Kamer stemt in met 'BTM-kaart' Binnenland Supermarkten willen loonsverhoging later J de knuppel in het j i zonnehemelhok Moeite voor 'lege' koffer wordt Nederlandse zakenman fataal Ter Veld en Ritzen wacht een langehete zomer9 'Dachau blijven herdenken' PvdA'er: Benzineprijs minstens verdubbelen Infiltratie misdaad in horeca onderzocht Een meerderheid in de Tweede Kamer gaat vooralsnog akkoord met de nieuwe studentenreiskaart, waarbij niet langer gebruik kan worden gemaakt van de trein. De par tijen willen wel meer weten over de concrete opzet van de Bus-, Tram- en Metro-kaart (BTM-kaart). Ook wil de Kamer opheldering over het onverwachte afhaken van de Nederlandse Spoorwegen (NS) bij de contractbespreking. Ritzen-koeriers gaan ook door zonder OV-jaarkaart Als OV-jaarkaarthouder die in Groningen studeert en in Den Haag woont, baal ik er van dat ik volgend jaar niet meer met de trein op en neer kan", moppert Mark Nie- dermans (24). „Maar als directeur van ver voersbedrijf Ritzen-Koeriers heb ik er wei nig moeite mee. Onze vestigingen in Rot terdam, Zwolle, Enschede, Groningen en Nijmegen zullen op dezelfde manier hun klanten blijven bedienen. Alleen zullen we volgend jaar treinkaartjes kopen." Met de introductie van de OV-jaarkaart in 1990 ontstonden onder studenten her en der initiatieven met koeriersdiensten. De meeste onderneminkjes was geen lang leven beschoren, maar het bedrijf Ritzen- koeriers van de Haagse economiestudent Niedermans floreerde. Het groeide uit tot een landelijk netwerk met meer dan twee honderd vaste medewerkers en distribu tiecentra in vijf grote steden. Een gezond koeriersbedrijf derhalve, dat zijn ontstaan aan de OV-jaarkaart dankt. „In onze tarieven hebben we al reke ning gehouden met het wegvallen van het gratis reizen met de OV-jaarkaart," zegt Niedermans desgevraagd. „Daarv oor heb ben we een enigszins verhoogde marge doorberekend. Ms onze koeriers vanaf september volgend jaar niet langer gratis met de trein kunnen reizen, gaan we dus gewoon kaartjes kopen. Onze marge wordt dan kleiner, maar we kunnen die kostenverhoging natuurlijk niet bij onze klanten neerleggen. We blijven dus ook daarna volgens de gebruikelijke prijzen werken", zegt hij. DEN HAAG GPD Minister Ritzen van onderwijs en de stads- en streekvervoers- bedrijven hebben zaterdagmor gen vroeg na maanden van overleg overeenstemming be reikt over een nieuwe BTM-stu- dentenkaart, die volgend jaar juni de huidige OV-studenten- kaart vervangt. Met deze kaart kunnen studenten gratis van al le bussen, trams en metro's ge bruik maken. Daarnaast worden er speciaal voor studenten 35 luxe touring cars ingezet op buslijnen kris kras door het hele land. Een dag vantevoren moet de student hiervoor via een 06-telefoon- nümmer een plaats reserveren. Ritzen betaalt 475 miljoen gul den per jaar voor het contract. De studenten moeten hier ver plicht 835 gulden per jaar voor neertellen. In vergelijking met de huidige OV-studentenkaart, die 60 gulden per maand kost, is deze kaart 10 tot 15 gulden goedkoper. CDA, WD en D66 stemmen in met de nieuwe kaart. Zij zien ondanks nadelen, toch ook voordelen aan de BTM-kaart. Zo wordt het 'pretvervoer' van studenten fors ingeperkt door de verplichte reservering voor de lange-afstands-bussen. De PvdA geeft pas een oordeel over het contract als alle vragen zijn beantwoord. De kleinste regeringspartij wil, net als de overige partijen, opheldering over de concrete invulling van het contract. De WD'er Korthals vraagt zich bij voorbeeld af hoe lang de