Den Bosch waist over Weert heen Eindsprint baat De Algemene niet MSV vecht zich in veilige haven TOP voorkomt een nieuwe 'monsternederlaag' tegen Nic. Saturnus komt kracht en wissels te kort Sport Zweeds ijshockeyteam overtuigt tegen Rusland Zwerver en Blangé nemen rust WAANDAG 26 APRIL 1993 ton Boot blijft ziedend op bond ROB ONDERWATER. C )en Bosch heeft de finale van de play-offs tegen BS Veert gisteren geopend met een bijzonder eenvoudige, ileurloze overwinning, 93-75 (44-40). De Bossche ploeg leed geen stap te veel, maar kwam nooit in gevaar. Een eerder pas, had Den Bosch zich verzekerd van een >lek in de eindstrijd. De op donderdag gestaakte en op- lieuw vastgestelde vijfde wedstrijd in de halve finales te- ;en Den Helder werd met 75-69 gewonnen. ){N BOSCH ANP het eerste finaleduel bleek Veert over een te smalle basis beschikken om enig weer werk te kunnen bieden. Center an Poelgeest werd vorige week ;eopereerd. Er werd zwevend lotweefsel uit de enkel verwij - lerd. De international verwacht londerdag in de derde wed- ,trijd zijn rentree te maken. Bo- 'endien miste Weert zijn spel- naker en schutter Hill. De \merikaan liep vier weken gele- i de Maaspoort een zware aiieblessure op en vertrok naar nis. Zonder die twee steunpilaren as Weert een speelbal van de lossche ploeg. De thuisploeg 3pereerde in de eerste helft bij zonder nonchalant (44-40). Na ïen donderspeech van coach Can Esch drukte de ploeg in het weede helft het gas even in. Van 44-40 sprong Den Bosch laar 70-57. Weert probeerde zich overeind te houden door fele persoonlijke fouten te ma len. Korthout, 19 punten, naakte het boekje vol op 74-62. vlet zijn vertrek werd de neder- aag onafwendbaar. Bij Den Bosch werd Leider dorper Huybens topscorer met 20 punten gevolgd door Kuipers (18), Lott (16) en Govers (14). Bij Weert bereikten Ackermans (18), Van Dinten (14) en Cannon (13) naast Korthout de dubbele cijfers. Feest Een dag eerder vierde de Bos sche aanhang in de Maaspoort ook al een feestje. In een emo tionele, bij vlagen beklemmen de thriller was gezworen vijand Den Helder met 75-69 geklopt. De zege werd met carnavaleske uitbundigheid gevierd. Vergeten was het eigen wangedrag, twee avonden eerder, dat het zesde duel noodzakelijk maakte om te beslissen wie de tegenstander werd van BS Weert in de finale van de playoffs om het lands kampioenschap. De supporters tekenden zaterdagavond voor een hitsig, broeierig sfeertje in de basketbaltèmpel, waarin Den Helder in de slotfase ten onder ging door ondoordachte eenmansacties van de Ameri kaanse huurling Davis. „Hij dacht even dat hij Michael Jor dan was", omschreef coach Ton Boot de zelfmoordacties van zijn center. „Dat werd ons fa taal." De coach van Den Helder oogde strijdlustig in het extra duel, maar het was camouflage, zijn hart lag er niet in. Boot voelde zich onrecht aangedaan. Groot onrecht. Hij, en zijn club, werd zwaar gedupeerd door de dubieuze beslissing van de TSL de vijfde wedstrijd te laten over spelen in de Maaspoort, met publiek. Al was dat, gaf hij grif toe, geen excuus voor de neder laag. „Maar op de achtergrond speelde de angst wel degelijk mee. Geen fysieke angst, maar de angst voor onbekende drei gingen." Die angst werd gevoed door de onverkwikkelijke gebeurte nissen, twee avonden eerder in de Maaspoort. Negen seconden voor het einde, op 65-64, raak ten Bossche supporters en spe lers van Den Helder kort maar hevig slaags. Den Helder vlucht te naar de kleedkamer en wei gerde na de afkoelingsperiode terug te keren op de