Confessionele hervormden tobben met SoW-kerkorde Kerk Samenleving 'Dansen mag ook in de kerkdienst' 'Wereld mag nooit vergeten wat hier gebeurde' MAANDAG 26 APRIL 1993 REDACTIE DICK VAN DER PIAS. 071 -161421 BUITENLAND KORT Te weinig oog voor het belang van de belijdenis' niet kan, Tijdens 1 Kerkdagen Wat in Nederland niet lukt In Vlaanderen. de Vlaamse Kerkdagen voerde zowel kardinaal G. Danneels als de priester Rik Devillé, een populair criü- cus van de 'dictatuur' van de Rooms-Katholieke Kerk, het woord. Ongeveer 20.000 behoudende en progressie ve gelovigen namen dit weekeinde deel aan de Kerkdagen In Antwerpen. De bisschoppen namen zelf het initiatief voorde 'feeste lijke ontmoeting'. Geen en kele organisatie werd ge weigerd. Bisschop A. Luys- terman van Gent adviseer de zijn door crises geplaag de Nederlandse collega s eenzelfde initiatief te ne men. „Doe als wij." Tegelijk besefte hij dat de polarisatie in Nederland veel groter is. „Het komt mij allemaal een beetje zwart-wit voor. Men is in Nederland veel sneller getraceerd." Westerse hulp Het huidige regime in Roe menië volgt in grote lijnen het beleid van dictator Ceaucescu en probeert alle buitenlandse hulp naar zich toe te trekken om zijn macht te behouden. Wes terse hulp die via de over heid wordt gegeven, ver sterkt slechts het neo-com- munistische bewind in Bu- karest. Deze waarschuwing liet de Roemeense bisschop laszlo Tökes zaterdag in Ede horen tijdens een sym posium van christelijke ho geschool De Vijverberg over hulpverlening aan Roeme nië. De dreigende arrestatie wan Tökes, destijds her vormd predikant in Ti- misoara, luidde eind 1989 de opstand tegen Ceauses- Anglicanen De Rooms-Katholieke Kerk in Engeland en Wales zet haar deuren open voor an glicaanse priesters die uit onvrede met de toelating van vrouwen tot het ambt hun eigen kerk willen verla ten. Maar zij moeten zich wel 'volledig integreren in het leven van de katholieke gemeenschap'. Er kan geen sprake zijn van een aparte anglicaanse status binnen de RK Kerk, benadrukte kardinaal Basil Hume. Er komt dus geen 'geünieerde kerk' of een 'persoonlijke prelatuur', zoals in kringen van verontruste anglicanen was geopperd. Naar schat ting gaat het om 700 tot 1000 anglicaanse priesters die problemen hebben met de toelating van vrouwen tot het priesterambt. De Anglicaanse Kerk (Church of England) besloot hiertoe in november vorig jaar. Duitse grondwet God blijft staan in de Duitse grondwet. Dat is de uit komst van een debat in de grondwetscommissie van de Duitse Bondsdag. Een grote meerderheid wenste vast te houden aan de inlei ding van de grondwet waar in gesproken wordt over 'verantwoording voor God en mensen'. De Oostduitse theoloog en Groenen-afge- vaardigde Wolfgang UU- mann, die God uit de pre ambule wilde schrappen, kwam tijdens de discussie nagenoeg alleen te staan. Alleen de PDS-afgevaardig- de Uwe-Jens Heuer steunde het voorstel, waarover nog gestemd moet worden. Lutheranen willen geen 'status aparte' De confessionele hervormden hebben veel kritiek op de concept-kerkorde van de toekomstige Verenigde Refor matorische Kerk. Het stuk heeft te weinig oog voor het belang van de belijdenis en laat te veel zijn oren hangen naar de lutheranen. Gereformeerde Bond, die de concept-kerkorde zelfs hele maal afwijst. BARNEVELD ANP Het belijden moet sterker tot uitdrukking komen, schrijft de Confessionele Vereniging, de richting in de Hervormde Kerk die nadruk legt op de zeventien- de-eeuwse belijdenisgeschrif ten. De vereniging deelt deze zorg met de nog behoudender Ook moet de volkskerkge dachte, die confessionele her vormden dierbaar is, worden vastgehouden. Dat betekent on der meer dat de naam van de kerk moet veranderen: Verenigde Hervormde (Gerefor meerde) Kerk in Nederland. De 'historische continuïteit met de vaderlandse kerk' wordt zo dui delijk