Bugno maakt een foutje Leidse Studs mogen verliezen Casba-renners vinden de vorm Vrouwen van Forescate nemen de laatste twijfels weg en pakken titel "k.v Sport Van der Poel trekt de kar MAANDAG 26 APRIL 1993 CHEF AD VAN KAAM, PLV -CHEF ROB ONDERWATER. C Kelly start niet la coruna Sean Kelly heeft zich afgemeld voor deelname aan de Ronde van Spanje, die vandaag in La Coruna begint. De bijna 37-jarige Ier ondervindt te veel hinder van een blessure aan de lies die hij tien dagen geleden opliep bij een val in de Waalse Pijl. Vorige week in de Grote Scheldeprijs maakte de winnaar in de Vuelta van 1988 zijn come-back, maar de Amstel Gold Race moest hij zaterdag laten schieten. Na onderzoek door dokter Sala in het ziekenhuis van Eindhoven besloot de renner uit de Festina-ploeg van Jan Gisbers zaterdag af te zien van de Vuelta. Sittardia even bevrijd stTTARDDe coach van Sittardia, Ton Velraeds, vond het overdre ven te stellen dat zijn ploeg spreekwoordelijk was bevrijd van E &0. Wel van een complex, want van de acht confrontaties tot za terdag verloor de Sittardse formatie de afgelopen jaren zeven keer van de Drentse ploeg, met sinds kort Harrie Weerman weer aan het roer. Zaterdag kwam een einde aan die negatieve serie. Met de over winning van 19-17 (11 -9) in de eerste wedstrijd van de finale playoffs (best-of-three) zette Sittardia een stap op weg naar de vijftiende nationale handbaltitel, die aanstaande zaterdag in Emmen kan worden veroverd. Bokser Bruno in race voor wereldtitel Birmingham De Britse zwaargewicht Frank Bruno heeft zijn kansen op een wereldtitelgevecht behouden door een overwin ning op de Amerikaanse bokser Carl Williams. Flet treffen, zater dag in Birmingham, werd in de tiende en laatste ronde door de scheidsrechter gestaakt. De 31 - jarige Bruno kan nu zijn landge noot Lennox Lewis uitdagen. tewis is houder van de wereldtitel volgens de World Boxing Council (WBC). Voorwaarde is wel dat Lewis op 8 mei in Las Vegas zijn titel tegen de Amerikaan Tony Tucker behoudt. Bokser El Baroudi wint op punten breda» Houcine El Baroudi ht eft zijn vijftiende bokswedstrijd in winst omgezet. De 1 o-jarige Leidenaar (61 kilo) won in Breda op punten van de Rotterdammer Vattee. De wedstrijden van twee 14-jarige boksers van Boksvereniging Leiden, Mimoun Rahoe (38 kilo) en Driss BoukhaJfa (60 kilo) eindigden beide onbeslist. Jussup Akbuluk verloor zijn debuut partij. De 26-jarige John Floogkamer (76 kilo) won op punten van de Noor Thor Wamawa en de 20-jarige Han van Limburg (80 kilo) verloor van de Hagenaar Zondervan. maastricht gpd Wéér Adrie van der Poel als redder van de (bescheiden) Nederland se eer. De 33-jarige veteraan nam, net als in Parijs-Roubaix, het steeds verder aan slijtage onderhevige vaderlandse voortouw ter hand in de Amstel Gold Race. Zijn beloning was ernaar: met een keurige zesde plaats was hij de beste oranjeklant in Maastricht. Terwijl Theunisse faalde, slaagde Van der Poel er in het laatste koersuur in aan te sluiten bij de ontketende Bugno. Geruime tijd deed de Brabander gedreven zijn werk in de viermanskopgroep, die behalve uit hem en Bugno ook nog bestond uit Rolf Jaermann en Jens Heppner. Totdat de Italiaanse wereldkampioen op de voor laatste klim, de Halembaye, weer eens een forcing doorvoerde en Van der Poel zich, samen met Heppner, moest opgeven. „Maar ik heb laten zien dat ik in de klassiekers mijn mannetje nog kan staan", zei de Brabander na zijn tocht over de talrijke Limburgse heuvels. De overgang naar een Italiaanse ploeg (Mercatune UNO) heeft hem goed gedaan. Zeker op zijn leeftijd. „Ik word hier met rust ge laten", aldus Van der Poel. Dramatiek. In de wielrennerij ligt het voor het opschep pen. Zoals zaterdag in Maastricht, waar aflevering 28 van de Amstel Gold Race zijn - onverwachte - beslag kreeg. Tevreden spinnend had koersdirecteur Herman Krott, gezeten achter het stuur van volgauto 1, in de laatste ki lometers pontificaal plaatsgenomen achter de heren Bugno en Jaermann. bij de volgers, bij het publiek en uiteraard bij Bugno zelf. De pië teit ging vooral uit naar 'die ar me Krott'. Men had het hem, twee jaar voordat hij als 65-jari- ge zijn Limburgse geesteskind de rug toekeert, zo van harte ge gund. Zelfs Jaermann had te doen met de Amsterdamse or ganisator. Krott reageerde in eerste in stantie zijn frustratie af door met zijn hand op het stuur van zijn Mercedes te slaan. Zeker, een gevoel van teleurstelling overheerste, maar een drama? „Nee, dat is nogal overdreven. Natuurlijk had ik Bugno graag willen zien winnen, maar Jaer mann heeft ook formidabel ge reden. Bovendien is de wed strijd verlopen volgens een sce nario zoals ik dat graag had wil len hebben. Een fantastische fi nale, waarin alle kopstukken maastricht dick heuvelman gpd-verslaggever Eindelijk, eindelijk dan zou een droom van Krott in vervulling gaan. Een Italiaan van naam en faam als winnaar van zijn wed strijd, de wereldkampioen in hoogst eigen persoon nog wel. „Bugno op de erelijst, wie doet je wat?", dacht de Amsterdam mer toen de twee beste renners van de dag zich opmaakten voor hun ultieme sprint deux. Rolf Jaermann dus. Uitgerekend hij, de man voor wie niet meer dan een leuke bijrol was be dacht, verstoorde Krotts dag dromerij. De Zwitser (23) deed wat niemand eigenlijk wenste, de campionissinio verslaan. Het was een dubbeltje op zijn kant, maar de ontgoocheling was er aan de boorden van de Maas niet minder om. Bij Krott, van het peloton zich hebben la ten zien." De grote verliezer, Bugno: „Ik heb een grote fout gemaakt. Ik heb te lang gewacht met het aangaan van de sprint, pas op 500 meter voor de streep. Ik had eerder moeten gaan." Om sneller op gang te komen in de sprint had Bugno 'een tandje minder gestoken' dan zijn mede-finalist. Een verkeer de inschatting, zo bleek, want in het heetst van de strijd had Jaermann zichtbaar voordeel van zijn grotere versnelling. Dat was Bugno's ploegleider, Gian- luigi Stanga, ook niet ontgaan. „Gianni heeft zich laten klop pen als een beginneling", gaf hij er zijn kopman van langs. Fouten Een wereldkampioen is echter ook maar een mens, maakt dus ook wel eens fouten. Blunders zelfs. Van een kaliber dat je niet van Italianen verwacht. Wiel renners uit de azurrische laars hebben een aureool van leep heid en raffinement rond zich hangen. Met die eigenschappen doen zij veelal succesvolle gre pen in de prijzenpot. Dat imago heeft deze klassiekermaand wat deukjes opgelopen. Nog vers in het geheugen ligt de 'domme' nederlaag van Franco Ballerini in Parijs-Roubaix. Als sterkste man van de koers liet hij zich, gelijk Bugno in Maastricht, spraakmakend inpakken door een outsider, de oude vos Du- clos Lassalle. Een prangende vraag aan Bugno was waarom hij niet had geprobeerd zijn vluchtgezel op de laatste van de in totaal 26 he- klimmingen, de Sint Pieters berg, te lossen. Immers, het leed geen enkele twijfel dat hij, Bug no, de beste benen had. De we reldkampioen echter: „Daar was Jaermann te sterk voor." Een helling eerder, op de in Bel gië gelegen Halembaye, was het Bugno nog wel gelukt de vier manskopgroep te splijten. Daar moesten de Duitser Jens Heppner en de andermaal ver rassende veteraan Adrie van der Poel passen. Jaermann bleek als enige be stand tegen de opmerkelijke ze- gedrang van Bugno, die dit sei zoen zijn regenboogtrui nog geen enkele glans had kunnen geven. Patrick Rasch wint klassieker zaandam wim van duivenbode De 48ste Ronde van Noord- Holland, de oudste wielerklas sieker, van Nederland is een prooi geworden voor Casba- renner Patrick Rasch. In de stra ten