9 Herstel van Merenwijk Klinkende zege Nieuw Vennep Sport flEIZEI DAT ACHTERAF MAANDAG 26 APRIL 1993 -chef rob onderwater. c Het eerste team van De Merenwijk herstelde zich giste ren in de tweede klasse van de landelijke tenniscompeti- tie knap van de op de eerste speeldag opgelopen schade. Met een 5-3 nederlaag werd Cream Crackers naar het verre Groningen teruggestuurd. Eenzelfde voordelige score kwam bij de eersteklassers Hillegom en Unicum op het scorebord. Tweedeklasser Dekker speelde gelijk. Zee Duin liep op tegen een zware nederlaag. leiden peter klein fer. Marco van Trigt en Tom tennismedewerker De ouverture van De Merenwijk op de eerste, verregende speel dag viel met een 5-0 achter stand tegen Lassche in Deven ter zwaar tegen. Gisteren bleek de ploeg uit de gelijknamige Leidse woonwijk zich knap her steld te hebben. Nathalie van der Voort had het gemakkelijk, omdat haar grieperige tegen standster de partij opgaf. Mar- tijn Krans en Mark Fleischeuer vochten opnieuw als vanouds en klopten Gesinus Huistra en Ulrik Rudolphy. Natasja Huyser van Reenen, had tegen Margo Dijkstra het geluk niet aan haar zijde. De Leidse stud rnte ver loor met 5-7 en 6-7. De vrou- wendubbel ging verloren, maar bij de mannen gaf de knokkers mentaliteit van Krans en Fleischeuer al weer de doorslag. De mixeddubbels ten slotte werden gedeeld. Hillegom 1 - Manege 2 5-3 De eerste volledige ontmoeting tegen Manege 2 (5-3 winst) geeft Hillegom vertrouwen voor de komende wedstrijden. Cindy Berkhout kwam op het eerste enkelspel nog iets tekort tegen Sandra Akkerman, maar Petra Wessels won wel. Paula Sie werd met 6-2, 6-4 het slachtof- Bulters maakten korte metten met respectievelijk Patrick van Dusschoten en Ruud Harberink. Van Trigt bracht via overwin ningen met Bulters in het man- nendubbel en Wessels in de mixed Hillegom in veilige ha- Unicum 1 hield Rapiditas 1 er met 5-3 onder. Bionda Zon- derop zorgde in de singles (te gen Nicole van Kerkhof) voor een winstpunt. Erik Bakker en Saskia Paauw gingen ten onder. Michael Zoricich deed waarvoor hij onlangs was aangetrokken: winnen van Tom Heskes. „Hij is een echte teamspeler. En dat is bij de dubbels een goede zaak", lichtte coach Henk Janssen de drie dubbeloverwinningen toe. Zoricich bleef met Bakker en Zonderop ongeslagen. Mulder en Bakker bleken bij de mixed inderdaad door hun nieuwe teamgenoot gestimuleerd, 6-1, 7-5 tegen Smits en Heskes. De enkelspelen tegen Zoeter- meer 1 verliepen voor Dekker bepaald niet gunstig, slechts Wimpe Thomas bleef tegen Pa trick Loggers overeind. „Ik werk veel op het vormen van team geest en dat kwam in de dub bels goed tot uiting" was de toelichting van coach Richard van Rooy op de drie gewonnen John van den Brom, over de zaken die vooraf gin gen aan zijn contract met Ajax, in het AD: „Twee weken terug heb ik ruim twee uur met Van Gaal gespro ken. Het was een soort sollicita tiegesprek. We hebben gepraat over voetbal, maar hij wilde bij voorbeeld ook weten wat mijn hobby's zijn, welk geloof ik heb en nog meer alledaagse zaken. Idem: „Ik vond dat eigenlijk best pret tig. Een trainer moet toch weten wat vooreen persoon hij in huis haalt. Johan Cruijff, deelnemer aan de Pro-Am van het Heineken Catalaans open golfkampioen- schap na een complete mis slag, in de Telegraaf: „Mag ik er ook eens naast zit ten?" Oud-voetbalinter national Jan(tje) Peters in Het Pa rool over zijn tijd bij Atalanta Bergamo: „Italië was een hoogtepunt. Een enorme sfeer in de stadions, mooi weer en lekker eten. Ik heb er ook prachtige feesten meege- maakt, dat leken wel bruiloften. Dan kwam iedereen aan in zo'n Ar- mani-pak en schoenen van zes honderd gulden. Daarover