reistijd voor studenten nu per bus wordt en of de file-vorming door de honderden nieuwe bus sen niet extra verhoogd wordt. Lansink (CDA) vindt het jam mer dat er nu weer zoveel milieuvervuilende autokilome ters bijkomen. Minister Ritzen zei in een toelichting dat door het maken van aanzienlijk min der treinkilometers door stu denten het milieu er per saldo op vooruit gaat. Verbaasd zijn alle partijen over het relatief luttele verschil van 35 miljoen gulden waarvoor de NS de onderhandelingen heeft afgebroken. Het laatste bod - een OV-kaart waarvoor de NS 385 miljoen gulden zouden krijgen - werd verworpen, om dat de NS daarop verlies zou leiden. In deze opzet zouden thuiswonende studenten door deweeks gratis kunnen reizen en in het weekend met korting en uitwonenden precies an dersom. NS-directeur Porteine be schuldigde Ritzen ervan dat hij van het dure contract af wilde en daarop heeft aangekoerst. De spoorwegen willen nu een speciale treinkaart voor studen ten gaan ontwikkelen en de concurrentie aangaan met de BMT-kaart. De CDA'er Lansink vindt dat de NS het bedrag van 35 miljoen gulden hadden moe ten slikken. Maar net als bij de onderhandelingen over de eer ste kaart, in 1989, viel er waar schijnlijk met de NS niet te pra ten, aldus Lansink. MAANDAG 26 APRIL 1993 Twaalfjarige steekt vijftienjarige neer den haag Een 12-jarige jongen heeft zaterdag in Den Haag een 15-jarige jongen met een mes in de hals gestoken. De twee, be kenden van elkaar kregen ruzie op de kermis. De 12-jarige vroeg vervolgens een vriend om een mes, zocht het slachtoffer op en stak hem in de hals, aldus de lezing van de politie. Het slachtof fer is met een slagaderlijke bloeding overgebracht naar een zie kenhuis. De dader zit vast. GPV-lid hoeft niet kerks te zijn den haag Het Politiek Gereformeerd Verbond (GPV) stelt niet langer de eis dat partijleden ook lid moeten zijn van de vrijge maakt gereformeerde kerk. Een ruime meerderhied van de afde lingen is daar zaterdag op de ledenvergadering in Zwolle mee akkoord gegaan. Het GPV, dat nu twee zetels in de Tweede Ka mer heeft, hoopt hiermee zijn aanhang te vergroten. De Vries vrijt openlijk met coalitie Hilversum CDA-minister De Vries van sociale zaken en werkge legenheid heeft gisteren gezinspeeld op voortzetting van de re geringscoalitie van CDA en PvdA. De voorjaarsnota die het kabi net vorige week presenteerde is een investering in de toekomst, zei De Vries zondag voor de AVRO-radio. De Vries schaarde zich hiermee achter PvdA-minister Kok en premier Lubbers. Zij meenden vorige week dat met het akkoord over de bezuinigin gen voor dit en volgend jaar de voorzetting van de coalitie na de verkiezingen een stapje dichterbij is gekomen. Loe Lap overleden Amsterdam» Op 78-jarige leeftijd is zaterdag na een langdurig ziekbed overleden Loe Lap. Lap was tot eind jaren zeventig eige naar van de eerste Nederlandse keten in legerdumpartikelen. Ook was hij voorzitter van de Amsterdamse voetbalverenigingen De Volewijkers en Blauw Wit, die later werden voortgezet als FC Amsterdam. Begin jaren tachtig trok Lap zich terug uit de zaken wereld. Lap wordt donderdag begraven. 