDAG 27 APRIL 1993 GERT VISSER. 071-1 -CHEF JANET VAN DIJK. C Jaarlijks slechts 25 huizen beschikbaar in Zoetenx'oude FOTO HENK BOUWMAN Het illegale schapehok wordt aan het oog onttrokken door beplanting en daarmee zijn de problemen uit de wereld. Groen rond omstreden schuurtje Haaswijk medewerker „Soms moeten wij ons schamen waar wij druk mee zijn." Wet houder H. Rijks, in Oegstgeest belast met ruimtelijke ordening, verwoordde hiermee treffend de problemen rond het 'illegale' schapehok op gemeentegrond in Haaswijk. Gisteravond waren 'omwonenden en andere be langstellenden' in de raadszaal van Oegstgeest uitgenodigd om 'met elkaar van gedachten te wisselen'. Het liefst zou wethouder Rijks namens de gemeente artikel 5 toepassen. Artikel 5 is het amb telijke jargon voor 'een wets overtreding door de vingers zien'. „Als bijvoorbeeld een he leboel mensen daar baat bij hebben", sprak Rijks met de vingers van zijn rechterhand voor alle duidelijkheid in de lucht. Buurtbewoner Spierings had echter nog een appeltje met de wethouder te schillen. In het verleden had de man meerdere malen bij het gemeentebestuur gepleit voor aanplanting van groen op het bewuste terrein achter de woningen aan de Ja cob van Maerlantlaan. Even zo vaak had de pleitbezorger nul op het rekest gekregen. Nu zag Spierings zijn kans schoon. De zegsman van de tegenstanders van het schuurtje had zelfs met een nachtkijker liggen posten. „De schapen maken helemaal geen gebruik van het hok. Zelfs 's nachts in de vrieskou blijven de beesten buiten. Mijn voorstel is om het eiland door midden te delen. Het hok blijft dan staan bij de jeu de boules-baan. De andere helft van het terrein kan dan met bomen beplant wor den." Henk Heemskerk, de plaatselij ke melkboer die zijn schapen van de gemeente op het landje mag laten grazen, schudde als schapen-kenner zijn hoofd. „Het hok biedt bescherming te gen zonlicht. In het verleden doken de schapen vaak onder de brug, waardoor ze nogal eens in de sloot belandden. Te vens gebruik ik het hok voor het aflammeren. Bijna iedereen wil dat de schapen blijven. Er zijn al meer dan 1400 handtekeningen opgehaald en 250 kleurplaten door de kinderen uit de buurt Sinds eerste paasdag heeft Spie rings aanmerkelijk minder be zwaren tegen het illegale bouw werk. Op die bewuste zondag zag Spierings het hok worden verplaatst naar de andere kant van het terrein, ver weg van zijn voordeur. „Ik was hoogst ver baasd. Je weet niet wat je ziet namelijk. Wat mij echter nog het meest tegen staat in de hele kwestie is het gedogen van een wetsovertreding. Er had eerst overleg plaats moeten vinden, niet nu." Buurtbewoner Van de Bosch kreeg in de slotronde de neuzen uiteindelijk in één richting. De man kwam met de ogenschijn lijk simpele vondst om het hok aan het oog te onttrekken door beplanting. „Samen met de heer Spierings wil ik de groen voorziening betalen. Maar mis schien willen nog meer buurt bewoners meebetalen", voegde de weldoener daar haastig aan toe. De wethouder knikte instem mend. Het leek hem ook wel wat. Zo snel mogelijk zou hij het idee aan de gemeenteraad voor leggen. Je zag het hem denken: 'Waar hebben wij ons druk om gemaakt'. zoeterwoude brenda fiuppo Veel inwoners van Zoeterwoude beseffen niet dat er voor hen in de toekomst geen woningen zullen zijn. „Daarom moeten ze elke kans op woonruimte in de regio aangrijpen." Deze raad gaf secretaris J. van der Meer gister avond tijdens de eerste leden vergadering van woningbouw vereniging Willibrord. „De meeste Zoeterwoudenaren wil len hier blijven wonen en gaan er vanuit dat er na een tijdje wel een woning vrijkomt." Die vlieger gaat in veel geval len niet op. Dit jaar staan er ruim tweehonderd mensen in geschreven. Jaarlijks komen er van de zeshonderd woningen slechts zo'n vijfentwintig vrij. Te weinig om aan de vraag te vol doen. Nieuwbouw biedt ook geen oplossing 'want tot 2000 komen er slechts vijfenveertig nieuwe huurwoningen bij', zei Van der Meer. In 'De Eendenkooi' stemden de vijftien