hoef ik in Groesbeek niet te beginnen. Dat interesseert de mensen in het dorp niet. Je krijgt proble men wanneer je jezelf groter voordoet dan je bent. Idem over 'het wereldje': Wijlen Hans Croon, onder wie ik bij NEC heb getraind, zei al tijd: de voetbalwereld is een lo pende band. Men probeert je er voortdurend af legooien, maar het is de kunst niet te vallen.In die woorden kan ik me goed vin den. Het betaalde voetbal is na tuurlijk een enge wereld. Hoe hoger je komt, des te meer hypo crietefiguren er verschijnen. Dat vermindert de liefde voor het spel. judoka Monique van der lee, zwaargewicht, in De Volks krant over onrechtvaardig heid: „Ik kan me zo vreselijk kwaad maken als ik op televisie mensen elkaar zie afslachten. Je staat zelf zo machteloos. Juist die on macht is frustrerend. In een op welling denk je dan: ik wil mili tair worden, het postuur heb ik er al voor." Idem over het bereiken van haar ideale gewicht: „Het is een obsessie geworden. Ik ben heel erg gevoelig voor op merkingen over mijn gewicht, dat doet echt pijn. Terwijl Ange- lique Seriese bijvoorbeeld trots verkondigt iveer een paar kilo te zijn aangekomen. Maar ik kan het niet, ik vind dikke mensen ongezond om te zien. Die meisjes van 130 kilo, het is afschuwelijk, een nachtmerrie ook om tegen te judoën. Vier minuten sleuren, trekken, hangen en dan het volle gewichterbovenop. In hetzelfde verhaal komt haar trainer Peter Ooms aan het woord over Van der Lee: „Monique is gaan nadenken, en dat moet in de topsport eigenlijk verboden zijn." Hans van Breukelen, aan tafel met Rinus Israel, nu assistent- bondscoach, en jan Mulder, in Sport International: Ik heb je nog meegemaakt Ri nus, bij PEC Zwolle. Kreeg ik effe een rochelt je in mijn gezicht, zeg." Jan Mulder in het zelfde stuk over de zelfde Israel: „Ik was een paar keer geopereerd aan mijn knie. We speel den tegen Excelsior en Israel deed mee. We trappen af, ik kreeg de bal, Israel komt eraan, zoeff. Ik lag helemaal in de kreukels. Een vrese lijke tackle. Journalist Johan Derksen in VI: „Roelof Luinge is een scheids rechter die we moeten koesteren, want de toppers zijn schaars in het wereldje waar middelmaat hoogtij viert. FC Twente-speler Edwin Vu rens in VI: „Voetballerszijn in mijn ogen niet echt topsporters, die feesten in het algemeen nog wel behoor lijk wat af." Zwemster Mildred Muis in Vrij Nederland: Wat mijn plezier grondig kan bederven is de rotzooi die je soms in het water tegenkomt: klodders rochel die in stukjes uiteenvallen, tampons, maand verband. Of drollen hebben we ook eens gehad." Ruud Gullit in HP/DeTijd: Ik krijg echt de gekste verzoe ken. Vorige week nog schreef een veertienjarig meisje: 'Ruud, mijn moeder is helemaal gek van je. Daarom zou ze het niet erg vin den een kind van je te krijgen. PS.: Mijn vader vindt het ook goed." Corné van Duyvenbode, speler van Katwijk, twee uur na de wedstrijd tegen Quick Boys: „Is die wedstrijd van Quick Boys al afgelopen? Die gaan toch al tijd zolang door. leiden carole massee De Nieuwzeelander Michael Zoricich won in zijn eerste thuiswedstrijd voor Unicum zijn enkelspel. dubbelspelen. „Alleen de nieu we combinatie Lydia Jonkma- n/Ingrid Kruit kwam nog niet uit de verf, maar Patrick Kie- boom stond aan het net goed op scherp." Eindstand: 4-4. De laatste jaren liep Zee en Duin 1 nog nimmer tegen een zo grote nederlaag als tegen Overburg (1-7) aan. Jan-Willem Lugthart, die zelf in drie sets te gen Bas van Kasteel voor het enige punt zorgde, zocht de ne derlagen van zijn dames Marij ke Guyt en Judith Verhoeff toch vooral in de kracht van de op- ponentes. Daarbij gingen de mannendubbei en de twee mixen maar nipt verloren. Leid