vloer. De Top Sport Liga besloot een dag later de wedstrijd te laten overspelen. In de Maaspoort met publiek. „Een schandalige beslissing", oordeelde Boot. „Den Bosch werd schuldig be vonden aan de incidenten. In plaats van straf werd de club beloond. Ze mochten overspe len in de eigen zaal voor eigen publiek. Wij hadden een regle mentaire overwinning moeten krijgen. Daarover bestaat juris- zaterdag evenmin veel reden voor vrolijkl prudentie genoeg in de sport wereld." Het bestuur van Den Helder ging in beroep. Niet tegen het overspelen, maar tegen de loca tie. „Overspelen in de Maas poort was in ons nadeel", gaf voorzitter Meijer aan. „Wij had den gerekend op het gezonde verstand van de TSL door de wedstrijd te laten spelen op neutraal terrein." Den Bosch te kende eveneens protest aan. „Reglementair waren wij de winnaar. Dat stond zwart op wit. De TSL had juridisch niet het recht de uitslag te annule ren", aldus voorzitter Spijkers. Beide protesten werden door de TSL naast zich neergelegd. „Spijkers had extra veilig heidsmaatregelen getroffen voor het beladen duel. In de hal bevonden zich tien agenten, twee ziekenbroeders en 35 man uit de eigen ordebewaking te genover 2000 fans. Het bleef rustig in en langs het veld, al hing de onheilspellende drei ging van een veldslag vrijwel de gehele wedstrijd in de lucht. Den Bosch had zich voorbe reid via een etentje bij de Mexi- FOTO ARCHIEF caan. „Toen mijn spelers na een paar cocktails de serveersters vriendelijk begonnen lastig te vallen, wist ik dat ik weer een ploeg had", grijnsde coach Van Esch. Zijn ploeg nam kort na rust veertien punten afstand (50-36), maar kon de weelde van de voorsprong niet dragen. De faalangst sloop in de ploeg en Den Helder kwam punt voor punt terug. Op 68-66 en 3.17 van het einde was er weer spra ke van een wedstrijd. Totdat Davis binnen één minuut twee keer de bal verloor. Dat gaf de Bossche ploeg lucht. (ORFBALMEDEWERKER Het 10-13 verlies tegen De Da naïden zal De Algemene niet meer te boven komen. Om nog degradatie te ontsnappen kon de ploeg van coach Ruud van Vliet zich geen puntverlies meer permitteren en zeker niet tegen één van de naaste con-' currenten. Met nog drie duels is de positie van De Algemene, vijf punten achter op de stadge noot, volstrekt uitzichtloos, ter wijl De Danaïden in betrekkelij ke veiligheid verkeert met Kwiek vier punten onder zich. De eindsprint van De Alge- ene mocht niet meer baten. Het gat van vijf doelpunten dat De Danaïden in de eerste helft sloeg (rust 2-7), bleek niet meer rbrugbaar. „Daar hebben we het weggegeven", erkende ver liezend coach Ruud van Vliet, „Ze liepen allemaal een stapje harder bij De Danaïden. De tweede helft valt De Danaiden terug, maar dan heeft het-wel de mazzel er een paar meer te sco- Enig ongeloof ook bij col- Ruud Schreuders. „We kenden het gevaar, hebben er de hele week over gepraat en toch laten we De Algemene op kracht terugkomen. Duidelijk beter toonde De Danaïden zich met name in de afwerking. Waar de thuisclub zich voor rust vastliep voor de korf, zochten de bezoekers snel de schotpositie. Het zuiverder afstandschot en een drietal tot strafworpen leidende verdedi- gingsfouten deden de rest. Door treffers van Eric Kromhout, Paul Hüsken, Heiko Locher, allen tweemaal, en Sandra Kalthoff stond het halverwege 2-7. Type rend was dat Amoud en Alfred Lambooy vanaf de stip te- genscoorden. Doelpunten van Brenda Ve- nema en Diana Hoppenbrou wer deden De Algemene kort na de hervatting opveren. De Da naïden wist zich met