Leiden Verkeerstoren bij busstation Singelloop: folklore, traditie en volksvermaak Leidse student moet stalen ros oormerken De Sleutels studeert op organisatie DINSDAG 27 APRIL 1993 chef gert visser. plv.-chef aad rietveld. 071-161417 Schapehok A r Een schapehok is in I 3 Oegstgeest onder werp van politiek gekra keel. „We moeten ons schamen", vindt wethou der Rijks Geen cent A sr Op de middenstand I D hoeft wethouder Walenkamp niet te reke nen. Die steekt geen cent in de autoluwe binnen stand Interland Een 14-jarige Leide- Z VS naar is uitverkoren door KNVB om de voet balinterland Engeland-Ne- derland op Wembley bij te wonen Start en finish nog één keer bij Leidsch Dagblad leiden hans koenekoop Het is geen marathon van Rot terdam en hij staat in sportieve zin al in de schaduw van de veel jongere marathon van Leiden. Maar de Singelloop is wel één en al folklore, traditie en volks vermaak. Ook dit jaar lopen ver moedelijk tegen de 3000 Leide- naars op de laatse vrijdag in april het rondje van zeven kilo meter langs de zeven singels. Is het niet voor de leut, dan wel voor een snelle tijd. Deze keer, de 17e alweer, is extra feestelijk doordat de Leid se volksloop precies op konin ginnedag valt. De Koninginne Vereniging vindt dat geweldig en hoopt dat dat in de toekomst zo blijft. Ze looft zelfs een bonus uit. Als het aantal deelnemers de 2500 overschrijdt, schenkt de vereniging voor elke extra deel nemer één gulden aan het goe de doel. De opbrengst van de Singel loop gaat dit jaar naar het ou derhuis Ronald McDonald, dat in twee panden aan de Boer- haavelaan wordt ingericht. De ouders van patiëntjes die in het academisch ziekenhuis liggen, kunnen daar verblijven. Evenals vorig jaar ontwijkt de Singelloop de spoorwegover gangen bij Haagweg en Mors- weg en rennen de lopers tegen de klok in. „Dat is goed beval len. Het ging een stuk ordelijker bij de start", weet organisatrice Manon van Schaik van het Leidsch Dagblad. De massa holt dus eerst de Witte Singel en Zoeterwoudsesingel af. Xan het eind van de ronde duiken ze vanaf de Morssingel onder de Morspoort door, langs de Put- molen, over de Rembrandtbrug naar het Noordeinde. De finish ligt traditioneel voor het Leidsch Dagblad aan"'de Witte Provincie stelt twee ton beschikbaar De eerste tweehonderdduizend gulden is binnen. De provincie heeft de Leidse wethouder T. van Rij (PvdA) meegedeeld, dat er tenminste twee ton subsidie komt voor een RIS, een elektronisch reizigers informatiesys teem, bij het nieuwe busstation aan het Stationsplein. Leiden treedt daarmee in de voetsporen van Eindhoven, waar het door Philips ontworpen systeem met de ver keerstoren al wordt toegepast. leiden aap rietveld De subsidie van de provincie is bedoeld als bijdrage in de ont- werpkosten van het computer systeem. De aanleg van het nieuwe busstation met ver keerstoren is een miljoenenpro ject. In de brief waarin de subsi die voor dit jaar wordt toege zegd toont de provincie zich be reid volgend jaar opnieuw een financiële bijdrage aan het bus station te leveren. Het nieuwe station zou in 1996 of '97 kun nen worden aangelegd, als de verkeerstunnel onder het sta tion in Leiden klaar is. De bussen stoppen nu nog op drie verschillende plaatsen in de buurt van het station, geschei den door drukke verkeerswe gen. In het nieuwe busstation zouden alle perrons bij elkaar komen. Door een doelmatiger afwikkeling van het busverkeer zouden er wellicht nog maar twaalf stopplaatsen nodig zijn. Boven de perrons komen dis plays te hangen, borden waarop vanuit de verkeerstoren langs elektronische weg het lijnnum- mer, de bestemming en de ver trektijd worden aangegeven. Aan de onderkant van de bus sen komen elektronische identi teitskaarten te zitten. Op enige afstand van het station zitten detectielussen onder het weg dek. De bus die er overheen rijdt verschijnt in de computer in de verkeerstoren en krijgt di rect een perron toegewezen I )e buschauffeur en de wachtende passagier krijgen gelijktijdig te zien welk perron dat is en hoe laat de bus aankomt. Projectleider R. van Noot ver wacht, dat ook het rijk bereid zal zijn geld in het project te steken. „Het is een belangrijke ontwikkeling