Leiden Maatschappelijk werk wil meer geld gemeente 62 DIGROS Leidse studenten willen nieuwe OV-kaart niet GEHAKT Inbraak in kraakpand Spoorviaduct ingeschoven 3-PAAGS1 SUPERKOOPJES HEEL KILO WORTELTJES MAANDAG 26 APRIL 1993 Actie 9 Tegenstanders van kernenergie voerden dit weekeinde onopge merkt actie in de tuin van minister Andriessen in' Wassenaar chef gert visser, f aao rietveld. 0 Leefgemeenschap yt /"k Leerlingen van het I U Noordwijkerhoutse College Leeuwenhorst kij ken rond in een leefge meenschap van verstande lijk gehandicapten Grote werkdruk leidt tot lange wachttijden De Stichting Maatschappelijk Werk Leiden (MWL) kampt met personeelstekort en daardoor met lange wachttijden voor cliënten. In een brief aan burgemeester en wethou ders luidt zij de noodklok. Er wordt een dringend beroep gedaan op de gemeente om geld beschikbaar te stellen voor uitbreiding van het aantal maatschappelijk werkers. leiden erna straatsmadelijke ontwikkelingen. Tussen 1991 en 1993 steeg het aantal cliënten van het MWL met on geveer tien procent. Het aantal medewerkers bleef in die perio de gelijk; de stichting heeft 11,2 formatieplaatsen. In 1991 kampte de stichting al met personeelsgebrek. De ge meente zag toen echter geen re den extra geld beschikbaar te stellen voor meer maatschappe lijk werkers. Om de werkdruk te verminderen zou de MWL de Door de toegenomen werkdruk is er een structurele wachtlijst voor nieuwe hulpbehoevenden. De wachttijd bedraagt zes tot acht weken. De stichting denkt die weg te kunnen werken door het aantrekken van drie extra maatschappelijk werkers. De vraag van Leidenaars naar maatschappelijke hulp vertoont sinds enkele jaren een stijgende lijn. Dit loopt parallel met lan- begeleidingsduur per cliënt mo gelijk iets inkorten. In Leiden ligt de gemiddelde begelei- dingsduur per cliënt iets hoger dan het landelijk gemiddelde. De gemeente stelde in 1991 wel geld beschikbaar voor een extra secretariaatsmedewerker. Directeur P. van Kampen: „Dat heeft ons even lucht gegeven. Het scheelt natuurlijk wel als de maatschappelijk werkers niet meer achter de balie hoeven te zitten om het secretariaatswerk te doen. Maar het aantal cliën ten blijft groeien." Het ontstaan van wachtlijsten is voor Van Kampen een reden opnieuw bij de gemeente aan de bel te trekken. „Dat is voor ons een breekpunt geweest. Het is geen goede zaak als t drempelige voorziening als het algemeen maatschappelijk werk de vraag om hulp niet meer di rect kan behappen." Uit landelijke cijfers over het maatschappelijk werk blijkt dat de categorie 'vangnetcliënten' steeds groter wordt. Het gaat hierbij veelal om zogenaamde 'uitbehandelde' personen, die niet meer in aanmerking komen voor hulp van bijvoorbeeld de RIAGG. Deze mensen hebben meestal langdurige begeleiding nodig van maatschappelijk wer kers. Van Kampen: „De gemid delde begeleidingsduur hebben we de laatste jaren iets terugge bracht, maar je zit in een mid delgrote stad als Leiden toch ook een beetje met 'grote stads- problematiek." Een 21-jarige Leidse kraker heeft gisteren bij de politie aan gifte gedaan van een inbraak in zijn woning aan de Morsweg. De inbreker heeft een saxofoon ter waarde van 1800 gulden ge stolen. Ook de koffer, die zes tientjes waard is, is weg. De in breker kwam het pand binnen nadat hij enkele houten platen, waarmee de deur 'op slot' zat, had weggebroken. leiden De bewoners van Morsweg en Morslaan hebben het de afgelopen