Overleg over college Verhoef: ethische normen zijn overschreden 'Alphenaar is nog niet toe aan eetcafé' Rijn- en Veenstreek Alphense leerlingen spelen gemeenteraadje Europese top kanopolo in Roelofarendsveen Geen tijd voor vakantie Voor de stemverhoudingen in de gemeenteraadsvergadering van morgen is een uitspraak van de Raad van State van 19 juni 1990 van belang. De raad bepaalde toen, in aanvulling op artikel 52 van de gemeente wet, dat wethouders niet mee mogen stemmen over een te gen hen gerichte motie van wantrouwen. De eerste die de gevolgen van deze uitspraak voelt is WD-fractievoorzitter Th. den Daas. Hij moet van vakantie terugkeren om WD-wethou- der G. van As te redden. De motie van wantrouwen tegen Van As die het CDA voor mor gen heeft aangekondigd, kan waarschijnlijk rekenen op steun van CDA en PvdA. Samen zijn die goed voor zestien zetels. De andere par tijen zullen, als er geen gekke dingen gebeuren, tegen stem men. Deze fracties bezetten zeventien zetels. Van As mag even niet mee doen, dus dat worden zestien stemmen. Maar dan moet wel iedereen er zijn. Geen tijd dus om va kantie te vieren. Bij een motie van wantrou wen tegen Van As zullen de stemmen vermoedelijk staken. Bij een motie van wantrouwen tegen het hele college kan dat weieens anders liggen. Want ook dan komt de gemeentewet weer om de hoek kijken. Alle vijf de wethouders staan bij een motie van wantrouwen te gen het hele college aan de kant. Kiest de WD voor deze 'dan liever de lucht in'-variant' en doen ook de kleine partijen mee, dan kan morgen weieens het hele college naar huis wor den gestuurd. ANDAG 26 APRIL 1993 maar drie weken geleden oud-burgemeester P. Ver- jef afscheid van Ter Aar. Met (iet volste vertrouwen overhan- hij de ambtsketting en de jiamer aan zijn tijdelijke vervan- wethouder P. van Rijn. De s raadsvergadering die Van fojn donderdag voorzat, leidde jot zijn ontslag. De meerderheid de raad steunde een motie n wantrouwen. „Hier zijn de ethische nor- Len overschreden", reageert Verhoef. „In- en intriest is het. stomverbaasd was ik, echt kom verbaasd. Als er één bij is Hie de motie van wantrouwen Oud-burgemeester haalt uit naar raad Ter Aar niet heeft verdiend, dan is dat wel Van Rijn. Ik begrijp ook niet wat de raadsleden heeft bezield om deze man, die zich al 23 jaar met hart en ziel voor de ge meente heeft ingezet, te ont slaan uit zijn wethoudersfunc- Verhoef is nog diezelfde don derdagavond op de hoogte ge steld van het ontslag van de wethouder. Verhoef: „Na de raadsvergadering kreeg ik een telefoontje van de echtgenote van Van Rijn. Enkele minuten later, om kwart voor twaalf, zat ik al bij hem thuis." Aanleiding voor het opzeggen van het vertrouwen door de drie oppositiepartijen (de WD, het PAK en Gemeentebelangen), was de inrichting van een nieu we woonwijk in Langeraar. B en W stelden de raad voor om 2,5 ton beschikbaar te stellen. Het geld bleek voor een deel al, toen Verhoef nog burgemeester was, te zijn uitgegeven. Volgens de oud-burgemeester kan Van Rijn hier niet alleen verantwoordelijk voor worden gesteld. „Dat is het hele college, samen met het ambtenarenap paraat." Hij sluit zich zelf daar bij niet uit. Echter, ook Verhoef was niet op de hoogte dat de bestrating van de woonwijk al aan de gang was. „Had ik dat geweten, dan had ik zo snel mo gelijk een gecombineerde com missievergadering financiën en openbare werken belegd." Verhoef zoekt de oorzaak in een slechte afstemming tussen de afdeling