Grote vooruitgang Leidse jeugdatleten i Wassenaar boekt twee zeges op rij -4 1 Sport Prost profiteert van nattigheid Revanche Eys op Randstad Regatta Schakers LSG redden vege lijf Competitiefinale verplicht nummer voor Leidse turnsters MAANDAG 26 APRIL 1993 Christian Tamminga haalt EK-limiet den haag Alphenaar Christian Tamminga heeft gisteren in zijn eerste serieuze baanwedstrijd van dit zomerseizoen de limiet voor de Europese jeugdkampioenschappen gehaald die eind juli in het Spaanse San Sebastian worden gehouden. In de eerste ronde van de nationale jeugdcompetitie overschreed de pols stokspringer de benodigde 5,10. Jan Kortekaas snelt door Amsterdam Amsterdam De nieuwe Amsterdam City Miles Run kende giste ren een grote Leidse bijdrage. In het hoofdnummer, over tien Engelse mijlen, pakte Jan Kortekaas met een 52.22 de vijfde plaats. Hiermee was hij krap twee minuten sneller dan mede- Bataaf Kees van Klink, die tiende werd. Sterke prestaties waren er verder voor Gé van Veen (tweede veteraan in 58.10) en Willem Ravensbergen (eerste veteraan 3 in 59.44). Samen met Hans Wesseling (56.15) werd dit De Bataven tweede in het ploegen- klassement, ruim achter het Saucony-team dat merendeels uit atleten van het Amsterdams AAC bestond. Ineke Vis werd twee de op de stratenmijl. Regen bederft GP van Frankrijk beaucaire De Grote Prijs van Frankrijk voor motocrossers uit de kwartliterklasse is gisteren met anderhalve manche ingekort. Hevige regenval noopte de wedstrijdleiding de tweede reeks hal verwege af te breken. Voor de derde hoefden de coureurs niet meer te verschijnen. De eerste was gewonnen door de Zuidafri kaan Greg Albertyn die de leiding in het klassement behield. De tweede, halve omloop kwam op naam van de Amerikaan Schmit. De Nederlanders speelden een figurantenrol. De 21ste plaats van Schweebe was het enige wapenfeit. Van Doorn en Klinken vielen beide keren uit. Ereplaatsen voor coureur Middeldorp Barcelona Oscar Middeldorp heeft twee hoge klasseringen be haald in races om het Europees kampioenschap formule Ren ault. In Barcelona was de Woubrugse coureur de beste Neder lander met een vijfde en een achtste plaats. De Bataven houdt AV Holland vlak achter zich v plv -chef rob onderwater. 0 Jeugdatleten uit de Leidse regio hebben in Den Haag goede zaken gedaan op de eerste competitiedag. In de eerste klasse van A-competitie eindigden De Bataven, Holland en AAV '36 kort na elkaar op de derde, de vierde en de vijfde plaats in de poule. De meisjes-ploeg van AAV '36 werd tweede. ven werden topprestaties. Cas per Ong bleek over de horden niet te achterhalen in 15,4. Daarbij sprong hij ruim zes me ter ver, wat achter Bataaf John van der Wulp (6,14) de tweede plaats opleverde. Achter Ong sprong Bas van Kooperen 6,02. Van Kooperen bleef met de polsstok 20 centimeter achter op zijn trainingsmaatje Zeven huizen. Op de technische num mers was Koen Hamers de steunpilaar van Holland. Zowel met de kogel (13,42) als met de speer (47,06) bleef hij Bataaf De Boer voor. Bij het hoogspringen kwam Jeroen van der Kooy naast Nieuwland op de eerste Piket krijgt klop van Polgar hilversum «anp Volmac Rotterdam mag zich Nederlands clubkampioen schaken blijven noemen. Een - gelijkspel in de negende en laatste wedstrijd bij concurrent HSG in Hilversum (5-5) was vol doende voor de vijftiende titel in de historie. Volmac werd na 1983, toen Eindhoven eerste werd, telkens eerste in de hoofdklasse. De ploeg van nationaal kam pioen Jeroen Piket, die een ne derlaag leed tegen de Hongaar se Judit Polgar, eindigde met zeventien punten. HSG, dat eer der in de competitie een neder