se Hout 1 kreeg bij een 3-0 ach terstand tegen Leimonias 4 plotseling de geest. Fer Stipko- vits boog een vrijwel verloren partij in winst om, waarmee hij direct de trend zette voor de dubbels en de mixen. Ze wer den alle gewonnen, de man nendubbei overigens na maar liefst twee matchpoints tegen. De dag kon bij Leidse Hout en Waldo Jansen niet meer stuk. Zelfs het gladde kunstgras van Zaandam kon Hillegom 2 niet weerhouden van een mon sterscore. Na de door Jeroen Vink en Bartel Swart beide met 6-4 in 'de derde set gewonnen singles ging het met Nancy Faas en Nicole van Stein verder als van een leien dakje met een 8-0 zege als resultaat. Zee Duin 2 zit na één zon dag al in de hoek waar de slagen vallen. Tegen de reserves van Merlenhove redde Elly Reeuw- ijk met een duidelijke 6-2, 6-1 zege over Debbie Prijs de eer. TEAN 1 opende sterk tegen Barendrecht 1 (2-6). Petra Wil le, evenals vorige week, en Inez Franke wonnen in straight sets de enkelspelen. Het breekpunt was de blessure van Mare Na- gelkerken. Hij moest zijn single opgeven. De goede vorm en motivatie bij TEAN van het eer ste uur was weg. In de enkelspelen was alleen Onno van Paridon namens Uni cum 3 tegen Baamse LTC 1 (4- 4) succesvol. Zonder veel moei te haalde hij het punt binnen. Marquérite Patiwael vond haar meerdere in Margot van Over loop, de voormalige hoofdklas sespeelster van Unicum. Jac queline en Perry Paauw lieten zich in hun dubbel door een 5-1 achterstand in de eerste set be slist niet ontmoedigen. Van Pa ridon, die eerder met Perry Paauw moeiteloos de heren- dubbel won, zorgde samen met Patiwael ook voor het vierde punt. „We hadden een paar pech- potjes. Een gelijkspel had er echt wel ingezeten", aldus Mar- foto loek zuyderduin co Visser van Unicum 2 na de 6-2 nederlaag tegen Wester hout 1. Zo'n pechpotje was bij voorbeeld de herendubbel van Visser met Onno Guineau. Met 7-6 in de derde set ging de partij verloren. Cindy Vincent liet zien dat zij inderdaad een aanwinst De voor Madeion Verdegaal ingevallen Ellen van Trigt be hield de ongeslagen status na mens Hillegom 3. Met de sco rende Van Trigt, single, dubbel met Yvonne van Hensbergen en mixed met Willem Visser, zorg den Onno Wempe en Sjoerd van der Mark voor de overige twee winstpunten tegen SV Odijk 1 (5-3). Tegen de onbetwiste kampi oenskandidaat Popeye GS uit Amsterdam was voor het kop- team van De Boekhorst inder daad geen kruid gewassen: 0-8. tennismedewerker De streekderby in de vierde klasse tussen Roomburg en Nieuw Vennep werd een klin kende overwinning voor het laatstgenoemde team. De bij keuze gepromoveerde Leide- naars hadden met acht tegen nul het nakijken. Bub van der Zee en Marcel van Rijn hielden elkaar behoor lijk in evenwicht. Na een tie break in de eerste set en 6-4 in de tweede mocht Van Rijn na mens Nieuw Vennep met de eer strijken. Renée Crama had te gen Nelleke Weyermans drie sets nodig voor de zege. Rogier Liefbroer en Marijke Outshoorn ontdeden zich in twee sets van respectievelijk Patrick Schuyt en invalster Gea Kok. Het geijkspel van TEAN 2 bij Maarssenbroeck was te danken aan de uiterst opmerkelijke ze ge van Mickel Verkerk op de twee jaar geleden nog op de A- lijsten voorkomende Remco van Beek. Broer Martin was, ook al verrassend, in de single veel sterker dan Robbert de Jong. En zowaar voegde Daphne Brou wer er een overwinning op de sterker ingeschatte Kim Croes De Munnik 1 bleef Botesa 1 met 7-1 de baas. Marcel Lolling en Philip Nagtegeller voegden zonder noemenswaardige pro blemen twee punten toe aan het totaal van De Munnik. Tessa Hillaerts kwam na drie sets als winnares van de baan. Het en kelspel van Judith Pietersen was het enige