deze ont wikkeling volstrekt geen raad en vooral het voor rust zo succes volle eerste aanvalsvak stokte. Na 5-9 kreeg De Algemene dankzij Remco Molloy en op nieuw Venema en Hoppen- brouwer weer aansluiting. Voor De Danaïden-coach Schreuder was dit het sein tot ingrijpen. Zijn wissel, Eric Pe ters voor Eric Kromhout, bleek een gouden greep, want de in- HENGELO - Loek Bodelier heeft gisteren tijdens de door circa 12.000 toeschouwers bezochte wegraces in Hengelo een een voudige overwinning behaald in de 125 cc-klasse. De coureur uit Rosmalen nam vanuit de eerste startpositie di rect afstand van zijn concurrenten. De tweede plaats van Hans Spaan, die zijn privé Honda verkoos boven de fabrieks Rumi, kwam evenmin in gevaar. NOORDWUK GERRIT-JAN V BASKETBALMEDEWERKER Een jaar waar veel tegenzit, pieken en diepe dalen beleefd worden en alles op z'n pootjes terecht komt. Zo kan ongeveer het heroptreden in de basket baleredivisie van de vrouwen van MSV getypeerd worden. Gisteren werd weer eens een piek bereikt en het eredivisie schap voor nog een jaar veilig gesteld. De enig overgebleven con current in de strijd tegen de gradatiewedstrijden BCA '60 werd in het allerlaatste com petitieduel naar de derde plaats in de elite B en de ne gende plaats overall gewezen: 58-45. De ploeg uit Apeldoorn mag nu nog twee weken door gaan en tegen de nummer twee uit de promotiedivisie OSG degradatie proberen te voorkomen. Dubbel feest was het het af gelopen weekeinde in Noord- wijk. Vrijdagavond hadden de mannen er al geen twijfel over laten bestaan dat ze de vol gende jaargang in de eerste di visie willen ballen. In Dordrecht was Rowic geen partij voor MSV: 119-63. Een waar succes voor de ploeg die zo in twee jaar van de tweede klasse rayon naar het landelij ke niveau doorstootten. Voor de vrouwen van MSV was er slechts een doel: degra datie voorkomen. De Noord- wijksen bleken die doelstelling goed voor ogen te hebben ge had. Waar het de laatste we ken onnodig vaak misging waardoor een riante voor sprong op de concurrentie werd weggegeven stonden de speelsters op het juiste mo ment met de juiste instelling op het veld. Vechtend voor el ke meter zorgde MSV ervoor dat de eredivisie volgend jaar weer drie ploegen uit de Leid- se regio bevat. Terecht overigens, want MSV kende nogal wat tegen slagen. Zo raakte Renate Sluys, de absolute vedette van het team, al vroeg in het seizoen geblesseerd waardoor MSV lang een stuurloos schip was. Tel daar de kwetsuren van Ca roline van der Salm - enkel en pols - Marjolein ter Laak - rug - en Marloes Driessen - knie en duim - bij op en het is week in week uit improviseren. Frivoliteiten van eigen kant - midden in het seizoen op win tersport - zorgden er vervol gens voor dat op het allerlaatst alle zeilen moesten bijgezet worden. Het bleek uiteindelijk voldoende voor lijfsbehoud. De Noordwijksen begonnen nerveus, maar lieten gaande weg de tweede helft zien dat zij het meeste recht hadden op een jaar extra op het hoogste De achterstand bij rust (22- 27) was dertien minuten voor tijd ongedaan gemaakt (34-33) waarna MSV de toon zette en het initiatief niet meer uit han den gaf. Renate Sluys, uiterst ongelukkig in haar afstands schoten, zocht vaker de basket op en met succes. Marloes Driessen rende de longen uit haar lijf en wist als guard zelfs met centermoves te scoren. Caroline van der Salm was trefzeker van middellange af stand en Yvonne van der Put profileerde zich opeens in de rebound. Zij kon met twaalf terugkaatsers terugkijken op een goede