voor het openbaar vervoer in de regio." Het feit dat Westnederland volgend jaar de meeste bus diensten overneemt van de NZH heeft op de ontwikkeling van het RIS geen enkel effect, aldus Van Noot. „We gaan voor alsnog gewoon door met de NZH en ik neem aan dat er over een poosje iemand van Westne derland aanschuift. Maar die busmaatschappij kent het pro ject ook, we hebben samen on derzoek gedaan", aldus Van Noot. Duizenden lopers drommen vrijdag weer samen op de kop van de Witte Singel bij de start van de Singelloop. Singel. „Maar volgend jaar moeten we misschien breken met die traditie. Het kantoor van het Leidsch Dagblad is dan ver huisd naar de Rooseveltstraat. We zijn er nog niet uit waar dan start en finish komen. In elk ge val gaat de Singelloop door", zegt Van Schaik. Ter gelegen heid van de verhuizing ontvan gen de vermoeiden aan de fi nish een medaille met daarop de afbeelding van het monu mentale Dudokgebouw van het Leidsch Dagblad. Hoewel een gezelligheidsfeest bij uitstek, lokt de Singelloop elk jaar weer een aantal echte atle ten. En die maken er vaak een fanatieke wedstrijd van. Zij doen hun rondje meestal in minder dan twintig minuten. De mede organiserende Leidse Politie Sport Vereniging (LPSV) heeft ervoor gezorgd dat alle toplopers van het Leidse AA- hardloopteam, met onder meer Huub Pragt en jaap van Dui venvoorde, op de 30e aan de start staan. Maar ook de veel voudige winnaar Theo van der FOTO LOEK ZUYDERDUIN Veer zal geen verstek laten gaan. Deelnemerskaarten kosten 5 gulden en zijn tot donderdag 29 april verkrijgbaar aan de balie van het Leidsch Dagblad, de sportzaken van Wout Ber gers (Haarlemmerstraat) en Fitshoe (St. Jorissteeg). Start vrijdag om 19.30 uur voor Leidsch Dagblad. Snookercentrum Utrechtse Veer mag openen den haag/leiden cerberus De Leidse ondernemer C. Vrins mag doorgaan met het inrich ten van een snookercentrum aan het Utrechtse Veer. Dat be sliste de Raad van State vanoch tend. Hogewoerdbewoner J. Waasdorp had tegen de komst van het centrum geprotesteerd. Hij verwacht overlast van 'late' bezoekers. Vrins kreeg meer dan een jaar geleden toestemming van de gemeente om een van de groot ste snookercentra van Leiden te vestigen in de voormalige be drijfspanden aan het Utrechtse Veer nummers 29, 30 en 31. Waasdorp, die precies achter deze panden woont, stapte naar de Raad van State. Graven Groenesteeg vernield leiden Op de begraafplaats aan de Groenesteeg in Leiden zijn gisteravond 13 graven vernield. Ook is er bij sommige gedenk stenen in de grond gegraven. Niemand heeft de vernielers aan het werk gezien. Zwerver tuigt reiziger af leiden Een 20-jarige bedelaar heeft gisteravond uit nijd een 29- jarige Hagenaar afgetuigd. Omdat de bedelaar, die rondzwierf op het Leidse station, geen geld kreeg van de Hagenaar, begon hij te slaan. Het slachtoffer liep daarbij kneuzingen op en moest worden overgebracht naar het AZL. De bedelaar is in de cel ge- Auto-alarm houdt buurt wakker leiden Zelfs de slotenspecialist van de Leidse politie kreeg het alarm van een auto op de Drontermeerlaan gisteravond om half twaalf niet tot zwijgen. De eigenaar van de auto was niet thuis en hij was de enige met een sleutel. De agenten slaagden er niet in het portier open te krijgen. Zodoende werd de buurt gedwon gen bijna een uur naar het alarm te luisteren. Totdat de accu Achttien auto's gekraakt leiden Achttien auto's zijn de afgelopen nacht in Leiden ge kraakt. In alle gevallen werd het portier opengebroken of een ruit ingeslagen, maar niet alle keren werd iets gestolen. De au to's stonden geparkeerd aan onder meer Morsweg, Bilderdijk- straat, Rijndijk, Stationsplein, Schipholweg, Herenstraat en Schubertlaan. Omstreden maatregel Stichting studentenhuisvesting Leiden Ondernemer verlost van laster loman leefmans De lastercampagne tegen een bekende Leidse ondernemer behoort tot het verleden. Dat was het resultaat van een kort geding, gisteren in Den Haag. De gedaagde, de 64-jarige moe der van de schoonzus van de ondernemer, beloofde dat zij zijn naam zal zuiveren. De vrouw schreef zakenrelaties brieven waarin zij de Leidenaar afschilderde als een crimineel. „Ze heeft hem en