EG heft lang gekoesterd taboe onder grote druk op Sloppenwijken nu ook op het platteland Yemenitische oppositie hopeloos verdeeld Ontgoocheling Feiten &Meningen Een eerste ontmoeting met Kenyanen verloopt meestal volgens hetzelfde patroon. Eerst vragen ze van alles en nog wat over het leven in Neder land om je vervolgens te verzoeken om, als je teruggaat, het een en ander voor ze vooral elektronische apparatuur te kopen en op te sturen. Dat laatste gebeurt op de meest verrassende momenten en door zeer uiteenlopende figuren. Toen een Nederlandse delegatie onder leiding van Jan Pronk, minister van ontwikkelingssa menwerking, onlangs een bezoek bracht aan de slachtoffers van etnisch geweld in het westen van Kenya, schoot een Kenyaanse journalist niet op Pronk maar onmiddellijk op mij af toen hij mijn bandrecorder in het vizier kreeg. „Die wil ik ook hebben", zei hij en of ik er bij terug keer in Nederland maar even eentje voor hem wilde kopen. Ik deelde hem mee dat ik in Nairobi woonde, niet van plan was de komende jaren naar Ne derland terug te gaan en dus niet aan zijn ver zoek kon voldoen. Mijn collega zat echter niet bij de pakken neer. Hij wees op een ander lid van de delegatie. „En hoe zit het met hem?", vroeg hij. „Probeer het maar", antwoordde ik grinnekend, „want hij gaat zeker terug." Voor ik me omdraaide, zag ik nog net hoe hij achter Pronk aanrende. Veel leuker nog is het om vragen over Neder land te beantwoorden en de reacties te obser veren. De meeste vragen gaan over geld en luxe en dus vertel je dat in Nederland iedere werklo ze schoolverlater een uitkering ontvangt gelijk aan een absoluut topsalaris in Kenya, dat heel veel mensen een auto hebben en dat de meeste jongeren een blinkende stereotoren en televisie op hun kamertjes hebben staan. Bij elke nieuwe mededeling vallen monden ver der open en worden ogen steeds groter. En het valt niet mee om deze aan alle kanten openge sperde Kenyanen uit de droom te helpen. Je be nadrukt dat Nederland piepklein en heel dicht bevolkt is, met zware milieuverontreiniging heeft te kampen, dat het weer vaak slecht is en dat alle luxe veel mensen heel chagrijnig heeft gemaakt. Maar het mag allemaal niet baten, het westerse paradijs blijft levensgroot overeind. Oök als je meldt datje het land bewust hebt verlaten om in Kenya te gaan wonen waar het volgens jou veel prettiger leven is. Je ziet Kenyanen dan al leen maar denken dat je niet helemaal goed snik bent. Nee, waar Kenyanen, vooral de mannen, pas echt van schrikken, zijn heel andere feiten, zo merkte ik onlangs in een gesprek met een jon ge, net afgestudeerde arts. Na alle informatie over mijn vaderland te hebben aangehoord, vroeg hij of ik niet een zus, nicht of andere vrouwelijke kennis had die met hem zou willen trouwen, zodat hij zich in Nederland zou kun nen vestigen. „Misschien wel", antwoordde ik, „maar vergeet niet dat dat verregaande consequenties zal hebben voor jou." „Hoezo?", vroeg hij verbaasd en ik stak van wal over gelijke rechten voor mannen en vrouwen in Nederland, over man nen die eten koken en voor de kinderen zorgen, over vrouwen die zelf uitmaken wat ze wel en niet willen doen en óver mannen die door hun echtgenoten worden beschuldigd van verkrach ting binnen het huwelijk en door de rechtbank worden veroordeeld. Met een harde klap hoorde ik vervolgens zijn opengesperde ogen en mond dicht vallen. Vlie gensvlug droop hij af om terug te keren naar de Kenyaanse vrouw die hij een paar maanden eerder al had getrouwd. Omdat ze zo goed kon koken en immer bereid was. FRANS VAN DEN HOUDT CORRESPONDENT MAANDAG 26 APRIL 1993 Militair ingrijpen in Bosnië niet langer uitgesloten Het was in de meest letterlijke zin 'met de moed der wanhoop' dat de Europese Gemeenschap het afgelopen weekeinde een lang gekoesterd taboe officieel ophief. Een beperkte