wedstrijd. BCA '60 was intussen stilge vallen. De medepromovendus kwam niet meer tot fatsoenlij ke aanvallen mede ook omdat de twee belangrijkste speel sters Hetty van Mourik en El len Bender niet goed in de wedstrijd zaten. Voor MSV kwam alles op z'n pootjes te recht. Scores MSV: Driessen 18, Van der Salm 17, Sluys 13. De Danaïden-aanvoerder Heiko Locher in duel met Ramond Terwiel (8) Van De Algemene. De Danaïden boekte een belangrijke zege in dit de gradatieduel. FOTO HENK BOUWMAN valler doorboorde reeds met wist zijn ploeg door Richard zijn eerste schot de mand: 8-10. Dikken en Paul Hüsken weer „Wind tegen en van pakweg bijtijds afstand te nemen. Heiko zestien meter", glunderde Locher zorgde in de tweede mi- Schreuder. Ook na 9-10 en 10- nuut van de blessuretijd voor 11 (Arnoud en Alfred Lambooy) een 10-13 eindstand. DORTMUND/MÜNCHEN ANP/SIP [Bij het WK ijshockey voor B-landen in Duitsland zijn zeven van de acht kwartfina listen bekend. In Groep A strijdt alleen Italië nog om de vierde positie. De Zuideuropea nen hebben vanavond in het laatste groeps- duel met het nog puntloze Oostenrijk aan een gelijkspel genoeg. In de Finaleronde zijn alle topteams verte- Igenwoordigd. Canada, Zweden, Rusland, Tsjechië, Verenigde Staten, Duitsland en Finland voldeden aan de verwachtingen. De kwartfinales beginnen morgen. De meeste aandacht in het weekeinde ging uit naar het topduel in München tus sen wereldkampioen Zweden en Olympisch kampioen Rusland. Voor ruim 10.000 toe schouwers in de eindelijk uitverkochte „Olympia-Halle" zegevierden de fysiek ster ke Scandinaviërs met 5-2. Het was de eerste nederlaag voor de verjongde Russische for matie, die in Duitsland nog geen grote in druk heeft gemaakt. De overtuigende overwinning zorgde za terdag voor grote opluchting in het Zweed se kamp. De sfeer in de ploeg was gespan nen na een rel rond doelman Peter Aslin. De geblesseerde sluitpost had een nacht in het uitgaansleven van München doorge bracht. Vrijdag werd hij vanwege de schen ding van de gedragscode terug naar huis gestuurd. LEIDEN «MICHEL VAN GENT KORFBALMEDEWERKER De ploegen uit de Leidse regio waren afgelopen weekeinde goed op dreef, want alleen TOP, De Algemene en Fides Pacta eindigden als verliezers. Tempo en Fiks zetten tegen Altius (7-6) en ADO (13-13) opnieuw een stap richting promotie. Degra datiekandidaten Pernix, De Da naiden, KZ Leiden en Velocitas deden goede zaken door te win- Het leek er even op alsof TOP bij Nic. een nieuwe 'monster nederlaag' tegemoet zou gaan. De degradant van hoofdklasse A stond immers na amper een kwartier al op een 5-1 achter stand. De marge was echter bij de rust nog altijd even groot door goals van Ron van der Wil- lik (2) en Gerco Langelaan (8-4). De Sassenheimers konden deze goede lijn in de tweede helft doortrekken en kwamen tot 11- 10 driemaal terug tot op één punt. De gelijkmaker bleef ech ter uit: 13-11 verlies. Vlak voor rust kwam Pernix voor het eerst twee punten los van De Vinken door Helene Zuurmond en Erika Velders (6- 8). De Leidenaars, met Robin Arnoldus in de basis voor Ar thur Lepelaar, verzilverden in de volgende twaalf minuten en kel een strafworp (Jeroen Wayenberg), waardoor de thuis club op 10-9 kon komen. In valster Tanja van Sluis maakte met haar eerste schot prompt gelijk en was op 11 -11 nogmaals trefzeker. Dat was het sein om de bal wat langer in de aanval te houden, wat goed lukte: 11-12 Bijna was Fides Pacta erin ge slaagd om Achilles een punt af te snoepen, als de scheidsrech ter maar wat eerder