zijn familie openlijk van diefstal en inbraak beticht en hem later in een brief van maffiapraktijken en betrok kenheid bij moord beschuldigd. Ze moet dit handelen staken en in een brief de beschuldigingen intrekken." Dat eiste raadsman Landman gisterochtend voor de Haagse rechtbank namens de Leidse ondernemer. De vrouw begon haar laster campagne tegen de directeur van een smederij in juli van het vorig jaar. „De actie was mijn laatste strohalm. De politie wil de niet luisteren en zelfs de Na tionale Ombudsman niet", al dus gedaagde gisteren. Eerst ging de vrouw naar de voorzitter van het Koninklijk Nederlands Ondernemers Ver bond (KNOV), waarvan de Leid se ondernemer bestuurslid is, en somde daar haar beschuldi gingen op. De Leidenaar deed aangifte van laster en de 64-jari- ge werd gehoord door de poli tie. „Even was het stil, maar daarna kregen enkele zakenre laties een brief waarin hij werd afgeschilderd als een crimi neel", aldus Landman. Voor de Leidenaar vormde de brief de druppel die de emmer deed overlopen en hij spande een kort geding tegen de vrouw aan. „Mijn cliënt bekleedt on der meer functies bij de 3 Octo ber Vereeniging, het KNOV, de ondernemersclub van 50 en het CDA. Als publiek figuur is het extra smadelijk als zulke aantij gingen worden gedaan.". President R. Paris van de Haagse rechtbank vond dat er geen kern van waarheid zit in de beschuldigingen. Uiteinde lijk kwamen beide partijen op de gang van het Paleis van Justi tie overeen, dat de vrouw schrif telijk aan dezelfde zakenrelaties de beschuldigingen zou intrek ken. wim koevoet evelyne lammerding Fietsen van Leidse studenten zijn dezer dagen zeer herken baar. Aan stuur, stang of zadel pen zijn zelfgemaakte labels be vestigd met grappige opschrif ten als: 'Mine all mine', 'De Fiets van Kim', 'M'n fiets', 'In gebruik' en 'Afblijven'. Onbe heerde fietsen bij studentenhui zen, heeft de stichting Leidse Studentenhuisvesting gedreigd, worden verwijderd. Met hun fietsversieringen ge ven studenten gehoor aan een maatregel van de Stichting Leidse Studentenhuisvesting (SLS). De SLS gaat er sinds vori ge week vanuit dat fietsen zon der label 'niet in gebruik' zijn. Met deze actie wil de belang rijkste studentenhuisvester van de stad het onderhoud van tui nen bij studentencomplexen 'in goede banen leiden'. Behalve tot labelen worden studenten ook aangezet tot het stallen van hun stalen rossen in daarvoor bedoelde beugels. Bomen, trap pen, struiken, regenwaterpij pen en muren zijn taboe. De SLS-maatregel lijkt slecht voorbereid. Tekenend is dat de stichting zelf geen labels levert. Menig student heeft daarom maar het karton van een leeg wasmiddelpak verknipt. Met dichtbinders van vuilniszakken hebben ze hun labels aan het rijwiel bevestigd. Een enkeling heeft er een echt werkstuk van gemaakt, zoals S. van Dorst van de Klikspaanweg. Hij heeft een heel tekstvel aan de herenstang van zijn vervoer middel bevestigd. De getekende politie-agent staat er beteuterd bij. Van Van Dorsts fiets moet hij tot zijn spijt afblijven. Op de andere kant heeft de student een enorme mitrailleur gete kend. De papieren kogels zijn bedoeld voor eventuele SLS'ers die aan zijn fiets komen. Het cynisme van Van Dorst is kenmerkend voor de reacties van veel studenten. De brief van de SLS is dan ook in zeer slechte aarde gevallen. .Achterlijk", zegt Suzanne van Schaik, die in een studentenflat aan de Klik spaanweg woont. Ze weigert haar fiets te oormerken. Als haar vervoermiddel wordt ver wijderd, stapt ze linea recta naar de politie, kondigt ze aan. Een enkeling heeft een echt werkstuk van het label gemaakt, zoals S. van Dorst v heeft een heel tekstvel aan de herenstang van zijn vervoermiddel bevestigd. „Ik doe aangifte van diefstal en is niet te spreken over de actie gen. Het leed had dus al kunnen lever de naam van de dief er- van haar huisbaas. „Wat ik heel geschieden, want SLS-mede- bij." raar vind is dat de brief op 7 werkers verwijderen fietsen Ook Mireille Vrouwenraets, april is geschreven en ik hem zonder label sinds 22 april." bewoonster van de Pelikaanhof. pas eind vorige week heb gekre- Vrouwenraets heeft wel be grip voor de gedachte achter de actie. De omgeving van studen tenpanden ligt dikwijls bezaaid met wrakstukken van fietsen, die nog op slot staan ook. „Maar uit die krukkige brief zou je kunnen concluderen dat niet alleen fietsenlijken worden ver wijderd maar ook van die springlevende, glimmende, pas geverfde karretjes. Daarom heb ik voor alle zekerheid m'n fiet sen maar gelabeld. 