Leidsch Dagblad Karadzic verwerpt vredesplan BLOEMKOOL EN SLAVINKEN. Brede steun voor Jeltsin Leidse kampioenen vieren feest in stad Valencia: Romario te duur Stel in eigen huis afgetuigd Particulier of Ziekenfonds? Bij Zilveren Kruis is iederéén: "Particulier"! *vr Zilveren KruisVerzekeringen Daar voel je je een stuk beter bij Bollenstreek overvol 'Verdamme, dit kan mijn laatste dag bij Fokker zijn' MAANDAG 26 APRIL 1993 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR.-10142 LOSSE NUMMERS ƒ1,60 Landskampioen DIOK maakte samen met K G een rijtoer door Lei den, met als hoogtepunt de ontvangst in het stadhuis. De rugbyers van DIOK zijn al tijd wel in voor iets leuks. En ook de muzikanten van Kunst Genoegen houden wel van een geintje. DIOK en Kunst Genoegen sleepten onlangs grote prijzen in de wacht. De rugbyers werden kampioen van Nederland, terwijl K G de wereldtitel veroverde. Dat moest de Leidse bevolking we ten. Afgelopen zaterdag door kruisten DIOK en K G zij aan zij het Leidse centrum. De spetters vlogen er zater dagmiddag in Katwijk van af. Een oorverdovend vuurwerk begeleidde de voetballers van Katwijk en Quick Boys aan het begin van de kustkraker. Bijna 8000 toeschouwers waren op De Krom getuige van een on verwachte overwinning (0-2) van Quick Boys, dat daardoor de spanning terug bracht in de competitie. Volgende week valt de beslissing. Of in Rijns burg, waar de plaatselijke Boys tegenstander is van Katwijk. Of op Nieuw Zuid, waar Quick Boys gastheer is van ARC. Winst van de kustploegen le vert een beslissingswedstrijd op. Rijnsburgse Boys schoot met de 1-1 deling bij Zwart Wit weinig op. Hoogstwaar schijnlijk zullen de geelzwar ten het vege lijf via een extra promotie/degradatieduel moeten redden. De resterende elf minuten van de gestaakte wedstrijd tussen Rijnsburgse Boys en Serooskerke worden morgenavond (aanvang: 20.00 uur) gespeeld. De Rijnsbur gers, die een 1-0 voorsprong koesteren, spelen het duel on der leiding van arbiter De Bruyn uit Lelystad met tien man uit. In de derde klasse zaterdag eiste Ter Leede eindelijk het kampioenschap voor zich op na een 3-0 winst op 's Graven- zande. Voor RCL viel het doek. De Racing speelt komend sei zoen in de vierde klasse. In de zondagcompetitie wisselden derdeldasser Docos en vierde klasser DOSR van plaats. valencia» anp De benefietwedstrijd voor de Argentijnse oud-international Ma rio Kempes tussen Valencia en PSV is gisteravond een doelpun- tenfestijn geworden. PSV won met 6-5 na een ruststand van 6-3. Romario deed aan persoonlijke propaganda met drie doelpun ten. Ook Kempes, oud-speler van Valencia, maakte drie treffers. Romario verklaarde in Valencia te hopen op een transfer naar de Spaanse club, die wordt getraind door oud-PSV coach Guus Hiddink: „Ik wil weg bij PSV. Het is voor mij beter als ik naar Va lencia ga." Voorzitter Tuzon zei dat de belangstelling van Valen cia gering was. Zijn club zou bereid zijn om negen miljoen gul den op tafel te leggen, maar PSV verlangt vijf miljoen meer. „Dat is te veel voor ons. We hebben geen bod gedaan. Dat leek ons zinloos." Sloppendorpen 2 De sloppenwijk is het symbool van de ar moede. Brazilië kent nu ook de sloppendorpen, de 'favelas' op het platteland. Protest 3 Jongeren zijn woest. Er wordt flink gekort op basisbeurs en de bijstand. Gratis reizen met de trein mag ook al niet meer. Bom verwoest City 5 Een bom van de IRA heeft zaterdag de Lon- dense City, het financiële hart van Europa, in een puinhoop veranderd. Noodklok 7 Het maatschappelijk werk in Leiden luidt de noodklok. De grote werk druk leidt tot lange wacht tijden. Aïda yt <3 Hoogtepunten uit I J Aïda tegen het authentieke decor van de Taffeh-tempel in het Rijks museum van Oudheden. 