laag had geleden tegen SMB, reikte tot vijftien punten. Bij de Hilversummers speelden zater dag ook de twee andere zusjes Polgar mee. De Brit Jonathan Speelman kwam voor Volmac Na het Haagse DD degradeer de op de slotdag ook Het Witte Paard uit Zaandam door een nederlaag met 3 1/2 - 6 1/2 te gen ~De Variant. Uit de eerste klassen promoveerden Philidor Leeuwarden en BSG uit Bus- leiden wilmar kortleever atletiekmedewerker Voor het eerst lukte het De Bataven om de andere vereni gingen in de regio vóór te blij ven in de junioren-competitie. Toch moest de Leidse ploeg hard werken om concurrent Holland en het Alphense AAV achter zich te laten. Tot het eind aan toe bleef het verschil tussen de eerste vijf teams kleiner dan 300 punten (op een totaal van ruim 13000). Het unicum van De Bataven werd gedragen door meerdere sterke individuele prestaties. Zo zorgden B-junioren Martijn Nieuwland en Martijn de Jong op hoog (1,87) en hinkstap (11,74) voor verrassingen op de springnummers. Ook Martin Pompe (indoor al eens goed voor 9.21,9) voldeed op de drie kilometer met een tijd van 9.22,4. Vaste krachten in de Bataven- ploeg waren Rens Bouman en Mare de Boer. Bouman reali seerde een sterke 15,7 op de 110 meter horden, De Boer (tegen woordig studerend te Tilburg) haalde uit met kogel (46,04) en speer (11,86). Remy Zevenhui zen, die zaterdag niet hoger kwam dan 3,40, stelde met een polsstoksprong van 3,90 al vroeg zijn kandidatuur voor ere metaal bij het NK in juni. Holland leverde op precies dezelfde nummers als De Bata- imola» Regenkoning Ayrton Senna heeft gisteren afstand van zijn troon moeten doen. Tijdens de Grand Prix van San Marino, de vierde race om de formule 1-wereldtitel, deed zijn aartsrivaal Alain Prost op het natte circuit Enzo e Dino Ferrari in Imola een geslaagde machtsgreep en bracht de stand gelijk. Zowel Prost als Senna won twee races. De 38-jarige Fransman boekte zijn 46ste zege in totaal. De drievoudige wereld kampioen verkleinde het verschil in de stand om de wereldtitel met de Braziliaan tot twee punten, 26 om 24. Senna haalde de finish niet. Hij was niet de enige, want slechts negen van de 25 coureurs bereikten de eindstreep, zij het dat alleen de als tweede afgevlagde Schumacher in dezelfde ronde werd geklasseerd. Het Duitse talent had een halve minuut achterstand. foto ap Voor AAV won Bastiaan Heus, nationaal indoorkampioen, eenvoudig zijn serie 800 meter in 2.00,6. Theo Brave deed zijn meerkampreputatie eer aan door zich zowel over de horden (15,5) als bij het polsstoksprin- gen bij de eerste vijf te klasse ren. De sterkste prestatie is op papier de 10,6 van Fernando Rijswijk. Hoewel de sprinter te rug is op zijn oude niveau aan de nationale jeugdtop, was deze tijd op de 100 meter geflatteerd door 'razendsnel' klokwerk van de jury. Bij de meisjes van AAV gooide Roos Uittenboogaart de speer 41,02 ver. B-meisje Lynda Ver horst, voor het eerst tegen el kaar uitkomend op de 100 me ter. liep dezelfde tijd (13,2) als haar oudere zus Hanneke. De 4x100 meter ging in 51,4. Siets- ke Rensen toonde zich allround springster met 10,22 hinkstap en 1,55 hoog. De meisjes van de beide Leid se verenigingen komen dit jaar uit in de tweede klasse. De Ba taven pakten ondanks blessures de overwinning. Meerkampster Elsemieke Roksnoer was met twee zeges op de 100 meter (12,6) en met de kogel (8,30) de beste atlete. Bij Holland bena derde alleen A-junior Marlies Koster de één jaar jongere Lei- derdorpse. Kosters snelheid van 13,2 op de 100 meter vertaalde zich in een vertesprong van 4,87. In de breedte bleek Hol land niet sterk genoeg. De Spartaan