'Dit is een label', heb ik erop gezet, dat lijkt me het veiligste opschrift. Ik vraag me trouwens af wat m'n bezoek moet doen. Moeten die ook een briefje aan hun fiets hangen?" Een student aan de Klik spaanweg wil alleen anoniem reageren. „Ik ben bang voor re percussies. De SLS en ik zijn niet eikaars favoriet, zal ik maar zeggen. Ik kom net terug van een advocaat die bij hoog en bij laag volhoudt dat die label-actie juridisch niet waterdicht is. In Nederland doen we niet aan omgekeerde bewijslast. Ik doe dan ook niet mee aan deze flau wekul." Wouter Kool, eveneens een 'Klikker', is een van de weinigen die wél kan leven met de brief. „Ik ga er vanuit dat de stichting haar maatregelen niet al te strikt uitvoert. De brief gaat wat ver maar anders trekt niemand zich ook maar ergens wat van aan." A. Hübben, directeur van de SLS reageert wat narrig op vra gen over de fictslabels. „Of er een wettelijke basis is voor de maatregel? Dat moet u een ju rist vragen, niet mij." Is de SLS dan niet zelf van tevoren nage gaan of ze wel een poot heeft om op 'te staan? „Uiteraard." Kunnen studenten hun ongela- belde en verwijderde fiets nog terugkrijgen? Hübben: „Ik geef verder geen commentaar. Ik communiceer niet via de krant met de studenten." Een woordvoerder van de po litie sluit niet uit dat de SLS heel goed weet waar ze mee bezig is. Vast staat volgens hem wel dat verwijderde fietsen moeten worden teruggegeven. .Anders is het diefstal." Bovendien mag verwijderen alleen als er een verbodsbord staat. „En dan is het een taak van de politie om verkeerd achtergelaten fietsen te verwijderen." Die verbood vervolgens ver dere bouwwerkzaamheden. Niet vanwege Waasdorps argu menten, maar omdat de bouw plannen van Vrins niet klopten. De bouw lag lange tijd stil. maar afgelopen vrijdag bij de Raad van State hadden de ge meente en Vrins hun cijfertjes op elkaar afgestemd. leiden erna straatsma De ledenraad van woningbouw vereniging De Sleutels is gister avond akkoord gegaan met de instelling van een zogenaamd 'Breed Beraad'. Deze werkgroep gaat de komende maanden stu deren op een nieuwe organisa tie, waarin de verhouding tus sen huurders, bestuur en perso- neel van de corporatie, beter is geregeld. Voor het eind van het jaar hoopt de werkgroep met een voorstel te komen. Het Breed Beraad wordt sa mengesteld uit afgevaardigden van de bewonersraad en de be wonerscommissies (maximaal drie personen), het bestuur (maximaal drie personen), le den-huurders (maximaal drie personen), leden-niet-huurders (maximaal één persoon), het personeel van De Sleutels (één persoon) en de Stichting Wel zijn (één persoon). Als voorzit ter is een onafhankelijk persoon aangetrokken van het organisa tiebureau Van Nimwegen Blank. Leden van De Sleutels krijgen dezer dagen een brief waarin hen wordt gevraagd zich aan te melden voor het Beraad J toë alsjeblieft mee", zei voorzitter T. van der Valk tegen de leden die het plan aanhoorden in de Stadsgehoorzaal. „Dan kunnen we samen naar een nieuwe toe komst." Het Breed Beraad vloeit voort uit de aanbevelingen van een organisatiebureau. Dat werd eind vorig jaar ingescha keld om te bemiddelen in een slepend conflict tussen bewo nersraad, bestuur en dienst van De Sleutels. Lr was zoveel wan trouwen over en weer. dat com municatie niet meer mogelijk was. Na het onderzoek hebben de partijen de strijdbijl begra ven. hebben elkaar plet litig beloofd er alles aan te doen om de communicatieproblemen op te lossen. Een tweede reden voor de in stelling van een Breed Beraad is het landelijke Besluit Beheer Sociale Huursector (BBSH). Dit besluit geeft corporaties meer vrijheid en verantwoordclijkhe den. Omdat de ovcrhcidscon trole aanzienlijk minder wordt moeten corporaties interne controle en inspraak vcrbetc-

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 13