civiele techniek (CT) en de financiële administratie. De afdeling CT zou volgens hem 'zijn opgejaagd door de burgers'. De bewoners van de nieuwe huizen willen zo snel mogelijk een goede weg voor hun huizen hebben, aldus Ver hoef. „Als dit zich allemaal nog onder mijn leiding had afge speeld. was ik wel met een op lossing gekomen", zegt de oud burgemeester. „Dan zou ik het zand en de stenen uit eigen zak hebben betaald. Die oplossing had Verhoef ook al voor ogen bij het vorige conflict dat de gemeenteraad had met Van Rijn. Enkele maanden geleden kreeg de wet houder een motie van afkeuring aan zijn broek voor ongeveer hetzelfde probleem. Er waren tien dure 'Floriadebomen' ge kocht, zonder dat de raad daar voor toestemming had gegeven. Van Rijn werd voor deze uitgave verantwoordelijkgesteld. Voor Verhoef staat het wel vast: „De straf die ze Van Rijn hebben gegeven, is veel te hoog. Gaat het hier om de bekende druppels en de emmer, dan was het veel gepaster geweest als ze Van Rijn deze raadsperiode hadden laten uitzitten. Bij wijze van 'straf hadden ze hem bij voorbeeld kunnen zeggen dat hij als wethouder niet voor een volgende raadsperiode in aan merking kon komen." Verhoef is vooral verbaasd over de fractie Gemeentebelan gen. ..Van deze partij zou je toch een andere opstelling ver wachten, juist omdat het CDA samen met Gemeentebelangen na de gemeenteraadsverkiezin gen van 1990, een collegepro gramma heeft samengesteld. Deze besprekingen zijn een jaar geleden opnieuw gevoerd, na het vertrek van GB-wethouder Bom." Verhoef heeft inmiddels een uitnodiging verstuurd naar alle fractievoorzitters van de vier politieke partijen. Hij wil nog eens met ze praten 'om de zaak te evalueren'. Er wordt op dit moment hard gewerkt aan een nieuwe ivethoudersploeg die voor minimaal vijf jaar in Alphen de scepter mag zwaaien. Een ploeg zonder CDA, maar met voldoende steun in de raad om er zeker van te zijn dat de nieuwe wethouders na de verkiezingen van 1994 gewoon terug kunnen komen. De kans lijkt groot dat niet alleen wethouder G. van As, maar het hele college morgen de wacht krijgt aangezegd. i aan den run* ruudsep dat het CDA er alles aan doet om te verhinderen dat de eerste Of het zover komt, hangt onder steen wordt omgegooid. Maar andere af van de vraag of er een niets blijkt minder waar. Het alternatief gevonden kan wor- CDA is nog altijd vast van plan den. Het afgelopen weekeinde om morgen een motie van wan- /eer druk overlegd over de trouwen tegen de wethouder vorming van een college zonder van bouwzaken in te dienen. En het CDA. De afgelopen dagen daarmee wordt het hele spekta- hebben D66, WD en PvdA met kei onherroepelijk in werking elkaar gesproken over een nieu- gezet, we ploeg wethouders. Wellicht dat ook een van de kleinere par- CDA-fractievoorzitter H. Ha- tijen deelneemt aan het nieuwe bermehl blijft tegen beter weten illege. in hopen op steun uit de kleine Omdat niemand zin heeft om fracties. „De kleine partijen voor negen maanden wethou- hebben duidelijk nog geen me- der te worden, moeten er ning uitgesproken als het erom meteen afspraken worden ge- .gaat hoe Van As functioneert maakt voor na de verkiezingen, binnen het openbaar bestuur." De nieuwe wethouders moeten Volgens Habermehl kunnen ervan uit kunnen gaan dat ze de kleine partijen nog altijd minste vijf jaar op het twee dingen doen: voor stern- pluche kunnen blijven. men of tegen stemmen. „We Als alle dominostenen geval- hebben vijftig