militaire actie in Bosnië wordt alsnog als een methode gezien om de Serviërs te dwingen in te stemmen met het door de Verenigde Naties ontworpen vredesplan. Het idee westerse soldaten te sturen naar het Joegoslavische slagveld gold twee jaar lang als het oversteken van de Rubicon, de dodenrivier uit de Griekse mythologie. Toch is het pleit nu beslecht. In Hindsgavl, een oud herenhuis aan de kust bij het vredige Deense gehucht Middïefart, wees een informeel beraad van de twaalf ministers van buitenlandse zaken uit dat „geen enkele optie meer wordt uitgesloten", zoals de Deense voorzitter Petersen het zei. De Nederlandse minister van buitenlandse zaken Kooijmans is tevreden. „Elke aanpak heeft voor- en nadelen, maar er lig gen geen veto's", stelde hij ver genoegd vast. Anderhalve maand geleden nog constateer de EG'vredesgezant David Owen na een gesprek met de twaalf bewindslieden in Brussel dat geen enkel land iets voelde voor militaire interventie. Sancties en diplomatieke druk moésten Belgrado en de Bosni sche Serviërs tot rede brengen. Maar de twijfels over de effecti viteit van die strategie zijn nu ook tot de officiële verklaringen van de ministers doorgedron gen. De schoorvoetende wijziging in de Europese aanpak van de Bosnië-crisis heeft echter niet alleen te maken met de toene mende druk van de publieke opinie in Europa, maar ook in de VS. Daar lijkt president Clin ton bereid een scherpere poli tiek te voeren. De EG wil koste wat kost voorkomen dat zij op nieuw door de Amerikanen van 'slapheid' wordt beticht. Daarnaast speelt mee dat wordt verwacht dat de Russische pre sident Jeltsin, nu het referen dum in zijn land achter de rug is, weer bereid zal zijn zich aan de zijde van het Westen wat harder op te stellen tegen de voormalige Servische bondge noot. Tevens is het besef door gedrongen dat de sancties de economie van Servië weliswaar volledig hebben ontregeld, een onmeetbare inflatie en een werkloosheid van 62 procent hebben veroorzaakt, maar tot nu toe geen zichtbaar effect hebben gehad op de Servische bereidheid een vredesregeling te aanvaarden. Ten slotte is er de belegering van Srebrenica, een stad die in het VN-vredesplan voor de moslims blijft, maar waar de VN-troepen nu langzaam in de strijd dreigen te worden betrok ken. „We kunnen ons geen tweede Srebrenica veroorlo ven", zei Kooijmans. Zelfs En geland, maandenlang afkerig van militaire actie, liet weten dat het bereid is z'n 2.300 man grondtroepen in Joegoslavië en zijn luchtmacht in te zetten wanneer de VN-militairen in Srebrenica in gevaar komen. Scenario's Voor een militaire operatie in Bosnië doen momenteel ver schillende scenario's de ronde. Het uitzonderen van de mos limstrijdkrachten van het wape nembargo wordt door de mees te EG-landen als onwenselijk gezien, omdat de oorlog er al leen maar heviger van zou wor den. Het bombarderen van bruggen en wegen om zo de aanvoerroutes van de Bosnische Serviërs af te snijden, lijkt vooral psychologisch van belang. „Dat zal de situatie op de grond niet echt veranderen", zei de Deen se voorzitter Petersen vol twijfel. De meest substantiële variant is het creëren van 'safe-havens' rond de drie moslimsteden in Oost-Bosnië, Srebrenica, Zepa en Goradze. Een VN-macht zou die gebieden daadwerkelijk moeten beschermen tegen aan vallers. Het klinkt simpel, maar in feite is het een razend inge wikkelde operatie die politiek weinig oplost. Daarbij moet er rekening mee worden gehou den dat voor elke operatie VN- toestemming nodig is. Juist in die internationale organisatie is de afgelopen jaren menig intia- tief verwaterd en afgezwakt om wille van de internationale con sensus.. Al die militaire opties blijven ver achter bij het idee van een daadwerkelijke interventie, maar stuitten desondanks ook tijdens het beraad in Middïefart nog op een reeks voor de hand