Reddingsplan voor tuin in Houtkamp Nieuw leven in Berkhoutpark Geruisloze demonstratie in tuin Andriessen Regio Rechter: 5 mei vrije dag bij Heineken 'Als ik luxe wil, blijf ik thuis' Daders van snelkraak snel gepakt y Illegaal schapenhok ter discussie 8 MAANDAG 26 APRIL 1993 Het drankenconcern Heineken is verplicht 5 mei te beschouwen als een vrije dag voor zijn personeel. Dat heeft de kantonrechter in Lelden vorige week bepaald. De Industriebond FNV had de procedure bij het kantongerecht aange spannen. Tussen Heineken en de bonden was onenig heid ontstaan over de status van Bevrijdingsdag. De CAO noemt 5 mei niet met zoveel woorden als vrije dag. Naast de met name genoemde vrije dagen (zoals Kerstmis, Nieuwjaarsdag, Pa sen) noemt de CAO echter wel 'eventuele ande re door de regering vastgestelde vrije dagen'. Nu heeft de regering in 1990 5 mei wel aange merkt als nationale feestdag, maar aan de socia le partners overgelaten of het ook een vrije dag moet zijn. De Leidse rechter vindt dat dat in het geval van Heineken wel zo is. Het vonnis heeft overigens alleen betrekking op 1992. De Indus tricbond FNV gaat er evenwel vanuit dat de uit spraak een bredere strekking heeft, omdat de betreffende CAO-passage niet is gewijzigd Voor Heineken-werknemers in de volcontinudienst leidt dat niet per se tot een vrije dag /.ij kunnen wel een toeslag voor werk op een feestdag tege moet zien. Een woordvoerder van I leineken wist niet of het concern zich neerlegt bij het vonnis of in hoger beroep gaat. Show van oude caravans op Duinrell WASSENAAR ROY KLOPPER 3_ Omdat het toch nog rustig is op de camping van het Wassenaar- se Duinrell, strijken er deze we ken tegen gereduceerd tarief tal s van bijzondere groepen neer. Volgende week is het de beurt aan een groep verzamelaars van allerhande luchtgekoelde au to's, het afgelopen weekeinde stond het terrein vol met oude caravans. Verstokte kampeerders ken nen ze wel, de verroeste Kip-jes en andere oude wrakken die I menig camping ontsieren. Te 3 krakkemikkig om nog te worden verplaatst, hebben ze de enige charme die ze hadden verloren: een huis op wielen dat een va- kantie-ganger overal volgt. Hoe anders is het gesteld met de ca ravans die van vrijdag tot en met zondag op Duinrell te be wonderen waren: opgepoetste oude blikken die de concurren tie met de nieuwste modellen aankunnen. Of hun moderne broeders zelfs overtroeven. „In een moderne caravan vind ik geen bed van twee bij twee meter met eikenhouten dragers voor mijn matrassen. Ik slaap nergens zo lekker als in mijn oude caravan", meldt H. Ipenburg. Hij is de trotse eige naar van een Cresta-caravan uit 1958. „Er is wel een periode ge weest dat ik me wat armoedig voelde als ik met dit ding kwam aanrijden, maar toen hij echt oud werd, kwamen de mensen bewonderend een kijkje ne men." Sfeer Ipenburg is voorzitter van de landelijke Oldtimer Caravan Club (OCC), die de bijeenkomst op Duinrell organiseerde. De vereniging telt zo'n 400 leden, die in voorjaar en zomer gere geld bijeenkomen. Leden moe ten een caravan hebben die ou der is dan 1971 en veilig is. Geregeld worden strenge keu ringen gehouden, caravans die goed zijn bevonden, kunnen via de OCC collectief worden verze kerd. De waarde van Ipenburgs caravan bijvoorbeeld is ge taxeerd op 9000 gulden. Bij de aankoop jaren terug telde hij er slechts een kleine twee mille voor neer. Een aardige investering dus, maar dat is voor de meeste le den bijzaak. Het hebben van een oude caravan is pure lief hebberij. Dat komt de sfeer ten goede, zo meent Ipenburg. „Op gewone campings steken de mensen elkaar nogal eens de ogen uit. De één komt met een nog pompeuzere caravan aan dan de ander. Hier zijn we niet bezig met zo duur mogelijk doen. In tegendeel juist, hoe authentieker en eenvoudiger, hoe mooier." Zijn mening wordt gedeeld door een van de oudste leden van de caravan-club, Henk den Besten (81) uit Ridderkerk. Hij