gemaakt. De deelname van de luthera nen zit de confessionelen niet lekker. De lutheranen moeten nog duidelijker een 'status apar te' krijgen. Het moet duidelijk zijn dat zij een heel andere geestelijke achtergrond hebben dan hervormden en gerefor meerden. Volgens bestuurslid dr. C. Vermeulen is het 'te bar' dat de lutheranen als minder heid kans hebben gezien 'de hele kerkorde van een luthers stempel te voorzien'. Behalve de Confessionele Vereniging en de Gereformeer de Bond heeft ook de Vereni ging van Vrijzinnige Hervorm den problemen met de nieuwe kerkorde. Het stuk ademt vol gens deze derde hervormde richting te veel de geest van het verleden, is niet duidelijk ge noeg over de positie van vrou wen en mist een paragraaf over de dialoog met andere gods diensten. De Evangelisch-Lutherse Kerk voelt niets voor een 'status aparte' binnen de toekomstige Verenigde Reformatorische Kerk. Dat is niet goed voor de lutheranen, maar ook niet voor de twee andere deelnemende kerken, de Nederlandse Her vormde Kerk en de Gerefor meerde Kerken in Nederland. „Juist de onderlinge bevruch ting blijkt zinvol", aldus de ge nerale kerkelijke vergadering die afgelopen zaterdag in Am- hem bijeen was. De lutheranen willen zich wel sterk maken voor een eigen lu therse inbreng in de nieuwe kerk. Die wordt in de concept- kerkorde gegarandeerd doordat lutheranen de verantwoorde lijkheid houden voor hun predi kantsopleiding en hun synode blijft bestaan. De vergadering kon zich in de concept-kerkor de, die op z'n vroegst in 1995 in werking treedt, goed vinden. BODEGRAVEN .ANP De afgelopen tien jaar is in de Nederlandse kerken het besef gegroeid dat de kerkdienst niet saai hoeft te zijn. „De aandacht voor li turgische vernieuwing is enorm toegeno men", zegt L. Boer van de werkgroep Expe rimenten met Kerkdiensten, die afgelopen zaterdag in Bodegraven haar eerste lustrum vierde. Dansen in de kerk komt weliswaar slechts 'incidenteel' voor, maar dat er op vele ter reinen iets veranderd is, staat voor Boer vast. „Je merkt dat het doorwerkt. Er wordt op vele plaatsen in het land geëxperimen teerd. Maar er is sprake van een grote onge- lijktijdigheid. In de ene kerk is men veel verder dan in de andere." De ene gemeente durft nu in de kerk dienst 'iets met kunst' te doen, de andere laat stilte toe in de liturgie. Een derde kiest schoorvoetend voor een liturgisch model waarin de kerkleden ook zelf aan het woord komen. Voorheen kon er in protestantse kerken slechts geluisterd en gezongen wor den. Maar het oog wil ook wat en het lijf wil bewegen. „Langzaam maar zeker komen we er achter dat het ook anders kan." Het zijn vooral gereformeerden en her vormden die op de werkdagen afkomen, die onder auspiciën staan van het Samenwer kingsorgaan voor de Eredienst. „Maar de rooms-katholieken gaan langzaamaan ook meedoen," zegt Boer. Zij zijn inmiddels bij de organisatie van de dag betrokken en zijn te vinden onder de leiders van de vele workshops. BEROEPINGSWERK NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Beroepen: te Krimpen aan de Lek: B. de Jong te Den Ham; te Bladel en Ha pert en Reusel (Reformatorische Kerkgemeenschap): mevr. J.D. Kaper te Holwerd en Waaxens-Brantgum en Blija, die dit beroep heeft aangeno- GEREFORMEERDEGEMEENTEN Beroepen: te Berkenwoude: A. Bac te Bodegraven. Honderdduizenden gelovigen begroeten paus tijdens eendaags bezoek in Albanië SHKODER/TIRANA DPA/RTR/AFP Paus Johannes Paulus II vindt dat de wereld nooit mag verge ten wat er in Albanië is gebeurd. Hij zei dat gisteren tijdens zijn eendaags bezoek aan het voor malige communistische land, tot 1990 de 'eerste atheïstische staat ter wereld'. De huidige renaissance van het geloof vormt volgens de paus het bewijs dat niemand, en dus ook de stalinistische dic tator Enver Hoxha niet, in staat is de menselijke geest uit te schakelen. Hoxha, overleden