Bisschoppen tegen komst speciale ouderenpastores Kerk Samenleving Aandelenkapitaal EDCS boven 100 miljoen Openbare school doet meer aan godsdienstonderwijs Cursus medische ethiek artsenverbond en Rolduc Laurentiuskerk wacht op restauratie DINSDAG 27 APRIL 1993 REDACTIE DICK VAN DER PLAS. 071-161421 HET WEER ROB GROENLAND HEINZ BOES Zomer in Terwijl grote delen van Frankrijk en Spanje geteisterd worden door erg slecht en koud weer, komt ons land er samen met Duitsland en Polen bijzonder goed van af. Gisteren overdag hield een instroming van zeelucht de luchttemperatuur in onze badplaatsen ver onder de 20 graden, maar achter de duinen haalden de steden Rotterdam, Lei den en Haarlem maxima van 19 tot 20 graden Opvallend gistermiddag waren de felwitte plukken cirrus (wolken van ijskristallen) die het gewelf op 7-9 kilometer boven ons hoofd opvulden. Vanuit de ruimte fotografeerde de weersatelliet zelfs een wolkensliert die boven Grie kenland begon en boven de provin cie Zuid-Holland eindigde. Boven de golf van Biscaye was een impo sante depressiekrul van opvallend grote afmetingen te zien, waar om heen diverse buienbanden circu leerden. Een dergelijke buienband met on weer trok via de Belgische kust naar het oosten van Engeland en miste ons kustgebied op het nip pertje. Deze Franse onstabiliteit krijgt de komende dagen weinig kans om verder naar het noorden op te rukken. Deze positieve ont wikkeling heeft te maken met de volle gang vorming van een brug van hoge- luchtdruk, die met zijn as van de Atlantische Oceaan reikt tot over Denemarken. Dit systeem versterkt zich na morgen verder in oostelijke richting. In de hogere luchtlagen raakt de luchtcirculatie volledig ge blokkeerd en vormt zich een krach tig hogedrukgebied boven Noorwe gen en Zweden. Boven het zuiden van Europa blijft de luchtdruk laag, hetgeen daar het slechte weer beeld een vervolg geeft. Boven ons deel van Europa versterkt zich een droge en vrij warme oostelijke stro ming, die zich tot in het weekeinde lijkt te gaan handhaven. De vrij grote luchtdrukverschillen in de noord-zuidrichting zorgen aan onze kust voor een vlagerige oostenwind 4-6 bft. De zeewindcir culatie krijgt hierdoor weinig kans meer om zich te ontplooien, waar door ook het strand van IJmuiden tot Hoek van Holland tot de 'hotspots' gerekend mag worden. De middagmaxima komen uit op een zeer aangename 20 tot 23 gra den en ook de avonden koelen door de doorstaande landwind niet zo snel af. De verjaardag van prinses Juliana en Pieter van Vollenhove lijkt komende vrijdag zeer zomers te gaan worden. HET WEER IN EUROPA KORTWEG Zingend geloven Het Rijnstreekkoor is ko mende zondag (2 mei) te beluisteren tijdens een me- ditatie-zangdienst in de ge reformeerde Vredeskerk aan de Voorstraat 35 in Kat wijk. Voorganger is domi nee G.F. Heeneman. Orga nist Rob van Efferink bege leidt de samenzang. De liedkeuze is samengesteld uit bekende psalmen, ge zangen en andere geestelij ke liederen. De dienst be gint om 17.00 uur. Cursus monumenten Vier protestantse kerken en de Rooms-Katholieke Kerk in Nederland organiseren samen met de Nationale Contactcommissie Monu mentenbescherming een ééndaagse cursus over vra gen rond de openstelling van monumentale kerkge bouwen voor het publiek. De cursus is vooral bedoeld voor beheerders en be stuurders van