tijd geweten dat ze dicht bij een spoorlijn woonden die moest worden ver dubbeld. Aan de spoorlijn Den Haag-Leiden is heel wat gesleuteld. Het afgelopen weekeinde gebeurde dat zelfs 's nachts. In de nacht van zaterdag op zondag werd het Lely- viaduct onder handen genomen. Het nieuwe via- ductdeel aan de kant van de Morslaan werd op zijn plaats geschoven. Vervolgens kon het spoor in het viaduct worden gebouwd en gingen de eerste trei nen er overheen. De werkzaamheden verliepen zonder problemen. Het treinverkeer was zaterdagnacht tijdelijk stilge legd aan de kant van de Morslaan. In de nacht van zaterdag 8 mei op zondag 9 mei zal een identieke operatie aan de kant van de Morsweg worden uit gevoerd. Daarna kunnen de omwonenden weer rustig slapen. FOTO HENK BOUWMAN Buitenspel yt yt PvdA, WDenD66 I I in Alphen werken eraan om het CDA de ko mende vijfjaar buitenspel te zetten Mannen stelen kratten bier Drie Leidenaars van 67, 33 en 49 jaar oud hebben zaterdag avond twee kratten bier gesto len bij een supermarkt aan de Kooilaan. Een van de drie raakte gewond bij het inslaan van de ruiten. Het drietal, van wie de politie vooral de leeftijd 'lach wekkend' vindt, is op de Willem de Zwijgerlaan aangehouden. Autotelefoons we«j Winkeldieven hebben zaterdag middag twee autotelefoons ter waarde van vijf mille gestolen uit een zaak aan de Haarlem merstraat. De vitrinekast is opengebroken. De poBtfc Bil veerde een uur nadat de winke lier had gebeld. De middenstan der is daar erg boos over. De politie heeft spijt betuigd. Politie pakt vier vandalen De politie heeft in de nacht van zaterdag op zondag vier Leidse jongens tussen de 14 en 20 jaar ngehouden in de Bachstraat. op pers-Rietbergstraat de achter kant van vier winkels aan het Vijf Mei-plein beklad. Het gaat om een drogisterij, een restau rant, een textielzaak en een winkel in huishoudelijke appa raten. Een getuige wist de poli tie te vertellen dal de jongens na hun activiteiten in de rich ting van de Kennedylaan waren gegaan. Toen ze werden opge pakt, hadden ze verfspuiten en viltstiften bij zich. Zoetermeerder rijdt met auto in op Leidenaar Een 39-jarige man uit Zoeter- meer is in de nacht van vrijdag op zaterdag op het Vrouwen kerkhof met zijn auto ingereden op een 26-jarige Leidenaar. De twee hadden eerder in de nacht ruzie met elkaar gekregen. De Leidenaar kwam bij het voorval ten val en raakte gewond aan heup en schouders. De fiets van een getuige is vernield. De politie werd om vier uur 's ochtends ingeschakeld. De Zoe termeerder was toen al in geen velden of wegen meer te beken nen. Om tien over vier werd hij door de politie van Zoetermeer in zijn woning aangehouden. „Die is dus met een noodgang naar huis gereden", aldus een woordvoerder van de politie. leiden Acht alpinisten van de Nederlandse Berg sport Vereniging beklommen zaterdag voor het tweede achtereenvolgende jaar Molen de Valk. Het ging om de jaarlijkse actie van de Vereniging Ko ninginnedag, die Leidenaars wil aansporen op 30 april massaal te vlaggen. De actie heeft succes, zegt secretaris C. Langezaal, want uit onderzoek bij de diverse Oranjecomités is gebleken dat de Leidenaar steeds vaker de vlag uit hangt. Een actie waarbij een vlag met wimpel wordt verloot draagt daar zeker ook toe bij. Zater dag werd de Nederlandse vlag in drie etappes aan de molen gehangen, eerst de rode baan, toen wit en blauw. Donderdagavond wordt de oranje wim pel toegevoegd. De