procent kans wat len zijn is er een grote kans dat hun stemgedrag betreft", bere- de christen-democraten in Al- kent de optimistische christen- phen voor jaren buiten spel democraat, staan. Het ligt dus voor de hand Maar is het toch niet een tikje Autokrakers actief alphen aan den rijn/alkemade Autokrakers zijn het afgelopen weekeinde weer actief geweest in Alphen. In de nacht van zon dag op maandag zijn uit twee auto's die aan de Lauwers stonden radio's gestolen met een waarde van 900 en 1200 gulden. Afgelo pen nacht werd uit een auto aan de Lupinesingel eveneens een autoradio ontvreemd. Uit een pand aan de Hooftstraat werden gisteren acht compact-discs, een bril en een bodywarmer weg gehaald. Ook uit een aan de Weteringjaan in Oude Wetering ge parkeerde personenauto is in de nacht van zaterdag op zondag de autoradio met cassettêrecorder gestolen. Van een in de jacht haven Noorderhem in Roelofarendsveen aangemeerd jachtje is een twee pk buitenboordmotor gestolen. De diefstal is volgens de politie in de periode van 19 tot en met 24 april gepleegd. Duopassagier belandt in ziekenhuis lisse Een 53-jarige vrouw uit Ter Aar is gistermiddag gewond geraakt bij een aanrijding in Lisse. De vrouw reed als duopassa gier mee op een motorfiets die om ongeveer 14.00 uur op de Stationsweg in aanrijding kwam met een auto. De wagen werd bestuurd door een 34-jarige inwoner van Wassenaar. Hij gaf vol gens de politie geen voorrang aan de tegemoetkomende motor toen hij linksaf een inrit inreed. De vrouw is overgebracht naar het ziekenhuis. Wat ze mankeert, kon de politie vanmorgen niet vertellen. De bestuurder van de motor en de automobilist bleven ongedeerd. Overval op Barnevelder alphen aan den run» Een 21-jarige man uit Bameveld is vrijdag avond in Alphen overvallen. Hij raakte 8000 gulden kwijt en liep verwondingen op aan zijn oog. De man liep met zijn vriendin naar zijn auto die stond geparkeerd op het Aarplein. Daar werd hij opgewacht door drie mannen met een bivakmuts op. Eén van de overvallers had een chroomkleurig pistool in de hand en vroeg om geld. Daarop gaf de 21 -jarige man, die een bedrijf leidt in Alphen, een tas met daarin 8000 gulden. Daarna werd de man door een overvaller met traangas in het gezicht gespoten. Het slachtoffer is overgebracht naar een ziekenhuis in Woerden. De overvallers zijn volgens de politie te voet gevlucht in de richting van het Thorbeckeplein. alphen aan den run worden van een dagje gemeen tehuis voor veertig leerlingen De raadzaal in het Alphense van de Alphense school voor stadskantoor wordt deze weck voorbereidend beroepsonder- bijzonder intensief gebruikt wijs. De leerlingen zijn vanaf Dinsdag gemeenteraad, don- negen uur 's morgens in vier derdag gemeenteraad, en daar groepen bezig om een voorstel tussen in, op woensdag een uit te werken op het terrein van speciale commissievergadering het lokale milieubeleid, 's waarin de leerlingen van de Avonds vergaderen zij in de Bospark scholengemeenschap raadzaal. W. de Jong hoopt als het voor het zeggen hebben. De Alphens milieu-wethouder de leerlingen krijgen 2500 gulden vergadering te leiden, ter beschikking die aan een door hen te bepalen milieu-pro- Het voorstel dat de leerlingen ject zal worden uitgegeven. uiteindelijk aannemen, zal de De speciale commissieverga- gemeente daadwerkelijk u dering moet het hoogtepunt ren. onverstandig om de aanval op denken of je het wel goed hebt Van As door te zetten? Volgens gedaan." En als