dit soort ge bouwen en kan worden ge volgd in Utrecht (op 14 mei in de Jacobikerk), in Zwolle (op 15 mei in de O.L.V. kerk) of in Den Bosch (op 12 juni in de Sint Jan). De kosten bedragen 55 gulden en geïnteresseerden kun nen zich aanmelden bij de Stichting Nationaal Contact Monumenten (020- 0277706). Tv-opname Ben grote koor- en samen- zangavond in dc Hoogland- Se Kerk in Leiden wordt ko mende zaterdag (1 mei) vastgelegd door de Evange lische Omroep. Medewer king wordt verleend door het Rijnlands Christelijk Mannenkoor 'Vox Huma na', onder leiding van San- der van Marion, en het In terkerkelijk Jongeren Evan gelisatie Koor uit Den Hel der, met een combo onder leiding van Bram Hofstede. Joop Brons begeleidt de ko ren en Pieter Stolk leidt de samenzang. Ook het Bra bants Koperspel verleent medewerking. Het orgel van de Hooglandse Kerk wordt bespeeld door San- der van Marion. De toegang is gratis en het publiek moet, in verband met de tv- opname, om 19.45 uur aan wezig zijn. Moker Het thema 'Kerk en Jonge ren' staat morgenmiddag centraal tijdens de radio uitzending van Moker, het media overleg van kerken in Rijnland en de Bollen streek. Aan het woord ko men kerkelijk werker E.J. Bergman uit Rijnsburg en jongerenpastor Ch. Horst huis uit Noordwijk. De overdenking is van domi nee P.J. van Midden uit Lis- se. Hij spreek over het the ma 'Plezier beleven aan kerk'. Het programma wordt uitgezonden van 16.30 tot 17.00 uur en wordt komende zondag (2 mei) herhaald van 19.00 tot 19.30 uur. Moker is te ontvangen op de FM 105.7 en via de kabel op de FM 88.1. Opwekkingsavond Evangelist Cor van Delft uit Veldhoven leidt op Konin ginnedag in de Leidse Bethlehemskerk aan de lammermarkt 57 een spe ciale opwekkingsavond. De bijeenkomst begint om 19.30 uur en iedereen is welkom. Muzikale mede werking wordt verleend door een zigeunergroep. COLOFON leidsch Dagblad, uitgave DIRECTIE: JU'de Vries, G P Arnold (ad/). HOOFDREDACTIE Jan-Geert Ma|OOf. Fra Nypels. Henk van der Post ad0 HOOFDKANTOOR Witte S.ngel 1,2311 BG Leiden, telefoon 071-161400 BEROEPINGSWERK De rooms-katholieke bisschoppen zijn tegen de aanstel ling van speciale pastores voor ouderen. Zij geven de voorkeur aan een geïntegreerd ouderenpastoraat. In ver zorgingshuizen zouden pastoraatsgroepen moeten ont staan, werkgroepen van leken en een pastor, die verant woordelijk voor het pastoraat zijn. Dat heeft kardinaal dr. A.J. Si- monis als voorzitter van de bis schoppenconferentie geschre ven aan de Unie KBO, de katho lieke vereniging van ouderen, zo meldt 'Een-twee-een', het or gaan van het Nederlandse Rooms-Katholieke Kerkgenoot schap. De Unie KBO had de bis- schopppen gevraagd ouderen- pastores aan te stellen. De bis schoppen vrezen echter dat het ouderenpastoraat dan te zeer wordt geïsoleerd. Pastoraats groepen hebben het voordeel dat er meer mensen bij betrok ken zijn. En dit is van belang omdat zo 'het gevoel voor de problematiek van de oudere mens levend blijft', schrijft Si- monis. De bisschoppen hebben be sloten de positie van de oude ren centraal te stellen tijdens de Week van het Leven, die van 9 tot en met 16 mei wordt gehou den. De Unie KBO heeft in ver band daarmee de brochure 'Zinvol en menswaardig oud worden' gepubliceerd. Deze brochure moet de discussie over ouder worden en de on aantastbare waarde van