moest dit week einde naar Santpoort, waar zo wel de jongens als de meisjes de zege behaalden in de tweede klasse. Vrijwel alle opvallende prestaties kwamen van B-junio ren. Bij de meisjes liep Ingrid van Wely haar eerste 800 meter in 2.28,4. Bij het verspringen kwam ze slechts elf centimeter tekort voor de magische vijf me ter. Gerben Vermeer won bij de jongens het hoogspringen met een persoonlijk record van 1,87. Joost-Jan Izeboud toonde zijn tEÜenten met de speer (42,10) en vooral met de discus (38,38). De eerste ronde van de C- competitie was zaterdag in Lei den een doorslaand succes voor AAV. De Alphenaren grepen in Zoetermeer zowel bij de jon gens als bij de meisjes de zege in hun poule in de eerste klasse. Beste adete was Sandra Vendel, met haar ver- en hoogspringen acterend op senioren-niveau (5,28 en 1,55). Eén zege voorAlphians en Adegeest leiden jan daan van oosten honkbalmedewerker SV Wassenaar heeft een prima weekeinde achter de rug. Zowel Neptunus 2 als Tilburg werd verslagen: 2-1 en 7-6. Alphians won van Levi's Trident en verloor van Tilburg. Adegeest haalde gisteren twee waardevolle punten weg bij het sterke Blue Birds: 4-2. Wassenaar speelde bij Neptunus in Rotterdam zowel defensief, met Erik Remmerswaal op de heuvel, als offensief een uitstekende wedstrijd. Nadat de Wassenaarders in de eerste inning een 1-0 voorsprong hadden genomen, duurde het tot de achtste inning voordat Neptunus op gelijke hoogte kwam: 1-1. In diezelfde inning zorgde Westgeest voor het winnende tweede punt, dankzij een ge slaagde afleidingsmanoeuvre van Ranes: 2-1 Tegen Tilburg zag de Wassenaarse ploeg er op Kerkehout een stuk minder goed uit. De thuisploeg, met D'ArnauIt en Nieveld als beste slagmensen, werd na een snelle 6-0 voorsprong in de tweede inning te gemakzuchtig. De Wassenaarse aanval liep te gemakkelijk tegen nullen op, terwijl het pitchers-duo Victor Simon en Jerry Remmerswaal te veel honkslagen toe liet. Zo verdween de ruime voorsprong binnen zes innings als sneeuw voor de zon. In de laatste inning werd bij een 7-6 stand zelfs de overwinning onzeker, toen Tilburg met twee man op de honken nog scoringskansen had. Wassenaar hield de verdediging echter gesloten. Opnieuw won Alphians met Bruce Heiser als startende pitcher. Met Emil Smit als zijn reliever maakte de Amerikaan de slagpartij van Levi's Tridents onschadelijk. Aanvallend zorgden vooral Thors- teinson, Hoen, Urbanus en Van Wijngaarden voor de rake klappen. In Tilburg gingen de Alphenaren met 14-8 ten onder. Het pitchers- duo Van den Bos en Quarlus van Ufford kregen geen greep op de Tilburgse slagpartij. Alleen Edward van Wijngaarden kwam tot homerun en een behoorlijk slaggemiddelde. Adegeest deelde in Delft de eerste tik uit aan titelconcurrent Blue Birds. In de eerste inning namen de Voorschotenaren door Hofstee een 1-0 voorsprong. Via een 2-1 voorsprong in de tweede inning liep Adegeest in de vijfde inning uit naar een beslissende 4-1 voor sprong, nadat Lobel Spraakman en Thielman had binnen geslagen. Blue Birds maakte in de achtste inning nog 4-2, maar de wedstrijd werd in de laatste inning vakkundig afgemaakt met de elfde drie slag van de sterk werpende Verhoeven en een dubbelspel van Lobel en Hofstee. De mannen-softballers van Alphians wonnen tweemaal van het Haagse Kokolishi: 6-4 en 6-5. De vrouwen van Alphians verloren met 3-0 en 3-2 tweemaal van TIJBB. De softbalsters van Wassenaar herstelden zich uitstekend met een 8-0 overwinning op VUC. De Holland acht presenteerde zich op de Bosbaan voor het eerst voor Nederlands publiek op de 2000 meter. De acht, die het zonder de