Fray man: 'Ik bèn een wekcentrale' Leven en wonen Vlinders in de tuin MS DOS 6.0 een klapper voor computergebruiker Cubic-3 Design doet vooral z'n eigen zin Babyliss tien jaar MAANDAG 26 APRIL 1993 REDACTIE HENRIETTE VAN DER HOEVEN TUIN Wie wil ze niet om zich heen zien dartelen: de sierlijke vlinders die het meest weg hebben van door de wind meegedragen bloemblaadjes. We genieten van de kleur van de vlinders en willen er liefst zoveel mogelijk in on ze tuin hebben. Tenslotte zijn we in Nederland 75 soor ten dagvlinders rijk. Dat is dan wat minder dan de 2900 soorten nachtvlinders waartoe onder meer ook het kle- renmotje wordt gerekend. Maar goed, het zijn er ge noeg om van te genieten. Daarbij vergeten velen ge makshalve dat elke vlinder eerst een ei, toen een vreet- grage rups en tot slot een onaanzienlijke pop is ge weest. Vooral dat rupsenstadium zint ons niet. De meesten van ons vernietigen dan ook elke rups die ze tegenkomen. Niet doen dus, elke rups wordt een vlinder. Sterker, als we vlinders om ons heen willen hebben dan zullen we planten waarop de rupsen van bepaalde vlinders leven in ere moeten houden. Nuttig te weten dat de fraaie dagpauwoog, het sierlijke citroenvlindertje, de kleine vos en de atalanta hun eieren bij voorkeur afzetten op forse brandnetels. De rupsen leven van het blad van de brandnetel. Ook hoog opgegroeid gras is geliefd bij bepaalde vlin ders en wat te denken van een enkele koolplant om het koolwitje een kans te geven. Het lijkt veel gevraagd van de tuinliefhebbers die er niet van houden als en 'een grasje scheef staat. Maar wie vlinders wil behoeden, moet er wat voor over hebben. En vooral nooit en te nimmer spuiten met chemische onkruid- ofongediertebestrijdingsmiddelen. Maar ik neem aan, dat de trouwe lezers van deze rubriek al die troep allang bij het chemisch afval hebben gemikt. Voor degenen die behalve een aantal voedsterplanten voor de rups van de vlinder, ook en vooral de vlinder zelf graag willen zien, volgt hier nog een aantal planten die door hun geur vlinders uit de wijde omtrek aantrek ken. Overbekend is de vlinderboom oftewel buddleija, maar ook boerenjasmijn, sering en peperboompje zijn bij vlinders in trek. Bij de vaste planten blijkt koninginnekruid even veel vlinders aan te trekken als de buddleija, ook bergamot, guldenroede en roze tuinsedum zijn geliefd. Van de tweejarige planten zijn muurbloem, judaspenning en duizendschoon echte vlindertrekkers en bij de eenjari gen zijn afrikaantje, reseda en de eenjarig gekweekte heliotroop geliefd bij het fladderende volkje. LEZERSVRAAG MEVROUW GELDERBLOM-STROBOSCH uit HAAR LEM zegt zeker te weten dat het een taxuskever is die schade berokkent aan haar fuchsia's. Die ze overigens met succes, zonder grond, in een plastic zak in een luik onder de vloer laat overwinteren! Nu is die taxuskever, die inderdaad naalden en bast op de grens van lucht en grond aanvreet, een gegroefde lapsnuitkever. Zijn lievelingsplant is inderdaad de taxus. Het is mij niet bekend of deze kever ook fuchsia's op het menu heeft staan. Hoe dan ook, voor kevers die schade aanrichten, zijn er twee soorten van milieu vriendelijke bestrijding. Op de eerste plaats kan men de kevers vangen in omge keerde bloempotjes gevuld met vochtige houtwol. Daarin schuilen ze graag overdag. Kevers en vaak ook larven willen ook wel schuilen onder goed natgemaakte planken die men op de grond legt. Geregeld controle ren en kevers en/of larven doden, is uiteraard van groot belang. In elk geval géén giftige middelen gebruiken, omdat men daarmee ook het nuttige vogelbestand aan tast. Vogels zullen dan de dode of halfdode, giftige, ke vers verorberen. Die arme kamperfoelie van MEVROUW VOGEL uit LEI DEN. Hij lijdt onder haar al te goede zorgen. Jarenlang gaf ze hem geregeld koemest. Nu de plant het minder goed doet: luisaantasting en geen of nauwelijks nog bloemen, denkt ze dat hij