in 1985, vervolgde alle gelovigen in het overwegend islamitische Balkanland. .Albanië is in een diepe af grond gevallen en het is werke lijk een wonder dat het in staat was eruit te klimmen zonder bloedvergieten." Kort na zijn benoeming in 1978 bekritiseer de de paus de godsdienstvervol ging in Albanië al. Met zijn op roepen tot religieuze en politie ke vrijheid heeft hij het zijne bijgedragen aan de ondergang van het communisme in Oost- Europa. De paus sprak zijn waarde ring uit voor de katholieken (10 procent van de 3 miljoen inwo ners) die standvastig bleven on der de jarenlange verdrukking. Hij wijdde vier nieuwe bis schoppen, van wie er drie vele jaren in de gevangenis hebben doorgebracht. Zij moeten de kerk herbouwen die onder de communisten officieel verbo den was. De toespraak van de paus in de pas gerestaureerde kathe draal van Shkoder. die onder Hoxha als sporthal dienst deed, werd met een glimlach beluis terd door Sali Berisha. Naast de eerste niet-communistische w r Gelovige Albanezen wachten voor de kathedraal van Skhoder op paus Johannes Paulus II. president van Albanië zat Moe der Teresa, de 83-jarige winna res van de Nobelprijs voor de vrede die afkomstig is uit Alba- Naar schatting meer dan honderduizend inwoners en pelgrims waren uitgelopen om de paus te verwelkomen in Sh koder, een centrum van katho lieken in het noorden van het land. Ook in de hoofdstad Tira na, die de paus aan het eind van de middag bezocht, waren de massa's op de been. Ongeveer tienduizend pelgrims uit het nabije Montenegro kregen op het laatste moment geen toe stemming het land te verlaten. Het eerste bezoek aan Alba- tevens het eerste be zoek aan een Balkanstaat. De burgeroorlog in het voormalige Joegoslavië overschaduwde het bezoek, dat ook in een triomf tocht had kunnen uitlopen. De paus veroordeelde in Tirana de 'absurde broederoorlog' in Bos- nië-Hercegovina en herhaalde voor de zoveelste keer zijn op roep tot vrede. President Berisha sprak zich krachtiger uit. Hij waarschuwde voor een nieuwe Balkanoorlog en dacht daarbij aan de 2 mil joen Albanezen in Kosovo. „Als volgende is Kosovo aan de beurt." De paus restte niets an ders dan het vreedzame samen leven van moslims, oosters-or- thodoxen en katholieken in Al banië als model voor de hele re gio aan te prijzen. HET WEER ROB GROENLAND Zeewind als spelbreker Meteorologisch bezien is dit week einde voor een brede kuststrook behoorlijk tegen gevallen. Een ronduit kille zeewind en zeedamp deden de strandbezoekers naar de jas en sjaal grijpen. Op vrijdag had het achterland (kustgebied achter de duinen) nog geen last van zee wind. De nacht van vrijdag op za terdag was in de binnenstad van Haarlem en Leiden erg warm met minima van 13 tot 15 graden. Me nig terrasbezoeker kon rond mid dernacht buiten in een t-shirt van een koud pilsje genieten, zonder kippenvel te krijgen. In de loop van de zaterdagochtend schoot de temperatuur in onze re gio omhoog, om op diverse plaat sen nog voor het middaguur de 20 gradengrens te passeren. Echter, we leven naast een Noordzee met een temperatuur van maar 8 gra den en dat geeft in het voorjaar nog wel eens aanleiding tot het ver schijnsel zeewind. De kuststations IJmuiden, Zandvoorten Hoek van Holland hadden vroeg op de mid dag al een invallende zeewind, waarbij de luchttemperatuur tot 12-14 graden daalde. De steden Leiden en Haarlem moesten nog enige uren wachten voordat de zee wind kwam binnenwalsen. In de vooravond was het in het hele ach terland van onze regio afgekoeld bij noordenwinden. Ook op zondag fungeerde de zeewind als spelbe derver langs de hele Hollandse kust met zeedamp en een tempera tuur van 12 graden. Achter de dui nen werd het in onze steden nog bijna 20 graden. Deze middag kan de zeewind langs het strand opnieuw de kop opste ken. maar of deze circulatie zich ook tot