geblesseerde Ro nald Florijn moest stellen, im poneerde echter nog niet met zijn eindtijd. Op technisch vlak moet er nog het een en ander bijgeschaafd worden voor de eerste serieuze confrontatie met de internationale top in Keulen over twee weken. Op dit mo ment ging het ontketende na tuurgeweld nog te veel ten koste van de effectiviteit van de haal. Irene Eys (Njord) revancheer de zich op de Randstad Regatta voor haar matige optreden op de Skiffhead. Zij won zowel de skiff als de dubbel twee met haar partner Eeke van Nes van Laga. In dit na-olympische jaar willen Eys en haar coach Andre as Leichtfuss zich niet uitslui tend op het skiffen concentre ren. Eys en Van Nes, wiens va der nog olympisch goud won in Mexico, lieten vooral in de eer ste kilometer sterk roeien zien en kunnen in Keulen testen hoe zij liggen in het internationale veld. Verder zal Eys zich dit sei zoen mengen in het zogenaam de World Cup circuit voor skif- feuzes. Njord en Die Leythe kwamen met respectievelijk acht en vijf overwinningen sterk uit de bus. Arne Wentholt (Die Leythe) ver stevigde zijn positie in het ju nioren 17/18 veld met zeges in de dubbel twee en de dubbel vier en een sterke tweede plaats in de skiff. Marije Galavazi (Die Leythe) troefde onder meer de nationaal kampioene van 1992 af met een prachtige overwin ning in de meisjes 15/16 skiff. Haar clubgenoten Victor Vissers en Imre Zevenhuizen deden in hun eerste jaar bij de eveneens van zich spreken een overwinning in de beginne lingen dubbel twee. Sjoerd Kruiff won de nieuwelingen skiff en deed dat als laatste Ley- theroeier in het traditionele tenue. Vanaf Koninginnedag gaat Die Leythe oranje-zwart gestreept door het leven. Voor Njord waren er zeges van Natasa Radosevic in de lichte senioren B skiff en dubbel twee, Yolande Verbeek en Irene Verheijen in de nieuwelingen dubbel twee, Elzard Schipper en Job Jansen in de lichte s A twee zonder, Van Dijk en Er- kens in de nieuwelingen twee zonder en Scholtcn en Broeder in de Senioren B twee zonder. Voor Asopos/De Vliet was de oogst van de Randstad schraal. Er werden twee overwinningen behaald, één in de lichte over gangsklasse dubbel twee, door Justin Poelstra en Onno van Steenis en één in de overgangs klasse twee zonder, door de vrouwen Kuipers en Wiersema. leiden De beslissing in de eerste klasse van de landelijke schaakcompe titie is gevallen. Philidor was al lang veilig en trof het al gede gradeerde Krimpen. LSG ver sloeg mede-degradatiekandi daat Weenink. De Leidenaars hadden weliswaar aan een ge lijkspel genoeg, maar bij verlies waren zij volgend seizoen stellig in een klasse lager uitgekomen. Na het eerste uur zag het er niet zo goed uit voor LSG. Ben schop en Van Moorsel, die spe ciaal was overgekomen uit En schede, kwamen in de proble men en Stelling zag zich ge dwongen een pion te offeren. Plotseling keerden echter de kansen. Benschop bereikte re mise en Thiele boekte een over tuigende overwinning op bord 5. Sibbing, die dit seizoen in het tweede team goed scoorde, viel op het laatste moment in voor Oei. Hij speelde goed, kwam Van Moorsel was weliswaar slecht uit de opening gekomen, maar enkele zetten later stond hij goed en na vier uur spelen was het punt binnen. Ook het pionoffer van Stelling pakte goed uit en hij won overtui gend. Hiermee was de stand op 5 1/2-11/2 gekomen en was het vlaggeschip van LSG veilig. Konings bracht zijn persoonlij ke score als kopman op vijftig procent en won regelmatig van Bierenbroodspot. Blitterswijk speelde aan bord twee, koos een ongelukkig plan en verloor. Ook Passenier kon een iets min dere stelling niet houden. Daar