is met zijn Kip-caravan, model Kuiken', uit 1963 meestal van de partij als de OCC een bijeen komst houdt. De benaming 'Kuiken' had niet passender ge kund. Twee matrassen, een mi nuscuul twee-pits-gasstelletje en dat is het wel met de inrich ting. Zo lijkt het. Want uit aller lei kastjes komen tal van huis houdelijke gemakken tevoor schijn. Onder iets wat op een vensterbank lijkt, zit een goot steentje compleet met afvoer verstopt. Benen Den Besten kampeert nog riant vergeleken bij zijn dochter Els, die haar caravan tijdens bijeen komsten steevast naast die van haar vader parkeert. Een Paf-je dat ook al uit 1963 dateert. 'Kij ken mag, kopen niet', staat op een A4-tje voor het raam. Met dat plakkaat is ook zo'n beetje VOORSCHOTEN» Tien minuten nadat zij za- terdagmorgen rond half vier in Voorschoten bij een i fotozaak aan de School straat een vitrine hadden leeggeroofd, werden drie Hagenaars in Voorburg j aangehouden. In de auto van de verdachten trof de politie negen videocame ra's en een fototoestel die de drie 26, 29 en 33 jaar oud uit de winkel in Voorschoten hadden gesto len. De waarde van de ge stolen spullen bedraagt 25.000 gulden. De daders vernielden met een blok hout de winkel deur. Binnen sloegen zij met eem hamer de ruit in van de vitrinekast. Getuigen hadden de snelkraak echter zien gebeuren, noteerden het nummer van de auto van de Hagenaars en waar schuwden de politie. Op de Parklaan in Voorburg werd het drietal aangehouden. Zij werden overgebracht naar het politiebureau in Leiden waar /i| nu nog gastvrijheid genieten. 6 «PI r kg*:, *:*x 3SH mm V V •fetuSES SsNHflBB1 Eigenaren van oude caravans bij* PMBWH/lfl i Duinrell. „Hoe eenvoudiger, hoe mooier." het hele ruitje dichtgepleisterd. Slaapruimte wordt verkregen benen onder kunnen. I.euk, „Luister, het blijft natuurlijk Deze Paf telt misschien drie door een kastje onder het aan- maar is het ook praktisch? Den kamperen. Als ik luxe wil, blijf ik vierkante meter. recht te openen, zodat daar de Besten kijkt oprecht verbaasd, thuis." Minister Andriessen van economische zaken zal vandaag uit de krant moeten vernemen dat actie is gevoerd in de tuin van zijn woning aan de Wassenaarse Waldeck Piermontstraat. Tien in overalls getoken tegenstanders van kernenergie plantten gistermiddag protestborden in zijn tuin en groeven er een kuiltje van circa dertig centimeter. Ze dropén af toen minister noch politie verschenen. Zelfs hun spandoeken namen ze weer mee. Eind vorige week ontvingen tal van media een persbericht waarin de pro testactie werd aangekondigd. De initia tiefnemers klaagden hierin over het voornemen van Andriessen om het de bat over kernenergie in Nederland te heropenen. Het argument van de minister dat nu cleaire energie milieuvriendelijker is dan andere energiebronnen, verwijzen ze naar het rijk der fabelen. Verder menen de actievoerders dat de uraniumvoorra- den beperkt zijn, terwijl winning ervan negatieve gevolgen heeft voor het milieu. Om de minister daarvan een voorbeeldje te geven, kondigden de actievoerders aan dat ze zijn tuin zouden omspitten. En zo meldden zich zondagmiddag om half vier tien actievoerders in een busje bij de woning van de minister. Aanbellen leerde dat hij niet thuis was. Snel werd een spandoek met de tekst 'No Nux' ontvouwd, en enkele actievoer ders togen naar de achtertuin van de be windsman om een klein gaatje te graven. De demonstranten, die vooraf ver klaarden te hopen dat de politie hen zou sommeren de actie te staken, drentelden vervolgens minutenlang doelloos langs de woning. Ze dropen af toen duidelijk werd dat de sociale controle in de Was senaarse wijk niet veel voorstelt en de sterke arm dus zou wegblijven. Het spandoek namen ze ook maar weer mee. De actie in de tuin van Andriessen was een voorbode van andere die deze week worden gehouden rond het vandaag ge opende congres 'Topnux' in het Haagse Congresgebouw. Tijdens