8"712141 400053 EG schoorvoetend bereid tot beperkt militair ingrijpen Bosnië HET WOORD IS AAN De Serviërs in Bosnië hebben het VN-vredesplan voor Bosnië-Hercegovina vanochtend afgewezen. Hun leider Karadzic deed dit ondanks zware pressie van de politici in Belgrado en EG-bemiddelaar Owen om alsnog ak koord te gaan. Een kwartier voor het ingaan van de ver scherpte VN-sancties tegen rest-Joegoslavië (Servië en Montenegro) stemde het zelfbenoemde Bosnisch-Servi- sche parlement unaniem tegen het plan. bevolking in Bosnië voor te leg gen. Daarvan wordt echter wei nig verwacht. De Bosnische Ser viërs wezen het plan dat voorziet in een opdeling van Bosnië-Hercegovina in tien au- middelfart-budapest peter de vries runa hellinca-correspondenten Wel is afgesproken om het vre desplan op 15 mei nog in een referendum aan de Servische leiden wim koevoet Een Leids stel is in de nacht van zaterdag op zondag in zijn huis aan de Nieuwstraat zwaar mis handeld door een groepje man nen en vrouwen. De twee slachtoffers, beiden 30 jaar, konden rond half vier 's och tends de slaap niet vatten door het tumult dat drie mannen en vier vrouwen buiten maakten. De man deed buiten zijn be klag over het lawaai en ging weer naar binnen. Even later werd de voordeur ingetrapt en stormde het gezelschap naar binnen. De vrouwelijke bewo ner werd op de gang tegen de grond gelopen. De vier vrouwen schopten en sloegen haar en trokken bossen haar uit haar hoofd. Elders in de woning werd de man afgetuigd. Hij werd eerst ontkleed tot aan z'n onderbroek en kreeg er vervolgens van langs met een tafelpoot, waarmee hij zijn belagers te lijf wilde gaan. De man liep inwendige kneu zingen en bloedingen en schaafwonden over zijn hele li chaam op. De vrouw kwam er met kneuzingen en schaafwon den van af. De geweldplegers zijn na een telefoontje van een buurtbewo ner door de politie op de Nieuwstraat aangehouden. 1 provincies af omdat zij te weinig gebied zouden krij gen en omdat enkele belangrij ke verbindingswegen niet onder hun controle zouden vallen. De parlementsbeslissing duidt overigens voor het eerst op een zeer duidelijk menings verschil in het Servische kamp. Tot het laatste moment hebben de politici in Belgrado gepro beerd de Bosnische Serviërs over te halen akkoord te gaan met het vredesplan. Het parlementsbesluit bete kende onvermijdelijk dat van ochtend om zes uur de ver scherpte sancties tegen rest- Joegoslavië van kracht werden. Het gaat daarbij om de totale economische isolatie van het land. De grenzen zullen worden gesloten voor al het transit-ver- keer, behalve wanneer dat een speciale vergunning van de VN heeft. Personenverkeer blijft wel mogelijk. Joegoslavische tegoe den worden bevroren en landen kunnen beslag leggen op Joego slavische vliegtuigen, vrachtwa gens en schepen. De EG erkende zaterdag schoorvoetend dat een beperkte militaire actie in Bosnië-Her cegovina wellicht niet langer kan worden vermeden. Tijdens een informele bijeenkomst van de EG-ministers van buiten landse zaken in het Deense Middelfart werd duidelijk dat de i i 'geen enkele optie meer uit sluit'. De Gemeenschap waar schuwde ook de Kroatische pre sident Tudjman dat er geen sprake kan zijn van toenade ring. als er geen eind komt aan de opgelaaide bloedige gevech ten tussen Kroaten en moslims. Pagina 2: EG heft lang gekoes terd taboe onder druk op. 9 B jij Zilveren Kruis is van nu af aan iedereen gelijk: particulier of ziekenfonds, rnaakt ons niet uit! Iedereen krijgt dezelfde persoonlijke aandacht, dezelfde voordelen, dezelfde supersnelle uitbetaling en dezelfde uitstekende service. Precies zoals u dat van de grootste ziektekostenverzekeraar van Nederland verwachten mag. oet u uit het ziekenfonds of wilt u er juist in? Gaat u voor uzelf beginnen? Zoekt u een verzekering die beter bij uw smaak (of uw budget) past? Bel dan vandaag nog GRATIS met onze adviseur Marianne Bedeker: 06-0123! Zij neemt alle tijd om voor u de meest ideale oplossing uit te dokteren, of u nu particulier bent of eindelijk vrij bent om uw "eigen" ziekenfonds te kiezen. U loopt in beide gevallen géén enkel risico, behalve dan dat u zich bij Zilveren Kruis een stuk beter zult voelen! GRATIS KADO' Als u °ns een geheel vrijblijvend advies vraagt, ontvangt u een nuttige attentie kado! Belfe Bedeker: 06-0123! Dat kost u niets en verplicht u tot niets. 