dat naar Bodegraven ging. De Munnik 2 leed een 8-0 nederlaag tegen Be Quick Ronald van der Pot zet na elf seizoenen een punt achter zijn voetbalcarrière. Hij speelde in die tijd onafgebroken voor het eerste elftal van VTL (sinds één jaar VCL)Als jeugspeler begon hij bij ASC en kwam via UVS en nogmaals ASC bij de Vlietploeg terecht. Gisteren speelde hij zijn 300ste en laatste wedstrijd in het eerste. Voor het bestuur re den te meer om Van der Pot voor aanvang te huldigen. De kleine verdediger, die de laatste drie seizoenen aanvoer der van zijn ploeg was, sierde zijn afscheidswedstrijd op met één van zijn spaarzame doel punten. Het was een mooie uit een vrije trap vlak buiten de zestien. Met zijn linker kromde hij hem om de muur en achter de keeper. Van der Pot vond het leuk te scoren, maar zat meer met verlies van gisteren (2-3 te gen MMO) in z'n maag: „Ik had liever die vrije trap gemist en door een mooie actie van een ander gewonnen." De reden om te stoppen is er niet één van fysieke aard. De 37-jarige linkspoot speelde dit seizoen meer wedstrijden dan alle andere 'jonkies' van de Vlietploeg en voelt zich nog al tijd in topconditie. Zijn baan als drukwerk inkoper bij Center Pares kost hem te veel tijd, zo dat hij niet alle trainingen kan te wonen. Daarnaast wil hij ook graag wat meer tijd aan zijn ge zin besteden. Na vele jaren twij felen ('na een paar maandjes rust gaat het in juli weer kriebe len als ik dat groene gras zie') heeft hij nu eindelijk de knoop doorgehakt. Het derde elftal van VCL kwakkelt op dit moment en kan de ervaring van zo'n oude rot goed gebruiken. Toch durft Van der Pot niet te zweren dat hij nooit meer in het eerste elftal van de Vlietclub zal schitteren. Hij kan zich wel voorstellen dat hij in een situa tie, zoals Ed Muller die bij Alk- mania meemaakte, alsnog 'ja' zal zeggen om zijn cluppie tij delijk bij te staan in moeilijke tijden. „Ik word er al zes jaar mee geplaagd. Ik woon name lijk op de Heintje Davidsweg." Even, heel even maar was snookerminnend Engeland in rep en roer. Omdat Darren Morgan des duivels was. De snookerprof uit Wales vond dat hij ondanks de dikke nederlaag (13-4) tegen Stephen Hendry redelijk goed had gespeeld. Ook al ging zijn tegenstander terecht door naar de kwartfinale van het WK, de uitslag was niet helemaal in overeenstemming met het spel- beeld, zo vond hij. Maar wat zei wereldkampioen Hendry over zijn eigen spel? Dat hij ver be neden de maat had gespeeld. „En dat begrijp ik nou niet", bitste Morgan. „Hendry is nota- bene een vriend van me. Verlie zen is natuurlijk niet leuk, maar met zo'n uitspraak wrijft hij mij nog eens extra zout in de won de." Kortom, hij voelde zich zwaar beledigd. Hendry op zijn beurt was zich van geen kwaad bewust. „Ik blijf er bij dat ik niet zo best speelde." Hoe dan ook, de kleine ruzie tussen de twee snookerspelers zorgde voor de eerste opwin ding bij het WK, dat verder een uiterst rustige eerste week ken de. Engelsman Willy Thome ging zoals viel te verwachten in de tweede ronde onderuit tegen zijn landgenoot John Parrott (13-9), ondanks de morele steun van zijn boezemvriend Gary Lineker die het duel vanaf de tribune gadesloeg. Ook Nigel Bond plaatste zich voor de kwartfinales. De Engels man versloeg zijn landgenoot Gary Wilkinson met verrassend ruime cijfers (13-7). De Noord- Ier Dennis Taylor en Welshman Terry Griffiths karakteriseerden ongewild de eerste week van het WK. Taylor zegevierde uit eindelijk met 13-11 na een trage en bij vlagen slaapverwekkende partij die uiteindelijk dertien uur en negentien minuten verg de. Daardoor plaatste Griffiths zich voor het eerst sinds 1984 niet voor de kwartfinales. De