van Zaandam was hij duide lijk sneller dan zijn medevluch ters Wietse Veenstra, Michael van der Wolf en Remco Nooder- meer. Het succes voor Casba Wonen werd compleet toen nieuwkomer Marcel van der Vliet de sprint van de achtervol gers won en de vijfde plaats voor zich opeiste. Door de prestatiea van Mark Rasch (9de), Niels van Stralen (15de) en Martin Kras (23ste) kwam de Zoeterwoudse forma tie op de tweede plaats in het ploegenklassement. Na een pe riode van kommer en kwel moest het bij de blauwwitte for matie een keer naar de positie ve kant omslaan. De laatste we ken zat alles tegen. Vier dure fietsen werden verspeeld, kop man Niels Boogaard tekende een profcontract en door ziekte en andere oorzaken kon ploeg leider Jan Zwaan vorige week woensdag slechts vijf van de vijftien renners aan de start krij gen in de Omloop van de Gla zen Stad. De Ronde van Noord-Holland heeft met winnaars als Jan Jans sen, Gerben Karstens, Evert Dolman, Harry Jansen en Jans Koerts een knappe erelijst. Vooral de Noordhollandse ren ners stonden op de zonnige dag op scherp. De kans was dan ook groot dat de strijd om de vette prijzen tussen Volendam en Casba zou gaan. Dat bleek al na 19 kilometer in de buurt van Marken-Binnen. Achttien ren ners ontsnapten uit het peloton, onder wie zes (ieder drie) van de eerder genoemde ploegen. Tien kilometer verder, bij Stom- petoren, hielden er nog dertien renners voorin stand. Casba was met de broertjes Mark en Patrick Rasch en Marcel van der Vliet sterk vertegenwoordigd, terwijl Martin Kras en Niels van Stralen verdedigend in de tw de groep (29 renners) reden. Zwaagdijk De voorsprong van de kopgn varieerde steeds tussen de seconden en 1 minuut 30. Zwaagdijk (114 km) viel de slissing. Het peloton raakte grote achterstand en werd veiligheidsoverwegingen uit wedstrijd gehaald. In de twei groep bleven slechts 15 n over. Slechts 28 renners bere ten uiteindelijk Zaandam, w in het centrum Van der Wolf Noordermeer demarreerden, volgde slechts een reactie Veenstra en Patrick Rasch. vier renners bleven defïnii weg. Driehonderd meter voor eindstreep trok Patrick Rasch sprint zo hard aan dat er zi voor de rappe Wietse Veens geen houden aan was. Net een dag eerder in de Ronde Zuid-Friesland moest de Fr genoegen nemen met de twi de plaats. Voor Patrick Ras was het liefst zijn 23ste klassie overwinning en tevens plaatsi voor het Nederlands kampioe schap. Zaterdag was er een cli l ploeg van Swift/Casba van st gegaan in de Ronde van Zu Friesland. Hier was Michael de Wolf in de sprint net iets ter dan Veenstra. Jan Hend 1 Lagerweij (29ste) en Ronald der Tang (30ste) reden in tege stelling van Robin van Kessel Fernand Warmerdam de ko k wel uit. De Noordwijkerhoutse nieu weling Wouter van der Lind kwam ook in aanmerking vc een startbewijs voor het door een fraaie vijfde plaats de Omloop van de Kleine H< bij Emmen. Ook de Leidse nior André Möhlmann verwi zaterdag een NK-ticket met zevende plaats in de Omlo van de Veluwe. In een bergcri rium in het Limburgse Schw berg herhaalde Möhlmann prestatie. Marijn Arensman Lisse werd achtste. MOSKOU De Russische wielrenster Olga Slioesareva heeft gis ren in Moskou het wereldrecord op de 200 meter met vliegen start verbeterd. Ze legde de afstand af in 10,831 seconden. Het o de record stond op naam van haar landgenote Galina Enoekhir die op 4 juli 1992 in de Russische hoofdstad op 11,101 second uitkwam. Ploeg haalt titel in tweede klasse leiden stefan faas hockeymedewerker De mannen van het Leidse Stu denten Hockeygezelschap heb ben eerder dan verwacht de kampioenstitel in de tweede klasse A behaald. Ruim een week geleden zorgde het verlies van rivaal Zoetermeer in het in- haalduel met Tempo voor een onoverbrugbaar gat tussen de nummers één en twee op de ranglijst. Gistermiddag