Dertig Palestijnen terug naar Israël - Buitenland fcgSS&'SMB Dode, gewonden en grote schade door IRA-bom Londense City Tambo was het politieke brein in de schaduw van Mandela MAANDAG 26 APRIL 1993 Agence France Presse ANP Algemeen Nederlands Persbureau AP Associated Press DPA Deutsche Presse Agentur CPD Gemeenschappel'i^e Persdienst Ind The Independent IPS Inter Press Service RTR* Reuter UPl United Press international Nqakula opvolger vermoorde Hani Johannesburg» DeZuidafïikaanseCommunistische Partij (SACP) heeft zaterdag Charles Nqakula tot opvolger gekozen van de vermoorde partijleider Chris Hani. Nqakula sloot zich in de jaren '80 aan bij het Verenigde Democratisch Front (UDF). Na dat de SACP en het ANC in 1990 weer legaal waren verklaard, voegde hij zich bij de Duitse metaalarbeiders demonstreren Leipzig» In heel Duitsland namen bijna 200.000 mensen zaterdag deel aan protestbetogingen tegen het verbreken van een CAO voor metaalarbeiders in oost-Duitsland. De CAO-afspraak was om in het oosten van Duitsland de lonen met 26 procent op te trekken. De werkgevers willen nog maar 9 procent betalen. Appenzellers voor directe democratie hundwill» De inwoners van het kleine kanton Appenzell ausser Rhoden, in het oosten van Zwitserland, hebben gisteren beslo ten hun traditionele vorm van directe democratie te handhaven. Zo'n tienduizend personen uit het berggebied spraken zich hier voor op het dorpsplein van Hundwill via handopsteken uit. Belgen te hoop tegen separatisme brussel Tienduizenden Belgen hebben gisteren in Brussel tegen separatisme en voor de eenheid van België gedemonstreerd. De demonstranten bestempelden zichzelf als de zwijgende meer derheid, die tegen een splitsing tussen het Vlaams sprekende Vlaanderen en Frans sprekende Wallonië is. Algerijnse 'fundamentalisten' gedood algiers Algerijnse veiligheidstroepen hebben het afgelopen weekeinde vijf vermeende moslim-fundamentalisten gedood. De para-militaire gendarmerie schoot zaterdagavond twee man nen dood en in Blida werden twee verdachten van een moord op een bewaker van de universiteit gedood. De politie doodde in een voorstad van Algiers een man. Britten voor alternatief 'Maastricht' middelfart» Als het Verdrag van Maastricht het niet haalt, is Groot-Brittannië bereid over een andere 'regeling' voor Europe se eenheid te onderhandelen. Nog steeds staat niet vast of de Denen hun goedkeuring geven aan het verdrag. Het 'ja' van De nemarken is een voorwaarde voor Britse ratificatie. PLO-leider Arafat: 'Binnen twee jaar Palestijnse staat' m-jeruzalem-londen» Israël zal ongeveer dertig gedeporteerde Palestijnen toe staan na jaren van ballingschap naar huis terug te keren. De regering-Rabin doet daarmee een concessie aan de Palestijnen voordat morgen in Washington de vredeson derhandelingen voor het Midden-Oosten worden hervat. de oprichting van een onafhan kelijke Palestijnse staat „binnen anderhalf, hooguit twee jaar" een feit. Arafat eist dat Israël zich neerlegt bij de basisprin cipes van het vredesoverleg, vooral die van 'land in ruil voor vrede'. Dat houdt in de terug trekking van het Israëlische le ger uit de bezette Palestijnse en Arabische gebieden, inclusief oost-Jeruzalem, politieke rech ten voor het Palestijnse volk en veiligheid voor allen in de regio, zoals voorzien in de resoluties 242 en 338 van de Verenigde Naties. „Degenen die vandaag niet op de politieke kaart staan, zullen morgen niet op de geo grafische kaart staan", zei Arafat zaterdag in een boodschap voor de inwoners van de Gaza- strook. De Israëlische premier Rabin benadrukte gisteren dat de on derhandelingen met de Palestij nen op basis van de genoemde VN-resoluties worden gevoerd. Israël heeft de Palestijnen op de Westelijke Jordaanoever en de Gaza-strook vijf jaar zelfbestuur beloofd, waarbij na drie jaar de Saeb Erakat, die namens de Pa lestijnse onderhandelingsdele gatie sprak, bracht het Israëli sche gebaar niet in verband met een eventuele terugkeer van de 396 Palestijnen die sinds de cember in niemandsland in Li banon kamperen. Ook over het afschaffen van deportatie als