wel zin heeft in andere kost. Ze geeft hem pokon. Maar kamperfoelie is helemaal geen grote eter. Die gedijt zelfs op arme zandgronden. Hij heeft het dus te goed gehad en vormt nu alleen nog blad. Bovendien is een te goed gevoede plant lekker voor bladluis. De remedie is simpel. Vanaf dit moment geen voeding, maar wel een lekkere dikke laag turf op de wortels. Zodat deze koel en vochtig blijven. Dan komt alles vanzelf weer goed. Wel even geduld hebben. Er zit vast nog voeding in de grond. Nu heb ik weer hulp nodig van lezers die beter thuis zijn in de nieuwe kamerplanten (of is het een kuip- plant) dan ik. Het gaat om de Triplochlamys multiflora, die prachtig bloeit (hoe?) en heel hard groeit. Hij moet verpot. Waarin? Op het eerste oog zou ik zeggen: houd het op voedzame potaarde. De plant groeit immers hard. Maar ik geef deze raad heel graag voor een betere, van lezers die de plant wel kennen. Alvast veel dank, mede namens MEVROUW STIJGER-CREREE uit HAARLEM die zo'n plant in bezit heeft. Komt er bij u ai tuinierend of wandelend in de natuur een vraag op? Greet Buchner zal proberen voor u het antwoord te vinden. De vraag kunt u opsturen naar Damlate Dagbladen, Postbus 507, 2003 AP Haarlem t.a.v. de redactie LEVEN EN WONEN. Microsoft's DOS 6 wordt ongetwijfeld een klapper. Het kost maar 160 (incl.) gedurende de eerste drie maanden. Het biedt een paar geniale programmaatjes en een aantal aangekochte 'utilities', die zich al bewezen hebben. Het geheel ver schijnt direct in het Nederlands, met een keurig, zij het beknopt handboek. De meeste 'helpgegevens' staan op schijf en zijn met een enkel commando makkelijk op te roepen. Een van de aardigste onderdelen van DOS 6 is een capaciteitsverdubbelaar voor de harde schijf: DoubleSpace. De schijfverdubbelaar, maakt van bij voor beeld een 40 Mb-schijf een 80 Mb'er. De schijfvergroter doet zijn werk foutloos. Voor het goede verloop van de compres- sieprogrammatuur was een aanpassing van de kemel, de binnenste schil van het besturingssysteem nodig. Andere grote voordelen van deze DOS- versie zijn een programma voor het defragmenteren van bestanden en ver snellen van het lezen van de harde schijf. Ook een anti-virusprogramma met de mogelijkheid zo'n 800 mogelijke soorten virus op te sporen. Deze programma's zijn aangekocht van andere softwarehui zen als Symantec (Norton) en Central Point. Ook het terughalen van gewiste be standen en het beschermen tegen het per ongeluk wissen van gegevens zit in deze DOS. Het is de befaamde functie 'Undelete', die ook al eerder in andere pakketten aanwezig was. Daarnaast biedt DOS 6.0 een iets hogere snelheid met Windows, een 32 bits ondersteuning en nieuwe aanstuurprogramma's voor Smartdrive en muis. Smartdrive is een programma dat het ophalen en weg schrijven van gegevens van en naar de schijf sterk versnelt. Waar bij vorige DOS-versies het ge- heugenbeheer voor computers met uit gebreid geheugen nogal eens problemen opleverde, beschikt DOS 6.0 over Mem maker, een programma dat het uitge breide geheugen beter en zuiniger in deelt. Interserver en Interlink zorgen er voor dat twee computers (bij voorbeeld schoot- of reiscomputer en de kantoor computer) gegevens op de harde schijf, of een printer kunnen delen. De twee computers worden op elkaar aangeslo ten door middel van een parallelle kabel (via de printerpoort) of een seriële (nul- modem)kabel. Een van de machines werkt als commandostation. Die compu ter beschikt over de schijven en printers van de beide machines samen. Uitwisse len van gegevens is dan kinderspel. Tien jaar geleden werden de eerste Baby- liss-artikelen in Nederland geïntroduceerd. Reden voor het merk om een jubileum- föhn op de markt te brengen. Het werd een 24-karaats gouden föhn, de Golden 10 89). De 1000 Watt föhn heeft drie warm- testanden, een koudstand, twee snelheden en een blaasmond. Vastslapers kunnen rekenen op ex-hotelier