liggende bezwaren. Repressail- les van de Serviërs tegen de blauwhelmen op de grond lij ken bovendien onvermijdelijk. Het zou uiteindelijk de hele hu manitaire hulpverlening in ge vaar kunnen brengen. Dat is een hoge prijs voor een opera- Een moslim die tijdens een bombardement in Vitez om het leven is gekomen, wordt door Britse VN-soldaten weggedragen. tie, waarbij het ontbreekt aan duidelijke militaire en politieke doeleinden. De militaire 'opties' worden snel een uitzichtloos avontuur of blijven even symbolisch als de nog niet eens gearriveerde WEU-politiemacht op de Do- nau en het afdwingen van het vliegverbod boven Bosnië. De EG kon het afgelopen weekein de dan ook niet bepalen welke strategie nu eigenlijk de voor keur verdient. Dat brengt de EG terug op een inmiddels vertrouwd punt. Westeuropese politici hebben het afgelopen jaar aan de lopen de band dappere uitspraken ge daan over het bombarderen van de Servische artillerie, het uit sluiten van Servië uit internatio nale instellingen, het totale iso lement, interventie of het be vrijden van gevangenenkam pen. Van de verbale krachtpat serij is tot nu toe echter weinig foto epa terechtgekomen. 'Alle opties zijn open' klinkt het alsof het Westen op weg gaat naar het keerpunt van de militaire actie. In de praktijk lijkt het meer als of de EG wanhopig en zonder kompas ronddoolt. STANDPLAATS NAIROBI De stedelijke sloppenwijk is zo'n beetje het symbool van de armoede in de Derde Wereld. In Brazilië rukken de 'favelas', zoals ze hier heten, nu ook op het platteland op. Een typisch voorbeeld is te vin den in de streek rondom de stad Campos, in de deelstaat Rio de Janeiro. Hier wordt op grote schaal suikerriet geteeld voor de produktie van alcohol. Van de veertigduizend rietkappers woont tachtig procent verspreid over vijf plattelands-favelas; zeg maar 'sloppendorpen'. Van mei tot november zijn ze in dienst bij de suikerbedrijven. De rest van het jaar zijn ze werkloos, maar hebben ze ten minste een plek om te wonen. „Het is geen ideale oplossing", zegt wethouder voor sociale za ken van Campos, Roberto Hen- riques. „Maar temidden van de absolute armoede in dit land is het al heel wat." Deze armetierige nederzettin gen rondom Campos zijn ge sticht met medewerking van het gemeentebestuur en de plaatse lijke grootgrondbezitters. De ge meente legde elementaire infra structuur aan, de landeigenaars stonden een lap grond af. Als Henriques opmerkt dat het erger kon, trekt hij in feite een vergelijking met het recente verleden. Toen moesten de tij delijke arbeiders van de suiker baronnen in de slappe tijd hun boeltje pakken en wegtrekken. Hele gezinnen leefden op de trottoirs van de grote steden. Sloppenwijken zoals hier in het noordoosten van het land vormen al lange tijd een vertrouwd beeld in Brazilië. foto iberopress Het was tevens de tijd dat de fa velas van Rio de Janeiro groei den als kool. In een verder verleden konden de suikerkappers het hele jaar door op de hacienda's wonen. Maar in de jaren zeventig brachten op zichzelf progressie ve nieuwe regels hen in de pro blemen. Sociale wetten die in de stad al langer bestonden, moesten nu ook op het platte land worden nageleefd. Het re sultaat was dat de grootgrond bezitters het te duur vonden hun arbeidskrachten ook buiten de oogsttijd aan te houden. Het nomadenbestaan nam een aan vang. Anno 1993 is dat dus weer ver leden tijd. Travessao is een van de sloppendorpen waar de no maden rust hebben gevonden. Op vijftien kilometer afstand van Campos wonen hier vijf tienhonderd gezinnen bij el kaar, die elk een gulden of ne gentig per maand hebben te be steden. De rietkapper Antonio Carlos Fereira daSilva is een bewoner van het eerste uur. Door het zware werk, dat hij al sinds zijn twaalfde doet, en zijn armoedi ge levenswijze ziet hij er op zijn vijfendertigste uit als