mee werd ae eindstand bepaald op6 1/2-3 1/2. Philidor trad met twee inval lers aan tegen Krimpen. Zeven speelde op bord 1, Van der Net op bord 10. De Greef bracht Philidor snel op voorsprong. Haar tegenstander kwam niet opdagen. Van der Net won ook en zei: „Ik had mijn dag, mijn tegenstander had zijn dag niet." De juiste trend was gezet. Weliswaar werd Van Haastert hardhandig van het bord gezet, maar dit had geen gevolgen voor de wedstrijd. Kuyff won aan bord twee een pion en voerde zijn partij overtuigend naar winst. Toen ook invaller Zeven het volle punt binnen haalde. kon er niets meer mis gaan. De Niet kwam nog in tijd nood. maar ving de vijandelijke koning in een matnet. Vriend en met name Slingerland moes ten lang knokken voor hun half je. Hun inzet werd beloond en de stand kwam op 6-2. De Heer en De Graaff speelden lange tijd op winst. De eerste kwam er niet door en de laatste ging te ver (6 1/2-3 1/2). nootdorp rob beurse turnmedewerker De finale van de turncompetitie die de climax van maanden voorbereiding had moeten wor den, bleef steken in een plicht matige afwerking van de over bekende oefenstof. In de Jan Jansenhal in Nootdorp leken de turnverenigingen ondanks hun goede wil weinig geïnspireerd. Van de Leidse verenigingen deed Gijoen Wit met moeite wat er van haar verwacht werd. Het behaalde met drie groepen de eerste plaats. Nieuw Brünhilde legde slechts eenmaal beslag op de eerste plaats. Het leek wel of er een zekere tummoeheid over de deel neemsters aan de turncompeti tie was gekomen. Naast de turncompetitie zijn er dit sei zoen ook de Open Leidse kam pioenschappen, de springwed- strijden en de regionale D-, E-, en F-wedstrijden. Dit zwaar be laden turnprogramma, waarbij steeds weer een beroep gedaan wordt op dezelfde meisjes, eiste duidelijk zijn tol. De meisjes zijn op eikaars prestatie uitge keken; ze weten het nu wel. In de weinig flexibele oefenstof van het D-, E-, en F-niveau waarop in de turncompetietie wordt gestreden, sloop de routi ne. Met alle gevolgen van dien: ongeconcentreerdheid en ge makzucht, maar ook paniek wanneer het ondanks de veron derstelde beheersing van de overbekende oefenstof mis ging De jury toonde terecht weinig begrip en was rechtvaardig, maar vooral streng. De punten die gegeven werden waren er dan ook naar. Bij het paard- en kastspringen lukte het slechts een enkeling om meer dan een acht te scoren, zoals Caroline Meershoek (8.1) van Avanti (Voorschoten), Danielle Hols- berg (8.1) en Evelien Ruiter (8.2) van Nieuw Brünhilde (Leiden) en Marjolein van der Leer (8.1) van Groen-Wit (Leiden). De ju ryleden bij de balk noteerden op driekwart van het wedstrijd traject dat er meer dan 75 keer iemand van de balk was geval len. Bij de brug werd nauwelijks spectaculair geturnd. Ook hier turnden slechts weinigen boven de acht. De 8.3 van Evelien Ka pel van SIZ (Zoeterwoude) en Daphne Marchand van Groen Wil en de 8.4 en 8.5 van respec tievelijk Annemarie Beurse en Maartje Hartman van Groen Wit vormden uitzonderingen. Ook de vloer en lange mat bleef ver onder het niveau. Noch de inmiddels overbekende deuntjes die de vloeroefening begeleiden noch de populaire, zogenaamd tactisch gekozen nummers, van Liszt tot Star Wars, waarmee geprobeerd wordt de juryleden om de tuin te leiden, waren in staat de sfeer van 'wanneer is het nu afgelo pen' te doorbreken. Ook hier werd maar een enkele maal bo ven de acht gescoord. Verniel denswaard is de schitterende 8.5 die Andrea Vork van de ver eniging Advendo (Ter Aar) van deze wel zeer strenge jury kreeg toebedeeld.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 25