strafmaatregel en een einde aan de schending van de rechten van Palestijnen in de bezette gebieden, sprak hij niet. Het Israëlische besluit betreft de eerste groep van 'alle Pales tijnen' die tussen 1967 en 1987 wegens anti-Israëlische activi teiten zijn gedeporteerd. Om hoeveel personen het ging en hoe lang het terugkeerproces zou duren, zei de Palestijnse onderhandelaar niet. De PLO heeft kortgeleden een aantal van 1.700 Palestijnen genoemd die sinds 1967, toen Israël de Westelijke Jordaanoever en de Gazastrook veroverde, zijn ge deporteerd. Volgens PLO-leider Arafat is 'Miljoen' homo's de straat op voor gelijke rechten WASHINGTON Rtr-AFP-UPt Honderdduizenden homo's, lesbiennes en biseksuelen uit de gehele Verenigde Staten hebben gisteren in Washington D.C. een mars gehouden tegen discrimi natie op grond van seksuele ge aardheid. Het aantal deelne mers werd door de autoriteiten geschat op 300.000 maar vol gens de organisatoren liepen ongeveer een rniljoen mensen mee in de demonstratie. Daar mee zou de manifestatie voor de rechten van homo's en les biennes de grootste uit de ge schiedenis van de Verenigde Stateh zijn. Behalve de mars waren er in de hoofdstad nog tal van andere activiteiten, zoals een reuze bruiloft waarop zo'n 1.500 ho moparen zogenaamd in het hu welijk traden en dodewakes voor de slachtoffers van AIDS. Organisatoren van 'de Mars op Washington voor de rechten en de bevrijding van lesbiennes, homo's en biseksuelen' vergele ken hun demonstratie met die van de zwarte burgerrechtenac tivist Martin Luther King in de jaren zeStig. In een verklaring, die aan de betogers werd voorgelezen, sprak president Bill Clinton zich uit voor gelijke burgerrechten. „Ik sta aan jullie kant in de strijd voor gelijkheid voor alle Amerikanen, inclusief homo seksuele mannen en lesbien nes", aldus Clinton. „Ik geloof dat iedere Amerikaan die hard werkt en zich aan de regels van de samenleving houdt, deel uit maakt van onze nationale ge meenschap. Laten we samen eraan werken deze visie tot rea liteit te maken." Enkele leiders van homo-organisaties bekriti seerden de president omdat hij niet zelf aanwezig was op de ac tiedag. Israëli's doden drie Palestijnen MARJAYOUN Israëlische soldaten hebben in de door Israël ingestelde veiligheidszone in Zuid-Liba- non drie Palestijnse infiltran ten gedood. Dat hebben welingelichte Libanese zegs lieden vanmorgen bekendge maakt. De infiltranten be hoorden tot het Democra tisch Front voor de Bevrij ding van Palestina van Nayef Hawatmeh, dat fel is gekant tegen hervatting van het vre desoverleg over het Midden- Oosten. Het incident deed zich voor aan de vooravond van een protestmars van de bijna vierhonderd Palestijnen die in december door Israël wer den gedeporteerd en sinds dien in het niemandsland ten noorden van de veilig heidszone bivakkeren. De Palestijnen willen in optocht tot vlak aan de grens van de zone lopen. onderhandelingen over een permanente regeling kunnen beginnen. 'Ouderen VS slecht gevoed' Eén op de vier ouderen in de Verenigde Staten is slecht ge voed en daarmee vatbaar voor allerlei ziekten. Dat blijkt uit een onderzoek waarvan de resulta ten vandaag worden gepubli ceerd. De gegevens werden be gin april telefonisch verkregen van 750 artsen en verpleegkun digen. In ziekenhuizen bleek zelfs de helft van de ouderen ondervoed, in verpleeghuizen waren dat er twee op de vijf. Volgens het democratische lid van het Huis van Afgevaardig den Ron Wyden en de demo cratische senator David Pryor toont het onderzoek de nood zaak aan van betere controle op de conditie van ouderen. Ook pleitten zij ervoor behandeling van voedingsproblemen mee te nemen in het pakket basisvoor zieningen dat president Clinton eind mei als onderdeel van zijn hervorming van de gezond heidszorg wil presenteren. Tien doden bij storm Oklahoma In de Amerikaanse staat Oklahoma zijn zaterdag tien mensen omgekomen en vijftig personen gewond geraakt toen een tornado een kamp van ver rijdbare huizen in het plaatsje Catoosa trof. Eenheden van de Nationale Garde zijn gisteren naar Catoosa gegaan om in de puinhopen