deze driedaag se bijeenkomst vergaderen kopstukken uit de internationale nucleaire industrie onder meer over de toekomst van kern energie. Actiegroepen hebben aangekondigd te protesteren bij de opening van het con gres door minister Andriessen. Donder dag wordt de kerncentrale Dodewaard geblokkeerd. OEGSTGEEST De gemeente Oegstgeest houdt vanavond een informatie-avond over het illegale schapenhok op het terrein achter de woningen van de lacob van Maerlantlaan, onder de hoogspanningsverbin dingen. De zogenoemde schuil- ruimte is daar neergezet zonder bouwvergunning. Bovendien laat het ter plaatse geldende be stemmingsplan geen schuil- ruimte toe. Op grond hiervan en ook naar aanleiding van klachten van omwonenden, hebben B en W de eigenaar van het hok gesommeerd het voor 27 april te verwijderen. Deze heeft het hok inmiddels ver plaatst naar een plek die wat verder weg staat van de klagen de omwonenden. Echter, nog steeds staat het er illegaal. De mogelijke verwijdering van het schapenhok heeft veel reacties losgemaakt bij omwo nenden. De reacties waren ver deeld. Met de direct betrokke nen wordt daarom vanavond van gedachten gewisseld. Onder voorzitterschap van wethouder H. Rijks wordt gepraat over eventuele mogelijkheden om de schuilruimte toch in het land te laten staan. De informatie-avond wordt gehouden in het gemeentehuis aan het Wilhelminapark en be gint om acht uur. Dia-avond over oud-Voorschoten VOORSCHOTEN De stichting Leefbaar Voorscho ten houdt vanavond een dia-le zing over gebouwen en objec ten uit de periode 1850-1950. De lezing wordt gehouden door C. Scheffer in het Ambachts- en Baljuwhuis aan de Voorstraat. Aanvang 20.00 uur, de toegang is gratis. Nederlandse kleipijp centraal in Ons Huis ZOETE RWOUDE Op uitnodiging van de Stichting Oud Zoeterwoude houdt de conservator van het Pijpenkabi- net in Leiden. D.H. Duco, woensdag een lezing over 'de Nederlandse Kleipijp'. IX' bij eenkomst is om 20.00 uur in ons Huis in Zoeterwoude. De toegang is gratis. Beheer wellicht door particulieren Zeventig zwakke bomen gekapt Het lijkt wel flower-powertijd in het Burgemeester Berkhoutpark in Voorschoten. De sfeer is vre dig, bloemen komen uit en ver spreiden een zoete geur. Vlin ders fladderen rond. Langs de waterkant zit een vrouw in een wijde bloemetjesjurk. Ze rijgt een ketting van madeliefjes. Het valt amper op, maar de meest rigoureuze maatregel van de vier ton kostende renovatie van het Burgemeester Berk houtpark is al achter de rug: het kappen van zeventig zwakke bomen. Kees Buijs, hoofd van de afdeling Groen van de ge meente, is blij dat niemand het in de gaten heeft dat er zoveel bomen weg zijn. Veel lege plekken zijn al opge vuld met rododenderon-struik- jes, hulst of een piepjonge berk. die nog met palen moet worden ondersteund. De eerste fase van de opknapbeurt van het park is voltooid. Het gaat om een reno vatie die over tien jaar wordt uitgesmeerd. Het park. dat werd aangelegd in 1937, begon vele gebreken te vertonen. Veel bo men en heesters raakten versle ten of waren ziek. en toe aan vervanging. Om de nieuwe aanplant een kans te geven, moesten de zwakke bomen met wortel en al uit de grond worden gehaald. Toch zijn niet alle stronken ver wijderd. Verscholen tussen de struikjes staat nog het restant van wat eens een reusachtige populier moet zijn geweest. De stronk heeft de afmeting van een flinke bijzettafel, maar voor dc picknick is-ie minder ge schikt. Vliegjes en torretjes krioelen over de stronk heen. „Dit hebben we laten staan om insekten een plek te geven. De stronk gaat rotten, waardoor bacteriën ontstaan die voe dingsstof vormen voor de insek ten. Op de insekten komen weervogels af." Esdoorns De natuur gaat zo veel mogelijk haar gang in het Burgemeester Berkhoutpark, waar de gemeen te aan 'natuurlijk beheer' doet. „Maar natuurlijk groenbeheer wil niet zeggen: niks doen, laat alles maar groeien. Want dan wordt