3 06-0123 van 's morgens 8 tot 's avonds 9 tot uw dienst! G. Taylor Wie al zijn tijd aan sport besteedt is als iemand wiens kleding ge heel uit franje en wiens eten ge heel uit saus bestaat VANDAAG Binnenland - Buitenland- Cultuur RTV Show Sport HET WEER duin- en bollenstreek Overvol. Dat was de Duin- en Bollenstreek het afgelopen weekein de. Het Bloemencorso, dat zaterdag van Haar lem naar Noordwijk reed, trok honderdduizen den bezoekers uit binnen- en buitenland. Overal langs de route stonden de toeschou wers rijen dik naar de negentien praalwagens. versierde luxe-wagens en de voorbij parade- het corso was ook de Keukenhof het afgelopen rende muziekkorpsen te kijken. De bloemen- weekeinde een belangrijke trekpleister. Zater- stoet kon de rit bijna probleemloos voltooien. dag bezochten 50.000 bezoekers de Lissese Zelfs in overvolle Lisse konden de wagens vrij bloementuin. Maar liefst 1.023 bussen ston- makkelijk passeren. Zondag trokken duizenden den geparkeerd op het terrein. Zondag pas- naar de Noordwijkse boulevard om de daar seerden 35.000 bezoekers de kassa van Keu- opgestelde praalwagens te bekijken. Behalve kenhof. K HOC [WONING Verwachting van het KNMI tot morgenavond Vrij zonnig en warm Vannacht nelderen minimumtem peratuur omstreeks 10 graden Overdag vnj zonnig en middag- temperatuur ongeveer 21 graden. Zwakke tot matige wind. rond kracht 3, uit het noordoosten Nederlander wacht strop na drugssmokkel singapore ans bouwmans De Nederlander Joop van Dam me (57) uit Hengelo is vanmor gen in Singapore ter dood ver oordeeld wegens heroïnesmok kel. Van Damme hoorde de uit spraak kalm aan. Daarna werd hij overgebracht naar de gevan genis waar alle terdoodveroor- deelden verblijven. De Neder lander kan nog in beroep gaan en vervolgens nog gratie vragen. Het ministerie van buiten landse zaken beraadt zich op stappen. De Nederlandse afde ling van Amnesty International wil een internationale bliksem actie beginnen om de doodstraf omgezet te krijgen in een vrij heidsstraf. Amnesty denkt aan het met spoed verzenden van telexen, telegrammen en derge lijke naar de diverse instanties. Zie verder pagina 3. Vice-president Roetskoi ontheven van landbouwtaken moskou onno havermans correspondent Boris Jeltsin stevent af op een onverwacht grote overwinning in het referendum van gisteren in Rusland. De eerste resultaten wijzen er op dat de Russische bevolking niet alleen haar ver trouwen heeft uitgesproken in de president, maar ook in zijn omstreden hervormingsbeleid. Morgenochtend worden de eer ste officiële resultaten bekend gemaakt. In de eerste voorlopige uitsla gen van Moskou en Sint Peters burg krijgt Jeltsin de steun van 70 procent van de opgekomen kiezers. Ook de voorlopige uit slagen uit het verre oosten, die het eerst binnen kwamen, spre ken in het voordeel van leltsin. De opkomst was gemiddeld ruim 60 procent. Opiniepeilingen gaven giste ren al aan dat Jeltsin op weg is naar een mime zege. Een pei ling van de Russische televisie liet zien dat driekwart van de opgekomen kiezers zijn ver trouwen uitspreekt in leltsin, terwijl 67 procent 'ja' zegt tegen zijn economische beleid. Slechts 29 procent is voorstan der van vervroegde presidents