verloor het volgend jaar in de eerste klasse debuterende LSHG met 1-2 van Tempo. Op eigen veld behaalde het in degradatiezorgen verkerende LOHC een gelijkspel tegen Bre da: 1-1Tegen de verhoudingen in kwam het sterk counterende Breda aan de leiding door een verzilverde strufbal. Hans Dul- laert bracht LOHC, dat de gehe le wedstrijd sterker was, langszij uit een korte corner. In Wassenaar dolf Roomburg met 2-1 het onderspit tegen Kieviten. Zowel in de eerste als in de tweede helft had Room burg een licht overwicht. Kievi ten stond na twintig minuten op een 2-0 voorsprong na dek- kingsfouten van de Leidenaars. Jasper Mulder redde de eer. Eersteklasser Forescate be haalde in Schiedam een 2-1 ze ge op Asvion. De openingstref fer uit een strafcornervariant kwam van de stick van Gert Jan Fgberink. Olivier Kist schoof 2-0 langs de keeper. Het ruim een week geleden kampioen geworden Leidse Studenten moest op eigen veld genoegen nemen met een 2-1 nederlaag tegen Tempo. Al vrij snel kwam de ploeg van Bob Jan Dietrich op een 1 -0 achter stand. Na de gelijkmaker van Frans Otten bleef LSHG zoeken naar de winnende goal. nam veel risico en kreeg het deksel op de neus, toen Tempo uit een counter de beslissende treffer scoorde. In Amsterdam hielden thuis ploeg FIT en Noordwijk elkaar in evenwicht: 1-1. In het eerste deel trof alleen Ronald Menger doel uit een strafhoekslag. De 1 - 0 voorsprong met rust bood de kustploeg echter geen garantie voorde volle winst. In een matig duel won bezoe ker Alecto met 4-2 van Pijnac- ker. Eric Kruis smaakte het ge noegen van de openingstreffer na een voorzet van Alexander Hagen. Zeven minuten later trof ook Winand Hacker doel. Pijn- acker liet zich door deze tegen slagen niet uit het veld slaan en kwam nog voor rust op gelijke hoogte (2-2). De Leiderdorpers kwamen in het tweede deel al weer snel op voorsprong na een goal van Martijn van der Laar. Marc Posthuma deed het voor bereidende werk. Vlak voor tijd verzilverde Hugo Kranenburg een strafbal (4-2). Alphen behaalde in Gorin- chem een gelijkspel tegen Ra pid. Marc Duffhues bracht Al phen na vijf minuten aan de lei ding uit een veldsituatie. Daar na nam Rapid het initiatief over en maakte gelijk: 1-1. Een goede start van Alphen in het tweede deel resulteerde al snel in een treffer. Peter de Blois scoorde uit de rebound van een korte corner. Rapid kwam vervolgens op voorsprong met een verzil verde strafbal en een velddoel- punt. Harold van der Merwe scoorde vijf minuten voor tijd 3- 3 uit een korte corner. Derdeklasser Catwijck zege vierde met 10-0 over thuisploeg Bodegraven. Met name de Kat- wijkse combinaties liepen ge smeerd. Wouter de Mol werd met vijf treffers topscorer. Mar tijn Houwaard en aanvoerder Kees Zwaan waren voor de ove rige goals verantwoordelijk. In de vierde klasse A dolf Alkemade thuis met 1-0 het on derspit tegen De IJssel. Philip Adrian faalde bij een Alkemade- se strafpush. Vlak daarna pakte De IJssel de volle winst met een veldgoal. Op eigen terrein overtuigde Ilisalis tegen Saxenburg: 11-0. De Lissese ploeg was heer en meester en creëerde tegen de hekkesluiter in de vierde klasse B kans na kans. Pieter Diepe- veen (3), Maarten Zegboer (3), Martijn van Schaveren (3), Len- nart Petiet en Jurriaan Kosters tekenden voor de treffers. leiden stefan faas hockeymedewerker De hockeysters van Forescate zijn gister middag kampioen geworden in de tweede klasse B. De Voorschotense vrouwen ver sloegen concurrent Bennebroek met 3-0. De in de eerste helft van de competitie suc cesvolle overgangsklasser Alecto komt na de winterstop minder goed uit de verf. De Lei- derdorpse formatie behaalde niet één keer de volle winst. Het duel met Oranje Zwart werd met 1 -0 verloren. In de derde klasse A trok koploper Leidse Studenten met 