'Inflatie is lager dan voorzien De werkgeversorganisaties in het supermarktbedrijf, VGL en Vakcentrum, willen de vorig jaar afgesproken loonsverhogin gen voor de 170.000 werkne mers uitstellen. Dat is nodig èn mogelijk, aldus algemeen-direc teur Schoolenaar van het Vak centrum. Nodig omdat het eco nomisch minder goed gaat, mo gelijk omdat de inflatie dit jaar lager uitvalt dan vorig jaar was voorzien. De vorig jaar afgesloten CAO voorziet in loonsverhogingen van 2 procent op 1 juli 1993 en 2,25 op 1 januari 1994. Het con tract loopt tot 1 april volgend jaar. Schoolenaar erkent dat een deel van de salarisverbetering (in totaal 8,5 procent in twee jaar) was bedoeld om de loon achterstand met andere secto ren in te halen. Niettemin vindt hij dat de lonen dit jaar gezien de economische situatie te veel stijgen. De vakbonden zijn evenwel niet bereid nu al te praten over het naar achteren schuiven van de loonsverhogingen. „Laten we dat volgend jaar maar betrek ken bij de discussies over de nieuwe CAO", aldus onderhan delaar Noordman van de Dien stenbond FNV. „Dan zullen we bekijken in hoeverre het reëel is om in het nieuwe contract reke ning te houden met de lagere inflatie". De werkgeversorgani saties zijn in principe wel bereid om te praten over collectieve reparatie van de ingrepen in de WAO. Het Vakcentrum, de orga nisatie voor kleinere kruide niers, voelt veel voor reparatie via het bedrijfspensioenfonds, op voorwaarde dat werknemers de premie betalen. De VGL, die de grootwinkelbedrijven organi seert, ziet daar niet zoveel in. Veel VGL-bedrijven zijn niet bij het pensioenfonds aangesloten. Zij achten zichzelf goed in staat eigen aanvullingsregelingen aan te bieden. Gratis 'treinenvoor studenten verdwijnt Ongeveer honderdvijftig studenten bezetten sinds vanmorgen het Maagendhuis, het bestuurscentrum van de Universiteit van Amsterdam, uit pro test tegen de kortingsplannen op jongeren van Ritzen en Ter Veld. foto anp ruud hoff lX-| AKTIE I I Fraaie, nieuwe, maar ook I B-keus (krasjes, deukjes). I O-N-G-E-K-E-N-D j goedkoop, zó meenemen, nóg lager. I Ook inruil 100-200-300 i gulden I Marisol Nederland B.V. I 013-443403 Maandag 26 april 14-21 uur dinsdag 27 april 11-18 uur in Motel Sassenheim A44 Amsterdam-Leiden, I afslag Warmond J Marisol méér buizen voor minder geld, daarom de reis I méér dan waard! SINGAPORE ANS BOUWMANS VERVOLG VAN VOORPAGINA De Nederlandse zakenman Van Damme werd op 27 september 1991 gearresteerd op het vliegveld van Singapore. De douane vond in een koffer die op zijn naam stond ruim vier kilo heroïne ter waarde van meer dan vijf miljoen dollar. Op het vervoer van meer dan 15 gram heroïne staat in Singapore al de doodstraf. Rechter Rajendran zei vanmorgen tijdens de uitspraak ervan overtuigd te zijn dat Van Damme willens en wetens de koffer met kilo drugs in Singapore heeft binnengesmokkeld. Van Damme heeft voortdurend volgehouden niet te hebben geweten dat er drugs in de kpffer zaten die hij voor een Nigeriaanse kennis vanuit Bangkok had meegenomen. De rechter accepteerde die verklaring niet om dat Van Damme in Bangkok erg veel moeite had gedaan de koffer te pakken te krijgen. Hij had er bijna zijn vliegtuig voor gemist. Vooral omdat de koffer verder leeg was, ligt het voor de hand dat Van Damme wist wat er in de koffer zat, aldus de rechter. Van Damme was op doorreis in Singapo re op weg naar Europa. Dat Van Damme kort ge leden ook al twee keer naar Wenen was gevlogen, droeg bij tot de overtuiging van de rechter dat Van Damme schuldig is aan drugssmokkel. Van Damme is 57 jaar oud en geboren in Mid delburg. Hij heeft lange tijd in de Twentse stad Hengelo gewoond, waar hij een groothandel in fietsen dreef. In Hengelo stond hij bekend als een betrouwbare, rustige man. Eind jaren zeventig begon de man, die een ingenieursdiploma op zak heeft, zaken te doen met Nigeria. Begin jaren tachtig vertrok hij voor onbepaalde tijd