aanwezigen in met een nieuw systeem van huur verhogingen. Hierbij schomme len de verhogingen tussen de nul en zes procent. Zo bevriest Willibrord vanaf 1 juli 1993 de huur van alle bovenwoningen in de Gans, Kievit en Johan Frisostraat. Daarentegen beta len sommige huurders aan de Schenkelweg het volle pond: zes procent. Gemiddeld stijgen de huren in Zoeterwoude met vijf procent. In voorgaande jaren stelde het Rijk een huurverhoging vast op basis van het aantal punten voor een woning en de gelden de huurprijs. Punten worden gegeven op basis van het aantal vierkante meters vloeropper vlak, de kwaliteit van het sani tair, eventuele isolatie en de grootte van de tuin. Aan het be rekende percentage kon niet worden getoomd. „Maar de huur werd vooral bepaald door de bouwkosten van de woning", zei voorzitter P. van Steijn over het oude sys teem. „Zo is de hoogte van de huren scheefgegroeid. In de Gans betaal je voor een boven woning zo'n zeshonderd gulden per maand. Dat staat in geen verhouding tot de kwaliteit. Maar dat komt doordat die wo ningen begin jaren tachtig zijn gebouwd en toen bedroeg de Om te kunnen bezuinigen op velden Als het aan de gemeente Leiderdorp ligt, gaat een aantal teams van voetbalvereniging RCL vanaf volgend jaar op zondag spelen. Op die manier kunnen twee velden wor den afgestoten, wat een bezuiniging oplevert van 30.000 gulden. sing moet echter door de leden worden genomen. En ik denk niet dat zij er veel voor voelen om op zondag te gaan spelen." Loesberg ziet als bijkomend probleem dat RCL in het vaar water komt van de Zoeterwoud- se vereniging Meerburg, die al op zondag speelt. „Het bestuur van die club zal evenmin blij zijn met deze ontwikkelingen." Loesberg is niet bang dat de gemeente RCL gaat dwingen tot medewerking. „We krijgen al geen subsidie meer, dus daar kunnen ze ons niet mee pak ken. Verder ontzien we de be groting van de gemeente al, omdat we een groot deel van het onderhoud aan de velden zelf uitvoeren. Dus als het colle ge moeilijk doet, hebben we nog een stok achter de deur." Het onderhoud kan nog wel eens intensiever worden als vel- leiderdorp rov klopper De voetbalvereniging, die 803 leden telt, heeft momenteel zes speelvelden en een trainings veld in sportpark De Bloemerd. Het opdoeken van voetbalvel den is alleen mogelijk als het in tensieve wedstrijd programma van RCL over twee dagen wordt uitgesmeerd. Het college van B en W wil graag met RCL overleggen over spelen op zondag. Dat is overi gens in het verleden ook al eens gebeurd. Toen stond het be stuur van de vereniging zeer af wijzend tegenover de plannen en werden ze afgeblazen. Voorzitter P. Loesberg van RCL verwacht dat dit nu weer het geval is. „Ik heb nog niets van de gemeente gehoord, maar ze kan natuurlijk altijd komen praten. De uiteindelijke beslis- den worden afgestoten. De drie resterende velden moeten in dat geval zeven wedstrijden per week 'verwerken'. Ook de afde ling van welzijn van de gemeen te Leiderdorp onderkent dit probleem. Ze voorziet een snel lere slijtage van de velden met meer afgelastingen als gevolg. Zelfs een verhoging van de on derhoudskosten sluit ze niet uit. De afdeling Leiden van de KNVB wil nog geen commen taar geven op de plannen van de gemeente Leiderdorp. „Dit is allereerst een kwestie tussen RCL en Leiderdorp waarover wij nog geen uitspraken doen", al dus zegsman Van Steijn. Hij kan zich niet herinneren dat ooit eerder een club in de regio is overgestapt van zaterdag- naar zondagvoetbal. Als het aan RCL-voorzitter Loesberg ligt blijft dat zo. „Nu speelt ons eer ste vierde klasse zaterdag-ama teurs. Als we naar zondag gaan, wordt dat misschien de Leidse afdeling. Daar is niemand bij gediend." rente zo'n twaall procent. Het ministerie van VROM gaat dit jaar uit van een gemid delde huurverhoging van 5.5 procent. Toch neemt 'Willi brord' genoegen met vijf pro cent. Dat betekent dat de wo ningbouwvereniging rijkssubsi die misloopt en die financien zelf moet ophoesten. Om hoe veel geld het precies