het menselijk leven bevorderen. NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Beroepen: te Wierden (toez PJ Visser te Harderwijk. Aangenomen: het beroep door de ge nerale Synode tot predikant voor bui tengewone werkzaamheden (secreta ris Europa/Midden-Oosten van de GZB): N.M. Tramper, kandidaat te Zeist; naar Amersfoort: L.M. Vreug- denhil te Vriezenveen. Bedankt: voor Delft: J.H. van Daalen te Ede; voor Stolwijk: P van der Kraan te Bleskensgraaf; voor Goudri- aan en Ottoland: J.H. Gijsbertsen te Rijssen. GEREFORMEERDE KERKEN Aangenomen: naar Diever: KJ. van der Sloot te Oosternijkerk; naar Vlis- singen: A.G. Baas te Brasschaat (Bel- gie). GEREF. KERKEN VRIJGEMAAKT Beroepen: te Hoogezand-Sappemeer (2e pred. plaats): A.P. Feijen te Heemse. Beroepbaar (per 1 mei): P R. Baas, l.l. missionair pred. te Irian Jaya ver bonden aan de kerk van Spakenburg- Zuid, Hofweg 21, 7772 GS Harden- berg, tel: 05232-61757. CHR. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen: tweetal te Zaamslag: A.G. Boogaard te Oud-Vossemeer i.c.m. Tholen en A. van Ek te Westzaan. Aangenomen: naar Almelo: drs. J.W. van Pelt te Putten. REMONSTRANTSE BROEDERSCHAP Beroepen: te Utrecht: dr. H J. Sie- brand te Groningen, die dit beroep heeft aangenomen; te Alphen aan de Rijn (part-time): mevr.C.M. Vos-Wie- gand te Leiden, die dit beroep heeft aangenomen en tevens werkzaam blijft te Leiden(part-time). Bij de Oecumenische Ontwikkelingscoöpe ratie EDCS in Amersfoort was in 1992 voor het eerst sinds haar oprichting in 1975 meer dan 100 miljoen gulden belegd. De EDCS, die is opgericht door de Wereldraad van Kerken en de Raad van Kerken in Neder land, verstrekt leningen tegen 'zachte' voor waarden aan ontwikkelingsprojecten. De EDCS steunde in 1992 ongeveer 200 projecten in Azië, Afrika en Latijns-Amerika. Voor het eerst werd een lening verstrekt aan projecten in Oost-Europa: een drukpers voor de Evangelische Kerk in Tsjechoslowa- kije en een fabriek voor het kweken van wormen in de Hongaarse stad Toszeg. De grootste aandeelhouder is de Neder landse Vereniging tot Steun aan de Oecu menische Ontwikkelingscoöperatie (NVOC), die in de loop der jaren bijna 17 miljoen gulden in de EDCS heeft geïnves teerd, zegt EDCS-directeur Douglas V. Bronson. Vorig jaar was de NVOC, waarbij 2400 mensen en kerkelijke groepen zijn aangesloten, goed voor 1,5 miljoen gulden. Daarnaast hebben diverse kerken, zoals de Nederlandse Hervormde Kerk, de Gerefor meerde Kerken in Nederland en de Rooms- Katholieke Kerk, aandelen in de coöperatie. Elke aandeelhouder heeft ongeacht de om vang van zijn aandelenpakket één stem in de jaarvergadering. Neerslagkans Minimumtemp. Middagtemp. WOENSDAG 28 APRIL 1993 Zon- en maanstanden Zon op 06.14 Zon onder 20.56®®z*9 Waterstanden Katwijk Hoog water 7.58 en 20.39 Laag water 3.57 en 16.05 Rotterdam Op veel openbare scholen klinkt duidelijk de vraag om levensbe schouwelijke vorming. Mis schien speelt daarin mee dat godsdienstlessen een argument vormen in de concurrentiestrijd met bijzondere scholen. Dit zegt J. Swank van het Hervormd Centrum voor Educatie in een toelichting op 'Leren van el kaar', een zojuist gepresenteerd werkplan voor het godsdienst onderwijs op de openbare ba sisschool. Hii verwijst in een vraagge sprek met het maandblad voor school en bestuur 'Inkom' naar een