het één esdoombos waar verder niks staat", zegt Kees Buijs. Agressieve groeiers moet een halt worden toegeroepen. Buijs: „Esdoorns komen naar boven als haren op een hond. Ze be lemmeren andere planten om te groeien." Bovendien moet re kening worden gehouden met de architectuur van het park, waarin weelderige begroeiing van de gazons niet past. „Het gaat hier juist om het contrast van de strakke gazons met de veel hogere boom- en struikpar tijen.'' in de lijn van het natuur lijk groenbeheer ligt ook het planten van inheemse kruiden. „Vroeger stond hier heide, maar dat past eigenlijk helemaal niet aan de kust," aldus Buijs. Het kappen van bomen en heesters is voorlopig niet meer aan de orde. Al zijn er nog 'twij felgevallen', die hun langste tijd gehad lijken te hebben. Buijs wijst naar een heester, een zo geheten sneeuwbal, wiens bla deren zwarte randen vertonen. Maar tegen de verdrukking in staat hij in bloei, al zijn de bloe men wat schaars. „Deze heeft het niet best, is gewoon op. Je kunt hem helemaal terugsnoei en, en afwachten of hij het weer gaat doen. Je kunt hem ook kappen en er iets nieuws voor in de plaats zetten. Die afwe ging is soms moeilijk." Volgend jaar wordt begonnen met een ander belangrijk onderdeel van de renovatie: dc aanleg van een pad tussen de Prinses Margriet- laan en de grote vijver. Het beheer van de Leiderdorpse heemtuin gaat mogelijk gedeeltelijk over in particuliere handen. De initiatiefne mers vrezen dat de unieke tuin in de Houtkamp verloren gaat doordat de gemeente er minder geld in steekt. Het college van B en W wordt nu gevraagd de bezuinigingen op te schorten tot over twee of drie jaar het onderhoud grotendeels kan worden uitgevoerd door vrijwiligers. Het reddingsplan voor de heemtuin is zaterdag aangebo den aan wethouder Veldtsra. Dit gebeurde tijdens de opening van de IVN-tentoonstelIing 'Van Ijstijd tot Houtkamp' in de bi bliotheek van de Muzenhof. Verschillende leden van het IVN zijn zeer verbolgen over de dreigende bezuinigingen op de Houtkamp. Onlangs bepaalde de gemeenteraad van Leider dorp dat het onderhoud van park de Houtkamp geen kern taak van de gemeente is. Dit be tekent waarschijnlijk dat er in de nabije toekomst veel minder geld in wordt gestoken. Volgens het IVN zijn de eerste tekenen daarvan zichtbaar. Over een tijdje gaat een piant- soenwerker in de Houtkamp met pensioen. Hij wordt niet vervangen. Volgens het IVN be tekenen bezuinigingen het be gin van het einde voor de bij zondere heemtuin. maar uitent zeldzame plantesoorten staan. Daarom heeft het instituut het plan opgevat om de tuin zelf te gaan onderhouden. Vier mensen die onlangs een cursus natuurgids volgden bij het IVN- Leiden, hebben het plan opge vat vrijwilligers in de heemtuin te laten werken. Dat kan volgens woordvoer ster Ina Galavazi van het IVN evenwel met VM de Me OD de andere dag. Er is eerst een dege lijke begeleiding van de ervaren gemeentewerkers nodig. Gala vazi denkt dat het i\ N ovei een jaar of twee wel zo ver is dat hei de heemtuim eventueel zelf standigkan onderhouden. Tot die tijd moet de gemeente de geldkraan nog niet dicht draaien, zo werd wethouder Veldstra zaterdagochtend in de Muzenhof te verstaan gegeven. Om hun woorden kracht bij te zetten, boden de IVN-leden de wethouder een mandje aan mei bijzondere planten uit de tuin. Een soortgelijke actie wordt vanavond gehouden tijdens de commissievergadering ruimte lijke ordening in het gemeente huis. Het IVN heeft al spreekijd gevraagd om de raadsleden van zijn argumenten op de hoogte te stellen. De Leiderdorpse wethouder Veldstra kreeg zaterdag een mandje met bijzondere planten uit de heemtuin, die volgens het IVN wordt bedreigd door de bezuinigingsplannen van de gemeente. De sfeer is vredig in het Burgemeester Berkhoutpark, maar veel planten en bomen zijn er niet best aan toe. foto wim dijkman

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 9