Ethiopiër Belay- neh Wolashe is gis teren op zure wijze de overwinning in de marathon van Parijs ontgaan. De Afrikaan was twee kilometer voor de fi nish alleen nog in het gezel schap van de Pool Leszek Beblo. Wolashe probeerde tweemaal met een tussensprint weg te ko men maar raakte zijn concur rent niet kwijt. Na een derde versnelling kwam Wolashe wel los maar enkele honderden me ters voor de finish werd hij door een official de verkeerde kant uitgestuurd. De 27-jarige Beblo, die vorig jaar oktober de marathon van Reims op zijn naam bracht, kreeg daardoor de overwinning in de schoot geworpen. De Pool finishte in de persoonlijke re cordtijd van 2.10.46. De op zijn schreden teruggekeerde Wolas he eindigde als tweede in 2.10.57. De derde plaats was voor de Algerijn Ali Sahkri in 2.11.09. Bij de vrouwen was de winst in 2.29.16 vöor de Japanse Misuyo Yoshida. De Francaise Maria Rebelo-Lelut, die als tweede fi nishte in 2.30.36, mag zich voor Ronald van der Pot met vrouw en kinderen, wordt gefêteerd door VCL. Links, met microfoon, voorzitter John ter Beek. foto loek zuyderduin De KNVB heeft met het oog op de inter land Engeland-Ne- derland een uniek project ont wikkeld om de supporters in toom te houden. Voor het eerst in de geschiedenis zet de KNVB speciaal getrainde stewards in om de fans van het Nederlands elftal op te vangen en te bege leiden. Ruim honderd mannen en vrouwen kregen afgelopen dagen in Eindhoven en Rotter dam een uitgebreide instructie, die er toe moet bijdragen dat het Oranje-legioen deze week in Engeland geen spoor van ver nieling achterlaat. „Nederlandse voetbalsuppor ters hebben in het buitenland helaas nog steeds geen beste naam", zegt Rogier van Wijk, veiligheidsfunctionaris bij de KNVB. „Voor wat betreft de aanhang van het Nederlands elftal is dat beslist ten onrechte, zoals het Europees kampioen schap vorig jaar in Zweden heeft aangetoond. Desondanks willen we de kans op proble men met supporters zo veel mogelijk uitsluiten. Te meer omdat ook de Engelse suppor ters niet bepaald als lieverdjes te boek staan. Daarom werken we met stewards, die tot taak hebben de supporters te bege leiden. Speerpunt vormen voor al de gecombineerde bus- en bootreizen. Elke bus krijgt twee stewards aan boord." PSV en Feyenoord werken al ja ren met clubstewards. Bij die twee clubs recruteerde de KNVB begeleiders. „De belangstelling bij onze mensen was overweldi gend", zegt Hans Hessels, sup porterscoördinator bij PSV. „We moesten veel mensen teleur stellen, want er was in eerste in stantie slechts behoefte aan honderd PSV-stewards. Later is dat aantal zelfs nog terugge schroefd naar zeventig." Hessels is trots op zijn 300 ste wards, die bij elke uitwedstrijd van PSV in binnen-en buiten land de supporters van de Eind- hovense club begeleiden. „We draaien nu zes jaar. Het loopt als een trein. We doen zo goed werk dat we zelfs voor andere klussen worden ingehuurd. Laatst nog bij het wereldkam pioenschap ijshockey. Voof de stewards is het begelei den van supporters pure hobby. Met als plezierige bijkomstig heid dat zij gratis naar de wed strijden mogen en zo nu en dan een zakcentje krijgen. De ko mende reis naar Engeland levert een paar tientjes op. Die hele operatie kost de KNVB overi gens geen geld. Van Wijk: „We hebben een kleine toeslag ge legd op de toegangskaarten voor Wembley. Iedereen die via de KNVB een kaartje heeft ge kocht, heeft dus een beetje meebetaald aan de stewards." Maassluis 1. Alle duels werden in twee sets beslist. Alleen Mo nique en Hans van Bijsterveldt sleepten er een driesetter uit. Het zat Pascal Jongmans en Yvonne Schoordijk van De Me renwijk 2 bepaald niet mee in hun