recent onderzoek, waaruit bleek dat meer dan de helft van de ouders wil dat hun kinderen op openbare scholen gods dienstonderwijs of levensbe schouwelijke vorming krijgen. Maar helemaal goed gaat het ook niet met het godsdienston derwijs, dat op de openbare scholen een facultatief vak is. De subsidies van burgerlijke ge meenten lopen terug en zijn in alle grote steden al afgeschaft. „Helaas moeten we constateren dat ons werk op de openbare scholen door het afbouwen van subsidies moeilijker wordt", zegt Swank. Godsdienstonderwijs op openbare scholen wordt gege ven door plaatselijke commis sies en kerken. De landelijke be geleiding van de Nederlandse Hervormde Kerk was tot dusver 'mondjesmaat', aldus J. Spinder van het Centrum voor Educatie. Het Nederlands Artsen Verbond (NAV), dat het Vaticaan infor meerde over de Nederlandse euthanasiewetgeving, organi seert in samenwerking met het priesterseminarie Rolduc in au gustus een cursus over medi sche ethiek. Daarin komen on der meer abortus, euthanasie, christelijke politiek en wetge ving alsmede gewetensbezwa ren in de gezondheidszorg aan de orde. Dit heeft het bisdom Roermond bekend gemaakt. Het NAV is de pro life-tegen- hanger van de Koninklijke Ne derlandse Maatschappij tot be vordering der Geneeskunst. Uit spraken in de kranten 'Corriera della Sera' en 'La Stampa' van NAV-voorzitter K.F. Gunning ('Nederland wil euthanasie voor geesteszieken') waren in februa ri voor Curieprelaat mgr. Elio Sgreccia aanleiding de Neder landse euthanasiewetgeving te vergelijken met de praktijken in Nazi-Duitsland. Paus naar Libanon uitgenodigd vaticaanstad cic-reuter De Libanese president Rafik al- Hariri heeft paus Johannes Paulus II gisteren voor een be zoek aan Libanon uitgenodigd. Een datum voor het bezoek staat nog niet vast. De paus heeft de afgelopen jaren bij herhaling de wens uit gesproken om Libanon te be zoeken. De speciale synode van de Libanese bisschoppen zou een gelegenheid voor het paus bezoek kunnen zijn, zei de woordvoerder van het Vaticaan. Verwacht wordt dat de synode niet voor 1995 zal plaatshebben. Tijdens de audiëntie, die een half uur duurde, spraken de paus en de Libanese president ook over het vredesproces in het Midden-Oosten. Of er ook over een bezoek van de paus aan Israël is gesproken, is niet bekend gemaakt. voorschoten De Voorschotense Laurentiuskerk moet hoognodig worden gerestaureerd. Het dak, de toren en de muren van het monumentale bouw werk aan de Leidseweg verkeren in slechte staat. „Het wachten is alleen op toestemming van de rijksoverheid", zegt K. van Vliet van het kerkbe stuur. „En dat zou nog wel eens enige tijd kunnen duren." De opknapbeurt gaat tussen de twee en drie miljoen gulden kosten. Om helemaal voorbe reid te zijn als het groen licht wordt gegeven, wer ken de parochies van de Heilige Laurentius en de Moeder Gods al aan het restauratieplan. Vrijwilli gers uit de parochies gaan zich de komende periode onder meer bezighouden met het opzetten van geldwervingsacties en de voorbereiding en begelei ding van de bouwwerkzaamheden. Ook wordt een pr-commissie gevormd die een restauratiekrant uit geeft en de parochieleden maandelijks op de hoog te houdt van de actuele ontwikkelingen. FOTO WIM DIJKMAN Geldig tot en met woensdag. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Perioden met zon en droog. In het zuiden van Engeland vandaag nog wolkenvelden en mogelijk wat regen. Middagtempe- ratuur van ongeveer 12 graden in Schotland en de Engelse oostkust tot rond 18 graden plaatselijk in Engeland en Ierland. België en Luxemburg: Perioden met zon en op de meeste plaatsen droog. Middagtemperatuur tus sen 20 en 24 graden. Aan de kust 's middags een vrij stevige noordoostenwind en koeler. Noord- en Midden-Frank rijk: In Normandiëen Bretagne half tot zwaar bewolkt en van tijd tot tijd regen. El ders af en toe zon en epkele regen- of onweersbuien, maar vandaag in het noordoosten meer zon en vrijwel overal droog. Maxima van 16 graden aan de kust tot 24 graden in het oosten. Portugal en Madeira: Portugal: Veranderlijk bewolkt en enkele buien, mogelijk met onweer. Minder wind. Maximumtemperatuur ongeveer 18 graden. Madeira: Wolkenvelden, maar ook af en toe zon. Vandaag nog kans op een bui, morgen droog. Middag- temperatuur ongeveer 19 graden. Spanje en de Canarische Eilanden: Spanje: Veranderlijke bewolking en en kele regen- of onweersbuien. Maxima rond 19 graden, op de Spaanse Hoog vlakte en aan de Golf van Biskaje enkele graden lager. Canarische Eilanden: Wol- ook zon. Droog. Middagtemperatuur on geveer 21 graden. Marokko en Tunesië: Marokko: Half tot zwaar bewolkt en en kele buien, mogelijk met onweer. Verder zuidwaarts perioden met zon en droog. Middagtemperatuur van 17 graden in de omgeving van Tanger tot 21 graden op de stranden in het zuiden. Tunesië: Pe rioden met zon. ook wolkenvelden en een kleine kans op een bui. Vandaag maxima van 26 tot 32 graden, maar aan de stranden in het noorden koeler. Mor gen ook m de rest van het land lagere temperaturen. Zuid-Frankrijk: Af en toe zon en enkele, plaatselijk zwa re, regen- of onweersbuien. Middagtem peratuur rond 18 graden, vandaag in het oosten plaatselijk 22 graden. Mallorca en Ibiza: Veranderlijk bewolkt en een enkele re gen- of onweersbui. Middagtemperatuur ongeveer 18 graden. Italië, Corsica en Sardinië: Italië: In het noorden half tot zwaar be wolkt en van tijd tot tijd buiige regen, mogelijk ook onweer. Plaatselijk kan erg veel neerslag vallen. Maxima rond 20 graden. In het midden van Italië af en toe zon en mogelijk een regen- of on weersbui. In het zuiden meer zon en droog. Maxima in het midden en zuiden tussen 20 en 25 graden. Corsica en Sar dinië: Veranderlijk bewolkt en vooral morgen enkele regen- of onweersbuien. Maxima ongeveer 20 graden. Griekenland en Kreta: Droog en overwegend zonnig. Maxima ongeveer 21 graden. Turkije en Cyprus: Droog en vrij zonnig, maar aan het oos telijk deel van de Turkse zuidkust en mogelijk ook op Cyprus meer bewolking en een enkele bui. Middagtemperatuur ongeveer 20 graden. Duitsland: Droog en overwegend zonnig. Maxima ongeveer 24 graderr. Zwitserland: Af en toe zon en droog, maar in het zui den meer bewolking en vooral aan de zuidkant van het Alpenmassief perioden met regen, mogelijk ook onweer. Plaat selijk kan er veel neerslag vallen. Mid dagtemperatuur in de dalen van 17 gra den in het zuiden tot ongeveer 23 gra den in het noorden. Oostenrijk: Perioden met zon, morgen in het westen een kleine kans op een bui. Middagtem peratuur in de dalen ongeveer 22 gra den, in het noorden rond 25 graden.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 14