in het achterland laat gel den is onzeker. Verder blijven de weercondities prima met geleide lijk het binnenkomen van steeds drogere lucht uit het oosten tot zuidoosten. Door sterke luchtdruk dalingen boven Spanje en het zui den van Frankrijk neemt ook de oostelijke stroming boven ons land in kracht toe. Morgen is de kans op zeewind daarom klein te noemen en kunnen ook de plaatsen IJmui den en Zandvoort rekenen op een zomerse opwarming. In de tweede helft van deze week lijken de on weerskansen weer toe te nemen, maar een overgang naar koeler weer staat niet op het programma. Sh 5 HET WEER IN EUROPA KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met dinsdag. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Vandaag in het noorden en midden opklaringen en droog. In Zuid-Engeland nog bewolkt. Morgen ook het Maxin peno vandaag van 11 graden in Scotland tot 18 bij Londen. Van daag oplopende tempera- 21 g 117 tot België en Luxemburg: Geleidelijk steeds meer zon. In de Ardennen kans op een lokale regen- of on weersbui. Middagtempe- ratuur van 17 graden langs de Belgische kust tot 21 graden in de Arden- Noord- Midden-Frank- Af en toe zon en enkele gen- of onweersbuien. Morgen in het noorden perioden me schijnlijk droog. Maxima oplopend tot 16 graden aan de kust en 23 graden in het oosten. Portugal en Madeira: Portugal: Wolkenvelden, af en toe zon en van tijd tot tijd regen. Middagtempe- raturen langs de westkust ongeveer 14 graden, in de Algarve rond 17 graden. Madeira: Wolkenvelden, af en toe zon en vooral vandaag enkele buien. Middag- temperatuur ongeveer 19 graden. Spanje en de Canarische Eilanden: Spanje: Veranderlijke bewolking en en kele regen- of onweersbuien. Maxima van 13 in het noordwesten tot 19 gra den aan de Costa del Sol. Canarische Ei landen: Wolkenvelden, aan de zuids- tranden ook af en toe zon. Vandaag mo gelijk een bui. verder droog. Middagtem- peratuur ongeveer 22 graden, op de zuidstranden enkele graden hoger. Marokko en Tunesië: Marokko: In het noorden half tot bewolkt en enkele buien, mogelijk met onweer. Verder zuidwaarts perioden met zon en droog. Middagtemperatuur van 18 graden in de omgeving van Tanger tot 24 graden op de stranden in het zui den. Tunesië: Perioden met zon, van daag meer bewolking en kleine kans op een bui. Maxima van 23 tot 26 graden. Zuid-Frankrijk: Af en toe zon en enkele, plaatselijk zwa re, regen- of onweersbuien. Middagtem peratuur van 16 graden aan de kust tot tegen de 20 in het oosten. Mallorca en Ibiza: Veranderlijk bewolkt en een enkele re gen-of onweersbui. Middagtemperatuur ongeveer 18 graden. Italië, Corsica en Sardinië: Italië: Wissplend bewolkt en een enkele regen- of onweersbui. In Calabrië en Puglia in het zuiden droog en meest zonnig. Maxima ongeveer 22 graden. Corsica en Sardinië: Veranderlijk be wolkt en enkele flinke regen- of on weersbuien. Maxima ongeveer 20 gra- Griekenland en Kreta: Overwegend zonnig. Droog. Maxima on geveer 21 graden. Turkije en Cyprus: Flinke perioden met zon. In het binnen land mogelijk een regen- of onweersbui. Maxima langs de kusten ongeveer 21 Neerslagkans Minimumtemp. Middagtemp. 06.16 Zon onder 20.540Ü *5 Waterstanden Katwijk Hoogwater 7.14 en 19.43 Laag water 3.17 en 15.16 zwaar Weerrapporten 25 apr 20 u Maastricht kht bew. Aberdeen motregen Athene cmbew. Barceiona licht bew. Berhin hall bew. LasPalmas zwaarbew. Luiemburg onbew iw6 14 8 17 w 1 10 10 35 half bew. wnw5 18 7 Zonnig. Vandaag in het zuidwesten kans op een lokale onweersbui. Verder droog. Maxima ongeveer 24 graden. Zwitserland: Af en toe zon. Vooral vandaag een enke- Af en toe zon en vrijwel overal droog. In de loop van morgen meer zon. Middag temperatuur in de dalen ongeveer 23 mg en kans op wat re gen. Maxima tussen 15 en 22 graden, in Lapland beduidend lager.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 8