iemand halver- Habermehl is er gewoon geen wege de stop uit het bad trekt? weg terug. „Als je van de hoge „Dan is het een kwestie van of duikplank springt, heeft het het water sneller zakt dan dat geen zin om onderweg na te wij vallen." Voorlichtingsavond over botontkalking hazerswoude-dorp De stichting actieve gezond heidszorg Rijnstreek houdt op dinsdag 27 april een voorlich tingsavond over botontkalking. De bijeenkomst wordt gehou den van 20.00 tot 22.00 uur in het Dorpshuis in Hazerswoude- dorp. roelofarendsveen Een veldje van dertig bij twintig meter, tien kanovaarders verdeeld over twee ploegen, een bal en twee doelen. Dat levert een spelletje op dat luistert naar de naam 'kanopolo' en waarvoor het afgelopen weekeinde zeventien teams uit binnen- en buitenland naar Roelofarendsveen kwamen. In het water achter café 't Veen aan de Lange- weg organiseerde de kanopolo-vereniging Kapouw (Kanopolovereniging Oude Wete ring) voor de zesde maal in haar 7-jarig be staan een internationaal toernooi. Gezien het feit dat kanopolo geen wijdverspreide sport is, kost het nogal wat moeite om aan tegen standers te komen. Vandaar dat de deelne mende ploegen er soms honderden kilome ters voor over hadden om naar Roelofarends veen te komen. En zo werd in het water een waar Europees kampioenschap gespeeld, ter wijl op het nabij gelegen terras driftig werd gekakeld in het Frans, Engels. Duits en Itali aans. Tot teleurstelling van de organisatie haakte een ploeg uit Hongarije op het laatste moment af. Kapouw begon ooit eens met een toemooitje in het buitenbad van De Tweesprong, maar week al snel uit naar de veel gezelliger locatie achter de Langeweg. „Het vergt wel veel voorbereiding hier, maar de entourage is be ter", aldus een van de organisatoren. De deelnemers feesten 's avond in 't Veen en sla pen een eindje verderop op de camping. Alles dicht bij elkaar. Nederlandse ploegen blazen internationaal een aardig partijtje mee en be horen tot de wereldtop, die verder wordt be heerst door Engeland, Duitsland en Frankrijk. Ook In Australië wordt op een aardig niveau gespeeld, maar voor ploegen uit dat land is Roelofarendsveen een beetje te ver peddelen. Om aan te tonen dat de Nederlanders het nog zo gek niet doen, werden de polospelers van Kanovereniging Leiderdorpers zeer verdien stelijk tweede in de eindrangschikking. Ze moesten het Engelse Dudley laten voorgaan. FOTO BLN DL BRUYN CDA in Alphen aan den Rijn mogelijk jaren buitenspel CDJA pleit voor sluiting van winkels op zondag alphen aan den run Er moet een eind komen aan de openstelling van winkels op zon- en feestda gen. Dat vindt de Alphense afdeling van het CDJA. In een brief aan de gemeente raad pleiten de christen-de mocratische jongeren voor een strikte handhaving van de zondagsrust. In Alphen mogen winkels per jaar op vier zon- en feestdagen de deurm op* nen. Volgens het CDJA is dat voor de winkeliers on handig, voor de consument onnodig en bovendien principieel onverantwoord. Winkeliers die hun winkel eigenlijk op zondag geslo ten willen houden, worden door concurentie-overwe- gjngen toch gedwongen om mee te doen En de consu menten hebben er volgens de jongeren meer aan wan- nrrr (If winkels doordr weeks een uurtje langer open blijven. Tenslotte is de zondag door de christelij ke jongeren consequent met een hoofdletter ge schreven een heilige dag. Alleen al om die reden zou het verboden moeten zijn om op die dag de winkels te openen. Burgemeester en wet