Kleurig en klein Kleur is weer terug in het brilmon tuur. Fel rood, groen of blauw maar ook combinaties van tinten, zodat de bril bij elk kledingstuk past. En voor wie dat niet genoeg is, zijn er wisselsystemen. Op een zilver- of goudkleurig basissys teem wordt steeds een andere kleur 'front' gezet. Wat het model betreft zie je naast kleine ronde retrobrilletjes nu ook (zie foto) ovale modellen, die vaak zijn ver sierd. Wachten op jeugd met vernieuwende ideeën Hun hoofden prijken vaak pon tificaal op een ontwerp. Breed uit grijnzend op een bord bij voorbeeld. Maar dat is volgens Ton Hoogerwerf en Gerwin van Vulpen nog altijd beter dan zo'n lullige handtekening ergens achterop. De mannen van het Haagse Cubic-3 Design doen gewoon waar ze zin in hebben. En dat varieert van hun portret ten op servies tot een in twee kleuren blauw geverfde hal in het voorname 18de-eeuwse pand van de Rijksdienst Beel dende Kunst in Den Haag, dat ze enige jaren geleden opnieuw vorm gaven. Eigengereidheid kenmerkt de mannen van Cubic-3 Design al vanaf het begin. Ze waren min of meer enfants terribles van de Haagse academie, waar beiden een grafische opleiding volgden. „We hebben keurig ons diplo ma gehaald, hoor", zeggen ze. „Maar de sfeer was er toen zo suf en strak dat we in de heilige overtuiging leefden dat we na de academie onmiddellijk iets anders moesten gaan doen." Bliksemstart Cubic-3 Design had twaalf jaar geleden een bliksemstart. Koud van de academie, werden hun ontwerpen in het ene na het an dere blad geplaatst. „We zijn in een ongelooflijk goede tijd be gonnen, zo in het begin van de jaren tachtig", zeggen Ton en Gerwin. „We waren in veel din gen de eersten. En als je nieuw bent, krijg je aandacht. In één klap kwam er aandacht voor design. Op het gebied, waarop wij ons bevinden, was er hele maal niks. Tuurlijk, stoeltjes en dergelijke waren er wel maar juist die rare dingen, die ont braken." „Vernieuwen, daar gaat het om", vervolgt Ton. „Ik werk zelf op de academie en het irriteert me dat ik mensen niet zo vaak met iets nieuws zie ko men. De helft van de spullen staat continu buiten, omdat ze roest willen hebben. Roest is op dit moment een trend. Voor ons is dat al lang achterhaald. Ik heb het gevoel dat er bitter weinig gebeurt. Ik ben slechts bij één iemand uit m'n dak gegaan. Wat de rest maakt is enig voor thuis bij je moeder." „Kijk, wij zijn al ruim twaalf jaar bezig", vult Gerwin aan. „Wij zitten ook te wachten op jonge mensen die met vernieu wende dingen komen. Tot nu toe hebben we niet het gevoel dat we voorbij gestreefd worden door jongeren. En zolang dat niet gebeurt, blijven wij aange wezen als avant-garde. Of als 'angry young men', maar m'n slapen beginnen onderhand wel grijs te worden." Kunstopdrachten Het werkterrein van Cubic-3 Design zweeft ergens tussen vormgeving en kunst. Het is in elk geval moeilijk in één term te vatten volgens de twee eigena ren. Dat komt waarschijnlijk doordat ze ook veel kunstop drachten doen. De eigen pro- duktie aan accessoires voor het interieur, is de mindere poot aan het bedrijf. „Wij bedienen een hele kleine markt", leggen ze uit. „We pro duceren namelijk zelf. in kleine oplagen. Daardoor hangt er aan ons werk wel een bepaald prijs kaartje. Mensen zouden bewus ter moeten gaan kopen. Je moet namelijk wakker liggen van een bepaalde aankoop. Een lamp WETEN WAARD Wat is het verband tussen twee staatssecretarissen uit het kabinet-Lubbers III, een prominente bankdirecteur, vijf chirurgen, tien vrachtwagenchauffeurs en M. Frayman uit Cadzand? Frayman belt de hele groep elke morgen uit hun bed. Voor honderden Nederlanders is Fraymans te lefonische wekcentrale een onmisbare zekerheid naast de wekker. Soms zelfs op voorschrift van de huisarts, soms van het arbeidsbureau. Tussen vier en tien uur 's mor gens sproeit de oud-hotelier vanuit zijn Zeeuws-Vlaamse dorp een telefonisch machine