naar dat land. In begin jaren negentig is Van Damme een maal terug geweest in Nederland, naar verluidt met financiële problemen. Het is nog niet bekend wanneer het proces be gint tegen een 59-jarige Nederlandse vrouw die eveneens terecht staat voor drugssmokkel. Zij werd op 19 april 1991 in een hotel in Singapore gearresteerd in het bezit van ruim twee kilo hero ine. Volgens de Singaporese politie zou zij evenals Van Damme hebben gewerkt voor een Nigeriaan se drugssyndicaat. Jongeren bedenken protestacties tegen kabinetsbeleid UTRECHT ARNO RUITENBEEK „Op 1 mei houdt de PvdA een congres in Wageningen. Daar moeten we bij zijn." „En op 14 en 15 mei, op het CDA-congres, daar moeten we ook onze stem laten horen." „Ja, ja, ja." De stemming zat er 'gisteravond goed in op het kantoor van de Landelijke Studenten Vakbond (LSVb) in Utrecht, waar zich on geveer honderd vertegenwoor digers van de meest uiteenlo pende jongerenorganisaties hadden verzameld. Mikpunten van kritiek waren uiteraard minister Ritzen van onderwijs en staatssecretaris Ter Veld van sociale zaken, die honderden miljoenen willen be zuinigen op de OV-studenten kaart, de basisbeurs en de bij standsuitkeringen voor jonge ren. 's Middags al beraadslaagden in de Domstad de Jonge Socia listen in de PvdA (JS). Het JS-be- stuur schortte de contacten met de partij op nadat de voorstel len van Ritzen en Ter Veld be kend waren geworden. Morgen praat het JS-bestuur met de twee bewindslieden, waarbij wat de JS betreft maar één ding bespreekbaar is: intrekken van de bezuinigingen. Zo niet, dan moeten Ritzen en Ter Veld maar opstappen. Na hun eigen vergadering konden de JS'ers gelijk door naar het LSVb-kantoor, waar ze hun leeftijdgenoten van bij voorbeeld FNV, CNV en LSVb troffen. Samen richtten ze een Landelijk Aktie Komitee (LAK) op, dat de 'woeste wilde wéken' gaat coördineren. Daarin wor den overal kleine en grote ac ties, demonstraties en bezettin gen gehouden tegen het kabi netsbeleid. Voorlopig hoogte punt moet een landelijke de monstratie op 8 mei worden onder het motto 'Neem jonge ren serieus. Zelfstandigheid vanaf 18 jaar'. De trieste aanleiding ten spijt, had de sfeer in het overvolle pand van de LSVb iets feeste lijks. Broederlijk en zusterlijk werd het ene besluit na de an dere genomen. Vol vuur splits ten de aanwezigen zich op in groepjes om de woeste-we- kenstrategie door te nemen. „De Amsterdammers moeten zich melden achterin de tuin", riep iemand, twee minuten later zat hij met zijn collega's te filo soferen hoe in de hoofdstad het protest vormgegeven kon wor den. Olaf Pots, een van de kersver se actieleiders: „We proberen onze acties zo netjes mogelijk te houden. Omdat het van het grootste belang is dat we ieder een achter ons krijgen. Ook de ouders, want die zullen moeten betalen als hun kinderen geen beurs, geen OV-jaarkaart of geen uitkering meer krijgen. Ga je meteen gooien met eieren en tomaten, dan verlies je een hoop goodwill." Dat wil niet zeggen, aldus Pots, dat de demonstraties en protesten tot in de lengte van dagen volgens de regels van al gemeen fatsoen zullen lopen. „Tot en met 8 mei in elk geval wel. Maar als het kabinet de plannen dan nog niet van tafel heeft geveegd, gaat het er an ders aan toe. Ritzen en Ter Veld en alle andere andere politici die menen dat jongeren geen i;echt hebben op een fatsoenlijk inkomen, gaan dan een lange, hete zomer tegemoet." Rotterdam Met een ernstige blik op zijn gezicht luistert prins Bem- hard bij het Monument voor de Gevallenen in Rotterdam naar