houders van Alphen zijn niet overtuigd door de ar gumenten van de jongeren. In hun antwoord schrijven ze niet van plan te zijn een eind te maken aan de openstelling van winkels op zondag. Alle Hens wordt 'gewone kroeg' Het Alphense publiek is volgens René van Rutten, de uitbater van Alle Hens aan Dek aan de Julianastraat, nog niet rijp voor de huidige opzet van zijn grand-café. De gebakken slip tong en de pasta met zalm in roomsaus verdwijnen dan ook van de kaart. De populaire uit spanning aan de Alphense Juli anastraat wordt een gewone kroeg. Achter de lange bar is de muur volledig bedekt met een spiegel. De tegenoverliggende zijde is okergeel. Er hangen vijf schilderen die bij elkaar horen. Onder de klandizie springen de talrijke 'Beverly Hills 90210- bakkebaarden' in het oog. Het andere geslacht lijkt eveneens zo weggelopen uit de populaire serie: de meisjes zijn zonder uit zondering keurig gekleed en op gemaakt Het is het publiek waar Van Rutten om vraagt. „Een rij zwartleren motorjacks aan de bar zal hier niet passen. Die jongens hebben hun eigen kroeg." „Mijn gasten hebben vaak al lemaal een goede baan en best wat te verteren. De leeftijd vari eert sterk, maar schommelt tus sen de 20 en de 40 jaar. De prijsklasse ligt hier dan ook net wat hoger dan elders. Zo selec teer je wel je publiek. Elke zater dagmiddag na hun werk komen hier ontzettend veel autoverko pers en winkelpersoneel. Die hebben geen zin om tussen 16- jarige pubers te zitten." Rijen De belangstelling voor de menukaart weegt te weinig op tegen de café-omzet. Voor het dagmenu meldden zich op de meeste dagen minder dan tien eters. En dat in een stad, waarin meer dan 10.000 alleenstaan den verblijven. „Onbegrijpe lijk", vindt Van Rutten. „We zijn Geen zalm in roomsaus meer voor de klanten van 'Alle Hens', die vaak zo lijken te zijn weggelopen uit de televisieserie Beverly Hills 90210. FOTO BEN DE BRUYN nota bene de enige eetgelegen heid in Alphen met een goed koop dagmenu. Maar je krijgt ze echt niet op de been. Ook tus sen de middag is de belangstel ling voor de kaart niet overwel digend. Een Alphenaar is niet zo vooruitstrevend. Het duurt hier allemaal wat langer dan in de grote stad. In Gouda en Leiden heb je veel eetcafés. Daar loopt het wel." Voor de kroegbaas voldoende reden om 'minder met de kaart te gaan doen'. „Het café-gedeel te loopt ontzettend goed. Op vrijdag en zaterdagavond staan de mensen in rijen voor de deur. Binnen zit het dan stam pend vol. Jammer vind ik het echter wel dat het eetgedeelte niet loopt. Mijn voorkeur is al tijd uitgegaan naar een tent die wat groter is pgezet is." De keu ken in 'Alle Hens' is niet de eni ge eetgelegenheid die Van Rut-- ten afstoot. Restaurant 'De Monnik' in de Raadhuisstraat heeft hij verkocht aan een voor malig personeelslid. Door het rigoureuze beleid van de Alphense kroegbaas ko men in het kader van 'de ge zondmaking' vier vaste krach ten op straat te staan. „Ik moet wel", verdedigt Van Rutten zichzelf. „Mijn bedrijf moet na melijk blijven voortbestaan. Met het arbeidsbureau ben ik mo menteel op zoek naar een pas sende oplossing. Maar daar ko men we wel uit." Voor de toekomst sluit de ca féhouder een nieuwe start van zijn uitgebreide keuken niet uit. ..Iii AtpnOl is /ckfi een markt aanwezig voor een grand-café en goedkope eetgelegenheid, daar ben ik van overtuigd. De Alphenaar is er op dit moment alleen nog niet aan toe."

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 11