dubbel tegen Leeuwen- bergh 2 (3-5). De eerste set wonnen de vrouwen, maar de tweede (tiebreak) werd net voor hun neus weggekaapt. De speelsters overleefden drie matchpoints, maar verloren de tiebreak en daarmee de hele partij. In haar single was Schoordijk fortuinlijker. Ze won de tiebreak in de derde set. Unicum 4 klopte Metselaars 4 met 6-2. Eric Bolten en Rob- bert-Paul Hartwijk konden in hun singles geen potten breken. Paulien Hoogwater moest alles uit de kast halen om haar partij tot een goed einde te brengen. Pas na drie en een half uur sloot zij de tiebreak in de derde set winnend af. De vaste spelers van OLTC, Leonie Bakker, Albert-Jan Boogert en Florus Swinkels gin gen allen kansloos ten onder te gen 's-Gravenzande. Het ene punt voor de Oegstgeester ver eniging kwam van Erica Wijs man. Zij viel in voor Nancy Toole. Forescate 1 en MLTV '90 uit Monster deelden. Tammera Canter Visscher en Rob van Loo kregen hun mixed-partij zeker niet cadeau. Na de tiebreak in de derde set ging het punt als nog naar Forescate. Natasha van Schaik en Van Loo haalden de punten bij de singles binnen. Van Schaik en Canter Visscher maakten met hun zege in de vrouwendubbel de vier vol. ry M odra in toonaangeven- M de voetballanden als 'Duitsland en Engeland wordt gesproken over het Neder landse voetbal schieten superlatie ven nog altijd te kort. Overdrijving maakt zich meester van de ken ners in het buitenland als Gullit, Van Basten, Koeman en Berg kamp ter sprake komen. De spelers en trainers over de grens laten geen mogelijkheid on benut om het peil in Nederland de hemel in te prijzen. Een blik in de keuken van de PTTTelecompetitie zou voldoende zijn om hen op an deregedachten te brengen. Een re gelmatig bezoek aan het Neder lands Elftal ook. Of moeten wij iets van onze nationale trots in de Champions League (PSVdus) la ten zien? Wij weten als nuchtere Hollanders wel beter als het gaat over onze nationale competitie of ons natio naal team. Zo formidabel en on aantastbaar als het buitenland ons afschildert zijn we echt niet. Men hoeft geen insider te zijn om te zien dat het ontzag voor ons na tionale team absoluut geen gelijke tred houdt met de prestaties. Het veelgeprezen Oranje heeft in de afgelopen jaren niet op een wanprestatie meer of minder ge keken. Met de beste voetballers van de wereld (wantdie hebben we inderdaad wel) hebben we ons zelf te vaak te kijk gezet. Onder schatting van de tegenstander, een gebrek aan instelling, een te verde digende houding, interne proble men. Het heeft ons meer dan eens opgebroken. Maar aan onze status van 'voetbalnatie'durfde in het buitenland nooit iemand te tor- Toen de huidige WK-kwalificatie- reeks werd ingezet in en tegen het allesbehalve imponerende Noor wegen werden we met de neus op de feiten gedrukt door een blame rende 2-1 nederlaag die niet al leen het gevolg was van erbarme lijk voetbal maar ook van een veel te defensieve speelwijze. Vanaf dat moment loopt Oranje - als hui zenhoog favoriet - continu achter de feiten aan in haar groep. Dit Oranje heeft wereldvoetballers, maar speelt nog zelden wereld voetbal. Omdat elk puntverlies vanaf nu rampzalig is, luiden zelfs de noodklokken voor Nederland. Maar er is kennelijk geen trainer of ploeg die daar gebruik van maakt en Nederland een keer ge nadeloos afserveert. Ook op Wem bley zal het woensdag niet gebeu ren, want Engeland is als de dood, zelfs voor een onzeker en zwal kend Nederland dat nota bene verzwakt is door blessures. Misschien moeten wede mythe maar in stand houden en gewoon blij zijn dat we niet bij België in de groep zitten. ROB VAN DER ZANDEN

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 26