geweervuur over Nederland. Over zeven lijnen tegelijk belt hij elk half uur van de 'ochtend spits' zo'n 200 landgenoten uit hun bed. .Goedemorgen met de Wek-o-foon, het is halfzeven... „Zodra ze iets terugzeggen, leg ik neer", zegt Frayman (54). „Dan heb ik de garantie dat ze wakker zijn. Er is geen tijd voor gezellige praatjes, want ik moet verder." Naarstig turend op de wandborden met insteekkaar ten roffelt de baas van de enige Nederlandse landelijke wekcen trale de cijfercombinaties in zijn telefoontoestellen. Goedemor gengoedemorgen, goedemor gen..." Om kwart over vier de bloemisten die naar de markt moeten, de vrachtwagenchauf feurs, en om tien uur het hore- capersoneel en de lieden uit de ploegendienst. „Met de hand", zegt Frayman trots, terwijl hij zijn vingers razende lenigheids oefeningen laat doen. „Ik ben sneller dan een machine." Soms neemt iemand meteen op, bij anderen moet de tele foon twintig keer overgaan. „Ik ken mijn klantjes wel", zegt Frayman. „De meesten wek ik al jaren. Ik ken hun slaapge- woontes." Arbeidstherapie Als kind kunnen langslapers meestal wel op medeleven reke nen. Maar eenmaal in een baan kan de plagerige sfeer omslaan in een keihard arbeidsconflict: te laat komen is een gesanctio neerde reden voor ontslag. „Langdurig werklozen die het vroege opstaan zijn verleerd, lo pen bij wijze van arbeidsthera pie bij mij om hun ritme terug te vinden. Het arbeidsbureau betaalt hun abonnement." Scholieren worden 'door pa of ma' op de lijst gezet. „Ze krijgen een eigen telefoonlijn en een abonnement op de Wek-o-foon erbij. Dan kunnen pa en ma zelf blijven liggen." De een moet op tijd voor een kamerdebat zijn, de ander moet in alle vroegte aan de operatie tafel staan. De een gaat het om zijn werk, de ander 'is gewoon bang voor de dood'. „Ik heb nogal wat ouderen die helemaal geen probleem hebben met wakker worden, maar eenzaam zijn en bang dat ze drie weken dood in huis liggen voor ze wor den gevonden." Vastslapers onder diabetici en epileptische patiënten kwamen bij Frayman via de huisarts. „Voor die mensen is het heel belangrijk dat ze stipt op tijd hun injectie nemen. Soms moet ik ook twintig minuten later nog een keer bellen, omdat ze dan hun tegengif voor een bepaald medicijn moeten hebben. Een zaak van leven of dood, ja. Dan neemt zo iemand gewoon een dubbel abonnement. Halverwege de jaren zestig van driehonderd gulden, daar mee heb je geen moeite om die na vijf jaar de deur uit te doen. Maar als-ie vijftienhonderd gul den heeft gekost, is het andere koek. Koop minder, namelijk al leen dat wat je echt wilt." Cubic-3 Design loopt volgens eigen zeggen vaak op de dingen vooruit. Ze zijn kortom nogal eens te vroeg. „Terwijl iedereen met halogeen zit, komen wij opeens weer met een gloei lamp. Maar na twee jaar werd- ie opeens wel in de Grolsch-re- clame gebruikt. En dan die eco- trend van nu. Verschrikkelijk! Iedereen gooit opeens het plas tic uit zijn tuin om plaats te ma ken voor hardhout. Wij dus niet, voor onze nieuwe lampen heb ben we gekozen voor kunststof. Wedden dat die hele eco-trend over een paar jaar weer is ver dwenen?" Ton Hoogerwerf (links) en Gerwin van Vulpen (rechts) gespiegeld in een van hun ontwerpen. foto cpd. Praat met echte modefreaks en je bent na vijf minuten de draad kwijt. Het jargon dat ze gebruiken is volslagen geheimtaal. Ook in winkels bedient het personeel zich vaak van termen die je in een gewoon woorden boek niet tegenkomt. In World Fashion Bizz, het blad van het World Fashion Centre in Amsterdam dat deze maand 25 jaar be staat, een hele pagina over termen die bij jeans worden gebruikt. Een kleine selectie hieruit. JY ACID WASH - Een verwassen uiterlijk, dat je krijgt door de jeans te wassen met in chloor gedrenkte puimsteen. (Vooral niet zelf proberen). ,Y BELL BOTTOM - Jeans (of pantalon) met pijpen die strak om het bovenbeen sluiten maar vanaf de knie wijd