1-0 aan het langste eind tegen Reigers. De confrontatie met koploper Oranje Zwart leverde Alecto een 1-0 nederlaag op. De Eindhovense thuisploeg was van meet af aan sterker en uitte dat in veel gevaarlijke aanvallen. Pas tien minuten voor de doel- wisseling benutte Oranje Zwart een straf hoekslag voor de volle winst. Esther Miere- met, Eugenie Westerduin en keeper Marie ke l.ips blonken in het tweede deel uit in de Ix-iderdorpse verdediging. De kansen voor Alecto bleven beperkt tot enkele counters. In de eerste klassse B won LOHC met 2-1 van bezoeker Rood Wit. In de vijfde minuut zette Ellen Palm de Oegstgeester ploeg op voorsprong met een tip-in hoog in de tou wen. Daarna kwam Rood Wit steeds beter in de wedstijd en verdiende het zeven straf- corners, treffers bleven evenwel uit. Na rust vergrootte Biente Taekema de marge met een schitterende rebound via binnenkant paal. Twee minuten later bracht Pauline Beeks met een Aerdenhoutse treffer de eindstand op 2-1. Aan de Van Vollenhovenkade deelden Roomburg en Weesp de punten: 1-1. Inge Spijkman trof na een kwartier doel uit de eerste leidse strafcorner. Na rust kwam Weesp langszij met een treffer in de korte hoek, voorafgegaan door een aanval over rechts. Hélène Snijders en Heieen Gerrits- ma creëerden nog wel kansen voor Room burg, maar lieten het afweten in de afron- ding. Forescate pakte de titel in de tweede klasse A door te winnen van het op de twee de plek bivakkerende Bennebroek: 3-0. De Voorschotense vrouwen hadden van de eer ste tot de laatste minuut een veldoverwicht. Dominique Lingeman scoorde de ope ningstreffer uit een strafcorner. Even later soleerde Lorainne van Hoek naar 3-0. Ook Romee Zwaan had succes met een tip-in vanaf de rand van de cirkel. Na de pauze zakte Forescate iets terug, maar de thuis ploeg kwam geen enkele keer in gevaar. Dat was niet in de laatste plaats te danken aan doelvrouw Marije Hennus die de spaarza me inzetten van Bennebroek voortreffelijk keerde. Derdeklasser Alphen stuurde Dopie met een 2-1 nederlaag terug naar huis. Al na 40 seconden kwamen de gasten op voorsprong uit een korte corner. Alphen kreeg naarma te het eerste deel vorderde een steeds groter overwicht. Nicoline Jansen bracht Alphen nog voor de pauze terug in de wedstrijd. Dopie nam na rust het jnitiatief over. Des ondanks haalde Anne Huntjens de volle winst binnen met een schot vanaf de kop van de cirkel. In het thuisduel met Haarlem bleef Cat wijck met lege handen staan: 1-0. Het ster kere spel van de Katwijkse vrouwen resul teerde wel in kansen, maar de afronding liet te wensen over. Haarlem haalde de volle winst binnen met een velddoelpunt. Op eigen veld behaalde Leidse Studenten de volle winst tegen het fysiek sterke Rei gers: 1-0. Na een moeizame eerste helft, waarin hel spel zich voornamelijk op het middenveld afspeelde, werd Ima Boevé matchwinnaar. Zij verzilverde na een kwar tier een strafpush. die hoog in de rechtei hoek belandde. Verdere kansen deden zia voor de aan elkaar gewaagde ploegen nai) welijks voor. De ontmoeting tussen Noordwijk en Ter riers eindigde in een 3-1 zege voor de thui* spelende Heiloose vrouwen. Terriers opeit de na tien minuten de score uit een veldsi tuatie. Mara van der Heiden bracht de kusf bewoonsters echter snel langszij. Terrier liep nog voor de thee uit naar 3-1 In een matige wedstrijd dolf Hisalis mi 4-0 het onderspit in en tegen PurmerewJ Beide ploegen waren slordig met de pass^ en leden veel balverlies. De slagvaardig» spitsen van Purmerend scoorden louter ui veldsituaties. Bugno (links) weet hier Jaermann in zijn kielzog, maar moet de Zwitser later laten voorgaan. De Leidse Studenten konden juichen om een kampioenschap, ook al verloren ze zelf. FOTO HENK BOUWh

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 24