gaat. weet penningmeester J. Reekets niet. ..Er lopen allerlei subsidiérege lingen door elkaar. Maar het is ook geen natte-vinger-werk ge weest. Je weet dat je geld misloopt en je moet voorkomen dat je achteraf spijt krijgt en vol gend jaar een extra huurverho ging doorvoert. We weten wel wat de onderhoudskosten zijn en daarmee hebben we reke ninggehouden." Omstreeks maart 1943 werd in de psychiatrische inrichting Endegeest in Oegstgeest een aantal joodse patiënten opge haald en op transport gezet naar Westerbork. Vanuil Wes- terbork zijn zij naar het concen tratiekamp Sobibor overge bracht alwaar zij de dood von den in de gaskamers. Het Leidsch Dagblad 'hoopt binnenkort een verhaal over de ze kwestie te publiceren. Wij vragen hiervoor de medewer king van onze lezers. Weet u iets van dit voorval af? Bent u bijvoorbeeld getuige geweest van de wegvoering van ae jood se patiënten of kent u familiele den van de slachtoffers? Uw te- acties - graag zo spoedig moge lijk - kunt u doorgeven aan de redactie van het Leidsch Dag blad (Cees van Hoore of Gert Visser), tel. 071-161351. Schrij ven kan ook: Postbus 54, 2300 AB in Leiden. Zwembad duurder Bezoekers van het Wassenaarse Sterrenbad moeten per 1 juni meer gaan betalen voor een toegangskaartje. Alleen de ver enigingen blijven hetzelfde be talen. De tarieven voor zwem men op woensdagmiddag en voor het bejaardenzwemmen gaan minder omhoog dan de andere tarieven. De gerrteerite- raad is gisteren unaniem ak koord gegaan met een bezuini gingsvoorstel van het college. Vrachtauto weggezakt zoeterwoude-dorp» Een vrachtauto met oplegger uit Langeraar is gistermorgen rond acht uur weggezakt in de wegkant van de Zuidbuurtseweg in Zoeterwoude-Dorp. De 40-jarige chauffeur draaide vanaf de Schenkelweg de Zuidbuurtseweg op en zakte vervolgens in de kant weg. Veewagen gestolen leiderdorp Van het parkeerterrein van het AC Restaurant in Lei derdorp is gistermiddag een kleine veewagen gestolen. De dief stal is gepleegd-tussen half vier en half zes. De auto is eigendom van een 48-jarige Leidenaar. Bij een brand in een videotheek op de hoek van de Splinterlaan en Steenbakkerslaan in Leider dorp is gisteravond behoorlijke schade aangericht. Om vijf over half tien werd het sein brand meester gegeven. De oorzaak van de brand is nog niet be kend. Flaneren langs een verkeersarme Laan van Ouderzorg leiderdorp rov klopper Leiderdorp krijgt waarschijnlijk zijn eigen boulevard. Aan het water naast de Houtkamp wordt langs de Laan van Ouder zorg een stenen wal gemaakt waarover kan worden gefla neerd. Om een verbinding tus sen Santhorst en Winkelhof te krijgen, komen langs de wan delroute diverse kiosken. Vanaf de promenade gaat een nieuwe brug naar het park. Het boulevard-idee maakt deel uit van ingrijpende plan nen die de omgeving van park de Houtkamp meer uitsraling moeten geven. Er wordt al ge ruime tijd gepraat over aller hande aanpassingen, waarbij het uitgangspunt is dat de Houtkamp een spilfunctie krijgt in het 'nieuwe' dorp. Gisteravond kwam tijdens de commissie ruimtelijke ordening het zo goed als afgronde plan aan de orde. Het gaat om een stedebouwkundige visie, de exacte plannen moeten nog in een raadsvoorstel worden ver vat. Daarom is nog niet duide lijk wanneer het werk begint en wat het gaat kosten. Toch kon uit de reacties van de commissieleden worden opge maakt dat de omgeving van de Houtkamp in de toekomst in grijpend gaat veranderen. Naast de boulevard-plannen is een verkeersplein voor het gemeen tehuis een opvallend onderdeel van de visie. Op de plaats waar nu de Laan van Ouderzorg en Engelendaal kruisen, komt waarschijnlijk een rotonde-nieuwe stijl, waar verkeer op het plein voorrang heeft. De meeste commissiele den zien hierin twee voordelen: het remt de snelheid van het verkeer, en het schier oneindige karakter van de drukke ver keersader wordt doorbroken. Langs het nieuwe plein wordt mogelijk een nieuw gebouw neergezet, schuin tegenover de Winkelhof, aan het eind van de toekomstige boulevard. Verder