van de ongeveer tachtig woonwagens naar over levenden te zoeken. De tornado had eerder auto's en vrachtwa gens van een drukke snelweg afgeblazen. Even nadat zaterdagavond in de stad Tulsa waarschuwingssi renes begonnen te loeien, sloeg de tornado toe. In de stad zelf werden slechts enkele stroom- masten en een kerk vernietigd. De tornado maakte deel uit van een stormsysteem waarvoor in de staten Kansas, Arkansas, Oklahoma en Missouri was ge waarschuwd. Brandweerlieden onderzoeken de puinhopen die de IRA-bom zaterdag veroorzaakte in Europa's financiële centrum de Londense City. FOTO •REUTER» ANDRE CAMARM londen gpd-independent De IRA heeft zaterdag de Londense City, het fi nanciële hart van Europa, in een puinhoop ver anderd. De zware bom doodde één man, ver wondde 47 anderen en richtte voor bijna drie miljard gulden materiële schade aan. De bom was verstopt in een vrachtwagen, die stond ge parkeerd in een gebied waar vijfhonderd ban ken hun Londense hoofdkantoor hebben. Na de explosie had de vrachtwagen plaats ge maakt voor een vijf meter diepe kra ter. Duizenden ruiten waren ge- sprongen, muren weggeblazen, pla fonds ingestort, auto's tot schroot vermalen. De bijna driehonderd gasten van het Great Eastern Hotel waren juist op tijd in veiligheid ge bracht - velen zouden onder puin en glas zijn bedolven. Vlakbij het centrum van de explo sie stond de kleinste kerk van Lon- den, de St Ethelburga. De kerk da teerde uit de 13de eeuw en behuisde een schil derij van de 16de eeuwse Vlaamse schilder Van Aelst. De gebrandschilderde ramen hadden de grote brand van Londen overleefd. Waar de kerk stond ligt nu een hoop puin. De St. Botoph's Church, die nog uit de Romeinse tijd stamt, liep meer schade op dan tijdens de Tweede Wereld oorlog. Narcissen uit een aangrenzende tuin werden met bol en al uit de grond gerukt en te- Het dodelijke slachtoffer was een fotograaf land vóór de bomaanslag zaterdag ge Ook kleinste kerk Londen verwoest in de toren aan diggelen. Veel hiervan hangt nng in de kozijnen en regelmatig vallen grote stuk ken naar heneden. Met vereende krachten hei-i sen werklui gigantische glassplinters op vrachH wagens. De bom was volgens de politie gemaakt van semtex en honderden kilo's kunstmest. De ex plosie kon tien kilometer verder worden ge voeld. De luchtverplaatsing was zo groot dat eeri treinstel in een nabijgelegen metrostation bijna van de rails werd geblazen. De vrachtwagen met explosieveil mm—m was volgens ooggetuigen om negeti uur 's ochtends in het gebied achter gelaten. Om 9.17 uur ontving de po litie het eerste telefoontje van de IRfi dat een explosie in de City kon worj den verwacht. Daarna kregen politic en media nog zeven andere telel foontjes met soortgelijke bood» schappen. In een in Dublin uitgegeï ven verklaring legde de IRA gistereri de verantwoordelijkheid voor dé slachtoffers bij de autoriteiten die volgens haaf tijd genoeg heeft gehad om maatregelen te ne» men. „Het Britse establishment zou stappen moeten nemen om zijn zinloze en dure oorlog in Ierland te beeindigen verklaarde de IRA ook. Na jaren van verdeeldheid door hun verschil lende reactie op het geweld van het Ierse Repu blikeinse Leger hebben de leiders van de twee belangrijkste katholieke partijen van Noord-Iet* de News of the World, de grootste zondags krant van Groot Brittannië. Ed Henty was door zijn krant naar de plaats des onheils gedirigeerd, nadat de IRA een bommelding had gedaan. De meeste materiële schade liep de NatWest Tower op, hoofdkantoor van de National West minster Bank en Engelands tweede hoogste ge bouw. Twaalfhonderd vierkante meter glas ging enlijj opgeroepen tot onderhandelingen over eeó 'blijvende vrede'. John Hume, de leider van de tegen de IRA gtj kante Sociaal Democratische- en Arbeiderspart 9 had vrijdag een tweede, omstreden ontmoeting met Gerry Adams van Sinn Fein, dat wordt bc* schouwd als een legale arm van de Noordiersf terreurorganisatie. johannesburg» P.V n nuusenburg correspondent De zaterdag als gevolg van een hersenbloeding overleden ANC-leider Oliver Reginald Tambo heeft altijd in de schaduw