uitlopen, zodat ze de voet kunnen bedekken. JY CUSTOMIZED JEANS - Jeans die door de dragers zijn versierd met stiksels, bord uurwerk of textielverf, wr DENIM -'Serge de Nimes' vernoemd naar de Franse stad waar dit weefsel werd ontwikkeld, verbasterd later in denim. JY ECO DENIM - Met milieuvriendelijke stoffen geverfde denim, wr FRINGED - Na veel wassen ziet de jeans met deze 'slecht' genaaide naden en zomen er heel gebruikt uit. ÏY HAIRY DENIM - Harige denim, die ook na het wassen dit uiterlijk behoudt. iY HIP HUGGERS - Jeans waarvan de tail lehoogte net boven de heup zweeft. JY JEANS - De originele jeans is een werk mansbroek uit zware denim en dateert uit het midden van de vorige eeuw. Een pair of jeans heeft vijf zakken, zes rivets (spijker tjes) contrasterende goudkleurige stiksels en een button-fly (gulp met knopen). TWO NEEDLE JOB - Twee parallel ge stikte naden. 3r UNWASHED JEANS - De pure jeans voor de echte liefhebbers. Met deze jeans moet je in een heet bad stappen en blijven zitten tot de jeans als een tweede huid om je heen zit. VINTAGE LOOK - Door een speciale wassing met stenen (stone-washed) krijgt de jeans een heel gebruikt uiterlijk. Denim heeft een vaste plek veroverd in de mo decollecties. Voor deze zomer brengt C&A weer volop jeanswear, zoals voor haar dit shortje met bijpassend mouwloos jasje. Lotion zonder alcohol Niet elke rriannenhuid kan tegen alcohol, vandaar dat RoC pour Homme komt met een lotion zonder. Het produkt bevat een ginsengextract, (een herstellende werking) pantotenol vitamine B5) en tocoferol (vita mine E) die huidirritatie voorkomen en de huid beschermen. De lotion kost (50 ml) 24,50. De hele lijn bestaai uit twee scheerschui- men, waarvan een zonder zeep; twee scheercrèrpes een met en een zonder kwast; een gel voor na het scheren zonder alcohol; een lotion zonder alcohol, een beschermen de crème en een anti-rimpelcrème. Dit laatste is ook het duurste produkt uit de se rie: 38,50 voor 30 ml. Meest verkocht parfum Het parfum Anaïs Anaïs heeft sinds 1985 een ereplaats gekregen op 'de hitparade van de parfums', omdat het in eenheden sindsdien het meest verkochte parfum ter wereld is: meer dan 180 miljoen eenheden. Het in wit opaalglas verpakte parfum is ge ïnspireerd op de witte lelie. In de parfumlijn vindt men een eau de toilette, een eau de parfum en een parfum de toilette concen- tré. Daarnaast is er een badlijn, bestaande uit geparfumeerde crème, eveneens gepar fumeerde lait, poeder die na het bad of de douche moet worden aangebracht, bad- schuim, douchegel, zeep, geparfumeerde deodorantspray en een crème. V Voor Frayman is het 's ochtends tussen vier en tien uur spitsuur. begon Fraymans tante met de Wek-o-foon in een etagewoning aan de Amsterdamse Amstelka- de. Frayman toen nog hotelier in Duitsland, nam de zaak in 1974 over. Uit de hotelbranche was hij volgens eigen zeggen wel gewend geraakt vroeg op te staan en anderen ook zover te krijgen. Bio-motor Zelf schiet hij elke ochtend om kwart voor vier precies vanzelf uit de slaap. „Mijn ingebouwde bio-motor", zegt hij. De hele nacht hebben dan al de zes ant woordapparaten honderden boodschappen opgenomen. „Als ik wakker ben, hoor ik ze aan- en afslaan; het houdt nooit op." De nieuwe aanmeldingen, de weekroosters, veranderingen van wektijden schrijft hij om vier uur bij op zijn kaartsys teem. Voor het geval de bio- motor mocht haperen, is er de zekerheid van een dubbele wek ker. „Als ik niet voor honderd foto» cpd. procent betrouwbaar ben, kan ik wel inpakken." Daarom ook wèl altijd de weekeinden en op feestdagen vrij, maar nooit va kantie, in geen 26 jaar. „Op alle werkdagen moeten ze op me kunnen bouwen. Ik sta ermee op en ik ga ermee naar bed. Ik bèn de Wek-o-foon", zegt Fray man. Wie ook gewekt wil worden moet 0 20 - 664 02 33 bellen, dan is verslapen voortaan uitge sloten.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 16