vijftig. Gestimuleerd door een ge meentelijk programma zijn hij en zijn vrouw erin geslaagd een huis te bouwen waarin ook voor hun vijf kinderen plaats is. Het is bijna veertig vierkante meter groot en voorzien van water en stroom. Voor de kinderen is er een school op loopafstand. Ge durende de zeven maanden per jaar dat er werk is, verdient Pe- reira honderdtachtig gulden per maand. „Ik heb eerst in de sloppenwij ken van Rio gewoond. Dit is een paradijs. Er is veel minder ge weld. Hier hoop ik mijn kinde ren te kunnen grootbrengen", zegt hij. Ook de grootgrondbezitters zijn wel ingenomen met de neder zettingen. Iets beters zit er niet in, zegt een van hen, Evaldo Inojosa: „De suikerboeren zijn net zo arm als hun arbeiders, door de crisis in de suiker- en alcoholsector." Hij kan het we ten. Zijn eigen suikerbedrijf is een van de 24 rondom Campos die de afgelopen vijf jaar over de kop gingen. Ze hadden samen een schuld opgebouwd van rond de 1,8 miljard gulden. Campos kampt nu met het pro bleem dat de plattelanders in steeds grotere aantallen de stad verlaten. Omdat de levensom standigheden in de (sloppen- Jdorpen, hoe karig ook, toch menswaardiger zijn dan die in de steden, keren steeds meer oud-plattelanders terug naar hun 'roots'. De 28-jarige Maria Elisa Santos, weduwe met vier kinderen, is een van hen. „Nadat ze mijn man hadden vermoord, had ik in Rio niets meer te zoeken. Ik ben teruggekeerd naar het huis van mijn moeder, in Campos. Hier kan ik tenminste riet kap pen en kom ik niet om van de honger." Anderhalf jaar is ze nu terug. Haar oudste zoon van twaalf, Antonio Claudio, werkt ook al in het suikerriet. Met het loon van hen tweeën kan het gezin rijst, bonen, meel en macaroni ko pen. Een mager maal mis schien. Maar in Rio moest het eten op de vuilnisbelt bijeen worden geschraapt. Geen won der dat Maria Elisa Santos spreekt van „een grote vooruit gang". AMSTERDAM TOM DE QUAASTENIET Op 22 mei 1990 verenigden Noord- en Zuid-Yemen zich in de Republiek Yemen met de belofte dat de nieuwe staat de eerste echte democratie van het Arabisch Schiereiland zou worden. Door de grote politie ke en sociale onrust in het land waren verkiezingen lange tijd onmogelijk, maar morgen zal het toch eindelijk gaan gebeu ren. Ondanks grote twijfels bij de buitenwacht lijken de eerste vrije verkiezingen in de repu bliek daadwerkelijk door te gaan. Eerdere aankondigingen op 21 november en 18 februari werden op het laatste moment afgeblazen tot grote woede van de oppositie, die meent dat de regering met de verkiezingsda tum aan het sollen is. Yemen wordt op dit moment geregeerd door de Congrespartij van president Ali Abdaliah Saleh (de voormalige Noord-Yemeni- tische leider) en de Yemeniti sche Socialistische Partij van minister-president Haidar abu Bakr al-Attas (de voormalige lei der van Zuid-Yemen). Beide partijen hebben de macht na de vereniging van de twee landen gelijk verdeeld in een over gangsregering. Het land verkeert echter al twee jaar in een diepe economische en sociale crisis als gevolg van de Golfoorlog waarin Yemen de kant van Irak koos. Het land kreeg veel minder ontwikke lingsgelden en meer dan 800.000 Yemenitische gastarbei ders werden terug naar huis ge stuurd. De regeringspartijen werden daardoor gedwongen allerlei noodmaatregelen te ne men die hen niet geweldig po pulair maakten bij de bevolking. De verkiezingsbelofte komt de regeringspartijen dan ook zeer ongelegen. Zij vrezen een groot deel van de macht na de verkie zingen weer te moeten inleve ren. Bovendien beschuldigt de oppositie de regering van cor rupte praktijken door het toeëi- genen van de schaarse olie-in komsten. Het verzet tegen de regering heeft de laatste maanden een gewelddadig karakter gekregen. Er waren bomaanslagen bij de woningen van de minister-pre sident, de minister van handel en een