van zijn beroemde vriend en collega Nelson Mandela gestaan. Tam bo miste de uitstraling van Mandela, maar zijn verdiensten voor 'de beweging' zijn onschatbaar gebleken. Het was Tambo die het ANC bijeen hield, toen de organisatie in de lange jaren van ballingschap door vetes en ideologische twisten dreigde te scheuren. En het was Tambo die in 1989 de blauwdruk leverde voor de onderhande lingen tussen het ANC en de regering die een jaar later zouden beginnen. Tambo werd op 27 oktober 1917 als zoon van een kleine boer in het zuidoosten van het land geboren. Hij wilde eigenlijk priester in de Angli caanse kerk worden, maar koos voor de politiek. Als zo vele toekomstige zwarte leiders studeerde hij aan de universiteit van Fort Hare, in het huidi ge thuisland Ciskei, dat de kweekschool was voor de latere ANC-top. Hier ontmoette hij Mandela, met wie hij later de eerste zwarte advocatenprak tijk in Johannesburg zou opzetten. Mandela, Tambo en de derde grand old man van het ANC, Walter Sisulu, hadden grote bezwa ren tegen de toenmalige leiding van het ANC, die met de pet in de hand concessies van de regering dacht los te krijgen. Het drietal richtte in 1944 de jeugdliga op, die voor confrontatie met het blan ke bewind koos. In de jaren vijftig namen zij ge leidelijk de sleutelposities in het ANC over. In 1960 werd het ANC verboden na het bloed bad in het zwarte woonoord Sharpville, waar de politie 69 demonstranten had doodgeschoten. Tambo vluchtte in opdracht van zijn collega's naar het buitenland, waar hij het ANC-in-balling- schap op poten zette en de succesvolle publici teitscampagnes tegen Pretoria organiseerde. Vooral dankzij Tambo werd het ANC een begrip als de democratische tegenpool van het apart heidsregime. Dat was voornamelijk een kunstig geregiseerde mythe. In werkelijkheid was het ANC verdeeld. De communisten deelden de stalinistische lakens uit en Tambo. inmiddels president, overleefde ternauwernood een paleisrevolutie. In de oplei dingskampen van het ANC-leger, Umkontho we Siswe, muitten de manschappen. In de strafkam pen voor dissidenten heersten mensonterende toestanden. Het is Tambo later zwaar aangere kend dat hij daar nooit iets aan heeft gedaan. Toen president De Klerk in februari 1990 het ANC legaliseerde en Mandela vrijliet, was Tambo al zwaar ziek. Hij had in augustus 1989 een be roerte gehad die hem bijna het leven had gekost. Een actieve rol kon hij niet meer spelen, maar zijn steun voor de koers van Mandela was on wrikbaar. Tambo wordt zondag begraven in Be- noni, de stad waar hij leefde voordat hij in 1960 in ballingschap ging. Deze week zullen in het gehele land rouwdiensten worden gehouden, net als na de moord, veertien dagen geleden, op de leider van de Zuidafrikaanse Communistische Partij, Chris Hani. De aanslag op deze ANC-leider leidde tot een geweldsuitbarsting in Zuid-Afrika en kost te, volgens onafhankelijke bronnen, ten minste 72 mensen het leven. Om een nieuwe geweldsexplosie tijdens de her denkingsdiensten voor Tambo te voorkomen, zei het ANC dat haar erevoorzitter zich fel had ge keerd tegen de plunderingen, het vandalisme en het geweld die de dood en de begrafenis van Hani mankeerden. „Ongeac hl de mate van boosheid en verdriet mogen dergelijke daden niet worden her haald. We moeten voorkomen dat criminelen en vernielzuchtigen de bcgrafenisdienst van onze vader ontheiligen", zo verklaarde het ANC. De zaterdag overleden Oliver Tambo. FOTO REUTER IUDA NGWENYA 'Liever vrije markt dan hulp' TOKYO Rtr-DPA-ANP De Oosteuropese landen die 6 weg zijn naar een marltei 011 mie vinden het voor de opboti van hun economie belangrijk om toegang te hebben tol wl terse markten dan om financh ie hulp te krijgen. 1 'ai hebbi zij de ministers van econorfi •die taken van de teven i»- langrijkste industrielanden 7)in 1 <»k\o laten weten. Westi se landen menen echter dat l> paalde takken van hun indij trieën die een moeilijke penot doormaken, niet mogen wO den gehinderd door een onn perkte import van goedko| produkten uit Oosteuroptï landen.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 5