wordt de Laan van Ouderzorg autoluw gemaakt. Sommige fracties gaven gisteravond aan zelfs verder te willen gaan. Zij pleitten voor het geheel uitban nen van gemotoriseerd verkeer. Hiertegen bestaan evenwel nogal wat bezwaren vanuit de Merelstraat. Bewoners vrezen dat ze niet meer met hun auto's bij hun garages kunnen komen. Voorts voorziet het plan in kleinschalige horeca in het park zelf en een forse uitbreiding van de Rabobank die aan de par- krand ligt. Dit gebouw moet 'lo gisch' in de omgeving passen. Het college van B en W meldt met klem dat de vergaande ideeën voor de Houtkamp-om geving bij elkaar horen, dat ze onderdeel zijn van een totaalvi sie. Dit betekent niet dat alle onderdelen gelijktijdig worden uitgevoerd. Daarvoor ontbreekt het geld. De commissieleden waren zich hiervan zeer goed bewust. „We kunnen dit plan beter per onderdeel goed uit voeren, dan alles op een hoop gooien en wegens geldgebrek half werk leveren", aldus com missielid E. Grootaarts (D66). roy klopper en judy nihof De eindexamenstunt op het Rijnlands Lyceum in Wassenaar was gisteren met veel geheim zinnigheid omgeven. De leerlin gen van de examenklassen wa ren er in geslaagd een optreden van Golden Earring te regelen, maar wensten hierover geen enkele mededeling te doen. „Dat hebben we iemand be loofd", luidde kortweg het com mentaar. Ook het management van de popgroep zwijgt in alle talen. „We willen hier geen pu bliciteit over." Een stunt van formaat kan het optreden in elk geval wel worden genoemd. Maar de leer lingen stonden niet te popelen om gewag te maken van hun 'afscheidsstunt'. Duidelijk is in elk geval dat Golden Earring gisterochtend van 10.30 tot 11.30 uur een op treden verzorgde voor 800 leer lingen in de aula van het Rijn lands. Volgens rector Jaap Mos een 'zeer succesvolle stunt'. De schoolleiding werd circa twee weken geleden voor het eerst geconfronteerd met het idee om Nederlands bekendste popgroep binnen de school poorten te halen. De leerlingen vroegen de rector of hij even 4000 gulden wilde schuiven. Dat ging niet door, omdat Mos slechts 1000 gulden ter beschik king heeft als 'stunt-budget'. „Neem maar een Wassenaars bandje", zo adviseerde de rec tor. De leerlingen waren evenwel nitet van hun idee af te brengen en togen richting Wassenaars bedrijfsleven om sponsors te werven. Tot stomme verbazing van Mos kwam enkele dagen geleden de mededeling dat de The Golden Earring wil in eerste instantie doen geloven dat ze niet in Wassenaar is geweest. Die bewering is n leeriingen van het Rijnlands van handtekeningen zijn voorzien. zaak met Golden Earring was beklonken. „Dat kost toch zeker zo'n tien mille", aldus Mos. Dus ligt de vraag voor de hand hoe de leerlingen dit be drag bij elkaar wisten te sprok kelen. Geen van de organisato ren wil daar iets over zeggen. „We hebben beloofd dat we geen publiciteit zouden geven aan dit optreden, dus van ons geen commentaar", aldus een examen-kandidaat. Het boekingsbureau van de popband reageert evenmin op getogen als uitleg wordt ge vraagd over het optreden. „We willen hier helemaal geen publi citeit aan geven", zegt de dame aan de telefoon bits. Ze blijft er op hameren dat het hier geen optreden betrof, maar een 'grapje', een 'vriendendienst'. „Het duurde ook maar heel kort", sneert ze. „Waarom moet dat nou in de krant?" Later op de middag ontkent Rinus Gerritsen, bassist van de Golden Earring, in eerste in stantie dat er een optreden is geweest. Als hij hoort dat de re dacteuren van dit verhaal er zelf getuige van zijn geweest, veran dert zijn mening, „la, we heb ben even een akoestische sessie gedaan, een soort vrienden dienst omdat de zoon van onze eerste manager daar op school zit." Als reden voor alle geheim zinnigheid voert Gerritsen aan dat hij niet wil dat volgend jaar alle scholen aan de lijn hangen met het verzoek voor een optre den. Hij verwerpt de suggestie dat de geheimzinnigheid iets met de fiscus heeft te maken.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 15