de speech van loco-burgemeester Van der Schalk. De prins was zaterdag een van de vele aanwezigen van de herdenking van de bevrijding van het concentratiekamp Dachau. Komende donderdag is het precies 48 jaar geleden, dat de Amerikaanse Rainbow Division het kamp binnen viel. In Dachau hebben in totaal 230.000 mensen gevangen gezeten, van wie er 200.000 het verblijf niet hebben overleefd. Loco Van der Schalk riep het publiek op definitief af te stappen van het idee dat der gelijke herdenkingen achterwege kunnen blijven. „In Joegoslavië is men verwoestend bezig en zijn wij net als andere landen niet in staat dat tegen te gaan. Vrede en vrijheid zijn kwetsbare bezittingen, waar mee we zuinig moeten omgaan. Een jaarlijks terugkerende herdenking past daarin", aldus Van der Schalk. foto anp paul stolk Opbrengst milieuheffing terug naar burgers DEN HAAG» GPD PvdA-ideoloog Kalma wil dat de partij zich in het nieuwe verkie zingsprogram uitspreekt voor ten minste een verdubbeling van de bezineprijs. Als adviseur van de commissie die het nieu we verkiezingsprogram voorbe reidt, heeft de directeur van het wetenschappelijk bureau van de partij het idee ingebracht. De programcommissie heeft hier nog geen standpunt over inge- Gezien de slechte toestand van 's lands milieu acht Kalma het 'onvermijdelijk' dat er een aanzienlijke milieuheffing komt op benzine. De opbrengst daar van mag niet in de schatkist verdwijnen, maar moet via de verlaging van de tarieven voor loon- en inkomstenbelasting te rugvloeien in de beurzen van de burgers. Een eveneens duurder, maar wel goed openbaar ver voer moet een reële alternatief gaan vormen voor de duurdere auto. Kalma wil wel dat de PvdA in ruil voor een strenger milieube leid zich weer wat meer richt op een 'vasthoudender' inkomens beleid, zodat de minima niet te veel schade van de heffing zul len ondervinden. Zo denkt Kul ma dat voortaan wel weer vast gehouden moet worden aan de koppeling tussen lonen en uit keringen, wat de afgelopen ja ren met is gebeurd. Economische groei wijst Kal ma niet prinicpieel af. omdat groei in milieu-vriendelijke sec toren van de economie juist kan leiden tot een verbetering van het milieu, krimp v.m de e< O nomie, zoals FVdA-voorzitter Rottenberg onlangs bepleitte, kan het milieu ook ten goede komen, maar moet geen starre doelstelling worden, aldus de PvdA-wetenschapper. WOERDEN ANP De Nederlandse horeca laat een onderzoek uitvoeren naar infil tratie van de horeca door mis daadorganisaties. Het onder zoek richt zich met name op za ken met gokautomaten, zoals snackbars of koffieshops, die met zwart geld zouden zijn ge kocht. Dit heeft voorzitter G. van der Veen van Koninklijke Horeca Nederland bevestigd. Volgens Van der Veen zijn er aanwijzingen dat misdaadorga nisaties steeds meer greep pro beren te krijgen op de 'kleine' horeca. Ze gebruiken de zaken om uit misdaad verkregen zwart geld wit te wassen Misdadigers zouden veel geld bieden om be paalde horecazaken over te ne men. Het onderzoek moet concrete aanwijzingen opleveren over de mate waarin criminelen probe ren te infiltreren. Hoeveel zaken al in handen van de misdaad zijn, wil Van der Veen niet ge- De horecabond besloot tot een dergelijk onderzoek na een stroom van klachten van bona fide horeca-ondernemers. De resultaten van het onderzoek, dat wordt uitgevoerd door een particulier recherchebureau, worden gebruikt voor overleg met de overheid over de nieuwe drank- en horccawct die in 1996 ingaat.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 3