had afgeflo ten. De fusieclub verloor in de allerlaatste seconden nog net met 6-5. „Het was geen toon beeld van schotvaardig korf bal", zette coach Steven Tims de uitslag in het juiste perspec tief. Henk van der Waals toonde zich met vier doelpunten als enige behoorlijk op schot. De inbreng van de tweede aanval bleef daarentegen beperkt tot een treffer van Conchila Prins (4-4). De laatste goal van Van der Waals, halverwege de twee de helft, leek lange tijd minstens één punt te garanderen, totdat de koploper die illusie op de valreep nog wreed aan flarden schoot. De promotieslag tussen Tem po en Altius kwam moeizaam op gang, want de goals vielen pas vanaf de zeventiende mi nuut en de ruststand was met 3- 2 bescheiden. „Het ging van daag niet om de schoonheids prijs, maar om de twee pun ten", onderstreepte Nico Os kam het belang van het treffen. De coach van de Alphenaren was eerder in dienst van Altius en had de verdediging dan ook goed geïnstrueerd. Ronald Drie- duite nam op 4-4 het voortouw met een goal en een strafworp, benut door Martijn Hooijer, maar vijf minuten later was het alweer gelijk (6-6). De aanvoer der gaf hierna nog eens het goe de voorbeeld met 7-6 en dit maal bleef een weerwoord ach terwege. Voor KZ Leiden lijkt het erg ste degradatiegevaar geweken, nu er met 10-9 werd gewonnen van Amstel. Na een gelijkop- gaande eerste helft (5-5 rust) bracht Aldo Spadon voor het eerst een groter verschil in de score tot stand (7-5). De verde diging wist door voorbeeldige inzet de rijen gesloten te hou den, zodat de aanval in alle rust op zoek kon naar scoringskan sen. Door de sterke verdediging en treffers van Ronald Siera, Al- do Spadon en Annelies van der Blom kregen de bezoekers wei nig kans meer op gelijke hoogte te komen. Fiks verspeelde voor de twee de keer op rij een punt op eigen veld, ditmaal tegen ADO. De oranje-blauwen verzuimden opnieuw het windvoordeel opti maal uit te bouwen (7-5 rust). Tanja Huizing, Annemieke van der Gugten en Theo Vreeken hielden deze marge van twee punten tot 10-8 intact, waarna de bezoekers in het slotkwartier sterk kwamen opzetten (10-11 en 11-12). Zelfs de vijfde goal van Vreeken bleek niet voldoen de voor winst, want vlak voor tijd werd het alsnog 13-13. De verdediging van Crescen do leek bij Dubbel Zes niets goed te kunnen doen, want zij kreeg liefst acht strafworpen te gen. De formatie van Uesbeth Kok startte goed (1-3), maar raakte door deze bestraffingen uit haar ritme (4-3). Neel van Egmond, sterk op dreef met drie goals, zorgde voor 6-7, waarna de thuisclub eindelijk eens mis te vanaf tweëenhalve meter. Nadat Saskia Baak en Wijnand Alberts de voorsprong hadden uitgebouwd tot drie punten, werd de eindstand door alweer eei>strafworp op 7-9 bepaald. Velocitas boekte in de strijd tegen degradatie een belangrij ke zege op Blauw Wit(K): 8-6. Coach Wim van Poelgeest had Joyce Kamphuis en Ewout Hes- sel Buckman in de basis opge nomen om zijn spelersgroep weer scherp te krijgen. Zijn in greep bracht inderdaad meer elan in het spel, al was het afronden van de kansen nog al tijd moeizaam. Buckman zorg de voor 3-2 en 4-2 en deze voor sprong werd door goals van Ste ven de Ronde, Ron Goudsmit en nogmaals Buckman be kwaam verdedigd. LEIDEN FRANK 80NTE HANDBALMEDEWERKER van Saturnus kwa men in de eerste klasse van de veldhandbalcompetitie tegen het Rotterdamse Snelwiek voor al fysieke kracht en wisselspe lers te kort: 13-23. De vrouwen van tweedeklasser HW'70 be haalden een 10-7 overwinning op Walburg '75. Olympia '72 (vrouwen) degradeerde uit de eerste divisie. Het gebrek aan voldoende wissels - er zat maar een speler op de bank - brak Saturnus in de tweede helft van de krach- tenslopende wedstrijd tegen Snelwiek lelijk op. Snelwiek veegde de Saturnus defensie toen in de een tegen een duels volledig Vein de kaart. Daar kon doelman Martin Kok die het dit maal in zijn eentje moest klaren omdat Rob Otten met de reser ves mee moest, weinig aan doen. Bovendien liet Saturnus weer zien dat het benutten van vrije kansen een hoofdstuk van het leerboek is dat intensieve herlezing behoeft. De schutters van Saturnus lopen momenteel zo ongeveer een op drie en dat zet voor de tegenstanders zoden aan de dijk. Voor Saturnus scoorden: André van Es 4, Hans Blansjaar en Nico Mooren 3, Winfred van Boheemen 2 en André van Leeuwen 1 In de tweede klasse behaal den de vrouwen van HW '70 zonder wissels een 7-10 over winning op Walburg '75. Met de rust leidde HW '70 al met 5-7. Walburg verkeek zich in de tweede helft compleet op de uitstekende conditie van de Voorschotense vrouwen. De HW-defensie gaf geen krimp en de breakouts bleven even ge vaarlijk als in de eerste helft. Walburgs sterke linkerhoek speelster werd door Anneke Gijsman uit de wedstrijd ge speeld. Voor HW '70 scoorden: Anneke Gijsman 5, Monica Zeeuw-van der Laan en Bettina Lamboo 2 en Carola van Eg- mond 1. Olympia 72 is er niet in ge slaagd om zich in de eerste divi sie van de zaalhandbalcompeti tie te handhaven. In de promo tie/degradatiewedstrijden in Arnhem verloren de Wassenaar- se vrouwen in hun poule van Loreal (11-13) en van Heeren veen: 15-18. Alleen Aeolus kon op verlies worden gezet: 21-18. Voor Olympia '72 begon het toernooi met een geduchte te genvaller. Bij het inlopen ver rekte Hennie Wissink een spier en kon zodoende niet in actie komen. De degradatie heeft waarschijnlijk niet tot gevolg dat er bij Olympia '72 een totale komt. Elly van Leeu- Conny van der Werf, Nico le Donners en Angelique Schonk hebben de knuppel nog niet het hoenderhok gegooid. Veel zal afhangen van het ge sprek dat het bestuur morgen avond met de speelstersgroep voert. HAARLEM GPD Ron Zwerver en Peter Blangé zullen zich pas in een laat stadium bij het Nederlands volleybal team voegen voor de World League, die in het weekeinde van 22/23 mei met een dubbel in en tegen Italië begint. Beide internationals, met hun clubs Sisley Treviso en Maxicono Parma nog actief in de play-offs van de Italiaanse serie Alnemen na afloop van het seizoen eerst enige tijd rust. Zwerver gaat om enigszins op adem te ko men van zijn jarenlange inspanningen bij de nationale ploeg en zijn nieuwe werkgever op vakantie naar de Verenigde Staten. Blangé laat zich na de competitie direct in Nederland ope reren aan een hardnekkige enkelblessure. Het herstel van de spelverdeler kan afhankelijk van het verloop tussen de vier weken en drie maan den duren, Twee andere Ital-Nederlanders, Rob Grabert (Jockey Deroma Schio) en Ronald Zoodsma (Gabeca Montichiari), zijn al uitgespeeld. Net als Martin van der Horst in Duitsland (met ASV Dachau) en Arno van Solkema in België (met Noliko Maaseik). Van dit viertal is Zoodsma nog niet inzetbaar. Hij sukkelt met een gebroken teen. Verder zijn de spelers, die in de Italiaanse A2 actief zijn, ook afroepbaar voor het prestigieuze evenement van de wereldbond. Volgende week werkt het kwartet, Henk Ian Held, Marco Klok, Olaf van der Meulen en Edwin Benne de laatste competitie-ronde af.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 23