vlag blijft tot 3 mei hangen. geleden werd voor het eerst geklommen, toen werd de toren van het stadhuis bedwongen. „Eigenlijk was het de bedoeling elk jaar een ander gebouw te nemen, maar het is niet makkelijk om gebouwen te vinden die veilig genoeg zijn om te beklimmen. En de eigenaar moet toestemming ge ven. De Hartebrugkerk viel af omdat het leien dak beschadigd zou kunnen raken en de schoorsteen van het Energiebedrijf was niet veilig genoeg. Mo gelijk wordt Molen de Valk het vaste klimpunt. De molen is zeer geschikt, door de sterke constructie moeilijk te beschadigen en het molenmuseum vindt de aandacht prachtig", vertelt Langezaal. FOTO HENK BOUWMAN leiden De Leidse student ziet het niet zitten om de trein voor de bus te verruilen. Het wordt minister Ritzen dan ook niet in dank af genomen dat hij met de streek- vervoermaatschappijen een contract heeft afgesloten en niet verder onderhandelde met de NS. „Ik hoop dat er acties ko men", zegt Simone, een eerste jaars Italiaans. „Ik hoop dat de studentenbonden nu iets gaan organiseren. Dan loop ik zeker mee. Als deze nieuwe kaart doorgaat, dan treft dat mij heel direct. Mijn ouders wonen in Brabant, tweeëneenhalf uur vanaf Leiden met de trein. Ik ga nu nog ieder weekeinde, maar als dat straks met de bus moet, zal het wel eens in de maand worden. En straks kan ik minder op bezoek bij vrienden en der gelijke. We worden op deze ma nier veel minder mobiel." „Ik ga heel erg vaak met de trein", zegt ook Dirk Huizinga, als hij het perron afkomt lopen. Hij studeert in Leiden, zijn ou ders wonen in Lelystad. „Ik denk dat als de studenten straks niet meer met de trein mogen reizen een heleboel mensen zeggen dat ze die nieu we kaart niet meer hoeven. Het zal ze allemaal te duur worden en uiteindelijk denk ik dat die nieuwe OV-kaart facultatief gaat worden. Of ik er zelf dan één wil hebben? Het hangt ervan af wat de busdiensten gaan bieden. Als ik de nieuwe vervoerskaart eruit kan halen wel. Maar ik denk dat zeker zestig, zeventig procent van de studenten niets aan deze nieuwe kaart heeft." Hij meent dat de perikelen rond de OV-kaart te wijten zijn aan de NS die het bod van het ministerie van onderwijs 35 miljoen gulden te laag vinden. „Ik denk dat de argumenten van de NS niet terecht zijn. Een bedrag van 35 miljoen op in to taal 385 miljoen gulden, daar moeten ze niet mee komen. Of er nou tien of honderd mensen in een trein zitten, die trein moet rijden." Iris Huisman, een vierdejaars, moet voor haar studie vaak naar Rotterdam. „Met de trein zit je er in een half uur, probeer dat maar eens te doen met de bus. Ook als die sneldiensten er ko men, zal het allemaal veel lan ger gaan duren. En dan moet je nog een dag van te voren een plaats bespreken, heb ik ge hoord." Ze hoopt dat het alle maal niet doorgaat, want ook de visites aan haar ouders zullen met de invoering van een busjaarkaart minder frequent worden. „Ik heb net op het nieuws gehoord dat Ritzen weer in onderhandeling is met de NS", zegt ze hoopvol. Overigens gelooft Iris Huis man wél dat de NS 'last' hebben van de grote stroom studenten in de treinen. „Maar het verhaal dat veel studenten vooral ple zierreisjes maken, geloof ik niet zo. Misschien de eerste maand dat de ov-jaarkaart er was. Maar ik denk niet dat nu nog veel stu denten voor hun plezier in de trein gaan zitten. Ik doe het ten minste nooit, ik reis alleen als ik echt ergens naar toe moet." Hanneke Leijdekkers