verkiezingen, tegen 78 procent voor vervroegde parlementsver kiezingen. Met een opkomst van 60 pro cent zijn vervroegde verkiezin gen echter op voorhand uitge sloten. Daarvoor is een meer derheid van alle geregistreerde kiezers nodig. Jeltsins adviseurs zeiden gisteravond dat de uit slag leltsin de basis verstrekt om grondwet te wijzigen, maar de conservatieven hebben al laten weten dat ze niet van plan zijn te buigen. leltsin heeft gisteren vice-pre sident Roetskoi ontheven van de verantwoordelijkheid voor de hervormingen in de land bouw. Roetskoi ontpopte zich de afgelopen weken als een uit gesproken tegenstander van de hervormingen. Bloemkool, per stuk Slavinken, 10 Stuks ma ca. 1 kilo J490 Aanbiedingen /i|n gektic t/m zaterdag 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. schiphol-oost allard b en john schoorl Die onzekerheid. Wie mag er blijven? Wie moet er vertrekken? Vandaag krijgen ongeveer 700 van de 5.500 Fokker-werk nemers op Schiphol te horen of ze wor den ontslagen. Voor de poort van het be drijf op Schiphol-Oost wisselt de nacht dienst met de dagdienst. De nachtmen sen gaan met de zenuwen in hun lijf naar bed. De dagmensen lopen gespan nen de werkvloer op. Ze proberen er niet over na 'te denken dat deze voorjaars ochtend het begin van het einde kan zijn. Een medewerkster van de medische dienst van Fokker komt aanscheuren. Ze vraagt de bewaker bij de bedrijfspoort mag parkeren. „Het kan nodig zijn." Ze vertelt dat haar afdeling vandaag op volle sterkte is. Alle vrije dagen zijn ingetrok ken. „Ie weet nooit hoe mensen hun ontslag verwerken. We moeten stand-by zijn voor het geval het mis gaat." Meneer Poortvliet komt net uit zijn nachtdienst. Hij werkt op een assembla ge-afdeling. Zijn gezicht staat zorgelijk. „Gadverdamme, dit kan mijn laatste dag zijn", zegl hij. Vanavond, aan het begin van zijn nachtdienst, krijgt hij te horen hoe zijn toekomst er uit gaat zien. „De laatste week is het op het werk al anders. Er heerst een sfeer van 'ach, wat kan het me nog schelen Eerstdaags is het toch afgelopen'. Moe en gespannen verlaat lohn van Wooning uit Haarlpm het Fokker-terrein. Zijn nachtdienst zit er op. Op zijn as semblage-afdeling krijgen ongeveer 40 mensen te horen er helaas geen plaats meer voor ze is. De 20-jarigr Wooning werkt er pas twee jaar. Als hij vanavond terugkeert, valt zeer waarschijnlijk het doek voor hem. „We hadden het liever nu al te horen gekregen. Je probeert wel gewoon je werk te doen. maar iedereen was vannacht zenuwachtig, gespannen. Er hing een beetje een jolige stemming, om de sfeer goed te houden. Ik ga in ie der geval met een brok zenuwen naar bed. Ik denk dat ik eruit vlieg Baden ziet de toekomst Iets nmnl ger tegemoet. ..Ik ben logistiek mede werker en heb een redelijk beschermde functie. Maar gisteravond en vanoch tend toen ik op weg naar mijn werk ging. had ik wel zoiets \an 'ik ben benieuwd hoe het afloopt Iedereen kijkt tot h de laatste twee weken om zich heen, vooral naar andere afdelingen. De meesten denken toch dat ze onmisbaar zijn." Voor lan-Willem Eggermont. hoofd van een intem adviesbureau, is het zeker niet de laatste dag. „Ik ben juist degene die twee mensen op mijn afdeling de wacht moet aanzeggen. Een rotdag? Ik heb wel leukere dagen meegmaakt. Fr moesten oorspronkelijk acht van 27 mensen bij ons weg. maar dat hebben we door werktijdverkorting en part-time werk kunnen terugbrengen tot twee. Maar het blijft rot." Auto's riiden af en aan. De beveilings- man checkt pasjes en parkeerkaarten. leu werknemer holt Mil do pOOCt .iKul hij wil laten zien dat hij er nog volop zin 111 heeft /elfs op doe dig Wil hi) op !i|d zijn. „Mijn laatste dag? Nee. jammer ge noeg niet.'"

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 1