lid van de presidentiële raad. Het huis van de parle mentsvoorzitter werd getroffen dooreen raketaanval. De minis- Eerste vrije verkiezingen zijn morgen ter van justitie raakte zwaar ge wond bij een schietpartij en de broer van de premier werd zelfs vermoord. De schuld van de aanslagen wordt vrijwel voortdurend ge legd bij de grootste oppositie partij, de islamitische al-Islah. Deze partij is een groot tegen stander van het huidige rege ringsbeleid en vooral het ge- dachtengoed van de socialisten zit al-Islah dwars. De meeste aanslagen zijn dan ook ge pleegd op leden van de socialis tische partij. De raketaanval op de parlementsvoorzitter vond bijvoorbeeld plaats kort nadat het parlement de wet op het se culiere onderwijs had goedge keurd. Islamitische scholen konden door deze wet niet lan ger rekenen op Financiële steun van de overheid. De Yemenitische regering be schuldigt daarnaast buurland Saudi-Arabië van het aanwak keren van de politieke crisis. Saudi-Arabië zag de fusie van de beide Yemens met lede ogen aan omdat het de nieuwe staat als een potentieel gevaar be schouwt. Yemen, dat het groot ste bevolkingsaantal heeft, kent vele grensconflicten met Saudi- Arabië. Het democratiserings proces werd door het Saudische koningshuis als een extra be dreiging gezien. Toen een aantal oliemaatschap pijen proefboringen in Yemen ging verrichten, was voor Saudi- Arabië de maat vol. Zes wester se oliemaatschappijen, die in het grensgebied naar olie zoch ten, ontvingen een brief uit Ry- aad waarin hun werd opgedra gen het werk neer te leggen om dat ze zich op Saudisch grond gebied bevonden. De paniek die vervolgens in Yemen uitbrak, stopte snel door Amerikaanse interventie. Zij waarschuwden de Saudische bondgenoot geen westerseoliemaatschappijen lastig te vallen. De Saudi's bemoeien zich ech ter nog wel indirect met de bin nenlandse Yemenitische poli tiek. Al-lslah krijgt ruime finan ciële steun en de raket die werd gebruikt tegen de parlements voorzitter schijnt ook door Saudi-Arabië te zijn geleverd. Ook enkele kleine tribale partij en, die hun politieke basis in het noorden hebben en zich voornamelijk inzetten tegen het modemiseringsproceskunnen rekenen op de steun van Saudi- Arabië. De hoge werkeloosheidscijfers, de stijgende inflatie, de grote stroom Somalische vluchtelin gen en de geruchten over cor ruptie zijn echter een goede voedingsbodem voor de reto riek van de Yemenitische oppo sitie. Begin december organi seerde zij een demonstratie te gen de regering die met geweld werd neergeslagen. Enkele tien tallen demonstranten verloren hierbij het leven. Waarnemers menen dat de Congrespartij, ondanks de kri tiek, toch een overwinning in de verkiezingen zal behalen. Presi dent Saleh heeft namelijk een groot deel van de uitvoerende macht naar zich toe getrokken en veel stammenleiders aan zich gebonden zodat de meeste tegenstanders weinig kans ma ken. Bovendien is de meer dan veertig partijen tellende opposi tie sterk verdeeld. Al-Islah heeft daarnaast veel goodwill verloren door de openlijke bemoeienis van de Saudi's. De Socialistische Partij lijkt ech ter de grote verliezer te zullen worden. Deze partij heeft de af gelopen twee jaar te veel van haar principes overboord moe ten gooien. Veel Zuid-Yemenie- ten zijn teleurgesteld. Het is voor Yemen te hopen dat de verkiezingen open en eerlijk zullen verlopen en dat de nieu we regering de problemen van het land snel zal kunnen aan pakken. Alleen op die manier kan de Yemenitische democra tie een voorbeeld worden voor de overige conservatieve mo narchieën op het Arabisch Schiereiland. Tom de Quaasteniet is mede werker van de stichting Middle East Research Associates (ME- RA). SAOEDI- ARABIË SOEDAN I Indische Ghaydah. SANAA JEMEN Dhamar :Tai n<5„ jMukha IDZJIBOETi:

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 2