is onder de studenten op het station in Leiden een vreemde eend in de bijt. Ze studeert in Hengelo en woont in Goor. „Maar ik ben vaak in Leiden en Den Haag voor vergaderingen", zegt ze. „Ik baal er echt van, dat nieuws dat we straks met de bus moe ten. Heel onvoordelig allemaal. Maar ja, misschien loopt het al lemaal niet zo n vaart. Eerst was er sprake van dat ze de OV-stu- dentenkaart helemaal zouden afschaffen, nu is er sprake van een buskaart. Ie ziet de hele tijd dat er zwaarder wordt ingezet. Misschien komt er nieuw over leg met de NS. Dat hoop ik echt." van maandag t/m woensdag op opi HALF OM HALF ELDERS ,12v50 OVENVERSE WITTE VLOERKADETTEN ^STUKS I ELDERS tsmtrfdeling JONGE VERSE GROTE 80S elders2^9 DAGVERSE CHOCOLADE-VLA UTERPAK Net zo snel met de bus leiden/haarlem* De NZH verwacht niet dat studenten er met de bus veel langer over doen om hun eindbestemming te bereiken dan met de trein. Woord voerder L Jacobs heeft er alle vertrouwen in de studenten snel op de plaats van be stemming te kunnen bren gen. „Het zal er een beetje aan liggen of er een overstap is opgenomen, maar veel zal het in tijd niet uitmaken." Ook zouden er geen capa citeitsproblemen ontstaan. „Het is makkelijker nieuwe bussen aan te schaffen met bijbehorende chauffeurs dan de trdnentapadtril te ver groten", aldus Jacobs. „Dat kun je al zien aan het feit dat wc stante pede bussen kun nen inzetten op het moment dat er bij de NS op een tra ject calamiteiten zijn." De streekvervoerders heb ben volgens hem voldoende tijd om een net van snelbus lijnen aan te leggen. „We ha len dat makkelijk voor sep tember, wanneer de ni studentenkaart ingaat. Of Leiden in dat snelbusnet een station krijgt? Natuurlijk. Lei den is een studentenstad bij uitstek." Het kruispuntje tussen de Wiel- makersteeg en het einde van de Spilsteeg. Gelegen in het buurtje dat is ingeklemd tus sen Hogewoerd en Levendaal. Tot voor kort waren daar niets dan ver vallen palihuisjes, kleine gara ges en verpauperde opslag ruimtes. Maar daar komt lang zaam verandering in. Steeds meer pakhuisjes worden op aansporing van de Leidse ste denbouwer C. van der Wardt omgebouwd tot alleraardigste woningen. Ben van de eersten die zich met het ombouwen be zighield, was Emanuel Verha gen, bijgenaamd 'Krul'. Vandaar de naam 'Krullenplein'. „De naam 'Krul' komt van mijn broer die me, toen ik klein was, zo is gaan noemen. Vandaar dat mijn eigen timmerbedrijf ook zo heet. Zes jaar geleden ben ik begonnen met het opknappen van drie pandjes bij de Spil steeg. In een van die pandjes op de hoek ben ik zelf gaan wo- Sommige kleine straatjes, poorten, stegen of pleintjes hebben geen officiële naam. En toch hangen er blauwe straatnaambordjes. Daar hoort een bijzonder verhaal bij. mijn Martir endin jaar of twee geleden jarig was, hielden we een barbe cue. Ze had uitnodigingen ge maakt met daarop: 'Welkom op het Krullenplcin'. De ouders hadden toen als cadeau een bordje met Krullenplcin laten maken. Toen hebben we tijdens dat feest gezegd, dan hangen we hem op ook." Inmiddels zijn Krul en Martine verhuisd, een paar straten ver derop. Het bordje ligt nu veilig thuis, uit angst voor vandalen Maar als de wijkvereniging met ambtenaren overlegt over de toekomst van de buurt, en men heeft het over dót stukje bin nenstad. dan spreekt men het nog steeds over het Krullen- plein Loman L—tiimw. M 071-161417

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 7